Ruajtja më e mirë në re për jofitimprurjet 2023

Të punosh për një jofitimprurës është një detyrë e vështirë por e dobishme. Magazinimi në re lejon një jofitimprurës të ruajë dhe të përdorë të gjitha të dhënat e tij – disa prej të cilave mund të jenë të ndjeshme – pa pasur nevojë të shqetësohen për blerjen dhe mirëmbajtjen e serverave të tij. Ai gjithashtu u jep vullnetarëve me punë në distancë të njëjtin qasje në skedarë si homologët e tyre me zyrë.

Do të flasim për disa nga ruajtjet më të mira në re për jofitimprurjet, por nëse doni të gjeni zgjidhjet më të mira rezervë për organizata si këto, mos harroni së pari të hidhni një sy në rezervën tonë më të mirë në internet për mbledhjen jofitimprurëse.

Cili është ruajtja më e mirë në re për jofitimprurësit?

  1. Tresorit
  2. Google Cloud
  3. kuti
  4. Biznes Dropbox
  5. OneDrive për Biznes

Ka disa opsione të shkëlqyera atje që do t’i përshtaten çdo organizate jofitimprurëse, por Tresorit është favoriti ynë i qartë. Ajo ofron një nivel të lartë sigurie, duke përfshirë encryption me njohuri zero për të ndihmuar në mbrojtjen e të dhënave tuaja më të ndjeshme. Ajo gjithashtu ofron zbritje të shëndetshme për jo-fitimprurëse origjinale, duke e bërë atë shumë të përballueshëm.

Google Cloud hyn në një sekondë të ngushtë, duke ofruar ruajtje falas dhe integrimin e aplikacioneve Google. Kutia, Dropbox për Biznes dhe OneDrive për Biznes janë të gjitha të dizajnuara me biznese, por jofitimprurësit mund të përfitojnë nga kufijtë e ruajtjes, tarifat e zbritura dhe siguria e mirë për ofertën.

Le ta hedhim një vështrim në secilin ofrues me radhë.

1. Tresorit

Siguria është thelbësore për jofitimprurësit dhe kjo është një nga arsyet pse Tresorit e bën atë në krye të listës sonë. Siç sugjeron emri dhe siç shpjegon rishikimi ynë në Tresorit në thellësi më të madhe, Tresorit (nga fjala gjermane për “kasafortë”) është një kështjellë e të dhënave për organizatat jofitimprurëse, me encryption me njohuri zero duke e bërë atë një nga ofruesit më të mirë të ruajtjes së cloud me njohuri zero.

tresorit-sigurisë

Ju (dhe organizata juaj) keni kontrollin e sigurisë tuaj të të dhënave, por vërtetimi shtesë dy-faktor ndihmon për të mbajtur fjalëkalimin (dhe llogarinë) tuaj të sigurt nga shkeljet e mundshme të të dhënave. Kjo qasje do të thotë që të dhënat tuaja do të humbasin nëse humbni fjalëkalimin tuaj dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta rivendosur atë.

Duke pasur parasysh këtë, do të duhet të kujdeseni për sigurinë e fjalëkalimit tuaj, dhe një menaxher me reputacion të fjalëkalimeve mund të ndihmojë. Shikoni menaxherin tonë më të mirë të fjalëkalimeve për grumbullimin e biznesit të vogël për ide, me Dashblane dhe 1Password që të dy ofrojnë karakteristika të mira për organizatat.

Tresorit është një opsion i mirë edhe për vullnetarët në celular, falë mbështetjes së aplikacionit Android dhe iOS. Një klient në internet për të hyrë në të dhënat tuaja është gjithashtu i disponueshëm, por gjithashtu mund të përdorni aplikacione desktop për Windows, macOS dhe Linux për të sinkronizuar skedarët tuaj.

Resmimi i Tresorit

Siguria e Tresorit është e shkëlqyeshme, por çmimi është një arsye tjetër pse Tresorit është rekomandimi ynë kryesor. Kompania beson në organizatat mbështetëse që punojnë “drejt krijimit të së mirës sociale” dhe, si rezultat, ofron një zbritje prej 50 përqind për të gjitha planet e saj të biznesit nëse organizata juaj i plotëson kriteret e saj.

  Udhëzuesi i Asana Fillestar: Mbani Detyrat Drejt

Kjo zbritje do të thotë që jofitimprurësit mund të paguajnë $ 10 për përdorues në muaj për 1TB të ruajtjes së të dhënave (deri në nëntë përdorues), ose 12 dollarë për përdorues në muaj për organizatat me 10 ose më shumë përdorues.

2. Google Cloud me G Suite

Kompanitë e mëdha të teknologjisë si Google gëzojnë të tregojnë mbështetje për organizatat bamirëse, dhe kjo mbështetje përfshin qasje falas në koleksionin e aplikacioneve të produktivitetit dhe ruajtje të Google për organizatat jofitimprurëse.

Ndërfaqja në internet e Google Drive

Falë programit G Suite for Nonprofits, jofitimprurësit fitojnë përdorim falas të Google Docs, një numër të pakufizuar llogarish, si dhe qasje në 30 GB hapësirë ​​ruajtjeje të Google Drive, për të cilën mund të mësoni më shumë rreth rishikimit tonë të Google Drive. Magazinimi i pakufizuar është në dispozicion, nëse është e nevojshme, duke u përmirësuar në G Suite Business.

Paketa G Suite vjen me mbështetjen e Google Docs, duke lejuar vullnetarët tuaj të punojnë së bashku në projekte në kohë reale. Ju gjithashtu mund të ndani skedarët tuaj me të tjerët, falë ndarjes së skedarëve publik. Këto karakteristika ndihmojnë për ta bërë Google Drive një nga hapësirat më të mira për ruajtjen e cloud për përdorues të shumtë.

[Google-Cloud-homepage.png]

Ju gjithashtu mund të ndërtoni zgjidhjen tuaj të ruajtjes së cloud me Google Cloud dhe Storage Made Easy (shiko rishikimin tonë të Storage Made Easy). Kjo ju vë nën kontroll të plotë të të dhënave tuaja, duke ju lejuar të ekzekutoni serverin tuaj të ruajtjes private dhe të enkriptuar të Google Cloud gjatë përdorimit të aplikacioneve të desktopit dhe të ndërfaqes në internet Storage Made Easy për të menaxhuar skedarët tuaj.

Google Drive kundrejt Google Cloud

Magazinimi falas i cloud nga Google është i shkëlqyeshëm, por ka disa dobësi. Nëse vendosni të përdorni ruajtjen tuaj të lirë në Google Drive me G Suite për Jofitimprurjet, nuk do të keni të njëjtin nivel sigurie si ofruesit e tjerë, si Tresorit. 

Nuk ka kriptim me njohuri zero me ruajtjen e përfshirë në Google Drive, domethënë Google kontrollon fatin e të dhënave tuaja, pasi ajo ka një politikë privatësie që i lejon ata të skanojnë skedarët tuaj.

Nëse vendosni të shkoni në qasjen e shërbimit të infrastrukturës si një shërbim, do të keni më shumë fat. Krijimi i serverit tuaj të ruajtjes së Google Cloud ju vë në kontroll, duke ju lejuar të kriptoni skedarët tuaj me dorë. Do të mbeteni gjithashtu nën kontrollin e çelësave të enkriptimit të serverit tuaj.

Vendosja për të shkuar në Google Cloud përkundrejt Google Drive është një vendim për organizatën tuaj, megjithëse Storage Made Easy duhet ta bëjë procesin thjesht, nëse vendosni të krijoni serverin tuaj të ruajtjes.

3. Kutia

Kutia është ndërtuar për bizneset, kjo është arsyeja pse ne e vlerësojmë atë shumë si një nga hapësirat më të mira për ruajtjen e cloud për zgjidhjet e ndërmarrjeve, dhe pse 70 përqind e kompanive të Fortune 500 përdorin shërbimet e saj. 

Ai e bën bashkëpunimin të thjeshtë, me Google Docs dhe Integrimin në Internet të Office të përfshira, duke ju lejuar të bashkë-autoni dokumentet dhe t’i autorizoni ato drejtpërdrejt në Kutinë. Ju mund të lexoni më shumë rreth këtyre karakteristikave në rishikimin tonë të Kutisë.

box-web-klient

Box përdor kodifikimin AES 256-bit për të dhënat në pushim, me encryption TLS me forcë të lartë të përdorur për të dhënat në tranzit. Fatkeqësisht, si Google Drive, Box nuk ofron encryption me njohuri zero. 

Nëse i doni tiparet e Box, por po kërkoni siguri më të fortë, atëherë mendoni të përdorni një produkt si Boxcryptor për të kriptuar skedarët tuaj. Kontrolloni rishikimin tonë të Boxcryptor për të mësuar më shumë.

  monday.com vs Asana: Menaxhimi i Fluksit të Punës në vitin 2023

Boxmimi i kutisë

Ashtu si Tresorit, Box ofron një grup të mirë uljesh për organizatat jofitimprurëse që plotësojnë kriteret e tij. Një “abonim i dhuruar” për jofitimprurësit vjen me 10 licenca të jetës për planin e Box Starter, me 100 GB ruajtje falas. Kostoja e vetme këtu është një tarifë administrimi prej 84 $, e cila është dukshëm më e lirë sesa ruajtja për çdo përdorues diku tjetër për organizata më të mëdha.

Nëse keni nevojë për më shumë hapësirë, jofitimprurësit mund të përfitojnë nga një zbritje prej 50 përqind në planet e biznesit. Nëse doni ruajtje të pakufizuar, kjo do t’ju kushtojë rreth 7,50 $ për përdorues në muaj në normën e zbritur – një arsye e mirë pse Box bëri një përshtypje të fortë në listën më të mirë të ofruesve të ruajtjes në internet më të mirë të pakufizuar.

4. Biznesi i Dropbox

Lista e shkurtër nuk do të ishte e plotë pa përmendur për një nga emrat më të mëdhenj në ruajtjen e cloud: Dropbox Business. Siç shpjegon rishikimi ynë i mëparshëm i biznesit Dropbox, ai ofron një përvojë miqësore me përdoruesit dhe mundësi të mira për ndarjen e skedarëve, veçanërisht për organizatat më të mëdha. 

Alsoshtë gjithashtu një nga ofruesit tanë të preferuar të sinkronizimit dhe shpërndarjes së skedarëve, duke shënuar shumë shpejtësi të sinkronizimit të skedarëve falë përdorimit të tij të transferimeve të skedarëve në nivelin bllok.

Dropbox-biznes-web-klient

Dropbox ofron zbritje për organizatat jofitimprurëse, megjithëse këto nuk janë bërë publike. Do të duhet të flisni drejtpërdrejt me Dropbox Business për një vlerësim, por mund të përdorni çmimin standard si një figurë bazë. Me 12.50 dollarë në muaj për secilin përdorues, nuk është zgjidhja më e lirë, me një ruajtje të pakufizuar që kushton deri në 20 dollarë për përdorues në muaj.

Siguria e Dropbox

Kanë kaluar disa vjet nga thyerja e madhe e të dhënave të Dropbox, e cila ndikoi në më shumë se 68 milion llogari. Tani për tani, Dropbox Business përdor kriptimin AES 256-bit për të dhënat që mban dhe përdor protokollin TLS për të mbrojtur çdo të dhënë në tranzit nga sulmet njeri-në-mes.  

Fatkeqësisht, asnjë kriptim me njohuri zero nuk do të thotë që Dropbox ende mban çelësat e të dhënave tuaja, kështu që ju mund të dëshironi t’i enkriptoni para se të ngarkoni.

Dropbox Business është një zgjedhje e mirë për ekipet, duke e bërë më të lehtë lidhjen e Microsoft Office 365 dhe Dropbox së bashku për bashkëpunimin e projektit në kohë reale. Ju mund të bashkëautoni dokumentet, të bëni ndryshime së bashku, si dhe të mbështesni versionet e mëparshme të dokumenteve falë versionimit.

5. OneDrive për Biznes

Kur bëhet fjalë për teknologjinë e biznesit, pak ndërmarrjeve u besohet më shumë sesa Microsoft. Për më tepër, siç tregon rishikimi ynë i OneDrive për Biznes, zgjidhja e tij për ruajtjen e cloud mbetet një zgjedhje popullore për bizneset dhe organizatat jofitimprurëse. Ajo vjen me mbështetje për Windows dhe macOS, megjithëse mbështetja Linux mungon.

Shkarkime më të shpejtë të skedarëve ofrohen gjithashtu, falë sinkronizimit të nivelit të bllokut (i quajtur “sync diferencial” nga Microsoft) për të gjitha transferimet e skedarëve, diçka që më parë ishte e disponueshme vetëm për skedarët e Microsoft Office.

OneDrive-për-biznes-sync-dosje

Ashtu si shërbimet e tjera, të tilla si Box, Microsoft ofron OneDrive për Biznes si një donacion për jofitimprurës që kualifikohen. Nuk ka asnjë tarifë për ta përdorur atë, me 1TB hapësirë ​​ruajtjeje OneDrive dhe akses në Office Online. Qasja në aplikacionet e zyrës në desktop do të kushtojë pak më shumë, rreth 3 dollarë për përdorues në muaj, ose 4,50 dollarë për ruajtje të pakufizuar.

  Wrike vs Asana: Cila është më mirë në vitin 2023?

OneDrive për Karakteristikat e Biznesit

Emri i jep larg – ky është një produkt biznesi, para së gjithash dhe më kryesorja. Kjo është arsyeja pse Office është integruar plotësisht në përvojën OneDrive, duke e bërë të lehtë hapjen dhe modifikimin e skedarëve tuaj nga ndërfaqja në internet OneDrive. Ju gjithashtu mund të përdorni direkt këtë ruajtje nga aplikacionet e zyrës së desktopit, si dhe të punoni me të tjerët në dokumentet e Office në internet.

OneDrive përdor 256-bit encryption AES për të dhëna në pushim dhe protokollin TLS në tranzit, duke përputhur Dropbox për Biznes. Autentifikimi me dy faktorë ofrohet si standard, por si lojtarët e tjerë, nuk ka një kriptim me njohuri zero për skedarët tuaj.

Si i zgjodhëm ofruesit tanë

Nëse keni lexuar rishikimet dhe krahasimet tona të ruajtjes së cloud, do të dini që ne e konsiderojmë me kujdes secilin ofrues, duke parë të mirat dhe të mirat e secilit. Në këtë rast, ne jemi përqendruar në atributet më të rëndësishme për jofitimprurjet, përfshirë sigurinë, mjetet e bashkëpunimit dhe koston. 

Kjo është arsyeja pse Tresorit del si zgjedhja jonë numër një, por ofertat falas, siç është Google Drive, shënojnë shumë. Shërbimet e ruajtjes në re që nuk ofrojnë kombinimin e duhur të veçorive – madje disa nga të preferuarat tanë të mëdhenj si Sync.com – nuk ishin konsideruar për përfshirje.

Mbajtja e sigurt e të dhënave sensibilizuese jofitimprurëse

Jo-fitimprurësit bashkëpunojnë me një gamë të gjerë ndërmarrjesh dhe individësh të ndryshëm. Duhet të ruhen shumë informacione të ndjeshme, pavarësisht nëse janë të dhëna personale ose të dhëna financiare. Kjo është arsyeja pse organizatat jofitimprurëse kanë nevojë për ruajtje cloud me politikat më të mira të sigurisë në dispozicion.

Magazinimi në re që ofron kriptim me njohuri zero është shumë i dëshirueshëm. Do të thotë që ofruesi i shërbimit tuaj nuk e ruan një kopje të çelësit tuaj të enkriptimit, duke e bërë të pamundur që ajo të hyjë në të dhënat tuaja, madje edhe me zgjedhje (ose nën presion). Fjalëkalimet ende mbesin lidhja më e dobët, kështu që rekomandohet edhe vërtetimi me dy faktorë.

A duhet që Jo-fitimprurësit të përdorin Magazinimin e Biznesit në Re?

Sa më pak para të shpenzojë një jofitimprurës në kostot e biznesit, aq më shumë mund të vendosë në qëllimin e tij të vërtetë. Ruajtja e cloud e biznesit ofron një mënyrë të thjeshtë për jofitimprurësit të heqin dorë nga nevoja për pajisje të shtrenjta për ruajtjen e të dhënave, si dhe stafin e kërkuar për të mirëmbajtur ato pajisje.

Disa ofrues të ruajtjes së cloud gjithashtu ofrojnë zbritje të shëndetshme për jo-fitimprurësit që mund të verifikojnë statusin e tyre, duke e bërë atë një zgjedhje të kursyer nga ana financiare. Shtë e rëndësishme të mbani në mend se nëse jofitimprurësi juaj ka kërkesa të rrepta të sigurisë, do të duhet të jeni i sigurt që ofruesi juaj i ruajtjes së cloud mund t’i përmbushë ato. 

Mendimet përfundimtare

Anydo prej ofruesve të listës sonë do të sigurojë një organizatë jofitimprurëse me karakteristika të shkëlqyera dhe ruajtje për të dhëna të ndjeshme, madje edhe me një buxhet të ngushtë. Tresorit është zgjedhja jonë kryesore këtu, falë çmimeve të tij bujare, si dhe është mundësia e vetme për të ofruar encryption zero-njohuri jashtë kutisë.

Google nuk ishte shumë larg, duke ofruar ruajtje falas dhe qasje në produktet e tjera të Google, si Google Docs me programin e tij G Suite për Jo-Fitimet. Falë Google Cloud dhe shërbimit Storage Made Easy, madje mund të shfletoni serverin tuaj të sigurt për ruajtje.

Nëse doni një ofrues me karakteristika të mira të ndërmarrjes, atëherë Box, Dropbox Business dhe OneDrive për Biznes janë të gjitha alternativat e mira, secila me zbritje të çmimeve të mira për jofitimprurësit.

Nëse keni përdorur ndonjë nga këta ofrues të ruajtjes së cloud në jofitimprurës tuaj dhe keni mendimet tuaja për të ndarë, ju lutemi na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me