Shërbimet më të mira të mbajtjes së postës elektronike

Mbledhja e adresës suaj të parë të postës elektronike në një domain që zotëroni ju është një ndjenjë mjaft e kënaqshme. Ndërsa shërbimet e postave të postës elektronike si Yahoo dhe Gmail kanë kaluar shumë gjatë viteve, akoma ka diçka për të thënë për një adresë të personalizuar, profesional të emailit.

Shumica e ofruesve më të mirë të mbajtjes në internet ofrojnë një lloj shërbimi të postës elektronike, por ka edhe shumë opsione të pavarura gjithashtu. Këto do të vijnë në ndihmë për njerëzit që duan një adresë unike të postës elektronike, por nuk duan një sit, ose në rast se ju jeni duke hostuar faqen tuaj të internetit: pajisja e serverit është e shtrenjtë për të blerë dhe mirëmbajtur. Për shkak të kësaj, një mënyrë e lirë për të pritur një shërbim me email ka kuptim për disa biznese.

Pavarësisht nëse ju përshtateni në kategorinë e biznesit ose thjesht ju duhet pak më shumë sesa mund të ofrojë Yahoo ose Google, një plan i lirë për mbajtjen e postës elektronike do të krijojë prezantimin tuaj. Për diçka që duket kaq e thjeshtë, megjithatë, ka disa gjëra për të parë dhe kështu të sigurohet përvoja më e mirë e mundshme.

Whatfarë e bën më të mirë një Shërbim Hosting Email?

Ndërsa hostimi i postës elektronike është mjaft i drejtpërdrejtë, ka pasur disa gjëra që kemi shikuar gjatë zgjedhjes së ofruesve. E para ishte që secili ofrues të jepte hapësirë ​​të mjaftueshme në kutinë tënde. Do të duhet të filtroni dhe pastroni herë pas here, por mesazhet që mungojnë sepse nuk keni ruajtur hapësirën e ruajtjes ka të bëjë me gjënë më të keqe që mund të ndodhë kur bëhet fjalë për email.

Tjetra, ne shikuam pajtueshmërinë. Webmail nuk është ideal për shumicën, kështu që ishte e rëndësishme që çdo ofrues të ishte në përputhje me klientët e postës elektronike. Ndërsa një lloj ndërfaqe shfletuesi është i disponueshëm për secilën, kështu është opsioni për ta shtuar atë në Outlook, Thunderbird ose çfarëdo klienti që ju dashuroni..

Pritja e postës elektronike ka shkuar përtej vetëm një adresë emaili dhe një kuti poste, megjithatë, kështu që ne shikuam ndonjë shtesë që ofruesi mund të hidhte. G Suite, për shembull, vjen me një linjë të programeve plotësisht të paraqitura në biznes, të ndërtuara rreth thelbit të postës elektronike. hosting.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, morëm parasysh koston. Pritja e postës elektronike duhet të jetë goxha e lirë dhe ka disa mënyra për të justifikuar një rritje çmimesh jashtë softuerit bundling. Për shkak të kësaj, të gjithë ofruesit e kësaj liste qëndrojnë rreth disa dollarë për përdorues, në muaj.

G Suite

Gmail ka mbi një miliard përdorues aktivë, që përbëjnë gati 20 përqind të tregut të postës elektronike. Fuqia që qëndron pas shërbimit është e fortë, me një grup mjetesh, të quajtur Drive, për administrimin e orarit tuaj, krijimin e spreadsheets dhe hartimin e dokumenteve (për të cilat mund të lexoni në rishikimin tonë të Google Drive).

Dallimi i vetëm midis Drive dhe G Suite është se ai funksionon nën domenin tuaj. Ju ende merrni ndërfaqen Drive-miqësore për përdoruesit, por me adresat e postës elektronike profesionale për ju dhe ekipin tuaj. Nuk ka dërgim në një llogari Gmail ose ndonjë marrëzi si kjo; ky është host i plotë me email.

  Google Ads vs Facebook Ads vs Bing Ads: PPC Marketing në vitin 2023

Alsoshtë gjithashtu plotësisht i pajtueshëm me Outlook, Apple Mail, Thunderbird dhe më shumë, kështu që ju mund të zgjidhni një klient tjetër nëse dëshironi. Sidoqoftë, me aplikacionet e Gmail të disponueshme për gati çdo pajisje dhe sinkronizim offline të disponueshëm, nuk ka asnjë arsye të vërtetë për të zgjedhur diçka tjetër.

Për skeptikët, ndryshimi midis Gmail-it të rregullt dhe G Suite është mjaft tronditës. Ju merrni një email në domenin tuaj, po, por edhe adresa emaili të pakufizuar në grup, dy herë ruajtjen e Google Drive të rregullt, reklama zero dhe mbështetje gjatë gjithë kohës.

Arsyet e tjera që na pëlqen G Suite

Ne duam të theksojmë se G Suite është në thelb vetëm Google Drive për biznes (megjithëse nuk është një ofrues i plotë EFSS). Ju i ruani skedarët tuaj në Drive, i shtoni ato në email si lidhje në vend të bashkëngjitjeve dhe i azhurnoni të dyja në kohë reale. Likeshtë si mjetet e Google që keni përdorur më parë, por të integruara për të punuar brenda kufijve të ekipit tuaj. Për hyrjet dhe vendet e jashtme, ju rekomandojmë t’i jepni udhëzimin tonë Google Drive një lexim.

Sshtë gjithashtu i lirë. Planet fillojnë me vetëm disa dollarë në muaj, për çdo përdorues. Tarifat e Google për çdo përdorues shtesë, po, por jo për adresat shtesë të postës elektronike. Për shembull, “[emaili i mbrojtur]” do të kushtonte ekstra, ndërsa “[me email të mbrojtur]” jo. Ju gjithashtu merrni 30 GB hapësirë ​​për ruajtje, për të filluar.

Ndërsa bizneset do të shohin përfitimin më të madh nga G Suite, ka ende mjaft për individë këtu. Mimet janë të lira për sa po fitoni, dhe syri i mprehtë i Google për përdorueshmërinë shkëlqen. Provojeni për veten tuaj me një provë falas 14-ditore. Nëse është kryesisht hapësira e magazinimit për të cilën ju interesojnë, ju rekomandojmë të lexoni udhëzuesin tonë më të mirë të blerësve për ruajtjen e cloud.

Zoho

Zoho ka përshtatur shërbimin e tij të famshëm të pritjes së postës elektronike për të siguruar një grup të aplikacioneve krahas opsioneve si G Suite. Kapja është se Zoho është më i lirë dhe madje ofron një plan falas me mbështetje për deri në 25 përdorues.

Le të fillojmë atje. Plani falas ofron deri në 25 përdorues në bazë, me një 25 shtesë të fituar përmes bonove të referimit. Adresat e postës elektronike mund të jenë nga një domen i vetëm, me 5 GB hapësirë ​​për përdorues dhe një kufi bashkëngjitje 20MB.

Pra, plani nuk është ideal, por është gjithashtu falas. Ky është ndryshimi më i madh midis Zoho dhe G Suite, pasi një plan si ky i pëlqen ata që janë në kërkim të një emaili të vetëm me domain domain dhe asgjë tjetër. Kërkohet një vigjilencë shtesë për të mbajtur rregullisht kutinë e postës suaj, por është akoma mënyra më e mirë për të marrë një adresë profesionale falas.

Planet e paguara janë disa dollarë më të lira se G Suite dhe madje integrohen me platformën. Keni më shumë kufizime si 30 GB për ruajtje dhe 30MB për bashkëngjitje, por këto janë lehtësisht të anashkalohen duke marrë parasysh sa i lirë është.

Arsyet e tjera na pëlqen Zoho

Deri më tani, ne kemi diskutuar atë që njihet si “hapësira e punës”, një grup prej nëntë aplikacionesh që Zoho ofron, përfshirë emailin. Shumica e këtyre janë aplikacione standarde për zyra, por disa nga ato të ndryshme si ShowTime, një mjet i konferencës në internet për trajnim virtual, janë përfshirë gjithashtu.

  10 zgjidhjet më të mira për ruajtjen e cloud në biznesin tuaj në vitin 2023

Pjesa mbresëlënëse në lidhje me Zoho nuk është në hapësirën e punës, por në çdo aplikacion tjetër që ai ofron. Ekzistojnë mjete në kategori që fillojnë nga shitjet në IT deri tek shërbimi ndaj klientit, duke ushqyer pothuajse çdo biznes. Kompania gjithashtu ofron një program të kontabilitetit, të cilin ne e kemi përfshirë në rishikimin tonë të Librave Zoho

Ndërsa secila prej mjeteve kushton ekstra, aftësia për të vendosur gjithçka në një vend është ajo që e bën Zoho kaq të veçantë. Ju mund të ndërtoni një faqe në internet, të bëni trajnime në internet ose madje të menaxhoni librat tuaj, të gjitha në një vend të vetëm.

Rackspace

RackSpace ofron një larmi të gjerë zgjidhjesh të pritjes së cloud, por henden paketat në favor të hostimit të thjeshtuar të postës elektronike. Ajo ofron pritje për Office 365, Exchange dhe platformën e vet RackSpace Email.

Në thelb, shërbimet e tij bazohen rreth zhvendosjes së serverit tuaj në cloud. RackSpace synon të shkurtojë serverin lokal nga posta elektronike, duke përdorur një rrjet të serverëve për të çliruar hapësirë, të zvogëlojë kostot dhe të sigurojë një performancë më të mirë të përgjithshme.

Ndërsa kostot janë mjaft të larta në krahasim me ofruesit e tjerë të postës elektronike, këtu po merrni shumë vlera. Për shembull, serverat e shkëmbimit ekzekutojnë disa dollarë më shumë për përdorues, por ofrojnë kuti postare 100 GB dhe bashkëngjitje 50MB, dyfish ose trefish madhësinë e të gjithë ofruesve të kësaj liste.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë RackSpace

Shtë e qartë se përqendrimi është te bizneset dhe, për këtë, RackSpace jep. Plani i Office 365, për shembull, vjen me versionin e plotë të kompletit të Microsoft, me 24/7/365 Mbështetje Fanatical.

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për atë term, askush nuk do t’ju fajësojë. Ky përkufizim i mbështetjes RackSpace do të thotë që ju keni qasje në një ekip të stafit me cilësi të lartë, të etur për të zgjidhur çdo çështje që mund të hasni. Nuk ka asnjë skenar apo departament që po ndalet, por përkundrazi një ekip mbështetës i njohurive, i cili përgjigjet për të gjitha pyetjet brenda 15 minutave ose më pak.

RackSpace është shumë më i kushtueshëm, por ofron zgjidhje gjithëpërfshirëse të biznesit brenda dhe jashtë emailit. Shtë e vështirë të diskutosh me të, veçanërisht me klientë si Under Armor dhe Oliver Wight në listë. Nëse keni nevojë për një pritje të nivelit të lartë të biznesit, është më mirë të provoni RackSpace.

Thelbësore të biznesit Microsoft Office 365

Udhëtimi në anën e pasme të G Suite është një paketë aplikacioni nga Microsoft. Ndryshoni linjën e mjeteve të Google me Microsoft Office dhe Outlook dhe keni një ide mjaft të mirë të asaj që mund të ofrojnë bizneset thelbësore.

Sidoqoftë, të dy nuk janë plotësisht në nivelin e duhur. Office 365 është pak më i kushtueshëm, por ofron aplikacione që mund të bëjnë shumë më tepër sesa suita e Google. Ju merrni Outlook dhe Exchange, duke ju lejuar të krijoni email shumë më larg se çfarë mund të bëjë Google Drive. Kjo përfshin deri në 150MB në madhësi bashkëngjitje dhe 50 GB hapësirë ​​ruajtjeje, deri në madhësinë e 30 GB të Google në planin e tij më të lirë.

Dobësi është se ju keni qasje vetëm në versionin në internet të Microsoft Office. Ndërsa nuk është problem kur krahasohet me G Suite, është kur shqyrtoni se sa të kufizuara janë aplikimet e Office Online. Varianti më i mirë i Office 365 vjen me versionin e plotë të Microsoft Office.

  Si të përdorni një grafik Gantt: Udhëzues për fillestar për vitin 2023

Arsyet e tjera që na pëlqen thelbësoret e biznesit Microsoft Office 365

Jashtë postës elektronike, gjërat themelore të biznesit ofrojnë një mjet mjetesh gjithëpërfshirëse për bizneset. Një nga të preferuarat tona është Ekipet e Microsoft. Në sipërfaqe, kjo duket si një aplikacion i thjeshtë i mesazheve si Slack, por ofron shumë më tepër.

Takimet e Skype dhe dokumentet e Microsoft integrohen pa probleme në të, duke ju lejuar të mbani gjithçka që ka të bëjë me ekipin nën një çati. Ju nuk keni nevojë të shtoni bashkëngjitje ose të instaloni shtojca si aplikacionet e tjera të mesazheve në ekip. Për sa kohë që ju punoni në ekosistemin Microsoft, është një zgjidhje e shkëlqyer në ekip.

Ekipet nuk janë gjithçka që merrni, natyrisht. Microsoft përfshin Skype funksionalitetin e skuadrës, Yammer si një rrjet shoqëror shoqëror dhe mjete konferencash në internet gjithashtu. Ndërsa mjeti i mjeteve nuk po shkatërron shumë gjëra të reja, integrimi nëpër platforma është diçka e veçantë. Ju mund të regjistroheni për një provë falas të Essentials të Biznesit për të parë nëse është e përshtatshme për ju.

Rrjeti i lëngshëm

Rrjeti i lëngshëm është përqendruar kryesisht në VPS me cilësi të lartë dhe zgjidhje të dedikuara për pritjen. Sidoqoftë, ai gjithashtu ofron një pritje elektronike me çmim konkurrues gjithashtu, me kohëzgjatje zero joproduktive, filtrim të nivelit të lartë të spamit dhe kuti postare 25 GB.

Ndërsa hapësira e ruajtjes është më e ulët, është e vështirë të kalosh duke marrë parasysh koston. Plani standard kushton vetëm 1 dollarë në muaj, për përdorues dhe ofron gamën e plotë të veçorive të Liquid Web. Do të jeni në gjendje të përdorni cilindo klient të postës POP ose IMAP, ose të identifikoheni përmes webmail me 25 GB ruajtje dhe 50 bashkim skedarë.

Ju gjithashtu merrni mjete për ta mbajtur emailin tuaj të thjeshtuar dhe pa spam. Filtrat e rregullueshëm ju lejojnë të përshtatni atë që ndodh, por blloku i spamit të Liquid Web është mjaft i mirë vetë. Për më tepër, ju mund të bëni lista të listave të zeza të përdoruesit dhe domainet dhe listat e zeza për të mbajtur kutinë tuaj në kërkim ashtu siç dëshironi.

Arsyet e tjera që na pëlqen rrjeti i lëngshëm

Sidoqoftë, ajo ofron shumë më tepër sesa pritja e postës elektronike. Liquid Web është një host i shfaqur plotësisht, me plane që variojnë nga VPS në WordPress (megjithëse nuk e bënë atë në web hosting-in tonë më të mirë për listën WordPress). Ndërsa planet janë mjaft të shtrenjta, tregu i synuar i biznesit do të jetë i kënaqur me tiparet e sigurisë së lirë dhe mbështetje të jashtëzakonshme.

Email-i vijnë edhe disa veçori shtesë. Plani pak më i shtrenjtë “Plus” vjen me sinkronizim celular në të gjitha pajisjet tuaja për kontakte dhe kalendarët, 30 GB hapësirë ​​ruajtjeje në cloud dhe një paketë mjetesh në internet për redaktimin e dokumenteve. Nëse jeni më të prirur në fundin e spektrit të Microsoft-it, Liquid Web ofron gjithashtu një pritje të shkëmbimit të shkëmbimit.

Asgjë nuk qëndron aq e jashtëzakonshme në Liquid Web për sa i përket mbajtjes së postës elektronike, por nuk është e nevojshme. Vizatimi më i madh është se shërbimi është i lirë dhe funksionon gjithmonë, duke siguruar shumë hapësirë ​​dhe mundësi të ruajtjes. Nextshtë tjetër falas, prandaj provojeni për një muaj për të parë nëse është në rregull për ju.

përfundim

Ndërsa shërbimet e postës elektronike si Gmail dhe Yahoo kanë marrë një rrugë të gjatë, nuk ka asnjë zëvendësim për një adresë emaili profesional. Fatmirësisht, kostot kanë rënë dukshëm me planet mujore që vijnë më lirë sesa blerja e një sode.

Shumë prej ofruesve përfshijnë email me hostin, kështu që ju mund të vrisni dy zogj me një gur. Cili pritës i emailit ju pëlqen më së miri? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me