A është Torrentimi i Paligjshëm në vitin 2023?

Kushdo që e di rrugën e tij rreth internetit e kupton se snagging një film apo pako të softuerit me kosto pa kosto është vetëm një përrua. Kjo paraqet më shumë sesa një dilemë morale. Ekziston gjithashtu siguria në internet për të marrë në konsideratë dhe nëse përralla do të tërheqë vëmendjen nga autoritetet.

Para së gjithash, veprimtaria e përroit nuk është në thelb e paligjshme. Teknologjia është thjesht një mënyrë për të ndarë përmbajtjen në internet. Aty ku mund të futeni në telashe është hostimi, shkarkimi ose shpërndarja e skedarëve të mbrojtur nga të drejtat e autorit. Kjo përfshin filmat, muzikën dhe programin më të njohur.

Nëse e bëni këtë, ju keni vjedhur diçka me siguri sikur të futeni në lokalin Walmart dhe të shkëputeni momente më vonë me DVD duke rënë nga xhepat tuaj me një roje sigurie në ndjekje gjysmë zemre.

Sa i përket asaj nëse është e sigurt dhe gjasat për tu kapur, përgjigjet nuk janë “plotësisht” dhe “ka një shans”. Le të flasim për torrent pak para se të shohim se sa e ligjshme apo e paligjshme është. Nëse aktualisht keni probleme për të hyrë në faqet P2P, ju mund të dëshironi të shikoni artikullin tonë se si të zhbllokoni faqet e përroit.

Procesi i torrentit

Torrentimi ndryshon nga shkarkimi i rregullt në një mënyrë kritike. Në vend që të tërheqni një skedar të tërë nga një server të vetëm, torrenting – i quajtur edhe bittorrenting – përdor një qasje për ndarjen e skedarëve nga kolegët me kolegë në të cilët softveri i specializuar kap copa të vogla të skedarit nga dhjetëra, ndoshta qindra, kompjutera në të gjithë botën dhe i mbledh ato në një version të plotë.

  Si të shikoni MasterChef Online në vitin 2023: Kontrolli i kuzhinës

Mungesa e serverëve të centralizuar e bën të vështirë gjetjen dhe mbylljen e çdo kompjuteri të vetëm të përfshirë në veprimtari kriminale, por ka edhe arsye të ligjshme për të përdorur protokollin P2P, Një është se procesi mund të jetë më i shpejtë se shkarkimi i drejtpërdrejtë, pa serverë mbingarkues. Pavarësisht se është sinonim i shkeljeve të të drejtave të autorit, në fund të fundit është se thjesht përdorimi i një rrjeti P2P nuk ju bën kriminel.

Ne do të detajojmë sesi nënshkrimi i Presidentit Bill Klinton në Aktin e të Drejtave të Mbrojtjes së Mijëvjeçarit Digjital ndryshoi peizazhin e të drejtave të autorit në 1998. Legjislacioni u dha mbajtësve të së drejtës së autorit, shpesh etiketat muzikore dhe studiot e filmit, një strategji ligjore me të cilën të ndjekin me sukses padi kundër operatorëve përrua, përdoruesit dhe, ndonjëherë, kalimtarët e pafajshëm.

Problemet juridike për torrentët

Pavarësisht nëse jeni të përfshirë në veprimtari të paligjshme apo jo, fakti që kaq shumë padi kanë synuar përrua mund t’ju bëjë të mendoni për mençurinë e përdorimit të një rrjeti P2P. Mbajtësit e të drejtave të autorit kanë qenë të pamëshirshëm në ndjekjen e shkelësve aktual dhe të perceptuar me shkallë të ndryshme të suksesit.

Pritësit

përrua të paligjshme

Ndonjëherë, operacionet e përroit përpiqen të mbrojnë idenë se ankesat për shkeljen e të drejtave të autorit duhet të jenë në shënjestër të përdoruesve. Operatorët prej kohësh pretendojnë se nuk janë asgjë më shumë se ofruesit e pafajshëm të ruajtjes së cloud. Një rast përfshiu Hotfile, një uebfaqe popullore për ndarjen e skedarëve në 2011, kundër të cilit një grup studiot e filmave kryesorë ngritën padi.

Në kohën e paraqitjes, i pandehuri kishte pranuar më shumë se 10 milion njoftime për mbajtjen e përmbajtjes së pritur, por i kushtoi vëmendje të vogël. Shumë para ishin në rrezik. Me mijëra përdorues që morën të paktën tre njoftime të mbajtjes, ishte e vështirë për shërbimin të argumentonte se ai kishte zbatuar një politikë të rreptë “shkelje të përsëritur”.

  VPN më e mirë për Hulu në vitin 2023: Mundje me ndalesën e VPN

Një ditë para se të fillonte një gjyq i jurisë, Hotfile e zgjidhi çështjen për 80 milion dollarë. Megaupload dhe Grooveshark ishin dy shërbime të tjera përrallore të rigjeneruara të synuara në vijim të DMCA.

Bystander i pafajshëm

Ka edhe shembuj të njerëzve duke u kapur në nxituesin e shërbimit të tyre të internetit për të kthyer informacionin mbi llogarinë në lidhje me adresat IP të piratëve të dyshuar – përveç shumë prej tyre nuk ishin klientë kur ndodhën shkeljet e të drejtave të autorit.

Meqenëse adresat IP riciklohen nga nisja drejt klientëve të mbërritur, duket se është një rast i fatkeqësisë së thjeshtë, jo sjelljes së keqe.

Një grua nga Minesota ishte një rast i tillë, kur strategjia mbizotëruese e antit piraterisë përfshinte padi ndaj individëve në vend të ushtruesve të dosjeve. Pas shkarkimit të 1.700 këngëve në mënyrë të paligjshme, gabimi i saj në gjykim në refuzimin e një oferte prej 4,500 dollarësh shlyerje u pasua nga një gjykatë gjyqësore kundër saj që filloi me një gjobë prej 1.5 milion dollarë dhe përfundimisht u ul me 220,000 $.

The Artful Dodger

Asnjë entitet nuk ka shijuar (vuajtur) më shumë kohë në qendër të vëmendjes sesa Pirate Bay. E themeluar në vitin 2003, ky kampion për ndarjen e skedarëve ka grumbulluar miliona dollarë në gjykime të paracaktuara deri më sot dhe kohën e burgut për themeluesit për shkak të shkeljeve të të drejtave të autorit, megjithëse duket se nuk ka ndërmend të paguajë dhe faqja e internetit vazhdon të funksionojë.

Sidoqoftë, është duke u ndjekur nga ferma e serverëve në fermën e serverëve, ndërsa kolegu KickassTorrents është mbyllur plotësisht. E gjithë kjo duket se bën që të inkurajojë faqet e përroit alternative të shfaqen, kështu që kjo luftë është larg.

  GeForce Tani vs PlayStation Now: Big Boys Fight Cloud Gaming në vitin 2023

Qëndro i sigurt ndërsa torrent

Mbrojtja e kompjuterit antivirus

Nëse përroni me një lidhje standarde, është e lehtë për të tjerët të ju ndjekin përmes adresës suaj IP. Përveç veprimeve të mundshme juridike nga mbajtësit e të drejtave të autorit, ISP-të kanë dërguar letra paralajmëruese për klientët që vizitojnë faqet e përroit dhe madje mund të rrisin shpejtësinë e lidhjes si ndëshkim.

Nëse planifikoni të zhyteni dhe të pyesni nëse ekziston një mënyrë e sigurt për ta bërë atë, ne ju këshillojmë të shkoni me një interpretim liberal të fjalës “të sigurt”. Ju mund të përdorni një rrjet privat privat, i cili është akoma i ligjshëm, megjithëse për sa kohë është me mend dikush. (Lexoni VPN-në tonë më të mirë për përrua). Një tjetër mundësi është përdorimi i përroit të cloud, i cili duket mjaft premtues.

Sidoqoftë, edhe atëherë një VPN është një investim i zgjuar. Një ofrues krijon një lidhje të kriptuar të të dhënave që, për të gjitha qëllimet praktike, e bën vendndodhjen tuaj të padukshme për këdo që përpiqet të heqë dorë. Mashtrim është të gjesh një ofrues VPN i cili nuk regjistron aktivitetin e klientit dhe ndodhet jashtë vendeve pjesëmarrëse në Pesë Sytë: SH.B.A., U.K., Zelanda e Re, Australia dhe Kanada.

Mendimet përfundimtare

Me aktin e vizitës në një uebfaqe përrua të konsideruar sjellje të dyshimtë, procedoni me rrezikun tuaj. Shkeljet e të drejtave të autorit mund të rezultojnë me gjobë serioze dhe burgosje, megjithëse në përgjithësi kërcënimet janë më të këqija se sa realiteti. Thënë kjo, ju kurrë nuk e dini kur do të bëheni rregull, sesa përjashtim.

Nëse doni të eksploroni botën e VPN-ve pak më tej, shikoni artikullin tonë në opsionet më të mira të VPN. Keni mendime apo përvoja me përrua? Ne do të donim t’i dëgjonim ato në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me