Si ta shikojmë Ungjillin në vitin 2023, njëzet vjet pas

Kur episodi i fundit i Neon Genesis Evangelion u transmetua në 1996, audienca japoneze u zemërua. Pas shikimit të një serie që e lartësonte animin në një nivel që provokonte mendjen, përfundimi u ndje si një zbresje. Jo vetëm që shfaqja e tyre e preferuar mbaroi, por finale nuk arriti të kënaqet. Prapëseprapë, historia e shikon mirë evangjelimin, me kritikët që e quajnë atë një moment ujëmbledhës në animacionin japonez.

Netflix ka njoftuar se do të shtojë Evangelion në bibliotekën e tij vitin e ardhshëm, por prilli është ende larg. Ata që duan të shohin engjëjt e betejës Shinji, Rei dhe Asuka në një Tokio apokaliptike, janë më mirë të kërkojnë alternativa në internet, të paktën tani për tani. DVD-të dhe Blu-Ray nuk janë opsione, pasi të drejtat janë të kufizuara jashtë Japonisë.

Pavarësisht nëse jeni një i sapoardhur që dëshiron të shikojë një pikë referimi në animacion japonez ose një tifoz anime në kërkim për të parë se për çfarë bëhet fjalë, kemi bërë ngritjen e rëndë për të gjetur se ku mund të shikoni shfaqjen. Seria origjinale nga fundi i viteve ‘90 është vendi më i mirë për të filluar. Ne do t’ju tregojmë se si ta shikoni Evangelion në faqet e internetit pa streaming, shërbime të paguara përmes VPN dhe madje shtesa Kodi. 

Ne e kemi bërë këtë edhe me shfaqje të tjera historike; shikoni pjesët tona se si të shikoni Game of Thrones dhe si të shikoni Shtëpinë e Kartave për shembuj. Nëse anime nuk është gjëja juaj dhe ju preferoni Netflix të rregullt, shikoni me urimet më të mira për Netflix.

Shikoni Evangelion Falas

Një mënyrë e menjëhershme dhe miqësore për të parë Evangelion është përmes transmetimit falas. Qasja në episodet me cilësi të lartë me kthesat ose titrat anglezë është e lehtë, kështu që kërkon pak kohë ose konfigurim për të filluar shikimin. Uebfaqet në të cilat ata janë në vend kanë sfidat e tyre, pasi ato shpesh janë bërë me reklama pop-up që përmbajnë malware, por ka mënyra për të lundruar në mënyrë të sigurt.

  Si ta shikoni Sherlock Online në vitin 2023: Nuk është Thelbësore

Për linjën tuaj të parë të mbrojtjes, shkoni me një nga bllokuesit më të mirë të pop-up. Ato ndihmojnë në pakësimin e bezdisjeve dhe parandalojnë keqdashjet që të mos depërtojnë në sistemin tuaj. Një shtresë tjetër e sigurisë për të shtuar është programi antivirus. Shikoni vlerësimet tona antivirus për të filluar. Ne kemi rishikuar disa nga më të mirat në treg sot dhe mendojmë se kemi një dorezë mbi të cilën janë zgjidhjet më të mira antivirus.

Shkuarja në faqet e internetit me pop-ups vë në rrezik intimitetin tuaj. Kur të keni hyrë në një faqe, nuk merrni vetëm të dhëna, po i dërgoni gjithashtu. Nuk ka asgjë për këtë, përveç nëse doni të ndaloni përdorimin e internetit; shiko më shumë udhëzuesin tonë për privatësi në internet.

Meqenëse mos hyrja më në internet me siguri nuk është një opsion për ju, konsideroni të shikoni me një rrjet virtual privat, i cili do të kriptojë të dhënat tuaja. Kjo do të thotë që informacioni juaj do të mbetet i sigurt gjatë përdorimit të atyre faqeve të internetit me streaming falas. Shqyrtimet dhe krahasimet tona të gjera të VPN do t’ju ndihmojnë të zgjidhni një dhe të merrni pjesë.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ne kemi gjetur dy faqe në internet që ofrojnë të gjithë serinë Evangelion dhe filmat shoqërues të saj Vdekja dhe Rilindja dhe Fundi i Evangjelisë.

Image-1-AnimeHeaven

WatchDub prezanton seritë dhe filmat e plotë të dubluar në anglisht. Nëse preferoni të shikoni me titrat origjinalë audio dhe anglisht japonez, AnimeHeaven ofron versione me cilësi të lartë nga të gjitha 26 episodet dhe filmat me atë opsion. 

  Si të shikoni Bijtë e Anarkisë në vitin 2023: SAMCRO Takohet Nurshëm

Shikoni Evangelion në Kodi

Nëse nuk keni dëgjuar për Kodi dhe si mund të përmirësojë përvojën tuaj të shikimit në shtëpi, ne kemi një udhëzues Kodi për t’ju shpejtuar. Shtë një qendër gjithëpërfshirëse e mediave ku mund të shkarkoni aplikacione dhe shërbime me burim të hapur në një panel të unifikuar.

Në mesin e shumë shtojcave që ofron Kodi është KissAnime, një shtesë që jo vetëm që ofron Evangelion, por qindra shfaqje dhe filma të tjerë. Ka të gjitha 26 episodet e serialit origjinal dhe dy filmat vijues në versionet me titra dhe të dubluar.

Image-3-kissanime

Si kujtesë: ne inkurajojmë përdoruesit të respektojnë ligjet e të drejtave të autorit kur qasen në shtojcat e palëve të treta në Kodi. Kompania nuk është përgjegjëse për të mbështetur shtesat ose për të ndihmuar me problemet që mund të hasni. Ne kemi një artikull se si të përdorim Kodi dhe të instalojmë shtesa nëse keni nevojë për ndihmë.

Konsideroni të shtoni një VPN në konfigurimin tuaj për të hequr blloqet e ISP dhe për të hyrë në shtesat Kodi. Lexoni krahasimin tonë për VPN më të mirë për Kodi për sugjerime.

Metoda të tjera

Meqenëse të drejtat për Evangelion kanë skaduar për disa shpërndarës jashtë Japonisë, nuk është e lehtë për tu gjetur. Kjo do të thotë që platforma të mëdha streaming siç janë Netflix, Hulu dhe Amazon Prime Video nuk i kanë ato. Edhe shërbimet e drejtuara drejt anime, të tilla si Funimation, Crunchyroll dhe VRV, vijnë më shpejt.

Gjithçka nuk humbet, nëse preferoni të paguani dhe shikoni në një shërbim të besuar të transmetimit. Amazon Japan ka të gjitha 26 episodet e serialit origjinal, megjithëse është e paqartë nëse titrat në anglisht janë një opsion. Për të hyrë në atë përmbajtje nga rajone jashtë Japonisë, do t’ju duhet një nga VPN më e mirë për zgjedhjen e transmetimeve, megjithëse do të bëjë VPN më të mirë për Netflix. Përzgjedhja jonë e VPN më e mirë për Japoninë, është e gjitha e mirë për të shkuar këtu, gjithashtu.

  Si të shikoni Avengers Online dhe Falas

Image-4-Amazon-Japan

Nëse asnjë nga opsionet që ne kemi diskutuar për punën, ju keni një mundësi të fundit: përrua. Kërkoni Pirate Bay ose një nga faqet e internetit të tij alternative, por sigurohuni që të pajisni veten me një nga VPN më të mirë për torrenting nga lista jonë para se të shkarkoni ndonjë gjë.

Mendimet përfundimtare

Shikimi i Ungjillit është si një rit i pasazhit. Shumë e quajnë atë një kryevepër, ndërsa disa e konsiderojnë të mbivlerësuar. Ndikimi i tij, si lëngu LCL brenda njësive Eva, është përhapur në të gjithë anime moderne. Megjithëse çdo animefil mund t’ju tregojë mendimet e tyre në shfaqje, pak mund t’ju tregojnë se ku mund ta shikoni.

Ne nuk jemi ata që le të shpërndajnë të drejtat e skaduara në rrugën e provimit të një moment historik në animacionin japonez. Ndërsa është e vështirë të gjesh seri origjinale jashtë Japonisë, ka ende disa mënyra për të rregulluar Evangelion tuaj dhe përdorimi i një VPN është emëruesi i zakonshëm midis tyre.

Whatfarë mendoni për Neon Genesis Evangelion? A ka mënyra të tjera për të parë serinë origjinale që na ka munguar? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me