Si të zhbllokoni Youku

Youku Toudu, zakonisht i shkurtuar në Youku, është faqja më e madhe e mbajtjes së videove në Kinë dhe gjithashtu një nga faqet e internetit më të vizituara në atë vend. Pavarësisht nëse jeni një mërgimtar kinez që jeton jashtë Kinës kontinentale ose një Amerikan që i pëlqen filmat dhe videot kineze, Youku është një vend i shkëlqyeshëm për të marrë të gjitha argëtimet që dëshironi.

Sidoqoftë, shikimi i kësaj përmbajtjeje nuk është aq i drejtpërdrejtë sepse qasja në Youku është e kufizuar dhe do t’ju mohojë nëse hyni nga kudo tjetër e Mbretërisë së Mesme. Sidoqoftë, ndryshe nga ndalimi i Netflix VPN, kufizimet e Youku mund të anashkalohen lehtësisht (diçka që ndan me Hotstar-in e Indisë).

Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të merrni rreth këtij kufizimi gjeografik, në mënyrë që të mund të shijoni përmbajtjen Youku nga kudo.

Zhbllokoni Youku me Firefox

Një mënyrë popullore për të zhbllokuar Youku është të përdorni një mjet të quajtur “Zhbllokoni Youku”, veçanërisht nëse planifikoni të hyni në Youku nga PC apo Mac. Flavors shtese të aplikacionit për Firefox dhe Chrome të dy dhe do të punojnë në versionet mobil të të dyve (nëse vendosni të kaloni duke përdorur një aplikacion, siç përshkruajmë më poshtë).

Nëse jeni duke përdorur shfletuesin Firefox, shkoni te “https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/unblock-youku/”, shkarkoni shtesën dhe instalojeni në shfletuesin tuaj.

 • Shkoni te “mjetet” > “opsione” > “Përparuar” > “Rrjeti” > “Cilësimet e lidhjes”
 • Zgjidhni “URL automatike të konfigurimit të proxy”
 • Shtypni “http://yo.uku.im/proxy.pac” dhe klikoni “ok”
  Si ta shikoni zotin Robot Online në vitin 2023: shkatërroni sistemin

Përndryshe, përdorni një shtrirje të quajtur “Come2China” për të anashkaluar gjeo-kufizimin e Kinës. Kjo shtesë përdor një proxy server të Kinës për t’ju dhënë qasje në Youku.

Zhbllokoni Youku me Google Chrome

Marrja e Zhbllokimit të Youku për Chrome është shumë si procesi për Firefox.

Shkoni te “https://chrome.google.com/webstore/detail/unblock-youku/pdnfnkhpgegpcingjbfihlkjeighnddk?hl=en” dhe ndiqni udhëzimet e instalimit.

 • Hapni shfletuesin dhe lundroni në këtë shtesë
 • Klikoni në opsionin “shtoni në Chrome” të vendosur në këndin e sipërm të djathtë dhe pajtohuni me kushtet
 • Pas instalimit, në shiritin e adresave mund të shihni një kthesë jeshile
 • Tani, shkoni në “www.youku.com” dhe shijoni koleksionin e saj të gjerë video

Ju gjithashtu mund të përdorni një shtesë të Chrome të quajtur “uku / Unblock-Youku” që është në dispozicion në Github. Disa mendojnë se kjo zgjatje është më e mirë se shtesa sepse një kod JavaScript mbështet modalitetin e ridrejtimit të zgjerimit të Chrome, kështu që ridrejtimi ndodh automatikisht pa ndonjë input të nevojshëm nga ju.

Ky proces i instalimit është mjaft i thjeshtë në të gjithë shfletuesit. Megjithatë, ndonjëherë mund të keni disa probleme. Për fillestarët, nëse keni ndonjë problem me instalimin e Zhbllokimin Youku, kontrolloni të shihni nëse cilësimet e konfigurimit të proxy PAC ishin të suksesshme.

Mos u shqetëso, është e thjeshtë të kontrollosh këtë cilësim. Shkoni te “www.uku.im/check” për të parë nëse IP-ja juaj është maskuar për të pretenduar se është nga Kina. Shfletuesi duhet të kthejë një vlerë të “vërtetë” për Youku për të punuar. Përndryshe provoni përsëri të instaloni shtesën ose shtesën.

Ndonjëherë, videot në Youku mund të mos luhen edhe nëse cilësimet janë të sakta. Kur kjo të ndodhë, klikoni në ikonën e këndit të djathtë në Chrome dhe kjo do të hapë një kuti dialogu për ju. Ndryshoni modalitetin e funksionimit nga normalja në ridrejtimin dhe gjithçka duhet të funksionojë mirë. Ju nuk do të duhet ta bëni këtë hap kur përdorni shtojcën e Zhbllokimit Youku nga Github.

  Si të shikoni Brooklyn Nine-Nine në vitin 2023: Noice!

Instalimi i Zhbllokimin e Programit Youku

Aplikacioni “Zhbllokoni Youku” është basti juaj më i mirë për smartphone.

Shkoni te “http://unblcok-youku.en.aptoide.com/?store_name=derzero&app_id = 4704740 ”nga telefoni juaj Android, shkarkoni aplikacionin dhe instaloni në telefonin tuaj.

Për iPads dhe iPhones, shkarkoni aplikacionin nga “https://free.com.tw/unblock-youku-for-ie-firefox-iphone-ipad/.”

Nëse përdorni pajisje iOS, do të duhet të bëni disa hapa shtesë.

 • Ndizni WiFi
 • Ndryshoni opsionin “Proxy HTTP” në “automatik”
 • Ngjitni http://yo.uku.im/proxy.pac ”në fushën e tekstit URL

Qasja në Youku me një VPN

Përveç këtyre aplikacioneve dhe shtesave, ju gjithashtu mund të përdorni një VPN për të hyrë në faqe duke përdorur një adresë kineze IP. Megjithëse kjo është një problem i madh duke marrë parasysh që ne kryesisht këshillojmë përdorimin e një VPN për të shmangur Firewall-in e Madh (si në artikullin tonë më të mirë VPN për Kinën), është një mënyrë krejtësisht e mirë për të hyrë në përmbajtjen Youku.

Ndërsa më shumë njerëz duan të përdorin një VPN për të shmangur censurën kineze sesa t’i nënshtrohen asaj, asnjë nga shërbimet tona më të mira VPN nuk ka servera atje; megjithatë, një shërbim tjetër që na pëlqen, PureVPN, (lexoni rishikimin tonë të plotë për PureVPN për më shumë detaje).

Përdorimi i një VPN nuk do t’ju lejojë të hyni në përmbajtje të bllokuar sipas dëshirës (si VPN më e mirë për Netflix), por gjithashtu do t’ju mbrojë nga spastrimi i NSA dhe spiunazhi i ISP. Ne gjithmonë rekomandojmë që njerëzit të përdorin një VPN për të siguruar lidhjen e tyre në internet ose të rrezikojnë të spiunohen ose të bëhen viktima të kriminelëve në internet.

Këtu keni një udhëzues hap pas hapi se si mund të përdorni një shërbim VPN për të parë Youku në smartphone tuaj.

 • Zgjidhni një ofrues VPN dhe pajtohuni në të.
 • Shkarkoni aplikacionin VPN nga dyqani Google play ose nga faqja e internetit e VPN
 • Hyni me kredencialet tuaja
 • Zgjidhni serverat me qendër në Kinë dhe klikoni në “lidheni”
 • Hapni aplikacionin Youku për të parë filmat dhe shfaqjet tuaja të preferuara kineze
  Si ta shikoni Dragon Ball Super Online në vitin 2023

përfundim

Shikimi i Youku nga jashtë Kinës është një çështje e thjeshtë për të vendosur se cila mënyrë e hyrjes në shërbim ju përshtatet më së miri; siç përshkruhet më lart secila mënyrë për ta bërë këtë është mjaft e lehtë.

Na tregoni në komentet më poshtë se cila metodë ka preferencën tuaj ose nëse keni kuptuar diçka që na ka munguar. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me