VPN më e mirë për ESPN 2023

Nëse jeni adhurues i sportit, shanset që ESPN të jetë një pjesë e rregullt e dietës tuaj televizive. Nëse sporti juaj i zgjedhur është paraqitur në një nga bashkëpunëtorët e huaj të ESPN, mënyra e vetme për të vazhduar të brohoritni për ekipin tuaj të preferuar është përdorimi i një rrjeti virtual virtual. Kjo është arsyeja pse ekipi i Cloudward.net e ka bashkuar këtë udhëzues për VPN më të mirë për ESPN.

ESPN nuk është e njëjtë kudo. Ndërsa banorët e Sh.B.A gëzojnë bejsboll, futboll, futboll, basketboll dhe hokej, vende të ndryshme vlerësojnë sporte të ndryshme. Për shembull, bashkëpunëtori Australian i ESPN tregon kriket dhe rugby, të cilat nuk janë të disponueshme në Sh.B.A..

Kjo tha, jo të gjithë VPN-të janë krijuar të barabarta. Ju duhet një sistem i pajisur me një kombinim të shpejtësive të shpejta të rrjedhës dhe aftësisë për të anashkaluar geoblocks. Ne kemi tërhequr listën tonë të ofruesve më të mirë VPN për të përcaktuar se cilat janë optimale për të parë ESPN pa kabllo.

Gjithashtu, nëse jeni duke kërkuar një alternative ESPN, kontrolloni fuboTV, një kanal të shkëlqyeshëm për sportet si dhe argëtime të tjera.

VPN më e mirë për ESPN 2023

Whatfarë e bën më të mirë një VPN për ESPN?

Të gjithë VPN zvogëlojnë shpejtësinë tuaj, por disa, të tilla si BoxPN, heqin shumë siç mund të lexoni në rishikimin tonë të BoxPN) Kjo është arsyeja pse ne u kthyem te lista jonë e ofruesve më të shpejtë të VPN për të përcaktuar VPN-të më të mira për transmetimin ESPN.

Ju dëshironi të siguroheni që vazhdoni të merrni shpejtësi të shkarkimit midis 3 megabitave për sekondë dhe 25 Mbps kur lidheni me VPN-në tuaj. Rekomandohet që shpejtësia juaj e internetit të jetë së paku 3 Mbps për transmetim standard të përkufizimit, 5 Mbps për definicion të lartë dhe deri në 25 Mbps për 4K ose Ultra HD.

Netflix ka një nga sistemet më të mira të zbulimit VPN në botë, por nuk është perfekt. Ka mënyra për të rrahur ndalimin e Netflix VPN. Për ESPN, tifozët e sportit do të duan një VPN që ka një histori të zhbllokimit të sistemeve të përparuara.

Ju gjithashtu dëshironi një VPN që ka shumë serverë në të gjithë botën. Nëse jeni duke kërkuar të shikoni futbollin gjerman, për shembull, do të duhet të përdorni një server në Gjermani. Sa më shumë serverë të ketë një VPN, aq më efektive do të jetë në transmetimin e ESPN (përndryshe, shikoni VPN-në më të mirë për Gjermani).

Nëse thjesht po kërkoni të shijoni natën e hokejve në Kanada, nuk dëshironi një VPN që është e vështirë ose konfuze për të vendosur dhe përdorur. Një VPN me nivel të lartë do të lidhet me shtypjen e një butoni dhe do të lundrojë në mes të serverëve pa probleme.

1. VPN më e mirë për ESPN: ExpressVPN

Jo vetëm që është ExpressVPN VPN-ja jonë më e mirë për ESPN, por është VPN më e mirë në përgjithësi. ExpressVPN vazhdimisht merr vitin e parë pas viti. Në aspektin sportiv, imagjinoni një ekip ëndërr me Lebron James, Shaq, Michael Jordan dhe Kobe Bryant. Kjo është sa e mirë është kjo VPN.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

ExpressVPN është i shpejtë dhe do të zhbllokojë pothuajse çdo gjë. Shtë VPN më e mirë për Netflix, si dhe VPN më e mirë për iPlayer në BBC. Nuk do të ketë asnjë problem që transmeton ESPN.

  Si ta shikoni Sherlock Online në vitin 2023: Nuk është Thelbësore

ExpressVPN ka një përzgjedhje mbresëlënëse të serverit, duke numëruar 148 vende në 94 vende. Arrat sportive nuk duhet të kenë asnjë problem për të hyrë në vendin e zgjedhur.

Ne na pëlqeu ndërfaqja e përdoruesit. Shtë e thjeshtë dhe efektive, me një buton që aktivizon dhe çaktivizon shërbimin. Një menyrë e dobishme anësore ju lejon të zgjidhni vendin e zgjedhjes suaj me një klik, kështu që ju të mund të shihni një minutë bejsbolli në Nju Jork dhe një hokej rus tjetër.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

ExpressVPN përdor OpenVPN si protokollin kryesor të tunelimit dhe e bashkon atë me kodimin AES 256-bit. Ky është kombinimi më i sigurt në planet dhe mundëson një përvojë anonime të shfletimit në internet. Siguria e saj e fortë e ndihmoi atë të fitojë nota të larta në rishikimin tonë ExpressVPN.

Ajo gjithashtu përmban një ndërprerës vrasës që përfundon lidhjen tuaj VPN në rast të një rrjedhje IP, gjithashtu.

Ju mund të instaloni ExpressVPN në shumë mjedise, duke përfshirë Windows, macOS dhe sistemet operative Linux; Pajisje Android, BlackBerry dhe iOS; dhe ruterat. Në mënyrë të pazakontë, ajo ka zgjerime të shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Safari, madje mund të përdoret edhe me Apple TV dhe Amazon Fire TV.

ExpressVPN ka një garanci për 30 ditë kthim të parave, kështu që nuk ka asnjë rrezik për ta provuar atë.

2. NordVPN

Renditur vazhdimisht i dyti në botë, NordVPN nuk duhet të ketë asnjë problem për zhbllokimin e përmbajtjes ESPN.

Kur e testuam, shërbimi nuk pati asnjë problem të hyrjes në Netflix, Hulu, iPlayer në BBC ose Amazon Prime Video. Duke pasur parasysh këtë, ESPN nuk duhet të përbëjë asnjë problem për të.

NordVPN është më i ngadaltë se ExpressVPN, por është akoma mjaft i shpejtë për tu transmetuar. Për më shumë rreth asaj se si të dy krahasohen, lexoni artikullin tonë ExpressVPN vs NordVPN.

i mëparshëm

tjetër

Megjithatë, kishte shpejtësi të shpejtë, kështu që do t’ju duhet një lidhje e pambrojtur në internet në mënyrë të shpejtë për të parë përmbajtjen 4K dhe Ultra HD.

Ajo që e vendos NordVPN kaq të lartë në këtë listë është zgjedhja masive e tij e serverëve. Ka mbi 5,000 serverë në 60 vende. Kjo përfshin gjashtë kontinente dhe pothuajse çdo qytet të madh në botë. Pavarësisht se çfarë sporti po kërkon të shikosh, NordVPN ka një server për të arritur atje.

NordVPN është një tjetër shërbim i lehtë për t’u përdorur që lidhet me shtypjen e një butoni. Shtë e thjeshtë për tu instaluar dhe e lehtë për t’u përdorur. Kalimi midis vendeve është aq i lehtë sa ndryshimi i kanaleve në televizionin tuaj.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

Në rishikimin tonë të NordVPN, ne kemi vërejtur se ai lidhet me deri në gjashtë pajisje menjëherë, duke ju lejuar të shtrini mbrojtjen e tij për të gjithë familjen. Ajo gjithashtu punon me ruterë pa tel, duke krijuar një rrjet të sigurt që do të sigurojë sigurinë e pajisjeve shtëpiake të zgjuar.

Duke folur për sigurinë, NordVPN mbështet një numër të protokolleve të tunelimit, kryesor ndër të cilët është OpenVPN. Ka IPSec, PPTP, L2TP dhe SSTP, si dhe për sistemet që kanë një kohë të vështirë me OpenVPN. Shumica e protokolleve punojnë me kodimin AES 256-bit, të cilin mund ta lexoni në përshkrimin tonë të artikullit të kriptimit.

Alsoshtë gjithashtu me çmim të mirë, me plane deri në 2.99 dollarë në muaj për tre vjet. Ai lloj çmimi është praktikisht i padëgjuar për një VPN të mirë.

  Si të shikoni NFL pa kabllo në vitin 2023: Pritini litarët dhe shkoni në internet

3. TorGuard

Ju nuk do të keni probleme me buffering ndërsa shikoni ESPN me TorGuard. Ka shpejtësi të shpejtë që flakëron vetëm që kalohen nga ExpressVPN dhe Aksesi në Internet privat (lexoni rishikimin tonë të PIA).

Serverdo server që kemi testuar mund të jetë deri në kërkesat 4K dhe Ultra HD. Ashtu si me shumicën e VPN-ve, latenca u rrit me distancën, por edhe kur kapërcente globin, TorGuard nuk ra asnjëherë jashtë intervalit të pranueshëm.

TorGuard-Slider1
© Cloudward.net

TorGuard-Slider2
© Cloudward.net

TorGuard-Slider3
© Cloudward.net

TorGuard-Slider4
© Cloudward.net

TorGuard-Slider5
© Cloudward.net

i mëparshëm

tjetër

TorGuard nuk ishte në gjendje të zhbllokojë më vete Netflix ose iPlayer BBC, por shërbimi shet adresat e dedikuara të transmetimit IP për një shtesë prej 7,99 $ në muaj.

Këto shtesa funksionojnë si një bukuri, por ato shiten në bazë të çdo shteti. Nëse dëshironi të keni qasje në përmbajtje nga Kanada, Anglia dhe Australia, do të duhet të paguani për tre adresa të dedikuara.

Rrjeti i TorGuard përbëhet nga më shumë se 3000 servera në 55 vende. Kapja është se ju nuk mund të lidheni me secilin individualisht. Në vend të kësaj, ju zgjidhni një nga 68 qendrat e të dhënave dhe VPN ju cakton në një server në atë zonë. Shumica e vendeve kanë një qendër të vetme të të dhënave, kështu që nuk është problem i madh për ata që përpiqen të hyjnë në një burim ESPN.

Sa i përket klientit, TorGuard është i thjeshtë. Programi fillon në shiritin e detyrave të kompjuterit, kështu që ju duhet të klikoni me të djathtën për të hyrë në ndërfaqen e tij të përdoruesit. UI është më i madh se shumica, por e bën punën e bërë. Nëse doni të ndërroni serverët, do të duhet të shkëputeni nga shërbimi, megjithatë, gjë që mund të jetë e bezdisshme.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë TorGuard

TorGuard shkon jashtë mënyrës së saj për të siguruar që përvoja juaj të mbetet private. Ndërsa kjo nuk ka shumë rëndësi për zhbllokimin e ESPN, ajo bëri një përshtypje të fortë tek ne në rishikimin tonë TorGuard.

Shërbimi ju lejon të lidhni pesë pajisje njëkohësisht në një llogari. Nëse dëshironi më shumë se kaq, mund të blini deri në 20 pajisje shtesë për një copë $ 1. Ju gjithashtu mund të lidhni TorGuard në një ruter wireless, kështu që i gjithë rrjeti i shtëpisë ose i zyrës mund të bie nën mbrojtjen e tij.

Shtë një VPN i ngurtë pa prerje, pa rrjedhje dhe një ndërprerës vrasjeje për t’ju mbajtur të sigurt. Ajo gjithashtu vjen me një bllokues reklamash dhe mjete që mund të përdorni për të kontrolluar rrjedhjet IP.

TorGuard u ndërtua posaçërisht për përrua dhe tregon. Kjo është arsyeja pse është një nga VPN-të tona më të mira për përrua.

4. CyberGhost

Megjithë disa çështje që kanë të bëjnë me disa gabime të proxy Netflix, CyberGhost arriti të zhbllokojë Netflix, Amazon Prime Video, Hulu dhe BBC iPlayer. Tifozët e ESPN duhet të besojnë në aftësinë e saj për të zhbllokuar sportet e tyre të preferuara.

Me 4,800 serverë në mbi 50 vende, VPN është e përfaqësuar mirë dhe duhet të lejojë që tifozët sportivë të hyjnë në ESPN në rajone në të gjithë botën. Mund të qëndrojë për të shtuar më shumë vende në Afrikë dhe Azi për të përmirësuar listën e saj, por shumica e zonave që marrin ESPN janë të përfaqësuara, duke përfshirë çdo vend në Evropë.

Sa i përket shpejtësive, CyberGhost çmimet mirë, por jo pothuajse, si dhe shërbime të tilla si ExpressVPN dhe TorGuard.

Lidhjet në distanca të shkurtra shohin pak humbje, por përkeqësohet sa më larg që shkoni. CyberGhost është një tjetër shërbim që do t’ju japë shpejtësi të përshtatshme në transmetim nëse do të kishit flakëruar në internet të shpejtë përpara se të lidhesit.

  Si të zhbllokoni YouTube: Video Streaming për të gjithë

Ajo lidhet shpejt dhe ju lejon të zgjidhni serverin tuaj me lehtësi. Megjithëse paraqitja e klientit është e ngathët, funksionon mirë. Ndërfaqja e përdoruesit ngjan me diçka nga Windows 10, por ekrani i përzgjedhjes së serverit është i lehtë për tu menaxhuar, me aftësinë për të zgjedhur serverët më të shpejtë, serverët më pak të populluar ose ata të optimizuar për përrua.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë CyberGhost

CyberGhost qëndron në produktin e tij me një provë shtatë-ditore falas për Android dhe iOS, si dhe një garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave për çdo platformë. Ka shumë cilësime të personalizueshme, të cilat mund të arrihen lehtësisht përmes shiritit të tij të navigimit.

Mund të ekzekutoni CyberGhost në deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë. Shumica e VPN ju lejojnë të lidhni pajisje të pakufizuara, por lejoni vetëm që një numër i caktuar të funksionojë njëkohësisht. Në rishikimin tonë në CyberGhost, ne treguam se shërbimi ju lejon ta instaloni atë deri në shtatë pajisje, dhe këto janë lidhjet e vetme që do të mund të përdorni.

CyberGhost mbrohet nga protokollet më të forta të tunelimit dhe kriptimi në botën VPN. Ai përdor OpenVPN si protokollin e tij kryesor, mbështetur nga AES 256-bit (lexoni udhëzuesin tonë të sigurisë VPN për të mësuar më shumë rreth atyre).

5. Shenjë xhamash

Windscrib ka shumë sukses në zhbllokimin e shërbimeve siç është Netflix. Në rishikimin tonë në Windscrib, ne e provuam atë duke u lidhur me disa serverë të rastit dhe arritëm qasjen.

Ai gjithashtu ka disa servera të quajtur Windflix, të cilët janë krijuar për të transmetuar Netflix. Ata gjithashtu punuan për ne. Kjo do të thotë që tifozët ESPN nuk duhet të kenë asnjë problem përmes programeve bllokuese të VPN për të hyrë në ngjarje sportive me Windscrib.

ndërfaqe xhami

preferencat e xhamave

zgjerimin e shfletuesit të xhamit

tregoni opsionet e privatësisë

testet e rrjedhjes së xhamave

i mëparshëm

tjetër

Shtë një shërbim mesatarisht i shpejtë. Ekziston një rënie fillestare e shpejtësisë kur lidh, por ajo arrin të ruajë atë nivel në distanca të mëdha. Përdoruesit me shpejtësi të lartë nuk do të kenë problem të transmetojnë përmbajtje me cilësi të qartë kristal.

Klienti VPN është i thjeshtë dhe efektiv. Ka një buton të madh për t’u lidhur dhe shkëputur. Ju mund të ndërroni serverët me lehtësi dhe të aktivizoni dhe fikni çaktivizimin e vrasjes së sistemit nga ndërfaqja kryesore. Ndërprerësi i vrasjes së Windscrib është përmendur si mur zjarri për disa arsye.

Arsyet e tjera që na kanë pëlqyer xhama

Windscrib është i vetmi VPN në këtë listë me një mundësi falas, por kjo nuk do të thotë se është opsioni më i mirë, veçanërisht kur një shërbim si NordVPN është me çmim aq të mirë (lexoni krahasimin tonë të Windscrib vs. NordVPN).

Isshtë i kufizuar në 10 GB gjerësi bandë në muaj, kështu që nuk do t’ju ndihmojë të transmetoni Qendrën Sportive (ose të jetë e mirë për të ngarkuar në ruajtjen tuaj në re). Thënë kjo, nëse po kërkoni ta mbani veten të mbrojtur gjatë lidhjes me WiFi publik, është një mjet i shkëlqyeshëm.

Lexoni rreziqet tona të udhëzuesit publik WiFi për të mësuar më shumë.

Windscrib lejon lidhje të pakufizuara të pajisjes, e cila është gjithmonë e mirëpritur. Siguria është gjithashtu e madhe, me encryption OpenVPN dhe AES 256-bit duke mbajtur kriminelët në internet jashtë biznesit tuaj.

Mendimet përfundimtare

Shumë VPN do t’ju mundësojnë të hyni në ciklin 24-orësh të ESPN të programimit sportiv, por ne mendojmë se zgjedhjet tona do t’ju japin përvojën më të mirë.

VPN-të na kanë lejuar të kalojmë kufijtë në konsumin tonë të mediave. Të armatosur me një nga këto shërbime cilësore, nuk mund të gabosh. Ndihemi fort se ExpressVPN dhe NordVPN kanë një avantazh ndaj të tjerëve, megjithëse.

Whatfarë mendoni për listën tonë? A hodhëm një pengesë në lëvizje, apo e vumë topin? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me