7 Aplikime Android për Rezervimin në Re

Kur bëhet fjalë për kopje rezervë në internet dhe ruajtjen e cloud, unë jetoj me një rregull të thjeshtë: sa më shumë mënyra të keni nevojë për të kopjuar të dhënat tuaja dhe të hyrni në sendet tuaja, aq më mirë është. Kështu që, kur bëra një avantazh në një smartphone Samsung Galaxy, menjëherë fillova të kërkoja aplikacione rezervë Android që do të më jepnin qasje në të dhënat e mia desktop, kudo që shkoja.

Doja gjithashtu të isha i sigurt që fotot dhe videot që bëra me kamerën e shkëlqyeshme të telefonit u mbështetën automatikisht diku.

Këtu janë shërbimet rezervë në internet dhe ruajtja e cloud që unë jam duke përdorur aktualisht në telefonin tim Android. Ka tre shërbime që unë përdor më shumë se çdo tjetër: Google Drive, SugarSync dhe Dropbox.

1. Google Drive

Si dhe duke qenë një fangirl rezervë në internet, unë jam një përdorues i rëndë i Google, kështu që ishte një inteligjent të kisha Google Drive për administrimin dhe rezervimin e skedarëve. Ka shumë mësime atje se si të përdorni Google Drive për rezervimin e cloud dhe ruajtjen në internet. Por, për qëllimet e mia, pyetja e rëndësishme ishte nëse mund të kem hyrje në skedarë në telefonin tim edhe pa ndonjë lidhje me rrjetin.

Përgjigja e shkurtër: po, por ju duhet të lidheni për ta bërë atë të ndodhë. Gjithë çfarë duhej të bëja ishte të shkoja te My Drive dhe të zgjedhja skedarin që dëshiroja. Ekziston një ekran që tregon detajet e skedarit ku mund të ndërroni një ndërprerës për të aktivizuar qasjen jashtë linje.

  Si të instaloni Fusion në Kodi

Ju gjithashtu merrni një njoftim kur skedari është i disponueshëm dhe pas kësaj mund ta qaseni atë në çdo kohë që dëshironi, me të gjitha ndryshimet e sinkronizuar herën tjetër që jeni lidhur. Kjo funksionon si një ëndërr dhe do të thotë që për sa kohë që mbaj mend të aktivizoj skedarët kryesorë për përdorim offline, gjithmonë kam hyrje në gjithçka. (Shkarkim nga Google Play)

2. SugarSync

SugarSync është një zgjidhje e popullarizuar e kopjes rezervë të desktopit dhe siguruesi im i ruajtjes kryesore të ruajtjes në internet. Versioni Android është i ngjashëm në pamje dhe ndjesi me versionin e desktopit, i cili kohët e fundit u rishikua për versionin 2.0. Ai lejon kopjimin e fotografive dhe video (veçmas), optimizimin e fotografive dhe më shumë.

Shqyrtimi i Biznesit SugarSync

Ju mund të zgjidhni skedarë individuale për t’u sinkronizuar me pajisjen, duke dhënë në mënyrë efektive qasje jashtë linje në ato artikuj. Unë jam akoma duke provuar klientin SugarSync Android, por deri më tani, duket se është e dobishme. Më pëlqeu veçanërisht aftësia për të renditur artikujt sipas datës së modifikuar, gjë që bën të lehtë të kontrolloni që sinkronizimi është i azhurnuar dhe funksionon mirë. (Shkarkim nga Google Play)

3. Dropbox

Dropbox është shtylla e tretë në trifektën time rezervë të reve. Ka një ndërfaqe të zoti dhe disa veçori veçanërisht të dobishme. Ashtu si SugarSync, ajo ofron mundësinë për të ngarkuar foto dhe video, por ku Dropbox fiton është se e bën këtë automatikisht dhe pa probleme.

Mund të pushoj kur fotografoj ose bëj një video, duke e ditur që herën tjetër që jam në kompjuterin tim, do të jem në gjendje ta shkarkoj nga klienti i desktopit Dropbox – jo më shumë kabllo.

  Si të rikuperoni shkëmbimin e kutive postare të Outlook

Dhe më pëlqen shumë fakti që ju mund të preferoni një artikull për ta ruajtur atë për përdorim në internet. Dropbox është i shpejtë dhe funksionon dhe për këtë arsye është klienti më i mirë i rezervave Android që kam provuar deri më tani. (Shkarkoni nga Google Play). Përtej këtyre tre shërbimeve, unë kam instaluar edhe disa të tjera sepse kurrë nuk mund të rezervoni shumë. Klientët e tjerë rezervë Android në telefonin tim janë OneDrive, MediaFire, PogoPlug dhe MEGA..

4. OneDrive

Meqenëse kam një llogari OneDrive, kam kuptuar se nuk mund të ketë dëm të kem klientin Android, por nuk jam veçanërisht i impresionuar. Ndërsa kjo do të thotë që unë mund të kem hyrje në skedarët e ruajtur në OneDrive kur të kam një lidhje, unë nuk mund të gjej cilësime për ngarkim automatik ose qasje jashtë linje, kështu që nuk i përdor shumë.

Ruajtja e skedarëve Online OneDrive

Unë nuk e përdor shumë versionin e desktopit, por për një herë në një milion kur kam nevojë për diçka të ruajtur në OneDrive, është aty. (Shkarkim nga Google Play)

5. MediaFire

MediaFire është shumë e njëjtë. Ngarkimi dhe shkëmbimi i skedarëve funksionoi mirë dhe ju mund të krijoni dhe shkëmbeni lidhje private me përmbajtje nga aplikacioni Android.

Rishikimi i MediaFire

Por ndjeva se mungonin disa karakteristika që dua të shoh, kështu që është një klient tjetër, për të cilin nuk harxhoj shumë kohë. (Shkarkim nga Google Play)

6. Pogoplug

Pogoplug lejon ngarkimin automatik nga aparati juaj, megjithëse ky është një proces shumë më i ngadaltë dhe më i dhimbshëm sesa me Dropbox. Sidoqoftë, ajo që mund të bëni me skedarët është e kufizuar – mund të ndani një lidhje, riemëroni ose fshini – kjo është shumë.

  Dropbox ose WeTransfer: Cili shërbim është më i miri për ndarjen e skedarëve tuaj?

Meqenëse besoj se kam më shumë se një kopje rezervë, unë e përdor atë për të siguruar që kurrë nuk do të humbas hyrjen në fotot e mia, por është padyshim një qytetar i rezervës i klasit të dytë në librin tim. (Shkarkim nga Google Play)

7. MEGA

Ka disa klientë jozyrtarë MEGA rreth e rrotull – Unë jam duke përdorur re të sigurt MEGA. Kjo lejon sinkronimin automatik të fotografisë dhe videos, megjithëse ju duhet të ngarkoni dokumente të tjera me dorë.

Ajo funksionon mjaft mirë, megjithëse në gjykimin tim të kufizuar ishte e vështirë të tregoja nëse do të ishte aq e qetë sa Dropbox. Një gjë që vura re është se kur aktivizova ngarkimin e fotografive, aplikacioni Android nuk bëri asnjë përpjekje për të ngarkuar fotografi ekzistuese – një ndryshim i dukshëm nga aplikacionet e tjera në këtë përmbledhje. (Shkarkim nga Google Play)

përfundim

Cila është aktgjykimi? Cili klient rezervë Android funksionon më mirë? Ndërsa ky nuk është një studim gjithëpërfshirës, ​​paratë e mia aktualisht janë në Dropbox, për shkak të lehtësimit, ngarkimit të shpejtë dhe aksesit të lehtë offline.

Tani, unë e di se çfarë po mendoni – po në lidhje me kopjen rezervë të të dhënave të telefonit vetë? Unë jam ende duke punuar për të gjetur zgjidhjen e përsosur, dhe unë do të jem i sigurt për t’ju njoftuar kur gjej një zgjidhje të shkëlqyeshme rezervë në internet për telefonat dhe tabletët Android. Shikojeni këtë hapësirë!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me