Co je Disk Google a jak to funguje? Průvodce krok za krokem 2023

Disk Google je bezpochyby jednou z nejvšestrannějších cloudových služeb úložiště, které jsou dnes k dispozici. Jeho používání se však trochu liší od toho, na co můžete být zvyklí, takže v této příručce vám ukážeme, jak přesně funguje Disk Google, zejména jeho sadu aplikací, jako jsou Dokumenty a Tabulky Google..

Cestou se zmíním o tom, kde Google Drive překračuje, takže víte, pro jaké úkoly to funguje nejlépe, a také poukázat na to, kde byste měli lépe jít s bezpečnější službou cloudového úložiště, jako je kterákoli z možností uvedených v našich nejlepších cloudové skladování. 

Co je Disk Google a cloudové úložiště

Disk Google je služba cloudového úložiště a jako každá služba cloudového úložiště je jejím hlavním účelem rozšířit vaši schopnost ukládat soubory za hranice pevného disku. Cloudové úložiště je někdy zaměňováno se zálohováním online, což pomocí velmi podobné infrastruktury dosahuje velmi odlišného účelu.

Více o rozdílu mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním si můžete přečíst v našem článku na toto téma. Jednoduše řečeno, online zálohování je určeno k replikaci pevného disku, nikoli k jeho rozšíření, s cílem obnovy po katastrofě. Jak se zmíním později, Disk Google se nedávno začal rozšiřovat na trhu zálohování online tím, že vám umožní označit libovolnou složku pro zálohování.  

Google vám dá 15 GB bezplatného cloudového úložiště pouze k registraci. Je však důležité si uvědomit, že veškerý volný prostor je sdílen mezi Diskem Google, Fotky Google a Gmail.

Dokonce i pro mnoho uživatelů jde 15 GB daleko daleko, aniž by museli utratit desetník. A není to tak, že Google má monopol zdarma, pokud tomu tak není. Podívejte se na náš přehled nejlepších bezplatných služeb cloudového úložiště, kde najdete další nápady.  

Disk Google nedosáhl své ohromující popularity pouze na pozadí prodeje telefonů se systémem Android a Gmailu. Existují některé věci, které dělá dobře nebo lépe než kterákoli jiná služba cloudového úložiště. Většina z toho souvisí s produktivitou díky domácí kancelářské sadě Google, Dokumentům Google a řadě aplikací třetích stran..

Existuje však také něco, co Google Drive neudělá dobře. Největší nedostatky se týkají soukromí.

Google například prostřednictvím svých smluvních podmínek uděluje právo skenovat soubory, které ukládáte v cloudu, pro marketingové účely. Disk Google navíc nedává žádný způsob, jak skutečně zabezpečit sdílení souborů, například ochranu heslem.    

Další informace o těchto problémech si můžete přečíst v sekci zabezpečení a ochrany osobních údajů naší úplné recenze na Disku Google. Pokud je pro vás absolutní nutnost soukromí, možná budete chtít zvážit šifrování souborů před jejich odesláním do cloudu pomocí služby, jako je Boxcryptor, pokud nakonec používáte Disk Google.

Ještě lépe, zvažte jednoho z nejlepších poskytovatelů cloudových úložišť s nulovou znalostí. Ačkoli ultra bezpečné možnosti, jako je Sync.com (přečtěte si naši recenzi na Sync.com), nemají aplikace produktivity na Disku Google, není důvod, proč nemůžete použít oba k omezení rizika pomocí Google pro aktivní projekty a více ochrany soukromí – orientované řešení pro dlouhodobé skladování. Podívejte se na našeho průvodce společným používáním Disku Google a Sync.com.

Co můžete ukládat na Disk Google?

Disk Google může ukládat jakýkoli soubor: fotografie, videa, soubory PDF, soubory sady Microsoft Office – cokoli. Můžete také uložit e-mailové přílohy zaslané prostřednictvím Gmailu přímo na Disk Google, což vám ušetří nutnost manuálního přesunu.

Existuje několik obecných limitů atributů souborů, které Disk Google vynucuje, jsou však velmi velkorysé a neměly by mít dopad na většinu použití. Například dokumenty mohou mít délku až 1,02 milionu znaků a pokud převedete dokument do formátu Dokumentů Google, musí mít velikost 50 MB nebo menší.

Tabulky vytvořené nebo převedené do Tabulek Google, což je tabulková aplikace Google, musí být dva miliony buněk nebo menší. Prezentace vytvořené nebo převedené na Prezentace Google, tvůrce prezentací, musí být 100 MB nebo menší.

Všechny ostatní typy souborů musí být 5 TB nebo méně, pokud jste si zakoupili tolik úložiště.

Jednou z pěkných věcí na Disku Google je to, že vám umožňuje prohlížet náhledy souborů z prohlížeče bez nutnosti jejich stahování. Mnoho služeb s nulovými znalostmi vám to nedovolí, protože služba nemůže vaše soubory dešifrovat.

Náhledy jsou k dispozici pro Microsoft Office, Adobe a obecné typy souborů, jako jsou soubory TXT, obrazové soubory, zvukové soubory a dokonce i video soubory. Díky své univerzálnosti je Disk Google skvělý nejen pro práci, ale také pro radost z vaší knihovny médií.  

  Jak odblokovat Instagram snadný způsob

Registrace na Disk Google – Jak to funguje?

Do služby Disk Google se můžete zaregistrovat vytvořením účtu Google na adrese www.google.com a kliknutím na odkaz Vytvořit účet. Tento průvodce vás provede průvodcem.

Vytvořením účtu Google získáte nejen přístup k Disku, ale také k Gmailu, Google Play a několika dalším službám Google.

Po vytvoření účtu Google můžete přistupovat k 15 GB volného úložného prostoru jedním ze tří způsobů: prostřednictvím prohlížeče, prostřednictvím systému souborů na počítači a prostřednictvím mobilního zařízení.

Používání Disku Google z vašeho prohlížeče

Na Disk Google se dostanete prostřednictvím hlavních prohlížečů. Přejděte na adresu drive.google.com a přihlaste se pomocí přihlašovacích údajů k účtu Google. To samozřejmě zahrnuje kromě prohlížeče Firefox, Microsoft Edge (pouze Windows) a Safari (pouze Mac) Chrome..

Uživatelské rozhraní je celkem intuitivní, s navigačními kartami podél levého okraje pro:

 • Můj disk: přístup k uloženým souborům
 • Můj počítač: podívejte se, jaké počítače jsou synchronizovány
 • Sdíleno se mnou: přístup k souborům sdíleným s vámi
 • Poslední: přístup k naposledy používaným souborům
 • Fotky Google: přístup do knihovny fotografií
 • Označené hvězdičkou: zobrazení souborů označených pro důležitost
 • Koš: přístup do koše
 • Zálohy: přístup k zálohám
 • Upgradujte úložiště: kupte více cloudového úložiště

Karta „můj disk“ je centrálním centrem Disku Google. Obsahuje hlavní úložiště souborů, které nahrajete do cloudu Google. Funguje to jako složka, která může obsahovat soubory i podsložky. Můj disk ve skutečnosti zrcadlí synchronizační složku Disku Google, která se nainstaluje do vašeho počítače, když nainstalujete klienta Disku Google (v další části se toho dotkneme).

Pokud jste klikli na kartu „moje jednotka“, zobrazí se tyto podsložky a soubory v prostředním podokně rozhraní prohlížeče. Poklepáním na libovolnou podsložku v tomto středním podokně můžete procházet soubory a další podsložky obsažené v tomto podokně.

Pokud znáte konkrétní název složky nebo souboru, který hledáte, můžete také použít vyhledávací lištu v blízkosti horní části a najít ji rychleji.

Navigace v My Drive funguje víceméně jako jakýkoli grafický souborový systém, takže pokud jste již dříve používali Windows nebo MacOS, mělo by to vypadat docela dobře. Můžete přetáhnout složky a soubory a pravým tlačítkem myši na libovolný objekt získat přístup k nabídce pro tento objekt.

Položky poznámky zahrnují možnost náhledu souboru a další pro otevření souboru v programu, který je schopen s ním pracovat.

Existuje mnoho různých druhů programů, které lze snadno integrovat do služby Disk Google, což se stalo jedním z hlavních prodejních bodů služby Disk Google oproti konkurenčním cloudovým úložištím. Více se budeme bavit o nativní kancelářské sadě Google, Dokumentech Google a programech třetích stran, které můžete integrovat s Diskem Google později v tomto článku..

Dvě další kritické akce, které můžete provádět na objektech umístěných na disku My Drive, zahrnují schopnost „sdílet“ libovolnou složku nebo soubor a také možnost vytvořit odkaz, který lze sdílet. Podívejte se na našeho průvodce, jak sdílet soubory na Disku Google, abyste se blíže podívali na tyto možnosti.

Mezi další možnosti patří možnost přesouvat složky a soubory a odstraňovat je. Všechny složky nebo soubory, které odeberete, budou odeslány do koše. K zobrazení koše se dostanete pomocí možnosti navigace na levé straně, kde můžete trvale smazat obsah.

To je opět docela běžné pro dnešní grafické uživatelské rozhraní. Google si vedl dobře, když se nepokoušel znovu vynalézat kolo.

V horní části centrálního zobrazení je také rozbalovací nabídka, která umožňuje vytvářet nové složky, nahrávat složky a soubory a vytvářet nové soubory pomocí programu integrovaného do cloudového úložiště Disku Google..

Máme samostatný článek o tom, jak nahrávat na Disk Google, takže zde nebudeme chodit do hloubky, kromě toho, abychom zdůraznili, že složky a soubory lze přidávat prostřednictvím systému souborů na ploše a mobilní aplikace a přidávat je také prostřednictvím rozhraní prohlížeče Disku Google.

Disk Google zefektivňuje uživatelské prostředí pomocí řady klávesových zkratek, které můžete vyhledat kliknutím na ikonu nastavení ozubeného kola v pravé horní části rozhraní.

Existuje mnoho dalších funkcí a nastavení, ke kterým můžete přistupovat a ovládat je prostřednictvím rozhraní prohlížeče na Disku Google. Některé z nich se dotkneme o něco později a některé z nich přeskočíme. Základní koncept rozhraní prohlížeče spočívá v tom, že poskytuje jednoduchý, přátelský způsob přístupu k cloudovému úložišti z jakéhokoli kompatibilního prohlížeče bez nutnosti instalace jakéhokoli softwaru..

Chcete-li však z Disku Google co nejlépe využít, budete chtít plně využít jeho možností synchronizace, která bude vyžadovat instalaci klientů Disku Google do všech počítačů a mobilních zařízení, které chcete připojit..

  Konečný průvodce o tom, jak koupit bitcoiny

Dále se podíváme na počítačového klienta pro Windows.

Používání Disku Google na ploše

Klienta Disku Google můžete nainstalovat na plochu kliknutím na ikonu ozubeného kola v pravé horní části prohlížeče Disku Google a výběrem možnosti „Stáhnout zálohu a synchronizaci pro Windows“.

„Zálohování a synchronizace“ je nedávno rebrandingované jméno pro klienta po novém důrazu na rozhodnutí společnosti Google nabídnout kromě širších možností cloudového úložiště některé možnosti zálohování online.

Po instalaci klienta vám Disk Google umožní zálohovat libovolnou složku v systému souborů kliknutím pravým tlačítkem myši na složku a výběrem možnosti „synchronizovat tuto složku“.

Nomenklatura je trochu zavádějící, protože by pravděpodobně měla číst „zálohu této složky“, protože ji ve skutečnosti nesynchronizuje s žádnými dalšími zařízeními.

Rozhodnutí zahrnout možnosti zálohování je zajímavým krokem ze strany společnosti Google, ale v tuto chvíli bychom nedoporučovali používat službu Disk Google k nahrazení vaší tradičnější služby zálohování, protože na Disku Google chybí některé klíčové funkce zálohování, jako jsou přenosy na úrovni bloků. a schopnost naplánovat zálohování. Podívejte se na naši nejlepší online zálohu průvodce pro lepší řešení.  

Důležitější je složka Disku Google, která se po instalaci klienta přidá do vašeho systému souborů.

Tato složka je synchronizační složka, mechanismus popularizovaný společností Dropbox (přečtěte si naši recenzi Dropboxu) v roce 2007 a nyní ji používá většina hlavních služeb cloudového úložiště..

Všechny soubory, které přetáhnete do složky Disk Google, zůstanou ve výchozím nastavení uložené na pevném disku, ale také se replikují v cloudu. Z cloudu se tyto soubory také odesílají na jiná zařízení, která jste připojili k cloudovému úložišti na Disku Google.

Tento jednoduchý přístup k replikaci souborů vám umožní upravovat dokument na jednom počítači a vidět tyto úpravy, které se projeví v reálném čase na odpovídajících souborech v cloudu a na ostatních synchronizovaných zařízeních..  

Ukládání souborů na pevný disk i do cloudu sice neslouží primárně k účelu cloudového úložiště, kterým je rozšířit možnosti úložiště nad rámec pevného disku. Pokud chcete použít Disk Google k vytvoření prostoru pro odložení všech těchto obrázků, videí a dokumentů zabírajících místo v počítači, musíte vypnout synchronizaci.

Schopnost vypnout synchronizaci a ukládat pouze soubory v cloudu je běžně známá jako selektivní synchronizace v průmyslu cloudových úložišť. Disk Google umožňuje konfigurovat selektivní synchronizaci přímo z počítače, ze zálohy & synchronizace “na hlavním panelu.

Tato ikona vypadá jako malý oblak s uvnitř směřující šipkou nahoru. Kliknutím pravým tlačítkem myši na tuto ikonu získáte přístup k některým nastavením Disku Google, mezi něž patří možnost řídit selektivní synchronizaci.

Nastavení je přístupné kliknutím na nabídku se třemi tečkami a výběrem „preference“.  

V zobrazení preferencí jsou po levé straně tři záložky. Střední karta s názvem „Disk Google“ umožňuje vypnout synchronizaci pro jednotlivé složky ve vaší synchronizační složce (Můj disk).

Ve výchozím nastavení jsou tyto složky zapnuty. Proto byste se měli ujistit, že jste provedli ruční úpravy, abyste pomocí Disku Google rozšířili úložný prostor vašeho počítače do cloudu.

Další dvě karty v zobrazení předvoleb jsou „můj notebook“ a „nastavení“. Podívejme se rychle na to, co dělají, když jsme na tomto tématu.

„Můj laptop“, který by mohl být pojmenován ještě něco jiného, ​​pokud jste provedli změny v tom, co Disk Google volá vašemu počítači, má některé základní, ale nezbytné ovládací prvky.

Nejdůležitější je, že vám umožní kontrolovat a přepínat složky, které průběžně zálohujete v počítači. Do plánu zálohování můžete přidat nové soubory také kliknutím na volbu „vybrat složku“.

Další kritická nastavení nalezená v „mém notebooku“ zahrnují možnost nastavení kvality nahrávání fotografií (můžete snížit kvalitu, abyste ušetřili místo), možnost automaticky nahrávat fotografie do Fotek Google a možnost připojení zařízení USB nebo SD karet k zálohování externích zařízení, jako je fotoaparát nebo telefon.

Poslední zobrazení uvedené v nabídce předvoleb je „nastavení“.

Toto zobrazení umožňuje upgradovat nebo odpojit úložiště a má několik přepínačů pro jiná nastavení. K dispozici je také možnost nazvaná „síťová nastavení“, která vám umožní urychlit synchronizaci.

To pokrývá hlavní body používání Disku Google na ploše. Celkově lze říci, že jakmile víte, co dokáže, je tento proces relativně jednoduchý.

Dále se podíváme na používání Disku Google na vašem mobilním zařízení.

Používání Disku Google v mobilním zařízení

Google vyrábí aplikace pro chytré telefony pro Android i iOS. Během tohoto segmentu se především podíváme na prostředí Androidu, protože se to zdá být nejčastěji používaným.

Přestože pevné disky smartphonů v posledních letech rostly, s úložnými kapacitami 16, 32 a 64 GB je dnes běžné, množství dat, které na našich smartphonech zaznamenáváme, má víc než jen udržované tempo.

  Jak nastavit cloudovou síťovou cestu snadnou cestou

Uživatelé Androidu mají ve výchozím nastavení přístup k aplikaci Disk, ale pokud jste ji smazali, můžete ji znovu nainstalovat na Google Play..

K úložišti Disku se dostanete po otevření aplikace. Rozhraní je poměrně intuitivní, s vyhledávacím pruhem v horní části pro rychlé vyhledávání souborů, „rychlým přístupem“ pro otevírání nedávno nahraných nebo upravených souborů a navigaci složek pro procházení obsahu cloudu.

K dispozici je také tlačítko „plus“, kterým můžete klepnutím nahrát nové soubory ze zařízení, skenovat obrázky a vytvářet nové soubory pomocí Dokumentů Google, Tabulek Google a Prezentací Google..

Každá složka a soubor má také další možnosti nabídky.

Mezi tyto možnosti patří funkce sdílení, která umožňuje přidávat lidi do složek nebo generovat odkaz pro sdílení. Soubory můžete také přesouvat a přejmenovávat, označovat hvězdičkou podle důležitosti a přidávat je na domovskou obrazovku telefonu pro snadný přístup.

Zatímco sdílí úložiště s Diskem Google, uživatelé Androidu mají také přístup k samostatné aplikaci pro Fotky Google.

Aplikace Fotografie obsahuje vyhledávací funkci pro rychlé vyhledání fotografií nebo můžete procházet fotografie podle data a alba. Aplikace automaticky odesílá fotografie do cloudu, takže se nemusíte obávat, že o ně přijdete, pokud si telefon zlomíte nebo ztratíte.

Aby fotografie nemohly zabírat místo v telefonu, mohou fotky Google také automaticky mazat obrázky z telefonu, které již byly bezpečně nahrány..

K dispozici je dokonce i funkce sdílení, takže můžete rychle odesílat fotografie přátelům, rodině a kolegům.

Celkově je aplikace Disk Google jednou z nejlepších mobilních aplikací pro cloudové úložiště, které jsou dostupné pro snadné použití a výkon. I když skončíte s jiným poskytovatelem cloudového úložiště pro každodenní činnost, je to přinejmenším skvělý způsob, jak spravovat fotografie a soubory vytvořené v telefonu. 

Integrované aplikace na Disku Google

Zatímco Disk Google dělá mnoho věcí dobře, existuje mnoho věcí, které jiné možnosti cloudového úložiště dělají dobře nebo lépe. To však neplatí, pokud jde o produktivitu, a to díky skutečnosti, že Google má řadu aplikačních integrací navržených tak, aby hladce spolupracovaly s úložným prostorem na Disku..

Google dokumenty

Dokumenty Google jsou odpovědí společnosti Google na sadu Microsoft Office. I když jeho rozhraní si může zvyknout, jeho použití je užitečné z několika různých důvodů – v neposlední řadě je to, že je zdarma.

Dokumenty Google se vztahují na celou sadu sady Google Office, která poněkud matoucí zahrnuje samostatný kus softwaru nazvaný Dokumenty Google. Součástí soupravy jsou:

 • Dokumenty Google: pro zpracování textu
 • Tabulky Google: pro tabulky
 • Prezentace Google: pro prezentace
 • Formuláře Google: pro průzkumy a jiné formy

Dokumenty Google velmi dobře umožňují spolupráci a to proto, že se tak dobře integruje s Diskem Google. Každý vytvořený dokument je uložen v cloudu, což vám umožní využít funkcí sdílení na Disku Google.

Dokumenty Google vám navíc umožňují spolupracovat se spolupracovníky v reálném čase v rámci samotného dokumentu. Můžete nechat komentáře na okrajích, přiřadit položky akce ostatním a provádět a navrhovat úpravy.

Pokud jste zvyklí téměř na jakoukoli jinou kancelářskou sadu, mělo by se základní rozložení dokumentů Google snadno pochopit.

Aplikace třetích stran na Disku Google

Kromě svého nativního softwaru Google otevřel dveře, aby umožnil ostatním vytvářet aplikace, které se integrují s Diskem Google. Ve skutečnosti máte na výběr ze stovek možností, jak vylepšit prostředí služby Disk Google.

Díky tomu, že se jedná o skutečnou formu, Google usnadňuje vyhledávání a přidávání aplikací na váš účet na Disku.

Můžete tak učinit tak, že přejdete na google.drive.com a kliknete na tlačítko „nové“ v pravé horní části rozhraní prohlížeče.

Kliknutím na „více“ a „připojit více aplikací“ otevřete knihovnu aplikací.

Můžete vyhledávat konkrétní aplikace nebo procházet podle kategorií, jako jsou obchodní nástroje, produktivita a zábava. Mezi oblíbené možnosti patří editory .pdf jako DocuHub, editory obrázků jako Pixlr Editor a převaděče souborů, jako je CloudConvert..

Žádná jiná služba cloudového úložiště nemá knihovnu aplikací třetích stran na Disku Google, což ji označuje jako další přesvědčivý důvod k používání Disku Google, i když jste se rozhodli ukládat většinu svých souborů jinde..

Závěr

Disk Google má své nedostatky a ve světle těchto je daleko od toho, aby Cloudwards.net vybral jako nejlepší dostupné řešení cloudového úložiště. Po pochopení jeho silných stránek a způsobu používání Disku Google však není důvod, proč byste je neměli ponechat ve své sadě cloudových softwarových řešení..

Doufejme, že vám tento článek pomohl aklimatizovat se na základní informace a výstupy z Disku Google a na to, jak to udělat. Díky 15 GB bezplatného cloudového úložiště, vynikajících funkcí spolupráce a možnosti přístupu k vašim souborům z počítače, smartphonu a téměř jakéhokoli prohlížeče, je Disk Google pohodlným a schopným prostředkem pro práci se soubory.

Máte nějaké další otázky, jak používat Disk Google? Dejte nám vědět v komentářích níže a pokusíme se je oslovit. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me