Si të kopjoni mesazhe me tekst në iPhone

Shumica e njerëzve e kuptojnë rëndësinë e rezervimit të kompjuterit të tyre. Të dhënat tuaja janë të vlefshme. Në Cloudward.net, ekipi ynë i ekspertëve është i përkushtuar t’ju ndihmojë të gjeni ofruesit më të mirë të kopjimit të cloud për të siguruar të dhënat tuaja – jo vetëm desktopin ose laptopin tuaj, por edhe pajisjet tuaja mobile..

Ne shkruajmë çdo ditë miqtë, familjen dhe bashkëpunëtorët tanë. Ne ndajmë fotografi, receta, shënime, afate dhe çdo gjë tjetër që është më e lehtë për tu shtypur sesa është të bësh një telefonatë ose të hartosh një email.

Happensfarë ndodh nëse e humbni telefonin? A janë mbështetur të dhënat tuaja deri në re? Shumë njerëz nuk e kuptojnë rëndësinë e rezervimit të telefonit të tyre derisa të jetë vonë.

Kjo është arsyeja pse sot unë do t’ju tregoj se si të kopjoni mesazhe me tekst në një iPhone, duke përdorur iCloud ose shërbime dhe aplikacione të tjera.

Farë do të të duhet

Do të duhet ta keni telefonin tuaj të dobishëm dhe duhet të jeni të lidhur me WiFi – mund të përdorni të dhënat tuaja celulare, por WiFi është zakonisht më i shpejtë.

Unë do t’ju tregoj se si të kopjoni mesazhe me tekst në iPhone në iTunes, i cili kërkon një kabllo rrufeje në USB për të lidhur telefonin tuaj me desktopin ose laptopin tuaj.

iTunes do të kopjojë mesazhet dhe të dhënat e tjera dhe do të shoqërohet me MacOS. Shtë në dispozicion falas edhe për përdoruesit e Windows, por jo të gjithë duan të përdorin iTunes. Unë do t’ju tregoj disa aplikacione alternative që mund të përdorni për të kopjuar mesazhet tuaja në iPhone falas, në rast se preferoni të shmangni iTunes.

  Si ta bëni punën e largët lehtë

Do t’ju duhet një llogari iCloud nëse doni të përdorni cloudin e vetë Apple për të kopjuar mesazhet tuaja iPhone. Përdoruesit u jepet 5 GB ruajtje falas iCloud, dhe nëse keni nevojë për më shumë ruajtje, çmimet janë të përballueshme. Ju mund të shihni se çfarë mendojmë për iCloud në artikullin tonë duke krahasuar Dropbox vs iCloud ose në rishikimin tonë të videos iCloud më poshtë.

Si të kopjoni mesazhe me tekst në iPhone duke përdorur iCloud

Do të fillojmë duke përdorur iCloud pasi është falas për përdoruesit e iPhone dhe është një nga opsionet më të përshtatshme, megjithëse ka shumë alternativa që do t’i shqyrtojmë më vonë.

Ju mund të kopjoni mesazhet tuaja në iPhone 5/6/7 në iCloud në vetëm disa hapa të thjeshtë. Para se të aktivizoni këtë veçori, duhet të futni telefonin tuaj në një burim energjie dhe të lidheni me WiFi.

  1. Takoni “cilësimet”
  2. Takoni “iCloud” ose trokitni lehtë mbi banderolën e përdoruesit në krye të ekranit, pastaj trokitni lehtë mbi “iCloud”
  3. Takoni “rezervë” ose “rezervë iCloud”

Telefoni juaj automatikisht do të rezervojë në iCloud kur është duke u ngarkuar, i lidhur me WiFi dhe kyçur. Për më shumë detaje mbi këtë proces, shikoni se si të kopjoni artikullin tuaj të iPhone në iCloud.

Si të kopjoni mesazhe me tekst në iPhone duke përdorur një kompjuter

Ndërsa Apple u ofron iTunes përdoruesve të Windows, jo të gjithë e pëlqejnë atë. Kur iTunes erdhi për herë të parë në Windows, shumë përdorues përjetuan gabime ose nuk e pëlqyen ndërfaqen e përdoruesit ose si ndryshoi me azhurnimet e softuerit.

Shumë njerëz u larguan nga përdorimi iTunes dhe kurrë nuk shikuan prapa. Nëse jeni një nga ata përdorues, unë do të paraqes një listë me alternativa për iTunes. Do të mbuloj gjithashtu si të kopjoj mesazhe me tekst në iPhone duke përdorur versionin Windows të iTunes, në rast se nuk e keni përdorur kurrë ose jeni të gatshëm t’i provoni një provë tjetër.

  Farë është NAS? Një udhëzues praktik

CopyTrans

CopyTrans është një alternative për iTunes, dhe ofron kopje rezervë manuale, si dhe një “kopje rezervë të zgjuar” me një klikim. Mund të funksionojë si një zëvendësim iTunes dhe mund të rezervojë video, mesazhe dhe më shumë, megjithëse vetëm versioni i provës është falas.

CopyTrans ka një aplikacione amtare për iOS për t’ju lejuar të kopjoni kontakte, foto dhe muzikë, por kjo funksionalitet duhet të paguhet. Paketat e CopyTrans do t’ju kthejnë 29,99 $.

iExplorer

iExplorer është një tjetër alternative, e cila pretendon të jetë më e shpejtë se sa konkurrentët e saj. Përsëri, vetëm versioni i provës është falas, por kjo aplikacion është i mbushur me funksion dhe mjaft i lëmuar, duke siguruar një ndërfaqe të mrekullueshme për përdoruesit e Windows.

Sshtë një zëvendësim i shkëlqyer iTunes dhe do të rezervojë mesazhet, kontaktet, fotot dhe më shumë – madje mund të ruani zëra në kompjuterin tuaj, një veçori e dobishme e padisponueshme në CopyTrans. iExplorer kushton 39,99 dollarë për një licencë, por nëse jeni i vendosur të shmangni iTunes mund të jetë alternativa juaj më e mirë.
iTunes në Windows

Mund të shkarkoni iTunes për Windows 7 dhe më vonë nga faqja e internetit e Apple. Instaloni iTunes dhe identifikohuni me llogarinë tuaj Apple. Rikthimi i iPhone tuaj është aq i lehtë sa të futni kabllon dhe të kërkoni ikonën e pajisjeve në pjesën e sipërme të majtë. Herën e parë që përdorni iTunes, ju zgjidhni atë që dëshironi të sinkronizoni me kompjuterin tuaj. Takoni “besim” kur ju kërkohet të “besoni në këtë kompjuter”.

Do të zgjidhni atë përmbajtje që dëshironi të sinkronizoni nga lista në panelin e majtë të iTunes.

  Udhëzuesi i fundit për të përdorur TrueCrypt Për Dropbox

Shënim: Nëse sinkronizoni me iCloud, sinkronizimi iTunes mund të jetë i çaktivizuar. Do të duhet të zgjidhni nëse i mbani kopjet rezervë në cloud ose lokalisht në pajisjen tuaj. Klikoni në “përmbledhje” dhe zgjidhni opsionin për “kopjen rezervë tani” ose “kopjoni pajisjen rezervë” dhe vendosni një fjalëkalim nëse dëshironi kopjen rezervë të koduar.

Ju mund të rivendosni një kopje rezervë në iPhone tuaj duke klikuar “përmbledhje” dhe duke zgjedhur “rivendosur kopje rezervë”.

përfundim

Ju keni parë se sa e lehtë është të kopjoni mesazhe me tekst në iPhone, qoftë në një kompjuter lokal ose në cloud. Ju madje mund të bëni kopje rezervë lokale, të koduar të iPhone tuaj dhe t’i kopjoni ato në cilindo nga ofruesit më të mirë të cloud që ne kemi hulumtuar.

Mos prisni derisa të vonojë shumë – zgjidhni një nga programet që listova sot dhe rezervoni iPhone tuaj. Nëse përdorni një telefon Android ose keni familje dhe miq në Android, njoftojini se sa e lehtë është të kopjoni mesazhe me tekst në Android.

Paqja e mendjes që fitoni nga njohja e të gjitha të dhënave në telefonin tuaj është e sigurt, vlen lehtësisht për pesë ose dhjetë minuta që mund të duhen për të instaluar një aplikacion dhe ekzekutimin e tij. Si gjithmonë, nëse ngecni kudo tjetër gjatë rrugës ose keni një pyetje, ju lutemi mos ngurroni të komentoni më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me