Recenze Microsoft Edge – vylepšený prohlížeč – aktualizováno do roku 2023

Recenze Microsoft Edge

Microsoft Edge nedávno prošel kompletní generální opravou a musíme říct, že se nám líbí to, co vidíme. Má lepší funkčnost než dříve, přičemž zůstává stejně rychlý. Problémy s ochranou soukromí však přetrvávají. Podrobnosti naleznete v naší úplné recenzi na Microsoft Edge.

Posuvník1

Slider2

Posuvník3

Posuvník4

Posuvník5

Předchozí

další

Microsoft Edge je mrtvý, dlouho žijící Microsoft Edge. Přestože se staré Edge dlouho nepodařilo dostat se do seznamu nejlepších prohlížečů, Microsoft úplně přepracoval svůj webový prohlížeč tím, že jej založil na Chromiu, což zlepšilo jeho výkon, vytvořilo příjemnější uživatelské prostředí a otevřelo dveře do Chromovy knihovny rozšíření.

Pokračujte ve čtení této recenze Microsoft Edge a získejte více informací o nejnovějším přepadení společnosti na trh prohlížečů.

Historie Microsoftu s webovými prohlížeči je přinejmenším bouřlivá. Ačkoli byl jeho původní prohlížeč – Internet Explorer – kdysi dominantní, v polovině 2000 let ztratil svou korunu pro Google Chrome. Není tedy bez ironie, že se Microsoft rozhodl vložit své naděje do rámce Chromium, aby oživil zájem o svůj bojující prohlížeč. 

Můžete si stáhnout Microsoft Edge pro Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10 a MacOS. Kromě toho je prohlížeč kompatibilní s operačním systémem Android 4.4 a novějším, stejně jako s iOS 10.0 a novějším. Pro tuto recenzi jsme pro testování použili notebook Acer se systémem Windows 10 a iPhone se systémem iOS 12.3.

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy pro Microsoft Edge

Funkce

Největší výhodou, kterou nový prohlížeč Edge získává z přechodu na rámec Chromium (přečtěte si naši recenzi v Chromiu), je to, že je nyní kompatibilní s rozsáhlou knihovnou rozšíření prohlížeče Chrome. Přestože Microsoft také provozuje svůj vlastní obchod pro vyhrazené doplňky Edge, je zakrslý internetovým obchodem Chrome, který obsahuje desítky tisíc rozšíření.

Varování o prodloužení okraje

Ačkoli ne všechna rozšíření budou pracovat s Edge, většina bude, s výjimkou těch, která přímo upravují uživatelské rozhraní. To znamená, že neocenitelné webové aplikace – například rozšíření správce hesel, blokování reklam a rozšíření zabezpečení – jsou pro prohlížeč k dispozici, což výrazně rozšiřuje seznam potenciálních nových funkcí..

Edge-Allow-Extensions

Edge také přichází s funkcí synchronizace, která je podobná funkci synchronizace s prohlížečem Chrome. V současné době můžete synchronizovat své oblíbené položky, nastavení, obsah formuláře a hesla pomocí svého účtu Microsoft. Ačkoli to ještě nebylo implementováno, Microsoft také plánuje přidat do tohoto seznamu synchronizovatelných položek historii, aktuálně otevřené karty, rozšíření a sbírky..

Edge-Sync

Další podobností s prohlížečem Chrome jsou možnosti místní nabídky. Můžete vybrat a kliknout pravým tlačítkem myši na libovolný text – a co je důležitější, obrázky – a vybrat „Hledat na webu“, abyste okamžitě provedli vyhledávání textu nebo zpětného vyhledávání ve vybraném vyhledávači. Ve výchozím nastavení je Bing, ale můžete jej změnit na Google, Yahoo nebo DuckDuckGo.

  Recenze Firefoxu - rychlost, ochrana a soukromí - aktualizováno do roku 2023

Vyhledávače hran

Stejně jako většina prohlížečů má i Edge režim čtení – nazývaný „pohlcující čtenář“ – který odstraní vše kromě textu na webové stránce, aby bylo snazší čtení. 

K dispozici je také funkce „číst nahlas“, která zvýrazňuje text a jak jste uhodli, přečte to nahlas. To funguje docela dobře pro anglický text, ale ne tolik pro jakýkoli jiný jazyk (připomíná nám trochu softwaru pro převod řeči na text).

Edge-Immersive-Reader

Mobilní funkce

Microsoft nevytvořil pouze nový Edge pro stolní počítače, ale také pro zařízení Android a iOS. Přestože na mobilu není mnoho funkcí, které jsme při rozhovoru o verzi pro počítače dosud nezahrnuli, existuje několik pozoruhodných výjimek, které vynikají.

První je funkce „NewsGuard“. Toto je databáze, která analyzuje zpravodajství a hodnotí je na základě vnímané důvěryhodnosti. Kdykoli navštívíte zpravodajský web, v adresním řádku se objeví malá ikona.

Spolehlivý Edge-Newsguard

Publikace, o nichž je známo, že jsou obecně spolehlivé – například The New York Times nebo BBC News – budou mít zelený štít, který říká: „Tato webová stránka obecně udržuje základní standardy přesnosti a odpovědnosti.“ 

Mezitím budou mít další zpravodajské weby, jako je InfoWars, červený štít, který říká „postupujte opatrně: tento web obecně neudrží základní standardy přesnosti a odpovědnosti“.

Edge-Newsguard-nespolehlivý

Další skvělou mobilní funkcí je nastavení „plovoucího videa“. To je něco, co bychom rádi viděli v jiných prohlížečích, jako je Chrome nebo Mozilla Firefox, a umožňuje vám přesunout video do jakéhokoli rámečku „obraz v obraze“, takže je můžete sledovat i při přechodu na jinou webovou stránku. nebo kartu.

Edge-Floating-Video

Microsoft Edge přichází s vlastním překladačem – Bing Translator – vestavěným v mobilu. To je skvělé, pokud často navštěvujete webové stránky v jazycích, které neumíte číst. Ve srovnání s překladačem Google však tato služba klesá. 

Bing Translator v současné době zvládne 69 jazyků, zatímco Google Translate obsahuje až 103 a vyšší přesnost, aby bylo možné zavést systém. Tato funkce je k dispozici také na ploše, ale musíte ji přidat ručně z obchodu Microsoft.

Seznam hran

A konečně, Edge for mobile přichází se seznamem čtení, kde můžete přidat webové stránky a články pro pozdější čtení. To se liší od uložení záložky v tom, že získáte offline přístup k uložené stránce, což je skvělé pro uživatele s omezeními na jejich mobilních datech nebo pokud jdete někam bez příjmu.

Snadnost použití

Nový prohlížeč Edge se vyznačuje úhledným a snadno použitelným designem, který bude bezpochyby známý každému, kdo použil prohlížeč Chrome nebo jiné webové prohlížeče odvozené z Chromia.

Edge-Intro-Import

Při první instalaci Edge vás provede úvod, který vám pomůže nastavit prohlížeč. Nejprve můžete importovat záložky z prohlížeče Chrome nebo Internet Explorer, ale pokud chcete importovat z jiných prohlížečů, musíte nejprve exportovat své záložky do souboru HTML a odtud importovat. Příklad, jak to provést, najdete v našem průvodci zálohováním záložek Firefoxu.

Edge-Intro-Sync

Dále budete vyzváni k nastavení synchronizačního procesu a také si vyberete „styl karty“, který vám vyhovuje. Tento „styl karet“ je v podstatě to, co uvidíte, když otevřete novou kartu. Můžete si vybrat mezi „soustředěným“, „inspirativním“, „informačním“ a „zakázkovým“.

  Recenze Google Chrome - aktualizováno do roku 2023

Edge-Intro-Tab-Style

Mezi nimi není velký rozdíl, protože se v zásadě snižuje, zda chcete na své domovské stránce přizpůsobit zpravodajský kanál, nebo také povolit nebo zakázat „obraz dne“ jako tapetu společnosti Microsoft. Pro zpravodajský kanál si můžete vybrat zemi, která vám pak zobrazí titulky dne týkající se vaší polohy.

Edge-News-Feed

Kromě nové stránky na kartě není k dispozici mnoho přizpůsobení. Můžete přepínat mezi světlým a tmavým motivem, stahovat a instalovat další písma, ale obě tato funkce jsou dnes běžně součástí většiny webových prohlížečů..

Edge-Customize-New-Tab

Snadné použití v mobilu

V mobilních zařízeních má aplikace Microsoft Edge typické rozložení prohlížeče. Vaše základní ovládací prvky – včetně ovládacích prvků navigace, nabídky záložek, tlačítka sdílení a úvodní nabídky – jsou umístěny v dolní části obrazovky a adresním řádku nahoru.

Edge-Mobile-App

Nabídka Start obsahuje vaše oblíbené položky, historii, seznam čtení a nastavení a pokročilejší ovládací prvky, včetně vyhledávání, funkce čtení a nahlas a režimu plochy. Tuto nabídku můžete uspořádat libovolným způsobem, který považujete za vhodný, což je pěkný dotek, který u mobilních prohlížečů často nevidíte.

Edge-Mobile-Přizpůsobit-Menu

Výkon

Výkon byl bezpochyby největší slabinou starého Edge a právě v této oblasti se Edge nejvíce dostal tím, že přešel na rámec Chromium.

Rozhodně se to vyplatilo, protože nový Edge dosahuje zhruba stejných rychlostí – na stolních i mobilních zařízeních – jako Chrome, a to i přesto, že má vyšší výkon. Ačkoli jiné prohlížeče jako Vivaldi nebo Firefox jsou stále rychlejší, je to naprosto přijatelný výsledek, zejména ve srovnání se starým Edge, který byl bolestivě pomalý.

Vysoké využití RAM je obvykle jedním z úskalí prohlížečů založených na Chromiu, ale v našich testech se Edgeovi podařilo udělat stejnou práci jako Chrome a přitom využít o 30 procent méně paměti.

Pokud vás zajímá, jak tyto testy provádíme nebo který webový prohlížeč je nejrychlejší, můžete si přečíst další seznam nejrychlejších prohlížečů..

Bezpečnostní

Ačkoli Edge nyní sdílí mnoho podobností s Google Chrome, zabezpečení je místo, kde se Edge nejvíce liší. Namísto bezpečného prohlížení Google pro ochranu před škodlivými weby Edge místo toho využívá systém Microsoft Defender SmartScreen, který překonává systém Google, pokud jde o ochranu před malwarovými a phishingovými schématy..

Při přístupu na web přes normální HTTP namísto HTTPS poskytuje Edge jasné varování ve formě symbolu a textu s nápisem „not secure“. To je dobré, protože uživatelům usnadňuje zjistit, kdy jsou potenciálně ohroženi útoky typu člověk-uprostřed. Další informace o tom, co to vše znamená, najdete v našem rozpisu HTTP vs. HTTPS.

Varování Edge-HTTP

Stejně jako většina prohlížečů obsahuje nový Edge základní správce hesel, který ukládá vaše hesla. Jsou chráněna pomocí systémových pověření, což je dobré, protože vás chrání před nastavením hlavního hesla, ale také vás chrání, pokud nenastavíte heslo pro celé své zařízení.

Hranová hesla

Pro důkladnější zpracování hesel, včetně silného generování hesla, doporučujeme vyzkoušet si náš seznam nejlepších správců hesel. Pokud byste raději přeskočili přímo k našemu vítězi, můžete si přečíst naši recenzi Dashlane.

  Recenze Google Chrome - aktualizováno do roku 2023

Nová verze Edge je stále docela mladá, takže je těžké přesně říci, jak často bude aktualizována. To znamená, že beta verze dostává aktualizaci každých šest týdnů, což je méně časté, než bychom chtěli, protože kyberzločinci vždy pracují na nalezení nových mezer a chyb, které mohou využít.

Ačkoli ve výchozím nastavení žádný blokování reklam neexistuje, můžete si jej snadno stáhnout prostřednictvím internetového obchodu Chrome. uBlock Origin je náš oblíbený, ale můžete se podívat na náš seznam nejlepších blokátorů reklam, kde najdete úplné shrnutí. I když to neblokuje reklamy přímo z brány, Edge blokuje vyskakovací okna, což je dobré, protože jsou jedním z nejčastějších vektorů malwaru.

Edge-Popup-Blocker

Pokud je pro vás při výběru výchozího prohlížeče velký problém zabezpečení, přečtěte si naše nejbezpečnější hodnocení webového prohlížeče.

Soukromí

Soukromí je zdaleka největší slabinou nového Edge. Ačkoli to v tomto ohledu není tak špatné jako Chrome, stále zůstává mnoho, co si přejete.

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Microsoft jsou nepořádkem, protože často není jasné, o jakých konkrétních produktech se mluví. Neexistuje žádná zmínka o prodeji osobních údajů inzerentům, což nám dává dojem, že se jedná o praxi, kterou se společnost Microsoft zabývá.

To znamená, že můžete zakázat mnoho informací shromažďovaných v samotném Edge. Pokud však používáte systém Windows, společnost Microsoft pravděpodobně shromažďuje většinu těchto dat stejně.

Režimy ochrany hran

Pokud vypnete služby, jako je SmartScreen, personalizace a predikce navigace, je možné, aby byl Edge alespoň trochu soukromý, i když za cenu bezpečnosti a snadné použití. To znamená, že pokud se obzvlášť zajímáte o ochranu soukromí, přečtěte si našeho anonymního průvodce procházením.

Edge-Services

Pokud jde o prevenci sledování, Edge nabízí tři režimy: „základní“, „vyvážený“ a „přísný“. Můžete také zobrazit seznam blokovaných sledovačů a nastavit jednotlivé výjimky z pravidla blokování, se kterým se rozhodnete jít..

Výjimky pro sledování hran

Můžete také nechat Edge vymazat některá data při každém zavření prohlížeče, například historii prohlížení, soubory cookie nebo hesla.

Okrajová data

Správa oprávnění je stejně snadná, protože Edge obsahuje seznam všech oprávnění a způsob, jakým k nim přistupují webové stránky.

Verdikt

Tím se uzavírá naše revize nové hrany. Prohlížeč je určitě obrovským krokem od starého Edge prostřednictvím internetového obchodu Chrome. Rovněž má vylepšený výkon a snadnost použití, což jsou faktory, které mu mohou přinést novou trakci s uživateli. 

Ochrana osobních údajů však stále není velká, takže uživatelé, kteří se obávají toho, možná budou chtít vyzkoušet lepší alternativy, jako jsou Vivaldi, Brave nebo Tenta..

Vzhledem k tomu, že nová hrana je založena na Chromiu – a je tedy velmi podobná jak v Google, tak v Google Chrome – můžete si prohlédnout cenné články v prohlížečích Firefox a Chrome a Chromium vs. Chrome. Pokud chcete přímější srovnání Edge, přečtěte si náš článek Microsoft Edge vs. Chrome.

Co si myslíte o naší recenzi? Souhlasíte s tím, že nová verze Edge je jeho předchůdcem obrovským vylepšením, nebo se méně zajímáte o rozšíření Chrome a více se zajímáte o své soukromí? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me