Rishikimi Bluehost – Shpejtësia, cPanel & Email – Përditësuar 2023

Rishikimi Bluehost

Bluehost është një shërbim i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur, të cilin do të jemi të lumtur ta rekomandojmë, përveç për dy gjëra: politikën e tij të intimitetit dhe skemën e tij të çmimeve të gabuara. Shikoni detajet për këtë dhe gjithçka tjetër në këtë përmbledhje të plotë të Bluehost.

Bluehost do të qëndronte pranë majës së listës sonë më të mirë të mbajtjes në internet, nëse nuk do të ishte për kokën e keqe të korporatës. ’Shtë në pronësi të Endurance International Group, i cili është një konglomeratues në internet me praktikat shqetësuese të intimitetit. Thënë kjo, nuk e bëri ta bëjmë më të mirë webin për listën e biznesit të vogël pa arsye.

Nëse mund të luftoni me praktikat e intimitetit të kompanisë mëmë të Bluehost, do të gjeni një host të tërë me ekran të plotë që ofron shpejtësi të shpejtë për një çmim të arsyeshëm. Në këtë përmbledhje të Bluehost, ne do të detajojmë përvojën tonë me hostin e njohur të uebit pasi të nisë një uebsajt me planin e tij më të lirë të përbashkët.

Bluehost është më i mirë se shumica e motrave dhe motrave të tij në EIG. Mbështetja mund të përdorë punën, siç mund të jetë çmimi mashtrues, por këto janë shqetësime të vogla. Në fund të fundit, pozitat më të mëdha i peshojnë të këqijat, gjë që është e vështirë të thuash për shumicën e markave EIG.

Bluehost-Slider1

Bluehost-slider2

Bluehost-slider3

Bluehost-slider4

Bluehost-slider5

i mëparshëm

tjetër

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Bluehost

Features

Bluehost ka një listë të shkëlqyer të veçorive që do të ndihmojnë faqen tuaj të internetit të fillojë shpejt dhe me siguri. Ai madje tregon në vendet më të pamundura, me një panel kontrolli që e bën menaxhimin e WordPress më të lehtë se kurrë.

Duke filluar me planet e përbashkëta, ka shumë gjëra të mira. Plani i nivelit të lartë Pro përfshin 200 dollarë në kreditë e reklamave, dy licenca SpamExperts, intimitetin e domain, CodeGuard Basic dhe një adresë IP të dedikuar.

Këto karakteristika vijnë me një çmim, megjithatë, të cilat do t’i mbulojmë në pjesën “çmimi” më poshtë. Fatmirësisht, pavarësisht nga plani i përbashkët që zgjidhni, do të merrni një certifikatë falas SSL / TLS dhe rezervë ditor për faqen tuaj të internetit. Ne i konsiderojmë ato tiparet thelbësore për çdo host në internet, kështu që është mirë të shohësh që Bluehost t’i përfshijë ato.

WordPress dhe Bluehost

Thënë kështu, integrimi i tij i shkëlqyeshëm me WordPress qëndron më së shumti. Ne do të flasim në detaje në lidhje me panelin e kontrollit në seksionin “lehtësia e përdorimit”, por shkurtër e tij është Bluehost kombinon WordPress dhe menaxhimin e llogarisë në një mënyrë që asnjë host tjetër nuk e bën. Ndërfaqja thekson eksplorimin, duke ju lejuar të menaxhoni uebfaqen tuaj të WordPress pa hyrë në pjesën e prapme.

Karakteristikat e WordPress nuk ndalen as këtu. Nëse keni një uebfaqe të WordPress, Bluehost do të instalojë automatikisht WordPress dhe do ta vendosë atë në modalitetin e skenimit. Në atë konfigurim, faqja juaj e internetit do të shfaqë një faqe “së shpejti”, e cila ju lejon të ndërtoni atë para se ta shtyni atë live.

Fatmirësisht, Bluehost gjithashtu ka përdorues jo WordPress. Në cPanel, mund të aktivizoni ndërtuesin e uebfaqes Weebly, e cila, siç mund ta lexoni në rishikimin tonë të Weebly, është një nga krijuesit më të mirë të faqes në internet..

redaktori i dobishëm

Të gjithë përdoruesit e Bluehost kanë qasje në ndërtuesin falas Weebly me domenin e tyre, i cili zakonisht shkon rreth 5 dollarë në muaj. Thënë kështu, është versioni falas i Weebly, i cili vendos kufizime me median dhe faqet. Nëse doni një paketë më gjithëpërfshirëse, mund të azhurnoni faqen tuaj në Weebly pa filluar më gjatë.

Përmbledhje e Karakteristikave Bluehost

Logo Bluehostwww.bluehost.com

Fillon nga 395 $ çdo muaj Plans

Llojet e serverit

Ndarja e përbashkët

VPS Hosting

Menaxhuar WordPress

Rezervimi në re

Përkushtuar Hosting

Reseller Hosting

Usablity

Qasja në FTP

Qasja në SSH

cPanel

Qasja në rrënjë
VPS

Rezervime ditore

Ndërtues i faqes në internet

Sherbime

SEO

marketing

Dizajnimi i faqes në internet

siguri

Privatësia e domenit
Plane të caktuara

Kriptimi SSL

Heqja e malware

Zjarri i Aplikimit të Uebit
n / a

Autentifikimi me dy faktorë

Mbrojtja e DDoS

sFTP

mbështetje

Ndihmë me email

Mbështetje telefonike

Mbështetje e Bisedës Live

Tutorials

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

24/7 Mbështetje

Çmimeve

Bluehost është mbreti (ose mbretëresha) kur bëhet fjalë për çmimet e aksioneve. Normat e saj janë gati aq standarde sa vijnë, duke vendosur një bazë në të cilën mund të krahasohen hostet në internet. Thënë kështu, është gjithashtu mbreti i çmimeve mashtruese, duke kërkuar që të angazhoheni në faqen e arkëtimit përpara se të jeni të qartë se çfarë çmimi do të paguani.

Edhe kështu, nuk ka mashtrimin e egër të Arvixe (lexoni rishikimin tonë Arvixe). Në faqet e produktit, Bluehost tregon normën fillestare mujore, si dhe çmimin që do të paguani pas rinovimit. Megjithëse ne mund të vlerësojmë duke sqaruar se cili është çmimi real mujor, çmimi përfundimtar gjithmonë përfundon më i lartë se sa pritej.

Ka disa arsye për këtë, por kryesorja është që Bluehost reklamon çmimin për tre vjet. Plus, pritja e përbashkët ofrohet vetëm në kohëzgjatje një, dy dhe tre-vjeçare, dhe gjithmonë shton më shumë se 100 dollarë. Kemi parë zbritje të tjera shumëvjeçare – lexoni përshtypjen tonë të Hostinger-it për një shembull – por çmimi nuk është asnjëherë aq i lartë sa është me Bluehost.

Arka e kaltërosh

Kjo për shkak se ka shumë shtesa të zgjedhura paraprakisht në arkë. Në thelb, Bluehost e kthen çdo plan të përbashkët në planin e tij të nivelit të lartë, duke shtuar intimitetin e domain, SiteLock dhe CodeGuard në planin tuaj automatikisht.

  Rishikimi i mesfazës - Përditësuar 2023

Do të ishte një gjë nëse çmimi ishte i lirë si ai me Hosting24 (lexoni rishikimin tonë të Hosting24), por nuk është kështu. Duke qenë baza fillestare, Bluehost nuk është aq mbresëlënës për të qëndruar mirë me ritmet e tij të rinovimit, gjë që i bën shenanigans shumë-vjeçare më të bezdisshme.

Nëse jeni duke kërkuar për një host të lirë në internet, 1&1 IONOS është një zgjedhje më e mirë. Siç mund ta shihni në 1 tonë&1 rishikim IONOS, është një nga opsionet më të lira në treg.

Dritarja e kthimit të parave të Bluehost nuk është mbresëlënëse. Tridhjetë ditë është standarde për shumicën e pritësve në internet, kështu që ne nuk do të hedhim poshtë pikat e Bluehost për të, por duke marrë parasysh që je i detyruar në një plan shumë vjeçar, një dritare më e gjatë e rimbursimit do të kishte kuptim. Për shembull, InMotion Hosting ofron tre muaj (lexoni rishikimin tonë të hostimit të InMotion).

Lehtësinë e përdorimit

Shumë prej gabimeve të Bluehost-it janë lehtësuar me lehtësinë e përdorimit të tij. Shtë një përvojë e lëngshme nga kontrolli tek menaxhimi, duke treguar se deri ku mund të shkojë cPanel. Megjithëse ne kemi gati në çdo kategori tjetër, kjo është një fitore e pastër.

Do të filloni të zgjidhni një plan, duke zgjedhur një domain dhe të futni informacionin e llogarisë suaj. Bluehost kërkon shumë kur të kontrolloni – lexoni seksionin “Intimitet” për të parë pse – por mund të përdorni opsionin e vetëm të hyrjes në Google nëse dëshironi një shkurtore. Fatmirësisht, nuk do të duhet të vuani përmes hapave të shumëfishtë si ju me Namecheap (lexoni rishikimin tonë të Namecheap).

Bluehost-rishikim-checkout

Siç u përmend, sidoqoftë, ka shumë shtesa të parzgjedhura në arkë, kështu që është e rëndësishme të jesh vigjilent nëse nuk i dëshironi ato.

Pasi të konfirmoni pagesën, do t’ju dërgohet në një ekran të konfirmimit të porosisë për të vendosur fjalëkalimin tuaj. Ne na pëlqen sistemi i mbyllur, por do të na pëlqente shumë më tepër nëse funksiononte. Ne u përpoqëm të vendosnim fjalëkalimin tonë shumë herë, por u takuam me një gabim çdo herë. Më zhgënjyese, fjalëkalimi që krijuam me LastPass (lexoni rishikimin tonë të LastPass) nuk u nderua kur u rishpallëm.

Bluehost-rishikim-rendit-konfirmim

Duket se faqja prishet kur kopjoni dhe ngjisni një fjalëkalim nga një menaxher fjalëkalimi, që është qesharake. Menaxherët më të mirë me fjalëkalim duhet të jenë një element i shfletuesve të internetit, kështu që fakti që faqja e regjistrimit të Bluehost nuk mund të trajtojë një zgjatje të thjeshtë të shfletuesit është i papranueshëm.

Thënë kjo, pasi të keni depërtuar, negativët do të harrohen shpejt. Bluehost ka një panel kontrolli të hartuar mirë që thekson përdorshmërinë. Për dallim nga iPage-i i tij i motrave, i cili, siç mund ta shihni në rishikimin tonë të iPage, hedh poshtë përvojën, Bluehost tregon se mund të keni një panel kontrollues modern, që është i fuqishëm dhe i lehtë për t’u përdorur.

Bluehost-rishikim-control-panel

BlueHost cPanel

Paneli i kontrollit është cPanel, për të cilin mund të mësoni në host-in më të mirë të internetit për udhëzuesin cPanel, por është një version i modifikuar. Shtë e ngjashme me atë të HostGator në shumë mënyra – lexoni rishikimin tonë të HostGator për të parë sesa të ngjashme – por Bluehost ka një përqendrim më të madh në WordPress.

Bluehost bëri hostimin më të mirë në internet për udhëzuesin WordPress, dhe paneli i tij i kontrollit është arsyeja pse. Pa lënë pult, mund të menaxhoni tema, shtesa dhe më shumë. Plus, ajo automatikisht vendos faqen tuaj të WordPress në modalitetin e skenimit, në mënyrë që të mund ta shkulni para se të shkoni live.

Përdoruesit jo-WordPress nuk do ta shohin panelin e kontrollit gati aq të dobishëm, por kjo nuk do të thotë se është i keq. Pavarësisht platformës në të cilën po ndërtoni, Bluehost kombinon menaxhimin e llogarisë dhe uebfaqes nën një çati, do të thotë që nuk ju duhen shumë skeda të hapura për të bërë ndryshime në pritjen tuaj të internetit.

Megjithëse është një cPanel i modifikuar, ju mund të përdorni akoma pamjen klasike të cPanel duke klikuar në butonin “përparuar” në panelin e kontrollit. Aty, të dyshuarit e zakonshëm janë të pranishëm, përfshirë menaxherin e skedarëve, magjistarin e bazës së të dhënave MySQL dhe më shumë. Nuk do ta gjesh instaluesin e aplikacionit Softaculous, sepse faqet e internetit të WordPress tashmë kanë kryer punën e ndyrë për ta.

Bluehost-rishikim-cPanel

Pavarësisht nga problemet tona gjatë konfigurimit, paneli i kontrollit fiton ditën kur bëhet fjalë për përdorshmërinë. Bluehost është i pazakontë në atë që ka një përbërje të panelit të tij të kontrollit dhe cPanel dhe i bën të dy punën. Megjithëse mund të ankohemi derisa të jemi të kaltër përballë aspekteve të tjera të shërbimit, përdorueshmëria është e shkëlqyeshme.  

Llojet e strehimit

Bluehost ofron tre lloje të hostimit: të përbashkët, VPS dhe të përkushtuar. Për dallim nga vëllai i tij i motrës, HostGator, i cili ofron lloje të shumta të pritjes, Bluehost ka një formacion të kondensuar. Pavarësisht kësaj, diapazoni mund të strehojë shumicën e përdoruesve, me të vetmin lëshim të dukshëm të presë cloud.

Pritja e përbashkët ofrohet në tre kategori: normale të përbashkëta, WordPress dhe WP Pro. Sa i përket planeve të përbashkëta normale, Bluehost përcakton një bazë fillestare. Ka katër nivele, dhe ndërsa shkoni më lart në formacion, do të gëzoni një listë më të gjatë të veçorive, së bashku me më shumë ruajtje dhe mbështetje në internet.

Opsione BlueHost WordPress

Planet e WordPress dalin më shumë, ose, më saktësisht, planet WP Pro. Planet normale të WordPress janë thjesht plane të përbashkëta të ndërtuara për WordPress, dhe ato përfshijnë instalimin automatik, azhurnimet e WordPress dhe një mjedis skenë. Ata janë më shumë të ngjashëm me pritjen e përbashkët me JustHost (lexoni rishikimin tonë të JustHost).

  Rishikimi i Hosting A2 - Azhurnuar 2023

Nëse jeni duke kërkuar diçka si Kinsta, minus hosting në cloud, WP Pro gërvishtjet që kruhet (lexoni rishikimin tonë Kinsta). Ndërsa ende përdorni një strukturë të përbashkët, planet WP Pro përfshijnë veçori të tilla si versionet me pagesë të Jetpack, mjetet e optimizmit të motorëve të kërkimit dhe mbështetje specifike për WordPress. Nëse gjithçka që ju pëlqente, lexoni udhëzimin e fillestarit tonë për të përdorur WordPress.  

Bluehost-rishikim-wp-pro

Mbi të, ka kthime në rënie. Planet VPS nuk janë të këqija, por ne na pëlqen fleksibiliteti i A2 Hosting kur bëhet fjalë për serverët virtualë (lexoni rishikimin tonë të Hosting A2). Po kështu, serverat e dedikuar Bluehost janë të përballueshëm, por LunarPages ofron më shumë fuqi në fund të gjërave (lexoni rishikimin tonë të LunarPages).

Planet WP Pro të Bluehost janë vendi i ëmbël, por ato do të ishin edhe më të mira nëse do të përdorin një strukturë cloud. Cloud hosting është një stil gjithnjë e më i popullarizuar i pritjes për shkak të sigurisë dhe shpejtësisë së tij, me disa hostë në internet, të tilla si MDDHosting, duke i kushtuar tërë gamën e tyre të planeve (lexoni rishikimin tonë të MDDHosting).

Kjo ka kuptim për WordPress, duke marrë parasysh që shumica e faqeve në internet dëshirojnë trafik të lartë dhe kohë të ulët ngarkese. Ushtruesit e uebit siç janë Pagely kanë kapitalizuar në programe të mbajtjes së cloud për WordPress, duke shfrytëzuar fuqinë e cloud të Amazon Web Services për herë të ngarkesës ultra të shpejtë (lexoni rishikimin tonë të faqeve). Shpresojmë, Bluehost do të hidhet në trenin e pritjes së cloud më shpejt se sa më vonë.

shpejtësi & uptime

Ne përdorim Testin e Shpejtësisë së Pingdom-it dhe Ndikimin e Lidhjes për vlerësimin e shpejtësisë së faqes në internet. Procesi ynë është i thjeshtë. Ne regjistrohemi për planin më të lirë të përbashkët, instalojmë WordPress dhe drejtojmë faqen në internet përmes standardeve tona. Ne nuk shtojmë caching ose compression në faqen e internetit para se të provojmë. Farëdo që të presë në internet hosti është ajo me të cilën ne drejtojmë.

Për shkak të kësaj, rezultatet tona nuk janë domosdoshmërisht përfaqësuese të numrave që do të merrni. Uebfaqja jonë nuk ka imazhe ose përmbajtje, të dyja rrisin kohën e ngarkesës. Testimi ynë është bërë në një vakum për të hequr variablat, kështu që sigurohuni që po ndiqni hapat në mënyrën tonë për të përmirësuar udhëzuesin për kohën e ngarkimit të faqes në internet për shpejtësinë optimale.

Bluehost performoi mirë për Testin e Shpejtësisë Pingdom, megjithëse humbi në udhëzuesin tonë më të shpejtë të pritjes në internet. Uebfaqja jonë mori një 94 nga 100, që është vetëm pak më poshtë se 96 nga 100 që morëm me A2 Hosting dhe Hosting24. Megjithëse jo më i shpejtë, Bluehost është më i shpejtë se shumica, që ka shumë të ngjarë për shkak të caching që ka vazhduar.

Bluehost-rishikim-speed-test

Caching më tej mund të përmirësojë shpejtësinë më shumë. Testi i Shpejtësisë së Pingdom sugjeroi më shumë caching, por ishte vetëm një rekomandim i vogël. Nëse jeni në WordPress dhe instaloni një plugin siç është W3 Total Cache, mund të prisni kohë të shkëlqyera të ngarkesës.

Uptime Bluehost

Fatkeqësisht, lajmi i mirë ndalet këtu. Testi ynë i Ndikimit në Load rezultoi në një numër të madh gabimesh HTTP, duke sugjeruar që serveri ishte në pikën e tij të thyer. Impact Load është një mjet i testimit të stresit për qëllimet tona. Ne dërgojmë 50 përdorues virtualë në server gjatë pesë minutave, të cilat kemi gjetur se janë pikën kryesore për shumicën e planeve të përbashkëta të fillestarëve.

Bluehost-rishikim-load-ndikim

Ne presim disa gabime HTTP sepse është pika e thyer. Por Bluehost kishte një numër më të lartë se mesatarja. Kjo sugjeron që ka shumë përdorues dhe jo burime të mjaftueshme, gjë që bën që numri i kërkesave të plotësuara të rreshtohet sa më shumë që të futet. Kalimi i softverit të serverit nga Apache në LiteSpeed ​​me shumë mundësi do të zgjidhte problemin.

Nuk ka një garanci në kohë. Në FAQ për statusin e serverit, Bluehost thotë se “për shkak të kompleksitetit dhe natyrës së një mjedisi të përbashkët të mbajtjes në internet, ndodh joproduktive” dhe nuk do të merrni “kompensim për çdo kohë të ulët”. Megjithëse e dimë se pritja e përbashkët në internet është komplekse, nuk ka asnjë arsye Bluehost të mos mund të ofrojë një garanci në kohë kur hostet shumë më të vegjël mund të.

siguri

Siguria është çuditërisht e mirë me Bluehost, ndryshe nga disa nga motrat e motrat e saj. Siç kemi parë me pjesët e tjera të këtij shqyrtimi, e mira është e përzier me të keqen, kështu që ndërsa vlerësojmë gamën e veçorive të sigurisë së Bluehost, është e vështirë ta ndash atë nga aspektet e tij më mediokër.

Në veçanti, mungesa e goditjeve të SiteLock. SiteLock është në thelb një antivirus për faqen tuaj të internetit që skanon dhe heq malware nëse faqja juaj e internetit infektohet me të. Shtë gjithashtu një markë EIG, që e bën atë një përfshirje natyrale me paketën tuaj të pritjes. Megjithatë, edhe plani themelor është mbyllur pas një pagese.

Plus, ne nuk kemi ide se si Bluehost po mbron serverat e saj. Ne kërkuam mbështetje nëse serverët kishin të instaluar ModSecurance, BitNinja ose ndonjë veçori tjetër të sigurisë. Më shumë që morëm nga përfaqësuesit e presales ishte një ridrejtim për të blerë Cloudflare ose SiteLock, megjithë shumë përpjekjet tona për të sqaruar.

Megjithëse disa mund ta shohin atë si të vyeshëm, këto janë informacionet themelore që çdo host në internet duhet të jetë i gatshëm të sigurojë. Ne do të futemi më shumë në përvojën tonë të bisedës live në seksionin “mbështetje” më poshtë, por pamja nuk është e shkëlqyeshme duke marrë parasysh se përgjigjet nuk mund t’u përgjigjen pyetjeve themelore në lidhje me shërbimin.

  Rishikimi Kinsta - Përditësuar 2023

SSL dhe kopje rezervë Bluehost

Megjithë negativët, këtu ka edhe pozitive. Bluehost përfshin një çertifikatë SSL / TLS me çdo paketë pritëse, e cila lejon shfletuesit të dinë se faqja juaj e internetit është e sigurt. Kjo është një pjesë thelbësore e sigurisë së faqes në internet, veçanërisht me kërcënimin e përgjumur të krimit në internet në lidhje të pakriptuara.

Nëse faqja juaj e internetit infektohet, mund t’i riktheheni njërit prej kopjeve rezervë. Bluehost merr kopje rezervë ditore, javore dhe mujore të llogarisë tuaj, dhe ju mund t’i riktheni ato me një klik të vetëm. Nëse dëshironi të përdorni metodën e rregullit rezervë 3-2-1, mund të blini gjithashtu kopje rezervë të CodeGuard.

intimitet

Të flasësh për intimitetin me ndonjë markë EIG është një lajm i keq, por Bluehost është më i mirë se shumica e motrave dhe motrave të saj. Ndërsa DreamHost është akoma fëmija yll kur bëhet fjalë për mbrojtjen e të dhënave tuaja – lexoni rishikimin tonë të DreamHost për të zbuluar pse – Bluehost ka ndërmarrë më shumë hapa sesa, të themi, Site5 (lexoni rishikimin tonë të Site5).

Edhe kështu, politika famëkeqe e intimitetit EIG ende vlen. Sidoqoftë, para se të shkojmë te e keqja, le të përqendrohemi te e mira. Për dallim nga shumica e markave EIG, Bluehost përfshin intimitetin e domain me disa nga planet e tij. Si me shumicën e veçorive të tjera, do të duhet të angazhoheni për shërbimin për një kohë për ta marrë atë, por opsioni është atje.

Privatësia e domenit zëvendëson informacionin që zakonisht i regjistronit në domenin tuaj me informacione kuzhine, që maskojnë identitetin tuaj. Disa pritës në internet e përfshijnë atë falas, duke përfshirë DreamHost dhe Midphase (lexoni rishikimin tonë të Midphase). Bluehost bën, gjithashtu, por vetëm në nivele të caktuara.

Për shembull, dy nivelet e para të përbashkëta e përfshijnë atë falas, siç bëjnë të gjitha planet e WP Pro. Megjithëse është mirë të shikosh që ofrohet falas në disa pika të formacionit, privatësia duhet të jetë një e drejtë, jo një shërbim. Nëse Bluehost do të prezantojë privatësinë e domain-it falas, ai duhet të përfshihet në të gjitha planet.

Privatësia e Domainit Bluehost

Privatësia e domenit duhet të jetë shqetësimi juaj më i vogël. EIG ka një politikë shqetësuese të intimitetit që i lejon asaj të mbledhë dhe shesë informacionin tuaj personal me një listë të gjatë të shitësve. Ndërsa disa nga markat më të vogla thjesht ju ridrejtojnë në politikën e intimitetit EIG, Bluehost është më dinak.

Do të dërgoheni në “qendrën e privatësisë” Bluehost, e cila ju tregon se çfarë, kush dhe si në lidhje me të dhënat tuaja. Megjithëse ne vlerësojmë të përpiqemi t’i bëjmë politikat e intimitetit të arritshme, është e njëjta politikë e shëmtuar me një fytyrë të zgjatur. Të dhënat tuaja akoma mblidhen, ato akoma shiten dhe shitësit janë akoma po aq shqetësues.

Bluehost-rishikim-privacy-Center

Midis listës, do të gjeni Google Ads, WPBeginner, Facebook, Verizon, Bing, Getty Images dhe më shumë. Plus, informacioni juaj ndahet nga brenda midis markave EIG, kështu që MOJO Marketplace mund të jetë i vetëdijshëm që sapo keni blerë një paketë të re WordPress me Bluehost.

Siç kemi thënë, EIG i trajton informacionet tuaja personale si një produkt, dhe, për fat të keq, nuk është më ndryshe me Bluehost. Whatfarë është zhgënjyese këtu, është se privacia shënon një përvojë ndryshe të denjë.

mbështetje

Siç u tregua në seksionin “siguria”, përvoja jonë me mbështetje nuk ishte e madhe. Ne biseduam me chat live shumë herë gjatë shqyrtimit, dhe patëm të njëjtën përvojë pa probleme çdo herë. Bluehost është një thirrje shumë larg nga SiteGround kur është fjala për të mbështetur klientët e saj (lexoni rishikimin tonë të SiteGround).

Përgjigjet e bisedës live ishin në gjendje t’i përgjigjen pyetjeve themelore, por përgjigjet ishin gjithmonë të shkurtra. Kurdo që të përpiqeshim të gërmonim, përgjigjet do të përktheheshin në tema të tjera, duke na detyruar të prishim derisa të takoheshim me një “ne nuk mund t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje”.

Ne kërkojmë shpejtësi dhe thellësi nga biseda live. Shtë një gjë të ofrosh chat live, por është diçka tjetër të ofrosh bisedë live që është vërtet e dobishme. Fatkeqësisht, Bluehost është në kampin e dikurshëm, duke ju lejuar të gjeni, por vetëm për pyetje të nivelit të sipërfaqes.

Megjithëse do të ishte e lehtë të anashkaloni bisedën live në favor të mbështetjes së postës elektronike, Bluehost nuk e ofron atë. Në vend të kësaj, ju jeni mbërthyer nga biseda e drejtpërdrejtë ose mbështetja në telefon, e cila lë pak hapësirë ​​për t’u marrë me hollësi me detaje në lidhje me botën shpesh konfuze të mbajtjes në internet.

Kjo ju lë burime të vetë-ndihmës, të cilat janë shumë më mirë sesa opsionet e kontaktit të drejtpërdrejtë të Bluehost. Në qendrën e ndihmës, do të gjeni pyetje themelore që kanë një larmi burimesh mbështetëse, përfshirë artikuj të bazës së njohurive, video, rrugëdalje dhe webinare.

Bluehost-rishikim-help-Center

Pavarësisht se në cilën opsion zgjedhni, do të gjeni një thellësi të madhe, ndryshe nga sa merrni kur kontaktoni direkt me mbështetjen. Artikujt janë të paraqitura me udhëzime hap pas hapi dhe fotografi të ekraneve, ndërsa videot regjistrohen me audio të qartë dhe një sasi të hollësishme të hollësishme. Ne do të dëshironim ta shohim atë thellësi të transferojë në opsione të tjera mbështetjeje.

Aktgjykimi

Bluehost bën përshtypje me një listë të gjatë karakteristikash dhe shpejtësi të shpejtë. Mimi nuk është gjithashtu shumë i keq, por ne do të preferonit nëse Bluehost do të ishte më i përparuar në lidhje me atë që do të paguani kur të vijë koha për të parë. Ka edhe çështje me mbështetje, por ato janë të lehta për tu anashkaluar duke marrë parasysh sa ofron Bluehost.

Ai zbret në shqetësimin e intimitetit. Bluehost mund të mos ketë praktika të dobëta të intimitetit, por udhëheqësi i saj korporativ e bën. Nëse jeni të vetëdijshëm për jetën private si ne, do të jeni më mirë të zgjidhni një mundësi tjetër nga rishikimet tona të mbajtjes në internet.

Whatfarë mendoni për Bluehost? A ju shqetëson politika e intimitetit aq sa na bën neve? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me