Rishikimi i Jottacloud – Përditësuar 2023

Rishikimi i Jottacloud

Një ofrues rezervë shumë i përballueshëm me shpejtësi të mëdha të ngarkimit, Jottacloud i bie emrat më të mëdhenj në treg falë mungesës së kopjimit të nivelit të bllokut dhe sigurisë së dyshimtë. Lexoni gjithçka rreth tyre në përmbledhjen tonë të plotë të Jottacloud.

Shqyrtime më të mira në internet

Jottacloud është një shërbim rezervë i përzier me tiparet dhe hartimin e një shërbimi të ruajtjes së cloud. Ajo vjen nga Norvegjia miqësore me intimitetin.

Relativelyshtë relativisht i lirë dhe i lehtë për t’u përdorur. Plus, ajo ka veçori të sinkronizimit dhe ndarjes, një aplikacion fotografish që menaxhon fotot tuaja, një mjet të linjës së komandës dhe më shumë. Do të rezervojë gjithashtu të gjitha llojet e skedarëve tuaj. Ju nuk do të duhet të shqetësoheni nëse nuk keni hapësirë ​​rezervë, sepse është e pakufizuar.

Thënë kjo, shërbimi ka avantazhe, duke përfshirë mungesën e kopjimit të skedarëve të nivelit të bllokut dhe enkriptimin privat. Këto janë humbje të mëdha duke marrë parasysh shumicën e shërbimeve më të mira në internet.

Jottacloud mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për të gjithë, por është e lehtë ta provoni falë planeve të saj falas. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth kësaj, rrini me ne ndërsa futemi në më shumë detaje në këtë përmbledhje të Jottacloud.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Jottacloud

Features

Jottacloud ju lejon të kopjoni kompjutera personal dhe të biznesit në cloud. Mund të rezervojë gjithashtu pajisjet e ruajtjes dhe disqet e jashtme të bashkangjitura në rrjet. Pasi të keni kompletuar kopjen rezervë, mund të jeni i sigurt që nuk do të humbni skedarët tuaj për shkak të prishjeve të hard drive ose ngjitjeve të tjera të softuerit.

Për dallim nga shërbimet tipike rezervë, Jottacloud ofron sinkronizimin e pajisjeve dhe aftësi për ndarjen e skedarëve. Sinkronizimi i pajisjes, kështu që fotografitë, dokumentet, videot dhe skedarët e tjerë janë pasqyruar në shumë pajisje, do të thotë që nuk do të duhet t’i transferoni ato me dorë. Ndryshimet në ato skedarë reflektohen gjithashtu.

Jottacloud gjithashtu siguron një arkiv në internet, kështu që ju mund të zhvendosni skedarët në të nëse duhet të lironi hapësirë ​​në kompjuterin tuaj.

Shkëmbimi i skedarëve ju lejon të ndani skedarët tuaj të rezervuar me shokët e ekipit dhe miqtë, kështu që nuk do të duhet të përdorni shkopinj USB, disqe të jashtëm ose pajisje të tjera për t’i dërguar ato. Jottacloud ju lejon të krijoni një lidhje ndarëse, ndërsa aplikacioni Jottacloud Photos ju lejon të postoni direkt në Facebook ose Twitter.

Këto karakteristika janë të zakonshme për shërbimet më të mira të ruajtjes së cloud, por pak shërbime rezervë i kanë ato. IDrive dhe SpiderOak ONE dallohen midis atyre që bëjnë sepse ato janë ndër shërbimet tona më të mira në internet. Ju mund të lexoni më shumë rreth tyre në rishikimin tonë IDrive dhe rishikimin SpiderOak ONE. Nëse nuk jeni të qartë për ndryshimin midis rezervës dhe ruajtjes, lexoni shpjegimin tonë.

Jotta-photos

Të apasionuarit pas mediave do të jenë të lumtur të dëgjojnë që Jottacloud ju lejon të ngarkoni dhe menaxhoni fotografi dhe video në një aplikacion të përshtatur për një qëllim të tillë. Plus, Jottacloud Photos nuk ngjesh fotografi ose video. Ai mbështet shumë formate, duke përfshirë RAW. Ju gjithashtu mund të transmetoni video të ngarkuar në shfletuesin ose pajisjen tuaj.

Fotografitë Jottacloud gjithashtu ju lejon të krijoni albume dhe të ndani përmbajtjen tuaj, e cila nuk është e zakonshme për zgjidhje rezervë. Përjashtimi më i dukshëm është BigMIND Home, i cili është i mbushur me karakteristika, duke përfshirë fytyrën dhe zbulimin e tekstit me fotografi nga AI. Ju mund të mësoni më shumë rreth BigMIND Home në shqyrtimin tonë të BigMIND Home.

Jottacloud ju lejon të shikoni skedarët tuaj të dokumenteve duke përdorur Office Online, gjithashtu. Ju gjithashtu mund të përdorni Office Online për të krijuar dokumente.

Nëse jeni përdorues i rrymës, do të jeni të lumtur të dini që Jottacloud ka një klient të linjës komanduese që mund të përdorni për të rezervuar dosjet.

Jottacloud është në dispozicion për Windows, macOS dhe Linux, dhe mund të punojë në desktop, serverë, pajisje NAS dhe madje edhe Raspberry Pi.

Karakteristika të tjera janë të zakonshme në mesin e shërbimeve rezervë cloud përfshijnë kopjim të imazhit, planifikimin dhe versionimin e skedarëve. Versioni i skedarëve ju lejon të rivendosni versionet e mëparshme të skedarëve nëse bëni ndryshime të padëshiruara të skedarëve ose bien pre e ransomware. Nëse doni më shumë mbrojtje kundër tij, lexoni udhëzuesin tonë për mbrojtje nga ransomware.

Zbatimi i Jottacloud kursen vetëm pesë versionet e fundit, kështu që nëse keni nevojë për më shumë, lexoni rezervën më të mirë në internet për versionimin e përmbledhjes.

Jottacloud mund të ekzekutojë një kopje rezervë të vazhdueshme, që do të thotë se do të krijojë kopje rezervë sa herë që të redaktoni një skedar të mbështetur ose të shtoni një skedar të ri në një dosje të etiketuar për kopje rezervë.

  Rishikimi i rezervave Arq - Përditësuar 2023

Karakteristikat që mungojnë përfshijnë kopje rezervë shtesë dhe aftësinë për të kopjuar në një pajisje lokale, që do të thotë që nuk mund të gëzosh kopje rezervë hibride. Kriptimi privat gjithashtu mungon, por ne do të flasim për këtë në seksionin “siguri”. Nëse tiparet rezervë janë interesante për ju, këshillohuni me bibliotekën tonë online rezervë për të mësuar më shumë.

Përmbledhje e Karakteristikave të Jottacloud

Logo Jottacloudwww.jottacloud.com

Fillon nga 660 $ muaj për Plane të Pafund GBAll

rezervë

Programi i rezervës

Rikthim i vazhdueshëm

Rikthim shtesë

Kopjimi i bazuar në imazhe

Rezervimi i jashtëm i makinës

Kopje rezervë NAS

Rikthim i serverit

Kopje rezervë hibride

Rikthim i pajisjes celulare

Rikthim i pakufizuar

Pajisjet e pakufizuara

Rrëzimi i shpejtësisë

Kopjimi i skedarit të bllokut

Kopje rezervë e shumëfishtë

kthej

Shërbimi i rimëkëmbjes së korrierit

Qasja e shfletuesit

Qasja në aplikacionin celular

versioning

Mbajtja e skedarit të fshirë

siguri

Kriptimi privat

Kriptimi gjatë pushimit

Kriptimi brenda transitit

Protokolli i Kriptimit
AES 256-bit

Autentifikimi me dy faktorë

Qendrat e ngurtësuara të të dhënave

Cilësimet e proxy serverit

HIPPA në përputhje

mbështetje

24/7 Mbështetje

Mbështetje e Bisedës Live

Mbështetje telefonike

Ndihmë me email

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

misc

Ndarja e skedarëve

Sinkronizimi i pajisjes

Prove falas

Çmimeve

Jottacloud ka gjashtë plane të ndara midis përdoruesve të shtëpisë dhe biznesit. Dy janë falas.

Shtë mirë që Jottacloud ka dy plane falas. Shërbime të tjera rezervë, të tilla si Backblaze dhe CrashPlan për biznesin e vogël, nuk ofrojnë kopje rezervë falas. Megjithatë, 5 GB janë mbledhje të pakta kur bëhet fjalë për kopjimin e një kompjuteri, por është e mjaftueshme të provoni shërbimin.

Për më tepër, Plani Personal kushton pothuajse dy herë më shumë sesa Carbonite dhe Backblaze, që të dy ofrojnë gjithashtu një rezervë të pakufizuar. Ende, as Carbonite dhe Backblaze nuk ofrojnë veçori të sinkronimit të pajisjeve dhe shkëmbimit të skedarëve. Plani Personal i Jottacloud është $ 7.92 në muaj, por çmimi zbret në 6.59 $ në muaj nëse paguani për tërë vitin që është 79.19 $.

Për më shumë informacion në lidhje me shërbimet që ofrojnë hapësirë ​​rezervë të pakufizuar, lexoni përmbledhjen më të mirë të pakufizuar në internet të rezervave.

Plani Familjar është 11,36 dollarë në muaj dhe siguron 5TB hapësirë ​​rezervë për pesë përdorues. Nëse paguani për një vit më parë, çmimi është 9,46 $ në muaj ose 113.61 dollarë në vit.

Jottacloud gjithashtu ka dy plane premium për bizneset. Business Small mund të strehojë dy përdorues të cilët ndajnë 1TB hapësirë ​​rezervë. 7.shtë 7.92 dollarë ose 95 dollarë për vitin. Pagesa për vitin e parë nuk ju merr zbritje.

E njëjta gjë është e vërtetë për Biznesin e Madh, i cili siguron të njëjtën sasi të hapësirës, ​​por ju lejon të keni përdorues të pakufizuar. 11.shtë 11,36 dollarë në muaj ose 136,34 dollarë në vit.

Të dy planet kanë vlerë të mirë. Ndeshjet më të afërta me ta janë planet e biznesit të Acronis True Image dhe IDrive, por ato janë më të shtrenjta. Plani Premium 1TB i Acronis True Image është 8.33 $ në muaj për vetëm një kompjuter, ndërsa plani 1.25TB i IDrive është 31.22 $ në muaj.

Nëse nuk keni hapësirë ​​me Jottacloud, ju mund të merrni 1TB për një shtesë prej $ 6.72 në muaj. Planet e biznesit përfshijnë mjete të administratorit, të tilla si konsol admin, dhe gjenerimin e raporteve. Identifikimi i vetëm është gjithashtu në dispozicion. Mimet për biznesin përjashtojnë TVSH-në.

Lehtësinë e përdorimit

Shtë e thjeshtë të regjistrohesh për Jottacloud. Pasi ta keni bërë, ju merrni një pajtim falas që mund ta përmirësoni më vonë. Për të konfiguruar kopjen rezervë, duhet të shkarkoni dhe instaloni klientin e desktopit.

Ajo funksionon në Windows dhe macOS. Nëse jeni në Team Penguin, konsultohuni me kopjen më të mirë në internet për Linux për ide.

Jotta-default-backup-folders

Instalimi zgjat vetëm pak. Pasi të jetë bërë, duhet të regjistroheni në llogarinë tuaj. Dritarja tjetër tregon dosjet e paracaktuar të zgjedhura nga Jottacloud për kopje rezervë. Në Windows, ato janë “desktop”, “dokumentet e mia” dhe “fotografitë e mia”. Nëse nuk ju duhen atyre, mund t’i zgjidhni ato dhe të përfshini të tjerët kur hyni në aplikacion.

Pasi t’ju tregojë dosjet e paracaktuar, Jottacloud ju jep mundësinë të aktivizoni sinkronizimin, si dhe të ndryshoni vendndodhjen e parazgjedhur të dosjes së sinkronizimit..

Jotta-desktop-app

Dizajni i klientit në desktop nuk është ndër më të bukurit që kemi testuar, por nuk është as ndër më të shëmtuarit. Na pëlqen sa e thjeshtë dhe e qartë është. Butonat përgjatë pjesës më të lartë ju lejojnë të iniconi proceset rezervë ose rivendosni proceset, shikoni transferimet tuaja ose hyrni në cilësimet. Ekziston edhe një shirit kërkimi, por nuk funksionoi për ne.

Thënë kështu, është e ngathët sepse duhet të zgjidhni skedarët që dëshironi të kopjoni me dorë ose t’i tërhiqni dhe t’i hedhni sipër panelit të qendrës.

Zgjidhje të tjera përfshijnë opsionin për të zgjedhur llojet më të zakonshëm të skedarëve ose një hierarki peme që ju lejon të gjeni shpejt skedarët që ju nevojiten. Jottacloud kërkon që ju të kaloni nëpër sistemin tuaj të skedarëve dhe të zgjidhni dosje për kopjim. Mund të zgjidhni vetëm dosje dhe jo skedarë individualë.

Jotta-mbështetura-files-web

Klienti në internet kohët e fundit azhurnoi ndërfaqen e tij dhe tregon. Shtë i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur. Ju përdorni menunë në të majtë për të lundruar midis kopjeve rezervë, fotove, plehrave, mbështetjes së bisedës, cilësimeve dhe faqes së ruajtjes së azhurnuar. Përveç kësaj, menyja në këndin e sipërm të djathtë ju lejon të shihni se sa hapësirë ​​keni lënë, instaloni aplikacionin dhe dilni nga logjika.

  Rishikimi i makinës së kohës Apple - Përditësuar 2023

Jotta-web-sync-faqe

Ekzistojnë pamje të veçantë për skedarët tuaj të sinkronizuar, të mbështetur, të ndarë dhe të arkivuar. Ju mund të ngarkoni skedarë në hapësirën tuaj të sinkronizimit Jottacloud, por nuk mund të ngarkoni në hapësirën rezervë. Për të ngarkuar, duhet të zgjidhni skedarë duke përdorur menunë “+” ose tërhiqni dhe lëshoni ato. Ngarkimi në arkiv funksionon në të njëjtën mënyrë, me ndryshimin se ato fotografi nuk do të sinkronizohen me pajisjet e tjera.

Jotta-mobile-app

Aplikacioni celular është në dispozicion për Android dhe iOS. Shtë tërheqëse dhe e lehtë për t’u përdorur. Kjo ju lejon të kopjoni automatikisht foto dhe video, por ato nuk mund të kopjojnë të dhënat tuaja të lëvizshme. Nëse keni nevojë për këtë, mund të përdorni IDrive ose BigMIND Home. Për më shumë opsione, lexoni artikullin më të mirë në internet për artikullin celular.

Megjithatë, aplikacioni celular i Jottacloud ju lejon të sinkronizoni skedarët me pajisjet tuaja të tjera, hapësirë ​​të lirë duke ngarkuar foto dhe duke i fshirë ato nga telefoni juaj dhe të shkarkoni skedarë nga cloud për përdorim offline.

Ne nuk kemi provuar çështje, por disa përdorues për një kohë të gjatë kanë raportuar gabime në Google Play Store. Aplikacioni ka një vlerësim prej 3.7 yje në të dhe mbi 10,000 shkarkime.

Jotta-mbështetura-files-web

Rezervimi i skedarit & restaurim

Ju duhet të hapni aplikacionin e desktopit dhe të klikoni në butonin “rezervë” për të krijuar një plan rezervë. Tjetra, mund të tërhiqni dhe lëshoni dosjet mbi dritaren e aplikacionit ose të klikoni “shtoni dosjen” për t’i zgjedhur ato duke përdorur skedarin tuaj. Pasi ta bëni këtë, kopja rezervë do të fillojë dhe mund të shtoni dosje sipas nevojës.

Jotta-ADD-folders

Procesi është i lehtë, por i kufizuar. Mund të rezervoni vetëm dosje, jo skedarë individualë ose një disk të tërë. Shumica e shërbimeve rezervë që ne rishikojmë mund të rezervohen në nivelin e skedarit. Jottacloud thotë se “çdo lloj skedari mund të ruhet”, dhe e vërtetë për këtë, ne nuk kemi ndonjë problem të ngarkoni ndonjë nga llojet e skedarëve të zakonshëm ose ekzekutuesit.

Ju mund të përjashtoni skedarët dhe dosjet nga rezervimi juaj, por nuk mund të përjashtoni llojet e skedarëve si mundeni me shumë mjete të tjera rezervë.

Jotta-backup-orar

Jottacloud ju lejon të bëni një kopje rezervë automatike, e cila është e vazhdueshme, ose ta planifikoni atë. Ju mund të bëni kopje rezervë çdo ditë në një kohë të caktuar, çdo ditë të javës ose fundjavave. Plus, mund të specifikoni se sa kohë duhet të funksionojë kopjimi. Nëse dëshironi, mund të krijoni një orar të personalizuar gjithashtu.

Programimi i Jottacloud nuk është aq i përshtatshëm sa disa mjete më të mira. Për shembull, Acronis True Image ka më shumë mundësi, duke përfshirë kopje rezervë mujore dhe rezervë për ngjarje. Ai gjithashtu mund t’ju dërgojë njoftime në lidhje me statusin tuaj rezervë. Mësoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë të Acronis True Image.

Një miss më e madhe për Jottacloud është se ajo nuk kryen kopje rezervë të nivelit të bllokut. Rikthim shtesë rrit vetëm pjesët e ndryshuara të një skedari në vend se transferimin e të gjithë. Kjo kursen kohë dhe gjerësi bandë. Shumica e shërbimeve rezervë, duke përfshirë IDrive, BigMIND Home dhe Carbonite, mund të kryejnë kopje rezervë shtesë.

Jotta-rivendosur-start

Procesi i rivendosjes gjithashtu ju lejon të rivendosni dosjet nga kopja rezervë. Për të rivendosur të dhënat tuaja, duhet të klikoni në butonin “rivendosje”. Tjetra, zgjidhni skedarin ose dosjen që dëshironi të rivendosni dhe klikoni në “fillimin e shkarkimit”. Ju duhet të specifikoni në cilën dosje doni të rivendosni, por nuk ka asnjë mundësi për t’u rikthyer në vendndodhjen origjinale, siç mund të merrni me shumë shërbime rezervë.

Jotta-rivendosur-gati

Ju gjithashtu mund të përdorni procesin e rivendosjes për të marrë të dhënat nga koshi i mbeturinave, fotot ose arkivi juaj, i cili është i përshtatshëm.

Proceset rezervë dhe restauruese janë të drejtpërdrejta nëse keni një plan të thjeshtë rezervë me një numër të vogël skedarësh dhe dosjesh. Gjërat bëhen më të komplikuara kur shtoni shumë skedarë dhe dosje në listë. Plus, nuk mund të krijoni plane të shumta rezervë ose plane komplekse.

shpejtësi

Jottacloud mban qendrat e tij të të dhënave në Norvegji, kështu që sa më afër jush të jetë ai vend aq më i mirë do të jetë shpejtësia e lidhjes suaj. Shpejtësia juaj varet gjithashtu nga ofruesi i shërbimit tuaj të internetit.

Për të provuar shërbimin, ne përdorëm një lidhje Ethernet në Beograd, Serbi, që kishte një shpejtësi të ngarkimit prej 10 megabits për sekondë dhe një shpejtësi të shkarkimit 31 Mbps. Në teori, këto shpejtësi duhet të na ndihmojnë të ngarkojmë dosjen tonë të testit 1 GB për rreth 14 minuta dhe ta shkarkojmë atë për pak më shumë se katër minuta pa ndonjë mbingarkesë..

Përpjekja e parë:
Përpjekja e dytë: Mesatarja:
Ngarko kohën 00:22:44 00:22:38 00:22:41
Koha e shkarkimit 00:06:35 00:06:35 00:06:26

Jottacloud nuk ishte afër kohës teorike, por ishte akoma i shpejtë në krahasim me shërbimet e tjera. Shpejtësia mesatare e ngarkimit ishte 22 minuta dhe 41 sekonda. Shpejtësia e shkarkimit ishte më e ngadaltë sesa duhet të ishte, megjithëse. U deshën gjashtë minuta dhe 26 sekonda për të shkarkuar dosjen tonë të zhvendosur 1 GB.

  SpiderOak ONE Review - Përditësuar 2023

Jotta-Bandwidth-mbyt

Nëse proceset rezervë dhe rivendosje ndërhyjnë në punën tuaj, mund të ngresh shpejtësinë e ngarkimit dhe shkarkimit nga menyja e cilësimeve.

siguri

Protokolli TLS / SSL mbron skedarët tuaj në tranzit nga kompjuteri juaj në një server. Pasi të jenë aty, Jottacloud përdor shifrimin e AES 256-bit për të përplasur skedarët tuaj në pushim.

Thënë kështu, Jottacloud krijon dhe administron çelësin tënd të enkriptimit dhe nuk mbështet çelësat e gjeneruar nga përdoruesi. Kjo metodë është e shpejtë dhe e përshtatshme, por të dhënat tuaja rrezikohen nëse serverët janë shkelur ose një punonjës mashtrues vendos të marrë një vështrim në të dhënat tuaja.

Jottacloud nuk e mbështet kriptimin privat sepse është në kundërshtim me aftësinë e tij për të parë, shkëmbyer dhe sinkronizuar skedarë. Sidoqoftë, individët e shqetësuar për privatësinë mund të merren me këtë çështje. Ne do të flasim më shumë rreth intimitetit në seksionin tjetër.

Nëse kriptimi privat është një domosdoshmëri për ju, ju mund të dëshironi të merrni parasysh IDrive, Carbonite, SpiderOak ONE dhe të tjerët nga rishikimet tona rezervë në internet.

Jottacloud përmban vërtetimin e dy faktorëve. Nëse e aktivizoni atë, duhet të vendosni një kod sigurie përveç kredencialeve tuaja normale kur hyni nga një kompjuter i panjohur. Kjo ndihmon në parandalimin e kujtdo që mund të ketë vjedhur kredencialet tuaja të hyjnë në llogarinë tuaj.

intimitet

Për shkak të mungesës së kriptimit privat, është e rëndësishme që politika e privatësisë të jetë e fortë. Fakti që Jottacloud është i vendosur në Norvegji, një vend me disa nga ligjet më të mira të intimitetit në botë, shkon në favor të tij. Ligjet atje nuk lejojnë që ISP të spiunojë dhe të mos luajë mirë me programet e mbikëqyrjes së SH.B.A.-së, siç është PRISM.

Jottacloud premton se nuk do të monitorojë informacionin që ruan në garancinë e tij të intimitetit. Ai gjithashtu thotë:

  • Ai nuk do t’ua dorëzojë të dhënat e përdoruesve autoriteteve përveç nëse paraqitet një urdhër i lëshuar nga gjykata Norvegjeze e ligjit.
  • Ajo nuk do të shkëmbejë, ruajë ose përpunojë të dhënat e përdoruesit përmes një shërbimi të palëve të treta, të tilla si Amazon.
  • Punonjësit e saj nuk do të hapin, hyrin ose lexojnë skedarët tuaj pa pëlqimin tuaj me shkrim.
  • Punonjësit e saj duhet të nënshkruajnë marrëveshje për mos-zbulim.

Megjithatë, politika e privatësisë thotë se disa të dhëna do të transferohen. Ai lexon: «Kur ngarkoni skedarët në Jottacloud, dërgoni gjithashtu informacione për sistemin e skedarëve, përfshirë emrat e skedarëve dhe drejtorive. Dosjet janë të koduara me Secure Socket Layer (SSL) gjatë transferimit. “

Të gjitha shërbimet rezervë përdorin informacione të tilla për të mbështetur procesin e rezervimit, dhe politika e privatësisë thotë se. Ai gjithashtu thotë se Jottacloud nuk do të shesë ose tregtojë adresën tuaj të emailit ose t’i zbulojë të dhënat tuaja personale palëve të treta. Plus, Jottacloud aderon në Rregulloren e Përgjithshme të BE për Mbrojtjen e të Dhënave. Ju mund të mësoni më shumë rreth ligjit të BE për privatësinë në udhëzimin tonë GDPR.

Politika e intimitetit të Jottacloud nuk ka klauzola të dyshimta dhe ndërmarrja respekton ligjet e intimitetit të Norvegjisë dhe GDPR. Thënë kjo, vetëm kriptimi privat garanton privatësinë e skedarëve tuaj përtej hijes së një dyshimi.

mbështetje

Kur përballeni me një problem, mund të shfletoni qendrën e ndihmës ose mbështetjen e kontaktit përmes bisedës ose telefonit.

Jotta-help-Center

Qendra e ndihmës është e ndarë në kategori për t’ju ndihmuar të gjeni përgjigjen për problemin tuaj. Nëse rezulton e vështirë, mund të përdorni shiritin e kërkimit për ta kërkuar atë. Disa nga artikujt janë të hollë, por shumica kanë informacione dhe fotografi të mjaftueshme për të ndihmuar. Ata gjithashtu janë të qartë.

Nëse qendra e ndihmës nuk ka një përgjigje, mund të kontaktoni ekipin e ndihmës teknike. Mund ta bëni këtë vetëm gjatë ditëve të javës, megjithëse, nga 9 e mëngjesit në 5 pasdite. për ndihmë telefonike dhe nga 9 e mëngjesit deri në 8 pasdite. për bisedë Të gjitha kohërat janë UTC + 2. Ne bëmë pyetje të shumta përmes bisedës dhe ekipi u përgjigj shpejt. Përgjigjet ishin gjithashtu të dobishme.

Jotta-mbështetje-chat-dritare

Aktgjykimi

Jottacloud nuk i shënon të gjitha kutitë rezervë të reve. Mungon kopje rezervë shtesë, opsione të avancuara të planifikimit dhe aftësinë për të krijuar plane rezervë të shumta dhe komplekse. Plus, vetëm ju lejon të zgjidhni dosje për të kopjuar. Për shkak se ka karakteristika nga manuali i ruajtjes së cloud, ai nuk ka kriptim privat.

Thënë kështu, përmbys është se ju mund t’i përdorni ato tipare për të sinkronizuar dhe shkëmbyer skedarët tuaj. Jottacloud gjithashtu ju lejon të luani video dhe foto paraprake duke përdorur aplikacionin Jottacloud Photos. Ju gjithashtu mund të hapni, krijoni dhe modifikoni dokumentet e Zyrës, falë Office Online. Përdoruesit e avancuar do të shijojnë mjetin e linjës komanduese.

Shërbimi është relativisht i lirë dhe ofron një rezervë të pakufizuar. Ngarkimi i skedarëve po flakëron shpejt. Kjo nuk mund të thuhet për shpejtësinë e shkarkimit, e cila është thjesht e tmerrshme.

Në fund të fundit, Jottacloud është një çantë e përzier. Nëse do t’ju përshtaten nevojave tuaja, varet nëse ju do të merrni më shumë nga karakteristikat e tij si ruajtja sesa do të humbni duke mos pasur karakteristika të rezervës së cloud.

Whatfarë mendoni për Jottacloud? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me