Rishikimi i Lojërave në cloud Vortex – Përditësuar 2023

Shqyrtimi i vorbullës

Vortex është një shërbim interesant i lojrave në cloud, pasi ofron një prezantim shumë të volitshëm për të. Sidoqoftë, performanca mbetet pak, dhe lehtësia e përdorimit mund të përdorë edhe disa punë. Lexoni rishikimin tonë të plotë për Vortex për të gjitha detajet.

Isfarë është lojëra cloud Vortex?

Vortex është “një grup njerëzish të apasionuar pas lojërave kompjuterike”, që është një deklaratë e njohur nëse keni shfletuar ndonjëherë shërbime të lojrave në cloud. Kur bëhet fjalë për shërbimet më të mira të lojrave në cloud, të jesh renditur në krye është e vështirë, veçanërisht pasi kjo teknologji është akoma në foshnjëri. Në këtë përmbledhje Vortex, ne do të shohim nëse e bën atë prerje.

Përgjigja e shkurtër është “lloj”. Vorbull është i lirë dhe, për shkak të kësaj, i arritshëm. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u njohur me lojërat në cloud dhe mangësitë që e shoqërojnë atë aktualisht, por nuk është përfshirja e asaj që është e aftë të krijojë lojëra cloud. Dizajni gjysëm i pjekur në mbarimin e desktopit të gjërave çon në një përvojë të çuditshme, si dhe biblioteka e lojës së kufizuar. 

Edhe kështu, për çmimin, është e vështirë të fajësohet Vortex. Ajo ofron shumë vlerë për paratë tuaja me pak angazhim. Edhe pse nuk do të jeni në gjendje të luani të gjithë bibliotekën tuaj Steam, duhet të jeni në gjendje të luani pjesën më të madhe të saj në desktopin dhe pajisjet e lëvizshme.

vorbull-Slider1

vorbull-slider2

vorbull-slider3

vorbull-slider4

vorbull-slider5

i mëparshëm

tjetër

Pikat e forta & dobësitë

Features

Vorbull është mjaft shterpë sa i përket karakteristikave, duke u përqëndruar më tepër në ofrimin e përvojës thelbësore të lojrave në cloud. Në pjesën e FAQ të faqes në internet, Vortex thotë se do të prezantojë llogarinë VIP me “shumë karakteristika të reja premium” në “të ardhmen e afërt”. Tani për tani, ka vetëm një plan.

Ky plan mbështet Windows, macOS dhe Android. Sidoqoftë, mund të përdorni çdo platformë që ka qasje në Google Chrome (lexoni rishikimin tonë të Google Chrome). Thënë kështu, ne testuam shfletues të tjerë me bazë Chromium, të tilla si Opera, dhe ata që funksionuan mirë (lexoni rishikimin tonë të Chromium dhe rishikimin e Operës).

Shumica e karakteristikave vijnë me mirësjellje të aplikacionit Android. Ju mund të përdorni një kontrollues me pajisjen tuaj Android dhe ne ju rekomandojmë të bëni, por Vortex ju ka mbuluar në rast se nuk keni një të tillë. Ekzistojnë kontrolle në ekran në aplikacionin Android. Megjithëse nuk është një koncept i ri, Vortex ju lejon të rimarrni ato.

Ju mund të shtoni sa më shumë elementë siç dëshironi në ekran dhe t’i tërheqni ato kudo që ju shihni të përshtatshme. Vortex do të sigurojë një plan urbanistik të paracaktuar për çdo lojë, disa prej të cilave janë më të thjeshta se të tjerët, por mund ta rregulloni derisa skema e kontrollit të jetë e re.

Për më tepër, ju mund të shtoni butona për një tastierë dhe miun ose për një tastierë lojrash Xbox. Kjo përfshin shtimin e butonave të dedikuar për klikime të caktuara të miut, qarqe të tëra për çelësa të veçantë dhe lëvizje të përparuar të gishtave të parë. Nëse filloni të personalizoni dhe ndodh që të prishni diçka, gjithmonë mund të ktheheni në paraqitjen e paracaktuar të kontrolluesit pa ndërprerë seancën tuaj.

vorbull-rishikim-android-kontrollues-customization

Përveç rregullimit të kontrolluesit në ekran, ju gjithashtu mund të rregulloni mënyrën se si ndërvepron ekrani juaj me lojën. Kjo përfshin transferimin për përshpejtimin e lëvizjes, DPI në të cilën lëviz kursorin dhe cili çelës nxit kur shtypni dhe trokitni dy herë. 

vorbull-rishikim-android-touch-kontrolli

Këto karakteristika janë të mirëseardhura në aplikacionin Android, por duket se Vortex ka favorizuar shtimin e tyre atje mbi aplikacionin desktop. Ndërsa do të futemi në seksionin “lehtësia e përdorimit” më poshtë, versionet në desktop dhe versionet e shfletuesit të mbështetur në Vortex ndjehen shterpë sa i përket përshtatshmërisë, gjë që është një turp, duke konsideruar se aplikacioni Android është aq fleksibël.

Vështrim i Veçorive të Lojërave të Vortex Cloud

Lojëra të mbështetura

Për dallim nga Shadow (lexoni rishikimin tonë të Shadow), Vortex nuk funksionon nëpër platformat DRM si Steam, Origin dhe Battle.net. Në vend të kësaj, ekziston një bibliotekë lojrash që mund të luani duke përdorur platformën. Këto lojëra ende kërkojnë licencë, pavarësisht se kush e menaxhon atë licencë, por biblioteka juaj e plotë me avull nuk është e disponueshme.

  GeForce Now Review - Lojë e shkëlqyeshme në cloud - Përditësuar 2023

Thënë kështu, hitet më të mëdha janë në dispozicion. Vortex mbështet tituj të rinj si xhirim të Resident Evil 2, Risk of Rain 2 dhe Cuphead, me lojëra të reja të shtuara në listë çdo javë. Edhe pse biblioteka është e gjerë, ajo është e përqendruar kryesisht në lëshime kryesore, me shumë tituj të njohur indie që bien prapa rrugës.

vorbull-loje-bibliotekë

Disa hite indie më të reja, siç është Celeste, kuptohet që mungojnë, por titujt klasikë si Super Meat Boy, Darkest Dungeon dhe Terraria mungojnë. Këto lojëra nuk kërkojnë shumë pajisje për t’u ekzekutuar, kështu që me siguri mund të merrni me një pajisje të lehtë modeste.

Sidoqoftë, me mbështetje për Android, do të ishte mirë të viheshin në treg disa nga titujt më të mirë të Indisë. 

Edhe pse shumica e lojrave kërkojnë një licencë për të ekzekutuar, Vortex përfshin gjithashtu disa lojëra falas. Tituj normalë për të luajtur, të tilla si Fortnite, Apex Legends dhe Counter-Strike: Global Offensive janë, natyrisht, të përfshira, por ju keni qasje edhe në lojëra të tjera. Vini re, Vortex Cloud Gaming ju lejon të keni akses në Guild Wars 2, Bendy dhe Ink Machine dhe Batman: The Saytale Series. 

Do të preferonim nëse Vortex do të funksiononte nëpër platformat DRM, por biblioteka që ofron është e gjerë. Nëse jeni më të shqetësuar për ekzekutimin e botimeve më të fundit sesa jeni duke luajtur të preferuarat e vjetra indie, biblioteka është mirë.

çmim

Vorbull ka disa çështje – ne do t’i futim ato në pjesët vijuese – por ato janë të lehta për tu anashkaluar, duke marrë parasysh çmimin. Nuk ka plane të shumta ose kohëzgjatje për të zgjedhur.

Sa kushton lojërat në cloud Vortex?

Vorbull është i drejtpërdrejtë në normat e tij: ju paguani 9,99 $ në muaj për aq muaj sa dëshironi shërbimin.

Natyra e pakuptimtë është tërheqëse, siç është edhe çmimi i ulët. Sidoqoftë, Vortex nuk e bën saktësisht se çfarë po blini. Thjesht thotë që jeni duke blerë një kompjuter me “grafika Nvidia”, i cili nuk thotë shumë se sa mirë do të performojë makina (kontrolloni shërbimin e vet të lojrave në cloud të Nvidia në rishikimin tonë të GeForce Tani).

Seksioni FAQ i faqes në internet thotë se do të nisë një program VIP me më shumë veçori në një moment, me sa duket me një çmim më të lartë, por tani për tani, ekziston vetëm plani bazë. 

Për para, ju nuk jeni duke blerë ndonjë lojë, thjesht vetë shërbimi. Në krahasim me PlayStation Tani, e cila kushton më pak se 10 dollarë në muaj nëse blini një vit përpara, kjo është zhgënjyese. PS Tani vjen me më shumë se 800 lojëra për të luajtur, 300 prej të cilave janë tituj PS4, siç mund të lexoni në rishikimin tonë të PlayStation Now.

Përmbysja është se ju mund të anuloni në çdo kohë me Vortex. Ju tarifoni 10 dollarët në muaj çdo muaj derisa të vendosni ndryshe, që është një ndryshim i mirë i ritmit. Shumica e shërbimeve të lojërave në cloud përpiqen t’i përdorin përdoruesit me shpresë për të transmetuar ndonjë lojë në pajisjet e tyre mobile, duke detyruar përdoruesit të bëjnë një abonim të gjatë për një vit. Me Vortex, ju paguani vetëm për aq kohë sa ju dëshironi. 

Sa i përket pagimit, mund të përdorni PayPal, një kartë krediti ose një transferim bankar nëse regjistroheni përmes faqes së internetit. Nëse jeni duke blerë në aplikacion, mund të përdorni Google Pay ose, për Windows, opsionin e blerjes brenda Windows 10 të aplikacionit. 

Kjo tha, pasi të keni paguar, ato para janë zhdukur. Teknikisht, Vortex ofron një periudhë të rimbursimit, por është e vështirë ta quash atë. Nëse keni luajtur më pak se 15 minuta, mund të kërkoni rimbursim. Nëse shkoni përtej kësaj, ju nuk jeni me fat.

Lehtësinë e përdorimit

Regjistrimi me Vortex është një fllad. Pika të shumta në faqen e internetit ju kërkojnë të regjistroheni, dhe duke klikuar në ndonjë prej tyre do t’ju çojë në një faqe hyrje / regjistrimi. Aty, gjithçka që duhet të bëni është të shkruani emailin tuaj, të vendosni një fjalëkalim dhe të zgjidhni nëse dëshironi të regjistroheni në listën e postimeve. 

Pas kësaj, në të vërtetë mund të blini një pajtim. Siç u përmend më lart, Vortex ofron vetëm një plan mujor, do të thotë që nuk do të duhet të zgjidhni midis niveleve të shumta para se të kontrolloni. Thjesht shkruani informacionin tuaj të pagesës, detajet tuaja të faturimit dhe klikoni “paguaj tani”. Pasi të keni përfunduar, do të përshëndeteni me një ekran të pranuar pagese me një buton për të “luajtur tani”.

  Rishikimi i Lojërave Blacknut Cloud - Lojëra për familjen - Përditësuar 2023

vorbull-rishikim-pagesës-konfirmim

Nga atje, do të ridrejtoheni në versionin e shfletuesit të bazuar në aplikacionin, i cili tregon bibliotekën e lojës. Siç u përmend, do t’ju duhet një licencë për të luajtur më shumë lojëra në platformë. Fatmirësisht, sidoqoftë, kjo nuk është e kufizuar në një DRM specifike, ose të paktën kjo është ajo që pretendon Vortex. 

vorbull-rishikim-game-faqe

Sa herë që ngarkoni një lojë, do t’ju kërkohet të regjistroheni në Steam, gjë që bëhet shumë e bezdisshme, veçanërisht nëse keni aktivizuar vërtetimin me dy faktorë (lexoni se çfarë është udhëzuesi i vërtetimit me dy faktorë). Ekzistojnë disa përjashtime – Apex Legends ju kërkon të regjistroheni te Origjina, për shembull – por, për pjesën më të madhe, ju po përdorni Steam. 

Kjo mund të paraqesë disa çështje. Për shembull, ne kemi një licencë për Witcher 3 të blerë nga GOG. Kur nisi lojën, Vortex tha që do të na duhet një licencë, madje përmendi GOG si opsion. Sidoqoftë, pas regjistrimit, loja nuk do të ngarkonte. Ne nuk kemi marrë një ekran gabimi ose ndonjë shpjegim, thjesht një faqe të zezë.

vorbull-rishikim-browser-aplikimit

Mjafton të themi, nëse doni të luani një lojë me Vortex, do të duhet ta zotëroni atë lojë posaçërisht në Steam, përkundër faktit se Vortex pretendon ndryshe.  

Nisja e një loje është një proces mjaft pa dhimbje, megjithëse do të duhet të luftoni me kohë të gjatë ngarkese. Pasi të zgjidhni titullin që dëshironi, pavarësisht nëse është nga aplikacioni lokal ose nga UI i shfletuesit, do t’ju kërkohet të regjistroheni në Steam ose në platformën DRM, loja është ekskluzive. Pastaj, thjesht do të prisni që loja të nisë. 

vorbull-rishikim-game-launch

Mund të zgjasë disa minuta, por ngarkimi nuk është shumë i keq. Përjashtimi i vetëm është aplikacioni i desktopit, i cili, siç do të flasim në pjesën tjetër, është i papërdorshëm. 

Përndryshe, lojërat mund të favorizohen për një organizim më të lehtë, dhe Vortex tregon të gjitha detajet e secilit titull që mbështet, përfshirë inputet e mbështetura të kontrolluesit, kategoritë ku futet në lojë dhe vlerësimi. 

E vetmja bezdi është kur mbaroni një seancë. Vorbull do t’ju kërkojë të vlerësoni përvojën tuaj dhe të jepni reagime. Ju mund të mbylleni me lehtësi nga kjo dritare, por nuk ka një mundësi për të çaktivizuar shfaqjet e mëtejshme. 

Shkurtesat e vorbullave

Kur filloni një lojë me Vortex, në thelb jeni hyrja në një makinë virtuale, do të thotë gjithçka që bëni në makinë është ekskluzive për të. Për shembull, nuk mund ta transferoni miun jashtë dritares së lojës pa u shkëputur më parë nga ajo seancë. 

Për të luftuar atë çështje, Vortex ka një numër të shkurtoreve që mund të përdorni. Për shembull, kur përdorni shfletuesin, mund të përdorni “ALT” plus tastin e majtë të shigjetës për të mbyllur seancën tuaj. Sidoqoftë, asnjë nga këto shkurtore të tastierës nuk shpjegohet. Herë pas here do të shihni një pop-up që do t’ju tregojë se çfarë të bëni, por ne nuk mund të gjejmë kushtet në të cilat u shfaq pop-up. 

Kjo është vetëm në versionin e shfletuesit, sidoqoftë. Në Android, Vortex ju tregon të gjitha shkurtoret dhe madje shkon aq larg sa t’ju lejojë të kapni çelësat në kontrolluesin virtual. 

Sectionsshtë e qartë nga pjesët tona “lehtësia e përdorimit” dhe “performanca” që Vortex i është kushtuar aplikacionit Android. Edhe pse kjo është e shkëlqyeshme për lojtarë të lëvizshëm, ata që kërkojnë një përvojë më tradicionale me një tastierë dhe miun do të duhet të rrëshqasin përmes mësimit të shkurtoreve. 

Mungesa e mendimit për mënyrën se si kontrollet e aplikacionit në një kompjuter tregon edhe në mënyra të tjera. Për shembull, duke shtypur butonin e arratisjes do të prishë sinkronizimin e miut, duke ju lejuar të përdorni miun në seancën tuaj lokale. Sidoqoftë, pothuajse të gjitha lojërat e PC përdorin çelësin e arratisjes për të ndalur lojën. 

Në disa raste, ju mund të punoni rreth kësaj çështje. Për shembull, kur kthehemi nëpër menutë në DOOM, mund të përdorim çelësin mbrapa në UI. 

Sidoqoftë, në të tjerët, mungesa e funksionalitetit për çelësin e arratisjes do të thoshte se pjesët e lojës ishin të paarritshme pa tërheqje. Ky është një mbikëqyrje e madhe, dhe kjo e bën përvojën tashmë të ngathët të lojrave të cloud të ndjehen edhe më të rëndë.

  Google Stadia Review - E ardhmja e lojrave? - Përditësuar 2023

Performance

Sipas Vortex, ping-u me të cilin testuam ishte “i mirë”, gjë që, sipas standardeve të Vortex, do të thotë se do të japë cilësinë më të mirë të mundshme. Për të vendosur disa numra, ne testuam shpejtësinë tonë të internetit me speedtest.net, duke shënuar një ping 9-milisekonda, një normë të shkarkimit prej 54.6 Mbps dhe një normë të ngarkimit prej 10.45 Mbps.

Edhe pse nuk është shpejtësia më e shpejtë, është shumë më lart se sa rekomandon Vortex. Ai thotë që duhet të keni të paktën një lidhje interneti 10 Mbps duke përdorur LAN pa ndonjë aplikacion tjetër. Ne i kemi respektuar ato standarde gjatë testimit tonë. 

Ne u përpoqëm të testonim sa më shumë platforma të ishte e mundur, por që shtruan disa çështje. Duke përdorur aplikacionin në Windows 10, ne as nuk mund të merrnim një lojë për të filluar. Ne u përpoqëm shumë herë, secili gjyq kërkon një verifikim tjetër në Steam. Sidoqoftë, pas hyrjes në kredencialet tona, makina virtuale do të ngadalësohej në një zvarritje. 

Kyçeve do të duheshin deri në 15 sekonda për t’u regjistruar, dhe lojrat zgjatën nga pesë deri në 10 minuta. Gjithçka ishte përtej plogështisë; ishte e papërdorshme. Aplikacioni lokal është një shaka në krahasim me versionin e shfletuesit, i cili, megjithë problemet e tij, ngarkoi lojrat shpejt.

Versioni i shfletuesit ishte shumë më i mirë. Ne testuam një numër lojrash, duke përfshirë DOOM 2016, Borderlands 2 dhe Cuphead. Rezolucioni ynë u mbyll në pak më shumë se 720p në të gjithë ata tituj, gjë që po tregon. Duket se Vortex po favorizon normën e kornizës mbi rezolutën, e cila, në disa raste, është në rregull. Sidoqoftë, nëse keni një ekran me rezolucion të lartë, lojërat bëhen me baltë me të vërtetë të shpejtë.

Rezolucioni nuk është problemi, megjithëse: vonesa në hyrje është. Lojërat që kemi testuar të gjitha kërkojnë një sasi precize, dhe në atë kontekst, Vortex bie veç e veç. Lëvizja e miut ka një efekt rrëshqitës të çuditshëm si një platformer i programuar dobët, dhe goditjet e tasteve marrin një kohë të konsiderueshme për t’u regjistruar. 

Lojërat janë akoma të luajtshme, por jo në një formë ideale. Basti juaj më i mirë për lojëra që kërkojnë ndonjë sasi precize është të ulni vështirësinë.

Tronditëse, përvoja më e mirë erdhi nga aplikacioni Android. Siç u përmend më lart, aplikacioni Android ndjehet më i shfaqur dhe duket se i gjithë optimizimi i performancës Vortex është përqendruar edhe këtu. Lojërat e përqendruara saktë kanë ende një sasi të duhur të prapambetjes së hyrjes, por jo pothuajse aq sa luajnë në një shfletues.

mbulim

Vortex është një nga shërbimet e pakta të lojrave në cloud për të filluar shërbimin e tij ndërkombëtarisht. Në vend që të përqëndrohet në një rajon, Vortex ka serverë në të gjithë globin, përfshirë qendrat e të dhënave në SH.B.A., Evropë, Amerikën Qendrore dhe Azinë Jugore. Thënë kjo, nuk ka shumë serverë gjithsej, domethënë ju mund të duhet të udhëtoni në një distancë të arsyeshme për të luajtur lojërat tuaja. 

Në total, ekzistojnë 15 qendra të të dhënave, pesë prej të cilave janë në Evropë, me katër të tjera në Sh.B.A. Kanada merr një, megjithatë, përdoruesit kanadezë gjithashtu mund të përfitojnë nga qendra lindore e SHBA. Amerika Qendrore merr një tjetër dhe Amerika e Jugut merr një më shumë. Ekziston edhe një qendër e të dhënave e vendosur afër Indonezisë.

Ata që e kanë ndjekur mund të vërejnë se kjo shton vetëm 13 qendra të të dhënave. Vortex pretendon se ka 15, por harta që ofron për referencë tregon vetëm 13 pikë. Sa për dy qendrat e tjera të të dhënave, nuk ka asnjë fjalë se ku janë vendosur. 

Aktgjykimi

Vorbull nuk është një shërbim i keq i lojrave në re, veçanërisht me çmimin e kërkuar. Sidoqoftë, me sa e kufizuar është kjo teknologji, prerja e çdo qoshe dëshmon të jetë shumë, dhe Vortex është një vitrinë e kësaj. Platformat, rekreativët dhe madje disa RPG-të janë të papërballueshëm me sasinë e vonesës së hyrjes. Edhe pse Vortex jeton deri në pretendimin e tij për lojëra 60fps, ai e bën këtë në koston e latencës. 

Kjo do të thoshte, lojërat për të cilat nuk ju duhen precizione të sekondave, luajnë mirë, dhe me sa të lirë është Vortex, kjo ia vlen vetëm çmimi i pranimit. Kombinuar me mbështetjen e shkëlqyeshme për Android, Vortex nuk duket shumë keq.

Whatfarë mendoni për Vortex? A planifikoni ta provoni? Na tregoni për përvojën tuaj në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me