Rishikimi i Astrill – Azhurnuar 2023

Rishikimi i Astrill

Astrill është paksa një çantë e përzier: është e shpejtë dhe ka karakteristika të shkëlqyera, por ndërfaqja e saj ishte projektuar për milingonat dhe është e kushtueshme. Prapëseprapë, është mirë për Netflix dhe transmetime të tjera dhe lejon përrua, kështu që ne nuk mund ta ndalojmë atë të mbajë kompani me ofruesit tanë më të mirë VPN. Shikoni vlerësimin tonë të plotë për Astrill për të mësuar më shumë.

mirë-VPN-Shqyrtime

Astrill është një VPN e shpejtë, kompakte që vjen me një seri karakteristikash të shkëlqyera. Ajo gjithashtu vjen me një etiketë të rëndë çmimesh që nuk duket e justifikuar duke pasur parasysh zgjedhjen e kufizuar të serverit dhe përvojën e dobët të përdoruesit.

Në këtë përmbledhje të Astrill, ne do të kalojmë atje ku shkëlqen VPN dhe ku bie i sheshtë. Do të vihet në provë në veçoritë, çmimet, lehtësinë e përdorimit, pajisjet e mbështetura, vendet e serverit, shpejtësinë, sigurinë dhe serverin e klientit. Pas gjithë kësaj, ne do të japim verdiktin tonë mbi të.

Ne na pëlqejnë tiparet e filtrimit të Astrill dhe protokollet e pronarit. Shpejtësitë e shkarkimit nuk janë as të këqija. Nëse po përpiqeni të kurseni një gjepur, është më mirë të kërkoni diku tjetër, pasi Astrill është ndër opsionet më të shtrenjta në zgjedhjen tonë më të mirë VPN.

Astrill-Slider1

Astrill-Slider2

Astrill-Slider3

Astrill-Slider4

i mëparshëm

tjetër

Alternativa për Astrill

Pikat e forta & dobësitë

Features

Megjithë ndërfaqen e vogël të përdoruesit, Astrill ka shumë karakteristika. Ndërfaqja ju tregon një buton për ndezjen e lidhjes, dhe një grafik i vogël në fund tregon shpejtësinë tuaj. Nëse doni të provoni shpejtësinë e serverëve të tjerë, mund të përdorni funksionin e testit të shpejtësisë së Astrill. Ju mund të zgjidhni sa më shumë serverë që dëshironi dhe automatikisht të provoni shpejtësinë dhe vonesën e tyre.

Astrill-Speed-Test

Karakteristikat tona të preferuara, sidoqoftë, janë filtrat. Astrill ka filtrim për faqet e internetit dhe aplikacionet. Si parazgjedhje, është vendosur për të drejtuar të gjithë trafikun përmes serverit VPN, por mund të shtoni përjashtime nëse nuk doni që gjithçka të kalojë.

Fatmirësisht, Astrill ju lejon të bëni atë edhe anasjelltas. Ju mund të vendosni filtrat për të përdorur vetëm lidhjen VPN për aplikacione të caktuara, e cila është e dobishme nëse përpiqeni të hyni në përmbajtje të bllokuar, për shembull.

Astrill-Filters

Filtrimi ju lejon të mbani lidhjen tuaj të plotë në internet kur ju nevojitet. Për shembull, ju mund të filtroni lojëra me multiplayer në makinerinë tuaj, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për shpejtësinë e ngadaltë në marrjen e përvojës. Ju gjithashtu mund të përdorni vetëm një nga VPN më të mirë për lojëra.

Kjo veçori njihet më mirë si tunele ndarëse, e cila është mjaft e pazakontë në mesin e VPN-ve. Shumica mund ta mbështesin atë, por procesi është mjaft intensiv – lexoni për një shembull rishikimin tonë të hyrjes në Internet. Për më tepër, ofruesit që e mbështesin atë, si StrongVPN, janë mjaft mediokër (lexoni rishikimin tonë StrongVPN për të parë pse nuk është zgjidhja më e mirë). 

Në desktopët e Windows, mund të përdorni OpenVPN, StealthVPN ose OpenWeb. Astrill mbështet pothuajse çdo protokoll tjetër të madh VPN, gjithashtu, por është i varur nga pajisja. OpenWeb dhe StealthVPN janë protokolle të zhvilluara nga Astrill dhe shtojnë veçori shtesë në aplikacion.

Për shembull, OpenWeb i shton menusë një opsion “vetëm shfletuesi i tunelit”. Shtë një mënyrë e shpejtë për të filtruar atë që po bëni ndërsa përdorni aplikacione të lidhura në internet pa u shqetësuar për shpejtësitë. OpenWeb gjithashtu vjen me një reklamues dhe bllokues të ndjekjes.

Mund të ndani gjithashtu lidhjen tuaj VPN me pajisje të tjera. Në thelb, ju shtoni një përfaqësues në lidhjen tuaj ekzistuese. Astrill ka aplikacione për shumicën e pajisjeve, por ndarja e VPN e zgjeron listën në çdo gjë me një lidhje interneti, duke përfshirë TV të zgjuar, tastierë lojrash dhe pajisje streaming, siç është Apple TV.

Astrill-VPN-sharing

Astrill vjen me një killswitch që do të shkurtojë lidhjen tuaj të internetit nëse është shkëputur nga serveri i largët. Nëse jeni duke përdorur OpenVPN si protokollin tuaj, mund të vendosni gjithashtu App Guard, i cili do të bllokojë aplikacionet që specifikoni kur VPN është e fikur.

Vendosja shfaqet edhe për StealthVPN, por, çuditërisht, jo për OpenWeb.

Performanca Astrill Streaming

Astrill anashkaloi me sukses gabimin e tmerrshëm të Netflix pa ndonjë problem. Edhe ajo hyri në Hulu, por ajo u bllokua nga iPlayer i BBC në tre nga serverët e Sh.B.A. Gjithsej janë pesë, por dy prej tyre ishin ulur gjatë testimit, gjë që e vendos Astrill pas VPN tonë më të mirë për shërbimet iPlayer të BBC.

Astrill-BBC-iPlayer

Kishte probleme edhe me Amazon Prime Video, gjithashtu. Ne mund të përdorim atë dhe të shohim përmbajtjen, por u takuam me një mesazh “nuk është në dispozicion në zonën tuaj” kur u përpoqëm të transmetojmë ndonjë gjë. Netflix është qeni i madh, megjithatë, kështu që ne nuk mund të ankohemi shumë.

Nëse Netflix është një përparësi për ju, megjithatë, ne mendojmë se kemi marrë më shumë nga VPN më të mirë për Netflix, ExpressVPN.

Përmbledhje e Karakteristikave të Astrill

Logo e Astrillwww.astrill.com

Fillon nga 833 $ çdo muaj Plans

  Rishikimi i xhamave - Një VPN e shkëlqyeshme falas - azhurnuar 2023

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti, AliPay

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
5

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion

Periudha e rimbursimit

Shuma e serverit në të gjithë botën
328 në 65 vende

OS-të e desktopit
Windows, MacOS, Linux

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES, RSA-4096

Protokollet VPN në dispozicion
IPSec, OpenVPN, PPTP, L2TP, SSTP, OpenWeb, StealthVPN

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live
24/7

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike
Orari zyrtar

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Astrill është një nga opsionet më të shtrenjta të VPN, edhe nëse parapagoni për vitin. Pricemimi i planit mujor është i tmerrshëm, duke kushtuar 5 dollarë më shumë sesa shumat mujore të ofruesve të tjerë. Për pesë pajisje, ne nuk na bën përshtypje.

Si zakonisht, ne nuk rekomandojmë një plan mujor. Për shembull, CyberGhost ofron një plan që mbështet deri në shtatë lidhje të njëkohshme për gjysmën e kostos. Ju mund të mësoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë CyberGhost.

Planet gjysmë-vjetore dhe vjetore të Astrill janë megjithatë të mira. ExpressVPN, të cilën e vlerësuam shumë në rishikimin tonë ExpressVPN, është i njëjti çmim për ato dy terma. Thënë kështu, planet mujore të Astrill janë më të shtrenjta.

Astrill ofron një provë bujare pa pagesë shtatë-ditore. AirVPN, nga ana tjetër, ofron vetëm tre (lexoni rishikimin tonë të AirVPN). Ju nuk keni nevojë të vendosni kartelë krediti në skedar, por mund të përdorni shërbimin për shtatë ditë pa pagesë edhe nëse po blini një plan. Gjyqi falas, çuditërisht, nuk ofrohet në Kinë, megjithëse.

Nëse jeni duke kërkuar për një mundësi falas, sigurohuni që të lexoni udhëzuesin tonë mbi ofruesit më të mirë falas VPN, megjithëse ne do ta prishim atë dhe t’ju bëjmë të ditur se Windscrib është ndoshta opsioni më i mirë atje (ju mund të mësoni pse në Windscribe tonë shqyrtim). 

Nuk ka plane shumë-vjeçare, që është një çështje që kemi parë me shumë ofrues të VPN. Ofrimi i një plani dyvjeçar ose trevjecar lejon përdoruesit besnikë të marrin një vlerë më të mirë duke paguar prapa. Për shembull, NordVPN ju lejon të regjistroheni për 75 muaj për nën 100 dollarë (lexoni rishikimin tonë të NordVPN).

Astrill ofron shtesa VPN kur ju bëni pagesa. Ju mund të shtoni sa më shumë adresa private IP sa dëshironi për 5 dollarë çdo muaj, një ruter me Astrill të parainstaluar dhe një shtesë VIP për 10 dollarë për 100 GB në muaj që ju lejon të përdorni një lidhje multi-hop dhe ju jep përparësi trafikut në serverë.

Ekziston gjithashtu një ruter prej 50 dollarësh, por është më mirë. Bandshtë një band i vetëm dhe mungon një port gigabit Ethernet. Mund të blini Netgear R6400, një zgjedhje popullore për ruterët VPN, për 219 dollarë, por me dyfishin e kostos së blerjes së aksioneve të routerit, është ndoshta më mirë të vendosni Astrill në ruterin tuaj vetë.

Lehtësinë e përdorimit

Astrill është i vogël dhe i thjeshtë, pothuajse për një faj. Ndërfaqja merr pak ose aspak pasuri të paluajtshme në ekran, e cila është e mirë për të monitoruar shpejtësinë tuaj, por e keqe për konfigurimin e aplikacionit. Ne e bëmë testimin tonë në një ekran 4K, kështu që ka kuptim që UI do të ishte më i vogël. Kjo tha, rregullimi i rezolucionit tonë të ekranit në 1080p nuk e bëri atë më të madhe.

Kjo është çështja kryesore e Astrill. Shtë një dhimbje për të arritur në cilësimet e ndryshme që dëshironi të përdorni, sepse gjithçka është kaq kompakte. Lejimi i përdoruesit për të ndryshuar madhësinë e UI do të zgjasë shumë. Do të mbante pamjen e vogël kur dëshironi të monitoroni shpejtësinë dhe do t’ju lejojë të zgjeroni UI për një konfigurim më të rehatshëm kur është e nevojshme.

E njëjta vlen edhe për zgjedhjen e serverit. Për të qenë i hapur, ajo thith. Lista është po aq e vogël sa pjesa tjetër e ndërfaqes dhe do të duhet të lëvizësh për të parë të gjitha opsionet e tua. Astrill e bën atë më pak të dhimbshme me një shirit të kërkimit dhe një menu të serverëve “të mëdhenj”, por akoma nuk është një përvojë e këndshme.

Astrill-Server-List

Fatmirësisht, ju mund ta shkurtoni listën duke shtuar të preferuarat. Ekrani i zgjedhjes së serverit ka tre skeda: “rekomandohet”, “të preferuarat” dhe “të gjitha”. Kalimi në procesin e zgjedhjes së serverëve që do të përdorni nga fillimi do të bëjë që kalimi midis tyre shumë më i lehtë.

Ju gjithashtu mund të klikoni me të djathtën në UI për të gjetur serverët më të njohur dhe të lidheni në atë mënyrë.

Megjithë problemet në zgjedhjen dhe konfigurimin e serverit, Astrill ka një ndërfaqe të thjeshtë. Ekrani kryesor ju tregon serverin me të cilin jeni lidhur, një buton të madh “on” dhe një grafik të shpejtësive tuaja. Pavarësisht se ku jeni në UI, ju mund të zgjidhni protokollin VPN që dëshironi të përdorni duke hapur menunë rënëse në krye.

Astrill-Interface

Të gjitha karakteristikat e tjera arrihen përmes tre rosave në këndin e sipërm të majtë. Ështja kryesore është përpjekja për të vendosur atë që ju nevojitet pa një dritare të ndryshueshme. Për shumicën e cilësimeve, siç janë opsionet DNS, nuk është diçka e madhe. Thënë kështu, dritarja e vogël lehtë mund të mbushet kur përpiqeni të shtoni përjashtime në listën e filtrave.

  Rishikimi i KeepSolid VPN Lite - Përditësuar 2023

Astrill-Filter-List

Astrill nuk është e vështirë për t’u përdorur, veçanërisht pasi ta keni konfiguruar atë, por marrja përmes ndërfaqes është e tmerrshme sepse është shumë e vogël. Aftësia për të ndryshuar madhësinë e dritares do të bëjë një ndryshim të madh dhe do të shtyjë UI-në e Astrill që të jetë një nga më të mirat në treg.

Pajisjet e mbështetura

Astrill mund të mbështesë deri në pesë lidhje menjëherë, pa marrë parasysh atë plan që ju zgjidhni. Ky nuk është një kufi i pajisjes, sidoqoftë. Ju mund ta instaloni Astrill në aq pajisje sa dëshironi, por vetëm pesë mund të lidhen në të njëjtën kohë.

Ju nuk mund ta rritni kufirin ashtu si mundeni me TorGuard, megjithëse mund t’ju duhet të shikoni diku tjetër nëse dëshironi më shumë se pesë lidhje (lexoni rishikimin tonë të TorGuard). 

Ka instalues ​​për Windows, macOS dhe Linux, duke përfshirë CentOS, Debian, Ubuntu, Fedora dhe më shumë. Astrill ofron gjithashtu një instalues ​​të linjës së komandës për Linux, nëse nuk përdorni një nga ato sisteme operative.

Astrill mbështet iOS përmes App Store dhe Android përmes dyqanit Google Play. Nëse jeni duke përdorur një version të modifikuar të Android që nuk ka qasje në Dyqanin Luaj, Astrill mund të mos funksionojë në pajisjen tuaj. Fatkeqësisht, shërbimi nuk ofron .apk më vete.

Ju mund të instaloni Astrill në ruterin tuaj për sa kohë që ndizet me DD-WRT ose Asus Merlin. Ruterat mund të përdorin vetëm OpenVPN dhe RouterPro, por TCP dhe UDP janë të mbështetur. Për dallim nga konfigurimet e tjera të routerit, Astrill është shumë i thjeshtë dhe ju lejon të konfiguroni veçori të tilla si filtrimi i pajisjes në cilësimet e routerit tuaj.

Astrill-Router-Cilësimet

Vendndodhjet e serverëve

Astrill ka 328 serverë në 65 vende. Nuk është për t’u habitur që SH.B.A. merr vëmendjen më të madhe, me 137 serverë të përkushtuar për të. Shumica e vendeve të tjera kanë një pjesë të vogël të serverëve në rastin më të mirë. Përjashtimet janë Japonia, e cila ka 29, dhe Mbretëria e Bashkuar, e cila ka 16.

Në UI, do të shihni gjithashtu serverë “të optimizuar”. Lidhja me njërën prej tyre siguron një lidhje më të shpejtë, por do të duhet të blini shtesën VIP $ 10 në muaj me planin tuaj për ta bërë këtë.

shpejtësi

Ne testuam pesë lokacione me Astrill duke përdorur speedtest.net, duke vërejtur vonesën, shpejtësinë e shkarkimit dhe shpejtësinë e ngarkimit. Ajo funksionoi mirë, veçanërisht me shpejtësinë e shkarkimit, por, për çudi, shpejtësia e mahnitjes dhe e ngarkimit pësoi distanca të gjata nga testimi i vendndodhjes, që ishte St. Louis, MO. 

Vendndodhja: Ping (ms): Shkarkoni (Mbps): Ngarkoni (Mbps):
i pambrojtur 9 84,43 11.50
Los Angeles, CA 65 65,95 10.30
Mbretëria e Bashkuar 113 73,30 7.70
Rusi 161 92,10 6.91
Japoni 305 97,44 2.83
Iran 506 37,42 1.49

Megjithatë, Astrill është mbresëlënës, megjithëse humbi udhëzimin më të shpejtë të VPN. Edhe kur u lidhëm në pellg, ne ruajtëm rreth 70 përqind të shpejtësisë sonë të pambrojtur të ngarkimit. Performanca më e dobët ishte Irani, i cili u përpoq të mbante 10 përqind.

Shpejtësitë e shkarkimit janë të shkëlqyera në të gjithë tabelën. Testimi ynë në Rusi dhe Japoni në të vërtetë rriti shpejtësinë tonë të shkarkimit, gjë që sugjeron një sasi të ofruesit të shërbimit të internetit duke u dobësuar. Si me shpejtësinë e ngarkimit, Irani ishte interpretuesi më i keq, por gjithsesi mbajti rreth 40 përqind të shpejtësisë sonë normale.

Latente është e ashpër, megjithatë. Aktivitete të tilla si lojrat në internet do të jenë një luftë me Astrill. Fatmirësisht, ju mund të shtoni përjashtime për lojërat në internet.

Filtrimi është ajo që bën të shkëlqejë shpejtësia e Astrill. Shfletuesi normal i uebit është një çështje jo e lehtë, pasi Astrill vendos rezultate mbresëlënëse për normat e shkarkimit.

Thingdo gjë që ngarkohet ose ndalohet rëndë mund të shtohet si një përjashtim, do të thotë që ju mund të përdorni shpejtësinë tuaj të plotë të internetit pa u shkëputur nga serveri.

siguri & intimitet

Astrill ofron një listë të gjatë të protokolleve VPN, dy prej të cilave janë ekskluzive për të. Ju keni tarifën standarde të OpenVPN, PPTP, SSTP, L2TP / IPSec, IKEv2 / IPSec dhe, çuditërisht, Cisco IPSec, i cili është një modifikim i IKEv1 / IPSec i bërë nga Cisco dhe Microsoft. Për ironi, Windows nuk e mbështet Cisco IPSec.

Për sigurinë, OpenVPN është alternativa më e mirë, pasi është një protokoll me burim të hapur që skanohet rregullisht për dobësi dhe i bashkuar. Ai gjithashtu mbështet pothuajse çdo metodë të kriptimit që mund të dëshironit.

Unuditërisht, Astrill rekomandon protokollet e veta, StealthVPN dhe OpenWeb. Ky i fundit është një protokoll i lehtë, pa lidhje, që do të thotë se mund të ndërroni shpejt serverat. Bazohet në TCP dhe është i koduar duke përdorur AES 256-bit, duke e bërë të vështirë të zbulohet nga inspektimi i paketave të thella.

StealthVPN është e ngjashme me OpenVPN në atë që punon në portet UDP dhe TCP dhe paketat e errësimit, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për të marrë me anë të firewalls (të krahasueshme me protokollin Chameleon të VyprVPN, për të cilin mund të lexoni më shumë rreth rishikimit tonë VyprVPN). Encshtë e koduar me AES 256-bit dhe vërtetuar me certifikata SSL / TLS. Ashtu si OpenVPN, duket dhe sillet si një lidhje normale e siguruar, kështu që është gati aq e qëndrueshme sa një.

  Rishikimi VPN me patë - Përditësuar 2023

Natyra me burim të hapur OpenVPN e bën atë një zgjedhje ideale për shumë pajisje, duke përfshirë ruterat, kështu që është me të vërtetë çështje e preferencës personale. StealthVPN ka avantazhin e përdorimit të kriptimit të shtresave të dyfishta.

Astrill ka cilësime të intimitetit, përfshirë aftësinë për të skuqur cookie-t. Ju gjithashtu mund të aktivizoni killswitch, i cili do të bllokojë lidhjen tuaj të internetit në rast se VPN dështon.

Ne testuam rrjedhjet duke përdorur ipleak.org. Astrill kaloi testet tona për rrjedhjet e DNS, WebRTC dhe IP. Midis kësaj dhe killswitch, VPN është i sigurt për t’u përdorur.

Inteligjencës së Astrill

Astrill është një kompani e regjistruar në Seychelles, një arkipelag me 115 ishuj në Oqeanin Indian. Ai pretendon se është “përqendruar kryesisht drejt udhëtarëve dhe mërgimtarëve, të cilët përdorin shërbimin Astrill VPN për qasje në internet të koduar dhe të pakufizuar në çdo kohë dhe vend.”

Vendndodhja thotë shumë për privatësinë. Seychelles është një nga vendet më private në botë, duke qenë një grup i vogël ishujsh në brigjet e Afrikës Lindore, por qeveria nuk ka asnjë ligj të vetëm që adreson mbledhjen dhe përdorimin e të dhënave personale.

Astrill pretendon të ketë një politikë të rreptë të mos logjikave. Siç shpjegohet në politikën e privatësisë, megjithatë, “disa informacione janë të nevojshme për funksionimin teknik të shërbimeve”. Seancat aktive ndiqen dhe hiqen pasi të shkëputesh. Të dhënat e monitoruara përfshijnë adresën tuaj IP, llojin e pajisjes dhe më shumë.

20 lidhjet e mëparshme mbahen të regjistruara, të cilat përfshijnë kohën e lidhjes, kohëzgjatjen, vendin, llojin e pajisjes dhe numrin e versionit Astrill. Përkundër pretendimit për “asnjë shkrim”, ekzistojnë informacione për të dhënat, edhe nëse do të ishte e vështirë të lidheni me ju.

Edhe pse informacioni juaj personal nuk mbahet, Astrill mund dhe e monitoron atë. Megjithatë, ekziston një justifikim për ta bërë këtë. Në këtë rast, kjo është duke siguruar që numri i pajisjeve që lidhen është nën kufirin, por shërbimi nuk thotë se merr hapa për të anonimizuar në serverat e tij.

Nëse ekziston një procedurë, nuk përcaktohet në politikën e privatësisë.

Shtë e rëndësishme të theksohet se Astrill mund të shohë se kush po lidh, por, me sa mund t’i themi, jo si e përdorin shërbimin. Informacioni i identifikueshëm personalisht është gjurmuar, por nuk mbahet i regjistruar, i cili shkon deri në pretendimin e “pa logs”.

Shërbimi ndaj klientit

Astrill nuk ngatërron me mbështetje. Në vend që t’ju drejtojë përmes një baze njohurish dhe listës së FAQs për të gjetur një email kontakti, ju lejon të merrni atë nga faqja e mbështetjes. Ajo ofron bisedë të drejtpërdrejtë, të cilën mund ta hapni duke klikuar në rrethin e vogël në këndin e poshtëm të djathtë të çdo faqe Astrill, dhe mbështetje me email.

Astrill-Live-Chat

Astrill gjithashtu ofron mbështetje telefonike, me numra në SH.B.A dhe Hong Kong, por operatorët mund të mbështesin vetëm klientët që flasin anglisht.

Ne morëm një përgjigje për një pyetje me email në rreth dy orë, e cila është e shpejtë. Emaili ynë u dërgua në mesditë në Sh.B.A. gjatë ditës së javës, kështu që mund të keni një pritje më të gjatë nëse e dërgoni mesazhin tuaj vonë natën ose fundjavën.

Për ndihmë DIY, ju merrni një FAQ, manuale konfigurimi dhe mësime video. Manualët e konfigurimit janë të gjera dhe janë pjesë e wiki së veçantë të Astrill. Ato përfshijnë pothuajse çdo pyetje që mund të keni në lidhje me konfigurimin e një VPN me ndonjë OS të dhënë. Astrill madje ka udhëzues për vendosjen e telefonave BlackBerry me IKEv2.

Astrill-Setup-Manualet

FAQ është themelore. Ai përfshin pyetje të tilla si planet e ndryshme që Astrill ofron dhe protokollet me të cilat mund të lidheni. Kjo fushë duket më e përqendruar në çështjet e paravendësimit sesa çështjet teknike.

Astrill ofron katër mësime video, të cilat janë më shumë si një përmbledhje. Ekzistojnë video për aplikacionin e desktopit, aplikacionin e routerit, konfigurimin e DD-WRT dhe një përmbledhje të asaj që është një VPN dhe si funksionon Astrill. Kjo nuk është saktësisht mbështetja, por videot mund të sqarojnë fushat e UI nëse keni probleme.

Ndërsa ka përparime në desktop dhe ruter, nuk ka video për aplikacionet në Android ose iOS.

Astrill nuk ofron bazën e njohurive tradicionale që ofrojnë shumë ofruesit e tjerë të VPN-së. Informacioni që do të ishte në një është, megjithatë, thjesht përhapur në FAQ dhe wiki.

Megjithatë, opsioni më i mirë është mbështetja direkte. Zakonisht, është mënyra tjetër, e cila është një frymë e ajrit të freskët, nëse lakohet. Ne donim më shumë udhëzues për zgjidhjen e problemeve dhe një forum të komunitetit për të mbushur sistemin e mbështetjes, megjithëse.

Aktgjykimi

Astrill është një VPN e shpejtë, e shtrenjtë me një provë bujare falas. Ndërfaqja po shqetëson për shkak të madhësisë së saj, por shërbimi është i mirë përndryshe. Kalimi i serverave është i shpejtë, shpejtësitë e shkarkimit janë të shkëlqyera dhe gjithashtu kalon Netflix.

Pika më e fortë e Astrill është karakteristikat e saj. Filtrimi është i shkëlqyeshëm për përdorimin e rastësishëm të VPN në të cilin jeni të shqetësuar për privatësinë, por jo me koston e gjysmës ose më shumë të lidhjes tuaj në internet. Ne gjithashtu na pëlqejnë protokollet e pronarit, por OpenVPN mjafton në shumicën e rasteve.

Astrill është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një VPN dhe opsionet e filtrimit e veçojnë atë. Megjithatë, ka mundësi të tjera që mund t’ju përshtaten më mirë. Sigurohuni që të lexoni në rishikimet tona VPN për të mësuar më shumë rreth tyre.

Whatfarë mendoni për Astrill? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me