VPN më e mirë për Firefox në vitin 2023: Siguria në përdorim të lehtë

Marrja e ofruesit të duhur VPN mund të duket si një detyrë e pamundur, duke pasur parasysh të gjitha opsionet që janë atje. Nëse jeni në kërkim të një VPN, në përgjithësi, atëherë lista jonë e shërbimeve më të mira VPN është vendi i përsosur për të filluar kërkimin tuaj. Sidoqoftë, nëse ajo që po kërkoni është VPN më e mirë për Firefox, konkretisht, atëherë do të keni ardhur në vendin e duhur.

Nëse keni nevojë për një përmbledhje të plotë të gjithë asaj që bën një VPN, duhet të drejtoheni te artikulli ynë duke shpjeguar se çfarë është një VPN. Shkurtimisht, një VPN merr të gjithë trafikun tuaj të internetit, e kripton atë dhe e drejton përmes një serveri të veçantë për të fshehur identitetin, vendndodhjen dhe aktivitetin tuaj..

Me censurimin e internetit në rritje në të gjithë botën, instalimi i një VPN është bërë një pjesë thelbësore për të mbrojtur veten në internet. Arsyet e tjera për të instaluar një VPN në kompjuterin tuaj përfshijnë përplasjen dhe mbrojtjen nga rreziqet e rrjeteve publike WiFi. 

Gjithashtu, pasi që neutraliteti neto bëhet më pak i një sigurie, një VPN është në thelb mënyra e vetme për të siguruar që ISP-ja juaj nuk po e lidh lidhjen tuaj bazuar në atë që jeni duke bërë në internet.

Ashtu siç e pamë me listën tonë më të mirë VPN për listën e Google Chrome, Access Internet në Internet është fituesi i qartë për Firefox, për shkak të zgjerimit të tij të shkëlqyeshëm të shfletuesit të mbushur me cilësime për tweak.

VPN më e mirë për Firefox 2023

Farë e bën më të mirë VPN për Firefox?

Për këtë artikull, ne gjykojmë shërbimet e ndryshme të VPN në të njëjtin grup të kritereve që përdorim për rishikime tradicionale të VPN. Përtej kësaj, ne do të bëjmë një vështrim të ngushtë në shtesat e shfletuesit të tyre, në veçanti, duke parë cilat do t’ju lejojnë të bëni më shumë pa hapur ose madje pa instaluar aplikacionet e tyre të desktopit.

ExpressVPN-lutemi-e identifikimit

Jashtë shtesave të shfletuesit, gjëja më e rëndësishme për një VPN në këtë listë është se nuk mban asnjë regjistër të çfarëdo lloji. Regjistrimi i gjerë mund ta bëjë shpejt VPN-në më keq sesa të padobishme, pasi ajo më pas sjell një sens të rremë sigurie. Shpejtësia është gjithashtu e rëndësishme, pasi askush nuk dëshiron të lidhet me VPN-në e tyre vetëm për të zbuluar se duhet të presin moshat për një video për të buffer.

Një numër i madh i serverëve është gjithashtu një përfitim i madh, veçanërisht nëse ato janë përhapur midis shumë kontinenteve dhe vendeve të ndryshme. Për shumë njerëz, një VPN është një mënyrë për të shmangur masat e geobllokimit, siç janë ato të Netflix ose BBC, kështu që të kesh një përzgjedhje të madhe të vendeve për të zgjedhur e bën këtë shumë më të lehtë.

ExpressVPN-Server-List

Kriptimi është dukshëm thelbësor, pasi një VPN që nuk i mbron si duhet të dhënat tuaja nuk ia vlen hapësira e diskut në pajisjen tuaj. Edhe pse rëndësia e kriptimit është shumë e madhe për një temë për të mbuluar në detaje këtu, drejtojuni përshkrimit tonë të kriptimit për të mësuar më shumë rreth llojeve të ndryshme, si dhe pikat e forta dhe të dobëta të tyre.

Edhe pse kriteret e mësipërme mbulojnë bazat e një VPN, ekzistojnë disa veçori të tjera të sigurisë që ne presim t’i shohim në një VPN të mirë. Këto përfshijnë mbrojtje nga rrjedhja DNS, bllokimin e WebRTC dhe mashtrim IP.

Për shumë njerëz, një VPN është thjesht një mënyrë për të hyrë në shërbime transmetimi ose përmbajtje që nuk janë të disponueshme në vendndodhjen e tyre, kështu që të qenit në gjendje të mashtroni ndalimin e Netflix VPN – si shërbimet në VPN tonë më të mirë për listën e transmetimit – është gjithashtu mjaft thelbësore.

VPN më e mirë për Firefox: Akses në Internet privat

Qasja në Internet private është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një VPN, në përgjithësi, dhe është edhe më e mirë kur thjesht shikoni shtrirjen e shfletuesit. Në krahasim me ofruesit e tjerë të listës, PIA ju siguron një mori cilësimesh atje në shtesë, dhe mos përdorimi i aplikacionit të desktopit do të thotë që të anashkaloni disa nga bezdisjet tona me shërbimin, siç është kyçja në tabaka e sistemit.

PIA-Cilësimet

Kur bëhet fjalë për sigurinë, PIA bën defekt ndaj AES 128-bit, që është e mirë. Ju mund të forconi mbrojtjet tuaja duke kaluar në AES 256-bit, por këtë mund ta bëni vetëm në aplikacionin desktop. 

OpenVPN është zgjedhja e vetme e protokollit VPN me PIA, dhe nëse doni të mësoni më shumë se çfarë do të thotë kjo, shikoni prishjen e protokollit tonë VPN. Për ta thënë shkurt, OpenVPN është një protokoll gjithëpërfshirës i shkëlqyeshëm.

Qasja në Internet private shënon mjaft shpejt dhe ofron 53 serverë të vendosur në 33 vende të ndryshme. Përcjellja e portit është në dispozicion në aplikacionin e desktopit, si dhe një ndërrues vrasës, por tunizimi i ndarë nuk është veçanërisht.

  Windscrib vs TunnelBear: Dy VPN Falas Duke It Out në vitin 2023

PIA-Servers

Zgjatja e shfletuesit ju prezanton me tre kategori të ndryshme cilësimesh për të luajtur. Nën sigurinë, ju mund të aktivizoni bllokimin e WebRTC, bllokimin e detyruar të HTTPS dhe Flash. 

Nën fshehtësinë e të dhënave, PIA ju lejon të ndaloni Firefox-in të hyni në mikrofonin tuaj, kamerën dhe vendndodhjen, dhe gjithashtu ta detyroni atë të çaktivizojë cilësimet e ndryshme të shfletuesit, siç janë automatizimi dhe shfletimi i sigurt.

PIA-sigurisë-Cilësimet

Tjetra është gjurmimi, ku mund të aktivizoni MACE – një bllokues të malware – dhe të çaktivizoni referencat HTTP, e cila, në kuptimin e laikëve, do të thotë që faqet e internetit nuk do të jenë në gjendje të tregojnë se ku keni klikuar një lidhje në fushën e tyre. Ekzistojnë gjithashtu një bandë gjurmuesish që mund të bllokoni në këtë menu, të tilla si cookie dhe media sociale.

PIA-Ndjekja-Cilësimet

Fatkeqësisht, PIA nuk është një zgjedhje e mirë për transmetim. Edhe pse mund të hyjë në Netflix, kjo është në lidhje me të, dhe ofruesit e tjerë të mëdhenj të transmetimit – të tilla si iPlayer BBC, Hulu dhe Amazon Prime Video – mund të zbulojnë praninë e saj dhe të bllokojnë të shikosh çfarëdo përmbajtje në platformat e tyre.

Arsyet e tjera na pëlqen hyrja private në internet

PIA nuk mban regjistrat e aktiviteteve, dhe kjo është një gjë e mirë, duke marrë parasysh që kompania është e vendosur në SH.B.A., një vend që – përmes programit të tij PRISM dhe rrjetit spiun të Five Eyes – ka treguar se ka pak skrupuj kur bëhet fjalë për detyrimin ndërmarrjet për t’u pajtuar me kërkesat për informacionin e përdoruesit.

Pavarësisht se çfarë sistemi operativ preferoni, pavarësisht nëse është Windows, macOS, Linux, iOS ose Android, do të jeni në gjendje të përdorni PIA. Në fakt, ajo u ul në vendin e parë në listën tonë të shërbimeve më të mira VPN për Linux.

Për një përmbledhje të plotë të të gjitha të mirat dhe të këqijat e saj, drejtohuni në shqyrtimin tonë të hyrjes në internet privat. Ju gjithashtu mund të përdorni periudhën e saj të rimbursimit njëjavor dhe ta kontrolloni atë vetë.

ExpressVPN

Nëse keni lexuar rishikimin tonë për ExpressVPN, ju e dini që ne jemi adhurues të mëdhenj të shërbimit. Në fakt, ishte zgjedhja jonë numër një për një VPN, në përgjithësi, dhe megjithëse nuk bën ashtu si edhe këtu, është gjithsesi një zgjedhje solide në çdo aspekt.

ExpressVPN-Extension-Main-Panel

Fatkeqësisht, shtrirja e shfletuesit nuk funksionon fare pa instaluar gjithashtu aplikacionin desktop. Edhe pse gjithmonë duhet të instaloni aplikacione të dedikuara për të gjitha zgjedhjet tona në këtë artikull, ne akoma do të donim të përdorim disa funksionalitete themelore të zgjatjes pa e bërë këtë.

Një problem tjetër domethënës është mungesa e plotë e ndonjë bllokimi keqdashës ose reklamimi, i cili është diçka që shumë VPN të shfletuesit ofrojnë.

Në kushtet e kritereve tona standarde të rishikimit, ExpressVPN mbulon të gjitha bazat. VPN është shumë e shpejtë, duke kryesuar listën tonë të shërbimeve më të shpejta VPN. Shtë gjithashtu VPN më e mirë për transmetim, dhe megjithëse mund të luftojë me Hulu dhe Amazon Prime, mund ta përdorni për të parë Netflix dhe BBC iPlayer pa asnjë problem.

Për kriptim, ExpressVPN përdor AES 256-bit, që është standardi i artë. Ajo gjithashtu ofron katër protokolle të ndryshme, por do të duhet të futeni në aplikacionin e desktopit për ta ndryshuar atë nga parazgjedhja, që është OpenVPN. Ky është një protokoll i shkëlqyeshëm, kështu që shumica e përdoruesve kurrë nuk do të kenë nevojë ta bëjnë këtë.

ExpressVPN-Desktop-Protokollet

Përveç lidhjes, shkyçjes dhe zgjedhjes së një serveri, ka shumë pak gjëra që mund të bëni në vetë zgjerimin Firefox. Ekzistojnë vetëm tre cilësime që mund të ndryshoni: prerja e lokacionit, bllokimi i WebRTC dhe HTTPS Kudo. Megjithëse jemi të kënaqur që këto cilësime janë të pranishme, ne do të donim shumë të kishim më shumë kontroll pa u mbështetur në aplikacionin desktop.

ExpressVPN-sigurisë-Cilësimet

Ne nuk kemi asnjë ankesë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e serverëve, megjithëse, pasi ExpressVPN sporton një listë të madhe me më shumë se 2,000 serverë të përhapur në 148 vende në 94 vende. Nëse sasia e zgjedhjes ndihet frikësuese, ExpressVPN ju lejon të zgjidhni një rajon (për shembull, Evropë) dhe shtrirja do të zgjedhë serverin optimale bazuar në vendndodhjen tuaj.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

Me më shumë se 60,000 përdorues, është e qartë se zgjerimi i shfletuesit të ExpressVPN është një zgjedhje e popullarizuar në mesin e përdoruesve të Firefox. Një arsye e mundshme për këtë popullaritet është angazhimi i saj i madh për privatësinë, duke mos mbajtur asnjë lloj shkrimi dhe ruajtur vetëm një sasi të vogël të informacionit personal për qëllime të pajtimit..

Ju gjithashtu mund të paguani me bitcoin, i cili siguron anonimitet edhe më të madh sesa nëse do të paguanit përmes kartës së kreditit ose PayPal.

Megjithëse shërbimi është pak më i shtrenjtë se të tjerët në këtë listë, ju sigurisht që merrni atë që paguani, dhe ExpressVPN gjithashtu ofron një garanci bujare të kthimit të parave në 30 ditë, në rast se doni ta provoni vetë..

  Si të merrni një adresë IP të Singaporit: Dëgjimi i zhurmës së Luanit në vitin 2023

Windscribe

Siç përfshihet në rishikimin tonë në Windscrib, ky shërbim ofron një plan bujar bujar, deri në atë pikë ku është zgjedhja jonë numër një për VPN më të mirë falas. Kjo është ndoshta ajo që e ka bërë Windscribe më të popullarizuarin VPN për Firefox nga pesë në këtë listë, me më shumë se 92,000 përdorues deri më tani.

Megjithëse plani falas ka disa kufizime, të tilla si një kapak të të dhënave 2 GB në muaj dhe vetëm 10 serverë të disponueshëm, ky është ende shumë bujar duke marrë parasysh që nuk do të paguani asnjë monedhë. Për më tepër, mund ta rritni kapakun në 10 GB thjesht duke konfirmuar emailin tuaj.

Windscribe-Data-Cap

Nëse në vend të kësaj vendosni planin e paguar, ju merrni akses në 148 serverë në 62 shtete, në vend se 10 me të cilat jeni pajisur falas. Nëse nuk ju duhet kaq shumë zgjedhje, mund të përshtatni planin tuaj të pagesës për t’iu përshtatur nevojave tuaja, me secilin vend shtesë kushton 1 dollarë në muaj.

WindScribe-Server-List

Protokolli i parazgjedhur është IKEv2, por nëse shkarkoni aplikacionin desktop, do t’ju jepet mundësia që ta ndryshoni atë në OpenVPN, IPSec ose stunnel. 

Fatkeqësisht, IKEv2 është mjaft i lehtë për tu njohur me faqet e internetit, domethënë nuk është i mjaftueshëm nëse doni të përdorni Windscrib për një shërbim që bllokon VPN. Ne nuk kemi asnjë ankesë për kriptimin, megjithëse, si opsion i paracaktuar është AES 256-bit.

Windscrib gjithashtu gëzon shpejtësi të shkëlqyeshme, të paktën për shkarkime. Mjerisht, shpejtësia e ngarkimit dhe vonesa e lënë pak për të dëshiruar, gjë që e bën atë një zgjedhje të keqe për aktivitete të tilla si lojrat në internet ose detyra të tjera që kërkojnë ngarkim.

Versioni “pro” ju lejon të keni akses në grupin e plotë të bllokuesve, duke përfshirë malware, media sociale, reklama, pornografi, kumar, gjurmues, lajme të rreme, clickbait dhe cryptominers. Edhe pse ende mund të aktivizoni sistemin – të quajtur R.O.B.E.R.T – në planin e lirë, ai do të bllokojë keqdashjet vetëm nëse nuk jeni një klient pagues.

Windscribe-Robert

Karakteristika “personalitet i ndarë” automatikisht rinovon agjentin tuaj të përdoruesit, gjë që rrit anonimitetin tuaj, dhe gjithashtu mund të aktivizoni bllokimin e WebRTC-së dhe ta bëni VPN-në duke shkatërruar vendndodhjen tuaj GPS dhe zonën kohore..

WindScribe-Privacy

Windscrib është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetim dhe madje ju ofron serverë të dedikuar për Netflix, të quajtur “Windflix”, të cilët duket se funksionojnë shumë mirë, pasi nuk kemi pasur probleme me gabimet e përfaqësuesit gjatë përdorimit të shërbimit për të hyrë në Netflix. Për shkak të kësaj, Windscrib është ndër zgjedhjet tona më të mira për VPN më të mirë për Netflix.

WindFlix

Edhe pse ka një ndërrim vrasës në aplikacionin e desktopit, nuk ka tunele të ndara kudo, që është një nga dobësitë më të mëdha të Windscrib. Sidoqoftë, mund të lidhni sa më shumë pajisje që dëshironi, që është një shpërblim i madh.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë xhamat

E vetmja informacion që Windscrib u mban klientëve të tij është përdorimi i përgjithshëm i gjerësisë së bandës, emri i përdoruesit të protokollit VPN, çfarë serveri VPN keni përdorur kohët e fundit, sasia e të dhënave që keni përdorur dhe sa kohë jeni lidhur.

E gjithë kjo, përveç përdorimit të përgjithshëm të gjerësisë së bandës, fshihet kur ndërpriteni seancën tuaj VPN, dhe arsyeja e vetme pse ruhet numri i gjerësisë së bandës është të siguroni që përdoruesit e lirë të mos i tejkalojnë kapakët e të dhënave të tyre.

NordVPN

NordVPN është zgjedhja jonë numër dy për shërbimin më të mirë VPN. Për më tepër, është e qartë nga rishikimi ynë i NordVPN që ne ishim shumë të kënaqur me performancën e tij, megjithëse me disa paralajmërime, dhe zakonisht rreh pëlqimet e Windscrib në copat tona (lexoni krahasimin tonë të Windscrib vs. NordVPN). Më shumë se 58,000 njerëz përdorin shtrirjen e saj Firefox, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për shfletuesin.

VPN vjen me një keq-bllokues dhe ad-bllokues, si dhe aftësinë për të çaktivizuar WebRTC. Nuk ka tunele të ndara, madje edhe në aplikacionin në desktop, por mund të përcaktoni se cilat aplikacione duhet të injorojnë ndërprerësin e vrasjes. Kjo është e ngjashme me tunelizimin e ndarë, por nuk është në asnjë mënyrë një alternative e mjaftueshme.

Nord-sigurisë-Cilësimet

Serverat “specialë” të NordVPN janë në aplikacionin e desktopit, të cilat përfshijnë serverat P2P për përrua, serverat Onion për lidhje Tor (lexoni rishikimin tonë të Tor për më shumë informacion mbi këtë) dhe serverat me dy hop që drejtojnë lidhjen tuaj përmes dy serverëve në vend të një, duke dyfishuar në mënyrë efektive sigurinë dhe anonimitetin tuaj. Përveç këtyre serverëve specialë, NordVPN ofron më shumë se 5,000 të rregullt në 62 vende.

Nord-Control Panel-

Nuk janë të gjitha lajmet e mira, megjithëse, me sa duket mund të merrni me mend nga pozicioni numër katër i NordVPN në këtë listë. Shpejtësia e tij është jashtëzakonisht e paqëndrueshme, dhe për shkak se algoritmi i rekomanduar i serverit është thyer plotësisht, duhet të gjuani manualisht serverin optimal. 

Kjo gjithashtu mund ta bëjë të vështirë për tu transmetuar, pasi NordVPN mund të trajtojë Netflix, BBC iPlayer, Hulu dhe Amazon Prime Video, por vetëm në serverë të caktuar.

Thembra e vërtetë e Akilit, NordVPN, për sa i përket këtij renditje, është fakti që nuk ju lejohet të zgjidhni një server specifik në shtrirjen e shfletuesit. Në vend të kësaj, ju do të keni një listë të vendeve, dhe NordVPN do të zgjedhë serverin e saktë për ju. Duke pasur parasysh se sa i prishur është algoritmi i rekomanduar i serverit, ky është një dobësi e madhe, në përgjithësi.

  Si të merrni një adresë IP të Zelandës së Re në vitin 2023: Lidhja me Kivi

Nord-Server-List

Për sigurinë, NordVPN paracakton kriptimin e OpenVPN dhe AES 256-bit, të cilat janë zgjidhjet më të mira në të dy kategoritë. Ju gjithashtu mund të ndryshoni në IKEv2 nëse shkarkoni aplikacionin desktop, dhe megjithëse preferojmë OpenVPN, sigurisht që është mirë të keni opsionin.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

NordVPN nuk mban asnjë regjistër të veprimtarisë suaj, dhe nëse doni të jeni edhe më anonim, mund të përdorni një email afatshkurtër për t’u regjistruar dhe paguar përmes bitcoin. Sidoqoftë, duhet të konfirmoni emailin tuaj, kështu që sigurohuni që të merrni mesazhe në adresën ku regjistroheni.

Mimet janë gjithashtu të shkëlqyera, veçanërisht nëse zgjidhni planin dy- ose tre-vjeçar. Ju mund ta kontrolloni vetë NordVPN duke përdorur garancinë e kthimit të parave për 30 ditë.

TunnelBear

TunnelBear është një tjetër shërbim VPN me një plan mjaft bujar, duke ofruar 500MB të dhëna në muaj pa pagesë (Pjesa jonë e Windscrib vs TunnelBear krahason planet e të dyve). Sidoqoftë, siç theksuam në rishikimin tonë të TunnelBear, ekzistojnë disa probleme me ofruesin, që do të thotë se mezi e bën atë në këtë listë.

TunnelBear-Data-Cap

Së pari, le t’i mbulojmë gjërat e mira. Kriptimi i tij është i ngurtë, me opsionin e vetëm që është AES 256-bit. Jashtë aplikacionit iOS, VPN përdor OpenVPN, e cila, siç e përmendëm më herët, është zgjidhja më e mirë. Ne gjithashtu nuk mund të zbulojmë ndonjë rrjedhje të DNS gjatë testimit, dhe ka një ndërprerës të vrasjes në aplikacionin e desktopit, por për fat të keq nuk ka mbështetje për tunele të ndara të çdo lloji.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e serverit, TunnelBear ndodhen në 22 vende të ndryshme, por ndryshe nga pothuajse çdo VPN tjetër, ju mund të zgjidhni vetëm shtetin dhe jo një vendndodhje apo server të veçantë. Shumica e vendeve janë në Evropë dhe Amerikën e Veriut, me vetëm mbulim të rrallë në Azi, Amerikën e Jugut dhe Oqeaninë, dhe asgjë në Afrikë.

TunnelBear-Server-List

Shpejtësitë e tij janë në kundërshtim, në rastin më të mirë, me normat e shkarkimit që ndryshojnë shumë varësisht nga ajo server (ose vend, në rastin e TunnelBear) me të cilin jeni lidhur. Latenca nuk është më e mirë, duke e bërë atë një zgjedhje të dobët për lojrat në internet. 

Për transmetimin, nuk ka më mirë, pasi kemi gjetur të gjitha platformat më të mëdha të transmetimit – Netflix, BBC iPlayer, Hulu dhe Amazon Prime Video – ishin në gjendje të zbulonin dhe bllokojnë lidhjet që vijnë nga VPN.

Nuk bëhet më mirë kur shikoni shtesën Firefox në vetvete, pasi është tepër e rrallë. Nuk ka cilësime që mund të ndryshoni, dhe funksionaliteti i vetëm i pranishëm është aftësia për të zgjedhur një vend dhe për t’u lidhur ose shkëputur. Nuk ka gjithashtu asnjë softuer bllokues ose reklamues, i cili do të ndihmonte në mohimin e disa prej problemeve me shërbimin.

TunnelBear-Cilësimet

Arsyet e tjera që na pëlqen TunnelBear

Si pjesa tjetër e ofruesve të VPN në këtë listë, TunnelBear nuk mban asnjë regjistër të trafikut tuaj. Sidoqoftë, ai mbledh disa të dhëna, siç është sistemi juaj operativ dhe gjerësia e bandës totale, e cila ia vlen të merret parasysh. Ju gjithashtu mund të paguani në bitcoin, duke ju dhënë atë nivelin shtesë të mbrojtjes.

Shërbimi ndaj klientit është i shkëlqyeshëm, pasi gjetëm përgjigjet e tyre për pyetjet tona të jenë çuditërisht të hollësishme. Edhe pse nuk ka një bisedë live, ekziston një bazë e gjerë e njohurive që duhet të përmbajë zgjidhjen për shumicën e problemeve që mund të hasni me VPN.

-Mimi i mençur, TunnelBear është i arsyeshëm, nëse është paksa në anën e shtrenjtë të gjërave, kur krahasohet me marrëveshjet e ofruara nga, për shembull, NordVPN. Megjithatë, më shqetësuese është mungesa e plotë e një periudhe të rimbursimit, do të thotë që ju nuk do të merrni mundësinë për të provuar planin “pro” për veten tuaj pa u ndarë me disa para.

Mendimet përfundimtare

Tani që keni lexuar VPN-në tonë më të mirë për listën e Firefox-it, duhet të jeni më se të gatshëm për të zgjedhur atë të duhurin për ju. Qasja në Internet private është zgjedhja jonë më e mirë, por nëse jeni të shqetësuar kryesisht për transmetimin, mund të shërbeni më mirë me ExpressVPN ose Windscrib, kjo e fundit gjithashtu ofron një plan të shkëlqyeshëm falas për ju që të provoni.

NordVPN për fat të keq bie poshtë disa rungs në shkallë kur krahasohet me listën tonë të VPN-ve më të mira, në përgjithësi, kryesisht për shkak se nuk ju lejon të zgjidhni një server specifik në shtrirje, dhe gjithashtu nga performanca e tij tepër e papajtueshme, e cila bëhet shumë më tepër kritike kur mbështeteni në të për të zgjedhur një server për ju.

TunnelBear, nga ana tjetër, është një zgjedhje tjetër e mirë, edhe në qoftë se zbret në të gjithë rrugën në fund të kësaj liste për shkak të shpejtësisë së saj në kundërshtim, latencës së tmerrshme dhe mungesës së një periudhe rimbursimi. 

Tani që kemi arritur në fund të listës sonë, çfarë mendoni për zgjedhjet tona? A nuk kemi arritur të përfshijmë zgjatjen tuaj të zgjedhjes së Firefox VPN? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me