VPN më e mirë për Hong Kong: Mbajtja e Lirë në vitin 2023

Hong Kong është një nga vendet më të njohura për turizmin, me një vijë qiellore të jashtëzakonshme që përfshin Kulla e Bankës së Kinës I.M. Pei. Ulatedshtë e populluar dendur dhe ka shumë mundësi ushqimesh dhe pazar. Interneti i tij është ndër më të lirë në botë, por përdorimi i një prej VPN-ve më të mira për zgjedhjet e Hong Kongut është akoma një ide e mirë.

Hong Kongu është pjesë e Kinës, por, si një Rajon Special Administrativ, lejohet të funksionojë si një vend i pavarur. Kjo do të thotë se mund të vendos rregullat dhe rregullat e veta, dhe të mos jetë i detyruar nga ato të Mbretërisë së Mesme. Në fund të fundit, nëse do të ishte pas Firewall-it të Madh, interneti i tij do të dukej shumë më ndryshe.

E vetmja formë e censurës në Hong Kong është për materiale të tilla si pornografia e fëmijëve dhe imazhet e tjera të turpshme. Media sociale dhe aplikacionet e mesazheve janë gjithashtu të lira për t’u përdorur gjithashtu.

Ndërsa interneti i Hong Kongut nuk vuan nga shumë kufizime, një nga arsyet kryesore për të përdorur një rrjet privat virtual është të anashkalojë geoblocks. Le të themi që dëshironi të shikoni Netflix SH.B.A., por gjeni veten duke kërkuar nëpër bibliotekën e Hong Kongut. Një VPN do t’ju ndihmojë të anashkaloni atë duke e bërë të duket sikur jeni fizikisht në SH.B.A., duke ju treguar kështu bibliotekën e Sh.B.A..

Kjo vlen edhe për bibliotekat e vendeve të tjera që dëshironi të përdorni. Shikoni në udhëzimet tona më të mira VPN për Netflix për disa rekomandime. 

Përndryshe, nëse nuk jeni larg Hong Kongut dhe doni të përdorni disa përmbajtje të kufizuara lokale, një VPN do t’ju lejojë të përdorni lehtësisht këtë përmbajtje. Mënyra jonë se si të marrim një udhëzues IP adresash në Hong Kong, gjithashtu mund të ndihmojë.

Anashkalimi i geoblocks është një arsye e mirë për të përdorur një VPN, por ka edhe shumë të tjerë. Lexoni më tej për të mësuar më shumë.

VPN më e mirë për Hong Kong 2023

Mbikëqyrje Online në Hong Kong

Ekzistojnë shqetësime se si monitorohen aktivitetet e përdoruesve. Mbikëqyrja e qeverisë në Hong Kong rregullohet me Ligjin për përgjimin e komunikimeve, por ai nuk është aktualizuar që kur është miratuar në 2006. 

Për këtë arsye, autoritetet janë në gjendje të përgjojnë forma të reja të komunikimit që nuk janë të përfshira në ligj, pa mbikëqyrje gjyqësore. Kjo përfshin komunikimet në internet, të tilla si media sociale dhe aplikacionet e mesazheve. 

Në qershor 2023, vendi dëshmoi disa nga protestat më të mëdha në vite, dhe ato kanë vazhduar deri në kohën e shkrimit. Turmat u mblodhën për të kundërshtuar një ligj ekstradimi që do t’i bënte njerëzit që akuzohen për krime kundër territorit të Kinës të dërgohen atje për të dalë në gjyq.

Protestuesit u maskuan vetë, fikën vendndodhjen e tyre dhe blenë gjëra të tilla si biletat e trenave me para për të qëndruar nën radar. Meqë autoritetet janë në gjendje të përgjojnë komunikimet, duhet të keni kujdes në atë që postoni në internet.

Fatmirësisht projektligji u pezullua, por kjo nuk do të thotë që Kina do të lërë vetëm ata që kritikojnë vendin vetëm dhe ka prova që ata do të veprojnë në mënyrë të paligjshme.

Liria e Fjalës Online në Hong Kong

Kina tashmë ka shkuar kundër premtimit “një vend, dy sisteme”. Në vitin 2015, pesë punonjës të një kompanie Hong Kong që botuan libra kritikë për Kinën u zhdukën. Ata u kthyen në vitin 2016 pasi u mbajtën nga autoritetet kineze. 

Liria e fjalës mbrohet në projektligjin e të drejtave të Hong Kongut dhe qytetarët janë në gjendje të diskutojnë lirisht temat. Sidoqoftë, fakti që Kina shkoi në një gjatësi të tillë për të ndaluar zërat kritikë dhe se disa media kanë ose kanë lidhje me ose janë fituar nga bizneset e kontinentit, ka çuar në shumë gazetarë që praktikojnë vetë-censurim. Disa gazetarë janë sulmuar fizikisht edhe për punën e tyre.

  Si të Kriptoni Pajisjet Android në vitin 2023

Krimi kibernetik në Hong Kong

Krimi kibernetik në Hong Kong është rritur me kalimin e viteve. Të paktën dy milion njerëz u prekën nga krimi kibernetik në vitin 2023 dhe mbi 9,000 sulme ndodhën në nëntë muajt e parë të 2023. Shumë prej sulmeve përfshijnë vjedhjen e identitetit, ransomware dhe mashtrimet, të tilla si emailat e phishing dhe aplikacionet e rreme bankare ose faqet e internetit. 

Ekzistojnë ligje që përpiqen të parandalojnë krimin kibernetik, me dënime që çojnë në gjobitje dhe ndoshta me burg. Sidoqoftë, edhe nëse ato janë zbatuar, kjo nuk do të thotë që ju nuk do të hasni ndonjë kërcënim. VPN-ja jonë më e mirë për Tajlandën tregon një vend tjetër ku krimi në internet është i përhapur.

Më shumë njerëz janë në internet tani se kurrë dhe shumë janë të lidhur me pikat e nxehta publike në rritje të WiFi. Sidoqoftë, nuk ka asnjë mënyrë të dini se sa e sigurt është lidhja përmes tyre. Përdorimi i një pa mbrojtjen e një VPN është një ide e keqe, por ne gjithashtu ju rekomandojmë që të instaloni një antivirus të mirë, gjithashtu.

Whatfarë e bën më të mirë një VPN për Hong Kong

Të gjithë ofruesit që kemi testuar në vlerësimet tona VPN kanë karakteristika të ngjashme, kështu që ju thjesht mund të zgjidhni një nga atje. Sidoqoftë, pasi të keni hyrë në vlerat e shërbimeve, disa janë thjesht më mirë se të tjerët dhe duhet të siguroheni që është i përshtatshëm për Hong Kongun.

Meqenëse censura nuk është shumë problem, një nga pengesat më të mëdha është marrja e xhamave të kaluara. Për të pasur mundësinë më të mirë për ta bërë këtë, duhet të zgjedhësh një ofrues që ka serverë në të gjithë botën. Sa më shumë ka, aq më mirë. Plus, nëse doni të përdorni një përmbajtje të kufizuar në Hong Kong, do t’ju duhet një që ka serverë në vend.

Një faktor tjetër për tu marrë parasysh është shpejtësia e VPN-së. Nëse është e ngadaltë, atëherë vazhdimisht do të prisni që përmbajtja të ngarkohet, kështu që zgjidhni një që ka shpejtësi të mira. Gjerësia e bandës së pakufizuar është gjithashtu e dobishme, si me të, nuk ka kufi se sa mund të shkarkoni ose transmetoni. 

Siguria dhe privatësia juaj janë të rëndësishme. Për tu siguruar që jeni i mbrojtur, duhet të zgjidhni atë që ka siguri të madhe dhe nuk mban një regjistër të aktiviteteve tuaja në internet. Një ndërprerës vrasjeje është gjithashtu një ide e mirë pasi kjo do t’ju mbrojë nëse VPN nuk funksionon duke prerë lidhjen tuaj. 

Karakteristikat e tjera për t’u marrë parasysh janë pajisjet me të cilat janë kompatibile dhe lehtësia e tij e përdorimit. Mbani në mend se sa pajisje dëshironi të lidheni përmes VPN, pasi çdo shërbim ka një kufi të ndryshëm. Së fundmi, çmimi mund të ndikojë në vendimin tuaj përfundimtar, pasi disa janë më të shtrenjtë se të tjerët.

1. VPN më e mirë për Hong Kong: ExpressVPN

Ne kemi zgjedhur ExpressVPN si fituesin tonë për Hong Kong. Shtë një shërbim i shkëlqyeshëm dhe shpesh shfaqet në artikujt tonë të VPN. Ajo ka një rrjet të madh serverash, që mbulon 94 vende. Kjo përfshin disa në Hong Kong, gjithashtu, për përmbajtje të kufizuar atje. 

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësia nuk është problem me ExpressVPN, pasi është VPN më i shpejtë që kemi testuar. Plus, ajo ka një bandë të pakufizuar, kështu që ju nuk do të keni një kufi. Ju do të jeni në gjendje të futeni në të gjitha platformat e transmetimit dhe ai erdhi së pari në VPN tonë më të mirë për krahasimin e transmetimit, kështu që zgjedhja e këtij ofruesi është një ndërhyrje e shpejtë nëse transmetimi do të jetë aktiviteti juaj kryesor. 

Ajo ka një siguri të shkëlqyer të vendosur në 256-bit encryption dhe ju mund ta rritni atë gjithashtu për mbrojtje shtesë. Një ndërprerës i vrasjes gjithashtu sigurohet dhe aktivizohet si parazgjedhje, për paqe shtesë të mendjes. ExpressVPN rreptësisht nuk mban të dhëna për aktivitetet tuaja në internet, gjithashtu. Lexoni rishikimin tonë të ExpressVPN për një vështrim më të thelluar të shërbimit.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

Kur bëhet fjalë për miqësinë ndaj përdoruesit, ExpressVPN është një pretendent kryesor. Ajo funksionon shumë larg nga kutia dhe është e shkëlqyeshme për fillestarët. Pasi të instalohet, gjithçka që duhet të bëni është të siguroheni që të jeni lidhur me një server të sigurt, i cili është i lehtë. 

Mund ta përdorni në Windows, macOS, Android, iOS dhe Linux. Mund të lidhen deri në pesë pajisje në të njëjtën kohë, gjithashtu. 

  Si të ndryshoni adresën tuaj të DNS në vitin 2023

Nëse hasni në ndonjë problem, mbështetja është e disponueshme me një bazë të dobishme njohurie që është ndalesa juaj e parë. Nëse akoma keni nevojë për ndihmë, mbështetja e bisedës live dhe e-mail janë në dispozicion 24/7. Biseda live do t’ju marrë përgjigjen më të shpejtë, por duhet të merrni rrugën e-mail për ndihmë më të thelluar.

Fatkeqësisht, ExpressVPN është një shërbim i shtrenjtë kur e krahason me ofruesit e tjerë. Sidoqoftë, shërbimi që merrni e bën atë të vlefshëm dhe nëse pajtoheni për një periudhë më të gjatë, kostoja e përgjithshme zbret ndjeshëm. Plus, ekziston një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

2. NordVPN

Një tjetër ofrues që do t’ju marrë atë që dëshironi në Hong Kong është NordVPN. Shtë një shërbim i shkëlqyeshëm që ka mbi 5,000 serverë që rendisin 60 vende. Plus, ajo ka 80 në Hong Kong, kështu që ju mund të keni qasje në përmbajtje nga atje. 

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e saj janë të mira, por ato mund të ngadalësohen në distanca të gjata. Kjo nuk është arsyeja pse nuk e bëri vendin e parë. Përveç kësaj, shërbimi i tij është i krahasueshëm me atë të zgjedhjes sonë të parë, siç mund ta lexoni në pjesën tonë ExpressVPN vs NordVPN. NordVPN nuk ka ndonjë kapak të brezit dhe është në gjendje të hyjë në të gjitha shërbimet e transmetimit. 

Nëse ju pëlqen të përrallit, ia vlen të dini se NordVPN është VPN-ja jonë më e mirë për përrua, falë sigurisë së saj fantastike. ’Shtë ndër më të mirat në treg për të dhe përfshin kriptimin e dyfishtë, i cili në thelb do të shtojë më shumë mbrojtje në tunelin VPN nëse vendosni ta përdorni. Ekziston gjithashtu një ndërprerës i vrasjeve dhe ekziston një politikë e rreptë mos-logimesh.

Lexoni rishikimin tonë të plotë për NordVPN për një vështrim më të mirë të ofruesit.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

Compatibleshtë në përputhje me Windows, macOS, Android dhe iOS me klientë të thjeshtë. Ju mund të lidhni deri në gjashtë pajisje në të njëjtën kohë.

Ekziston një bazë e dobishme njohurish për të ndihmuar në çështje të vogla. Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë, mund të kontaktoni mbështetje përmes chat-live ose email-it, 24/7. Biseda live është rruga më e shpejtë, por në çdo mënyrë, ndihma është e mirë.

NordVPN është vlerë e mirë për paratë, por ne nuk do të rekomandojmë të zgjedhin planin mujor. Nuk është e keqe, por kostoja funksionon më mirë në planet më të gjata. Ka një dritare të rimbursimit 30-ditor, duke ju dhënë mjaft kohë për t’u siguruar që ju pëlqen.

3. CyberGhost

CyberGhost është një zgjedhje e mirë edhe për Hong Kongun. Ka një rrjet të mirë serverash, me më shumë se 4,000 në 59 vende. Dyzet e gjashtë prej tyre janë gjithashtu në Hong Kong. Ka shpejtësi të shpejtë, por është i ngjashëm me NordVPN në atë që mund të bëhet i ngadaltë në distanca të gjata. Nuk ka kufij bandwidth dhe është i aftë të hyjë në shumicën e platformave streaming.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Siguria është e mirë dhe ekziston një ndërrues i vrasjes me mundësi të përhershme për t’ju mbajtur të sigurt. Ekziston gjithashtu një politikë mos-logs për të siguruar privatësinë. Shikoni shqyrtimin tonë CyberGhost për më shumë detaje.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë CyberGhost

Mund të instalohet në Windows, macOS, Android dhe iOS. Ndërfaqja u azhurnua kohët e fundit, por ndërsa është më e mirë se versioni i vjetër, prapëseprapë mund të marrë ca kohë për t’u mësuar. CyberGhost lejon që të lidhen deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë, të cilat e ndihmuan atë të vijë i dyti në VPN-në tonë më të mirë për pjesët e pajisjeve të shumta.

Mbështetja e klientit është në dispozicion me një bazë njohuri të dobishme si porti juaj i parë i thirrjeve. Pas kësaj, ka bisedë të drejtpërdrejtë dhe email. Biseda live është në dispozicion 24/7 dhe do të merrni një përgjigje të shpejtë, por nëse keni nevojë për më shumë ndihmë teknike, do të jeni më mirë të kontaktoni mbështetje përmes emailit.

CyberGhost është një shërbim i lirë, por niveli mujor është i keq. Ju mund t’i jepni asaj një rrotullim me provën falas shtatë-ditore të disponueshme për Android dhe iOS. Plus, ekziston një garanci për kthimin e parave që mbulon të gjitha platformat. Plani mujor merr 14 ditë, ndërsa planet më të gjata marrin 45.

4. TorGuard

Ju gjithashtu mund të përdorni TorGuard për Hong Kong. Rrjeti i tij përbëhet nga më shumë se 3000 servera në 55 vende dhe disa nga ata serverë janë gjithashtu në Hong Kong. Një gjë që duhet të theksohet është se ndërprerja e serverave është një proces i bezdisshëm sepse duhet të shkëputeni nga VPN për ta bërë këtë. 

  Bitdefender vs Malwarebytes: Head to Head në vitin 2023

TorGuard-Slider1

TorGuard-Slider2

TorGuard-Slider3

TorGuard-Slider4

TorGuard-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka shpejtësi të shpejtë, por niveli i sigurisë që ju zgjidhni dhe cili vend me të cilin jeni lidhur mund të ndikojë në mënyrë drastike. Gjerësia e bandës së pakufizuar është përfshirë në shërbim. Sidoqoftë, versioni bazë nuk mund të futet në disa platforma streaming, siç është Netflix. 

Ekziston një mënyrë rreth kësaj, sidoqoftë. Ju mund të blini IP të dedikuara për transmetim, të cilat janë të garantuara për të hyrë në shërbimin streaming që ju zgjidhni. Kjo e fitoi atë vendin e parë në VPN-në tonë më të mirë me pjesë IP të dedikuar dhe një vend në VPN-në tonë më të mirë për udhëzuesit e udhëtarëve.

Siguria e saj është ndër më të përshtatshmet në dispozicion, duke ju lejuar të zgjidhni nga protokolle të ndryshme. Switchshtë dhënë një ndërprerës vrasës që aktivizohet automatikisht dhe rreptësisht asnjë regjistër nuk mbahet nga kompania. Lexoni rishikimin tonë TorGuard për më shumë informacion.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë TorGuard

Shtë në dispozicion për Windows, macOS, Android dhe iOS, megjithëse konfigurimi i celularit mund të jetë një dhimbje. Ju mund të lidhni deri në pesë pajisje në të njëjtën kohë me paketën standarde, por deri në 20 më shumë mund të blihen për 1 dollarë secila.

Ka një bazë të njohurive, burime dhe një forum për t’ju ndihmuar për çdo problem. Biseda live është në dispozicion, por ajo drejtohet nga një ekip bazë i shërbimit të klientëve. Për këtë arsye, është më mirë të mbani pyetjet teknike për ekipin e ndihmës me email, i cili është në dispozicion 24/7.

Kostoja mujore nuk është e keqe, por planet më të gjata janë më të mira. Ekziston gjithashtu një garanci prej shtatë ditësh për kthimin e parave, në rast se nuk jeni të kënaqur me të.

5. VyprVPN

Zgjedhja jonë e fundit është VyprVPN. Ndërsa nuk ka të gjitha tiparet e zgjedhjeve tona të tjera, prapëseprapë ka disa që ia vlen të merren parasysh. Ka më pak se 1.000 serverë në 64 vende për të zgjedhur. Megjithatë, kjo duhet të jetë mjaft për të anashkaluar blloqet dhe ka edhe në Hong Kong.

VyprVPN-Slider1

VyprVPN-Slider2

VyprVPN-Slider3

VyprVPN-Slider4

VyprVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësia e saj mund të jetë e ngadaltë, por ato duhet të jenë të mira për shumicën e aktiviteteve dhe nuk ka kufij të brezit gjithashtu. VyprVPN mund të futet në shumicën e shërbimeve streaming, gjithashtu.

Një nga karakteristikat kryesore të VyprVPN është siguria e tij sepse është e shkëlqyeshme. Ju mund ta rregulloni, por është një zgjedhje e mirë edhe për fillestarët. Ai gjithashtu ka protokollin e vet Chameleon, i cili shton më shumë mbrojtje në lidhjen tuaj. Mund të lexoni më shumë rreth kësaj në rishikimin tonë VyprVPN, megjithëse. Një politikë e vrasjes dhe mos-logs politikë është gjithashtu pjesë e shërbimit.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë VyprVPN

Klientët janë në dispozicion për Windows, macOS, Android dhe iOS. Ndërfaqja është e lehtë për t’u përdorur, por duket e datuar. Ai lejon tre lidhje të njëkohshme me paketën standarde dhe deri në pesë me opsionin premium. 

Nëse keni nevojë për ndihmë mund të përdorni bazën e njohurive që janë në dispozicion. Ekzistojnë gjithashtu chat dhe email live, të dyja janë në dispozicion 24/7. Thënë kështu, ndihma e marrë nuk është më e madhja që kemi parë.

VyprVPN ka dy pako për të zgjedhur, të dyja me zgjedhjen e një plani mujor ose vjetor. Paketa standarde lejon tre lidhje të njëkohshme, por ajo premium lejon pesë lidhje dhe përdorimin e protokollit të saj Chameleon. Ekziston një garanci 30-ditore për kthimin e parave që mund të përdorni gjithashtu.

Mendimet përfundimtare

Ndërsa interneti i Hong Kongut është kryesisht falas, ka arsye të vlefshme për të përdorur një VPN atje. Për pjesën më të madhe, ju do të përdorni më shumë një për të marrë geoblocks të kaluara. Kjo tha, mbrojtja e vetes nga mbikëqyrja e qeverisë dhe krimi në internet duhet të jetë gjithashtu një përparësi. 

Për ato arsye, ju duhet të zgjidhni atë që ka një rrjet të mirë serveri për t’ju ndihmuar të anashkaloni çdo kufizim dhe siguri të mirë për t’ju mbajtur të sigurt. Një politikë pa logs do të sigurojë që privacia juaj është e mbrojtur gjithashtu.

Ju mund të përdorni cilindo VPN që ju kemi rekomanduar, por ExpressVPN është VPN më e mirë për Hong Kong. Ajo ka një përhapje të madhe serveri, siguri të shkëlqyeshme dhe shumë karakteristika të tjera, gjithashtu. Plus, pasi është VPN-ja jonë më e sigurt, është gjithashtu VPN-ja jonë më e mirë për Kinën, kështu që nëse planifikoni të vizitoni kontinentin, do të mbuloheni.

A keni përvojë në përdorimin e një VPN në Hong Kong? Ndani përvojën tuaj në komentet më poshtë, ne do të donim t’i dëgjonim ato. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me