VPN më e mirë për Windows 2023: Shërbime të gatshme për Redmond

Windows është deri tani sistemi operativ desktop më i përdorur gjerësisht. Të kesh kaq shumë përdorues e bën atë një magnet për veprimtari dashakeqe, megjithatë. Makineritë e Windows janë në shënjestër pafund, por ju mund të mbroheni duke përdorur një rrjet privat virtual. Ne kemi bashkuar një listë të VPN më të mirë për Windows për t’ju ndihmuar të zgjidhni atë që është i përshtatshëm për ju.

VPN mund të ofrojnë shumë përfitime. Për shembull, disa njerëz i përdorin ato për të hyrë në përmbajtje të bllokuar, apo edhe në Skype. Në pjesën më të madhe, sidoqoftë, ato kanë të bëjnë me sigurinë. Ju duhet të përdorni një VPN kudo ku jeni në botë. Ai do të fshehë aktivitetin tuaj në internet dhe do të fshehë adresën tuaj të vërtetë IP, duke ju dhënë anonimitet në internet.

Siguria e Windows

Megjithëse programi vjen me aplikacione të sigurisë dhe ju mund të shkulni rregullimet e intimitetit të Windows, kjo nuk do të thotë që ju jeni të mbrojtur. Sapo të shkoni në internet, e vini veten në rrezik. Motorët e kërkimit, media sociale, kompanitë e reklamave dhe madje edhe ofruesi i shërbimit tuaj të internetit mund të mbledhin të dhënat tuaja, dhe disa gjithashtu i tregtojnë ato.

Mjetet që mbrojnë të dhënat tuaja janë thelbësore. Edhe në Windows 10, ka çështje private, duke përfshirë rrjedhjen e DNS dhe cilësimet e gjera të mbledhjes së të dhënave. Ju mund dhe duhet të çaktivizoni disa prej këtyre cilësimeve, por kjo mund të marrë gërmime dhe nuk do të shpëtoj nga gjithçka.

Qeveritë në të gjithë globin miratojnë një legjislacion që lejon heqjen e gjërave dhe ato shpesh i detyrojnë ISP-të të mbajnë të dhëna. Zbulimet e Snowden në 2013 treguan se sa mbikëqyrje ka atje, veçanërisht në Sh.B.A, kështu që ju doni të mbroni veten sa më shumë që të jetë e mundur.

Plus, disa vende nuk kanë rregulla që mbrojnë neutralitetin neto. Kjo do të thotë që ISP-të mund të ngadalësojnë, shpejtojnë apo bllokojnë faqet e internetit dhe shërbimet në internet sipas zgjedhjes së tyre. Disa mund të kërkojnë nga ju që të paguani për një pajtim para se të ofroni qasje.

Filipinet nuk kanë neutralitet neto dhe ka shumë kapele të vendosura në plane lëvizëse dhe të ngjashme. Ju mund të lexoni më shumë në VPN tonë më të mirë për pjesën Filipine.

Ndoshta ju pëlqen të rrëmbeni filxhanin tuaj të mëngjesit për joe dhe të kaloni kohë duke kontrolluar emailin tuaj për WiFi falas të dyqanit të kafesë. Nuk ka asgjë të keqe ta bësh këtë, por nuk e di sa e sigurt është lidhja, që është një arsye tjetër për të mbrojtur veten.

Nëse jeni duke përrua, një VPN është një domosdoshmëri për të qëndruar jashtë radarit. Shumica e vendeve janë të indinjuar me torrentimin e materialit të mbrojtur nga të drejtat e autorit dhe mund të ketë pasoja për ta bërë këtë, pasi ju mund të lexoni në pjesën më të mirë VPN për Gjermani.

VPN më e mirë për Windows 2023

Whatfarë e bën më të mirë për Windows VPN

Shumica e ofruesve në rishikimet tona VPN do të punojnë me Windows, kështu që ka shumë për të zgjedhur. Thënë kjo, disa janë më të mirë se të tjerët. Mund të kenë karakteristika më të mira ose të jenë më të besueshme, për shembull.

  Censura e Internetit në Kinë: Si Mbretëria e Mesme bllokon rrjetën

Për shkak se Windows i mungon intimiteti, ju doni një ofrues që ka një politikë të rreptë të mos-logs. Kjo do të thotë, ndryshe nga Microsoft, kompania nuk do të mbajë një rekord të aktiviteteve tuaja në internet.

Siguria është po aq e rëndësishme dhe duhet të jetë mjaft e mirë për t’ju mbrojtur nga hakerat dhe rreziqet e tjera në internet, si dhe t’ju mbajë të fshehur nga mbikëqyrja. Një karakteristikë e mirë për të patur është një ndërprerës vrasës, i cili do t’ju shkëpusë nëse VPN nuk arrin të mbajë të dhënat tuaja të ndjeshme nga derdhja.

Natyrisht, VPN do të duhet të mbështesë Windows, por lehtësia e përdorimit të tij është diçka për të parë sepse disa ofrues ofrojnë përvoja më të mira se të tjerët.

Shtë një ide e mirë të zgjedhësh atë që ka shpejtësi të përshtatshme, veçanërisht nëse do të jesh përrua. Gjerësia e bandës së pakufizuar është gjithashtu e dobishme, sepse nuk do të jetë një kapak për sa mund të shkarkoni.

Karakteristika të tjera për t’u shikuar përfshijnë rrjetin e serverit të ofruesit, cilat sisteme operative ai mbështet, sa pajisje mund të lidhen menjëherë, niveli i shërbimit ndaj klientit dhe çmimi, të gjitha këto mund të kenë ndikim në vendimin tuaj.

1. VPN më e mirë për Windows: ExpressVPN

ExpressVPN është një nga të preferuarat tona këtu në Cloudwards.net sepse është një nga ofruesit më të mirë të VPN në treg. Shtë një shërbim i shkëlqyeshëm përreth dhe një zgjedhje e shkëlqyeshme për përdoruesit e Windows. Ajo gjithashtu ka një politikë të rreptë të mos-logs. Kjo do të thotë se nuk do të ketë rekord të aktiviteteve tuaja në internet, kështu që edhe nëse autoritetet kërkojnë, ExpressVPN nuk do të jetë në gjendje të dorëzojë një.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Siguria e saj është fantastike, me AES 256-bit si standard, plus mundësinë për ta rritur atë. Ekziston edhe një ndërprerës i integruar për mbrojtje shtesë. Ashtë një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse nuk keni shumë përvojë duke përdorur një VPN, sepse funksionon jashtë kutisë dhe mund t’ju lidhë shpejt.

ExpressVPN është VPN më i shpejtë rreth e rrotull dhe nuk vendos kufij për gjerësinë e bandës, gjë që e bën atë një zgjedhje të mirë për përrua. Kalimi i serverave është i ngadaltë, megjithatë. Lexoni rishikimin tonë për ExpressVPN për më shumë informacion mbi shërbimin.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë ExpressVPN

Ka mijëra servera që rendisin 94 vende, që është shumë. ExpressVPN gjithashtu funksionon me macOS, Android dhe iOS, kështu që nëse keni pajisje të tjera që dëshironi ta instaloni atë, do të jeni në gjendje ta bëni atë. Mund të keni të lidhur pesë pajisje në të njëjtën kohë, gjithashtu. Ka edhe zgjerime të shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Safari, gjithashtu.

Mbështetja e klientit është në dispozicion 24/7 përmes postës elektronike dhe bisedës live. Ky i fundit është opsioni më i shpejtë, por mund të jetë i ngadaltë në krahasim me konkurrentët e ExpressVPN. Sidoqoftë, stafi është i dobishëm dhe synon t’ju bëjë që të vendoseni sa më shpejt që të jetë e mundur.  

Mimi mujor është i shtrenjtë, që është më e ulët, por ia vlen për cilësinë e shërbimit. Përveç kësaj, ju mund të kurseni para duke zgjedhur një abonim më të gjatë dhe do të keni kohë ta provoni falë garancisë 30-ditore për kthimin e parave.

2. NordVPN

NordVPN është një tjetër ofrues i shkëlqyeshëm dhe mjaft i krahasueshëm me zgjedhjen tonë të lartë, siç mund ta lexoni në artikullin tonë ExpressVPN vs. NordVPN.

Ai nuk mban regjistrat, kështu që e merr seriozisht intimitetin, dhe siguria e tij është ndër më të mirat. Ekziston edhe opsioni për të përdorur encryption me dy hop, i cili shton më shumë mbrojtje në tunelin VPN. Një ndërprerës i vrasjes ofrohet gjithashtu me shërbimin, kështu që ju do të jeni të sigurt nëse asgjë nuk shkon mirë me lidhjen.

  Safari vs Chrome: Cupertino vs Mountain View në vitin 2023

i mëparshëm

tjetër

Vendosja është e lehtë, klienti është miqësor ndaj përdoruesit dhe ka një plan urbanistik. Nuk ka kapele të bandës dhe shpejtësitë e tij janë të mira, por ato mund të ngadalësohen në distanca të gjata. Kalimi i serverave është një fllad, sidoqoftë. Këto tipare e ndihmuan atë të vinte në radhë të parë në VPN-në më të mirë për artikullin përrua.

Arsyet e tjera që na pëlqen NordVPN

NordVPN ka një rrjet masiv të serverëve që mbulon 60 vende, kështu që ka shumë zgjedhje kur lidheni. Përveç Windows, ai mund të përdoret në macOS, Android dhe iOS, dhe mund të lidheni deri në gjashtë pajisje në të njëjtën kohë.

Nëse hasni në probleme, mund të përdorni bazën e dobishme të njohurive për t’u përpjekur të rregulloni çështje të zakonshme. Në rast se nuk mund të bëni këtë, ju mund të kontaktoni një anëtar të stafit përmes postës elektronike ose bisedës live. Nëse doni një përgjigje të shpejtë, opsioni më i mirë për t’u përdorur është biseda live. Sido që të jetë, çdo mënyrë do të jetë e mirë.

Plani mujor është i përballueshëm, por do të keni qenë të mençur të regjistroheni për një periudhë më të gjatë sepse duke bërë kështu do t’ju kursejnë para. Ka një rimbursim të ofertës 30-ditore, gjithashtu, vetëm në qoftë se ju merrni një kohë për të bërë mendjen tuaj. Shikoni shqyrtimin tonë të NordVPN për më shumë.

3. CyberGhost

CyberGhost ka një politikë të qëndrueshme privatesie dhe siguri të mirë. Ekziston edhe një ndërprerës automatik për vrasje, për paqen e mendjes. Ka një klient desktop për Windows dhe është i thjeshtë për t’u instaluar. Ndërfaqja mund të mësohet, por është akoma mirë.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Shpejtësitë e tij janë të mira, por ato mund të ngadalësohen kur lidheni me një server që është larg. Megjithatë, ai ka një bandë të pakufizuar, gjë që është e mirë nëse planifikoni të përroni. Mësoni më shumë rreth kompanisë në shqyrtimin tonë CyberGhost.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë CyberGhost

CyberGhost ka shumë servera në 58 vende. Ai gjithashtu mbështet macOS, Android dhe iOS. Ju mund të lidhni deri në shtatë pajisje menjëherë, gjë që ishte e mjaftueshme për të fituar vendin e dytë në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e pajisjeve të shumta.

Ekziston një bazë e gjerë njohuri në internet që mund ta përdorni për të provuar të rregulloni vetë problemet, por mbështetja është në dispozicion 24/7 përmes bisedës live ose emailit nëse ju nevojitet. Biseda live është opsioni më i shpejtë i të dyjave.

Plani i saj mujor i çmimeve është në rregull, por do të kurseni para me një plan më të gjatë. Ju mund të përdorni garancinë e kthimit të parave për të parë nëse ju pëlqen.

4. Qasje në Internet private

Qasja në Internet private është një ofrues tjetër që nuk regjistron aktivitetin tuaj. Siguria e saj është e mirë, por paragjykon në encryption 128-bit. Shtë një ide e mirë për të ndryshuar cilësimin në 256-bit, por duke bërë kështu do të ngadalësojë lidhjen tuaj. Përfshihet gjithashtu një ndërrues vrasës.

i mëparshëm

tjetër

PIA mbështet Windows dhe ka një klient të lehtë për t’u përdorur. Shpejtësitë e saj janë të mira, por ato mund të ngadalësohen sapo të keni rritur sigurinë. Ndërrimi i serverave është i shpejtë, megjithatë, dhe ju lejon të lidheni me një server tjetër përpara se të shkëputeni nga ai në përdorim, gjë që është e rrallë. Plus, nuk ka kufij të brezit.

  VPN më e mirë për Chromebooks: Mbajtja e thjeshtë në vitin 2023

Arsyet e tjera na pëlqejnë PIA

Ka më shumë se 3000 servera në 32 vende. Megjithëse nuk është aq i përhapur sa zgjedhjet tona të tjera, duhet të jeni në gjendje të gjeni një server që ju përshtatet.

PIA gjithashtu mbështet macOS, Android dhe iOS. Shtë gjithashtu VPN-ja e vetme që mund të mbështesë plotësisht Linux-in, duke e bërë atë VPN më të mirë për Linux. Ju mund të lidhni deri në pesë pajisje në të njëjtën kohë, gjithashtu.

Nëse ngeceni, mund të përdorni bazën e njohurive për ndihmë në problemet e zakonshme. Nëse ende keni nevojë për ndihmë, mund të kontaktoni shërbimin e klientit, por vetëm me email. Ju mund të lexoni më shumë rreth kësaj në rishikimin tonë të ANP-së.

Mimi mujor është i drejtë dhe ju merrni një shërbim të mirë për të. Megjithatë, për të kursyer para, zgjidhni një plan më të gjatë. Ka një garanci të kthimit të parave për shtatë ditë, e cila duhet të jetë koha e mjaftueshme për të kryer shërbimin përmes hapave të tij.

5. TorGuard

TorGuard nuk mban shënime të aktiviteteve tuaja dhe siguria e tij është ndër më të përshtatshmet përreth. Nëse dëshironi, mund të zgjidhni nga protokolle të ndryshme dhe tinker. Ai gjithashtu siguron një ndërprerës vrasjeje për mbrojtje të shtuar.

TorGuard-Slider1

TorGuard-Slider2

TorGuard-Slider3

TorGuard-Slider4

TorGuard-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Klienti i tij i lehtë për t’u përdorur mund të instalohet në Windows. Ka shpejtësi të mirë gjithashtu, por ato mund të ndryshojnë. Nuk ka asnjë kufi për gjerësinë e bandës, gjë që lejon përrua. Lexoni rishikimin tonë TorGuard për më shumë rreth shërbimit.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë TorGuard

TorGuard ka më shumë se 3000 server në 55 vende. Ajo gjithashtu ofron një adresë të dedikuar IP nëse paguani ekstra. Kjo do të jetë në gjendje të dobishme nëse doni të rrjedhë, sepse ju fut në vendin që ju nevojitet pa çështje. Garancia për të marrë një adresë specifike IP fitoi TorGuard vendin e parë në VPN-në më të mirë me artikullin IP të dedikuar.

Mund ta përdorni edhe në sisteme të tjera operative. Klienti macOS është i lehtë për t’u përdorur, por aplikacionet e lëvizshme për Android dhe iOS mund të jenë një dhimbje për tu vendosur. TorGuard ju lejon të lidhni deri në pesë pajisje njëherësh, por mund të shtoni deri në 20 më shumë për 1 dollarë secila.

Ndihma është në dispozicion nëse ju nevojitet. Mund të përpiqeni të zgjidhni vetë çështjet me udhëzuesit dhe forumin në internet të TorGuard ose mund të përdorni bisedën live. Megjithatë, kjo e fundit nuk është gjithmonë e punësuar, kështu që ju mund të duhet të lini një mesazh dhe të prisni një përgjigje me email.

Plani mujor i çmimeve është në rregull, por mund të kurseni para duke u regjistruar për një periudhë më të gjatë. Ekziston gjithashtu një garanci prej shtatë ditësh për kthimin e parave, kështu që mund të provoni para se të blini.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë, ne ju kemi ndihmuar të kuptoni rëndësinë e përdorimit të një VPN. Ju jeni të prekshëm ndaj kollitjes, programeve me qëllim të keq, mbikëqyrjes dhe monitorimit pavarësisht se ku jeni Megjithëse Windows mund të duken të sigurt në sipërfaqe, ajo ka më shumë vrima sesa një kullesë.

Ka zgjedhje për të bërë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e duhur, kjo është arsyeja pse ne e bëmë punën për ju. Ju nuk mund të gaboni me asnjë nga zgjedhjet tona, por ExpressVPN është VPN më e mirë për Windows.

Ai i jep përparësi intimitetit dhe sigurisë, është i lehtë për t’u përdorur për fillestarët por gjithashtu i shkëlqyeshëm për ata që e dinë dhe ka shumë veçori të tjera të shkëlqyeshme gjithashtu. Plus, me garancinë e tij 30-ditore të kthimit të parave, nuk ka asnjë rrezik për ta provuar atë.

Nëse keni rekomandime për sigurinë e Windows, na tregoni në komentet më poshtë. Ne do të donim t’i dëgjonim. Pse të mos hidhni një vështrim në bibliotekën tonë VPN ndërsa jeni këtu? Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me