Ruajtja më e mirë në internet për fotot në vitin 2023: Ruajtja e Snaps sigurt

Kamera më e mirë është ndoshta ajo në xhepin tuaj. Telefonat inteligjentë rregullojnë ditën, me karakteristika gjithnjë në rritje dhe vlerësime megapixel të afta për të shkrepur video dhe foto me rezolucion të lartë, 4K. Sa më i mirë të jetë cilësia, aq më të mëdha do të jenë skedarët, që do të thotë të gjesh vendin e duhur për të ruajtur koleksionin e fotografive amatore.

Ekziston një zgjidhje e thjeshtë: ruajtja në re. Ngarkimi i imazheve dhe videove tuaja më të fundit në ofruesit e cloud lëshon hapësirë ​​në pajisjet tuaja portative, duke i lejuar ata të arrihen lehtësisht kudo që të jeni dhe në të gjitha platformat. Shtë gjithashtu mënyra e përsosur për të çliruar hard drive tuaj nga një jetë e fotografive, si dhe për t’i mbrojtur ata nga humbja për shkak të dështimit të harduerit.

Kemi jo më pak se 13 pretendentë të ndryshëm për t’i konsideruar si disa nga hapësirat më të mira për ruajtjen e cloud për foto, secila me karakteristika të ndryshme, kufijtë e ruajtjes dhe planet e çmimeve për t’u marrë parasysh.

Cili është ruajtja më e mirë në internet për fotot?

 1. Fotografitë e Amazon
 2. Fotografitë Google
 3. pCloud
 4. Sync.com
 5. Flickr
 6. 500px
 7. MEGA
 8. Dropbox
 9. OneDrive
 10. SmugMug
 11. iCloud
 12. Shutterfly
 13. iDrive

Sipas mendimit tonë, ruajtja më e mirë në cloud për foto është Amazon Photos. Ajo ofron ruajtje të pakufizuar fotografish dhe mund të ndani llogarinë tuaj me deri në pesë persona të tjerë. Ju gjithashtu merrni të gjitha aftësitë e tjera të anëtarësimit në Kryeministri, përfshirë shpërndarjen falas të Amazon dhe Amazon Prime Video. 

Do ofrues ofron ruajtje për foto, megjithëse vetëm disa ofrues ju lejojnë të ngarkoni përmbajtje video, gjithashtu. Shumica ofrojnë një sasi të mirë të ruajtjes falas për të provuar një shërbim, por planet e paguara janë mjaft të përballueshme. Le të shohim më nga afër secilin ofrues.

1. Fotografitë e Amazon

Konsumatorët e Amazon mund të ruajnë fotot e tyre në një nga dy mënyrat. E para është përdorimi i Amazon Photos, një shërbim kushtuar ruajtjes së fotografive dhe videove. Ju gjithashtu mund të ruani përmbajtjen tuaj në media me Amazon Drive, por i mungojnë shumë prej karakteristikave që i bëjnë Amazon Photos një opsion të tillë tërheqës.

Ne do të përqëndrohemi te Amazon Photos këtu, por nëse po kërkoni të ruani më shumë sesa thjesht foto dhe video, atëherë hidhini një sy shqyrtimit tonë të Amazon Drive.

Amazon Cloud Drive

Kushdo që ka një llogari në Amazon merr 5 GB hapësirë ​​ruajtje falas për foto dhe video në Amazon Prime Photos. Me një anëtarësim në Amazon Prime me 12,99 dollarë në muaj, ju merrni një hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtjen e fotografive. 

Ruajtja e videos suaj është ende e kufizuar në 5 GB, kështu që do të duhet të paguani për ruajtje shtesë nëse ky kufizim është problem. Kostot shtesë të ruajtjes midis 19,99 $ në vit për 100 GB dhe 59,99 $ në vit për 1TB. Magazinimi shtesë kushton 59,99 dollarë shtesë në vit për secilën TB shtesë të ruajtjes.

Ngarkimi i imazheve tuaja në Amazon Photos është mjaft i thjeshtë. Në një kompjuter desktop ose laptop, ju mund të regjistroheni në faqen e Amazon Prime Photos dhe thjesht tërhiqni dhe lëshoni skedarët tuaj ose instaloni aplikacionin e dedikuar për desktop, i cili ju lejon të kopjoni fotot tuaja në një dosje sync në kompjuterin tuaj.. 

Ngarkimi i fotove nga telefoni juaj është edhe më i lehtë: thjesht instaloni aplikacionin iOS ose Android dhe pastaj mund ta vendosni që të ngarkojë automatikisht çdo fotografi që merrni.

Përfitimet nga Fotografitë e Amazon

Amazon Photos gjithashtu ofron një veçori të quajtur “kasaforta familjare”, e cila ju lejon të ftoni deri në pesë persona për të ndarë ruajtjen tuaj të pakufizuar. Ju mund të shikoni fotot e të gjithëve së bashku ose t’i renditni ato individualisht. Për intimitet shtesë, mund të kufizoni disa imazhe nga përdoruesit e tjerë, edhe nëse po ndani të njëjtën ruajtje.

Siç e përmendëm edhe më parë, anëtarësimi në Prime ofron më shumë sesa thjesht ruajtje fotografish, me shpërndarje falas dhe qasje në Amazon Prime Video dhe Prime Music të përfshirë. Anëtarët e Kryeministrit Amazon nuk kanë nevojë të mendojnë për një abonim tjetër për koleksionin tuaj fotografik sepse do të fitoni ruajtje të pakufizuar fotografish pa ndonjë kosto shtesë. 

Amazon thotë se nuk mund të përdorni Amazon Prime Photos për ruajtje jo-komerciale, kështu që nëse po kërkoni të ruani fotografi për biznesin tuaj të vogël, do të duhet të merrni në konsideratë ruajtjen më të mirë të cloud për biznesin.

2. Google Photos

Ashtu si Amazon, ka disa mënyra për të ruajtur fotot tuaja në Google. Google Photos është krijuar për arkivimin e fotove dhe videove, ndërsa Google Drive mund të ruajë edhe shumicën e llojeve të tjera të skedarëve. Ne do të përqendrohemi në ruajtjen e Google Photos këtu, por kontrolloni vlerësimin tonë të Google Drive nëse jeni kurioz të mësoni më shumë.

Google Photos ofron një ruajtje të pakufizuar fotografish falas – plotësisht falas, pa pagesë kërkohet. Për dallim nga Amazon Photos, gjithashtu mund të ruani një numër të pakufizuar videosh. 

Tregimi i vetëm është që për ruajtje falas të pakufizuar, fotot tuaja duhet të zvogëlohen në rezolucionin e 16 megapixelëve, me cilësi të videos jo më të larta se 1080p HD. Nëse i tejkalojnë këto kufij, atëherë ato kompresohen automatikisht. 

Në fakt, të gjitha imazhet në nivelin e lirë “me cilësi të lartë” janë të ngjeshura për të kursyer hapësirë, edhe nëse janë më të vogla se 16MP. Megjithëse kompresimi është i shkëlqyeshëm, kjo zvogëlon cilësinë e fotove tuaja, të cilat mund të ndryshohen në madhësi për t’i bërë ato “të përshtatshme” me kërkesat.

Nëse doni të ruani fotot dhe videot tuaja pa kompresim, do të duhet të zgjidhni nivelin e “cilësisë origjinale”. Do të merrni vetëm 15 GB hapësirë ​​ruajtje falas këtu, por nëse doni më shumë, mund të paguani deri në 30TB hapësirë ​​ruajtjeje të Google Drive, me planin themelor 2TB kushton 9,99 dollarë në muaj.

Karakteristikat e Fotografitë Google

Aplikacioni Google Backup and Sync për PC desktop ju lejon të ngarkoni automatikisht skedarë nga çdo dosje në hard diskun tuaj ose ruajtjen e bashkangjitur. Për celular, aplikacioni Google Photos në iOS ose Android do të kopjojë automatikisht çdo të shtëna që merrni në telefonin tuaj, si dhe do të heqë çdo imazh që është ngarkuar më parë për të kursyer hapësirë.

Duke përdorur një sistem të etiketimit të pajisur nga AI, mund të shkruani fraza si “qen” ose “martesë” në kërkimin e Google Photos për të gjetur foto që përputhen. Amazon Photos ka një veçori të ngjashme, por rezultatet janë më pak të sakta. 

Një problem me Google Photos është rekordi i dobët i kompanisë kur bëhet fjalë për privatësinë. Për të përdorur sistemin e etiketimeve, duhet të lejoni Google të analizojë koleksionin tuaj të fotografive, duke dorëzuar intimitetin tuaj në proces.

Ashtu si me shumë produkte të Google, ju po merrni një shërbim falas me koston e përdorimit të të dhënave tuaja nga Google për marketing, kjo është një arsye e madhe pse nuk është në krye të listës më të mirë të listës më të mirë për ruajtjen e cloud..

  Si të kopjoni Windows 7, 8 & 10 në vitin 2023

3. pCloud

Ky është shërbimi i parë në listën tonë që nuk është një shërbim i dedikuar për ruajtjen e fotografive. Ne jemi tifozë të mëdhenj të pCloud si një ofrues i ruajtjes gjithëpërfshirëse, dhe është një shërbim që ne shpesh rekomandojmë për përdorim tipik të ruajtjes së cloud. Ne do të përqëndrohemi në përdorimin e pCloud për ruajtjen e fotografive në internet këtu, por mund të mësoni më shumë rreth veçorive të tjera të shkëlqyera në rishikimin tonë pCloud.

Skedarët e ndërfaqes në internet të pCloud

Planet e çmimeve në pCloud janë të arsyeshme, me ruajtje midis 10GB dhe 2TB që kushtojnë midis $ 5,99 dhe 9,99 $ në muaj. Ekzistojnë gjithashtu mundësi të ruajtjes gjatë gjithë jetës, me 500 GB “për jetën” në dispozicion me 175 dollarë ose 2TB për 350 dollarë. Nëse mendoni se do t’i përmbaheni pCloud për më shumë se tre vjet, atëherë kjo mund t’ju kursejë një shumë të konsiderueshme parash.

Ka klientë të pCloud për Windows, macOS dhe Linux, duke ju lejuar të përdorni një disk virtual për të kopjuar skedarët tuaj. Aplikacionet celulare për iOS dhe Android kujdesen për fotot tuaja, duke ju lejuar të bëni kopje rezervë të automjeteve që merrni.

Përdorimi i pCloud për Fotografitë

Nëse po përpiqeni të mblidhni koleksionin tuaj të fotografive, por nuk dëshironi t’i mbani gjërat në një lokal lokal, pCloud do t’ju ndihmojë. Jo vetëm që ofron aplikacione celular dhe desktop, por gjithashtu ju lejon të kopjoni skedarë nga shërbimet e mediave sociale si Facebook dhe Instagram. Do ta bëjë këtë çdo tre ditë, kështu që parakohjet tuaja të fundit sociale gjithmonë do të qëndrojnë të sigurta.

Ky është një ofrues i gjithanshëm, dhe megjithëse ofron disa karakteristika për përdoruesit seriozë të fotografive, nuk do t’i ketë në mendje të plotë. Kjo është arsyeja pse nuk është ofruesi ynë i lartë për ruajtjen e fotografive, por me ruajtje të mirë të disponueshme për përmbajtje video, është një rekomandim i lartë për ruajtjen më të mirë të cloud tonë për listën e shkurtër të videos.

4. Sync.com

Sync.com është zgjedhja jonë numër një, nëse po kërkoni një ofrues të ruajtjes së cloud që mund t’i bëjë të gjitha. Jo vetëm që ofron kufij të mirë të ruajtjes, por gjithashtu shënon shumë për sigurinë dhe intimitetin, falë përdorimit të tij të kriptimit me njohuri zero. Ju mund të lexoni në lidhje me këtë më thellë në rishikimin tonë të Sync.com.

sync.com-sigurisë

Ky fokus i privatësisë është arsyeja pse Sync.com është një nga rekomandimet tona për ruajtjen e fotografive në internet, pasi është një nga ofruesit më të sigurt të ruajtjes së cloud në dispozicion. Ai shtrihet shifrimin e njohurive zero në koleksionin tuaj të fotografive, madje edhe kur ndani fotografi me përdoruesit e tjerë, diçka që shumica e ofruesve të tjerë nuk mund të përputhen.

Ajo ofron aplikacione desktopi për Windows dhe macOS, duke mbështetur fotografitë dhe videot tuaja lokale (si dhe skedarët e tjerë). Ashtu si ofruesit e tjerë, si pCloud, Sync.com gjithashtu mundëson ngarkim automatik të fotografive përmes aplikacioneve të tij Android dhe iOS. Ju gjithashtu mund t’i shikoni skedarët tuaj në internet, megjithëse nuk mund t’i shikoni pamjet përmes shfletuesit tuaj.

Ncmimet Sync.com

Plani falas i Sync.com ofron 5 GB hapësirë ​​ruajtjeje, por mund ta shtoni atë duke ftuar përdorues të tjerë në shërbim, duke fituar 1 GB për secilën regjistrim. Nuk ka plane mujore, kështu që do të duhet të paguani përpara për një vit për ruajtje shtesë.

Sidoqoftë, çmimet funksionojnë të jenë shumë konkurruese. Ju mund të merrni 2TB hapësirë ​​ruajtjeje për ekuivalentin prej 8 dollarë në muaj, gjë që e bën atë një nga ofertat më të lira në listën tonë nëse keni nevojë për një sasi të arsyeshme të hapësirës së ruajtjes. 

5. Flickr

Nëse doni të ndani fotot tuaja me botën, atëherë Flickr është ndoshta një shërbim për të cilin keni dëgjuar dhe konsideruar. Sshtë një nga ofruesit më të vjetër të ruajtjes së fotografive në cloud atje, por është ndërruar disa herë duart, me disa ndryshime të dobëta që zvarriten gjatë rrugës.

flickr-photostream

Si pjesë e marrjes së tij të fundit nga SmugMug në vitin 2023, ruajtja falas e online e Flickr e ruajtjes falas në internet u zëvendësua me një maksimum prej 1.000 fotografish dhe videosh për përdoruesit e lirë, me imazhe të kufizuara në 200MB dhe video deri në 1 GB. Transmetimi i përmbajtjes video është gjithashtu i kufizuar në tre minuta.

Flickr Pro kushton 5,99 dollarë në muaj, duke ju dhënë hapësirë ​​të pakufizuar ruajtjes së fotove dhe videove me rezolucion të plotë. Videot mund të jenë deri në 10 minuta në gjatësi, dhe nuk ka reklama të luajtura në përmbajtjen e videos suaj. Nëse vendosni një abonim vjetor, merrni edhe zbritje në shërbimet e tjera të pajtimeve, siç është Adobe Creative Cloud.

Ndarja e përmbajtjes me Flickr 

Nëse jeni krenar për fotot dhe videot tuaja, është e natyrshme të dëshironi t’i shfaqni ato. Ofruesit e tjerë ju lejojnë të ndani fotografi me individë ose grupe, por Flickr është krijuar për ta bërë përmbajtjen tuaj të dukshme për botën. Nëse preferoni t’i mbani imazhet tuaja private, mund ta ndryshoni këtë, por cilësimi i paracaktuar e bën përmbajtjen tuaj publike. 

Flickr ka më shumë se 15 vjet për të ngritur një komunitet të njerëzve me mendje të njëjtë. Shtë një vend i shkëlqyeshëm për të takuar fotografë të tjerë, për të ndarë këshilla dhe për të fituar këshilla, por mungesa e një versioni bujar falas nuk e ka kuptuar një nga arsyet më të mëdha për t’u bashkuar me këtë faqe.

6. 500px

Ashtu si Flickr, 500px është një tjetër faqe për ndarjen e fotografive me publikun në mendje, megjithëse kjo faqe përqendrohet më shumë në fotografë seriozë, sesa në amatorë. Cilësia e fotove që do të gjeni në 500px është kryesisht e shkëlqyeshme, por mund të ngarkoni vetëm imazhe.

500px-all-photos

Një pjesë e strategjisë për të ruajtur cilësinë në 500px është kufizimi i ngarkimeve. Në planin falas, ju mund të ngarkoni vetëm shtatë imazhe në muaj, në një përpjekje për të inkurajuar përdoruesit të “ndajnë më të mirën e tyre dhe të përqendrohen në cilësinë mbi sasinë”. 

Kjo ndoshta është më shumë një maskë për të dalluar veten nga faqet e tjera të ndarjes së fotografive sesa për ndonjë arsye të vërtetë, të thuhet e vërteta, pasi do t’ju kushtojë vetëm 2.99 dollarë në muaj për të ngarkuar një numër të pakufizuar të imazheve.

Fitimi me 500px

Si një faqe për fotografë seriozë, 500px ju lejon të licenconi fotot tuaja për të tjerët për të blerë dhe përdorur. Këto duhet të miratohen së pari nga faqja në internet, por nëse miratohen, ju mund të fitoni deri në 60 përqind të honorareve për çdo shitje që bëni.

Ashtu si Flickr, 500px ka një ndjenjë të fortë të komunitetit, duke ju lejuar të votoni dhe komentoni fotot e përdoruesve të tjerë, si dhe të ndiqni fotografët tuaj të preferuar.

7. MEGA

MEGA është mendja kryesore e Kim Dotcom, biznesmeni famëkeq i cili gjithashtu krijoi Megaupload që nga koha e mbyllur. Me Kim Dotcom nuk luan më asnjë pjesë në operacionet e MEGA, ai ofron një mundësi të mirë për ruajtjen e fotografive tuaja, me 50 GB hapësirë ​​të lirë. Mund të mësoni më shumë në rishikimin tonë MEGA.

mega-vs-tresorit-mega-Share

Ekzistojnë disa paralajmërime për atë depozitë falas, megjithëse. Nga 50GB falas, 35GB prej tij është një bonus regjistrimi i llogarisë që skadon pas 30 ditësh. 

Mund ta fitoni disa prej saj përmes “arritjeve”, siç është instalimi i aplikacionit celular ose ftimi i një miku, por edhe këto shpërblime janë të kufizuara në një maksimum prej 365 ditësh. Mimi është i larmishëm, duke filluar nga rreth 11 dollarë në muaj për 2TB të ruajtjes.

  MEGA vs Tresorit: Kush shkel kush në vitin 2023?

Ekziston një aplikacion desktopi për Windows, macOS dhe Linux, ose mund të ngarkoni fotot tuaja me dorë duke përdorur ndërfaqen në internet. Siç kemi parë me ofruesit e tjerë, aplikacionet Android dhe iOS të MEGA automatikisht rezervojnë fotot tuaja. Këto aplikacione gjithashtu ofrojnë bisedë në kohë reale me përdoruesit e tjerë të MEGA, gjë që është e pazakontë dhe nuk është një tipar që ne do të shohim normalisht.

Siguria MEGA 

Siç e prisni, duke pasur parasysh lindjen e saj të rëndë, MEGA ka të bëjë me sigurinë. Ajo jo vetëm që i mban skedarët tuaj të sigurt me kriptimin e njohurive zero, por i mban të sigurta skedarët tuaj, edhe nëse i ndani me të tjerët. 

Askush nuk mund të hap lidhjet tuaja, përveç marrësit të synuar. Nëse ruajtja e fotove në mënyrë private është një nga shqetësimet tuaja kryesore, atëherë duhet të merrni parasysh MEGA, duke pasur parasysh se është një nga shërbimet më të mira për ruajtjen e cloud me njohuri zero të disponueshme.

Asnjë çelës encryption nuk do të thotë kontroll, kështu që nëse humbni fjalëkalimin tuaj në MEGA, ju humbni skedarët tuaj. Kriptimi i njohurive zero është pikërisht ai, kështu që MEGA nuk do të jetë në gjendje të rivendosë qasjen tuaj nëse kjo ndodh. Mund të ruani një çelës të rimëkëmbjes offline, por ne do ju rekomandojmë ta mbani të sigurt fjalëkalimin tuaj duke përdorur një nga menaxherët më të mirë të fjalëkalimeve në dispozicion, si 1Password, për të kufizuar rreziqet.

8. Dropbox

Kur përmendni ruajtjen e reve, shumica e njerëzve mendojnë për Dropbox. Ishte një nga ofruesit e parë të ruajtjes së cloud, me mjaft karakteristika të dobishme që e bëjnë atë të shkëlqyeshëm për bashkëpunim. Shtë një zgjedhje e fortë – nëse jo spektakolare – për ruajtjen e fotografive, siç shpjegon rishikimi ynë i Dropbox. 

Me 9,99 dollarë në muaj (i faturuar çdo vit) për 2TB depozitë, është gjithashtu më i kushtueshëm se disa nga opsionet e tjera. Nëse jeni duke kërkuar për ruajtjen më të mirë falas të cloud, për fotografi, mirë, mund të provoni Dropbox falas me 2 GB hapësirë ​​për ruajtje falas, por me siguri do t’ju duhet të azhurnoni për koleksione më të mëdha fotografish.

Dropbox-sync-online-files

Dropbox funksionon më mirë sesa disa nga rivalët e tij kur bëhet fjalë për skedarët RAW. Dropbox nuk i ngjesh skedarët tuaj, kështu që çdo imazh RAW ose foto me rezolucion të lartë do të ngarkohen në madhësinë dhe cilësinë e tyre origjinale, pa kufi në madhësitë e skedarëve. Aplikacionet e desktopit dhe celularët e Dropbox gjithashtu ju lejojnë të shikoni skedarët RAW së bashku me llojet e tjera të skedarëve të figurave.

Falë Dropbox për Biznes, ju gjithashtu mund të ngarkoni fotografi për përdorim biznesi, ndryshe nga Amazon Photos.

Intimiteti i Dropbox

Dropbox nuk ofron kriptim me njohuri zero, kështu që nuk është aq i sigurt sa disa nga ofruesit e tjerë në këtë listë. Ai integrohet me Boxcryptor, i cili është një aplikacion i palës së tretë që ju lejon të kriptoni skedarët tuaj përpara se të ngarkohen. Ju mund të lexoni më shumë rreth asaj se si funksionon kjo në rishikimin tonë të Boxcryptor.

Dropbox gjithashtu ka pasur probleme në të kaluarën me shkelje të sigurisë, me miliona llogari të prekura. Kanë kaluar disa vjet që kjo ndodhi, por ia vlen ta mbani në mend, veçanërisht pasi Dropbox nuk ofron kriptim të njohurive zero.

Nëse jeni të shqetësuar për ruajtjen e imazheve dhe videove tuaja private, atëherë konsideroni opsione të tjera, si Sync.com.

9. OneDrive

Microsoft OneDrive nuk është vetëm një ofrues ruajtjeje, ai është gjithashtu një mjet i fuqishëm bashkëpunimi që ofron integrim të plotë me aplikacionet e tjera të Office, duke e bërë ruajtjen më të mirë të cloud për listën e shkurtër të bashkëpunimit në proces.

Ju mund të mësoni më shumë rreth integrimit të Office në rishikimin tonë të OneDrive, por ne do të përqendrohemi në mënyrën sesi OneDrive trajton fotografitë këtu.

Skedarët e ndërfaqes në OneDrive

OneDrive fillon me një plan të lirë që përfshin 5 GB ruajtje, kështu që me siguri do të dëshironi të merrni parasysh përmirësimin për koleksione më të mëdha fotografish. Pasja e 1TB e ruajtjes kushton 9,99 dollarë në muaj, megjithëse mund të kurseni nëse paguani çdo vit. Ndërkohë, 2TB do t’ju kushtojë 19,99 $ në muaj, gjë që pranojmë se është dukshëm më e lartë se disa nga ofruesit e tjerë të kësaj liste. 

Një pikë e madhe e shitjes e Microsoft OneDrive është që gjithashtu të përfshini Office për PC ose Mac me këtë plan, por nuk është me çmim konkurrues nëse jeni të interesuar vetëm të ruani fotografi.

Karakteristikat OneDrive

OneDrive automatikisht do të ruajë foto dhe video nga çdo pajisje që i bashkëngjitni një laptop ose kompjuter desktop me të instaluar. Kjo do të funksionojë me kamera dhe telefona, si dhe memorie portative flash si kartat SD dhe disqet USB. Mund të keni gjithashtu kopje rezervë të OneDrive automatikisht nga të gjitha fotografitë që merrni në pajisjet tuaja.

Aplikacionet Android dhe iOS lejojnë gjithashtu një kopje rezervë automatike të fotove të telefonit tuaj, me OneDrive që i bën ato në listën tonë të ruajtjes më të mirë të cloud për Android. Kjo është e vërtetë edhe për përdoruesit e iPhone, megjithëse OneDrive nuk mund të ngarkojë foto që janë optimizuar për iCloud. 

OneDrive nuk i ngjesh fare fotot ose videot e tua. Nëse jeni duke kërkuar të ruani imazhe RAW ose video 4K, atëherë OneDrive është një zgjedhje e mirë, megjithëse ka një madhësi maksimale të skedarit prej 100 GB.

10. SmugMug

Lexuesit e kujdesshëm do të shënojnë se ne e kemi përmendur tashmë SmugMug – është shërbimi që ka në pronësi Flickr që nga viti 2023. Edhe pse Flickr është pak më i gjerë në apel, SmugMug ka për qëllim më shumë drejt fotografëve profesionistë, duke konkurruar me shërbime si 500px. Sidoqoftë, është akoma e dobishme për amatorët që thjesht duan diku të ruajnë dhe shfaqin fotot e tyre. 

smugmug-foto-faqe

Për t’ju ndihmuar të lëvizni koleksione të gjera fotografish, SmugMug ju lejon të sinkronizoni dosjet dhe nënfolderët të paprekura. Kjo do të thotë që çdo foto që keni organizuar në dosje të ndryshme në PC ose Mac do të ruajë këtë strukturë.

Fotografë profesionistë janë në gjendje të krijojnë portofolet publike për të treguar punën e tyre, me karakteristika të integruara të e-commerce për t’ju lejuar të shisni imazhet tuaja tek të tjerët në internet. Ju gjithashtu mund të shtoni watermarks me porosi në imazhet tuaja për të siguruar që askush nuk i vjedh ato.

Ugmimet SmugMug

Nuk ka plane falas në dispozicion me SmugMug, por ju mund ta provoni shërbimin për 14 ditë. Pasi kjo të skadojë, do të duhet të regjistroheni në një nga planet e tij të paguara. Niveli bazë është 5,99 dollarë në muaj, ose 48 dollarë në vit nëse paguani çdo vit.

Nuk ka asnjë ndryshim në kufijtë e ruajtjes midis planeve, megjithatë. Magazinimi i pakufizuar i fotografive dhe videove aplikohet në intervalin SmugMug, megjithëse videot kanë një madhësi maksimale të skedarit 3 GB dhe një kufi prej 20 minutash për video.

Dobësitë janë mbështetja për lloje të ndryshme skedarësh, pasi mund të ngarkoni skedarë JPEG, GIF, PNG ose HEIC me një madhësi skedari pak më shumë se 500MB. Nëse imazhet tuaja janë më të mëdha se kaq, ato do të kompresohen. Nëse jeni duke kërkuar të kopjoni skedarët tuaj RAW, nuk mundeni, kështu që shikoni diku tjetër.

11. iCloud

Përdoruesit e Mac rrallë duhet të kërkojnë më tej sesa shërbimet që ofron Apple dhe me iCloud që ofrojnë një mundësi të fortë për ruajtjen e fotografive dhe videove, nuk është çudi. Siç e përmendëm në rishikimin tonë të iCloud Drive, iCloud është i integruar në pajisjet tuaja macOS dhe iOS, duke ofruar ruajtje të shpejtë dhe të lehtë të cloud për skedarët dhe fotot tuaja.

  Ruajtja më e mirë në re për familjet në vitin 2023: Magazinimi, Fëmijët dhe Ju

iCloud-Windows-Fotografitë-Integrim

Kjo do të thotë që përdoruesit e Windows dhe Android nuk janë në fokusin e vëmendjes së iCloud, megjithëse mund të hyni në shërbim duke përdorur uebfaqen dhe një klient bazë desktop. Të dy janë mjaft të dobët për t’u përdorur, por është një histori ndryshe për përdoruesit e Apple.

iCloud vjen me 5 GB hapësirë ​​për ruajtje falas. 50 GB shtesë kushtojnë më pak se 1 dollarë në muaj, ose mund të përmirësoheni në 2TB për 9,99 dollarë në muaj. Kjo e bën atë pak më të shtrenjtë se disa nga opsionet e tjera në listën tonë nëse keni shumë foto dhe video për të ruajtur. 

Ai administron skedarët RAW, duke e mbajtur skedarin origjinal në cloud dhe duke treguar një JPEG të ngulitur që ju të shikoni paraprakisht në pajisjet tuaja për të kursyer hapësirë.

Privacyështjet e privacisë së iCloud

Apple nuk është imun ndaj çështjeve të intimitetit, me disa personazhe të famshëm që kanë vjedhur imazhet e tyre intime nga iCloud në vitin 2014. Fatmirësisht, Apple nuk ishte me të vërtetë faji këtu, pasi sulmet e phishing ndaj të famshëmve ishin shkaku. Që atëherë Apple ka rritur sigurinë e llogarisë së saj me vërtetimin dy faktor që tani aplikohet në llogari si parazgjedhje.

iCloud përdor encryption me njohuri zero për disa të dhëna, të tilla si fjalëkalimet e ruajtura dhe informacionet e pagesave. Megjithatë, kjo nuk shtrihet në foto dhe video. Përdor një minimum të shifrimit të 128-bit AES për të dhëna në pushim dhe protokollin TLS 1.2 kur po hyni në iCloud.com.

Të dhënat tuaja janë mjaft të sigurta, por ofruesit e tjerë mund të ofrojnë mbrojtje më të mirë për koleksionin tuaj fotografik.

Pros:

 • Integrohet mirë me produktet e Apple
 • Mund të trajtojë imazhe RAW
 • Aplikacioni Windows në dispozicion

Cons:

 • Ruajtje minimale falas
 • Asnjë encryption me njohuri zero
 • prmimi iCloud është më i shtrenjtë se disa opsione

12. Shutterfly

Fotografitë dixhitale janë të shkëlqyera, por ato kanë një të metë të madhe – pjesa më e madhe e tyre kurrë nuk janë parë. Disa mund të publikohen në mediat sociale, por vetëm librat me fotografi, printimet dhe kartat ju lejojnë të merrni pamjet tuaja nga ekrani juaj dhe në botën e vërtetë. Këtu hyn Shutterfly.

Shutterfly

Shutterfly ka një gamë të madhe të produkteve që ju mund të krijoni duke përdorur fotot tuaja, duke përfshirë libra fotografish, karta, shkrimi, kalendarët, artin e mureve dhe më shumë. Për t’ju tërhequr për të blerë produktet e saj, Shutterfly gjithashtu ofron ruajtje të pakufizuar në cloud për foto, megjithëse nuk ka asnjë mënyrë për të ruajtur videot. 

Nuk ka asnjë tarifë për të ruajtur fotot tuaja – ju paguani vetëm kur blini produkte përmes faqes.

Duke ngarkuar fotografi në Shutterfly

Edhe pse Shutterfly ofron një depozitë të pakufizuar, ai do të pranojë skedarë vetëm në format JPEG. Nëse fotot tuaja janë në ndonjë format tjetër, do të duhet t’i konvertoni ato së pari. Nuk ka kufi në madhësinë e skedarit, por nëse po kërkoni një mënyrë për të ruajtur imazhet tuaja RAW, Shutterfly nuk është.

Ka tre mënyra se si të ngarkoni fotografi në llogarinë tuaj. Ju mund t’i tërhiqni dhe hedhni ato nga kompjuteri juaj në faqe, të përdorni aplikacionin Shutterfly për të shtuar të shtëna nga telefoni juaj, ose automatikisht të importoni imazhe nga Facebook, Instagram dhe SmugMug. Nuk ka mundësi të vendosni ngarkim automatik, kështu që do të duhet të shtoni fotografi me dorë. 

Nëse jeni një snapper amator që ruan të gjitha fotot e tyre në formatin JPEG, atëherë kjo është një mënyrë e zgjuar për të ruajtur fotografi të pakufizuara plotësisht falas dhe për t’i sjellë ato në botën “reale”. Duhet pak më shumë përpjekje për t’i ngarkuar ato sesa shumica e ofruesve të tjerë në këtë listë, megjithëse.

Pros:

 • Magazinim i pakufizuar i fotografive
 • Plotësisht falas
 • Gama e mirë e produkteve të fotografive në dispozicion

Cons:

 • Mund të ruani vetëm skedarë JPEG
 • Asnjë ruajtje video
 • Nuk ka ngarkime automatike

13. IDrive (Për Ruajtje Falas)

Megjithëse IDrive është një zgjidhje rezervë, ju mund të vendosni dosje sinkronizimi që nuk llogariten në kufirin tuaj të ruajtjes rezervë, duke ju dhënë në mënyrë efektive rezervimin dhe ruajtjen tipike të cloud në një. 

Nëse keni vetëm një koleksion mjaft të vogël fotografish të ruajtura në formate standarde, atëherë 5 GB ruajtje falas e ofruar nga IDrive mund të jetë e mjaftueshme për të përmbushur nevojat tuaja. Shtë një produkt mjaft i rrumbullakosur, siç mund ta zbuloni në rishikimin tonë të hershëm të IDrive. 

IDrive-Timeline

Nëse jeni duke kërkuar për ruajtje shtesë të IDrive, atëherë do të duhet të paguani para sepse IDrive nuk ofron ndonjë plan mujor. Sidoqoftë, krahasohet me ofruesit e tjerë për sa i përket çmimit, me 2TB depozitë që ofrohen për vetëm 69,50 dollarë në vit, megjithëse zakonisht ka zbritje në ofertë. Për 5TB ruajtje, ju do të paguani 99.50 $ në vit.

Karakteristikat e IDRive

IDrive ofron një klient desktop për Windows dhe macOS, duke përdorur metodën standarde të dosjes sync që shohim nga ofruesit e tjerë si Dropbox. Ekzistojnë gjithashtu aplikacione për Android dhe iOS që automatikisht do të rezervojnë fotot tuaja dhe i ruajnë ato si një afat kohor në aplikacion. 

IDrive përdor kompresim pa humbje dhe encryption do të thotë që ju mund të ruani të gjithë skedarët tuaj RAW pa frikë nga humbja e rezolucionit. Ju gjithashtu mund të ngarkoni skedarë video, megjithëse ka një kufi maksimal prej 2 GB për skedar. 

Edhe pse planet e paguara për IDRive janë të shkëlqyera, 5 GB hapësirë ​​e lirë e magazinimit është një mundësi e mirë për koleksionet më të vogla të fotografive, duke e vendosur atë në konkurrencë me zgjidhje të tjera si iCloud.

Pros:

 • Ruajtje falas 5 GB
 • Asnjë kompresim
 • Planet e zbritjes së çmimeve

Cons:

 • Asnjë plan çmimi mujor

Si i zgjodhëm ofruesit tanë

Nga rishikimet tona të tjera për ruajtjen e cloud, do të dini se kemi një vështrim të ftohtë dhe të vështirë te secili ofrues për të zbuluar të mirat dhe të mirat e tij. Nëse një ofrues bën një punë të shkëlqyeshme, ne do ta themi kështu. Nëse është një mundësi e dobët, ne nuk kemi frikë t’ju them.

Kjo është arsyeja pse ne shikojmë në veçoritë, çmimet dhe sigurinë në mbledhjet tona dhe, për këtë përmbledhje, ne kemi shikuar se sa mirë çdo shërbim i ruajtjes së cloud trajton ruajtjen e fotografive. Kjo është arsyeja pse pCloud dhe Sync.com, dy nga gjithëpërfshirësit tanë të preferuar, bëjnë vetëm mesin e paketës këtu.

Mendimet përfundimtare

Nëse jeni duke kërkuar të ruani mijëra JPEG që keni bllokuar telefonin dhe hard diskun tuaj, atëherë cilido nga ofruesit e kësaj liste me siguri do të bëjë një punë të shkëlqyeshme. Sidoqoftë, shikoni pak më afër dhe do të zbuloni se Amazon Photos është një nga opsionet më të mira për shumicën e përdoruesve, me një hapësirë ​​të pakufizuar që mund të ndani, si dhe qasje në shërbimet e tjera të Amazon.

Google Drive është një sekondë e ngushtë, me një hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtjen, për sa kohë që nuk keni mend që skedarët tuaj të kompresohen. SmugMug është një zgjedhje e mirë nëse jeni fotograf profesionist, Sync.com ofron siguri të shkëlqyeshme dhe madje Shutterfly mund të bëjë një punë të shkëlqyeshme falas nëse fotot tuaja janë të gjitha në format e duhur.

Kjo listë dëshmon që, pavarësisht nëse jeni një amator ose profesionist, ka shumë site për mbajtjen e imazheve dhe ofruesit e ruajtjes së cloud që do t’ju lejojnë të ruani ose tregoni koleksionin tuaj të fotografive, nga Amazon në IDrive (dhe gjithçka tjetër në mes).

Nëse keni përvojë të përdorni ndonjë nga shërbimet e mësipërme, ose mendoni se kemi humbur një lojtar kryesor, atëherë ju lutemi na tregoni në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me