Si të kopjoni Windows 7, 8 & 10 në vitin 2020

Windows i është dashur një kohë e gjatë që versioni 1.0, i cili sapo vendosi një ndërfaqe grafike të përdoruesit në MS-DOS, u lëshua në vitin 1985. Kjo tha, ajo ka fituar një reputacion ndër vite për të patur gabime, duke përjetuar ekran blu-të vdekjes gabime dhe përplasje. Në këtë artikull, ne do t’ju ndihmojmë të shmangni humbjen e të dhënave tuaja duke ju treguar se si të bëni kopje rezervë të Windows.

Gabimet dhe rrëzimet nuk e kanë ndaluar atë të jetë një nga sistemet më të njohura të funksionimit në botë. Incshtë mishërimi i fundit, Windows 10, në mënyrë të diskutueshme kujdeset për shumë nga problemet e paraardhësve të tij, edhe pse ka disa prej tyre, veçanërisht në lidhje me privatësinë. Nëse jeni të shqetësuar për këtë, lexoni se si të shkulni udhëzimet për vendosjen e intimitetit të Windows 10.

Nëse jeni një administrator serveri me detyrën e madhe për të bërë kopje rezervë të një serveri Windows para jush, lexoni listën tonë të kopjeve rezervë më të mirë të serverit Windows.

Në pjesën tjetër, ne do t’ju tregojmë se si të përdorni mjetin Windows Backup për të kopjuar sistemin tuaj të funksionimit dhe të siguroheni që nuk do t’i humbni skedarët tuaj nëse ndodh ndonjë gjë e padëshiruar.

Rezervoni Windows duke përdorur Mjetin rezervë të Windows

Kjo është ndoshta mënyra më e lehtë, megjithëse jo edhe mënyra më e mirë e trajtimit të kopjeve rezervë të Windows. Nëse skedarët tuaj janë veçanërisht të rëndësishëm dhe keni disa dollarë për të shpenzuar, ju rekomandojmë të kaloni direkt në seksionin në opsionet tuaja në internet, të cilat mund t’i gjeni nën këtë.

Në Windows 10, goditni fillimin, shtypni “panelin e kontrollit” dhe zgjidhni atë.

how-to-backup-dritare-Hapi 1

Shtypni “kopje rezervë” për të marrë një listë që tregon “Rikthim dhe rivendosje (Windows 7)” në krye. Hyni në të.

  SpiderOak vs Dropbox: Cili është më i miri për ju në vitin 2020?

how-to-backup-dritare-Hapi 2

Në dritaren “Rikthim dhe rivendosje (Windows 7)”, klikoni në lidhjen “krijoni një imazh të sistemit”.

how-to-backup-dritare-Step3

Një dritare tjetër do t’ju bëjë që të zgjidhni ku dëshironi të ruani imazhin tuaj. Vini re se do të merrni një imazh që përfshin të gjitha disqet tuaja, jo vetëm diskun e sistemit tuaj, dhe madhësia e tij mund të jetë e madhe, prandaj sigurohuni që të jeni përgatitur. Ju mund të merrni DVD të mjaftueshme, por ruajtja e një imazhi për ta do të ishte e lodhshme.

Shtë më e lehtë për të ruajtur në një hard disk tjetër. Vetëm mos harroni se ata mund të përplasen ose mosfunksionim dhe të marrin imazhin tuaj me vete. Nëse kjo ndodh, do të duhet të mbështeteni në programin e rimëkëmbjes së të dhënave për të tërhequr skedarët tuaj, por kjo nuk është një bast i sigurt. Disqet e gjendjes së ngurtë kanë një shkallë shumë më të ulët të dështimit, por përjetojnë më shumë gabime të të dhënave, kështu që nuk mund të jesh i sigurt se ata do ta mbajnë imazhin tënd të sigurt,.

Ajo që mund të bëni është të përfshini ruajtjen e cloud në ekuacion. Ju duhet të ndiqni rregullin 3-2-1 për kopjim, i cili sugjeron të mbani skedarët tuaj në një vend të largët dhe në dy pajisje lokale. Në fund të fundit, një kopje rezervë ia vlen vetëm diçka nëse nuk mund të humbet; Rikthimi i një kopje rezervë është mënyra e vetme e mirë për t’u siguruar në këtë.

Me siguri do të keni nevojë për shumë ruajtje për imazhin tuaj, kështu që ofruesit nga ruajtja më e mirë e cloud për skedarë të mëdhenj duhet të jenë të përshtatshme. Disa nga shërbimet më të mira për ruajtjen e cloud, të tilla si Sync.com dhe pCloud, janë në të dhe ato janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për ruajtjen e skedarëve tuaj.

  Një algoritëm i thjeshtë për të kopjuar disqet tuaja

Alternativa Online rezervë

Magazinimi quhet ruajtje për një arsye. Mund ta përdorni si një shërbim rezervë, por kjo do të sugjeronte që shërbimet e dedikuara rezervë nuk kanë shumë për të ofruar. Nuk është kështu, megjithëse shumë shërbime mund të rezervojnë tërë kompjuterin tuaj, ose thjesht imazhin e Windows, dhe ta rivendosin atë kur është e nevojshme.

Me fjalë të tjera, rezervimi në internet është i drejtuar drejt rikuperimit të fatkeqësive. Për dallim nga ruajtja e cloud, kopja rezervë e cloud bën një imazh të gjithë hard drive-it tuaj, që do të thotë se ruan strukturën e dosjes së saj dhe nuk kërkon që ju të vendosni skedarë në dosjen tuaj të sinkronizimit. Ndërsa kjo mund të jetë e ngadaltë dhe nuk ka hapësirë ​​të lirë për ruajtje, ju ofron disa veçori interesante.

Ato përfshijnë kopje rezervë të vazhdueshme, e cila siguron që kopja juaj e azhurnuar të jetë e azhurnuar dhe rezervimi shtesë, i cili zvogëlon kohën që duhet për të ngarkuar skedarët tuaj. Ndërsa shumica drejtojnë një proces të vazhdueshëm rezervimi, mund të ekzekutoni gjithashtu kopje rezervë të planifikuar, në mënyrë që kopjimi juaj të mund të funksionojë gjatë natës dhe të mos i hidhni burimet e sistemit tuaj.

Nëse mendoni se tiparet e avancuara do t’ju sjellin dobi, këshillohuni me udhëzuesin më të mirë të blerësit rezervë online për të gjetur një ofrues që i përshtatet nevojave tuaja. Ndërsa disa shërbime janë të ndërlikuara dhe kërkojnë që të etiketoni skedarët, shumë, siç është Backblaze, ofrojnë lehtësi të madhe të përdorimit. Nëse fleksibiliteti është më shumë gjë juaj, ju mund të dëshironi të kontrolloni rezervimin e CloudBerry, një klient rezervë i fortë që ju lejon të vendosni se ku ruhen të dhënat tuaja.

Lexoni rishikimin tonë të CloudBerry Backup dhe rishikimin e Backblaze për më shumë rreth këtyre dy shërbimeve të shkëlqyera.

  Rikthimi më i mirë në internet për Mobile 2020: Rezervimi në lëvizje

Backblaze-Slider1
© Cloudward.net

Backblaze-Slider2
© Cloudward.net

Backblaze-Slider3
© Cloudward.net

Backblaze-Slider4
© Cloudward.net

Backblaze-Slider5
© Cloudward.net

i mëparshëm

tjetër

Acronis True Image dhe BigMIND Home janë gjithashtu ofrues të aftë. Të dy kanë një kopje rezervë të imazhit, rezervë shtesë dhe mundësinë për të mbrojtur imazhet tuaja me një fjalëkalim. Nëse jeni të interesuar, lexoni rishikimin tonë të Acronis True Image dhe rishikimin e BigMIND Home.

Acronis True--Image-Backup-Setup-Slider1
© Cloudward.net

Acronis True--Image-Destinacionit-Slider2
© Cloudward.net

Acronis True--Image-Active-Protect-Slider3
© Cloudward.net

Acronis True--Image-Settings-Slider4
© Cloudward.net

Acronis True--image-Tools-Slider5
© Cloudward.net

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të mbani disqe të shumta të vështira që duhet të mbështeten. Kjo nuk është çështje, pasi që ofruesit e rezervave në internet mund të punojnë me disqe të jashtëm. Në fakt, ne kemi marrë një listë të ofruesve më të mirë rezervë në internet për disqet e jashtëm të vështirë.

IDrive, e cila është shërbimi ynë i lartë i rezervimit të cloud, është gjithashtu midis tyre (lexoni rishikimin tonë IDrive).

Mendimet përfundimtare

Disku juaj i ngurtë ose Windows OS nuk mund të shemben kurrë dhe të marrin të dhënat tuaja me të, por shansi që kjo të ndodhë është më e madhe se zero. Duke u mbështetur në fat mund t’ju largojë, por përgatitja është opsioni më i përgjegjshëm dhe garanton sigurinë e të dhënave tuaja.

Ne kemi përshkruar disa mënyra për të kopjuar Windows. Mjeti amtare është një mundësi falas që është futur në Windows, dhe është e lehtë për t’u përdorur. Thënë kështu, skedari i figurës që krijon mund të jetë i madh, kështu që është më mirë nëse mund ta ruani diku, ndoshta në re. Ju mund ta mbani atë në kompjuterin tuaj dhe të përfitoni nga karakteristikat e përparuara që sigurojnë rezervën më të mirë në internet për zgjidhjet e Windows, megjithëse.

Whatfarë mendoni për kopjimin e Windows? Cila zgjidhje preferoni? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me