Bitdefender vs Avast: Cilin duhet të zgjedhësh në vitin 2023?

Bitdefender është një nga produktet më të mira antivirus në dispozicion. Ka rezultate të shkëlqyera mbrojtjeje, një gamë të gjerë karakteristikash dhe një çmim të arsyeshëm për të filluar. Avast, megjithëse mungon në disa prej këtyre zonave, ka një plan kaq bujar kaq bujar që mund t’ju bëjë të mendoni dy herë për azhurnimin.

Në këtë krahasim të Bitdefender dhe Avast, ne do t’ju ndihmojmë të vendosni nëse ia vlen një azhurnim. Ndërsa mund të merrni shumë largësi të mbrojtjes falas me Avast, karakteristikat shtesë dhe mbrojtja mund t’ju shtyjnë drejt një pajtimi me Bitdefender.

Do të japim një përmbledhje të këtyre produkteve në pesë raunde. Nëse doni më shumë detaje rreth secilit shërbim, sigurohuni që të lexoni rishikimin tonë të Antivirus Bitdefender ose rishikimin tonë të Avast Pro.

Vendosja e një luftë: Bitdefender vs Avast

Bitdefender dhe Avast apelojnë në tregje të ndryshme. Bitdefender ka një gamë modeste të planeve që, edhe pse fillimisht më të shtrenjta, dalin me një normë më të ulët. Avast, nga ana tjetër, tërheq përdoruesit me një plan bujar të lirë në mënyrë që të reklamojë një veçori të paketuar, por më të shtrenjtë, të sigurisë.

Sidoqoftë, modelet e ndryshme të biznesit nuk shpjegojnë se cili është i duhuri për ju. Pricemimi është një konsideratë, por vetëm një pjesë e vetme e krahasimit tonë. Do të krahasojmë Bitdefender dhe Avast, duke përdorur të njëjtat kritere që kemi përdorur në udhëzuesin më të mirë të softuerit antivirus.

Ata do të konkurrojnë në karakteristika, çmime, mirëdashësi ndaj përdoruesit, mbrojtje dhe mbështetje. Ne do të shqyrtojmë atë që ofruesit ofrojnë në secilin seksion, do të mendojmë se si ata krahasohen dhe shpallin fitues. Cilindo ofrues pretendon se të paktën tre nga pesë raundet do të fitojë krahasimin.

Për dallim nga krahasimi i Bitdefender kundër Kaspersky, kjo është polarizuese. Ndërsa ekziston një fleksibilitet në vlerësimin tonë, ka mjaft ndryshime të konsiderueshme midis këtyre dy ofruesve për ta bërë fitoren konkrete.

Edhe kështu, ne ju rekomandojmë të lexoni në secilin seksion në vend që të skalitni fituesit. Gjërat që na pëlqen ose nuk na pëlqen në lidhje me një ofrues të veçantë nuk janë të rëndësishme për të gjithë, kështu që ndryshimet e vogla, të tilla si mungesa e një veçorie të veçantë, mund të mos jenë një ndërprerje e marrëveshjeve për ju.

1

Features

Karakteristikat janë të rëndësishme për një antivirus modern. Edhe oferta falas e Avast vjen me karakteristika që arrijnë përtej zbulimit dhe heqjes së malware. Ne do të shikojmë në suitat e sigurisë që Bitdefender dhe Avast kanë ndërtuar dhe do të vlerësojnë cilësinë e përgjithshme të shtesave të përfshira.

Bitdefender

Bitdefender ka një gamë të shkëlqyer të veçorive që ndërtohen ndërsa planet rriten në çmim. Plani më i shtrenjtë, Total Security, është një vitrinë për këto tipare. Planet e lira, siç është Antivirus Plus, gjithashtu kanë një gamë të bukur karakteristikash, por kanë mungesë të veçorive thelbësore të sigurisë si kontrolli prindëror dhe parandalimi i sulmit në internet.

Siguria totale është mbresëlënëse. Ju keni qasje në një menaxher të fjalëkalimit dhe VPN të kufizuar. Menaxheri i fjalëkalimit është themelor. Ka aftësinë të ruajë fjalëkalime, karta krediti dhe identitete dhe t’i plotësojë ato automatikisht në shfletuesin tënd. Një menaxher i dedikuar fjalëkalimi, siç është Dashlane, ka karakteristika më të mira, megjithëse (lexoni rishikimin tonë të Dashlane).

Bitdefender-Wallet

VPN është më shumë një provë se gjithçka tjetër. Ju mund të përdorni deri në 200MB në ditë para se të keni nevojë për të azhurnuar. Shtë e ngjashme me VPN-në e Kaspersky (lexoni rishikimin tonë Kaspersky Anti-Virus) i cili mundësohet nga Hotspot Shield (lexoni rishikimin tonë të Hotspot Shield).

Kjo sasi e vogël e të dhënave mund të anashkalojë rreziqet e WiFi publik dhe, për jo-teknologjitë, ne mendojmë se është një përfshirje e këndshme. Sidoqoftë, mund të merrni më shumë të dhëna dhe siguri më të mirë falas. Abonimi me xham, për shembull, ka një nga planet më bujare falas të VPN që kemi parë (lexoni rishikimin tonë të Windscrib).

Suite thelbësore e sigurisë është gjithashtu e bukur. Bitdefender përfshin mbrojtje ransomware me shumë shtresa, e cila përfshin një shtresë të mbrojtjes së të dhënave dhe monitorim të vazhdueshëm të dokumenteve tuaja të ndjeshme. Sigurohuni që të lexoni udhëzuesin tonë, çfarë është ransomware, nëse nuk jeni të njohur me këtë pjesë të keqe të malware.

Tipari ynë i preferuar i sigurt është Mënyra e Shpëtimit. Rescue Mode kursen makinën tuaj edhe nga malware më të sofistikuar, siç janë rootkits. Kjo formë e malware fiton lejet e thella të përdoruesit, duke e bërë gati të pamundur për tu hequr. Rescue Mode ju lejon të futeni në makinën tuaj në mënyrë të sigurt dhe ta hiqni atë.

Ekzistojnë edhe shumë karakteristika të tjera, përfshirë mbrojtjen e rrjetit social, këshilltarin e sigurisë WiFi dhe mbrojtjen e kamerave (rekomandimi ynë i parë në udhëzimin tonë se si të siguroni kamera tuaj). Bitdefender ka një grup të fortë karakteristikash dhe, ndërsa shpërndarja është e çuditshme, ka akoma shumë për të pëlqyer.

Avast

Avast ka një listë më të gjatë dhe më të shtrenjtë të planeve. Karakteristikat që ofron Bitdefender si një provë, megjithëse, siç është VPN, përfshihen si shërbime të plota në planin më të lartë të Avast. Ajo që na bën përshtypje më shumë është oferta falas e Avast.

Versioni falas i Avast siguron mbrojtje thelbësore kundër malware në kohë reale, së bashku me një këshilltar të sigurisë WiFi dhe menaxher të fjalëkalimit. Karakteristikat e fituan atë një vend në udhëzuesin tonë për programin më të mirë antivirus falas. Sidoqoftë, mungojnë masat e avancuara të mbrojtjes për t’ju mbajtur të sigurt nga gjëra të tilla si përpjekjet e phishing.

Menaxher i fjalëkalimit Avast Pro

Pasi të filloni të paguani, tiparet bëhen më të fuqishme. Siguria e Internetit përfshin një shtresë shtesë të mbrojtjes së ransomware, prodhimin e phishing, një firewall të përparuar, mbrojtje me qëllim të keq të faqes në internet dhe, veçorinë tonë të preferuar, Sandbox Mode.

Inspektori Avast Wifi

Avast Sandbox ju lejon të ekzekutoni aplikime të dyshimta në një mjedis të sigurt dhe të shihni se si ata sillen. Nëse jeni duke shkarkuar një përrua të dyshimtë (lexoni VPN-në tonë më të mirë për përrua), për shembull, mund ta hapni skedarin në Sandbox pa rrezikuar të ndikoni në makinën tuaj lokale.

Në krye të rreshtit është Avast Ultimate i cili përfshin $ 130 shtesë. Ju mund të përdorni Premium Avast SecureLine VPN, Avast Cleanup Premium dhe Avast Fjalëkalimet. VPN nuk është i shkëlqyeshëm më vete, por është i mirë si një përfshirje falas. Ju mund të lexoni në lidhje me të në rishikimin tonë Avast SecureLine VPN.

  Bitdefender vs Avast: 2023-ci ildə hansı birini seçməlisiniz?

Fjalëkalimet Premium nuk ofrojnë shumë kur krahasohen me menaxherët më të mirë të fjalëkalimeve. Karakteristikat kryesore janë hyrja me një prekje në pajisjet e lëvizshme dhe Fjalëkalimi Guardian, një shërbim monitorimi që do t’ju paralajmërojë nëse një llogari është shkelur. Si një përfshirje në Ultimate, është mirë, por nuk ia vlen 19,99 dollarë në vit një çmim që kërkon.

Cleanup Premium, vetëm, ia vlen të azhurnohet. Kjo veçori do të skanojë makinën tuaj për çdo skedar të çuditshëm dhe t’i heqë ato, duke përfshirë regjistrimet e regjistruara të dëmtuara ose të tepërta, skedarët e vjetër të memorjes dhe më shumë. Ai gjithashtu do të analizojë aplikacionet dhe shërbimet në sfond, në mënyrë që të shpejtoni makinën tuaj.

Avast ka një listë më të gjatë të veçorive me një çmim më të lartë për t’u përputhur. Shërbimet shtesë të përfshira në Ultimate i veçojnë ato nga Bitdefender. Sidoqoftë, duke injoruar këtë plan të nivelit më të lartë, tiparet janë të ngjashme, thjesht shpërndarë ndryshe.

Një mendim i rrumbullakët

Ka shumë për të pëlqyer në lidhje me Avast, veçanërisht në pjesën e sipërme. Sandbox, Cleanup dhe SecureLine janë të gjitha tiparet tërheqëse. Sidoqoftë, shtesa të thjeshta si Bitdefender Photon, i cili analizon konfigurimin e pajisjeve tuaja dhe softuerëve për të optimizuar skanimet, mungojnë.

Edhe si përfshirje, VPN dhe menaxheri i fjalëkalimeve nga Avast janë më të mirë, dhe duket se ato tipare u shtynë në ballë në sakrificë të veçorive të thjeshta, por të fuqishme. Bitdefender ka një gamë më të mirë të karakteristikave të mbrojtjes me një çmim më të lirë, dhe ju mund të bëni blerje për shërbime pastrimi, një menaxher fjalëkalimi dhe VPN a la carte.

Raundi: Karakteristikat Pika për Antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e Avast Pro

2

Çmimeve

Me shumë antiviruse falas dhe të lirë që funksionojnë, është e vështirë të justifikosh një çmim të lartë. Ne do të shohim përbërjen e planeve që ofrojnë Avast dhe Bitdefender dhe i krahasojmë tiparet në kontekst me koston.

Bitdefender

Bitdefender ka një formacion të thjeshtë, tre planësh që përfshin veçori shtesë pasi çmimi rritet. Ndërsa dy planet e lira, Antivirus Plus dhe Internet Security, janë vetëm Windows, në krye të linjës Total Security mund të mbrojë deri në 10 pajisje në Windows, macOS, iOS dhe Android (duke e fituar atë vendin fitues në antivirusin tonë më të mirë për zgjedhjen e Android ; Avast shënoi i pesti).

Antivirus Plus, i cili mund të mbulojë një deri në 10 PC, është i lirë në termin fillestar. Studitërisht, Bitdefender ofron vetëm çmime promovimi në plane me tre PC. Nëse dëshironi ta blini atë për një, pesë ose 10 makina, do të duhet të paguani tarifën e plotë.

Kjo është kompensuar nga planet afatgjata. Ju mund të blini deri në tre vjet në front me normën e promovimit. Ndërsa çmimi në vit është i njëjtë, ju jep më shumë kohë para se të fillojë norma e rinovimit.

Siguria e Internetit funksionon në të njëjtën mënyrë. Mund të blini mbrojtje nga një deri në 10 kompjuterë Windows deri në tre vjet. Ashtu si Antivirus Plus, shkalla e promovimit vlen vetëm kur blini mbrojtje për tre pajisje.

’Shtë vetëm 5 dollarë më shumë, dhe lehtë fiton atë bukë. Internet Security shton veçori të tilla si kontrolli prindëror, mbrojtja e kamerave dhe këshilltari i sigurisë WiFi. Ai gjithashtu përfshin Safe Files i cili shton një shtresë tjetër të mbrojtjes së ransomware.

Plani më tërheqës është Total Security, jo vetëm për aftësinë e tij për të mbrojtur sisteme të shumta operative, por edhe për çmimet e tij të shkëlqyera promovuese. Mund të mbrojë pesë ose 10 pajisje për deri në tre vjet në të njëjtën kohë. Pavarësisht se sa pajisje përdorni ose për sa vjet, do të merrni një çmim fillestar të zbritur.

Karakteristikat si kontrolli prindëror duken më tërheqëse në kontekstin e një plani shumë-pajisje. Nëse mbroni 10 pajisje, ka të ngjarë ato pajisje të përfshijnë të paktën dy sisteme operative të ndryshme, dhe Total Security ju jep fuqinë për të mbrojtur dhe monitoruar gjithçka.

Normat e promovimit janë të shkëlqyera në të gjithë tabelën. Normat e rinovimit nuk janë as të këqija, as me antivirusët e tjerë në treg. Mbështetja e Bitdefender për pajisje të shumta dhe lista e gjatë e karakteristikave e bëjnë atë një vlerë të shkëlqyeshme, edhe pas rinovimit.

Avast

Avast mund të mbrojë të njëjtat OS si Bitdefender por jo në një plan të vetëm. Ekziston një ndarje midis veçorive dhe sistemeve operative të mbështetura që do të thotë se do të shpenzoni më shumë për veçoritë që përfshin Bitdefender falas.

Të gjitha planet e Avast, me përjashtim të Ultimate, mund të mbrojnë një deri në 10 PC, por nuk ka asnjë plan me shumë pajisje në dispozicion. Do të duhet të blini mbrojtje për Android veçmas nëse doni të mbroni pajisjen tuaj celular. Ndërsa mund të instaloni menaxherin VPN dhe fjalëkalimin në pajisjet iOS, nuk ka antivirus të iOS (kjo është arsyeja pse nuk e ka bërë listën tonë për antivirusin më të mirë për Mac).

Avast ofron plane falas për macOS dhe Android, të cilat mund të simulojnë një plan me shumë pajisje. Sidoqoftë, si Avast Free në Windows, ka kërkesë të vazhdueshme për të azhurnuar. Alsoshtë gjithashtu e vështirë të justifikosh një simulim kur Bitdefender ofron mbrojtje të vërtetë me shumë pajisje.

Plani ynë i preferuar, Ultimate, mund të sigurojë vetëm një pajisje të vetme, gjithashtu. Ndërsa të gjitha planet e tjera mund të mbështesin një, tre, pesë ose 10 makina, Ultimate mund të mbështesë vetëm një. Ultimate është thjesht Avast Premier me shtesa, kështu që paaftësia e tij për të mbrojtur makina të shumta nuk do të ketë kuptim.

Të gjitha çmimet janë gjithashtu për një pajisje të vetme. Siguria e Internetit, për shembull, kërkon mbi 100 dollarë përveç çmimit bazë për të mbrojtur 10 pajisje. Për dallim nga planet e tjera me shumë pajisje, çmimi për pajisje në të vërtetë rritet ndërsa shtoni më shumë në planin tuaj.

Nëse jeni përdorues i vetëm me Windows, atëherë tarifat nuk janë të tmerrshme. Mimi është modest për një pajisje të vetme, dhe ka një listë mbresëlënëse të veçorive. Scenariodo skenar tjetër e bën modelin e biznesit të Avast të duket pa kuptim kur krahasohet me Bitdefender.

Dy mendime të rrumbullakëta

Gama e kufizuar e Avast dhe një model biznesi la carte mund të funksionojnë për ju. Sidoqoftë, nevoja për mbrojtje në pajisjet e lëvizshme nën një plan të vetëm nuk mund të injorohet. Bitdefender ka një formacion më logjik antivirus që do të apelojë për një gamë më të gjerë të përdoruesve.

Raundi: Pika e mimeve për Antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e Avast Pro

3

User-mirëdashësi

Antiviruset janë më komplekse sesa dikur, kështu që kuptimi i të gjitha tipareve është i rëndësishëm. Ne do të shikojmë në ndërfaqet e ofertës Bitdefender dhe Avast, si dhe cilësimet e sigurisë, të tilla si mënyrat e skanimit.

Bitdefender

Bitdefender është shumë i lehtë për t’u përdorur, kryesisht për shkak të tipareve të tij “veprime të shpejta” dhe profileve të performancës. Ajo gjithashtu ka një sasi të mirë të energjisë, e cila, për fat të mirë, nuk merr në mënyrën e shfrytëzueshmërisë.

  Bestes Antivirus für Mac 2023: Abjuration für Apple

Instalimi zgjat një kohë, megjithëse. E ekzekutueshme e Bitdefender është në madhësi gjysmë gigabajt dhe na duhen mbi 10 minuta për tu instaluar gjatë testimit. Theshtë antiteza e instalimit efikas të Webroot (lexoni rishikimin tonë Webroot SecureAnywhere).

Sapo të përfundojë instalimi, gjërat kërkojnë lart. Karakteristika më e mirë e Bitdefender është “veprime të shpejta”. Ekrani kryesor i UI ka pesë pllaka që ju i personalizoni me karakteristika të ndryshme për qasje të lehtë. Nëse jeni duke përdorur provën falas, njëra prej pllakave është alokuar për një reklamë për të përmirësuar.

Bitdefender-Interface

Konfigurimi ynë përdori katër pllakat e tjera për skanim të shpejtë, VPN, skanim të plotë të sistemit dhe SafePay, një mënyrë e sigurt bankare.

Veprimet e shpejta funksionojnë kaq mirë sepse ato ju lejojnë të kryeni veprime nga ekrani kryesor i UI. Ju nuk keni nevojë të futeni në cilësime për të ekzekutuar një skanim, për shembull. Do gjë që ju dëshironi është atje kur hapni aplikacionin.

Mbi veprimet tuaja, do të gjeni Bitdefender Autopilot. Autopilot është një sistem i rekomandimit të sigurisë që do të përdorë ato që janë në makinën tuaj për të njohur dobësitë e mundshme. Do t’ju japë gjithashtu veprimin e duhur për të rregulluar këto dobësi.

Bitdefender përfshin profile të performancës që mund të zgjedhin ndikimin e sistemit të përdorimit të një antivirusi. Profilet përqendrojnë burimet në disa zona ndërsa i shtypin ato në të tjera, në varësi të asaj që ju po bëni. Për shembull, profili “punë” do të rrisë mbrojtjen e postës elektronike dhe profili “film” do të shtypë njoftimet.

BitDefender-profile-Cilësimet

Nëse plani juaj mbështet më shumë se një pajisje, atëherë Bitdefender Central do të jetë i dobishëm. Sshtë një ndërfaqe me bazë në internet për të monitoruar të gjitha pajisjet në të cilat mund të qaseni në çdo makinë. Qendrore do t’ju tregojë mbrojtjen e përgjithshme, si dhe çdo njoftim, për secilën nga pajisjet tuaja.

Bitdefender-Central-Interface

Ndërfaqja e Bitdefender është e lehtë për t’u përdorur jashtë kutisë, por përvoja bëhet më e mirë me veprime dhe profile të shpejta. Ka shumë fuqi për të shpaketuar gjithashtu. Ne nuk mund të mendojmë për një mënyrë më të mirë për të përdorur një antivirus.

Avast

Për dallim nga raundet e mëparshme, Avast bën një luftë të mirë këtu. Ndërsa mungojnë veprimet dhe profilet e shpejta, ai ende ka një ndër ndërfaqet më të mira antivirus në dispozicion. Sidoqoftë, nëse përdorni një plan të lirë ose të lirë, klienti ka shumë kërkesa për azhurnim.

Avast do të ketë disa karakteristika në UI dhe do të shfaqë një bravë pranë tyre. Këto janë tipare të kyçura që nuk janë të përfshira në planin tuaj. Ngjashëm me kërkesën e Bitdefender për të rinovuar, ne nuk kemi parasysh tiparet e mbyllura që shfaqen në UI si një nudge delikate për të përmirësuar.

Navigacion Avast Pro

Jo të gjitha tiparet janë të tilla. Disa, siç është VPN, shfaqen si çdo veçori tjetër. Pasi të keni klikuar në të, ju e keni sjellë në një faqe arka për ta blerë atë. Kjo reklamë e mbrapa nuk na fik ndërfaqen e Avast.

Duke vepruar sikur një tipar të përfshihet kur nuk është vetëm disingenuous, por konfuz.

Për sa kohë që mësoni se çfarë është dhe nuk përfshihet, ndërfaqja nuk është e keqe. Avast përfshin katër mënyra skanimi. Ju keni skanime të shënjestruara, të plota dhe boot, si dhe Smart Scans, të cilat janë të preferuarit tanë. Smart Scans drejtojnë një spastrim normal antivirus, por gjithashtu kontrollojnë për kërcënime në rrjet, zgjerime të dyshimta të shfletuesit, programe të cenueshme dhe çështje të performancës.

Mënyrat e skanimit Avast Pro

Nëse keni Avast Ultimate, ju mund të zgjidhni të gjitha këto çështje. Nëse jo, ka akoma më shumë kërkesë për të përmirësuar. Ju mund të zgjidhni disa, por gjëra të tilla si çështjet e performancës do të vazhdojnë të shqetësohen nga ju.

Të gjitha planet vijnë me Shfletuesin e Sigurt të Avast, i cili gjithashtu është i disponueshëm falas veçmas. Shfletuesi i Sigurt është një shfletues i bazuar në Chromium që ka zgjerime të tilla si adblock dhe monitorim në kohë reale të integruar. Sshtë një plan urbanistik i njohur, por i mungon integrimi Google i Chrome.

Shfletuesi i sigurt i Avast Pro

Shtë turp që Avast bombardon përdoruesit me reklama. Ndërfaqja është e shkëlqyeshme, me një plan urbanistik logjik dhe shumë energji. Sidoqoftë, përdorimi i vazhdueshëm i praktikave të reklamimit të prapambetura bën që ajo të humbasë shkëlqimin e saj.

Rreth tre mendime

Avast ka një ndërfaqe të shkëlqyeshme, dhe nëse mund të merreni me reklamat, është një pretendent i denjë për Bitdefender. Sidoqoftë, Bitdefender jo vetëm që ka më pak reklama, por edhe karakteristika si veprime të shpejta dhe profile të performancës që e bëjnë atë një mundësi më tërheqëse, në përgjithësi.

Raundi: Pika e Miqësisë për Përdoruesin për Antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e Avast Pro

4

mbrojtje

Aspekti më i rëndësishëm i një antivirusi është se sa i sigurt ju mban. Ne do të krahasojmë rezultatet më të fundit nga AV-Test, AV-Comparatives dhe MRG-Effitas për të parë nëse Bitdefender ose Avast është më i sigurt. Do të shohim gjithashtu numrat e performancës për të vlerësuar se si janë të uritur të dy sistemet.

Bitdefender

Bitdefender ka disa nga rezultatet më mbresëlënëse që kemi parë nga ndonjë antivirus. Ishte zgjedhja jonë e parë për antivirusin më të sigurt. Ai gjithashtu ka një prekje të lehtë në burimet e sistemit, megjithëse është më i rëndë se disa ofrues të tjerë. Pavarësisht, shtimi i profileve të performancës dhe optimizimi i pajisjeve e anashkalojnë këtë çështje.

AV-Test i dha asaj një rezultat të përsosur në testimin e saj në Gusht 2023. Bitdefender ishte 100 përqind efikas kundër malware të përhapur dhe të ditës zero. AV-Testi përdorte vetëm trembje nga 20,000 mostra, në total. Mesatarja e industrisë për këtë kornizë kohore ishte 100 përqind, kështu që, në dritën e asaj Bitdefender duket më pak mbresëlënëse.

Bitdefender-blocked-Website

Rezultatet e mbrojtjes së përsosur të Bitdefender janë rregull, jo përjashtim, sidoqoftë. Në prill, kur mesatarja e industrisë ishte 99.5 përqind, AV-Testi akoma e gjeti atë 100 përqind efektiv kundër malware të përhapur dhe zero të ditës.

Rezultatet e performancës nuk janë të shkëlqyera. Ndërsa AV-Test i dha Bitdefender një rezultat perfekt në performancën, ajo ha më shumë burime të sistemit sesa antivirusi mesatar. Bitdefender ngadalësoi makinën me 25 përqind ndërsa lëshoi ​​faqet e internetit të njohura, një provë ku mesatarja e industrisë ishte vetëm 15 përqind.

Bitdefender është në nivelin e duhur në të gjitha kategoritë e tjera të performancës, megjithëse.

AV-Krahasuesit gjetën rezultate të ngjashme. Gjatë testimit të gushtit 2023, Bitdefender bllokoi 100 përqind të kërcënimeve pa ndonjë pozitive false. Nga 17 ofruesit e tjerë të testuar, Kaspersky ishte i vetmi antivirus tjetër që mburrej me këto rezultate.

Të dhënat më të fundit të performancës nga AV-Comparatives janë nga Prilli 2023. Bitdefender iu dha një vlerësim i përparuar +, niveli më i lartë i mundshëm, për performancën. Ai e ka ruajtur këtë vlerësim që nga tetori 2012 kur mori vlerësimin e përparuar.

  Bitdefender vs Avast: watter moet u kies in 2023?

MRG-Effitas i dha asaj një Certifikim të Nivelit 2 në analizën e tij të spektrit të plotë në Q2 2023. Ky çertifikim do të thotë që bllokoi 98 përqind të malware në të gjitha provat. Duke parë rezultatet, Bitdefender kishte rezultate perfekte është të gjitha kategoritë përveç bllokimit të adware, ku humbi pesë nga 20 mostrat e përdorura.

Në testimin Q1 2023, MRG-Effitas i dha asaj një certifikim të Nivelit 1, megjithëse, do të thotë se bllokoi të gjitha kërcënimet menjëherë ose përmes monitorimit të sjelljes.

Avast

Suditërisht, AV-Test gjithashtu gjeti Avast 100 përqind efektiv kundër keqdashjeve të ditës zero dhe të përhapur në gusht 2023, pasi mesatarja e industrisë ishte 100 përqind gjatë asaj kohe. Duke u rikthyer një muaj në korrik, AV-Test zbuloi se vetëm 99.2 përqind ishin efektiv kundër malware-ditës zero dhe 99.9 përqind kundër malware të përhapur.

Rezultatet e prillit janë më keq. Avast ruajti 99.9 përqind mbrojtje kundër malware të njohur, por ra në 98.9 përqind kundër sulmeve të ditës zero.

Kërcënimi i Avast Pro u zbulua

Ajo ka më pak se rezultate të performancës ideale, gjithashtu. Ndërsa Bitdefender po ashtu mundohej kur lante faqet e internetit të njohura, AV-Test e gjeti Avast katër përqind më të ngadaltë ndërsa kryente këtë detyrë të njëjtë. Ishte gjithashtu më i ngadalshëm kur kopjoni skedarët por nga një diferencë më e vogël.

AV-Krahasuesit gjetën rezultate të mira por jo në nivelin e Bitdefender. Gjatë testimit të 193 copë malware të gjallë në gusht 2023, Avast ishte 99.5 përqind efektiv. Kishte tre pozitive false – njëjtë si AVG (e cila përdor të njëjtën infrastrukturë të sigurisë siç mund të lexoni në rishikimin tonë të AVG).

Rezultatet e performancës nga AV-Krahasuesit janë të shkëlqyera, megjithëse. Testi më i fundit në Prill 2023 i dha asaj tre nga tre yje dhe një vlerësim të përparuar +. Ai e ka ruajtur këtë vlerësim pasi AV-Comparatives ka testuar produktin, minus një goditje të vogël në Tetor 2014, ku ra në një vlerësim të përparuar.

MRG-Effitas i dha asaj një Certifikim të Nivelit 1 në analizën e tij të spektrit të plotë në Q2 2023, që do të thotë Avast bllokoi të gjitha kërcënimet menjëherë ose përmes mbrojtjes së sjelljes. Gjatë këtij testi të njëjtë, ESET Internet Security u dha një certifikim të Nivelit 1, gjithashtu (lexoni rishikimin tonë ESET NOD32).

Pozicionet e Bitdefender dhe Avast kaloni në testimin Q1, megjithatë, Bitdefender duke kërcyer nga Niveli 2 në Nivelin 1, dhe Avast duke rënë në drejtim të kundërt. Ajo u bashkua me Panda Internet Security në nivelin e dytë (lexoni rishikimin tonë të Sigurimit të Panda).

Raundi i Katër Mendimeve

Në varësi të laboratorit që ju referoni, Bitdefender dhe Avast janë afër rezultateve të mbrojtjes. Rezultatet nga AV-Test tregojnë një butësi ndaj keqdashësit të ditës zero në fund të Avast, i cili është një faktor i rëndësishëm për t’u marrë parasysh.

Duhet të theksohet se AV-Test e vlerësoi Avast Free ndërsa testoi një version të paguar të Bitdefender. Teorikisht, versioni falas i Avast duhet t’ju ofrojë të njëjtën mbrojtje, të paktën kundër malware. Ndërsa ne kemi rezervat tona për legjitimitetin e kësaj, ne do të duhet t’i përmbahemi asaj logjike për këtë raund dhe t’i dhurojmë atë Bitdefender.

Raundi: Pika e mbrojtjes për antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e Avast Pro

5

mbështetje

Mbështetja nuk është aq shqetësuese sa mbrojtja, pasi një antivirus ka për qëllim të jetojë në makinën tuaj si një mbrojtës i heshtur. Edhe kështu, pasi paketat e sigurisë bëhen më komplekse, ka nevojë për një sistem mbështetës solid.

Bitdefender

Bitdefender ka disa nga ndihmat më të mira që kemi parë nga një antivirus. Ekzistojnë mundësi kontakti për biseda të drejtpërdrejta, postë elektronike dhe telefon, si dhe një bazë të thellë njohurish, video-si dhe forumi i komunitetit.

Baza e njohurive ndahet midis produkteve të shtëpisë dhe biznesit dhe më tej nga produktet individuale në ato nivele. Bitdefender mirëmban artikujt deri në vitin 2015, kështu që ju mund të gjeni mbështetje për pjesët e datës të softuerit.

Bitdefender-Knowledgebase

Shumica e artikujve kanë udhëzime të hollësishme dhe fotografi të ekraneve, por disa vijnë me një tutorial shoqërues video. Temat janë themelore, siç është instalimi i Bitdefender ose marrja në qendër, por ato janë akoma një shtesë e këndshme.

Mbështetja direkte është gjithashtu e shkëlqyeshme. Bitdefender iu përgjigj pyetjes sonë të postës elektronike në më pak se gjashtë orë. Nëse keni nevojë për mbështetje më të menjëhershme, mund të telefononi Bitdefender rreth orës. Mbështetja telefonike 24/7 ofrohet në 16 shtete dhe nëse bien jashtë atyre vendeve, mund të përdorni linjën mbështetëse në të gjithë Anglinë.

Biseda live është e kontrolluar nga AI, që do të thotë se do të përpiqet t’i përgjigjet pyetjes tuaj duke treguar artikuj në bazën e njohurive. ’Shtë opsionale, megjithatë. Në çdo kohë gjatë bisedës, mund të kërkoni që të transferoheni tek një agjent i drejtpërdrejtë.

Avast

Avast ka mbështetje mediokre. Fokusi është në opsionet DIY me një sistem kontakti ngatërrues dhe kufizues. Baza e njohurive është e fortë, megjithëse, dhe forume janë aktive, edhe pse të datuara.

Baza e njohurive është e ndarë nga produkti, secila duke ofruar rreth 20 hyrje. Ka kaq pak sepse Avast mbulon shumë terren në secilin artikull. Një temë e vetme do të përfshijë specifikat në sisteme të ndryshme operative, për shembull, secila pjesë duke përfshirë udhëzimet hap pas hapi dhe fotografitë e ekraneve.

Bëj bazën e njohurive

Forumet janë aktive, por të datuara. Dizajni është i njohur dhe mbulon çdo produkt që Avast ofron. Ka mbi një milion përdorues aktivë, gjë që e bën këtë një burim mbështetjeje të shëmtuar por të paçmuar.

Mundësitë e kontaktit mungojnë rëndë. Ndihma telefonike është në dispozicion për çdo pyetje para shitjes, por faturimi dhe mbështetja teknike janë të rezervuara për email. Përdoruesit e Avast Free nuk kanë qasje në asnjë formë të kontaktit.

Kufizimet e kontaktit duken si një përfitim parash për Avast Total Care, një shërbim mbështetës që do t’ju ekzekutojë 199 dollarë në vit. Një agjent Avast do të hyrë nga distanca në makinën tuaj, do ta përfshijë atë për problemet dhe do të përpiqet të zbatojë ndonjë zgjidhje. Me gati katër herë koston e një plani bazë, nuk duket se ia vlen.

Rreth pesë mendime

Sistemi mbështetës i Bitdefender është i shkëlqyeshëm ndërsa Avasti është më i miri. Vizatimi më i madh për Avast është baza e tij e shkëlqyer e njohurive, por Bitdefender nuk i mungon këtij departamenti. Një grumbull i madh i opsioneve të kontaktit dhe një forme moderne, fituesi për këtë raund është i qartë.

Raundi: Pika e Mbështetjes për Antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e Avast Pro

6

Mendimet përfundimtare

Bitdefender e bëri punën e lehtë të Avast, duke pretenduar fitore në çdo raund. Sshtë zgjedhja jonë e parë në programin antivirus, jo vetëm kundër Avast, por edhe kundër pjesës tjetër të fushës antivirus. Ajo mbulon të gjitha bazat që një antivirus duhet ndërsa ruan një pikë çmimi të arsyeshme.

Fituesi: Bitdefender

Kjo nuk do të thotë që Avast i mungon merita. Ndërsa shpërndarja e produkteve duket se është e uritur, plani falas është shumë bujar. Nëse jeni duke kërkuar një antivirus falas, Avast është një nga zgjedhjet më të mira në dispozicion.

A ju pëlqen më shumë Avast apo Bitdefender? Na tregoni në komente dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me