Si të zhbllokoni YouTube: Video Streaming për të gjithë

Të gjithë e njohin YouTube. Websiteshtë uebfaqja më e vizituar në botë pas Google.com, madje duke rrahur Facebookun në numër të vizitorëve. Ajo ka shkuar nga një uebfaqe themelore e ndarjes së videove në një mini-internet të plotë ku lulëzojnë komunitetet. Megjithatë, jo gjithkush mund të përdorë videot në YouTube, kjo është arsyeja pse ne kemi bashkuar këtë udhëzues të shpejtë dhe të thjeshtë se si të zhbllokojmë YouTube.

YouTube mund të bllokohet për çdo numër arsyesh. Ndoshta ju jeni në një vend që censuron internetin ose shefi juaj është i irrituar që po humbni kohë duke shikuar videot e YouTube kur duhet të azhurnoni fletëpalosjet. Ndoshta ju dëshironi të dëgjoni një këngë në internet, vetëm për të zbuluar se disa kompani regjistrimi e bëjnë vetëm një pjesë të përzgjedhjes së përmbajtjes së tyre video në dispozicion në vendin tuaj, gjë që mund të marrë bezdi.

Pavarësisht nga arsyeja, nëse YouTube është i bllokuar, ne kemi rregullimin më poshtë. Para se të arrijmë në mënyrën se si mund të zhbllokoni videot në YouTube, megjithatë, le t’i shqyrtojmë arsyet që kanë të bëjnë me hyrjen të bllokuar në YouTube.

Pse është bllokuar YouTube?

youtube-block

Aktualisht, vetëm tre vende kanë bllokuar plotësisht YouTube (megjithëse numri ndryshon): Kina, Irani dhe Koreja e Veriut. Në secilin vend, qëllimi është të sigurohemi që popullsia e tyre të mbrohet nga ndikimet e huaja në internet që mund t’i bëjnë njerëzit të mendojnë se uji i helmuar dhe shtypja e rregullt autoritare nuk janë normë kudo.

Sidoqoftë, shumica e popullsisë së botës jeton në një vend ku interneti është (relativisht) falas – të paktën tani për tani – dhe arsyeja që ata nuk mund të shikojnë video është thjesht sepse dikush vendos një bllok në sit. Webmasterët në korporatat e mëdha, si dhe bizneset e vogla, universitetet dhe sistemet shkollore, shpesh kanë urdhra në këmbë për të bllokuar të gjitha qasjet në përmbajtjen e videove në YouTube.

Regjimet më brutale dhe të padrejta shpesh gjenden në familje, natyrisht, ku prindërit me teknikë kanë vendosur kontrollin e prindërve në atë që në uebfaqet e detyrave të shtëpisë-duke shmangur adoleshentët dhe fëmijët kureshtarë të shkollës fillore kanë qasje në (lexoni udhëzuesin tonë se si të mbroni fëmijët tuaj në internet për më shumë në lidhje me atë).

Videot në YouTube nuk bllokohen vetëm për të siguruar që jeta e njerëzve është më e keqja e mundshme – megjithëse mund të duket kështu – mund të jetë gjithashtu një mënyrë për të mbajtur përdorimin e ulët të bandës ose për të siguruar që njerëzit janë duke punuar në vend se të shkëputen (thotë shkrimtari që është duke dëgjuar një listë për luajtje në YouTube ndërkohë që e meriton këtë pjesë). As fëmijët nuk duhet të shikojnë përmbajtje video që kanë të bëjnë me temat përtej kenit të tyre.

Meqenëse YouTube nuk mund të interesohet më pak për kë do t’i qasen asaj dhe kur, duke kaluar këto blloqe – qofshin ato qeveritare, korporative ose prindërore – është e lehtë si byrek. Kjo përfshin blloqet e vetë vendeve në YouTube që bazohen në gjeografi. Në parim keni katër mundësi kur doni të shihni videot e bllokuara në YouTube. Ne do t’i renditim ata shpejtë për ju këtu, përpara se të futemi në thellësi më poshtë.

Si mund ta zhbllokoj YouTube?

  1. Përdorni një Proxy
  2. Përdorni një VPN
  3. Përdorni HTTPS
  4. Ndryshoni serverin tuaj DNS

Zhbllokoni YouTube me një Proxy Web

Mënyra më e lehtë dhe më e lirë për të marrë rreth një bllok në YouTube është duke përdorur një proxy në internet. Një prokurë e bën serverin e internetit të mendojë se adresa e IP-së dhe vendndodhja juaj janë të ndryshme nga realiteti.

Proxy më e mirë në YouTube do të jetë e lehtë për t’u përdorur dhe e shpejtë. Ne kemi bashkuar një listë të ofruesve më të mirë të proxy, por vini re se kurrë nuk duhet të përdorni një përfaqësues përveç YouTube, ose gjëra të këqija mund të ndodhin.

Kjo për shkak se proxies nuk janë shumë të sigurt. Ata maskojnë adresën tuaj IP, por nuk mbrojnë lidhjen tuaj të internetit. Kështu që, për shembull, nëse jeni duke u përplasur me një përfaqësues, është shumë e njëjtë sikur të tundni një flamur të madh, të kuq në autoritetet e të drejtave të autorit. Ne flasim më shumë për sigurinë e proxy-ut në artikullin tonë VPN vs proxy.

Zhbllokoni YouTube me një VPN

Një mënyrë shumë më e mirë sesa të përdorni një proxy të internetit për të kaluar çdo bllok është përdorimi i një rrjeti virtual virtual, ose VPN. Artikulli i lidhur ka më shumë informacione, por përdorimi i një VPN në thelb dërgon lidhjen tuaj të internetit përmes një lokacioni tjetër, do të thotë që ju mund të mashtroni një uebfaqe pranuese duke menduar se po e përdorni atë nga një pajisje tjetër, shtëpi apo vend. Një VPN mund të anashkalojë geoblocks në internet dhe është një mënyrë pa mend për të zhbllokuar YouTube.

Anydo prej zgjedhjeve tona më të mira të VPN do të flasë përmes kontrolleve prindërore ose lejeve të administratorit sikur të ishin bërë nga letra dixhitale. Një VPN e mirë kushton para, kështu që mund të jetë një pengesë për disa. Sidoqoftë, nuk është e pazakontë që një VPN të ketë të paktën një garanci për kthimin e parave. Ne kemi bashkuar gjithashtu një listë të VPN më të mirë falas, por të gjithë kanë një lloj kapele të bandës.

Farëdo që të bëni, kurrë, kurrë mos shkoni me ndonjë nga shërbimet VPN për të cilën flasim në artikullin tonë më të dobët falas VPN, me përmendje të veçantë duke shkuar në botnet Hola VPN. Secili prej atyre ofruesve të VPN do të shesë të dhënat tuaja, i cili, duke llogaritur tonë, është një çmim shumë i lartë për të paguar për të zhbllokuar YouTube.

Nëse thjesht dëshironi një ide të shpejtë se cilat shërbime VPN mund të jenë më të mirat, ju rekomandojmë të kontrolloni rishikimin tonë të shpejtë për ExpressVPN, rishikimin tonë të NordVPN për vlerën më të mirë për paratë tuaja për një periudhë të gjatë dhe rishikimin tonë të PIA nëse dëshironi të shpenzoni si pak sa të jetë e mundur në një VPN në afat të shkurtër.

Të tre janë shërbime të shkëlqyera VPN me të dhëna të mira për të siguruar një mënyrë për të zhbllokuar përmbajtjen tuaj të dëshiruar në YouTube dhe mbajtjen e të dhënave tuaja private. Plus, të tre opsionet VPN janë të shpejta për t’u instaluar dhe ndër VPN-të më të mira për Chrome, falë shtrirjeve të shfletuesit të tyre miqësore për përdoruesit, duke i bërë ato të lehtë për t’u përdorur, si dhe.

Mënyra të tjera për të zhbllokuar YouTube

VPN nuk janë një shërim-gjithçka që funksionon gjithmonë për të zhbllokuar YouTube. Disa njerëz ballafaqohen me koston, ndërsa të tjerët nuk mund të instalojnë programin e nevojshëm sepse një administrator ka leje të kufizuar për ta bërë këtë. Le të hedhim një vështrim në dy mënyra të tjera për të arritur tek përmbajtja e bllokuar e YouTube që dëshironi.

Vini re se ata që vuajnë nga kontrolli qeveritar, në asnjë rrethanë nuk duhet të hyjnë në YouTube duke përdorur truket e mëposhtme. Mundësia juaj e vetme në këto raste është të shikoni artikujt tonë në VPN më të mirë për Kinën ose VPN më të mirë për Iranin dhe të zgjidhni një shërbim virtual të rrjetit privat nga atje.

Zhbllokoni YouTube me HTTPS


© Sohail World

Mashtrimi i parë për të zhbllokuar YouTube është më i lehtë, por do të habiteni sa shpesh funksionon. Shumë vende që bllokojnë faqet e internetit e bëjnë këtë duke hyrë në adresën e adresës së faqes së internetit, zakonisht duke e lënë adresën si “http: //.” Prandaj, një mënyrë për të zhbllokuar përmbajtjen nga YouTube është të ndryshoni fushën e adresës për të lexuar “https://www.youtube.com” (vini re se shtesë “S”). Me këtë shkulje, ju mund të jeni në gjendje të injoroni bllokun krejt, me siguri shtesë në internet, për të filluar.

Ndryshoni serverin DNS

Një mënyrë tjetër e thjeshtë për të zhbllokuar YouTube është të ndryshoni adresën DNS të serverit tuaj. Shumë blloqe drejtojnë kërkesën tuaj te serveri i tyre, kështu që duke anashkaluar atë, ju po e anashkaloni bllokun. Eachdo aromë e sistemit operativ është pak më ndryshe, por të gjithë funksionojnë pak a shumë si kjo.

  • Shkoni te “cilësimet e rrjetit” (nganjëherë do të duhet të gjeni një etiketë për “adaptorë”)
  • Gjeni një “veti të lidhjes së rrjetit” (ose të quajtur në mënyrë të ngjashme)
  • Nën “IPv4”, duhet të gjeni një skedë ose etiketë të quajtur “serveri DNS”
  • Ndryshoni serverin në “8.8.8.8” ose “8.8.4.4” dhe rindizni kompjuterin

Ju gjithashtu mund ta bëni këtë në disa shfletues të internetit në vend se në kompjuterin tuaj. Thjesht kërkoni për emrin e shfletuesit tuaj dhe “ndryshoni cilësimet DNS” dhe kjo duhet të bëjë hile.

Mendimet përfundimtare

Ka disa mënyra të dobishme për të zhbllokuar përmbajtjen e videos në YouTube. Mënyra jonë e preferuar për të zhbllokuar YouTube është përdorimi i një VPN sepse disa klikime dhe disa dollarë jo vetëm që ju futin në përmbajtjen e videos në YouTube, por edhe përreth geoblocks të tjera, siç është ndalimi i Netflix VPN. Metodat e tjera janë më të goditura ose të humbura, por kjo nuk është arsyeja të mos provosh.

Shikoni artikujt tonë VPN nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth opsioneve tuaja, ose jepni pjesën tjetër të faqes tonë një lexim për më të fundit dhe më të mëdhenjtë në aplikacionet cloud. Ne kemi, natyrisht, një kanal të mrekullueshëm të Cloudward.net në YouTube që mund të ndiqni, pasi të keni përdorur këshillat tona për të zhbllokuar faqen.

Cilat mendoni për mënyrat tona për të zhbllokuar YouTube? Njeh ndonje te tjere? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Zhbllokoni FAQ në YouTube

Ky artikull ka mbaruar për disa vjet, dhe për t’i bërë gjërat më të lehta për ju, ne kemi bashkuar këtë listë të pyetjeve më të shpeshta.

Si mund të futem në YouTube në Shkollë?

Në përgjithësi, njerëzit ende në shkollë zakonisht nuk kanë para, kështu që ne ju rekomandojmë të përdorni një përfaqësues YouTube për të kaluar çdo bllok në vend. Gjëja e bukur për të përdorur një proxy në internet është se duhen vetëm disa minuta për tu konfiguruar, dhe ju mund të zhbllokoni YouTube, Facebook dhe madje edhe Instagram në një rënie të shpejtë.

Si mund ta zhbllokoj YouTube në Google Chrome?

Ne ju rekomandojmë të përdorni një zgjatje proxy për internet. Shumica e proxies që rekomanduam më lart kanë një shtrirje Chrome që do t’ju përcjellë në serverin proxy pa ndonjë sherr.