Recenze Evernote – aktualizováno do roku 2023

Recenze Evernote

Evernote ze všech aplikací pro psaní poznámek je Evernote pravděpodobně nejoblíbenější svého druhu. Připojte se k Cloudwards.net, když procházíme jeho funkcemi, výhodami a nevýhodami v této recenzi Evernote a pomůže vám rozhodnout se, zda je pro vás nejlepší volba.

Pokud jde o nástroje pro psaní poznámek v cloudu, žádné jméno rezonuje více s písaři, vědci a dalšími… slovními lidmi… více než Evernote a nejde jen o logo cool slona. Pokud se dosud nepočítáte mezi 200 milionů uživatelů, kteří od roku 2007 naskočili do rozjetého vlaku, tato recenze Evernote vám pomůže rozhodnout se, zda chcete provést skok.

Přestože je cloudové zařízení schopné ukládat přílohy souborů, Evernote nenahrazuje nejlepší služby cloudového úložiště. Nicméně s tunami vestavěných funkcí navržených kolem bušení poznámek, ořezávání webových stránek a organizování myšlenek nemáme žádné potíže s tím, že Evernote stojí na vrcholu třídy digitálních notebooků..

Ve skutečnosti je pro některé z nás Evernote něčím posedlost, i když možnosti předplatného nejsou tak cenově příznivé, jak bývaly. Držte se nás, když utíkáme o důvodech, proč pravidla Evernote vládnou, a navíc upozorňujeme na několik oblastí, kde služba zaostává.

Alternativy pro Evernote

Silné stránky & Slabé stránky

Funkce

Evernote je cloudový nástroj, který umožňuje pořizovat poznámky do počítače nebo smartphonu a poskytuje několik výhod oproti tradičnímu přístupu pero a papír nebo textový procesor.

Za prvé, protože poznámky se schovávají v cloudu, nemusíte se bát rozlité kávy, havárií na pevném disku a dalších neštěstí vymazávajících zaznamenané myšlenky. Bohužel existuje limit toho, kolik dat můžete načíst do cloudu Evernote za měsíc, které pokrýváme níže v části „stanovení cen“. To však ovlivní pouze ty nejproduktivnější subjekty, které pořizují noty.

Další výhodou poznámek založených na cloudu je to, že je lze synchronizovat mezi různými zařízeními: napište poznámku na svém notebooku a můžete k ní přistupovat téměř v reálném čase na svém smartphonu. Klienti Evernote jsou k dispozici pro Windows, Mac, Android a iOS. K poznámkám lze přistupovat offline, i když u smartphonů, které vyžadují placené předplatné.

Pokud potřebujete získat přístup k poznámkám v počítači, který není váš vlastní, a nechcete instalovat klienta Evernote z bezpečnostních důvodů (a proti bolesti), můžete se k poznámkám dostat také pomocí aplikace Evernote. online nástroj, ačkoli nemá všechny funkce desktopového klienta.

Schopnost pořizovat si poznámky a ukládat je do cloudu není to, co dělá Evernote oblíbeným mezi davem rekordů – všechno. Jsou to přidané funkce, které to dělají, zejména organizační.

Mezi organizační funkce mimo možnosti seskupování poznámek do poznámkových bloků patří označování poznámek pro třídění, zesíťování poznámek, ukládání příloh do poznámek a vkládání kontrolních seznamů a tabulek..

Text v poznámkách lze samozřejmě prohledávat, ale díky optickému rozpoznávání znaků (OCR) lze také text v obrázcích. To zahrnuje skenování ručně psaných poznámek a fotografických tabulek. Odběratelé Evernote Premium mohou také hledat text v dokumentech Microsoft Office a .pdf, plus komentovat .pdf.

Pro shromažďování průzkumů má Evernote praktický webový stroj pro Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer a Opera. Před oříznutím poznámek můžete zvýraznit text a přidat vizuální popisky, abyste si vzpomněli, proč jste stránku ořízli později.

Odběratelé Plus a Premium mohou také uložit až 200 e-mailů denně na váš účet Evernote jejich předáním na speciální e-mailovou adresu Evernote, i když je to k dispozici pouze pro platící uživatele.

V klientském počítači můžete vytvářet speciální „inkoustové poznámky“, což jsou ručně psané poznámky.

Program Evernote je užitečný pro uživatele tabletů, ale nemá vestavěnou funkci pro převod rukopisu na text jako OneNote. Pokud je to potřeba, jedním ze způsobů, jak to obejít, je použít smartpen jako Livescribe, který dokáže převést na text a má automatické předávání Evernote.

Pro ty, kteří upřednostňují hlasové poznámky, má Evernote k dispozici funkci nahrávání zvuku pro stolní i mobilní zařízení.

Video poznámky nejsou podporovány, přestože můžete pomocí webové kamery pořizovat snímky a vkládat je přímo z klienta Evernote. Můžete však nahrávat videa pomocí jiných nástrojů a přidávat je do Evernote jako přílohy.

Pokud chcete za účelem úspory času automatizovat určité úkoly sbírání poznámek, Evernote spolupracuje s IFTTT a Zapierem. Tyto nástroje, které se používají k propojení různých aplikací spolu s chováním způsobujícím příčiny, vám umožní dělat věci, jako je automatické ukládání nových kontaktů přidaných do telefonu do poznámkového bloku, kompilace stavů Facebooku nebo ukládání e-mailů od konkrétních jednotlivců.

(Pro ty, kteří chtějí získat lepší informace o tom, jak používat IFTTT, mimochodem, máme šikovného průvodce pro recepty záloh, který by měl pomoci.)

To jsou hlavní rysy funkce Evernote, ačkoli budeme první, kdo připustí, že přeskočíme některé dobré. To je bohužel nevyhnutelné: je dost na zaplnění notebooku nebo dvou.

Při diskusi o uživatelském prostředí se podíváme na klienta pro stolní počítače a na obecný proces vytváření poznámek. Nejprve si promluvme o tom, kolik vás Evernote bude stát.

Ceny

Evernote má tři různé možnosti plánu. To zahrnuje Evernote Basic, který je zdarma, a zahrnuje většinu funkcí Evernote Plus a Evernote Premium.

Omezení aplikace Evernote Basic spočívá v tom, že můžete synchronizovat pouze dvě zařízení, máte omezeno na 60 MB nahraných videí za měsíc a poznámky nesmí být větší než 25 MB.

Evernote Plus umožňuje synchronizaci neomezených zařízení a zároveň zvyšuje měsíční limit nahrávání na 1 GB a limit velikosti noty na 200 MB. Plus vám také umožňuje zasílat e-mailové poznámky k vašemu účtu Evernote a umožňuje vám přístup k e-mailové podpoře.

Evernote Basic: Evernote Plus: Evernote Premium:
Měsíční náklady: Volný, uvolnit 3,99 $ 7,99 $
Roční náklady: Volný, uvolnit 34,99 $ 69,99 $
Celkový úložný prostor: Neomezený Neomezený Neomezený
Měsíční limit nahrávání: 60 MB 1 GB 10 GB
Synchronizovaná zařízení: 2 Neomezený Neomezený
Maximální velikost poznámky: 25 MB 200 MB 200 MB

S Evernote Premium získáte až 10 GB nahraných videí za měsíc, což by mělo stačit i pro nejnáročnějšího notora (a.k.a. domácího mazlíčka). Odemčen je také živý chat s podporou zákazníků a některé pokročilé funkce, jako je vyhledávání dokumentů v Office, anotování PDF a skenování vizitek.

Přestože společnost Evernote v roce 2016 výrazně zvýšila náklady na Plus a Premium na velké zklamání ze svých legií fanoušků, hodnota je stále celkově dobrá pro to, co dostáváte.

Uživatelská zkušenost

I když nabízí neuvěřitelnou škálu funkcí zabalených do obecně přátelského klienta, zprvu se vše Evernote zdá trochu ohromující. Určitě to nepředstavuje tak čistý vzhled jako některé další dostupné nástroje pro vytváření poznámek v cloudu, včetně Google Keep.

Ve výchozím zobrazení na ploše jsou notebooky zobrazeny na okraji nejvíce vlevo, za kterým následuje sloupec pro poznámky vpravo a podokno skutečné poznámky vpravo od něj. Můžete změnit velikost navigačních sloupců a podokna poznámek, ale stále to všechno má tendenci se dostat do cesty.

Pokud chcete některé věci vyčistit, můžete vypnout levý panel (F10) a seznam poznámek (F11) pro téměř stejný efekt.


 

Nebo stačí kliknout pravým tlačítkem na libovolnou poznámku a vybrat „Otevřít poznámku“ a otevřít ji v samostatném okně.

Než začnete vytvářet poznámky, budete si muset vytvořit poznámkový blok, který je zachová. To lze snadno provést kliknutím na ikonu „+“ vedle místa, kde se v horní části navigačního sloupce zobrazuje „poznámkové bloky“..

Vyberte název poznámkového bloku, klikněte na „OK“ a váš notebook bude připraven na vaše ramblings.

Chcete-li vytvořit poznámku, klikněte na modré tlačítko „nová poznámka“ v pravé horní části Evernote. Otevře se samostatné okno, kde můžete začít psát poznámku. Z poznámky můžete pojmenovat a vybrat, v jakém notebooku je uložen.

Poznámky mají nahoře panely nástrojů pro formátování, stejně jako textový procesor, takže část procesu by měla být okamžitě známa. Můžete změnit své písmo a velikost písma, tučné písmo, kurzívu, podtržení a zvýraznění textu a přidat seznamy odrážek, kontrolní seznam a tabulky.

Jak již bylo zmíněno, poznámky mají také funkci hlasového záznamu, kterou můžete aktivovat stisknutím tlačítka. Další tlačítko zapne fotoaparát a umožní vám pořídit si fotografii a přidat fotografii, ale ne zaznamenat videozáznamy.

U ostatních typů souborů je můžete rychle přidat ze systému souborů jako přílohy. Evernote se také integruje s Diskem Google a umožňuje vám připojit soubory z cloudového úložiště.

I když se na první pohled může zdát, že třídění v noteboocích s poznámkami může být skutečnou hádkou, Evernote obsahuje několik funkcí, které vám pomohou orientovat se v šílenství. To zahrnuje možnost „značek“ poznámek rychle třídit související myšlenky později pomocí speciální karty „značek“.

Text v poznámkách je také prohledávatelný, což usnadňuje nalezení zaznamenaných myšlenek.

Také se nám líbí, že můžete přepínat sloupec seznamu poznámek mezi úryvky, dlaždicemi a miniaturami. Zvětšete velikost sloupce a můžete rychle prohlížet poznámky, abyste našli, co chcete.

Chcete-li usnadnit spolupráci s ostatními, můžete sdílet poznámkové bloky a poznámky klepnutím pravým tlačítkem myši na objekt a výběrem možnosti „sdílet poznámkový blok“ (nebo „sdílet poznámku“). Poté zadejte e-mailovou adresu osoby, se kterou chcete sdílet, a nastavte jim oprávnění (zobrazení, úpravy a pozvání).

K dispozici je také funkce chatu, takže můžete mluvit naživo s ostatními, aniž byste opustili aplikaci Evernote, ačkoli to není Slack (s nímž se Evernote integruje).

Můžete také sdílet odkazy na poznámky s ostatními a umožnit jim přístup k vaší poznámce prostřednictvím prohlížeče (tyto stejné odkazy lze vložit do jiných poznámek pro křížové odkazy.)

Zatímco uživatelská zkušenost Evernote je velmi plynulá, jakmile se na nástroj aklimatizujete, pokud narazíte na potíže, lze pomocí nabídky „help“ v klientském počítači získat přístup k online vyhledatelné databázi znalostí..

K dispozici je také přímá podpora, ale pouze pro platící zákazníky. Odběratelé Evernote Plus získají přístup k e-mailové podpoře, zatímco odběratelé Evernote Premium mají také živý chat.

Bezpečnostní & Soukromí

Společnost Evernote neudržuje vlastní datová centra, ale místo toho používá infrastrukturu Google Cloud. Google Cloud poskytuje silnou bezpečnost datového centra, což lze částečně přičíst skutečnosti, že je hostován ve stejných datových centrech jako vlastní informační databáze Google..

Data uložená v Google Cloud jsou v klidu šifrována pomocí 256bitového AES. Šifrovací klíče jsou však spravovány společností Google, nikoli společností Evernote. Evernote má možnost soukromého šifrování, ale je omezena na skramblování konkrétního zvýrazněného textu. Je zklamáním, že nemůžete šifrovat celé notebooky ani poznámky.

Také s Googlem máme nějaké obecné bezpečnostní obavy, které podrobně popisujeme v naší recenzi na Disku Google, včetně použití dat pro marketing. Je však nepravděpodobné, že by Google měl pro tyto účely přístup k vašim souborům Evernote (doufáme).

Soubory v tranzitu jsou šifrovány pomocí aplikace Evernote pomocí zabezpečení transportní vrstvy (TLS). To by vás mělo ochránit před útoky typu „in-the-middle“ a dalšími formami odposlouchávání WiFi, ale pokud jste ve veřejné síti, budete pravděpodobně chtít používat anonymní síť VPN. Každý z tipů zařazených do našeho nejlepšího průvodce VPN by měl s Evernote dobře fungovat.

Šifrování není end-to-end. Jakmile dorazíte do datového centra, jsou vaše soubory převedeny na prostý text pro indexování, který se používá k urychlení načítání později, a poté zašifrován..

To znamená, že Evernote pracuje s praktickým doplňkem třetích stran s názvem SafeRoom. SafeRoom, který lze také použít s OneDrive, šifruje vaše poznámky soukromým klíčem, který znáte pouze vy, a přidává další vrstvu zabezpečení. 

Stejně jako u jakéhokoli cloudového úložiště budete chtít dávat pozor na phishingové útoky. Pokud je vaše heslo odcizeno, bude k vašemu účtu Evernote přístup z libovolného prohlížeče. Dobrá zpráva je však: Evernote podporuje dvoufaktorové ověřování.

Zapněte tuto funkci a při přihlášení do svého účtu z neznámého počítače musíte pro přístup do Evernote zadat bezpečnostní kód. Tento kód můžete obdržet pomocí aplikace Google Authenticator nebo, pokud jste odběratel, prostřednictvím textové zprávy. Doporučujeme jej používat, aby váš osobní deník skončil na 4 kanálech, aby ho mohli vidět všichni.

Konečný verdikt

Celkově Evernote není zdaleka tak dobrý nástroj pro spolupráci jako řešení EFSS, jako je Egnyte Connect (přečtěte si naši recenzi na Egnyte Connect) nebo dokonce Dropbox, Disk Google nebo OneDrive. Evernote preferujeme pro osobní projekty, jako je akademický výzkum, deníky a agresivní manifesty. Pro tyto účely však nemůžeme myslet na lepší nástroj.

Schopnost organizovat své myšlenky do notebooků, označovat je, přidávat přílohy a hlasové poznámky a mít vše, co je k dispozici na jakémkoli zařízení, z něj činí dokonalý nástroj pro shromažďování vašich náhodných nápadů a jejich přeměnu v prohledávatelnou knihovnu, ve které jste.

I když nám na bezplatném účtu moc záleží na limitu dvou zařízení a maximálním limitu pro nahrávání 60 MB za měsíc, Evernote Plus tento problém odstraní a každý měsíc vás nevrátí o více, než je cena za šálek kávy. Díky neomezenému úložnému prostoru se Evernote řadí mezi nejlepší cloudové notebooky, které jsme zkontrolovali, porazili OneDrive, Google Keep a zbytek pole.

Jste fanoušek Evernote nebo si myslíte, že jsme udělali chybu? Zanechte nám poznámku v komentářích níže a děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me