Recenze OpenDrive – aktualizováno do roku 2023

Recenze OpenDrive

OpenDrive bude jediným neomezeným poskytovatelem cloudového úložiště, který bude omezen na lidi, kteří se chtějí vypořádat s jeho zvláštním cenovým schématem a zastaralým rozhraním.

Recenze cloudového úložiště

Svět neomezeného cloudového úložiště má jednu populaci: OpenDrive. Cena je také správná, pouhých 9,99 $ měsíčně, stejně jako 1 TB úložiště Dropbox Plus.

Levné, neomezené úložiště je pěkný remíza, ale provedení je stejně důležité. Během této revize OpenDrive zjistíme, jak se služba řadí mezi nejlepší dostupné možnosti cloudového úložiště, které jsou dnes k dispozici.

Pokud hledáte jen to nejlepší, kromě velkorysého přidělení úložiště je tu docela dost. OpenDrive je jednou z mála cloudových služeb, která nabízí jak cloudové úložiště, tak online zálohování. Poskytuje také šifrování s nulovými znalostmi, sdílení souborů a mobilní aplikace.

Stejně tak nás ohromila skutečnost, že služba přichází s integrovanou funkcí pro správu poznámek a správu úloh. Můžete dokonce sdílet svůj účet s více uživateli – čtyřmi na neomezený plán – což je jinak neslýchané v poli cloudového úložiště zákazníků.

Zatímco OpenDrive svítí na papíře, zjistili jsme, že služba je poněkud buggy, zvýrazněná pomalými a příležitostně neúspěšnými synchronizačními procesy. Obecný uživatelský dojem je také trochu zastaralý.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co jsme ještě udělali a nechtěli, nebo si službu sami vyzkoušejte pomocí 5 GB účtu zdarma. Pokud OpenDrive neplaví vaši loď, podívejte se na naši knihovnu recenzí cloudových úložišť, kde najdete alternativy.

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy pro OpenDrive

Funkce

OpenDrive je primárně služba cloudového úložiště, i když má také omezené funkce zálohování online. Díky tomu je jednou z mála cloudových služeb, které se snaží udělat obojí, i když v případě, že je na vašem seznamu vysoká redundance, doporučujeme vám vyhrazenou online záložní službu (doplníme zde náš přehled nejlepších řešení pro obnovu dat).

V našem průvodci o rozdílech mezi cloudovým úložištěm a online zálohováním se dozvíte více o tom, co pro vás může každý typ služby udělat. Náš nejlepší online záložní průvodce vás může také nasměrovat na specializovaného poskytovatele, pokud potřebujete něco s více než OpenDrive.

Jako služba cloudového úložiště je jedním z hlavních cílů OpenDrive rozšířit prostor, který máte na pevném disku, tím, že vám umožní ukládat soubory na vzdálené servery. Jedná se o jedinou službu cloudového úložiště, která poskytuje neomezené úložiště (i když se jedná o bezplatný plán, pro více informací si přečtěte náš nejlepší článek o bezplatném cloudovém úložišti).

Tato výhoda přichází také za přiměřenou cenu, kterou podrobně uvedeme v našem segmentu cen. Většina lidí však ráda nepotřebuje tolik prostoru a vy si můžete vybrat méně za mírně nižší náklady.  

Nelze použít neomezené plány ani pro zálohování souborů ze zařízení NAS, zatímco plány úložiště s omezením mohou. Další návrhy naleznete v naší nejlepší záloze pro průvodce NAS.

Servery OpenDrive

OpenDrive neposkytuje multiregionální síť serverů, jako jsou některá z větších jmen v oboru (tj. Dropbox, Disk Google a OneDrive). Je to jediné datové centrum se nachází ve Phoenixu v Arizoně. To může ovlivnit rychlost některých; podrobnosti viz náš přehled rychlosti níže.

Kromě poskytování prostoru pro ukládání souborů poskytuje OpenDrive také možnosti synchronizace souborů. To znamená, že můžete provádět úpravy souboru na jednom zařízení a zobrazit tyto změny, které se projeví na jiném připojeném zařízení v reálném čase..

OpenDrive také nabízí funkci selektivní synchronizace, i když je implementována trochu podivně. Selektivní synchronizace umožňuje ukládat soubory pouze na cloudu a nikoli na pevný disk, takže můžete uvolnit místo.

OpenDrive lze také použít ke sdílení souborů s ostatními. Část této recenze nazvaná „sdílení souborů & sync “proberou hloubku obě funkce.

Mezi další klíčové funkce patří verzování souborů a uchovávání odstraněných souborů. Verze souborů umožňuje vrátit zpět nechtěné změny souborů, včetně neúmyslného poškození. Pro každý soubor můžete uložit až působivých 99 verzí.

Smazané soubory jsou uloženy až 90 dní v koši, takže je můžete v případě náhodného smazání obnovit.

Zatímco menší hráč na trhu, jedna ze zajímavých věcí na OpenDrive je to, že se snaží strhnout nějaké pohyby velkých hráčů. Stejně jako Dropbox poskytuje správu aplikací a úloh.

Můžete také vytvářet a upravovat textové dokumenty, tabulky (.xls) a prezentační soubory z prohlížeče OpenDrive.

Tyto nástroje jsou pomalé a nemají mnoho funkcí, ale na rozdíl od vynikající integrované sady Dokumentů Google, kterou získáte zdarma pomocí účtu na Disku Google (přečtěte si naši recenzi na Disku Google).

Něco nás zajímá skutečnost, že osobní účet OpenDrive vám umožňuje dělat něco tradičně patřícího k obchodním nástrojům pro cloudové ukládání dat, jako jsou nástroje nalezené v naší nejlepší synchronizaci podnikových souborů a sdílení zaokrouhleno: svůj účet můžete sdílet s ostatními uživateli..

Jediné předplatné mohou použít až čtyři uživatelé a jako vlastník účtu pro ně budete moci spravovat oprávnění. Vzhledem k tomu, že poskytuje neomezený cloudový úložný prostor, je to docela lákavý návrh pro kupující s rozpočtem.

Mezi podporované počítačové operační systémy patří Windows a Mac. Neexistuje žádný nativní klient Linux, ale pomocí WebDAV můžete připojit tento OS k cloudovému úložišti.   

Mobilní aplikace jsou k dispozici pro Android a iOS, které vám umožní nejen přistupovat k cloudovým souborům, ale také automaticky chránit mobilní soubory a streamovaná média.  

Celkově je seznam funkcí OpenDrive docela působivý, s očekávanými (synchronizace, sdílení, verzování) a neočekávanými (poznámky, správa úloh, zálohování) inkluze. Jak však uvidíme, poprava ne vždy drží krok.   

Ceny

OpenDrive poskytuje bezplatný plán s 5 GB online úložiště, pokud si jej chcete prohlédnout. Společnost Infrascale přidala další pobídky k získání více bezplatného úložiště, například 2 GB pro kontrolu, 500 MB za tweet a 500 MB za sledování společnosti na Facebooku nebo Twitteru.

Pokud s používáním OpenDrive myslíš vážně, budete chtít platit předplatné. Tato služba nabízí zajímavou kombinaci možností, která se vyznačuje neomezeným plánem úložiště za 9,99 $ měsíčně nebo 99 USD ročně.  

Pokud se rozhodnete pro bezplatný účet 5 GB, OpenDrive stanoví omezení aktivity, jako je limit šířky pásma 1 GB za den a limit 100 MB souboru.

Neomezené plány takové limity nemají. Omezené plány omezují šířku pásma, i když nejnižší limit je rozumných 25 GB za den a vy můžete platit za zvýšení, že až 5TB.  

Cena OpenDrive se příznivě porovnává s jinými možnostmi cloudového úložiště. Dropbox například omezuje vás na 1 TB za stejnou cenu jako OpenDrive Unlimited. Dokonce i plán 2TB na Sync.com, 8 $ za měsíc – jeden z lepších obchodů v cloudovém úložišti (přečtěte si naši recenzi na Sync.com) – v porovnání se ztratí trochu lesku.

Snadnost použití

Registrace do OpenDrive trvá několik sekund, poté vám bude udělen přístup k uživatelskému rozhraní prohlížeče a můžete si stáhnout klienta pro stolní počítače.

Prohlížeč se cítí trochu zastaralý a nezdá se být tak intuitivní jako některé z modernějších možností, jako je pCloud (přečtěte si naši pCloud recenzi). To však neznamená, že je obtížné ho použít tak trochu jako nuda.

Navigační ikony na levé straně umožňují přepínat mezi zobrazeními pro:

  • Soubory: zobrazení souborů uložených v cloudu
  • Poznámky: zobrazí poznámky, které jste vytvořili
  • Úkoly: zobrazení seznamů úkolů
  • Uživatelé: spravujte přístup k vašemu účtu
  • Nastavení: konfigurace nastavení
  • Podpora: získejte pomoc od OpenDrive

Zobrazení souborů je dále rozděleno do složek pro vaše dokumenty, hudbu, obrázky a veřejnou složku. Toto jsou pouze výchozí složky; můžete vytvořit více, jak chcete. K dispozici je také „zabezpečená“ složka, která je chráněna soukromým šifrováním.

V horní části zobrazení souborů vpravo najdete tlačítka pro nahrávání a stahování souborů. Rozhraní prohlížeče však pro větší pohodlí používá přetažení.

Každý účet může mít až čtyři uživatele, které můžete jako vlastníka účtu přidat z pohledu „uživatelé“.

Uživatelé mohou mít oprávnění k prohlížení nebo úpravám pro složky i projekty, což jsou skupiny složek. Můžete také omezit jejich úložiště a denní šířku pásma.

Schopnost prohlížet statistiky využití není dána na přední místo, například jako centrální řídicí panel. Namísto toho se musíte podívat do „nastavení“, abyste si mohli prohlédnout tyto věci, a prezentace vám trochu vyhovuje.

Můžete však zobrazit údaje o využitém úložném prostoru a grafy pro odesílání, stahování a šířku pásma používanou v průběhu času.

Většina z vašeho použití nedojde přes prohlížeč, ale prostřednictvím vašeho počítačového systému souborů. Stejně jako většina nástrojů pro cloudové úložiště používá OpenDrive model synchronizované složky popularizovaný společností Dropbox (přečtěte si naši recenzi Dropboxu, která za tím stojí).

Složku synchronizace OpenDrive lze snadno používat; později však v této recenzi zdůrazníme některé problémy s výkonem.

OpenDrive má také uživatelské rozhraní plochy, které můžete použít ke správě synchronizace a zálohování.

Chcete-li zálohovat, můžete do plánu zálohování přidat pouze jednotlivé složky a soubory, což je mnohem obtížnější použít pro tento úkol než chytřejší služba, jako je Backblaze (přečtěte si naši recenzi Backblaze).

Můžete však nastavit, aby zálohy běžely nepřetržitě nebo podle nastaveného plánu.

OpenDrive má také možnosti, které vám umožní automaticky vyloučit nebo zahrnout soubory na základě typu souboru, věku nebo velikosti.

Pokud jde o cloud, máte přístup k cloudovému úložišti OpenDrive ze svého smartphonu pomocí aplikací dostupných pro Android a iOS. Aplikace jsou navrženy lépe než prostředí prohlížeče a lze je použít k náhledu souborů a dokonce i streamování médií (s výjimkou souborů .mkv, z nějakého důvodu).

Soubory lze nastavit pro přístup offline a lze je sdílet. Můžete také nastavit telefon tak, aby do cloudu automaticky odesílal hodnotný obsah, jako jsou fotografie, videa a poznámky.

Během používání došlo k selhání mobilní aplikace. Několik dalších zmiňuje stejný problém v komentářích obchodu Google Play pro OpenDrive, stejně jako zaznamenává pomalý výkon a dokonce i závady se ztracenými soubory, takže se zdá, že naše problémy nebyly kompletní motolkou.

Sdílení souborů & Synchronizace

Obsah uložený v cloudu OpenDrive můžete sdílet z prohlížeče i mobilní aplikace. Chcete-li tak učinit v prohlížeči, najděte složku nebo soubor, který chcete sdílet, a klikněte na ikonu „sdílet“.   

Tím se vytvoří odkaz URL směřující do složky nebo souboru. Pokud vyberete složku, vytvoří se také jednotlivé odkazy na obsah uvnitř, což je pěkný dotyk, který poskytuje přidanou kontrolu. Poté můžete kliknout pravým tlačítkem myši na jakýkoli propojený obsah a vybrat možnost „odeslat e-mailem“.

Kromě toho budete muset distribuovat odkazy ručně. Není možné automaticky vkládat odkazy do služeb sociálních médií, jako jsou Facebook a Twitter. To není moc špatné; jsme více znepokojeni neexistencí klíčových nastavení, která jsou obecně dostupná u cloudových řešení orientovaných více na soukromí. Chybí například neschopnost nastavit oprávnění k odkazům a data vypršení platnosti hesla.

Oprávnění k heslu můžete nastavit pro jednotlivé soubory, musíte však kliknout pravým tlačítkem myši na jeden soubor a vybrat „vlastnosti“.

Některým to pomůže, ale lepší propojení představují hesla a data vypršení platnosti přímo spojená s procesem sdílení.

Sdílení z mobilní aplikace je velmi jednoduché, ale také omezené. Stačí otevřít libovolný dokument, video, fotografii nebo jiný soubor a klepnutím na ikonu „share“ zkopírujete odkaz na soubor do své schránky.

Sdílení OpenDrive je celkově příliš omezené na to, abychom vytvořili náš seznam nejlepších cloudových úložišť pro sdílení souborů s titulkem Sync.com, což je služba, která zasahuje všude, kde OpenDrive chybí.

Synchronizace s OpenDrive je docela přímočará, vezmeme-li model synchronizované složky, jak bylo uvedeno výše v této recenzi. Po instalaci desktopového klienta bude tato složka vytvořena ve vašem operačním systému a jednoduše nazvaná „OpenDrive“.

Přesuňte soubor do synchronizační složky a bude odeslán do cloudu a poté na všechna další zařízení připojená k vašemu účtu OpenDrive..

Lze synchronizovat jakýkoli typ souboru, i když jste na účtu s vícevrstvým úložištěm, je zde omezena minimální šířka pásma 25 GB za den, což omezuje funkčnost. Jak již bylo uvedeno, můžete tento limit zvýšit.

OpenDrive poskytuje selektivní synchronizaci, která vám umožní ukládat pouze soubory v cloudu a ne také na pevný disk. To je klíč pro plné využití tohoto neomezeného úložného prostoru. Implementace je však podivná: možnost používat selektivní synchronizaci je skrytá v neohrabaném desktopovém rozhraní OpenDrive. Musíte kliknout na rozbalovací nabídku a vybrat možnost „přesunout“.

Poté můžete vybrat pouze jednu složku nebo soubor najednou. Většina služeb cloudového úložiště vám umožní spravovat selektivní synchronizaci pro více složek a souborů najednou, což výrazně urychluje proces.

Zjistíme, jak efektivní OpenDrive skutečně kopíruje soubory v dalším segmentu. Nyní však zdůrazníme, že při pokusu o nahrání velkých souborů došlo k selhání. Další uživatel si stěžoval, že se synchronizační soubory neobjeví ani v cloudovém úložišti.  

Rychlost

Zatímco mechanismus synchronizace je v koncepci dostatečně jednoduchý, jedna z věcí, které jsme zde našli na webu Cloudwards.net, je to, že účinnost synchronizace se může mezi jednotlivými službami značně lišit, přičemž Dropbox obecně vede cestu při provádění.

Abychom viděli, jak dobře fungují synchronizační algoritmy OpenDrive, provedli jsme několik testů přenosu souborů pomocí komprimované složky 1 GB. Tyto testy byly provedeny přes WiFi síť z místa v Bangkoku s internetovou rychlostí 10 Mbps nahoru a 30 Mbps dolů.

Vaše vlastní časy se budou lišit v závislosti na tom, kde na světě se nacházíte v blízkosti datového centra OpenDrive v Arizoně. Zatímco jsme je posílali do poloviny světa, výsledky byly stále více než zklamáním, kromě toho, že nám to poskytlo čas na pěknou silou zdřímnutí. 

Test 1: Test dva: Průměr:
Nahrát: 52 minut 58 minut 55 minut
Stažení: 8 minut 8,5 minut 8,25 minut

Během nahrávání proces začal dostatečně rychle, pak se rychle zpomalil a několikrát visel (nebo někdy úplně selhal).

Je pravda, že ve většině případů nebudete nahrávat soubory 1 GB. Může to však změnit, pokud denně pracujete s velkým množstvím.

Pro srovnání zde uvádíme výsledky nahrávání stejného testu pomocí několika konkurenčních služeb:

  • Sync.com: 15 minut
  • pCloud: 22 minut
  • Disk Google: 11 minut
  • Dropbox: 9 minut

Rychlosti stahování fungovaly lépe, lépe srovnatelné se zbytkem pole.

Bezpečnostní

OpenDrive zaujímá zajímavý přístup k kódování souborů tím, že vám poskytuje přístup ke spravovanému i soukromému šifrování.

Spravované šifrování znamená, že OpenDrive si zachová kontrolu nad vašimi šifrovacími klíči, zatímco soukromé šifrování – také nazývané šifrování s nulovou znalostí – znamená, že si podržíte kontrolu.

Soukromé šifrování je bezpečnější, ale pokud zapomenete své šifrovací heslo, OpenDrive ho nemůže obnovit. To znamená, že ztratíte přístup k nim, takže se ujistěte, že jste si toto heslo zajistili někde v bezpečí, například správce hesel.

OpenDrive Encryption

Soubory jsou přenášeny přes 128bitové připojení TLS / SSL a jsou šifrovány na straně serveru pomocí 256bitového AES. Další informace o významu těchto funkcí naleznete v našem přehledu zabezpečení cloudu.

Je třeba poznamenat, že šifrování souborů je k dispozici pouze prostřednictvím aplikace pro stolní počítače. Nahrávání souborů přes prohlížeč nebo mobilní aplikaci není šifrováno.

Použití verzí souborů OpenDrive vám poskytne míru ochrany proti ransomwaru. Uložené soubory jsou také monitorovány pomocí Comodo HackerGuardian Antivirus Protection, aby byla dále chráněna před útoky malwaru.

Můžete také nastavit automatické přehledy pro sledování aktivity účtu, které obdržíte e-mailem.

Datové centrum OpenDrive je chráněno firewallem a síť neustále monitorována z důvodu porušení. Datová centra jsou dále zabezpečena kamerovým sledováním a zabezpečením na místě a prostředím kontrolovaným pro ochranu před požáry a záplavami.

OpenDrive je také kompatibilní s HIPAA a certifikován SAS 70 Type II. Soubory jsou také ukládány na více serverech pro redundanci, ne však pro bezplatné účty. K dispozici je také 100% záruka dostupnosti, která OpenDrive podporuje zásady vrácení peněz.

OpenDrive neobsahuje možnost dvoufaktorové autentizace, což je chybí. To, spolu s některými z dohledu nad sdílením odkazů, které jsme zmínili dříve (žádná hesla odkazů nebo data vypršení platnosti), jsou oblasti vylepšení.

Podpěra, podpora

OpenDrive poskytuje podporu 24/7 prostřednictvím e-mailu. Vyhodili jsme několik testovacích otázek, abychom zjistili dobu odezvy, a odpovědi jsme dostali obvykle zpět do půl dne. Není to skvělé, ale zažili jsme pomaleji.  

Živý chat není možnost. Telefonická podpora by měla být nabízena v pracovní době podle přehledu funkcí OpenDrive, ale číslo podpory uvedené v portálu podpory OpenDrive jsme ve skutečnosti nenalezli..

Pokud nemůžete čekat na e-mailovou podporu, udržuje OpenDrive archiv podpory, který běží přes ZenDesk. Najdete kategorie pro oznámení, časté dotazy, známé problémy a znalostní základnu.

Znalostní základna je však omezená, v době psaní je pouze 18 článků. OpenDrive má blog, ale říci, že to není příliš aktivní, by bylo podcenění. Poslední příspěvek je z června 2016.

Verdikt

Buggy povaha synchronizačních schopností OpenDrive je pravděpodobně největší nevýhoda, která lidem zamezí skákání z Dropboxu nebo jakékoli slušné alternativy Dropboxu na trhu. Kromě toho bychom rádi viděli dvoufaktorové ověřování, lepší podporu a modernější uživatelské prostředí.

Pro ty, kteří mohou přehlédnout příležitostnou škytavku, je tu však stále spousta. Neomezené úložiště, dobrá cena, zálohování, šifrování s nulovými znalostmi, streamování médií, poznámky a správa úloh.  

Přestože tým týmu Cloudwards.net nevyhraje žádné ceny, s radostí připustíme, že pro některé z nich je určitá hodnota. Rádi bychom slyšeli vaše vlastní myšlenky na OpenDrive, které můžete přidat do naší sekce komentářů níže. Děkuji za přečtení.