Recenze Firefoxu – rychlost, ochrana a soukromí – aktualizováno do roku 2023

Recenze Firefoxu

Firefox je jedním z nejrychlejších prohlížečů v okolí a zároveň nabízí skvělé zabezpečení a soukromí. Ačkoli rozhraní není každý šálek čaje, je to stále skvělá volba pro většinu lidí a stojí za vyzkoušení. Přečtěte si o tom více v naší úplné recenzi Firefoxu.

Nejlepší recenze prohlížečů

Mozilla Firefox existuje již dlouhou dobu, což znamená, že prošlo mnoha iteracemi s různým úspěchem. V roce 2023 zahájila svou kvantovou aktualizaci, která zvýšila rychlost a přepracovala design. Tato recenze aplikace Firefox vám poskytne představu o tom, jak se hromadí s jinými prohlížeči.

Firefox patří mezi nejrychlejší prohlížeče. Nabízí mnoho skvělých funkcí po vybalení z krabice, solidní knihovnu doplňků a rozsáhlé možnosti přizpůsobení. Navíc přichází se silnou ochranou soukromí a protože Mozilla je nezisková organizace, nemá malou motivaci shromažďovat a prodávat vaše data.

Firefox je k dispozici na většině zařízení a operačních systémů, včetně Windows 7, 8, 8.1 a 10, MacOS X 10.9 a novějších, Android Jelly Bean a novějších a iOS 11.0 a novějších. Pro tuto recenzi jsme použili notebook se systémem Windows 10 a iPhone na iOS 12.3.

Silné stránky & Slabé stránky

Alternativy pro Firefox

Funkce

Ve výchozím nastavení má Firefox čisté a jednoduché rozhraní, které se příliš neliší od ostatních hlavních prohlížečů, jako je Google Chrome. Karty, lišta adres / vyhledávací lišta a lišta záložek jsou nahoře nahoře a vlevo je místo pro ovládací prvky navigace.

Na rozdíl od prohlížeče Chrome však Firefox přichází s mnoha možnostmi přizpůsobení rozhraní. Každý prvek základního uživatelského rozhraní lze pohybovat a pomocí jednoduchého procesu přetahování můžete přidat kamkoli, kamkoli chcete..

Přizpůsobení Firefoxu

Firefox byl prvním hlavním prohlížečem, který nabízí externí doplňky, a ačkoli jeho knihovna byla od té doby zatměna ve velikosti prohlížeče Chrome, stále nabízí širokou škálu funkcí, jako jsou skupiny karet, správce hesel, vestavěné poznámky a mnoho dalšího.

Nastavení a synchronizace prohlížeče napříč zařízeními je rychlé a snadné. Dokud vytvoříte účet Firefox, budou mezi vašimi zařízeními synchronizovány vaše záložky, preference, historie vyhledávání, přihlašovací údaje, doplňky a dokonce i otevřené karty. V našem průvodci, jak zálohovat záložky Firefoxu, se dozvíte více o tomto procesu.

Firefox-SyncSettings

Firefox však varuje, že se nejedná o záložní službu, takže pokud nesynchronizujete více než jedno zařízení, nic se neuloží, pokud se toto zařízení poškodí nebo odinstalujete prohlížeč. Pokud hledáte způsob, jak to obejít, podívejte se na náš seznam nejlepších služeb pro zálohování cloudu.

  Recenze Microsoft Edge - vylepšený prohlížeč - aktualizováno do roku 2023

Může to znít jako omezení, ale to znamená, že Mozilla neuchovává obří záznamy synchronizovaných dat svých uživatelů, což je skvělé pro soukromí, zejména ve srovnání s Chrome, kde Google shromažďuje veškeré informace o vás, které může.

Na pravé straně adresního řádku jsou malé, ale užitečné funkce. Kliknutím na šipku směřující dolů se panel s adresou rozšíří tak, aby zobrazoval posledních 10 provedených vyhledávání, jakož i alternativní vyhledávače, například Wikipedia, Amazon nebo Twitter. Můžete také přizpůsobit tyto další vyhledávače. Firefox vám nabízí mnoho možností, jak je snadno zpřístupnit.

Firefox-HistoryAndSearchEngines

Další fantastickou funkcí je nástroj pro snímání obrazovky. Nachází se v nabídce se třemi tečkami vedle adresního řádku a umožňuje vám pořídit si obrazovku celé webové stránky bez posouvání. Můžete také vybrat konkrétní části stránky, které se budou zobrazovat na obrazovce, což vám ušetří úsilí při ručním výběru a oříznutí, pokud chcete sdílet pouze část stránky..

Firefox-ScreenshotTool

Další užitečnou funkcí sdílení ve stejné nabídce je možnost „e-mailový odkaz“, která automaticky vytvoří e-mail pomocí vašeho výchozího poskytovatele e-mailu, který si můžete přizpůsobit, pro odeslání odkazu. K dispozici je také tlačítko pro zkopírování odkazu, i když je to méně užitečné, a také možnost odeslat odkaz na jedno z vašich dalších zařízení.

K dispozici je také pohled čtenáře, který rozkládá články nesouvisejícího obsahu a formátuje je do snadno stravitelného stylu a poskytuje vám odhad, jak dlouho budou číst. Vestavěná čtečka formátu PDF je také užitečná, postrádá však pokročilé funkce, jako je podepisování dokumentů nebo podpora dynamických souborů PDF..

Firefox-ReaderView

Firefox také přichází s integrovanou podporou pro Pocket, což je aplikace, která vám umožní objevovat a ukládat články napříč zařízeními.

Mobilní funkce Firefoxu

Firefox pro mobily je mnohem méně funkční než verze pro počítače, ale stále je dodáván s praktickými nástroji. V nabídce vpravo dole můžete zakázat všechny obrázky, což je skvělé pro ty, kteří mají malé datové plány nebo pomalé připojení, a také povolit nebo zakázat noční režim a ochranu sledování.

Otevřením nabídky vedle adresního řádku můžete požádat o verzi libovolného webu na ploše, sdílet nebo zkopírovat adresu URL a přidat aktuální stránku do svého seznamu čtení, což vám umožní přístup offline. Po klepnutí na vyhledávací lištu se nabídka nahradí skenerem QR kódu.

  Recenze Google Chrome - aktualizováno do roku 2023

Firefox-MobileMenus

K dispozici je také verze prohlížeče pro iOS a Android s názvem Firefox Focus. Je navržen tak, aby byl minimální, obsahuje mnohem méně funkcí a zaměřuje se na ochranu soukromí. To znamená, že soukromý režim v běžném prohlížeči Firefox vykonává stejnou práci, takže jeho hlavní výzvou je odříznuté rozhraní a minimalistický přístup k prohlížení.

Firefox-Focus

Snadnost použití

Firefox má elegantní a snadno pochopitelné rozhraní, díky kterému je procházení snadné a pohodlné. To znamená, že ačkoli starší webové aplikace někdy s Firefoxem fungují lépe než Chrome, jeho dominance na trhu znamená, že při používání Firefoxu občas narazíte na chyby a problémy s moderními webovými aplikacemi..

Snadné použití na ploše

Stolní verze Firefoxu má standardní rozvržení. Vyhledávací lišta a záložky jsou umístěny v horní části obrazovky. Ovládací prvky navigace vlevo a nabídky vpravo. Rozbalovací nabídka zobrazující předchozí vyhledávání a alternativní vyhledávače je také užitečná, pokud potřebujete použít více poskytovatelů vyhledávání.

Karty jsou jasně oddělené. Firefox se místo toho, aby je minimalizoval do té míry, aby byl pouhým faviconem, Firefox rozhodl pro horizontální posouvání a ponechal karty dostatečně velké, abyste si mohli přečíst část titulu.

Firefox-ScrollingTabs

Snadné použití v mobilu

Firefox je stejně snadno použitelný i na mobilu. Adresní řádek je v horní části obrazovky, vedle něj tlačítko pro režim čtečky a nabídka s možnostmi sdílení, přidávání záložek a vyžádání webových stránek pro počítače.

Ovládací prvky navigace a nabídka záložek jsou ve spodní části obrazovky a karty jsou zobrazeny ve dvou samostatných přehledech běžných a soukromých oken, mezi kterými můžete přepínat.

Firefox-MobileTabs

Výkon

Firefox je jeden z nejrychlejších hlavních prohlížečů, který pracuje hned za Chrome na ploše a před Microsoft Edge a Opera (přečtěte si naši recenzi Microsoft Edge). V mobilních zařízeních naše testy ukázaly, že je rychlejší než Chrome a Safari, ale ne o obrovské rozpětí.

Pokud jde o systémové prostředky, Firefox má vysokou počáteční stopu a používá velké množství paměti RAM, pokud máte otevřeno pouze několik karet. To znamená, že čím více karet máte otevřeno, tím účinnější je ve srovnání s jejími konkurenty. Když máte více karet otevřených současně, používají výrazně méně RAM než Chrome..

Bezpečnostní

Firefox získává vysoké známky bezpečnosti, ale jak jsme došli k závěru v našem článku, který webový prohlížeč je nejbezpečnější, nedělá to stejně dobře jako Chrome.

Firefox je dodáván s blokováním vyskakovacích oken a také blokem na známých škodlivých webech pomocí databáze bezpečného prohlížení Google. Také vás upozorní, když navštívíte web pomocí nezabezpečeného připojení HTTP, ačkoli varování je obtížnější zjistit než v prohlížeči Chrome.

  Recenze Microsoft Edge - vylepšený prohlížeč - aktualizováno do roku 2023

Firefox-HTTPWarning

Dalším klíčovým aspektem zabezpečení softwaru je frekvence aktualizací a Mozilla v tomto ohledu také dobře. Obecně platí, že pokud je detekována bezpečnostní chyba, reaguje a uvolní opravu do jednoho dne. Prohlížeč ve výchozím nastavení používá službu na pozadí k automatickému vyhledávání a stahování aktualizací, což znamená, že nechtěně nebudete používat nebezpečnou verzi..

Hesla uložená místně mohou být chráněna hlavním heslem, i když je to ve výchozím nastavení vypnuto, takže je nutné ručně přidat jedno, abyste zabránili tomu, aby vaše hesla byla dostupná každému, kdo má fyzický přístup k vašemu počítači.

Soukromí

Ochrana soukromí je největší silnou stránkou Firefoxu. Dodává se s přísnými ovládacími prvky sledování, které vám umožňují blokovat sledování ve všech oknech, a dokonce přizpůsobovat, co se má blokovat. Můžete se například rozhodnout blokovat sledovače a kryptominery, ale nechat soubory cookie povoleny. V soukromém režimu jsou všechny ve výchozím nastavení blokovány.

Firefox -TrackerSettings

Firefox má také skvělé zásady sběru dat. Shromažďuje data pro účely vývoje, ale to nezahrnuje vaši historii procházení nebo vyhledávání a data jsou spojena s náhodným číselným identifikátorem, nikoli s vaším jménem nebo uživatelským účtem. Pokud je to pro vás stále příliš, prohlížeč vám umožní vypnout jej bez ovlivnění výkonu nebo funkčnosti.

Firefox -DataCollectionSettings

Vzhledem k tomu, že Mozilla je nezisková organizace a její podnikání není založeno na shromažďování a prodeji údajů o uživatelích, je mnohem snazší jim věřit v opatření týkající se ochrany osobních údajů. Společnost dokonce vydává výroční finanční zprávu vysvětlující, odkud pocházejí její peníze a jak jsou utraceny.

Přestože Firefox dělá skvěle s ochranou soukromí, pokud chcete udělat více pro zajištění vaší anonymity, podívejte se na našeho průvodce anonymním prohlížením.

Verdikt

Firefox je skvělý prohlížeč, zejména pokud se zajímáte o své soukromí. Ve výchozím nastavení se o vás shromažďuje jen málo informací a dokonce je lze vypnout. Získáte také silný režim soukromého prohlížení s přísným sledováním a ochranou souborů cookie.

Prohlížeč je také snadno použitelný a obsahuje velké, malé funkce, jako je nástroj pro snímání obrazovky a alternativní vyhledávače, které jsou zabaleny do prohlížeče. Velká knihovna doplňků navíc umožňuje přidávat nejrůznější funkce, které prohlížeč chybí.

Hlavní problémy s Firefoxem jsou občasné problémy s kompatibilitou s novějšími webovými aplikacemi a vysoké využití RAM při nízkém zatížení. I když se jedná o skutečné problémy, vynikající soukromí, design a funkce víc, než jen jejich náhrada.

Co si myslíte o Mozilla Firefox? Vyvažují silné funkce ochrany soukromí problémy s kompatibilitou a vysokou spotřebu paměti RAM? Sdělte nám své myšlenky v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me