Bitdefender vs Webroot: Rrënjosja e antivirusit më të mirë të vitit 2023

Identiteti juaj është në rrezik të vazhdueshëm nëse përdorni një PC pa antivirus të duhur. Kriminelët në internet mund të vjedhin identitetin tuaj, të marrin dosjet tuaja dhe të komprometojnë shëndetin tuaj financiar. Kjo është arsyeja pse softverët si Bitdefender dhe Webroot janë në shitje, të gatshëm për t’ju mbrojtur nga kërcënimet më të menjëhershme të sigurisë në internet.

Ne po e vendosim Bitdefender dhe Webroot në provë në një betejë kokë më kokë për të zbuluar nëse Bitdefender akoma e meriton rekomandimin tonë si programin më të mirë antivirus, ose nëse Webroot do të shkatërrojë piedestalin e tij. Shikoni një vështrim ekstra të gjatë atë që duhet të themi në lidhje me metodat e pazakonta të Webroot përpara se të merrni ndonjë vendim.

Para se të fillojmë ekzekutimin e Bitdefender vs. Webroot, mos harroni të hidhni një vështrim në rishikimin tonë individual të Bitdefender dhe rishikimin e Webroot për një përmbledhje të plotë të pikave të forta dhe të dobëta të secilit program antivirus.

Vendosja e një luftë: Bitdefender vs Webroot

Ne do të testojmë Bitdefender dhe Webroot në pesë raunde për t’ju ndihmuar të krahasoni të dy – duke parë karakteristikat e tyre, çmimet, mirëdashësinë e përgjithshme të përdoruesit, standardin e mbrojtjes dhe cilësinë e mbështetjes së klientit – përpara se të siguroni përmbledhjen dhe aktgjykimin tonë përfundimtar.

Secila prej këtyre pesë raundeve do të ketë një fitues individual, i cili do të fitojë një pikë. Softueri i parë që do të marrë tre ose më shumë pikë do të jetë fituesi, me një përmbledhje të shkurtër për të shpjeguar pse.

Ju mund të kaloni në përmbledhjet, por do të merrni një kuptim më të mirë duke lexuar çdo raund të plotë. Nëse keni një këndvështrim të ndryshëm nga i yni, hidheni mendimet tuaja në pjesën e komenteve.

1

Features

Zhvilluesit e antivirusëve punojnë pa u lodhur për të ndihmuar në rrahjen e krimit në internet, por jo çdo antivirus ka të njëjtën thellësi të veçorive. Nëse antivirusi juaj është i përgatitur apo jo për këto kërcënime, varet nëse do të qëndrojë përpara lojës me zhvillimin e veçorive të reja. Duke pasur parasysh këtë, ne do të hedhim një vështrim më të thellë në veçoritë që ofrojnë Bitdefender dhe Webroot.

Bitdefender

Ka një arsye pse Bitdefender është një nga zgjedhjet tona më të sigurta të softuerëve antivirus. Ka karakteristika për të mbuluar çdo numër kërcënimesh të mundshme në internet, por do të duhet të paguani një premium për të hyrë në disa prej tyre.

BitDefender-Features

Bitdefender vjen me një nga grupet më të gjithanshme të karakteristikave të mbrojtjes që kemi parë, diçka për të cilën do të flasim më shumë në seksionin tonë të mbrojtjes. Siç është standarde, Bitdefender vjen me mbrojtje nga malware që mund të kërkojë dhe ndalojë malware më të sofistikuar aktualisht në egër.

Për më tepër, Bitfender bën kopje rezervë të fjalëve të tij, si “mbrojtja e të dhënave në kohë reale”, me mjetet e sigurisë WiFi, një firewall për të ndaluar kërcënimet në hyrje, mjetet e intimitetit të shfletuesit, si dhe mbrojtjen për të bllokuar hyrjen në mikrofonin dhe kamerën tuaj të internetit..

Sidoqoftë, Bitdefender nuk ndalet këtu. Ajo gjithashtu vjen me shtesa shtesë (opsionale) shtesë që shfletuesi juaj të bllokojë faqet e internetit me qëllim të keq. Ai gjithashtu ka Safepay, një shfletues sandbox që izolohet vetvetiu me një tastierë virtuale për të ndihmuar në bllokimin e kujtdo që ju monitoron ndërsa bleni në internet ose hyrni në bankën tuaj.

Kombinuar me një VPN me një kufi ditor prej 200MB, ju mund të përdorni me siguri llogaritë tuaja më të ndjeshme në WiFi të hapur, duke zvogëluar rreziqet e rrjeteve publike WiFi. Thënë kështu, një kufi i të dhënave 200MB mund të shterrohet mjaft shpejt nën përdorim më të rëndë, kështu që nuk mund ta trajtoni Bitdefender si një zëvendësim të plotë të NordVPN (shikoni rishikimin tonë të NordVPN).

Për të përmirësuar më tej sigurinë tuaj, Bitdefender gjithashtu vjen me një menaxher të fjalëkalimeve dhe mjete të sigurta skedarësh për të shifruar, mbrojtur ose copëtuar skedarët tuaj më të ndjeshëm (në varësi të nevojave tuaja).  

Të gjitha këto karakteristika vijnë si standarde në paketat e Bitdefender, por disa janë vetëm Windows. Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se mbrojtja për Mac ose pajisjet e lëvizshme si Android kërkon një pajtim më të shtrenjtë.

Bitdefender tregjet pako si “Total Security” dhe është e qartë pse. Po mundohet të jetë mjeti i vetëm që ju nevojitet për të mbrojtur të gjitha pajisjet tuaja, pavarësisht nëse është telefoni juaj Windows, Mac ose Android. Me karakteristika të tilla të gjera, është duke bërë një punë mjaft të mirë të saj.

Webroot

Webroot ka ndërmarrë një qasje inovative për metodat e saj të përgjithshme të mbrojtjes. Në vend se të mbështeteni në dhe të përdorni burimet e sistemit tuaj, Webroot SecureAnywhere është i bazuar rreth zbulimit dhe mbrojtjes së reve.

Webroot-Features

Kjo do të thotë që instalimi juaj Webroot është shumë më i vogël, duke përfituar nga Webroot në re, me të gjitha burimet informatike dhe informacionin që ai ka në dispozicion. Ajo zbulon dhe përpunon kërcënime të reja, dhe pastaj ia jep ato informacione përdoruesve të tjerë gati menjëherë, gjë që zvogëlon shumë ndikimin në PC tuaj.

  VPN më e mirë për Sri Lanka në vitin 2023

Webroot e përdor këtë për të formuar si një “mbrojtje të përparuar nga kërcënimi” standard, i cili ofron në të gjitha paketat e tij për përdoruesit e Windows dhe Mac. Ajo vjen me anti-phishing dhe anti-malware, së bashku me një firewall të rrjetit dhe monitorimin WiFi, si dhe mbrojtje për kamerën tuaj të internetit.

Disa veçori kushtojnë ekstra, si menaxheri i fjalëkalimit dhe mbështetja celulare e Webroot. Nuk është një zëvendësim i Dashlane (shiko rishikimin tonë të Dashlane), por nëse nuk keni ku të ruani fjalëkalimet tuaja, sigurisht që do t’i lehtësojë gjërat. 

Mbështetja celulare për iOS dhe Android është një tjetër veçori premium, por do të merrni edhe 25 GB hapësirë ​​shtesë për cloud për të ëmbëlsuar marrëveshjen.

Një mendim i rrumbullakët

Me kërkesa të tilla minimale të sistemit dhe një gjurmë të ulët, Webroot është një mundësi e shkëlqyeshme për PC-të dhe Mac-et më të vjetër, dhe përfshin disa veçori premium, si një menaxher i fjalëkalimit dhe mbrojtja e kamerave..

Bitdefender ofron të njëjtat karakteristika dhe më pas ekstra në krye, përfshirë copëzimin e skedarëve dhe anti-vjedhjen, ndër të tjera, duke e bërë atë më të mirë të të dyve këtu.

Raundi: Karakteristikat Pika për Antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e sigurtë për kudo

2

çmim

Pa plane çmimesh të përballueshme, kompanitë e primitit antivirus të programeve nuk do të jenë për shumë kohë. Të dy Bitdefender dhe Webroot ofrojnë plane çmimesh në shkallë rrëshqitëse, me karakteristika shtesë që ju kushtojnë ekstra.

Mund të ketë vetëm një fitues të vetëm në luftën e kostos, kështu që le të krahasojmë planet e çmimeve që të dy kompanitë ofrojnë.

Bitdefender

Bitdefender ka katër plane çmimesh, secila me një numër në rritje të tipareve në dispozicion. Kostoja e këtyre planeve ndryshon, në varësi të llojit të pajisjes që po kërkon të mbrosh. Ekzistojnë gjithashtu gjatësi të ndryshme të planit, nga një deri në tre vjet.

Bitdefender i trajton shumë mirë klientët e rinj, me rreth 40- deri 50 përqind zbritje në dispozicion në planet e çmimit me tre pajisje. Falë këtyre zbritjeve, funksionon më lirë për klientët e rinj në plane të caktuara, si plani i Sigurisë së Internetit në intervalin Bitdefender, për të marrë mbulimin me tre pajisje sesa mbulimin për vetëm një pajisje.

Antivirus Plus është paketa më e lirë e Bitdefender që ofrohet. Sidoqoftë, ky plan i vetëm Windows është shumë themelor. Shtë i kufizuar në Windows, i mungon mbrojtja e kamerave në internet dhe Safepay (së bashku me disa veçori të tjera premium), por vjen me mbulimin e plotë kundër malware. Ajo vjen me mbulim për deri në 10 pajisje, por vetëm 10 pajisje Windows.

Siguria e Internetit është gjithashtu për përdoruesit e Windows, por ajo jep komplet karakteristikat e Bitdefender, duke përjashtuar vjedhjet anti. Ajo gjithashtu ofron mbulim për deri në 10 pajisje, së bashku me planet me një, tre dhe pesë pajisje. 

Për një shtesë prej 5 deri 10 $ (në varësi të faktit nëse zgjidhni mbulim me pesë ose 10 pajisje), mund të merrni mbështetje për Android dhe Mac me Bitdefender Total Security, së bashku me setin e plotë të veçorive Bitdefender. Mbështetja për Android e Bitdefender është vlerësuar mirë, kjo është arsyeja pse ne e rekomandojmë atë në antivirusin tonë më të mirë për listën e shkurtër Android.

Në krye të grumbullit është Family Pack, plani i Bitdefender për familjet me mbulim për 15 pajisje. Ky është edicioni “gjithçka, përveç lavamanit të kuzhinës”, me mbulim maksimal të pajisjes, mbështetje të plotë për celular dhe Mac dhe të gjitha karakteristikat për një shtesë prej 20 $ në vit.

Webroot

Webroot ofron pesë plane antivirus Webroot, por disa prej tyre në mënyrë specifike synojnë audiencën e ngrohtë, si lojtarët. Siç mund ta prisni nga emri, SecureAnywhere AntiVirus është plani themelor për konsumatorët. 

Zbritjet e klientëve të rinj janë të arsyeshme, por për klientët ekzistues, AntiVirus kushton rreth 10 dollarë më pak në vit sesa paketa ekuivalente e Bitivefender Antivirus Plus. Mbështet Windows dhe Mac, ndërsa ofron edhe mbrojtje të identitetit, antishpifjes dhe një firewall të rrjetit si standard.

Webroot SecureAnywhere Internet Security Plus është niveli tjetër i planit, duke shtuar mbështetjen mobile dhe një menaxher të fjalëkalimeve për një shtesë prej 10 $ në vit, në krahasim me SecureAnywhere AntiVirus, si dhe mbështetjen për tre ose pesë pajisje për një deri në tre vjet.

Internet Security Plus është i njëjti çmim si Bitdefender Internet Security, por është opsioni më i mirë për përdoruesit mobil dhe Mac, edhe pse me më pak karakteristika të tjera. Pranë majës së pemës është e Kompletuar Siguria e Internetit, rreth 10 dollarë në vit më lirë se Bitdefender Total Security.

Ajo vjen me një mjet të optimizmit të sistemit (i ngjashëm me mjetet si CCleaner), ruajtje prej 25 GB dhe mbulim për pesë pajisje që, si planet e tjera, është 10 dollarë në vit më i lirë se plani ekuivalent i Bitdefender. 

Paketa Familjare e Sigurisë në Internet, me mbulim prej 10 pajisjesh, është plani i vetëm që është më i shtrenjtë se Bitdefender në vit: 30 dollarë në vit më i shtrenjtë se Bitdefender Family Pack.

Midis këtyre paketave qëndron një çuditë në formën e AntiVirus për PC Gamers. Ky plan i ngrohtë është, siç mund të mblidheni nga vetë emri, në shënjestër të gamers PC, duke u ofruar atyre mbulim pa heshtje, të heshtur me karakteristika të tjera në të njëjtën kohë me planin AntiVirus. Mbulimi mbulon vetëm një pajisje, sidoqoftë.

  HTTP vs HTTPS në vitin 2023: Cilat janë ata dhe cilat janë ndryshimet?

Dy mendime të rrumbullakëta

Bitdefender bën mirë të përhapë koston e planeve të tij, duke siguruar zbritje të mëdha, të reja për klientë dhe një shkallë rrëshqitëse për karakteristikat. Webroot ofron plane të ngjashme, por me një kosto më të ulët (përveç planit për familjet), kështu që përfundimisht fiton këtë raund.

Raundi: Pika e Pricemimeve për Secure WebrootKudo

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e sigurtë për kudo

3

Mirësia e përdoruesit

Softueri antivirus duhet të jetë i thjeshtë për tu instaluar, përdorur dhe lundruar rreth e qark. Nëse softveri antivirus nuk është miqësor ndaj përdoruesit, mund të gjeni veten të bambozuar nga çfarë të bëni kur një krizë godet. Ju mund të gjeni një shembull të mirë të një antivirusi të lehtë për t’u përdorur në rishikimin tonë BullGuard Antivirus.

Ne do të zbulojmë nëse Bitdefender dhe Webroot janë të njëjtë në këtë test të përgjithshëm të miqësisë së përdoruesit.

Bitdefender

Bitdefender është një instalim i thjeshtë me disa njoftime nga përdoruesi, dhe do të jeni në gjendje të funksiononi brenda 10 minutash.

Bitdefender-Client

Përdorimi i Bitdefender nuk është i vështirë, me një klient të ndërtuar rreth një pult, të krijuar për të bërë më të lehtë për të gjetur veprimet tuaja më të mundshme. Skanimi i viruseve, VPN dhe SafePay janë të gjitha “veprime të shpejta” që Bitdefender siguron automatikisht për ju, por ju mund ta rregulloni pultin sipas kërkesave tuaja.

Sidoqoftë, për pjesën më të madhe, Bitdefender nuk duhet të marrë rrugën tuaj. Herë pas here, do të merrni një azhurnim ose një rekomandim – për shembull, kur Bitdefender mendon se duhet të kaloni në përdorimin e Safepay.

Nëse dëshironi të modifikoni konfigurimin tuaj Bitdefender, mund të qaseni në cilësimet tuaja ose në veçoritë e tjera të përparuara që ofron nga menuja anësore. Ju gjithashtu mund të heshtni ose të rregulloni përvojën tuaj në Bitdefender me profilet e përdoruesve. Ju mund të përdorni një profil si ky për të mbyllur murin tuaj të zjarrit në një rrjet të hapur, për shembull.

Klienti i Bitdefender është një nga përdoruesit më miqësorë që kemi parë, përkrah emrave të tjerë të mëdhenj, si AVG, siç thekson rishikimi ynë për AVG. Fillestarët nuk do të mërziten, ndërsa përdoruesit e përparuar do të vlerësojnë nivelin e personalizimit të disponueshëm.

Webroot

Bitdefender është i shpejtë për t’u instaluar, por Webroot është më i shpejtë, me një instalues ​​që është me madhësi vetëm 5MB. Në fakt, ne e instaluam atë dhe u skanuam brenda dy minutash. Hapi i vetëm shtesë për përdoruesit është të futni çelësin e tyre të pajtimit, të cilin siguron Bitdefender kur të regjistroheni.

Webroot-Client-Skanimi

Për tu siguruar që kompjuteri juaj është i zerueshëm, Webroot SecureAnywhere do të ekzekutojë një skanim fillestar të PC tuaj dhe të merret me ndonjë kërcënim ekzistues pas instalimit. Jo vetëm që është e efektshme, por është e shpejtë – duhet të jetë një nga skanimet më të shpejta dhe të lehta që kemi parë.

Pasi të jeni duke u drejtuar, klienti është i thjeshtë, duke u përqëndruar në aspektin e skanimit të softuerit. Keni gjithashtu një shirit anësor me qasje të lehtë në cilësimet tuaja, veçori premium, si menaxheri i fjalëkalimit tuaj, si dhe një lidhje e dobishme për faqet e mbështetjes së Webroot.

Zona e cilësimeve është e plotë, me shumë mundësi opsionesh për përdoruesit e energjisë. Ju mund të rregulloni intensitetin e skanimit antivirus, për shembull, si dhe të aktivizoni skanimet e planifikuar.

Nëse nuk jeni të sigurt për asgjë, duke klikuar “mësoni më shumë” nën çdo opsion do t’ju drejtojë tek udhëzues të dobishëm. Për shembull, duke klikuar këtë nën seksionin “Mbrojtja e identitetit” hap një udhëzues që shpjegon mbrojtjen e identitetit që ofron.

Sa i përket miqësisë së përdoruesit, Webroot ofron diçka për të gjithë. Ju mund ta rregulloni mbrojtjen tuaj me shumë cilësime. Sidoqoftë, nëse preferoni t’i lini gjërat siç është, Webroot është gati të shkojë që në fillim.

Rreth tre mendime

Të dy softverët antivirus kërkojnë të japin ekuilibrin e duhur për fillestarët dhe përdoruesit e energjisë kur bëhet fjalë për mirëdashësi ndaj përdoruesit, megjithëse ndërfaqja e Bitdefender është pak më moderne. Thënë kjo, nuk ka shumë midis tyre, duke e bërë këtë raund një barazim të përgjithshëm.

Raundi: Miqësia e përdoruesit Asnjë fitues i qartë, pikë për të dy

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e sigurtë për kudo

4

mbrojtje

Një ndërfaqe e bukur për një antivirus është e kotë nëse nuk ju mbron kur malware fillon të shfaqet. Me këtë në mendje, ne jemi duke përdorur raportet e tre laboratorëve të pavarur të sigurisë për të parë se sa mirë do t’ju mbrojnë Bitdefender dhe Webroot në botën e vërtetë.

Bitdefender

Rezultatet e Bitdefender ranë në rezultatin maj-qershor 2023 të AV-TEST, duke zbritur në 97.1 përqind në pikët e tij të mbrojtjes nga testet e kryera në fillim të vitit. Në përgjithësi, Bitdefender shënoi 5.5 nga 6, një rënie e pazakontë për këtë ofrues të nivelit të lartë.

Bitdefender-AVTest-19 qershor

Përqindjet e performancës për Bitdefender gjithashtu ranë pak, megjithëse rezultati i përgjithshëm për performancën mbeti më i larti në 6 nga 6. Gjërat ishin pak më të mira për Bitdefender gjatë testimit të AV Comparatives në shkurt-maj 2023, me 751 kërcënime të bllokuara dhe një 99.9 përqind shkalla e suksesit.

Kjo do të thoshte që Bitdefender fitoi vlerësimin e avancuar + të AV Comparatives për mbrojtje, si dhe për performancën – oferta më e lartë. 

  Si të merrni një adresë IP të Zelandës së Re në vitin 2023: Lidhja me Kivi

Ngjashëm rezultate të mira mund të gjenden në raportin e testit të spektrit të plotë të MFG-Effitas Q1 2023. Ai mori çmimin e tyre të highest certifikuar ’të nivelit më të lartë 1, që përputhen me emra të mëdhenj, si Kaspersky (shikoni rishikimin tonë të Kaspersky).

Webroot

Para se të fillojmë, është e rëndësishme të sqarojmë që Webroot trajton antivirus testimin pak më ndryshe sesa programi tjetër antivirus. Do të ekzekutojë një malware në një sandbox për të testuar dhe analizuar sjelljen e tij përpara se të raportojë informacionin përsëri.

Kjo do të thotë që metodat e përdorura nga laboratorët tanë të zakonshëm nuk janë ideale, dhe është gjithashtu arsyeja pse laboratorët si AV-Comparatives nuk e kanë testuar Webroot në Windows që nga viti 2012. Shumica e laboratorëve presin që programi antivirus të godasë menjëherë për t’u marrë me kërcënimet – diçka që Webroot nuk bën.

Webroot-AVTest-June2023

Kjo është arsyeja pse Webroot performoi dobët në testimin e maj-qershor 2023 të AV-TEST. Ajo mori një rezultat 2 nga 6 për mbrojtje të përgjithshme, me rezultate 81.1 përqind në maj dhe 66.5 përqind në mënyrë tronditëse në qershor.

Rezultatet e performancës ishin më të larta, në 5.5 nga 6, por rezultatet e ulëta të përgjithshme të mbrojtjes reflektojnë qasjen proaktive që godet fort këtu dhe po shënohet dobët për të.

Në MRG-Effitas, testi i fundit i spektrit të plotë që u zhvillua në Webroot ishte në Q3 2023. Përsëri, rezultatet ishin shumë të dobët këtu. Ai mori një çertifikim të nivelit më të ulët 2, me 26.75 përqind të mostrave të malware që nuk u zbuluan fillimisht nga një madhësi e mostrës prej 329, dhe 0.3 përqind u humbën plotësisht. 

Sidoqoftë, ata u zbuluan brenda 24 orësh, duke mbështetur qasjen “Pritni dhe shihni” që Webroot preferon të përdorë në monitorimin e tij.

Për krahasim, në Q3 2023, Bitdefender bllokoi 100 përqind të të gjitha kërcënimeve në raundin e parë të testimit MFG-Effitas, me 99.7 përqind të bllokuar automatikisht.

Raundi i Katër Mendimeve

Duke pasur parasysh mënyrën e pazakontë që Webroot kryen, ky është një raund i vështirë për tu analizuar. Qasja e kutisë së rërës në provë tregon se, me vonesat e faktorizuara në, Webroot do të monitorojë dhe trajtojë kërcënimet me të cilat përballet, ndërsa përdor më pak burime.

Për teknikitetet, sidoqoftë, Bitdefender fiton këtë raund. Shtë ende një interpretues i shkëlqyer, duke përdorur metoda të provuara dhe të testuara.

Raundi: Pika e mbrojtjes për antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e sigurtë për kudo

5

mbështetje

Nëse ka ndonjë problem, do t’ju duhet zgjidhje shpejt. Për tu siguruar që do të merrni mbështetjen e duhur në raste urgjente, ne po testojmë cilësinë e mbështetjes së klientit nga Webroot dhe Bitdefender.

Bitdefender

Bitdefender është një kompani globale me mundësi të mbështetjes ndërkombëtare për klientët e saj. Ekzistojnë 16 linja telefonike të disponueshme për pyetjet tuaja të mbështetjes, të cilat bazohen në vende të ndryshme në kontinente të ndryshme.

Bitdefender-Site-Mbështetje

Nëse kjo nuk ju intereson, ju gjithashtu mund të kontaktoni përmes biletave të mbështetjes së drejtpërdrejtë, emailit ose përmes sistemit të bisedave të drejtpërdrejta të Bitdefender.

Sidoqoftë, duhet të keni ndonjë mbështetje 24 orëshe. Nëse problemi juaj është i vogël, mund të gjeni që baza e njohurive e Bitdefender ka përgjigjen, me udhëzues dhe video që eksplorojnë se si të instaloni dhe konfiguroni programin.

Nëse dëshironi të dëgjoni nga përdoruesit e tjerë të Bitdefender, forumi i komunitetit do të jetë i dobishëm. Ju mund të bëni pyetje, si dhe të kërkoni pyetje mbështetëse nga stafi dhe klientët e tjerë të dobishëm në anglisht dhe gjuhë të tjera.

Webroot

Webroot ofron mbështetje për biletat dhe mbështetje për biseda live, por është e rëndësishme të përmendet që biseda live është vetëm për pyetje para shitjes. Ju nuk mund të pyesni për ndonjë problem derisa të keni blerë, dhe nuk mund të kërkoni përgjigje për pyetjet e mbështetjes.

Webroot-Site-Mbështetje

Nëse keni nevojë për një përgjigje brenda orarit të punës, mund të telefononi Webroot për të biseduar me një agjent mbështetës. Ka qendra në Irlandë, Sh.B.A dhe Australi. Në rast se nuk mund të bëni këtë, ju gjithashtu mund të bëni pyetje në forumin e komunitetit ose ta kërkoni atë për përgjigjet ekzistuese.

Ekziston gjithashtu një bazë e njohurive me një përzierje të pyetjeve të zakonshme, përmes të cilave mund të kërkoni. Nuk duket se ka një numër të madh burimesh, megjithëse forumi ka shumë më tepër përmbajtje.

Rreth pesë mendime

Webroot nuk bën një punë të keqe me opsionet e tij të mbështetjes, por baza e njohurive ndjehet si një pasardhës. Bitdefender përputhet me ofertat e Webroot dhe më shumë, veçanërisht me mbështetje teknike gjatë bisedës live.

Raundi: Pika e Mbështetjes për Antivirusin Bitdefender

Logo Antivirus Bitdefender
Logo e sigurtë për kudo

6

Mendimet përfundimtare

Webroot është një lojtar interesant në tregun antivirus. Shtë i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur, me planet e çmimeve që janë duke u përpjekur qartë të nënvlerësojnë vetë Bitdefender. Teknikisht, Bitdefender është interpretuesi më i mirë, por metodat e pazakonta të Webroot kanë shumë pozitive. 

Qasja e tij “prisni dhe shikoni” – duke analizuar malware që sheh në egër – sigurisht që sheh rezultate (siç tregojnë rezultatet 24-orëshe të MFG-Effitas). Sidoqoftë, Bitdefender punon po aq mirë me metodat tipike dhe ofron shumë më tepër karakteristika.

fitues: Bitdefender

Bitdefender është ende rekomandimi ynë si antivirusi më i mirë atje, por mund të hidhni një vështrim më të afërt në artikujt tanë të tjerë antivirus për t’ju ndihmuar të vendosni nëse është opsioni i duhur për ju.

Cilat janë përvojat tuaja të Webroot SecureAnywhere? Na tregoni se çfarë mendoni në komente, dhe faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me