ID e Porno në Mbretërinë e Bashkuar: Si të shmangni blerjen e një Pass Porno në vitin 2023

Nga 15 korriku 2023 e tutje, banorët e Mbretërisë së Bashkuar do të duhet të dëshmojnë se janë mbi 18 vjeç për të hyrë në faqet e internetit pornografi. ID e pornografisë në Mbretërinë e Bashkuar do të jetë e disponueshme në disa mënyra, më pak tërheqëse nga të cilat është blerja fizike e një në një dyqan, dhe u vendos në vend nga politikanët që ndodhen pas rrëmujës së Brexit. Në këtë artikull, ne do të kalojmë në ins dhe të jashtme të të ashtuquajturës kalim porno, dhe pse është një ide e tmerrshme.

Terribleshtë e tmerrshme për disa arsye, për të cilat do të flasim së pari, por kryesisht sepse do të jetë aq e lehtë për tu shmangur. Ne do të flasim për këtë në pjesën e fundit. Nëse jeni me nxitim për shkak të… arsyeve, ju rekomandojmë të hidheni në pjesën përkatëse nga tabela e përmbajtjes.

Farë është Pass Porn?

kalim porno

Nga mesi i korrikut, kushdo që ka qasje në faqet pornografike nga një adresë IP në Mbretërinë e Bashkuar do të takohet me një ekran të verifikimit të moshës për t’u siguruar që ata janë mbi 18 vjeç, ashtu si tani. Do të ketë një kthesë të vogël, sidoqoftë. Do të duhet të ngarkoni një formë të ID të qeverisë – pasaportën, patentë shoferin, etj – ose një kartë krediti në mënyrë që mosha juaj të verifikohet. Kontrolli do të kushtojë diku 5 deri në 10 paund.

Qeveria nuk do të drejtojë as sistemin e verifikimit. Spektri i Margaret Thatcher ende endet në Whitehall, kështu që do të bëhet nga kompani private. Një nga më të mëdhenjtë prej tyre, dhe që do të jetë më i përdoruri, drejtohet nga një kompani e quajtur MindGeek, e cila është gjithashtu pronare e Pornhub, YouPorn dhe dhjetëra faqeve të tjera.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka siguruar në mënyrë efektive që kompania do të fitojë para dy herë nga aficionet britanike të pornos: një herë në pornografi dhe përsëri në kontrollin e verifikimit të moshës.

Nëse nuk jeni shumë entuziastë për idenë e transferimit të të dhënave tuaja personale në një organ në internet – dhe nuk duhet të jeni, shikoni kolonat e Shtetit tonë të Cloud për shembuj pse – mund të shkoni fizikisht në një gazetë dhe të blini një kalim Në vend që t’i jepni detajet tuaja në mënyrë dixhitale, do të pranoni që shikoni pornografi për dikë që mund të shihni çdo ditë.

ID e pornografisë në Mbretërinë e Bashkuar, siç mund ta keni menduar, nuk është ideja më e njohur për të dalë ndonjëherë nga Londra. Njerëzit nuk janë shumë të lumtur që ata do të duhet të shpjegojnë se çfarë po bëjnë ata në lajmet e tyre lokale ose t’i paraqesin ID e tyre dixhitale një ndërmarrje private duke i kontrolluar ato. Nëse është kaq jopopullore, kjo lind pyetjen pse po kalon porno.

  VPN më e mirë për Chromebooks: Mbajtja e thjeshtë në vitin 2023

Si erdhi Porno Pass

kalim porno historie

Deri kohët e fundit, shitja e pornografisë hardcore ishte e paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar, gjë që, sigurisht, parandalonte që dikush në Britani ta shikonte atë.

Kjo nuk është plotësisht e vërtetë, sidoqoftë. Ndërsa një shok i pijshëm i tha këtij shkrimtari një mbrëmje dimri të birrës në Amsterdam, llojet e ndërmarrjeve thjesht do të ngarkonin makinën e tyre me revista të ndyra dhe shkrepje lëkure në Holland dhe do të kapnin varkën. Kontrollet e ngarkesave nuk ishin kurrë koha e preferuar e Doganave të Madhërisë së saj, dhe mallrat e paligjshme mund të shiteshin lehtësisht me para dhe me një fitim të mirë.

Ajo mënyrë e thjeshtë për të bërë dosh shtesë u ndërpre në thelb me ardhjen e internetit. Para internetit, Usenet ishte një burim i mirë për pornografi, por kur u bë një gjë në botë, shumica e njerëzve me një lidhje interneti ishin vetëm një përrua larg nga shkarkimi i tyre i zgjedhjes.

Kjo nuk do të thotë që britanikët nuk prodhuan asgjë. Porno britanike ka qenë rreth e rrotull që nga koha e Victorian, dhe industria e brendshme kishte një vlerë prej rreth 1 miliard paund (1.3 miliard dollarë) në 2006. Kushtet e lidhura me pornografinë shikohen më shumë atje se kudo tjetër në botën anglishtfolëse, gjithashtu.

Megjithatë, politika britanike ka një rrjedhë të fortë puritan. Përveç mbajtjes së paligjshme pornografisë për shumë më gjatë se çdo vend tjetër në Evropë ose Amerikën e Veriut, Mbretëria e Bashkuar është një nga vendet e pakta në të cilat diskutimi nëse duhet të jetë i ligjshëm dhe kush duhet të ketë qasje në të, ndizet aq shpesh sa herë.

Mbrojtja e Littluns

kalim porno
© Reddit

Këto debate zakonisht përqendrohen në frikën se fëmijët do të shohin pornografi të vështira. Kjo është një shqetësim i arsyeshëm sepse adoleshentët dhe të rinjtë nuk duhet të shikojnë disa nga gjërat që janë në internet, por në modën britanike, në vend se t’i edukojnë njerëzit se si t’i mbrojnë fëmijët e tyre në internet, rrëmujat e perlave në Parlament duan të bëjnë më të vështirë për të gjithë për të hyrë në të.

Sipas fjalëve të Pearl Clutcher Supreme dhe Ministrit për Industri Digjitale dhe Kreative Margot James. “Përmbajtja e të rriturve aktualisht është shumë e lehtë për fëmijët të hyjnë në internet. Futja e verifikimit të detyrueshëm të moshës është e para në botë […] Ne dëshirojmë që Mbretëria e Bashkuar të jetë vendi më i sigurt në botë për të qenë në internet, dhe këto ligje të reja do të na ndihmojnë të arrijmë këtë. ”

  Si të Kriptoni Pajisjet Android në vitin 2023

Një synim fisnik, por duket se ministri, dhe kushdo tjetër që qëndron pas marrëzisë së porno-kalimit, i mungon një pikë kyçe: ky është interneti. Ju mund të merrni rreth pothuajse çdo gjë. Nëse Kina, një nga shtetet më totalitare në botë, nuk mund t’i mbajë disidentët të tunelizojnë nën Firewall-in e Madh, Britania nuk ka shanse t’i mbajë fëmijët të shikojnë porno.

Problemet e ID Porno në Mbretërinë e Bashkuar

problemet me kalimin e pornos

Arsyet që qeveria britanike do të shtypet fort për të ruajtur ID e pornografisë janë disa. Së pari është fakti i thjeshtë që pjesa më e madhe është mbi qytetarin. Nëse doni të shikoni pornografi, duhet të ngarkoni ID tuaj ose të shkoni në një gazetë, të shpenzoni para dhe në thelb të pranoni një palë të tretë që ju pëlqen të shikoni pornografi, gjë që shumë njerëz do të preferonin të mos e bënin.

Për shkak të kësaj, ne parashikojmë që kalimi i pornos nuk do të bëjë më, por do të stimulojë krijimtarinë e njerëzve në mënyrë që ata të mund të marrin rreth blloqeve të reja, aq sa shohim në vendet me censurë të rreptë të internetit me një natyrë më politike.

Rrethimi i kalimit porno do të jetë gjithashtu i lehtë. Siç shpjegon Wired, ka shumë pornografi atje, dhe ne guxojmë qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar t’i gjurmojë të gjitha poshtë dhe t’i bllokojë ato. Edhe nëse kjo është disi e mundur, ne do të bëjmë para serioze që brenda disa orësh 20 faqe të tjera në internet do të paraqiten për të ofruar video britanike MILF dhe kaseta seksuale “të rrjedhshme” të cilavedo vajzë Essex ka nevojë për një ekspozim atë javë.

Përveç kësaj, njerëzit britanikë që kërkojnë kohë private do të jenë në gjendje të përrallojnë porno. Si një shembull tjetër se si ndalimi i gjërave nuk funksionon, mbyllja e Pirate Bay thjesht çoi në krijimin e dhjetëra faqeve të torrenteve alternative, të gjithë ata që ofrojnë sasi të bollshme të pornos.

Së fundmi, ne parashikojmë se do të ketë një tregti të gjallë me DVD të tregut të zi, ashtu si ditët e vjetra – që shoku i vjetër i pirjes do të jetë i kënaqur. Gjithë sa duhet është një djalë i gatshëm të përruajë që zotëron një shishe djegëse dhe sipërmarrëse për të filluar një unazë shpërndarjeje të vogël dhe mesatare dhe kalimi i pornos do të jetë dolli.

Edhe nëse asnjë prej këtyre opsioneve nuk është tërheqëse, ka mënyra të tjera për të kaluar ID-në e pornografisë në Mbretërinë e Bashkuar, përkatësisht rrjetet private virtuale. Ata janë mënyra më e lehtë për të shmanget çdo gjeobllok.

  VPN më e mirë për Hong Kong: Mbajtja e Lirë në vitin 2023

Si të Shmangni ID Porno të Mbretërisë së Bashkuar me një VPN

Pass VPN porno

VPN-të janë një teknologji interesante në vetvete. Ato ju lejojnë të fshehni dhe siguroni njëkohësisht lidhjen tuaj të internetit, duke ju mbajtur larg nga PRISM dhe programe të tjera mbikëqyrje, si dhe njerëz që kërkojnë të heqin dorë nga ju, të tilla si Selia e Komunikimeve të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe kushdo që do të forcojë kalimin e pornos.

Lexoni pjesën tonë të plotë mbi sigurinë VPN për detajet, por në thelb, një VPN do t’ju lejojë të prishni vendndodhjen tuaj, kështu që të paraqiteni diku tjetër në botë sesa vendndodhja juaj aktuale. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të parë ofertat e Netflix në vende të tjera (lexoni artikullin tonë për ndalimin e Netflix VPN për më shumë në lidhje me këtë), për shembull, ose për t’u siguruar që disidentët të mos kenë probleme në disa vende.

Të kapësh pasaportën porno është e thjeshtë. Siç thekson ministri, vetëm Mbretëria e Bashkuar ka ligjin e çmendur, kështu që ju vetëm duhet të filloni VPN tuaj dhe të ridrejtoni lidhjen tuaj në kudo tjetër (Republika e Irlandës dhe Hollanda janë kandidatët kryesorë), atëherë mund të shikoni porno pa e identifikuar veten si një kriminel i zakonshëm për të bërë diçka që miliarda njerëz shkojnë të bëjnë sherr çdo ditë.

Ne kemi përpiluar një udhëzues për VPN më të mirë për pornografi për pothuajse të gjithë të interesuar në një abuzim të vetëm me vetë, dhe zgjedhjet tona do të funksionojnë mirë për lexuesit me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. Ne gjithashtu kemi një VPN më të mirë për artikullin në Mbretërinë e Bashkuar, por falë pasaportës pornografike, artikujt rekomandojnë ofruesit gati identikë. Nëse nuk jeni në humor të lexoni gjithçka, mund të hidheni direkt tek rishikimi ynë për ExpressVPN.

Mendimet përfundimtare

Nëse jeni një banor britanik i shqetësuar për shikimin e pornos pas 15 korrikut 2023, nuk do të jetë. VPN-të nuk janë të lira, por ato janë një shikim i mallkuar më lehtë sesa të përballeni me gazetën tuaj lokale, ndërsa blini leje për të parë porno.

Sepse qeveria aktuale e Mbretërisë së Bashkuar nuk është e azhurnuar me mënyrën sesi funksionon teknologjia – ose asgjë tjetër, me të vërtetë – ne presim që kjo rrugëdalje të jetë e mirë pafundësisht, megjithëse nuk do të habiteshim nëse ministri provon diçka të pakuptimtë me Ndalimi i VPN-së ruse pasi kjo skemë të dështojë.

Whatfarë mendoni për kalimin e pornos? A është e dënuar të dështojë apo e destinuar të ketë sukses? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me