Si të merrni një adresë IP të Afganistanit në vitin 2023: Kabllo në Kabul

Lidhja me Afganistanin përmes internetit për të parë shfaqje televizive ose për të përdorur shërbime në internet nga jashtë mund të jetë zhgënjyese. Me siguri keni vërejtur mesazhet e bezdisshme të gabimit që shfaqen, që do të thotë se keni hasur geoblocks. Për të anashkaluar këto blloqe, do t’ju duhet një adresë IP afgane. Ky udhëzues do t’ju tregojë se si ta merrni një pa shumë telashe.

Një adresë IP është një grup unik i shifrave që i tregon çdo shërbimi online ose faqes në internet vendndodhjen tuaj, ISP, pajisjen që po përdorni dhe informacionin e shfletuesit. Ndryshimi i adresës suaj të IP-së në një Afganistan, bën që faqet e internetit të mendojnë se jeni në vend, në mënyrë që të keni akses në shërbime dhe të shikoni TV publik.

Si të merrni një adresë IP të Afganistanit

Ekzistojnë disa mënyra se si të mund të merrni një adresë IP të Afganistanit, por dy të zakonshmet janë duke përdorur një proxy ose një rrjet virtual virtual, ose VPN.

Një përfaqësues është i lirë për t’u përdorur dhe funksionon në shfletuesin tuaj, por ai nuk ofron veçori të sigurisë. Alsoshtë gjithashtu jo i besueshëm dhe nuk e fsheh me të vërtetë adresën tuaj IP, kështu që ekspozon identitetin tuaj të vërtetë.

Metoda më e mirë është përdorimi i një VPN. Jo vetëm që do të merrni një adresë IP për Afganistanin, gjithashtu do të shfletoni në mënyrë të sigurt dhe lidhja juaj është e sigurt, falë veçorive të sigurisë që gjenden në shumicën e VPN-ve. 

Do të zhbllokojë gjithashtu shërbimet e transmetimit si Netflix dhe shërbime të tjera në internet, kështu që ju të mund të përdorni qasjen në përmbajtjen që dëshironi. Artikulli ynë VPN vs proxy vs Tor shpjegon ndryshimet thelbësore midis proxies dhe VPN.

  Si të ndryshoni adresën tuaj të DNS në vitin 2023

Ju mund të zgjidhni një VPN nga shqyrtimet tona VPN, por ajo duhet të ketë serverë në Afganistan nëse dëshironi të merrni një adresë IP të Afganistanit. Nëse Netflix është përparësia juaj, shumë pak VPN mund të anashkalojnë filtrat dhe detektorët e tij të zgjuar, kështu që zgjidhni një që mund ta bëjë këtë në mënyrë të besueshme. Lexoni artikullin tonë të gabimit të proxy Netflix për të mësuar më shumë.

Ne kemi zgjedhur dy ofrues që kanë serverë në Afganistan, veçoritë e sigurisë VPN dhe mund të anashkalojnë geoblocks. 

HideMyAss

HideMyAss është një VPN e mirë me një rrjet masiv prej më shumë se 960 serverësh që mbulojnë 280 vende në 190 vende, përfshirë Afganistanin. Ajo ofron siguri të mirë me 256-bit encryption AES dhe një ndërprerës vrasës.

Një nga karakteristikat e tij unike, të quajtur “app kill”, ju lejon të aplikoni VPN në zgjedhjen tuaj të aplikacioneve, në vend që të siguroni të gjithë lidhjen. E vetmja shërbim tjetër VPN që ofron këtë veçori është Astrill (lexoni rishikimin tonë të Astrill).

HMA-Slider1

HMA-Slider2

HMA-Slider3

HMA-Slider4

i mëparshëm

tjetër

Ajo gjithashtu ofron një “mënyrë lirie”, e cila automatikisht ju përcjell në një vend me ligje për fjalën e lirë. Kjo do të vijë në ndihmë nëse doni të anashkaloni censurimin në internet të Afganistanit dhe kufizimet e lirisë së fjalës. Ajo gjithashtu zhbllokon Netflix, por mund të përjetoni disa mospërputhje me iPlayer të BBC-së, ose të mos jeni në gjendje ta përdorni atë fare.

Të metat e saj kryesore janë shpejtësia e saj, të cilat nuk janë në nivelin e ofruesve më të shpejtë të VPN dhe politikën e saj të diskutueshme të privatësisë, pasi mban regjistrat e aktivitetit për 30 ditë.

Ju mund të instaloni HideMyAss në Windows, macOS, Android dhe iOS, dhe njëkohësisht të lidheni deri në pesë pajisje. Mbështetja është në dispozicion përmes bisedës live dhe postës elektronike, si dhe një forum i dobishëm i komunitetit dhe bazës së njohurive për çështje të zgjidhjes së problemeve.

  Menaxheri më i mirë falas i fjalëkalimeve për vitin 2023: Truprojat e pazareve

Mund të mos jetë shërbimi më i lirë, por ai ofron një provë falas shtatë-ditore dhe një dritare të rimbursimit 30-ditor, kështu që mund ta provoni përpara se të regjistroheni. Lexoni rishikimin tonë HideMyAss për më shumë rreth shërbimit.

PureVPN

PureVPN gjithashtu mund t’ju marrë një adresë IP afgane, por kjo është arsyeja e vetme që e bën këtë listë. Nëse po kryeni aktivitete të ndjeshme në internet, ne nuk ju rekomandojmë t’i përdorni. Ju jeni sinqerisht më mirë me HideMyAss për atë qëllim.

PureVPN-homepage-2023

Siguria e saj është në rregull, megjithëse do të duhet ta vendosni atë në encryption 256-bit, plus ka një kaloni vrasës në rast se lidhja juaj bie. Shpejtësitë e saj janë gjithashtu të drejta, dhe nuk ka kufij të brezit. Politika e tij e privatësisë është mjaft e paqëndrueshme, megjithëse, siç mund ta lexoni në rishikimin tonë PureVPN.

Ju mund të instaloni PureVPN në Windows, macOS, Android dhe iOS dhe njëkohësisht të lidheni deri në pesë pajisje, megjithatë nuk është në listën tonë më të mirë VPN për listën e pajisjeve të shumta. Mbështetja është në dispozicion 24/7 dhe ka një garanci të kthimit të parave 31-ditore, kështu që mund ta provoni. 

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP të Afganistanit

Nuk ka ndonjë rrezik të vërtetë për të përdorur një adresë IP të Afganistanit, por ka disa gjëra për të cilat duhet të keni dijeni për përdorimin e internetit të vendit.

Sipas organit të avokatisë Freedom House, liria e internetit në Afganistan aktualisht është nën sulm, pasi qeveria ka vendosur censurë në përpjekje për policinë në atë që qytetarët mund ose nuk mund të kenë mundësi. Liritë civile dhe të drejtat politike praktikisht kufizohen nga korrupsioni, dhuna, mbrojtja dhe proceset e gabuara.

Qeveria filtron faqet si Facebook, Twitter dhe YouTube, ndër të tjera, për çdo përmbajtje që lidhet me alkoolin dhe drogën, bixhozin, dhunën dhe seksin. Plus, çdo gjuhë e konsideruar një fyerje ndaj Islamit – midis një larmi temash kundërshtuese – është gjithashtu e ndaluar rreptësisht në vend.

  Si të fshehni adresën tuaj IP dhe të qëndroni të sigurt në internet në vitin 2023

Pavarësisht se liria e fjalës e parashikuar në kushtetutën e vendit, Ligji për Media për Afganistanin detyron shtëpitë e mediave të bllokojnë çdo lajm që konsiderohet të jetë antifetar. Ata gjithashtu nuk mund të diskutojnë tema tabu, përfshirë ato që shpifin ose fyejnë individët, ose ekspozojnë identitetin e viktimave të dhunës.

Regjimi i talebanëve mund të mos jetë më në fuqi, por afganët ende nuk duhet të gëzojnë lirinë e vërtetë në internet për shkak të censurimit të internetit. Sidoqoftë, ka pasur përparim drejt hapjes së uebit, megjithëse ngadalë. 

Përkundër kësaj, disa kufizime ekzistojnë akoma për atë që qytetarët mund të shikojnë ose të ndajnë në internet. Qeveria po punon gjithashtu për ligjet e sigurisë në internet që do të mbrojnë përdoruesit e internetit në vend.

Mendimet përfundimtare

Marrja e një adrese IP të Afganistanit nuk është e vështirë. Shpresojmë që ky udhëzues të ketë ndihmuar në lehtësimin e procesit të marrjes së një. Përdorimi i një VPN është metoda më e mirë, pasi do t’ju mbajë të sigurt në internet duke fshehur identitetin tuaj dhe adresën e vërtetë të IP ndërsa siguron lidhjen tuaj nga kërcënimet në internet. Shikoni arkivin tonë të sigurisë në internet për më shumë këshilla se si të mbroheni.

HideMyAss është një VPN e mirë me serverë në Afganistan dhe siguri të mirë, plus, ai hyn në Netflix dhe shërbime të tjera streaming. Ne rekomandojmë ta përdorni atë për të marrë një adresë IP për Afganistanin. Ju gjithashtu mund ta provoni atë me provën e saj të lirë shtatë-ditore dhe dritaren e rimbursimit 30-ditor.

Nëse keni përvojë ose rekomandime se si të merrni një adresë IP të Afganistanit, ne do të donim të dëgjonim për të. Ndajini ato në pjesën e komenteve më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me