Si të merrni një adresë IP të Vietnamishtit në vitin 2023 Pho Entertainment’s Sake

Nëse jeni nga Vietnami por po jetoni jashtë vendit, mund të dëshironi të shikoni argëtim të caktuar në internet ose të përdorni bankën tuaj në internet përmes internetit. Pa një adresë IP të Vietnamezit, sidoqoftë, kjo mund të jetë problematike sepse geoblocks kufizojnë atë që mund të shikoni ose hyrni jashtë Vietnamit (lexoni udhëzuesin tonë për geoblocking për më shumë informacion). 

Ndryshimi i adresës suaj të IP mund të bëjë që të duket sikur jeni në vend, duke ju mundësuar të shikoni shfaqjet VTV3 ose Vietnameze në Netflix. Ne kemi bashkuar këtë udhëzues për t’ju treguar se si të merrni një adresë IP vietnameze.

Si të merrni një adresë IP vietnameze

Mënyra më e lehtë për të marrë një adresë IP vietnameze është duke përdorur një proxy, por kjo nuk do të thotë se është mënyra më e mirë. Siç mund të lexoni në udhëzuesin tonë më të mirë të proxy, proxies nuk funksionojnë gjithmonë. Ata gjithashtu nuk ofrojnë asnjë siguri, e cila ju lë të pambrojtur ndaj sulmeve në internet. Plus, proxies ekspozojnë adresën tuaj të vërtetë IP, që do të thotë se mund të gjurmohet përsëri tek ju. Mësoni më shumë nga krahasimi ynë i VPN-së dhe proxy-i.

Një zgjidhje shumë më e mirë është të përdorni një rrjet virtual privat. Me një VPN, ju mund të ndryshoni adresën tuaj IP, dhe aktivitetet tuaja do të mbeten private për sa kohë që VPN ka një politikë pa log. Plus, siguria e saj do t’ju mbrojë nga sulmet në internet, hakerat dhe mbikëqyrja ndërhyrëse.

Nëse doni një adresë IP vietnameze, ju duhet një VPN që ka një server në vend. Ne do të rekomandojmë tre që mund t’ju ndihmojnë të ndryshoni adresën tuaj IP në atë Vietnameze.

  Si të merrni një adresë IP në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2023: Hyrja në Britani

ExpressVPN

ExpressVPN është një nga shërbimet më të mira VPN me serverë me cilësi të lartë në vende të ndryshme në të gjithë botën, përfshirë Vietnamin. Alsoshtë gjithashtu VPN më e shpejtë në treg dhe VPN më e mirë për transmetim, kështu që ju mund të shikoni Netflix pa u shqetësuar për një gabim të proxy Netflix.

Ajo ka një grup të fortë karakteristikash, duke përfshirë një adresë IP dhe damë rrjedhje DNS, teste të shpejtësisë së integruar dhe një mjet diagnostikimi. Siguria e ExpressVPN është e nivelit të lartë me 256-bit encryption AES dhe një ndërprerës vrasës, dhe nuk mban regjistrat, duke respektuar privatësinë tuaj.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ju mund të instaloni ExpressVPN në Windows, macOS, Linux, Android, iOS dhe BlackBerry. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë në lidhje me instalimin ose zgjidhjen e problemeve, shërbimi ndaj klientit është i disponueshëm përmes bisedës live, postës elektronike dhe një bazë njohurish.

Dobësia është çmimi i saj, i cili kushton 99 dollarë në vit, duke e bërë atë një nga shërbimet më të shtrenjta të VPN në treg. Sidoqoftë, ekziston një garanci për 30 ditë kthim parash nëse doni ta provoni. Lexoni rishikimin tonë për ExpressVPN për një vështrim më të thelluar.

NordVPN

NordVPN mund t’ju ​​marrë një adresë IP për Vietnamin. Ajo operon më shumë se 5000 servera në 60 vende, dy prej të cilave janë në Vietnam. NordVPN kombinon disa karakteristika të fuqishme, duke përfshirë shpejtësi mbresëlënëse dhe serverë specialiteti të akorduar posaçërisht për detyra si lojrat, privatësinë ose përrua (lexoni VPN-në tonë më të mirë për torrenting guide).

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ajo siguron një siguri të shkëlqyeshme duke përdorur kriptimin AES-256 me protokollin OpenVPN dhe nuk mban regjistrat e aktivitetit tuaj në internet, duke ju mbrojtur nga shtytja e shtetit. NordVPN gjithashtu ka një server të ndërprerë për vrasje dhe dyfishe, dhe programi falas anti-malware i CyberSec ka një shtresë shtesë mbrojtjeje nga krimi në internet..

  Si të merrni një adresë IP të Singaporit: Dëgjimi i zhurmës së Luanit në vitin 2023

Shërbimi është i lehtë për t’u përdorur dhe ka klientë për Windows, macOS, Android dhe iOS. Ndërfaqja e tij është intuitive dhe e qartë, kështu që zgjedhja e një serveri për Vietnamin është e drejtpërdrejtë. Plus, ajo vjen me një dritare të rimbursimit 30-ditor, kështu që ju keni kohë të bollshme për ta provuar. Kontrolloni rishikimin tonë të NordVPN për më shumë detaje mbi shërbimin.

Cyberghost

CyberGhost është një tjetër zgjedhje e mirë për të marrë një adresë IP të Vietnamishtit. Ajo ofron një paketë të mirë me më shumë se 4600 serverë që mbulojnë 60 vende, me 10 në Vietnam. Siguria e saj është e mirë dhe shpejtësitë janë të përshtatshme. Plus, nuk ka kapele në bandwidth, dhe ju mund të futeni në Netflix dhe shërbime të tjera streaming, gjithashtu. CyberGhost gjithashtu nuk mban regjistrat e aktivitetit tuaj online.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Toshtë e thjeshtë për t’u instaluar dhe përdorur në Windows, macOS, Android dhe iOS, me deri në shtatë pajisje të lidhura njëkohësisht në një llogari të vetme. Kjo është arsyeja pse ajo renditet e lartë në listën tonë më të mirë VPN për listën e pajisjeve të shumëfishta. Ju mund të përdorni gjykimin shtatë-ditor të CyberGhost për t’u siguruar që ju pëlqen, dhe nëse nuk jeni akoma i sigurt, ekziston një garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave. Lexoni rishikimin tonë CyberGhost për më shumë detaje.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP vietnameze

Nëse doni të përdorni një adresë IP të Vietnamezit, ekzistojnë disa rregulla specifike për Vietnamin që duhet të dini. 

Një raport nga Freedom House, një organ avokimi, thotë se interneti i Vietnamit është shumë i kufizuar dhe i censuruar. Në fakt, ajo dha një rezultat të fortë “jo të lirë” për shkak të goditjes drakoniane të vendit për shprehjen në internet dhe aktivistëve.

Përmes të ashtuquajturës Firewall Bamboo, regjimi komunist i Vietnamit ndalon çdo përmbajtje antiqeveritare ose antikomuniste për të siguruar që banorët e saj kurrë nuk e lexojnë apo shikojnë atë. Shteti kontrollon shumicën e mediave dhe mediave, dhe monitoron ato që u tregojnë qytetarëve. Gjithashtu bllokon WordPress, Blogger, Twitter dhe herë pas here Facebook. Nuk është çudi që Vietnami renditet në pesë vendet e para që bllokojnë rrjetin.

  Si të merrni një IP adresë indiane në vitin 2023: Relaying Through Rajkot

Për më tepër, ndalimet kufizojnë përdoruesit e mediave sociale dhe blogerët të marrin ndonjë informacion në lidhje me autoritetet qeveritare ose faqet e internetit. Vietnami ka një histori duke burgosur avokatët dhe kritikët e fjalës së lirë, duke mbajtur një nga numrat më të lartë të blogerëve dhe disidentëve në botë. 

I njëjti trajtim mund të mos zbatohet për gazetarët e huaj, por ata rrezikojnë që mohimet e vizave të tyre të refuzohen nëse nuk respektohen. Reporterët pa Kufij e konsiderojnë Vietnamin një “Armik të Internetit”, që do të thotë se nuk është një vend i sigurt për të punuar gazetarët. Për më shumë rreth kësaj, shikoni artikullin tonë në VPN më të mirë për Vietnamin.

Mendimet përfundimtare

Marrja e një adrese IP vietnameze është më e lehtë me një VPN. Thjesht regjistrohu për një dhe zgjedh një server në Vietnam për të bërë bankingun tënd në internet ose shikuar shfaqje televizive sikur të ishe në shtëpi. Shtë më e sigurt se metodat e tjera, dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për mbikëqyrjen e qeverisë ose sulmet në internet.

Ne ju rekomandojmë ExpressVPN, pasi ndihmon mirë në mbrojtjen e intimitetit dhe sigurisë tuaj në Vietnam – dhe ju ndihmon të shmangni Firewall-in e Bamboo. Ai gjithashtu ka një rrjet të fortë serverash dhe shpejtësi të shpejtë për transmetim dhe shkarkim. Dy zgjedhjet e tjera – NordVPN dhe CyberGhost – janë gjithashtu ofrues të qëndrueshëm me shpejtësi dhe siguri të mirë dhe mund të zhbllokojnë shërbimet e transmetimit. 

A keni sugjerime për shërbime të mira VPN Vietnameze? Na tregoni në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit që lexove.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me