Gjendja e reve, dhjetor 2023

Përshëndetje dhe mirëseardhje në këtë Shtetëror të Cloud, kolona mujore e Cloudward ku shikojmë lajmet e muajit më parë, por prapë e emërtojmë pasi ai në të cilin jemi. Nëntori ishte një muaj i çuditshëm lajmesh, si për herë të parë pasi kemi filluar këtë seri në Prill 2023, nuk do të përmendim fare Facebook-un, përveçse në një anash të shkurtër në seksionin tonë “histori më të vogla” në fund.

Kjo duhet të ngjalli befasi midis lexuesve tanë më të rregullt, dhe sigurisht që na bëri të dyshojmë vetë kur e kuptuam për herë të parë, por e kuptojmë se kjo do të thotë që Zuck përfundimisht po pastron aktin e tij. Nah, vetëm duke bërë shaka, ne jemi të sigurt se ai do të kthehet në truket e tij të zakonshme në vitin 2023. Deri atëherë, megjithëse, kemi shumë gjëra të tjera që po ndodhin, kështu që le të fillojmë.

Ngjitja e Lojërave në Re

Lojërat në cloud janë në ngjitje, dhe duket se çdo emër që ia vlen të përmendet është ose duke hetuar mundësitë ose duke zhvilluar në mënyrë aktive një platformë të re që do të marrë lojëra në cloud. Sidoqoftë, rezultatet nuk janë gjithmonë kaq të shkëlqyera. Për shembull, kur Google Stadia filloi në Nëntor, zhgënjeu shumë përdorues, përfshirë ne, kur e shqyrtuam.

Shumë më interesante është Project xCloud, i cili do të jetë hyrja e Microsoft në këtë fushë. Ne ishim në gjendje të merrnim hyrje në parapamjen e xCloud, një nderim i dhuruar vetëm disa, dhe ne në përgjithësi ishim shumë më shumë përshtypje. Sidoqoftë, është akoma në zhvillim për tani, kështu që nëse me të vërtetë nuk mund të prisni të filloni me lojërat në cloud, alternativa më e mirë duket të jetë Shadow, e cila funksionon thjesht e shkëlqyeshme.

Frenimi i Internetit

censurim

Megjithatë, kjo është për lajmet me diell dhe të ndritshme të nëntorit. Përkundër Facebook që nuk bëri shumë valë (seriozisht, hera e parë në pothuajse dy vjet), kishte shumë lajme të tmerrshme për të shkuar rreth e rrotull. 

Privatësia duket të jetë një shaka për shumicën e atyre që janë në pushtet, që në shekullin 21 do të thotë si qeveri ashtu edhe korporata, dhe ka pasur shumë shembuj për të zgjedhur nga muaji i kaluar.

Për shembull, qeveria ruse po kërkon që të gjithë telefonët e shitur në Atdhe të instalojnë disa aplikacione të aprovuara nga regjimi, të cilat nuk do të hiqen. 

Në Perëndim, ne mund të bëjmë mendje për bloat, por të paktën gjërat në telefonët tanë nuk do të na çojnë në fund që të burgosemi përfundimisht për të pasur një mendim. Ende nuk ka asnjë lajm se kur do të hyjë në fuqi ky ligj i ri, por me siguri do të jemi në gjendje të tregojmë nga valët e arrestimeve që do të pasojnë miratimin e tij.

Nga kjo lloj bezdie, ne shkojmë drejt e në mbyllje të drejtpërdrejtë të mediave. Irani pati protesta dhe trazira pas një rritje të madhe të çmimeve të karburantit, megjithëse rritja ishte ndoshta më shumë një pikë e shpejtë për dekada të zhgënjimit të ndërtuar në vendin e Lindjes së Mesme. 

Në një përpjekje për t’i mbajtur protestuesit të mos flasin me njëri-tjetrin – ose të paktën të marrin vëmendjen ndërkombëtare për brutalitetin e policisë që shkaktoi qindra vdekje, ashtu si vepruan homologët e tyre në Hong Kong – interneti në Iran thjesht u mbyll..

Ndërsa e dinim që Irani e kishte këtë aftësi – madje kemi folur për të shkurtimisht në copën tonë më të mirë VPN për Iranin – është akoma një masë drastike për t’u marrë, veçanërisht sepse nuk janë vetëm të rinjtë jo padrejshëm që përdorin internetin, por edhe bizneset dhe vetë qeveria. Nuk ka asnjë fjalë për sasinë e dëmeve që regjimi i bëri ekonomisë së tij me këtë mbyllje.

Baloney i Pekinit

Ndalimi i Kinës VPN

Një vend tjetër që përdor teknologji për të arritur më mirë njerëzit që nuk po respektojnë ligjet e tij është, natyrisht, Kina. Me sa duket falë asaj që po ndodh në Hong Kong, vëmendja e vëmendjes është e vendosur fort në Mbretërinë e Mesme, dhe veçanërisht gjatë muajit të fundit, ne po marrim më shumë raporte mbi atë që po ndodh në provincën e perëndimit të Xinjiang, ku është pakica popullsia Ujgure duke qenë, mirë, le t’i qëndrojmë të asimiluar, do të jemi?

Lista e plotë e tmerreve që kjo pakicë muslimane po i nënshtrohet shumë zgjat për të kapur këtu, por çka është e habitshme është roli që luan teknologjia. Pekini ka shfrytëzuar fuqinë e plotë të teknologjisë së ndjekjes për të mbajtur në vëmendje Uighurs gjatë gjithë kohës, duke ndryshuar jetën e këtyre njerëzve të zakonshëm në një prodhim të vitit 1984 dhe duke i bërë ata minjtë laboratorë në një panoptikon të jetës së vërtetë.

Shtë shqetësuese të shohësh ndokush të jetojë si kjo, por shqetësohemi që politikanët dhe policët e paskrupull në qafën tonë të pyllit do të shohin praktikat e Kinës si një shembull për tu përvetësuar, sesa një nga ata që duhet të largohen nga kjo. Vetëm koha, natyrisht, do ta tregojë, por kur pjesa tjetër e botës ta ndiejë forcën e plotë të shikimit të Big Brother?

Kënga e ëmbël e Nightingale

Google Evil-Eyes

Ne mund ta zbulojmë më shpejt sesa mendojmë, edhe pse nuk janë qeveri ato që drejtojnë akuzën në Sh.B.A dhe Evropë, por korporata. Jo thjesht i kënaqur me të pasurit e miliarda të ardhurave – shumica e tyre u dërguan në parajsat në det të hapur, kështu që nuk mund të tatohen – këto korporata kanë gjetur mënyra të reja për të përmirësuar të ardhurat e tyre duke shkelur të drejtat tona.

Historia më e madhe për të dalë deri tani është Project Nightingale, i cili duket se është treguesi i një trendi në të cilin idetë me të vërtetë të frikshme u jepen kodet me temë të shpendëve (për prova të mëtejshme ne paraqesim Project Raven).

Nightingale është një bashkëpunim midis Google – i cili hodhi sloganin e tij “mos u bëj keq” një kohë më parë – dhe Ascension, një ofrues i kujdesit shëndetësor në Sh.B.A që drejton 2.600 klinika dhe spitale në të gjithë vendin. Me pak fjalë, marrëveshja përfshin Ascension dorëzimin e Google dhjetëra miliona dosjeve të pacientëve, dhe Google pastaj gjetjen e mënyrave të reja për të përpunuar ato të dhëna.

Në fillim nuk tingëllon shumë keq, do ta pranojmë, por më pas do të lexoni artikullin Nightingale që kemi lidhur dhe filloni të mendoni për të gjitha gjërat e çmendura që Google ka qenë kohët e fundit me të dhënat e njerëzve kohët e fundit dhe, mirë, ata mashtruesit fillojnë të zvarriten shpina juaj. 

Për një, pacientët ranë dakord që Ascension të përpunojë të dhënat e tyre, jo Google. Ka të ngjarë të ketë ndonjë klauzolë në politikën e intimitetit që askush nuk e lexoi para se të klikonte “pajtohesh”, gjë që i linte palët e treta të kishin qasje në të dhëna. Sidoqoftë, edhe nëse këta pacientë do ta kishin parë klauzolën, ne nuk vumë re se askush nuk e kuptoi që pala e tretë do të ishte slurper më i madh i të dhënave në botë.

Së dyti, këto të dhëna përfshijnë informacione shumë të ndjeshme për njerëzit. Disa prej tyre ndoshta janë thjesht të turpshme (grandad kapi përplasjen), por disa prej tyre mund të ndryshojnë mënyrën se si punëdhënësit dhe siguruesit mendojnë për ju. Në një skenar makthi, një i mbijetuar nga kanceri mund të fillojë të marrë reklama për trajtime alternative dhe të tilla.

Prandaj, nuk është çudi që rregullatorët po interesojnë shumë për këtë marrëveshje, dhe formulimi i lajmeve sugjeron që do të merret një pamje shumë e zbehtë e këtyre praktikave të shkëmbimit të të dhënave, veçanërisht nëse ato janë në kundërshtim me HIPAA. Shpresojmë që të funksionojë në favor të pacientëve të Ascensionit.

Tregime më të vogla

Privatësia e Facebook ndryshe nga

Aplikacioni iPhone i Facebook kthehet në vetvete dhe ju regjistron, madje edhe pa të dhëna nga ju. Me sa duket, ky “bug” u rregullua shpejt, por ju bën të pyesni veten se çfarë po bënin Zuck dhe miqtë e tij me të gjitha ato të dhëna përpara se dikush të zbulonte se diçka ishte në rregull. 

Një depo Amazon në Staten Island, New York ka, sipas shifrave të veta, një normë më të keqe lëndimesh sesa sharrat dhe shkritoret e çelikut. Kjo është mjaft e keqe në vetvete, por ajo që e bën më shqetësuese është që ne nuk dimë nëse objektet e tjera të Amazon kanë norma më të mira ose më të këqija. 

Në përpjekje për ta bërë ndryshimin e klimës pak më urgjente për qytetarët – sepse uraganet dhe verat e nxehta nuk janë të mjaftueshme për një bindës – një institut po përdor VR për të treguar se çfarë do të ndodhë me komunitetet bregdetare nëse gjërat nuk ndryshojnë së shpejti. Nifty takohet e frikshme. 

Karta e kreditit e Apple ishte e dëshiruar si një mënyrë për të ndryshuar botën, por me sa duket gjithçka që bën është rikthimi i saj, ose të paktën për sa i përket të drejtave të grave. Rezulton se grave iu dha më pak kredi se burrat kur aplikuan për kartelë, situatë që kompania premtoi se do të korrigjonte pasi zemërimi për këto praktika të vjetra shkoi virale.

Së fundmi, Interpol doli në nëntor dhe njoftoi se, në lidhje me kriptimin nga fundi në fund në aplikacionet dhe postat e mesazheve, gjithçka që bën është të mbrojë pedofilët. Nxitja në takat e kësaj proklamate – një surprizë për aktivistët e të drejtave të njeriut dhe gazetarët kudo – erdhi rekomandimi, natyrisht, që dyert e pasme duhet të ndërtohen në të gjitha këto lloje aplikimesh. Le të shpresojmë se ata dështojnë aq shumë sa bënë gjatë shtytjes së fundit.

Mendimet përfundimtare

Nëntori ishte një muaj i zjarrtë, i mençur dhe i mençur nga lajmet, dhe deri më tani dhjetori nuk po duket aq më mirë. Shpresojmë që vitin e ardhshëm, rrezat e nxehta të mund të kthehen në të gjitha këto sulme ndaj intimitetit, por deri atëherë, ne do të mbajmë një sy në emër të lexuesve tanë.

Whatfarë mendoni për gjithë këtë? A po bëhet Big Brother duke u bërë shumë i fuqishëm, apo a nuk është aq e keqe, në fund të fundit? Gjithashtu, a mendoni se kemi humbur ndonjë histori të madhe nga nëntori i kaluar? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.