Gjendja e reve, qershor 2023

Përshëndetje dhe mirëseardhje në një Shtet të ri të Re, kolona mujore e Cloudward.net ku ne kalojmë në lajmet teknologjike të 31 ditëve që kanë qenë, dhe përpiqemi t’i kuptojmë të gjitha. Në këtë edicion do të flasim për Google, Huawei dhe dhe kurrë nuk do ta besoni këtë, Facebook.

Megjithëse ne e kuptojmë që rrahja e daulleve tona në Facebook mund të bëhet e lodhshme, ne mbetemi të mahnitur nga shpikësia e drejtuesve të kompanisë. Ata gjithmonë ëndërrojnë mënyra të reja në të cilat të manipulojnë njerëzit të heqin dorë nga të dhënat e tyre dhe pastaj të bëjnë gjëra të tmerrshme me të. Do të ishte frikësuese nëse nuk do të ishte aq e keqe.

Dora e re e Kinës

Lufta tregtare Huawei

Së pari, sidoqoftë, le të flasim për disa lajme të mëdha që nuk mbizotërojnë vetëm titujt e seksionit të teknologjisë në faqet e lajmeve, por gjithnjë e më shumë po bëhen historia kryesore e çdo ditë: Huawei dhe Lufta tregtare e SHBA-së..

Tani, këto janë dy çështje të ndërlidhura, por të ndara, megjithëse ndonjëherë mund të ndjehen sikur ato janë një dhe e njëjta. Sidoqoftë, lufta tregtare ka të bëjë kryesisht me çekuilibrin midis importeve dhe eksporteve amerikane, si dhe praktikës së transferimit të teknologjisë, ku firmat që duan të bëjnë biznes në Kinë kanë nevojë për të dhuruar disa nga të drejtat e tyre të pronësisë intelektuale.

Affështja Huawei, megjithatë, ka të bëjë më shumë me spiunazhin. Firma, e cila nuk është në pronësi teknike nga shteti, por më shumë ose më pak është në praktikë, qëndron e akuzuar për disa gjëra, më e rëndësishmja është se mund të jetë spiunim ndaj njerëzve përmes firmware-it të saj.

Ky është një problem më i madh nga sa mund të mendoni. Huawei bën një sasi të madhe të pjesëve që gjenden në pajisjet moderne telekomunikuese, veçanërisht të planifikuara në rrjetet 5G. Kjo do të thotë se pak a shumë do të jetë kudo, dhe nëse kompania po përdor pajisjet e saj për të spiunuar, do të ishte një problem i madh. Deri më tani kanë qenë të gjitha akuzat, por ekziston një rrezik shumë i vërtetë sigurie atje.

Monopoly? Huawei për të thënë?

Lufta tregtare Huawei

Huawei është në këtë pozitë qesharake të mirë sepse, shumë pak kompani të tjera po prodhojnë këtë pajisje, ose të paktën në nivelin e Huawe. Kjo është ajo ku pretendimet e luftës tregtare hyjnë: kompania ishte në gjendje të qëndronte konkurruese për shkak të ndihmës nga shteti kinez, i cili është gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të mbajtur tabs mbi popullsinë e saj.

  Gjendja e reve, Janar 2023

Konkurrentët perëndimorë nuk e kishin këtë lloj mbështetjeje shtetërore, pretendojnë politikanë (* kollë * ndërprerje të taksave * kollë *), duke e bërë kështu Huawei një këpucë si qenin kryesor. Sidoqoftë, rezultati është se pa Huawei do të jetë e vështirë të ndërtosh ndonjë rrjet të përparuar, duke bërë që shumë vende të BE-së të shpërndajnë çdo shqetësim të sigurisë dhe kështu të injorojnë paralajmërime të tmerrshme nga komuniteti i inteligjencës amerikane.

Megjithëse armatimi i fortë i aleatëve i Trump nuk është shumë i bukur, dhe madje mund të interpretohet si një mënyrë për të devijuar disa nga ato para të ëmbla 5G drejt kompanive amerikane, mbetet dyshimi se duke e lënë Huawei të punojë në infrastrukturë jetësore në perëndim mund të jetë ekuivalent dixhital i Trojans duke zënë një kal të madh të madh prej druri në portat e qytetit të tyre. Vetëm koha do ta tregojë.

Marrja blu në Facebook

GlobalCoin

Me atë pa mbarim, le të kthehemi te nemezia jonë e zakonshme, Facebook. Gara që filloi në prill të vitit të kaluar nuk tregon shenja të ngadalësimit, me Komisionin Federal të Tregtisë që rekomandon që Kongresi të vendosë mbrojtje të intimitetit për të mbrojtur popullin Amerikan kundër depresioneve të Zuck, jo ndryshe nga GDPR e BE-së.

Ne do të marrim faktin që njerëzit duhet të mbrohen kundër Facebook si zhurmë, jo një muaj të kalojë pa një skandal të ri. Maj 2023 ua solli juve nga The Intercept, i cili zbuloi se Facebook po punon në mënyrë aktive me transportuesit e telefonisë celulare për të gjetur dhe spiunuar njerëzit. Nëse do të ishte një vrimë e vërtetë lepuri, do të kishim dalë nga ana tjetër deri tani; kjo është më shumë një gropë pa fund.

Sidoqoftë, ne po ruajmë më të mirën për të kaluar: Facebook po planifikon të fillojë një kriptocurrency vetanake. Do të quhet GlobalCoin dhe do të varet nga dollari amerikan, megjithëse në cilin raport nuk dihet akoma. Sa keq që Zuck dëshiron ta fillojë këtë gjë, mund të shihet nga gatishmëria e tij për të negociuar me disa armiq të hidhur të tij dhe faktin që ai është i gatshëm të ulet me Fed për të përpunuar detajet.

  Gjendja e reve, nëntor 2023

Nëse dëshironi të keni dy centë, ose çfarëdo ekuivalenti do të jetë në pennies në Facebook, ju rekomandojmë të gjithëve të qëndrojnë larg nga GlobalCoin. Luhatshmëria e bitcoin-it të përzier me gatishmërinë e Facebook për të shitur të dhëna do të jetë një përzierje dehëse që do t’ju ​​lërë me varje, me ekzekutimet që ecin larg bilbilit.

Syze Google

Google Dragonfly

Një tjetër objektiv i preferuar i yni është kthimi nga një festë e shkurtër. Herën e fundit kur folëm për shenanigans e Google u kthye në shkurt 2023 dhe, përveç disa tregimeve të vogla, nuk po ndodhte shumë me gjigantin e motorit të kërkimit. Sidoqoftë, në maj Google vendosi të merrte gjurmët e saj nga lulet e pranverës dhe të dilte duke lulëzuar në madhështi.

E para është pak lajme të këndshme, pasi tani mund të vendosni historikun e vendndodhjes tuaj dhe disa të dhëna të tjera për të fshirë automatikisht, megjithëse është pak e paqartë nëse fshin edhe nga serverët e Google. Një lajm tjetër i mirë është që njerëzit që blenë Titan Security Key vetëm për të zbuluar se kishin një gabim të keq të mbetur në të do të marrin një zëvendësim falas (supozojmë se do të jetë pa gabime).

Kjo është në lidhje me të për lajmin e mirë, sidoqoftë. Për një, rezulton se Dragonfly, motori i censurimit të kërkimit për Kinën i cili u deklarua i varrosur në janar, është përsëri në tryezë, me ish-CEO të Google, Ericx Schmidt, madje duke pretenduar se do të ndihmonte Kinën “të ishte më e hapur”. Megjithëse ne e kuptojmë se liria e fjalës nuk është ndonjë lojë me shuma zero, ne mendojmë se shenjat e dollarit në sytë e Eric e kanë verbuar atë nga tmerret e regjimit komunist.

Thënë kështu, ka disa përparime në komunizëm, si punësimi i plotë, i cili me sa duket shumë pak nga punëtorët në Google dinë gjithçka, pasi shumë prej tyre rezultojnë se janë tempuj. Kjo do të thotë që ata nuk e kanë idenë kur do të punojnë, sa do të punojnë dhe Google nuk ka nevojë t’u paguajë ndonjë përfitim. Nuk duket e drejtë kur një kompani aq e pasur sa nuk e përhap pasurinë pak.

  Gjendja e reve, Mars 2023

Sidoqoftë, Google siguron shumë punë, në mënyrë që ta kompensojë atë pak. Për shembull, aktualisht njerëzit janë duke zëvendësuar AI në Google Duplex sepse me sa duket makinat inteligjente nuk mund ta shkurtojnë atë. Po, keni lexuar ashtu si duhet: me sa duket që revolucioni i AI është pak më larg sesa u paralajmëruam.

Tregime më të vogla

Julian Assange Wikileaks

Julian Assange është larguar nga ambasada e Ekuadoras dhe tani është në një betejë të gjatë ligjore që me shumë mundësi do të përfundojë me të që të deportohen në Shtetet e Bashkuara. Megjithëse beteja nuk është luftuar ende, fakti që dokumentet e tij ligjore u ndanë me autoritetet amerikane është shkrimi në mur. Megjithëse ai nuk është shoku më i këndshëm, fati i tij i mundshëm anësor mund të mos i përshtatet krimit.

Një kompani izraelite u gjet duke fluturuar në telefonatat WhatsApp dhe kështu duke hyrë në telefona, zbuloi Financial Times. Këto shërbime ishin atëherë si nga regjimet e rrepta në të gjithë botën dhe kryesisht ishin përdorur për të ndjekur aktivistët e të drejtave të njeriut dhe “subversivët” e tjerë. WhatsApp pretendon të ketë shtuar rrjedhjen, për fat të mirë,

Apple po përballet me veprime antitrusti në BE pasi Spotify protestoi për mënyrën se si trajtoi Cupertino licencimin. Pikëpamja nuk është e mirë për Apple pasi e gjithë bota po përgatitet kundër Big Tech. Ne do t’ju mbajmë të postuar.

Kur flisni me Alexa, ose ajo ju dëgjon, ajo me sa duket mban një rekord të gjithçkaje që dëgjon, edhe nëse fshini audion. Kjo është padyshim një shkelje e madhe e intimitetit, por pastaj përsëri, çfarë prisnin njerëzit kur sollën një mikrofon të lidhur në internet në shtëpinë e tyre?

Mendimet përfundimtare

Kemi frikë se nuk do të mbarojmë kolonën e këtij muaji në një shënim të lartë, maji ishte një muaj i përafërt për gjendjen e reve. Qershori po shikon paksa tashmë, me Apple premtimin e intimitetit më të mirë për përdoruesit, dhe ne kemi një ndjenjë që do të shohim disa gjëra që vijnë nga Uashington në lidhje me mbrojtje më të mira të privatësisë.

Whatfarë mendoni për gjithë këtë? A kemi humbur ndonjë histori të rëndësishme në maj? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me