Stav cloudu, prosinec 2023

Ahoj a vítejte v tomto Státě cloudu, měsíčním sloupci Cloudwards, kde se podíváme na zprávy z předchozího měsíce, ale pojmenujte je podle toho, ve kterém se nacházíme. Listopad byl podivný měsíc zprávou, jako poprvé od té doby, co jsme tuto sérii zahájili v dubnu 2023, nebudeme se vůbec zmiňovat o Facebooku, s výjimkou krátkého stranou v naší sekci „menších příběhů“ na konci.

To by mělo vyvolat nějaké překvapení mezi našimi pravidelnějšími čtenáři a určitě nás to zpochybnilo, když jsme si to poprvé uvědomili, ale usoudili jsme, že to znamená, že Zuck konečně uklidí svůj čin. Ne, jen žert, jsme si jisti, že se vrátí ke svým obvyklým trikům v roce 2023. Do té doby však máme spoustu dalších věcí, takže začněme.

Cloud Gaming Ascent

Cloudové hry jsou ve vzestupu a zdá se, že každé jméno, které stojí za zmínku, je zkoumání možností nebo aktivní vývoj nové platformy, která vezme hry do cloudu. Výsledky však nejsou vždy tak skvělé. Například při spuštění Google Stadia v listopadu to zklamalo mnoho uživatelů, včetně nás, když jsme ji zkontrolovali.

Mnohem zajímavější je Project xCloud, který bude vstupem Microsoftu do terénu. Podařilo se nám získat přístup k náhledu xCloud, čest udělené jen několika, a celkově jsme byli ohromeni. Zatím se však stále vyvíjí, takže pokud se opravdu nemůžete dočkat, až začnete s cloudovými hrami, nejlepší alternativou se zdá být Shadow, který funguje skvěle.

Omezování internetu

Cenzura

To je však pro slunné a jasné zprávy z listopadu. Přestože Facebook nedělá mnoho vln (vážně, poprvé za téměř dva roky), bylo tu spousta děsivých zpráv, které by se daly obejít jinak. 

Zdá se, že soukromí je pro většinu u moci vtip, což v 21. století znamená jak vlády, tak korporace, a minulý měsíc bylo mnoho příkladů, z nichž si lze vybrat.

Ruská vláda například usiluje o to, aby všechny telefony prodávané v mateřské zemi byly předem nainstalovány určité aplikace schválené pro režim, které nebudou odstranitelné.. 

Na Západě se můžeme okouzlit bloatwarem, ale přinejmenším věci na našich telefonech nepovedou k tomu, že nás nakonec uvězní za názor. Zatím žádné zprávy o tom, kdy tento nový zákon vstoupí v platnost, ale pravděpodobně budeme schopni říct z vln zatčení, které budou následovat po jeho schválení.

  Nejlepší nabídky na černý pátek 2023: Nakupujte, dokud nevyhodíte

Z této nepříjemnosti se dostáváme přímo k výpadkům médií. Írán viděl protesty a nepokoje po masivním nárůstu cen pohonných hmot, ačkoli tato cesta byla pravděpodobně po více než desetiletí vzpoury frustrace v blízkovýchodním národě. 

Ve snaze zabránit demonstrantům, aby mezi sebou mluvili – nebo přinejmenším od získání mezinárodní pozornosti na policejní brutalitu, která způsobila stovky úmrtí, stejně jako jejich protějšky z Hongkongu – internet v Íránu byl jednoduše vypnut.

I když jsme věděli, že Írán má tuto schopnost – dokonce jsme o tom krátce hovořili v našem nejlepším díle VPN pro Írán – je to stále drastické opatření, zejména proto, že to nejen neovladatelní mladí lidé využívající web, ale také podniky a samotná vláda. Není možné říci, jakou škodu způsobil režim této ekonomice tomuto uzavření.

Peking Baloney

Čína VPN zákaz

Další zemí, která používá technologii k tomu, aby získala lepší výsledky od lidí, kteří nedodržují její zákony, je samozřejmě Čína. Pravděpodobně díky tomu, co se děje v Hongkongu, je středem pozornosti pevně Středoevropské království, a zejména během posledního měsíce dostáváme více zpráv o tom, co se děje v daleké západní provincii Sin-ťiang, kde je menšina Uighurů být, dobře, pojďme se přizpůsobit, budeme?

Úplný seznam hrůz, kterým je tato muslimská menšina vystavena, se natahuje příliš dlouho, než aby se zde rekapituloval, ale je pozoruhodné, že hraje roli technologie. Peking využil veškerou sílu sledovací techniky, aby po celou dobu dohlížel na Uighurs, změnil životy těchto obyčejných lidí na produkci z roku 1984 a učinil z nich laboratorní krysy ve skutečném životě panopticon.

Je zneklidňující vidět někoho takového žít, ale obáváme se, že bezohlední politici a policisté v krku lesa uvidí čínské praktiky jako příklad napodobovat, místo aby se jich vyhýbali. Samozřejmě to prozradí pouze čas, ale kdy cítí zbytek světa plnou sílu pohledu Velkého bratra?

  Stav cloudu, únor 2023

Nightingale’s Sweet Song

Google-Evil-Eyes

Mohli bychom to zjistit dříve, než si myslíme, i když to nejsou vlády, které vedou poplatek v USA a Evropě, ale korporace. Nejen, že se spokojí s tím, že mají miliardy příjmů – většina z toho je dodávána do riskantních pobřežních rájů, takže to nemůže být zdaněno – tyto korporace hledají nové způsoby, jak zlepšit své příjmy tím, že pošlapávají naše práva.

Největším příběhem, který vyšel zdaleka, je Project Nightingale, který se zdá být významnou součástí trendu, ve kterém jsou opravdu děsivé nápady dány krycí jména s motivem ptáků (pro další důkaz předložíme Project Raven).

Nightingale je spolupráce mezi společností Google, která před časem upustila od sloganu „nebuď zlý“ – a společností Ascension, americkým poskytovatelem zdravotní péče, který provozuje 2 600 klinik a nemocnic po celé zemi. Zkrátka, dohoda zahrnuje Ascension, který Google předá desítky milionů pacientských souborů, a Google poté najde nové způsoby, jak tyto údaje zpracovat..

Zpočátku to nezní tak špatně, připustíme, ale pak si přečtete článek Nightingale, který jsme propojili, a začněte přemýšlet o všech těch bláznivých věcech, které Google v poslední době dělal s údaji lidí, a dobře se ti otřesy začnou plazit tvoje záda. 

Za prvé, pacienti souhlasili s tím, že Ascension bude zpracovávat jejich data, nikoli Google. Pravděpodobně existovala určitá klauzule v zásadách ochrany osobních údajů, kterou nikdo nečetl před kliknutím na „souhlasit“, což třetím stranám umožnilo získat také přístup k údajům. Přestože tito pacienti tuto klauzuli viděli, vsadili jsme se, že nikdo nepřišel na to, že by třetí strana byla největším datovým nosičem na světě.

Za druhé, tato data obsahují velmi citlivé informace o lidech. Některé z nich jsou pravděpodobně jen trapné (dědeček chytil tleskání), ale některé by mohly změnit způsob, jakým o vás zaměstnavatelé a pojišťovny přemýšlejí. Ve scénáři noční můry by přeživší mohl začít získávat reklamy na alternativní léčbu a podobně.

Není tedy divu, že regulační orgány se o tuto dohodu intenzivně zajímají a ze znění zprávy vyplývá, že tyto postupy sdílení údajů budou přijaty velmi matně, zejména pokud porušují HIPAA. Doufáme, že to vyjde ve prospěch pacientů vzestupu.

  Nejlepší nabídky na černý pátek 2023: Nakupujte, dokud nevyhodíte

Menší příběhy

Facebook Na rozdíl od

Aplikace pro iPhone na Facebooku se zapne a zaznamená vás, a to i bez vašeho vstupu. Očividně byla tato „chyba“ rychle opravena, ale nutí vás zajímat, co Zuck a jeho kamarádi dělali se všemi těmi daty, než někdo zjistil, že něco bylo nahoru. 

Amazonský sklad na Staten Island v New Yorku má podle vlastních údajů horší úrazovost než pily a slévárny oceli. To je samo o sobě dost zlé, ale to, co dělá to více znepokojující je, že nevíme, zda jiná zařízení Amazonky mají lepší nebo horší sazby.. 

Ve snaze učinit změnu klimatu trochu naléhavější pro občany – protože hurikány a horká léta nejsou dost přesvědčivá – jeden institut používá VR, aby ukázal, co se stane s pobřežními komunitami, pokud se věci brzy nezmění. Šikovný splňuje strašidelné. 

Kreditní karta společnosti Apple byla nabízena jako způsob, jak změnit svět, ale zjevně vše, co dělá, je vrátit se zpět, nebo alespoň pokud jde o práva žen. Ukázalo se, že ženy dostaly méně kreditů než muži, když požádaly o kartu, což společnost slíbila, že to napraví, jakmile pobouření nad těmito zastaralými praktikami proběhne virové.

V neposlední řadě Interpol vyšel v listopadu a oznámil, že co se týče šifrování typu end-to-end v aplikacích pro zasílání zpráv a e-mailech, je pouze ochrana pedofilů. Horké paty tohoto prohlášení – překvapení aktivistů za lidská práva a novinářů všude – přišly, samozřejmě, doporučení, aby do všech těchto typů aplikací byly zabudovány zadní dveře. Doufejme, že selžou stejně tvrdě jako při posledním tahu.

Závěrečné myšlenky

Listopad byl bezútěšný měsíc, jak počasí, tak zprávy, a prosinec zatím nevypadá mnohem lépe. Doufejme, že příští rok bude příliv možné zapnout všechny tyto útoky na soukromí, ale do té doby budeme sledovat naše čtenáře jménem našich čtenářů.

Co si o tom myslíš? Stává se Velký bratr příliš mocným, nebo není to tak zlé? Cítíte také, že nám minulý listopad minul nějaké velké příběhy? Dejte nám vědět v komentářích níže a jako vždy děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me