Rishikimi i makinës së kohës Apple – Përditësuar 2023

Rishikimi i makinës me kohë Apple

Time Machine është zgjidhja rezervë për shumicën e tifozëve të Apple, por cloud ofron shumë përfitime për të rekomanduar këtë program të paketuar, të bazuar në harduer.

Shqyrtime më të mira në internet

Për shumë përdorues të macOS, softueri rezervë amtare i Apple, Time Machine, është linja e parë dhe e fundit e mbrojtjes së dështimit të hard drive-it. Dhe pse jo? Shtë e lehtë për t’u përdorur, mbron shpejt dhe plotësisht skedarët tuaj, të gjitha falas.

Sidoqoftë, ndërsa Time Machine mund të përfundojë punën, mbështetja e saj në ruajtjen lokale do të thotë që nuk do të përfitoni nga cloud. Kjo do të thotë të humbisni nivelin e mbrojtjes që ju merrni duke i ruajtur të dhënat tuaja serverat RAID në një qendër të ngurtësuar të të dhënave.

Për opsionet e cloud, konsideroni të preferuarat e Cloudward.net, Backblaze dhe IDrive, ose kontrolloni rezervën tonë më të mirë të Mac kundrejt artikullit. Ne gjithashtu kemi një udhëzues më të plotë rezervë në internet për përdoruesit e Mac me më shumë opsione cloud. Përndryshe, shijoni vlerësimin tonë pasi detajojmë të mirat dhe të mirat e Apple Time Machine.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për Machine Time Apple

Features

Time Machine është gati aq pa funksion sa mund të marrë një mjet rezervë. Për shumë përdorues, kjo do të jetë thjesht mirë; për të tjerët, do të jetë një arsye për të konsideruar kalimin në një mjet rezervë më të paraqitur si CloudBerry Backup ose edhe Duplicati (shikoni rishikimin tonë të CloudBerry Backup ose rishikimin e Duplicati për më shumë rreth këtyre dy shërbimeve).

Ndoshta tipari më i madh që mungon është se Time Machine nuk rezervon në cloud. Shtë vetëm për ruajtje lokale. Për më tepër, nuk ju lejon të krijoni orarin tuaj rezervë. Mund të shkoni ose me kopje rezervë automatike ose manuale dhe kjo është ajo.

Një fushë ku Time Machine kapërcen shumicën e opsioneve rezervë është që i rezervon të gjitha skedarët, përfshirë skedarët e sistemit. Ndërsa kjo është e shkëlqyeshme, një mundësi për të kopjuar vetëm disa lloje të skedarëve do të ishte e mirëpritur pasi që skedarët përjashtuar janë një manual, proces i lodhshëm.

Përveç destinacionit dhe rezervimit automatik ose manual, e vetmja mundësi tjetër e vërtetë që ju merrni me Time Machine është nëse duhet të kriptoni apo jo skedarët që mbështeten.

  BigMIND Home (nga Zoolz) Rishikimi - Përditësuar 2023

Çmimeve

Machine Time Apple është falas me macOS. Sidoqoftë, duhet të blini hapësirë ​​ruajtëse lokale. Një zgjedhje e njohur për këtë është marka vetanake e Apple e ruajtjes së aktivizuar me WiFi, Kapsula Kohore.

Disa marka të ruajtjes së bashkangjitur në rrjet (NAS) janë gjithashtu të pajtueshëm me Time Machine, ose mund të shkoni me një hard disk të jashtëm që përdor një lidhje USB.

Lehtësinë e përdorimit

Time Machine vjen para-instaluar në macOS dhe, siç do të diskutojmë në pjesën File Backup, më poshtë, është kryesisht e automatizuar. E vetmja gjë për të cilën duhet të filloni të bëni kopje rezervë të hard drive tuaj është të zgjidhni një vend rezervë.

Makina me kohë rezervon të gjitha skedarët, përfshirë skedarët e sistemit, si parazgjedhje. Për këtë arsye, ka shumë pak mirëmbajtje të përfshirë nëse nuk doni të kufizoni ato që mbrohen objektet.

Nëse keni një makinë lokale pa shumë hapësirë, mund të gjeni që duhet ta bëni këtë, në këtë rast do të keni punën tuaj të prerë për ju sepse duhet të përjashtoni çdo objekt të vetëm individual që nuk dëshironi të mbështetur. Do të ishte më mirë nëse Time Machine do t’ju jepte mundësinë për të përjashtuar objektet sipas llojit të skedarit.

Vetë mjetet janë mjaft të qarta, por në të vërtetë nuk kërkojnë komplekse duke marrë parasysh atë pak që mund të bëjë.  

Rezervimi i skedarit & restaurim

Klikoni në Machine Time për të filluar krijimin e planit tuaj rezervë. Gjëja e parë që do t’ju kërkojë të bëni është të zgjidhni një destinacion rezervë.

Aplikimi Time Machine do të nisë.

Sigurohuni që të keni një njësi lokale (të formatuar për Mac) të futur në kompjuterin tuaj ose nëse dëshironi të dashuroheni, keni lidhur me një kapsulë Apple Time. Kapsula Time është marka e depozitave lokale të Apple. Ata vijnë në madhësi 2TB dhe 3TB dhe lidhen duke përdorur WiFi. Puna gjithashtu funksionon me pajisjet iOS, Apple TV dhe Windows PC.

Machine Time nuk ju jep mundësinë e kursimit në cloud. Ky është një disavantazh mjaft i madh kur krahasohet me shërbime si CloudBerry Backup, i cili ju lejon të zgjidhni nga pesëdhjetë integrime të ndryshme për ruajtjen e cloud, duke përfshirë Dropbox, Google Drive, Amazon S3 dhe Backblaze B2.

  Rishikimi i Jottacloud - Përditësuar 2023

Pasi të keni zgjedhur një vendndodhje rezervë, Time Machine do të fillojë të mbështesë të dhënat tuaja.

Kjo rezervë e parë do të marrë mjaft kohë, megjithëse do të jetë më e shpejtë se sa të mbështesni në re. Pasi të përfundojë, Time Machine do të funksionojë në sfond dhe do të kryejë kopje rezervë automatike.

Time Machine mban rezervë për orë për 24 orët e mëparshme, rezervë ditorë për 30 ditët e mëparshme dhe rezervë javore për të gjithë muajt e mëparshëm. Rikthimi rezervë është në rritje, prandaj vetëm skedarët rezervohen përsëri nëse ato janë ndryshuar.

Nëse ngarja juaj plotësohet, Time Machine do të fshijë automatikisht kopjen rezervë më të vjetër. Për këtë arsye, duhet të konsideroni të shkoni me një makinë të jashtme që është dukshëm më e madhe se disku juaj i vështirë.

Ju gjithashtu mund të bëni kopje rezervë me dorë në çdo kohë dhe të mbyllni kopjimet automatike plotësisht.

Kur rivendosni skedarët, nëse mund të zgjidhni, mund të zgjidhni versionin më të fundit ose versionet e fundit. Time Machine mund të përfshijë gjithashtu pamjet e ruajtura në hard diskun e pajisjes tuaj. Ju mund t’i përdorni këto për t’u rikthyer nëse nuk keni qasje të menjëhershme në hard drive tuaj.

Para se të rivendosni një skedar, mund të godisni hapësirën për ta parë dhe të siguroheni se çfarë dëshironi.

Përndryshe, ju mund të rivendosni gjithçka që ju keni mbështetur menjëherë nga Rimëkëmbja e makOS-it.

Ju gjithashtu mund të kopjoni skedarët në një Mac tjetër duke përdorur “ndihmësin e migracionit”.

siguri

Nuk është me të vërtetë shumë për të thënë për sigurinë e makinës me kohë, pasi do të bëhet aq e sigurt sa të mbash makinën tënde lokale. Thënë kjo, mund të themi se si rregull, disqet lokale nuk janë mënyra më e mirë për të siguruar të dhënat tuaja.

Ata janë të lehtë për t’u vjedhur dhe dëmtuar. Shërbimet e ruajtjes në re si Backblaze, ndërkohë, strehojnë të dhënat tuaja në qendrat e sigurta të të dhënave të dizajnuara për të parandaluar vjedhjet fizike dhe ato virtuale.

Për më tepër, serverët e cloud ofrojnë përgjithësisht infrastrukturë RAID, që do të thotë që skedarët tuaj janë ruajtur në shumë servera për tepricë. Në atë mënyrë, nëse një disk bie, ju nuk do të humbni të dhënat tuaja. Mënyra e vetme për të marrë atë nivel të mbrojtjes për Time Machine është blerja e një pajisje ruajtëse RAID.

  Rishikimi i rezervave Arq - Përditësuar 2023

E vetmja veçori e sigurisë që merrni me Makinerinë Time është një ndërrim i kodimit që mund ta ndizni ose çaktivizoni. Duke vepruar kështu, do të enkriptojnë skedarët tuaj përpara se t’i dërgoni në diskun tuaj lokal.

mbështetje

Apple mban një portal mbështetës vetëm për Time Machine. Atje, do të gjeni udhëzues për fillimin dhe zgjidhjen e problemeve. Nuk ka asnjë mënyrë për të kërkuar artikuj, por nuk duhet të bësh vërtet: nuk ka kaq shumë që të shfletosh. Ajo që është në dispozicion është të paktën e shkruar mirë.

Nëse nuk mund të gjeni përgjigjet e pyetjeve tuaja, mund të kontaktoni mbështetjen e Apple, e cila është në të vërtetë mjaft e mirë. Kanalet e ndihmës përfshijnë telefon dhe bisedë live. Theështja e vetme e vërtetë është se ju duhet të kaloni nëpërmes një magjistar të degëzimit për të arritur në të vërtetë në atë kanal dhe nuk ka asnjë rrugë të qartë për Time Machine.

Pasi të keni arritur në faqen që ju lejon të zgjidhni mbështetjen e drejtpërdrejtë, koha e pritjes nuk do të zgjasë fare. Ne i bëmë testimet tona një pasdite të Shtunë dhe pritjet për biseda live ishin pesë minuta. Pritjet për mbështetje telefonike ishin dy.

Apple gjithashtu ka një forum të përdoruesve dhe, natyrisht, ju gjithmonë mund të vizitoni vendin tuaj të adhurimit Apple.  

Aktgjykimi

Nëse keni një interes zero për të mbështetur cloud dhe ndjeheni si spërkatje në një kapsulë Apple Time, ekzistojnë relativisht disa arsye për të mos përdorur Time Machine. Shtë falas dhe relativisht e lehtë për t’u përdorur.

Rikthimet kryhen automatikisht dhe gradualisht çdo orë si parazgjedhje, dhe shumica e kompjuterave Apple paketojnë fuqi të mjaftueshme ku procesi nuk duhet të pengojë transmetimin tuaj në YouTube.

Nëse keni përqafuar vlerën e kopjes rezervë në internet, megjithatë, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një mjet më të pasur me karakteristika si CloudBerry Backup, i cili mbështet si rezervimin lokal ashtu edhe cloud..

Nëse doni të përdorni si Makinën Time dhe rezervimin në cloud, ne do t’ju rekomandojmë t’i jepni një vështrim Backblaze. Kushton vetëm 5 dollarë në muaj, ju jep hapësirë ​​të pakufizuar rezervë dhe rezervoni sipas llojit të skedarit. Thjeshtësia e saj e bën atë çiftimin e shkëlqyeshëm me Time Machine.

Kjo është gjithçka që duhet të themi në temën e Apple Time Machine. Ne nuk jemi tifozë të mëdhenj, por përfundon puna. Ne i mirëpresim mendimet tuaja për këtë temë në komentet më poshtë. Faleminderit per leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me