Rishikimi i TunnelBear – Përditësuar 2023

Rishikim TunnelBear

TunnelBear është ndoshta VPN më i mirë falas atje, por kjo nuk po thotë shumë: nuk do t’ju futë në Netflix dhe shpejtësitë janë më mediokre në rastin më të mirë. Sidoqoftë, siç mund ta lexoni në këtë përmbledhje të TunnelBear, është falas dhe e sigurt, kështu që mund të ia vlejë.

mirë-VPN-Shqyrtime

TunnelBear u themelua nga dy Kanadezë në 2011 dhe u shit në gjigantin e sigurisë McAfee në vitin 2023. Aktualisht prodhon dy produkte: TunnelBear, një VPN dhe RememBear, një menaxher i fjalëkalimeve. Ne do të rishikojmë VPN sot; kontrolloni rishikimin tonë të RememBear nëse jeni në treg për një kasafortë fjalëkalimi.

Për këtë rishikim të përditësuar të TunnelBear, ne vendosëm versionin e fundit përmes hapave të tij dhe shikuam mbi tiparet e tij, sigurinë, përdorshmërinë, çmimet dhe më shumë. Fusha për VPN e TunnelBear mbështetet shumë në mundësinë e përdorimit dhe përdorueshmërisë, e mbështetur nga nusja e saj e ariut që gërmon. Admittedshtë padyshim i adhurueshëm dhe një ndryshim i mirë i ritmit nga taktikat e bazuara në frikë të përdorura zakonisht nga marka VPN.

Megjithatë, pas karikaturave, TunnelBear bie shumë në substanca, gjë që e mban atë jashtë listës sonë më të mirë VPN këtë vit. Nuk mund të hyjë në Netflix dhe ka vetëm disa serverë, shumica e të cilëve janë të grupuar në Evropë. 

Nuk është e gjitha e keqe, sidoqoftë. Siguria e tij – prova thelbësore e çdo VPN – është e fortë, dhe çmimi është i drejtë, megjithëse plani i lirë është pak kufizues. Për më shumë detaje, lexoni rishikimin tonë të plotë të TunnelBear VPN më poshtë.

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për TunnelBear

Features

TunnelBear VPN është në dispozicion në pajisjet Mac, Windows, Android dhe iOS. Ajo gjithashtu vjen si një shtesë e shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Opera. Përdoret për shfletim privat, të sigurt dhe ju mbron nga palët e treta që hyjnë në vendndodhjen tuaj ose të dhëna të tjera.

Përqendrimi i TunnelBear në një përvojë miqësore të përdoruesit do të thotë që grupi i tij i karakteristikave është i kufizuar, megjithëse jo gjithmonë në dëm të tij. Nëse jeni mësuar të shihni shërbimin VPN të shoqëruar me pako antivirusë të gjithëpërfshirës të kuzhinës, mund të duket e vështirë që gjithçka që mund të bëni funksionalisht me TunnelBear është ta ndizni dhe çaktivizoni, por ka pak energji nën sipërfaqe këtu.

Ju mund ta vendosni VPN të aktivizohet kur pajisja juaj fillon të ngrihet dhe të ndërpresë menjëherë hyrjen në internet përmes një ndërprerësi sa herë që ndërpritet lidhja juaj e sigurt, duke u siguruar që të mos ekspozoni rastësisht të dhënat tuaja në një faqe interneti me hije. Ju gjithashtu mund të ndryshoni kur TunnelBear ju dërgon njoftime dhe të vendosni në cilat rrjete WiFi VPN do t’i besojë automatikisht. 

TunnelBear-General-kontrollet

Vetëm dy funksione nuk janë menjëherë të dukshme: “TCP refuzojnë” dhe GhostBear. TCP dhe UDP janë dy protokolle të njohura gjerësisht për transferimin e të dhënave. TunnelBear zakonisht transmeton të dhëna përmes UDP, e cila është më e shpejtë. Sidoqoftë, disa ISP ngacmojnë trafikun UDP. Nëse lidhja juaj UDP ngadalësohet ndjeshëm, “TCP refuzoj” ju lejon të kaloni TunnelBear në TCP, që është një protokoll më i qëndrueshëm.

TunnelBear-sigurisë-kontrollet

Karakteristika GhostBear është për rastin kur po kërkoni në një rrjet kufizues ose të mbikëqyrjes së lartë, të tilla si në një shkollë ose në një zyrë. Në ato ambiente, nganjëherë nuk është e mjaftueshme për të kriptuar të dhënat tuaja – gjithashtu nuk duhet të duket qartë se është e koduar. Sidoqoftë, GhostBear ngadalëson lidhjet, kështu që duhet ta përdorni vetëm në situata ekstreme.

Gjëja më e madhe që mungon në TunnelBear është tunelimi i ndarë, një funksion që ju lejon të dërgoni disa trafik përmes VPN tuaj ndërsa dërgoni pjesën tjetër normalisht, gjë që mund të rrisë ndjeshëm bandën tuaj gjatë drejtimit të një VPN. Nuk është edhe një karakteristikë e zakonshme, por disa VPN që e kanë atë (posaçërisht ExpressVPN) na bëjnë të humbasim rëndë kur të shkojë.

Përmbledhje e Karakteristikave të TunnelBear

Logo e TunelitBearwww.tunnelbear.com

Fillon nga 333 $ muaj gjithë Plane

i përgjithshëm

Menyra pagese
Kartë Krediti

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
5

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion
7 ditë për Ekipet plan

Periudha e rimbursimit
Baza rast pas rasti

Shuma e serverit në të gjithë botën
23 lokacione

OS-të e desktopit
Windows, MacOS, Linux

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit
Chrome, Firefox, Opera

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
IPSec, OpenVPN, L2TP

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

  Rishikimi VyprVPN - Siguria e Madhe - Azhurnuar 2023

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Plani falas i TunnelBear përfshin 500MB të gjerësisë së bandës çdo muaj dhe punon në pesë pajisje. Nga pranimi i vetë TunnelBear, ky plan nuk është i mirë për shumë, përveç testimit dhe përdorimit të dritës. Edhe pse mund ta rrisni kufirin tuaj në 1 GB duke bërë një thirrje në Twitter në lidhje me TunnelBear një herë në muaj, ai prapëseprapon në krahasim me planin falas të Windscrib (shikoni rishikimin tonë të Windscrib për më shumë) ose atë të Hide.me.

Ju mund të blini Unlimited, i vetmi plan me pagesë individuale, për tre gjatësi të ndryshme kohore: mujore për 9,99 $, një vit me 4,99 $ në muaj (59,88 dollarë gjithsej) dhe tre vjet me 3,33 $ në muaj (120,00 $ gjithsej). Plani i Pafund largon të gjitha kapakët e transferimit të të dhënave dhe ju lejon të keni akses në shërbimin më të mirë të klientit, megjithëse jeni akoma të kufizuar në pesë pajisje.

TunnelBear-Çmimeve

Opsioni përfundimtar, Ekipet, është ngritur për bizneset dhe ofron përfitimet e planit Pafund me një kosto prej 5.75 $ për përdorues çdo muaj (69 dollarë në vit). Paratë shtesë ju marrin një menaxher të veçantë të llogarisë, faturim të centralizuar për biznesin tuaj dhe aftësinë për të menaxhuar të gjitha VPN-të tuaja të korporatave nga një panel i vetëm kontrolli. Mund të provoni planin e Ekipeve falas për shtatë ditë.

Ne jemi të lumtur të shohim që TunnelBear ka shtuar një opsion shumë-vjeçar dhe se vjen me kursime të konsiderueshme. Shtë gjithashtu mirë që mund të paguani me bitcoin. Nëse i doni paratë tuaja të kthyera, TunnelBear nuk ka asnjë politikë zyrtare, megjithëse stafi i tij mbështetës ofron rimbursime në bazë të rastit.

Prmimet e TunnelBear janë në mes të paketës. Fiton pikë për të shtuar një opsion shumë-vjeçar që nga rishikimi i fundit, por i humbet ato për shërbimin e tij të kufizuar falas dhe faktin që skema e Ekipeve nuk ia vlen paratë shtesë. Për një marrëveshje më të mirë, shikoni NordVPN ose CyberGhost.

Lehtësinë e përdorimit

TunnelBear shkarkon shpejt. Pasi ta zhdukni dhe hapni atë, do t’ju kërkohet të krijoni një llogari me adresën tuaj të postës elektronike. Kjo gjithashtu ndodh bukur dhe shpejt. Konfirmimi i postës elektronike gjithashtu është i shpejtë.

TunnelBear-Krijoni-një-llogari

UI i TunnelBear

Për mirë apo të sëmurë, kjo ka të bëjë me ndërfaqen më të thjeshtë të përdoruesit që kemi parë në një shërbim VPN. Nga paneli fillestar, ju mund të bëni vetëm tre gjëra: lidheni me VPN, zgjidhni një vend tjetër për t’u lidhur me dhe hapni menunë e preferencave.

TunnelBear-Main-UI-panel

Ju mund të zgjidhni një vend me një menu poshtë, por mund të përdorni gjithashtu ekranin e hartës që përmban nuskën e ariut të tunelit. Edhe pse ky ekran është i lezetshëm, implementimi i tij lë diçka për të dëshiruar: e vetmja mënyrë për të lëvizur është duke klikuar dhe zvarritur, të cilën duhet të bëni disa herë për të marrë kudo.

TunnelBear-dropdown menu-

Menyja dropdown është më e lehtë, megjithëse nuk është e përsosur. Me TunnelBear, ju mund të lidheni me 23 vende të ndryshme, të cilat menuja nuk i organizon nga ndonjë metrikë e dukshme.  

Megjithatë, ai rifiton pikat për sigurimin e opsionit të lehtë për t’u përdorur dhe i përshtatshëm për të zgjedhur cilindo lidhje është aktualisht më e shpejtë. Ne u përpoqëm të lidheshim me disa vende të ndryshme, të cilat morën VPN rreth 15 sekonda çdo herë.

TunnelBear-Connect-to-Kanada

Panelet e kontrollit

E gjithë pjesa tjetër e ndërfaqes TunnelBear përmbahet në menunë e preferencave, e cila arrihet duke klikuar ikonën e ingranazheve. Organizedshtë e organizuar në katër skeda, asnjëra prej të cilave nuk ka kontroll më të thellë se një buton i vetëm ose kutia e kontrollit. Skedari “i përgjithshëm” ju lejon të zgjidhni kur duhet të ngrini TunnelBear, kur të merrni njoftime dhe kur të bëni një TCP anashkaluar.

Skeda e “sigurisë” ju lejon të aktivizoni dy cilësime. VigiliantBear është ndërruesi standard i industrisë së vrasjes që ndalon të gjithë trafikun nëse lidhja juaj me VPN prishet. GhostBear e bën më të vështirë të zbuloni se të dhënat tuaja janë të koduara, duke ju lejuar të përdorni TunnelBear në rrjete kufizuese që mund të bllokojnë ndryshe. 

Skeda “Rrjetet e besuar” përfshin mundësinë e lidhjes automatikisht me VPN në të gjitha rrjetet, me mundësinë e rrjeteve të bardha që ju dini se janë të sigurta. Më në fund, skeda “llogari” ju lidh direkt me llogarinë tuaj në shfletues.

TunnelBear-besuar-Networks

Ata thonë se një produkt është i përsosur kur nuk ka asgjë tjetër për të hequr. Sipas këtij standardi, TunnelBear është një VPN gati-perfekt. Sidoqoftë, sakrifikohet shumë për sa i përket fuqisë për të arritur atje. Ju nuk mund ta ndryshoni lirshëm protokollin tuaj, nuk ka tunele të ndara dhe nuk mund të shkarkoni shkarkimet e shfletuesit nga brenda aplikacionit të desktopit.

Ne kemi vlerësuar TunnelBear shumë të lartë për qasje, por kemi grumbulluar disa pika për mungesë kontrolli (për të mos përmendur ato zgjedhje shqetësuese në ndërfaqen e zgjedhjes së serverit).

shpejtësi

Për shkak të grupimit të TunnelBear të të gjithë serverëve të një vendi në një, ne nuk ishim në gjendje të bënim dallimin midis vendndodhjeve brenda ndonjë prej këtyre vendeve. Merrni të gjithë këta numra me një kokërr kripë, pasi është gjithmonë e mundur që një server individual të jetë më i largët. 

  Rishikimi i aksesit në internet privat - azhurnuar 2023

Ky test u zhvillua nga Portland, Oregon. Ne përdorëm të njëjtin server si për testet e mbrojtura ashtu edhe për ato të pambrojtura në Shtetet e Bashkuara, afër Wichita, Kansas, ku nyja amerikane e TunnelBear duket se ndodhet.

Vendndodhja e serverit: Ping (ms) Shpejtësia e Shkarkimit (Mbps) Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
Shtetet e Bashkuara (të pambrojtur) 75 9.64 2.40
Shtetet e Bashkuara (të mbrojtura) 86 8.15 2.27
Meksikë 161 4.76 2.24
Kanadë 82 4.85 2.24
Brazil 207 5.31 2.27
Danimarkë 184 5.00 2.32
Indi 307 3.94 1.98

Ne pamë pothuajse asnjë rritje të latencës me VPN, qoftë në Shtetet e Bashkuara ose Kanada, gjë që na bëri përshtypje. Më e jashtëzakonshme ishte efekti i vogël në shpejtësinë e shkarkimit, i cili ngadalësoi vetëm rreth 15 përqind; për referencë, VPN mesatare zbrit rreth 30 përqind.

 Brenda SH.B.A., kjo është e mjaftueshme për të vënë TunnelBear në kundërshtim me listën tonë të VPN-ve më të shpejta. Vonesa e ulët e tij e bën atë të pranueshëm për lojëra dhe efekti i papërfillshëm në shkarkime do të thotë se duhet të funksionojë mirë për transmetim (duke e bërë atë më të trishtuar se nuk mund të hyjë në Netflix ose Hulu). 

Jashtë SH.B.A.-së, është një histori ndryshe. TunnelBear është akoma mjaft i shpejtë për të luajtur në Kanada, por shpejtësia e tij e shkarkimit është zvogëluar, duke e bërë që streaming të jetë një zgjedhje e dobët. Vonesa ndryshon pak, por shkarkimet ngadalësohen vazhdimisht me rreth 50 përqind. Sidoqoftë, na pëlqen vërtet që gjërat të shpejtohen pak në Brazilin e pamerituar historikisht.

Kjo është vetëm një lidhje në internet, dhe të tjerët mund të kenë një përvojë të ndryshme. Vetëm nga ana jonë, ne po japim nota të larta për performancën brenda Shteteve të Bashkuara dhe shenja të ulëta për performancën pothuajse kudo tjetër.

siguri

Në të gjitha platformat përveç iOS, TunnelBear nuk përfshin mundësinë për të ndryshuar protokollet VPN, megjithëse kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Më shumë protokolle nuk e bëjnë më të fortë sigurinë, si mënyra sesi gjashtë lloje të ndryshme të kyçjeve nuk e bëjnë më të vështirë për të goditur derën tuaj. 

Në Windows, macOS dhe Android, TunnelBear implementon OpenVPN. Ky është një protokoll me përdorim të lirë, me përdorim të lirë, që ne e shohim veçanërisht të besueshëm, sepse komuniteti i tij i përkushtuar për zhvilluesit ka kaluar pothuajse 20 vjet duke e kërkuar dhe duke e prodhuar atë për të gjitha dobësitë e mundshme. 

Në iOS, TunnelBear përdor L2TP në vend të kësaj, çiftuar me IPSec. L2TP është një protokoll për transferimin e të dhënave ndërmjet rrjeteve, i njohur gjithashtu si tunelim. Për dallim nga OpenVPN, ai nuk përfshin një algoritëm të kriptimit, kështu që shpesh është gjetur i çiftuar me IPSec për të kriptuar të dhënat e tij. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj që nënkuptojnë këto protokolle duke lexuar zbërthimin tonë. 

Për kriptimin në platforma të ndryshme nga iOS, TunnelBear përdor AES-256, i cili – pa u bërë shumë teknik – është në thelb i pamundur të goditet me teknologjinë aktuale të informatikës. Të gjithë këta protokolle dhe algoritme kanë mbajtur nën vite testime në botë reale. Megjithëse TunnelBear nuk ju lejon t’i ndryshoni ato, ne nuk do të donim gjithsesi.

TunnelBear-Geolocation-zbulimin

Ne kontrolluam për rrjedhje IP, DNS dhe WebRTC duke përdorur ipleak.net dhe zbuluam që TunnelBear nuk po zbulonte ndonjë informacion në lidhje me vendndodhjen tonë ose IP-në. Në përgjithësi, ajo e merr seriozisht sigurinë seriozisht. Ne nuk kemi asnjë ankesë për funksionalitetin thelbësor të VPN.

intimitet

TunnelBear pretendon se ka “një politikë privatësie që mund ta kuptoni në të vërtetë.” Longshtë e gjatë, por e shkruar në gjuhë që është e kuptueshme për laikatorin. 

TunnelBear-dhënave-mbledhjes

Seksioni i parë i politikës së privatësisë merret me mbledhjen e të dhënave personale. Ajo rendit çdo pjesë të të dhënave që TunnelBear mbledh nga përdoruesit e saj dhe është i sinqertë për pjesët që përdoren për qëllime të marketingut. Në mënyrë kategorike deklaron që VPN nuk regjistron ndonjë informacion në lidhje me zakonet e shfletimit të përdoruesve ose adresat IP.

Seksioni i dytë përcakton rregullat themelore për atë që bën TunnelBear me informacionin që mbledh. Ai premton të zbulojë vetëm të dhënat personale për palët e treta që ofrojnë infrastrukturë në vetë TunnelBear, ose kujtdo që i shërben kompanisë një kërkesë të vlefshme.

Politika e privatësisë godet të gjitha shënimet e duhura, por duke pasur parasysh sa VPN janë kapur duke ndjekur përdoruesit e tyre kohët e fundit, ne kemi adoptuar një qëndrim besimi por të verifikuar. Për fat të mirë, ne nuk kemi gjetur ndonjë incident të TunnelBear duke u kapur me putrat e tij në tenxhere. Itselfshtë kontrolluar gjithashtu nga një palë e tretë dy herë tani, pa asnjë sugjerim për praktikat me hije të të dhënave.

Shqetësime rreth McAfee

Shumë tifozë të gjatë të TunnelBear, të cilët u pëlqyen që nuk vjelnin të dhënat e shfletimit, ishin të shqetësuar kur McAfee e bleu atë në vitin 2023. Për ta thënë lehtë, McAfee nuk ka një reputacion yjor për mbrojtjen e intimitetit të përdoruesit.

Megjithëse është padyshim një arsye për të mbajtur vëmendjen në TunnelBear, nuk duket se ka akoma prova që duhet ta braktisni atë për arsye të intimitetit. Kompania është akoma me qendër në Kanada, e cila ka një qëndrim shumë më përparimtar mbi privatësinë e të dhënave sesa Shtetet e Bashkuara. Ju mund të lexoni artikullin tonë për ruajtjen më të mirë të cloud për Kanada për të mësuar më shumë.

  Rishikimi CyberGhost - Përditësuar 2023

Një herë, duket se të dhënat për të cilat thotë se regjistrohen në të vërtetë janë të vetmet të dhëna që regjistrohen. Duartrokasim faktin që TunnelBear fiton para vetëm nga abonimet, jo nga reklamat, dhe heqim vetëm disa pika sepse nuk është e mundur të drejtosh një VPN të korporatës me intimitet plotësisht të përsosur.

Performanca streaming

Kjo është ajo ku TunnelBear merr një goditje të trupit. Shërbimet kryesore të transmetimit bllokojnë në mënyrë të njëtrajtshme TunnelBear, duke përfshirë Netflix, Hulu, Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC. Shtë e mundur të shkulesh me TunnelBear derisa të ketë një shans për të hyrë në Netflix, por me kaq shumë VPN të tjera që e bëjnë atë menjëherë në shkop, nuk ka asnjë arsye për të kaluar nëpër telashe.

TunnelBear-Amazon-Prime-bllokuar

Vendndodhjet e serverëve

Shtë e vështirë të tregosh saktësisht se sa serverë hyn në TunnelBear. Countrydo vend ka një nyje të vetme që përfaqëson të gjithë kombin, pa sqaruar se sa serverë paraqet nyja ose ku brenda vendit ku janë vendosur. Në hartë, nyja e Shteteve të Bashkuara duket sikur është diku në Kansas, por ne nuk mund të tregojmë nëse ai pozicionim do të thotë ndonjë gjë.

TunnelBear-Veri-amerikan-nyjet

TunnelBear ofron serverë në 23 vende. Pesë janë në Azi (megjithëse jo Rusia apo Kina), tre janë në Amerikën e Veriut, dy janë në Oqeania dhe 12 të tjera në Evropën Perëndimore. TunnelBear ka zero servers në Afrikë, vetëm një në Amerikën e Jugut (Brazil), një në Evropën Lindore (Rumani) dhe asnjë në Azinë Juglindore ose Lindjen e Mesme.

TunnelBear-perëndimore-evropiane-nyjet

Dy grupe serverësh në vende të pamerituara mbajnë TunnelBear pak më shumë se uji në këtë kategori. Ne do të preferojmë të shohim më shumë larmi gjeografike dhe më shumë qartësi brenda secilit vend. Nëse një rrjet i madh është i rëndësishëm për ju, shikoni në vend vlerësimin tonë të HideMyAss.

Shërbimi ndaj klientit

Mbështetja e klientit në TunnelBear është, befasuese, me temë mjaft të madhe. Mund të hyni në faqen e ndihmës nga VPN desktop. Përbëhet nga një shirit i kërkimit që lidhet me çdo artikull në bazën e njohurive dhe gjashtë butona që i shemb ato artikuj në kategori. Visshtë vizualisht e këndshme, e thjeshtë për t’u lexuar dhe pa mëshirë pa ngritje në treg.

TunnelBear-Knowledgebase

Mënyra e vetme për të kontaktuar me mbështetjen e drejtpërdrejtë është të paraqisni një biletë me email përmes butonit “na kontaktoni”. Sistemi i biletave është i lehtë për t’u përdorur, dhe mbështetja zakonisht kthehet tek ju me një email në rreth 24 orë. Pyetja jonë e testit zgjati pak më gjatë, por tërësia e përgjigjes së “ariut mbështetës” na bëri mirënjohës për kohën që u desh për ta marrë atë në rregull.

TunnelBear-Submit-një-biletë

TunnelBear nuk ka një forum ose një linjë telefonike mbështetëse teknologjike. Paketa e Pafund thotë se ofron shërbim premium ndaj klientit, por nuk është e qartë se çfarë do të thotë kjo, jashtë shtytjes së biletave tuaja të postës elektronike në pjesën e përparme të linjës. Ne e vlerësojmë lartë shërbimin e klientëve të TunnelBear për tërësinë, mirëdashësinë dhe modelimin e tij, por më të ulët për mungesën e opsioneve të tij.

Aktgjykimi

Ne nuk kemi për qëllim ta shesim shkurtimisht TunnelBear duke i cilësuar gjërat si “të adhurueshme”. Ne jemi të gjithë për VPN-të që përqendrohemi më pak në taktikat e frikës. Estetika e TunnelBear dhe UI e saj e thjeshtë e bëjnë atë një pikënisje natyrore për VPN-të. Për më tepër, nuk ka pothuajse ndonjë copëza në armaturën e saj kur bëhet fjalë për sigurinë, dhe duket se praktikon atë që predikon duke mos regjistruar dhe shitur të dhëna të përdoruesit.

E gjithë kjo na bën të dëshirojmë ta rekomandojmë atë më lartë, por ka shumë zvarrë TunnelBear poshtë. Përveç që nuk janë në gjendje të përdorin shërbime streaming, përdoruesit duhet të luftojnë me opsione të kufizuara të shërbimit ndaj klientit dhe shpejtësi jo të qëndrueshme. Ne dëshirojmë që të kishte më shumë bandwidth në nivelin e lirë dhe një gamë shumë më të larmishme të lokacioneve të serverëve.

Të gjitha këto që thanë, rezultatet e auditimeve të saj vjetore sugjerojnë që kompania është e shtyrë të përmirësojë rregullisht produktin e saj, kështu që ne mezi presim që TunnelBear të bëhet një VPN për tu parë në vitet në vazhdim.  

Faleminderit që lexuat recensionin tonë të VPN të TunnelBear. Nëse keni pasur një përvojë duke përdorur TunnelBear për të cilin mendoni se duhet të dimë, na tregoni në komentet më poshtë.

FAQ P TR TunnelBear

 • Isfarë është për TunnelBear Për?

  TunnelBear është një VPN, ose një rrjet virtual virtual. VPN ju lejojnë të shfletoni internetin duke përdorur lidhjen e një serveri tjetër dhe jo vetë. Kjo ju jep më shumë intimitet, pasi ato që bëni në internet nuk mund të gjurmohen drejtpërdrejt tek ju.

 • Tshtë e sigurt TunnelBear?

  TunnelBear nuk demonstron rrjedhje në teste. Ekziston shqetësimi për kompaninë e saj mëmë, McAfee, duke ndërhyrë në politikën e saj të mos prerjeve, por ende nuk ka ndonjë provë që ka ndodhur. TunnelBear është i vendosur në Kanada, i cili ka një qëndrim më progresiv të intimitetit të të dhënave sesa SH.B.A..

 • A funksionon TunnelBear me Netflix?

  Mjerisht, TunnelBear është i bllokuar nga të gjitha shërbimet kryesore të transmetimit, duke përfshirë Netflix, Hulu, Amazon Prime Video dhe iPlayer të BBC.

 • A lejon TunnelBear Torrenting?

  Po. Sidoqoftë, shpejtësia e shkarkimit mund të jetë e ngadaltë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me