Rishikimi X-VPN – Mos u shqetësoni – Përditësuar 2023

Rishikimi X-VPN

X-VPN krenohet me shumë gjëra për sigurinë e tij dhe lehtësinë e përdorimit, por edhe një inspektim sipërfaqësor tregon se këto janë të pavërteta. Gjatë testimit, gjetëm çështje të shumta që na bëjnë të rekomandojmë një kalim të vështirë të këtij VPN. Shikoni shqyrtimin tonë të plotë X-VPN për detajet.

mirë-VPN-Shqyrtime

X-VPN është një ofrues i panjohur VPN në sipërfaqe, duke marrë rrugën e sigurt të përdorimit të një ndërfaqe copycat që pasqyron pamjen e më shumë se gjysmës së VPN-ve atje. Ai pretendon se ka 50 milion përdorues në faqen e saj të parë, ka mbështetje live chat dhe madje ofron një plan provë falas.

Përkundër gjithë kësaj, X-VPN ende arrin të jetë plotësisht i papërdorshëm. Ndërsa do të lexoni disa herë gjatë këtij shqyrtimi, X-VPN bën disa zgjedhje të çuditshme të projektimit me klientin e saj që janë përfundimisht të pafalshëm. Konkretisht, protokollet që ai ofron nuk janë të shënuar në ndërfaqe, por përkundrazi fshihen pas shkronjave të rastit. 

Nëse keni ardhur këtu duke kërkuar një VPN që do të ofrojë siguri dhe performancë, ju bëjmë thirrje që të drejtoheni në mbledhjen më të mirë të VPN. Nëse doni të shihni një shembull të shkëlqyeshëm se si rrëmuja e gjërave më të imta mund të minojë plotësisht një produkt përndryshe të shkëlqyer, atëherë vazhdoni të lexoni. 

Pikat e forta & dobësitë

Alternativa për X-VPN

Features

Menutë e X-VPN janë disa nga më befasueset shteruese që kemi parë ndonjëherë. Duke klikuar në menunë e djathtë të hamburgerit në të djathtë hapen vetëm dy mundësi për të ndryshuar. Njëra ju lejon të konfiguroni klientin të kandidojë në një fillimin e Windows, dhe tjetri është një tipar i quajtur “kontrolli i aplikacionit”. 

Sipas përshkrimit të tij, kontrolli i aplikimit duket se është një lloj tunelimi i ndarë që ju lejon të përcaktoni një listë të programeve që do të shpërfillin VPN dhe do të përdorni një lidhje standarde, të pambrojtur. Edhe pse tunelimi i ndarë është një tipar shumë i dëshirueshëm dhe diçka që është e vështirë për tu gjetur, zbatimi i tij i X-VPN nuk funksionon fare.

XVPN-AppControl

Sa herë që ndiznim kontrollin e aplikacionit, morëm një mesazh ku thuhej se nuk funksionon në pajisjen tonë. Ne po ekzekutonim versionin më të fundit të Windows 10 në një kompjuter pune. Nuk duhet të ketë asnjë arsye që kjo veçori thjesht të mos funksionojë fare. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që ka një veçori të funksionimit të tunelit të ndarjes – në krye të shumë karakteristikave të tjera – sigurohuni që të kontrolloni rishikimin tonë të ExpressVPN. 

Ndërsa X-VPN ka një buton që i thotë aplikacionit të ekzekutohet, nuk ka mundësi nëse lidh apo jo kur e bën këtë. Për më tepër, nuk ka asnjë ndërprerës të vrasjeve në cilësimet. 

Edhe pse në uebfaqen e saj përmendet një veçori e quajtur “rilidhje e zgjuar”, nuk ka asnjë informacion se çfarë është ose çfarë bën, dhe nuk mund të gjendet në cilësime,.

X-VPN ofron një protokoll nëntë mbresëlënës, por asnjëri prej tyre nuk është etiketuar në menunë e cilësimeve. Të gjitha opsionet e protokollit janë renditur thjesht si protokoll A, B, C, etj. Ne do të vazhdojmë të prekim këtë më vonë në artikull, por kjo është një zgjedhje e dizajnit që nuk ka kuptim dhe vetëm shton natyrën në dukje të nxituar dhe të mashtruar të softverit X-VPN. 

XVPN-Cilësimet

X-VPN bën një punë të mirë për të mbuluar një larmi të gjerë pajisjesh, por me klientët mobilë po aq shterpë sa versioni i desktopit, nuk është larg të fitosh një vend në VPN tonë më të mirë për listën Android. Në fund të fundit, X-VPN nuk ofron pothuajse asnjë veçori, dhe ajo që ofron ofron ka shumë të ngjarë që thjesht të mos funksionojë fare. 

Përmbledhje e Karakteristikave X-VPN

Logo-X-VPNxvpn.io

Fillon nga 599 $ $ Të gjitha Planet

i përgjithshëm

Menyra pagese
PayPal, kartë krediti, Ethereum, Advcash, karta dhuratë

Pranon cryptocurrency

Lidhje të njëkohshme
5

Mbështet tunelizimin e ndarë

Bandwidth i pakufizuar

Provë falas në dispozicion

Periudha e rimbursimit
7 dite

Shuma e serverit në të gjithë botën
5000+ serverë në 50+ vende

OS-të e desktopit
Windows, MacOS, Linux

OS-të e lëvizshme
Android, iOS

Zgjatjet e shfletuesit
krom

Mund të instalohet në ruterë

streaming

Mund të hyni në Netflix SHBA

Mund të hyni në iPlayer në BBC

Mund të hyni në Hulu

Mund të hyni në Amazon Prime Video

siguri

Llojet e shifrimit
128-AES, 256-AES

Protokollet VPN në dispozicion
OpenVPN, PPTP, L2TP, SSTP, X

Aktivizohet në fillimin e pajisjes

Lejon përrua

Politika e mos-prerjeve

Kaloi testin e rrjedhjes DNS

Killswitch në dispozicion

Malware / bllokues i reklamave të përfshira

mbështetje

Biseda live
24/7

Mbështetje me email
24/7

Mbështetje telefonike

Forumi i përdoruesit

Njohuri baze

Çmimeve

Për diçka që ofron praktikisht asnjë veçori pune, X-VPN pozicionohet vetë për të konkurruar në çmimet me disa nga pretendentët kryesorë. Prmimi mujor nuk është më i keqi që kemi parë, por gjithashtu është larg nga më të mirat. Për ata që kërkojnë një VPN me një mundësi të përballueshme nga muaji në muaj, sigurohuni që të lexoni rishikimin tonë të Mullvad.

Mundësia tjetër që ofron X-VPN është një regjistrim vjetor, i cili ul çmimin në mënyrë të konsiderueshme, por ende jo në një nivel që e bën atë një vlerë të madhe. Opsioni vjetor përputhet me çmimin e CyberGhost, por siç mund ta lexoni në rishikimin tonë CyberGhost, ai ofron plane shtesë dy dhe tre-vjeçare, të cilat X-VPN nuk i. 

Të dy planet i japin përdoruesve një sasi të pakufizuar të gjerësisë së bandës totale për deri në pesë lidhje të njëkohshme. Nëse këto nuk janë pajisje të mjaftueshme për nevojat tuaja, sigurohuni që të hidhni një sy artikullit tonë të dedikuar për VPN më të mirë për pajisje të shumta. 

Këto opsione më afatgjata ofrojnë vlerën më të mirë dhe tërësisht anashkalohen nga çmimet e X-VPN. Thënë kështu, X-VPN ofron një plan falas për ata që duan të provojnë shërbimin pa rrezik.

Plani falas kufizon mundësitë tuaja për të cilin server dhe klient mund të përdorni. Për fillestarët, nëse nuk jeni një klient që paguan, nuk mund të përdorni shtrirjen e shfletuesit. Në vend të kësaj, ju do të keni 500MB të bandwidth përmes aplikacionit desktop dhe të kufizoheni vetëm në serverin më të afërt në dispozicion. 

Përdoruesit e lirë mund të përdorin gjithashtu aplikacionin celular me një sasi të pakufizuar të bandës, por përsëri vetëm serveri më i afërt do të jetë i disponueshëm. Për më tepër, aplikacioni celular drejton reklama për përdoruesit falas. 

Edhe pse kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për përdoruesit e rinj të marrin një shije të shërbimit, 500MB është mjaft e dobët. Opsione më të mira janë atje për ata që janë në kërkim të shërbimeve më të mira falas VPN.

Nëse ju pëlqen gjykimi dhe planifikoni të azhurnoni, ekzistojnë një numër mënyrash për të paguar, duke përfshirë PayPal, kartën e kreditit dhe bitcoin, si dhe kriptofa të tjerë dhe madje edhe karta të ndryshme dhuratash. Blerja juaj mbrohet me një periudhë kthimi shtatë-ditore dhe ju lejon të keni akses deri në pesë lidhje të njëkohshme me një bandë të pakufizuar.

Lehtësinë e përdorimit

Përvoja e përdoruesit me X-VPN është mishërimi i një qeseje të përzier. Në sipërfaqe, klienti duket se përputhet me pjesën tjetër të konkurrencës. Ajo përdor një plan urbanistik mjaft standard që përfshin një buton të madh të energjisë si karakteristika kryesore e një ndërfaqe minimaliste.

XVPN-Client

Butoni i energjisë në mes të ekranit ju lidh me VPN, e cila mund të ndodhë menjëherë ose mund të zgjasë më shumë se një minutë dhe më pas të dështojë plotësisht. Menutë e cilësimeve, siç kemi parë më parë, janë jashtëzakonisht shterpëa, prandaj nuk duhet të habitet që këto janë mjaft miqësore për përdoruesit.

Pasi të bëhet tunelimi, cilësia e lidhjes së VPN-së gjithashtu ndryshon në mënyrë të egër. Ne do të flasim për këtë në mënyrë më të detajuar në seksionin “shpejtësia”, por natyra e vazhdueshme e lidhjes e bëri shumë të vështirë për të bërë surfing dhe produktivitetin duke përdorur X-VPN. 

Nëse jeni duke kërkuar një VPN me gjerësi të mjaftueshme të bandës për të parë me siguri video (ose edhe të luani lojëra) në shkollë, atëherë sigurohuni që të shikoni VPN-në më të mirë për artikullin e shkollës. 

Së fundmi, pasi ne kemi prekur tashmë – dhe do të vazhdojmë të prekim – protokollet në menunë e cilësimeve nuk u jepen emrat e tyre të vërtetë. Në vend të kësaj, X-VPN etiketon protokollet në cilësimet si “Protokolli A”, “Protokolli B” dhe kështu me radhë.

Për sa i përket lehtësisë së përdorimit dhe miqësisë ndaj përdoruesit, kjo është ndër gjërat më të këqija që një VPN mund të bënte. Fshehja e protokollit VPN nga vetë përdoruesi nuk shërben për asnjë qëllim dhe vetëm e bën X-VPN edhe më të thyer dhe të papërdorshme sesa tashmë do të ishte. 

Për ata që janë të interesuar në një VPN të lehtë për t’u përdorur që arrin të paketojë më shumë karakteristika sesa X-VPN, sigurohuni që të hidhni një vështrim në rishikimin tonë të NordVPN.

shpejtësi

X-VPN doli nga porta e fortë në serverin e parë që provuam atë. Serveri i afërt i Sh.B.A-së u kthye një shumicë e brezit tonë, duke tejkaluar shpejtësinë e 200Mbps për shkarkim dhe gati duke arritur të njëjtën shpejtësi në ngarkime.

Për më tepër, ky server kishte një ping mjaft të ulët për të qenë një zgjedhje konkurruese për VPN tonë më të mirë për listën e lojërave. Ndërsa lëvizëm, sidoqoftë, gjërat u përkeqësuan dhe përkeqësuan për X-VPN. Serveri në Mbretërinë e Bashkuar pati një rënie të performancës, me shpejtësinë e ngarkimit që zvogëlohej në një pjesë të thjeshtë të shpejtësive tona të pambrojtura.

Vendndodhja: Ping (ms) Shkarkoni (Mbps) Ngarkime (Mbps)
Të pambrojtur (Virginia) 3 292,66 337,13
U.S. 4 209,78 193,15
Britani e Madhe 78 116,74 4.17
Japoni 152 69,81 2.16
Brazil 124 48,19 2.51
Indi 189 62,83 1.89

Në të njëjtën mënyrë, Japonia, Brazili dhe India të gjithë panë goditje të konsiderueshme në performancën në shpejtësinë e shkarkimit, shpejtësinë e ngarkimit dhe kohën e ping. Mesatarisht, këto rezultate zbarkojnë X-VPN larg nga mbledhja më e shpejtë e VPN-ve.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, sidoqoftë, është fakti që performanca në letër as që fillon të demonstrojë se si është përvoja aktuale e përdorimit të këtij VPN. Ndonjëherë, gjërat performojnë normalisht. Faqet ngarkohen shpejt, dhe videot nuk kërkojnë më shumë se një moment buffering për të luajtur me rezolucion të plotë.

Megjithatë, afërsisht gjysma e kohës, gjërat ngrijnë plotësisht. Lidhja duket shumë e paqëndrueshme dhe sillet sikur po prek brenda dhe jashtë. Shkuarja në një faqe në internet mund të jetë gati e menjëhershme, ose mund të jetë 45 sekonda përpara se lidhja të fillojë dhe gjërat fillojnë të ngarkohen fare. 

Kjo performancë e çuditshme dhe jo e besueshme do të thotë që edhe pse shpejtësitë në letër nuk janë më të këqijat që kemi parë ndonjëherë, ne ende i nxisim përdoruesit e mundshëm të kërkojnë një ofrues më të besueshëm. Për shpejtësi më të qëndrueshme të shkarkimit në skedarë dhe video të mëdhenj, sigurohuni që të shikoni ofruesit në VPN-të tona më të mira për mbledhjen e torrenting.

siguri

Siguria është një tjetër kategori ku duhet të vazhdojmë të rrahim një kal të vdekur. Siç keni dëgjuar shumë herë në këtë artikull, X-VPN nuk etiketon opsionet e protokollit në menunë e cilësimeve me emrat e tyre të vërtetë. 

XVPN-Protokollet

Në vend të kësaj, atyre u caktohen letra, të cilat nuk janë në rregull, me “D” që vijnë pas “I.” Kjo e bën të pamundur të përcaktoni nivelin e sigurisë ose madje edhe shifrimin që po përdorni. Ne do të shkojmë në më shumë detaje rreth asaj që na është thënë në seksionin “shërbimi ndaj klientit” që po vjen, por me pak fjalë, ne kemi arritur të zbulojmë se cilat protokolle janë përdorur … lloj.

Neve na u dha një lidhje për këtë faqe që shpjegoi protokollet e X-VPN. Këtu, ne mund të shohim që OpenVPN është në mesin e tyre, por përsëri, të dish që është në dispozicion është e pakuptimtë sepse nuk e dini se cili opsion është OpenVPN në cilësimet.

Ekzistojnë protokolle të pronarit në dispozicion, dhe shifrimi i përdorur ndryshon në varësi të protokollit. Të dy këta faktorë e komplikojnë më tej çështjen e pa pasur ide se çfarë jeni duke marrë kur zgjidhni në mënyrë të efektshme një protokoll verbërisht ndërsa përdorni X-VPN.

Edhe pse ne nuk ishim në gjendje të zbulonim ndonjë rrjedhje DNS ose IP, kjo nuk do të thotë që VPN është e sigurt. Niveli i sigurisë është i pamundur të dihet pa e ditur se çfarë protokolli është në përdorim në çdo kohë të caktuar. 

Për shkak të kësaj, ne sugjerojmë që njerëzit që janë prapa zjarrit të madh të Kinës – ose kudo tjetër ku siguria dhe privatësia janë jetike – hidhni një sy në shërbimet tona më të mira VPN për përmbledhjen e Kinës. 

Kjo është një zgjedhje e dizajnit që nuk ka kuptim logjik, dhe ne nuk shohim asnjë arsye që X-VPN t’i bëjë gjërat në këtë mënyrë. Për ata që janë të interesuar në një VPN shumë të sigurt që nuk lë pyetje pa përgjigje, lexoni rishikimin tonë TorGuard.

intimitet

Përkundër të gjitha gjërave që kemi parë X-VPN bëjnë gabime përgjatë këtij shqyrtimi, duhet të japim kredi aty ku pritet kredia. X-VPN ka një nga politikat më të hollësishme dhe të lexueshme të intimitetit atje. 

Sshtë disa faqe të shkurtra dhe ka një strukturë që e bën të lehtë të gjesh atë që po kërkon, nëse je i interesuar për një aspekt të caktuar të politikës. Fillon duke deklaruar që X-VPN nuk regjistron asgjë në lidhje me mënyrën e përdorimit të VPN ose adresën tuaj IP.

Kjo do të thotë që nuk regjistron regjistrat e trafikut ose identifikimin e informacionit në lidhje me përdorimin tuaj të VPN. Sidoqoftë, ai mbledh disa informacione, si në uebfaqe, ashtu edhe përmes vetë VPN.

Disa informacione do të regjistrohen kur krijoni një llogari, por e gjithë kjo jepet nga zgjedhja juaj gjatë regjistrimit. Kjo përfshin një email, informacione për pagesa dhe një llogari të mediave sociale, nëse vendosni t’ia dorëzoni atë. 

VPN mbledh informacione të tilla si afatet kohore, raportet e gabimeve dhe zgjedhja e protokollit. Të gjitha këto informacione përdoren për të ndihmuar X-VPN të ruajë rrjetin e tij të serverëve dhe është jo identifikues.

Performanca streaming

X-VPN performon çuditërisht mirë kur bëhet fjalë për transmetim. IPlayer BBC punon si dhe Netflix dhe Amazon Prime. Ne ishim në gjendje t’i bënim të gjitha këto platforma streaming që punojnë pa asnjë përpjekje fare duke u lidhur thjesht me vendin përkatës me cilësimet e paracaktuar.

Sidoqoftë, Hulu ishte në gjendje të zbulonte VPN dhe na tha ta fiknim për të parë ndonjë gjë. Për fat të mirë, për ata që kërkojnë një mënyrë për të marrë përmbajtje Hulu, ne kemi një VPN më të mirë për mbledhjen e Hulu. 

Fatkeqësisht për X-VPN, megjithatë, thjesht të qenit në gjendje të lidheni me disa site streaming nuk është mjaftueshëm. Cilësia dhe besueshmëria e rrjedhës është gjithashtu një faktor që duhet të konsiderojmë.

Siç kemi theksuar në pjesën “shpejtësia”, X-VPN ndjehej sikur po e humb vazhdimisht lidhjen. Kjo e përkthyer në video nganjëherë ngarkohet menjëherë në rezolucione të larta, por po aq shpesh rezultoi në riprodhim të trashë në 144p dhe buffering të shpeshtë.

Ndërsa shumica e faqeve të transmetimit funksionuan, Hulu ishte në gjendje të na mbyllte, dhe performanca e përgjithshme e X-VPN lë shumë për të dëshiruar kur bëhet fjalë për transmetimin. Nëse jeni në kërkim të një VPN që do të shënojë me siguri nëpër faqet e geobllokuara ndërsa gjithashtu keni performancën për të parë me siguri përmbajtje në HD me butësi në butakë, sigurohuni që të lexoni VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e transmetimit.

Vendndodhjet e serverëve

X-VPN pretendon të ofrojë më shumë se 5000 servera që janë përhapur në 50 vende. Nëse kjo numër llogarie e serverëve është e saktë, atëherë me të vërtetë nuk ka nevojë të shqetësoheni për një rritje të trafikut duke shkaktuar një ngadalësim në rrjetin e X-VPN.

XVPN-Servers

50 vendet e ofruara janë shpërndarë mirë në të gjithë globin. Mbulohen të gjitha rajonet ku mbështeten më shumë, përfshirë pjesën më të madhe të Azisë, Amerikës së Veriut dhe Evropës. 

Thënë kjo, do të duket se disa nga vendet që ofron X-VPN janë servera virtualë, domethënë nëse gjërat nuk funksionojnë siç duhet, shpesh është e nevojshme të shkëputeni dhe të provoni për një server të ri të caktuar rastësisht dhe adresën IP. Edhe pse rrjeti i serverëve X-VPN mbulon vendet më të kërkuara, disa zona kanë mbetur pak të thata. 

Shumica e Afrikës është plotësisht e lënë pas dore, domethënë ata që janë në këtë kontinent mund të detyrohen të lidhen me një server më të largët me kohë më të larta ping dhe performancë më të keqe. Nëse jeni duke kërkuar një VPN të mirë për Afrikën, artikulli ynë më i mirë VPN për Afrikën e Jugut është një vend i mirë për tu parë.

Shërbimi ndaj klientit

X-VPN ofron dy forma të mbështetjes së klientit. Për ata që kanë nevojë për ndihmë menjëherë, ekziston një mundësi e bisedës live në faqen e internetit. Ky personel ka “24/6”, sipas faqes në internet, me të Dielën duket se është dita kur askush nuk është në dispozicion.

Ekziston edhe një email me të cilin mund të arrini nëse askush nuk përgjigjet përmes chat live, gjë që mund të ndodhë. Kohët e përgjigjes ndryshojnë me bisedën live, nga një moment i thjeshtë deri në pritje më shumë se 24 orë dhe pa marrë asnjë përgjigje. 

Përveç emailit hit-ose-miss-it dhe bisedës live, ekziston gjithashtu një qendër ndihme. Kjo përmban një bazë të vogël njohurish që mbulon vetëm pyetjet më themelore në lidhje me VPN-të në përgjithësi, si dhe shërbimin e veçantë të X-VPN, dhe ka shumë të ngjarë që do të ndihmojë pak.

Aktgjykimi

X-VPN duket se është e kujdesshme për të mos tronditur varkën dhe ndjek shumë nga konventat standarde të industrisë VPN. Në të njëjtën kohë, ekzekutimi i tij i pikave më të imta bie aq i sheshtë sa është pothuajse komik.

Mungesa e etiketave vetëm për protokollet është një ndërprerje e marrëveshjeve. Performanca e pabesueshme vetëm shton fyerje për dëmtimin, dhe aspektet e shumta të prishura të menutë janë gozhda e fundit në arkivol. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN të besueshme dhe me performancë të lartë, sigurohuni që të kontrolloni arkivin tonë të plotë të vlerësimeve të VPN.

Nëse keni pasur ndonjë përvojë me X-VPN, ne do të dëshironim të dëgjonim se si krahasohet me tonën në komentet më poshtë. Si gjithmonë, faleminderit për leximin.