Këshilla për Sigurinë e iPhone: Mbajeni pajisjen tuaj të sigurt në vitin 2023

Apple ka mbrojtur prej kohësh sigurinë e sistemit operativ që drejton produktet e tij. Duke lavdëruar pajisjet iOS për softuer dhe harduer të integruar, Apple krijoi një tregim që përdoruesit besojnë. Sado joshëse të jesh besimi në sigurinë e iPhone tuaj jashtë kutisë, është e rëndësishme të merrni masa shtesë për të siguruar që të dhënat tuaja janë të sigurta.

Megjithatë, ekziston një dobësi për të mbyllur iPhone tuaj. Sa më shumë veprime të ndërmerrni për ta mbrojtur atë nga kërcënimet e sigurisë, aq më e rëndë mund të bëhet përvoja juaj duke e përdorur atë. Varet nga ju që të vendosni masën e masave mbrojtëse që dëshironi të zbatoni. Ne do t’ju prezantojmë me mënyrat për të forcuar sigurinë në iPhone tuaj që mbulojnë parandalimin e kërcënimit dhe rikuperimin e të dhënave.

Sigurimi i iPhone tuaj kërkon kohë, por këto masa të thjeshta do t’ju bëjnë të ndjeheni më mirë të ecni përpara.

VPN për iPhone

Telefonat inteligjentë shkojnë me ju kudo. Kjo do të thotë që ju me siguri po bëni pjesën më të madhe të transmetimit, shfletimit dhe blerjes në pajisjen tuaj celular. Nëse dëshironi të mbroni privatësinë tuaj ndërsa bëni ato gjëra në lëvizje, një rrjet privat virtual për iPhone është i domosdoshëm.

Me ndërmarrjet që ndjekin aktivitetin tuaj në internet për të kujdesur më mirë reklamimin e tyre me shijet tuaja, privatësia juaj është në dyshim. Një VPN mund të ndihmojë duke koduar trafikun tuaj të internetit dhe duke maskuar adresën tuaj IP nga sytë e çmendur.

Të kuptuarit e VPN-ve është më e vështirë sesa vendosja e tyre. Shtë një temë për të cilën jemi shumë të apasionuar këtu në Cloudward.net, dhe kemi shumë burime për ata që duan të hyjnë më thellë në këtë temë – thjesht shikoni udhëzuesin tonë më të mirë VPN. Për informacion se çfarë është një VPN dhe si funksionon, lexoni se çfarë është një artikull VPN për të shpejtuar.

Ekzistojnë disa opsione të shkëlqyera VPN për iPhone – mund të shihni pesë të parët në shërbimet tona më të mira VPN për iPhone – por ExpressVPN është më e preferuara. Nëse e keni lexuar rishikimin tonë për ExpressVPN, kjo nuk duhet të çudisë. Ne nuk e vlerësuam atë më të mirën për iPhone, por më të mirën në përgjithësi në vlerësimet tona VPN.

ExpressVPN-Speed-Test

Expensiveshtë e shtrenjtë, sidoqoftë. Fatmirësisht, ka mundësi më të lira. Qasja në Internet private dhe VyprVPN të dy bënë prerjet në zgjedhjet tona për iPhone. Ju mund të mësoni më shumë rreth tyre në rishikimin tonë të PIA-s dhe rishikimin VyprVPN. Ju mund të shihni se si VyprVPN grumbullohet kundër ofruesit tonë të lartë në krahasimin tonë VyprVPN vs ExpressVPN, gjithashtu.

ExpressVPN gjithashtu mund të mbrojë desktopin tuaj. Nëse vendosni të pajisni iPhone tuaj me një VPN, merrni parasysh mbylljen e MacBook ose iMac tuaj. Për sugjerime dhe më shumë informacion mbi përfitimet e tij, lexoni postimin tonë në VPN më të mirë për Mac. Ne gjithashtu vlerësuam ExpressVPN së pari atje.

  VPN më e mirë për Kolumbinë në vitin 2023

Menaxherët e fjalëkalimeve për iPhone

Privatësia e iPhone

Pasi të keni marrë një menaxher të fjalëkalimit, do të dëshironi të kishit shkarkuar një më shpejt. Jo vetëm që siguron një shtresë tjetër të sigurisë, por gjithashtu përshpejton navigimin në internet. Ju nuk do të duhet të mbani mend fjalëkalimet për të gjitha kredencialet tuaja të hyrjes. Në vend të kësaj, menaxheri i ruan ato informacione dhe i mbush automatikisht.

Mënyra se si funksionon është e thjeshtë. Kur një faqe në internet që keni vizituar më parë, siç është Amazon.com, kërkon kredencialet tuaja të hyrjes, menaxheri i fjalëkalimit do t’ju dërgojë një kërkesë të shpejtë për të populluar fushat e kërkuara për ju. Në vend që të shtypni emailin dhe fjalëkalimin tuaj nga tastiera, duhen vetëm disa çezma për t’u regjistruar me një menaxher të fjalëkalimit.

Ka disa menaxherë me fjalëkalim për të zgjedhur. KeyCain iCloud i Apple është i integruar në iPhone. Ndërsa është një opsion i mirë, ne mund ta rekomandojmë vetëm për përdoruesit që përdorin ekskluzivisht produkte të Apple.

Ka mundësi më të mira dhe Apple ka bërë më të lehtë përdorimin e tyre. Ajo shtoi një veçori në iOS 12 të quajtur AutoFill që integron aplikacionet e palëve të treta në cilësimet e iPhone. Gjithçka që ju nevojitet është një aplikacion që do të ruajë dhe popullojë fjalëkalimet tuaja.

Ne kemi bërë ngritjen e rëndë për ju dhe kemi krahasuar menaxherin më të mirë të fjalëkalimeve për aplikacionet iOS. 1Password renditet i pari në atë udhëzues për përvojën e tij të shkëlqyer të përdoruesit (lexoni rishikimin tonë 1Password), por nuk është menaxheri më i mirë i fjalëkalimeve në përgjithësi.

Zgjedhja kryesore në rishikimet e menaxherit tonë të fjalëkalimeve është Dashlane (lexoni rishikimin tonë të Dashlane), megjithëse përvoja e lëvizshme e 1Password e rrëzon atë disa shtylla për iPhone. Ju mund të shihni se si dy krahasohen në pjesën tonë Dashlane vs 1Password.

1Password është në gjendje të ruajë dhe sinkronizojë fjalëkalimet në të gjithë sistemin operativ, qoftë iOS, macOS ose Windows OS, dhe renditet i dyti në menaxherin tonë më të mirë të fjalëkalimeve për udhëzuesin Mac. E vetmja dobësi është se nuk ka plan falas. Nëse jeni me një buxhet të ngushtë, sigurohuni që të lexoni pjesën më të mirë të menaxherit tuaj falas me fjalëkalim.

Pasi të instaloni dhe vendosni një menaxher të fjalëkalimit, do ta gjeni se është një aplikim thelbësor që nuk e keni njohur kurrë se keni nevojë.

Rikthimi i iPhone tuaj në Ruajtjen në Cloud

Të dhënat personale të ruajtura në telefonin tuaj, të tilla si foto, kontakte dhe mesazhe, janë të rëndësishme. Në rrezik të tingëlloni si një prind ligjërues, është një ide e mirë të bëni një kopje të informacionit tuaj. Do të jeni të kënaqur që keni bërë nëse humbni iPhone tuaj ose fshini diçka rastësisht. Aplikimet janë të lehta për tu rikthyer, por fotot, kontaktet dhe mesazhet janë të pazëvendësueshme.

  VPN më e mirë për Portugalinë në vitin 2023: Port Verë dhe Intimitet

Një shërbim rezervë cloud është mënyra më e thjeshtë për të ruajtur përmbajtjen e iPhone tuaj. Apple ofron një shërbim rezervë të quajtur iCloud që është i përshtatshëm në cilësimet e pajisjes. Për të mësuar se si ta përdorni, shihni mënyrën tonë të kopjimit të udhëzuesit tuaj iPhone. Nëse jeni rezervuar tashmë duke përdorur iCloud, pavarësisht nëse e keni bërë këtë në iPhone ose iPad, këtu jeni si ta rivendosni iPad-in nga kopja e iCloud.

Pavarësisht se sa e lehtë është të përdoret, iCloud bie në krahasim me shërbimet e tjera rezervë. Ne kemi raportuar për sigurinë në re të Apple në të kaluarën. Nëse jeni duke skualifikuar në përdorimin e shërbimit rezervë të Apple, konsideroni të shkoni me një palë të tretë. Rezervimi ynë më i mirë i cloud për udhëzuesin e iPhone është një vend i mirë për të filluar.

Rishikimi i IDrive

Nëse nuk merrni një shans për të lexuar renditjen tonë, rishikimi ynë IDrive tregon pse fitoi vendin e parë. IDrive funksionon mirë me iPhone pasi është i përshtatshëm, i shpejtë dhe i sigurt, ashtu siç e dëshirojnë përdoruesit e Apple.

Rikthimi i iPhone tuaj në një kompjuter

Nëse jeni të pakënaqur me kopje rezervë në një server cloud, gjithmonë ekziston mënyra e modës së vjetër: kursimi në një kompjuter. E tëra që ju nevojitet është iPhone juaj, një kabllo USB dhe një lidhje interneti për të shkarkuar softuer falas.

përdoruesit e macOS dhe Windows marrin iTunes si një opsion. Mund të sinkronizoni kontaktet, kalendarët, fotot, aplikacionet dhe muzikën. Do përmbajtje tjetër që dëshironi të kopjoni do të kërkojë një kopje rezervë manuale, e cila do të kursejë pothuajse të gjitha të dhënat në pajisje.

E vetmja gabim është se ju nuk mund të hyni ose të shikoni përmbajtjen e një kopje rezervë të iTunes. Shtë një kopje e ruajtur diku në kompjuterin tuaj që mund të riktheni vetëm nëse lind nevoja. Nëse iTunes ju përshtatet dhe doni të dini më shumë rreth asaj se si ta përdorni, lexoni udhëzuesin rezervë të iTunes.

Lajmi i mirë është se ekzistojnë alternativa për iTunes. Lajmi i keq është se ata do t’ju kushtojnë.

Për përdoruesit jo-Mac, ju rekomandojmë iExplorer. Për dallim nga iTunes, i cili ofron rishikim në media, iExplorer shkëlqen si një softuer i menaxhimit të telefonit. Ajo ka një ndërfaqe minimaliste që duket e ngjashme me iTunes. Plus, ajo ofron më shumë sesa media player-i i Apple duke ju lejuar të kurseni mesazhe me tekst në formate të zakonshme, siç janë .txt dhe .pdf.

CopyTrans ofron veçori të ngjashme me iTunes dhe iExplorer për menaxhimin e telefonit tuaj. Ajo gjithashtu strehon dhe tregon kontakte, shënime dhe më shumë. Me 29,99 dollarë, është një mundësi më e lirë sesa iExplorer.

Për më shumë informacion në lidhje me ato mjete, lexoni udhëzuesin tonë se si të kopjoni mesazhe me tekst në iPhone.

  VPN më e mirë për Nepalin në vitin 2023: Lidhja nga Kathmandu

Këshilla për sigurinë e integruar të iPhone

Përditësimi i softverit tuaj të iPhone bën më shumë sesa të prezantoni veçori të reja. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e të dhënave tuaja. Sa herë që Apple nxjerr një azhurnim të ri, ai bën ndryshime në sistemin operativ që e përshtatin atë me kërcënimet aktuale.

Drejtimi i një versioni të vjetëruar në iPhone tuaj hap pajisjen ndaj dobësive që mund të komprometojnë të dhënat. Apple e lehtëson qëndrimin e azhurnuar në programin më të fundit duke përfshirë një shkarkues në cilësimet që ju paralajmërojnë sa herë që bie një version i ri.

Për të parë se çfarë versioni softuerik po funksionon iPhone juaj, shkoni te ikona e cilësimeve, që është ajo që duket si një pajisje metalike argjendi. Takoni “të përgjithshëm” dhe zgjidhni “azhurnimin e softuerit”. Do të shihni një nga dy gjërat: që programi juaj është i azhurnuar ose ka një version tjetër për t’u shkarkuar.

Këshilla për sigurinë e iPhone

Ju gjithashtu mund të aktivizoni “azhurnimet automatike” atje, të cilat do të shkarkojnë dhe instalojnë versione të reja të softuerit për ju nëse nuk dëshironi të kontrolloni manualisht.

Nëse keni një iPhone 6 ose më vonë, dhe ai ende ka një buton në shtëpi, ju me siguri e dini në lidhje me tiparin Touch ID. Kjo ju lejon të përdorni gjurmën e gishtit për të hapur ekranin e kyçjes dhe për të hyrë në iPhone pa hyrë në një kodkalim numerik. Jo vetëm që është i përshtatshëm për të anashkaluar ekranin tuaj të kyçjes, por shumë aplikacione të palëve të treta e përdorin atë gjithashtu për shëndet dhe palestër.

Kini kujdes nga aplikacionet jo të besueshme që kërkojnë ID-në tuaj të Prekjes, megjithatë. Apple pretendon të bëjë vetting të aplikacioneve të paraqitura në App Store, por ato mashtruese ende rrëshqasin nëpër çarje. Ka raporte për një mashtrim të Touch ID që tërheq përdoruesit të bëjnë blerje të shtrenjta me gjurmët e gishtërinjve.

Pas masave të mësipërme do të ndërtoni një armaturë proverbiale rreth iPhone tuaj. Për më shumë këshilla se si të qëndroni të sigurt duke përdorur internetin, shikoni udhëzuesin tonë mbi privatësinë.

Mendimet përfundimtare

Nga kutia, iPhone do të përmbushë standardet e shumë përdoruesve për sigurinë. Ai vjen i ngarkuar me karakteristika të integruara që mbrojnë të dhënat, por kjo nuk do të thotë se është i padepërtueshëm ndaj kërcënimeve. Masat e mëtejshme janë të nevojshme për ata që duan siguri maksimale.

Nga të gjitha metodat e përshkruara në këtë artikull, marrja e VPN është pika fillestare më e mirë për ta bërë iPhone tuaj më të sigurt. Kjo, e kombinuar me një menaxher të fjalëkalimit dhe kopjimin e të dhënave tuaja rregullisht, do ta mbrojë iPhone tuaj nga dëmtimi. Duke përdorur ato metoda, ju jeni duke ndërmarrë hapa për të parandaluar që iPhone dhe informacioni juaj personal të mos dëmtojë.

A ka këshilla për sigurinë në iPhone që harruam të kalonim? Si po e mbani të sigurt dhe të sigurt iPhone-in tuaj? Na tregoni në komentet më poshtë, dhe faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me