Shfletuesi më i mirë për Android në vitin 2023: Shfletimi në lëvizje

Ndërsa bota në mbarë botën ka zhdukur në çdo aspekt të shoqërisë, shfletuesit e uebit janë bërë një pjesë e madhe e jetës së përditshme të shumicës së njerëzve. Fatkeqësisht, është e zakonshme që ata të jenë të shkëlqyeshëm në një platformë, por shumë më pak në një tjetër. Nëse jeni një përdorues Android duke kërkuar një mënyrë të re për të shfletuar në internet përmes telefonit tuaj, kjo listë e shfletuesve më të mirë për Android do t’ju ndihmojë të gjeni një që i përshtatet nevojave tuaja.

Për të gjykuar se cili është shfletuesi më i mirë për Android, ne, në pjesën më të madhe, do të shikojmë në kriteret tona standarde për rishikimet e shfletuesve, por do të përqendrohemi plotësisht në versionet Android. Kriteret janë veçori, lehtësia e përdorimit, performanca, siguria dhe intimiteti, të gjitha këto janë aspekte të rëndësishme.

Edhe pse ne mendojmë se Vivaldi është shfletuesi më i mirë në përgjithësi, versioni i tij Android është ende në fazën e hershme të betës dhe, si i tillë, lë pak për të dëshiruar. Për shkak të kësaj, opsione të tjera të portalit të internetit me një prani më të vendosur në platformë e shtyjnë atë nga kjo listë.

Përkundrazi, Puffin është fituesi, pasi qasja e tij unike e “streaming” nënkupton që ofron siguri, intimitet dhe performancë të shkëlqyeshme në smartfonët Android, ndërsa gjithashtu arrin të sigurojë një mori karakteristikash të dobishme të vogla. Në fakt, siguria e Puffin është aq e mirë sa e kemi quajtur atë shfletuesin më të sigurt të internetit në treg, i cili e ndihmoi atë të ngrihet në krye të kësaj krahasimi, gjithashtu.

Shfletuesi më i mirë për Android 2023

Whatfarë e bën një shfletues më të mirë për Android?

Përvec kritereve tona të rregullta, çfarë duhet të keni parasysh kur përcaktoni se cili është shfletuesi më i mirë për Android? Natyrisht, ajo duhet të ofrojë një version për platformën Android, në mënyrë që të përjashtojë pëlqimet e Safarit (lexoni rishikimin tonë të Safari) dhe Internet Explorer (lexoni rishikimin tonë të Internet Explorer).

Performanca e shfletuesve në Android është gjithashtu e rëndësishme, siç është edhe sinkronizimi i pajisjeve ndër-pajisje. Nëse është në dispozicion në platforma të ndryshme nga Android, ne duam të shohim një proces solid të sinkronizimit që lejon përdoruesit të mbajnë mbi të gjitha pjesët e përvojës së tyre në internet midis pajisjeve të tyre, përfshirë historinë, cilësimet, faqeshënuesit, skedat e hapura dhe më shumë.

Më në fund, megjithëse shtesat dhe shtesat janë të zakonshme për shfletuesit e internetit në desktop, ato janë dukshëm më të rralla në Android. Disa shfletues nuk u ofrojnë atyre pse, kështu që ky mund të jetë një tjetër bonus i madh.

Shfletuesi më i mirë për Android: Puffin

Puffin është një shfletues i shkëlqyeshëm në Android, në pjesën më të madhe për shkak se si Puffin “transmeton” të gjithë trafikun tuaj në internet përmes serverave të tij. Jo vetëm që është e shkëlqyeshme për sigurinë dhe privatësinë, por rezulton edhe me performancë të shkëlqyeshme. Në fakt, Puffin është më i shpejtë se çdo shfletues që kemi testuar në Android, që është rezultat i faqeve të internetit që zhvishen nga bloza e panevojshme para se t’ju arrijë.

Përveç shpejtësisë së madhe, ju kursen gjithashtu një pjesë të mirë të brezit, pasi faqet e internetit shpesh reduktohen në fraksione të madhësisë së tyre reale përpara se ato të shfaqen në ekranin tuaj. 

Puffin-Data-Saving

Siç e përmendëm shkurtimisht, kjo gjithashtu rezulton në siguri dhe intimitet të shkëlqyeshëm sepse faqet e internetit nuk do të jenë në gjendje t’ju përcjellin më tej sesa serverët Puffin, dhe malware të ngulitur në faqet e internetit nuk do të arrijnë kurrë në pajisjen tuaj. 

Kjo do të thotë që shumica e kritereve të rregullta për siguri nuk janë të rëndësishme, pasi nuk ka nevojë për bllokim të skriptit ose shfletim të dhënash të sigurta për t’ju mbrojtur nga kriminelët në internet.

Menaxhimi i skedave është gjithashtu i shkëlqyeshëm. Ekziston një shirit tab, në pjesën e sipërme të ekranit, përveç menusë më tradicionale të lëvizshme. Pasi të hapni skedat e mjaftueshme, ato bëhen të lëvizshme, që praktikisht është një domosdoshmëri në një ekran të vogël celular. Skedari aktual aktiv është zmadhuar, duke e bërë të lehtë për tu parë. Vetë menuja e skedave ju lejon të rregulloni madhësinë e shikimeve paraprake, që është një prekje e këndshme.

Puffin-Tab-Menu

Puffin lejon përdoruesit të ruajnë skedarët direkt në cloud, me Dropbox, Google Drive dhe OneDrive të disponueshëm si opsione. Nëse jeni të interesuar të përdorni një nga këto shërbime cloud, sigurohuni që të shikoni krahasimin tonë Dropbox vs Google Drive vs OneDrive, si dhe rishikimin tonë të Dropbox, rishikimin e Google Drive dhe rishikimin OneDrive. 

Asnjë prej tyre nuk është zgjedhja jonë për shërbimin më të mirë për ruajtjen e cloud, megjithëkëtë, që është një nder i mbajtur nga Sync.com (lexoni rishikimin tonë të Sync.com).

Puffin-Save-To-Cloud

Për më tepër, Puffin është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që duan të luajnë lojëra të shfletuesit në pajisjen e tyre Android, pasi vjen me një gamepad virtual të integruar, si dhe mbështetje për tastierën dhe miun.

Puffin-Gamepad

Ekziston një funksion teatri që i bën lojtarët Flash në ekran të plotë, por për fat të keq mbështetja flash është e disponueshme vetëm gjatë “ditës” përveç nëse bëni një blerje një herë të Puffin Pro për 4,99 $. 

Një tjetër kufizim i versionit falas është se nuk përfshihet asnjë bllokues i reklamave, dhe për shkak se Puffin nuk mbështet zgjatje, blerja e variantit “pro” është mënyra e vetme për të shpëtuar nga reklamimi i bezdisshëm në internet.

  Bitdefender vs Webroot: Rrënjosja e antivirusit më të mirë të vitit 2023

Edhe pse nuk ka shumë përshtatje në dispozicion, mund të kaloni midis një teme të lehte dhe një teme të errët. Fatkeqësisht, ju jeni po aq i kufizuar në zgjedhje kur bëhet fjalë për motorët e kërkimit parazgjedhur, me vetëm katër mundësi në dispozicion: Google, Bing, Naver dhe Yandex.

Puffin-search-Engines

Përveç kufizimeve të versionit të saj falas, i vetmi problem madhor me Puffin është mungesa e tij e plotë e sinkronizimit të pajisjeve ndër-pajisje. Sidoqoftë – siç do të arrijmë në pjesën tjetër – Shfletuesi i desktopit Puffin është mediokër në të mirë, sidoqoftë, kështu që nuk është aq i humbur sa mund të jetë. 

Paralajmërimi për lidhje të pasigurta HTTP është joekzistente, por kjo ka më pak rëndësi për Puffin sesa për shfletuesit e tjerë sepse ju jeni të mbrojtur përmes serverave të tij sidoqoftë.

Arsyet e tjera na pëlqen Puffin

Edhe pse Puffin në Android është një shfletues i shkëlqyeshëm, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për versionin e saj të desktopit. Për të përdorur edhe Puffin në Windows ose Mac, duhet të regjistroheni për një pajtim, i cili do t’ju ekzekutojë ose 12 dollarë në vit ose 2 dollarë në muaj. Ky është një model shumë i pazakontë i fitimit të parave për një shfletues në internet, dhe pagimi i parave për diçka që mund të merrni falas është rrallëherë një opsion popullor..

Thënë kështu, Puffin ruan sigurinë dhe intimitetin e tij të shkëlqyeshëm në desktop, por për fat të keq jo shpejtësia e tij. Megjithëse ekzekutimi nga ana e serverit rezulton me shpejtësi më të larta në Android, për disa arsye rezultati është i kundërti në desktop, ku Puffin vuan nga shpejtësia e ulët, vonesa dhe koha e reagimit të ngadaltë. Nëse doni të mësoni më shumë, shikoni rishikimin tonë të Puffin.

trim

Brave është një zgjedhje tjetër e shkëlqyer nëse po kërkoni shfletuesin më të mirë Android. Megjithëse performanca e shkëlqyeshme e Puffin, siguria dhe intimiteti e mban Brave nga vendi një numër, sigurisht nuk është shumë larg, pasi shpejtësia e Brave është e shkëlqyeshme, thjesht jo aq shpejt sa Puffin.

Brave vjen me një veçori sinkronizimi që ju lejon të sinkronizoni faqerojtësit tuaj midis pajisjeve. Kjo është bërë pa pasur nevojë për një llogari – me shfletuesin që zgjedh më shumë kodet e verifikimit një herë – i cili është i shkëlqyeshëm për intimitetin, pasi do të thotë që të dhënat tuaja të sinkronizuara nuk janë të lidhura me identitetin tuaj. Për fat të keq, megjithatë, është i kufizuar në vetëm faqeshënues, që është më pak se ideal.

Brave-Sync

Ekziston një bllokues i integruar, i cili vjen me një tipar “rajonal reklamash”. Nëse për ndonjë arsye doni të shihni akoma disa reklama – mbase për të mbështetur faqen tuaj të preferuar – por akoma jeni të pakëndshme kur profilizoheni bazuar në vendndodhjen tuaj fizike, kjo mundësi ju lejon të bëni vetëm atë, pasi do t’ju shërbehen reklama që nuk janë të lokalizuara në pjesën tuaj të botës.

Brave-adblocker

Menyja e dobishme e “mburojave” në këndin e sipërm të djathtë të ekranit ju lejon të shihni se sa po bllokohet në faqen e internetit aktuale, përfshirë reklamat, skriptet dhe shtypjen e gishtërinjve. Ju gjithashtu mund të rregulloni disa cilësime të sigurisë këtu, të tilla si aktivizimin dhe çaktivizimin e bllokuesit të reklamave, si dhe mundësimin e bllokimit të shkrimit dhe mbrojtjen e shtypjes së gishtërinjve.

Brave-Shields

Si Puffin, Brave në Android ju kufizon në një listë të motorëve të paracaktuar të kërkimit. Përzgjedhja është pak më e mirë, megjithatë, që përbëhet nga Google, Bing, Qwant, Yandex, Startpage, DuckDuckGo dhe DuckDuckGo Lite. Megjithëse ne do të preferojmë të jemi në gjendje të shtojmë ndonjë motor kërkimi, këto mundësi ka shumë të ngjarë të mjaftueshme për shumicën dërrmuese të përdoruesve.

Brave-search-Engines

Menaxheri i faqerojtësve të Brave është i shkëlqyeshëm kur krahasohet me shfletuesit e tjerë celular. Fjalëkalimet tuaja mbrohen me letrat kredenciale të sistemit, gjë që është e mirë, por ne akoma ju rekomandojmë që të shkarkoni një nga menaxherët tanë më të mirë të fjalëkalimeve për mbrojtje shtesë.

Brave-Fjalëkalimet

Brave gjithashtu ka një shirit të lëvizshëm në të gjithë pjesën e sipërme të ekranit – përveç një meny të dedikuar, natyrisht – që e bën menaxhimin e skedave një fllad. Duke mbajtur butonin për menunë e skedave, ju jepet mundësia që menjëherë të mbyllni të gjitha skedat e hapura. 

Brave-Tab-Bar

Një ngjashmëri tjetër me zgjedhjen tonë numër një është përfshirja e HTTPS Everywhere, por paralajmërimi HTTP i Brave është më i mirë se ai i Puffin.

Brave-HTTP-Warning

Për personalizimin, ka një temë të lehtë dhe të errët, por jo shumë më tepër. Ju gjithashtu mund të vendosni shfletuesin të lejojë rishikimin e videove ndërsa është në sfond, i cili ju lejon të kaloni në një skedë ose aplikacion të ndryshëm pa ndaluar videon që po shikoni. Për një vështrim më të plotë në Brave dhe të gjitha versionet e tij, lexoni përmbledhjen tonë Brave.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë të guximshëm

Për dallim nga Puffin, Brave është një shfletues i shkëlqyeshëm në të gjitha platformat e tij të disponueshme. Të gjitha tiparet e përmendura më lart janë gjithashtu të përfshira në versionin e desktopit, i cili gjithashtu ka një mundësi për të bllokuar përmbajtje të ngulitura në media sociale, siç janë pjesët e komenteve ose butonat “like”.

Brave-Block-SocialMedia

Për shkak se Brave është i bazuar në Chromium (lexoni rishikimin tonë të Chromium), është në përputhje me shumicën e shtesave Chrome, duke rritur në mënyrë eksponenciale numrin e tipareve të disponueshme.

Ekziston gjithashtu një mbështetje e integruar për Tor në versionin desktop të Brave, që është diçka shumë pak shfletues jashtë Tor-it që shqetësohet me të (lexoni rishikimin tonë të Tor Browser). Nëse nuk jeni të njohur me Tor, shikoni artikullin tonë VPN vs proxy vs Tor për një kurs përplasjeje në teknologji dhe nëse është apo jo aq i mirë sa një rrjet virtual privat.

Tenta

Tenta është një shfletues inovativ dhe interesant për Android që përqendrohet kryesisht në siguri dhe intimitet. Një VPN falas përfshihet pa ndonjë shpejtësi ose kapele të të dhënave, që është diçka për të cilën zakonisht duhet të paguani para. 

  Shfletuesi më i mirë për Mac në vitin 2023: Duke lënë Safari Pas

Sidoqoftë, nuk jeni në gjendje të zgjidhni vetë vendndodhjen tuaj virtuale – me shfletuesin që paracakton “vendndodhjen optimale” – përveç nëse regjistroheni në versionin “pro” për 7 dollarë në muaj ose 60 dollarë në vit. Kjo është pak e shtrenjtë për një plan VPN që mbulon vetëm një pajisje, kështu që nëse po kërkoni një mundësi më të mirë, shikoni VPN-në tonë më të mirë për listën Android.

Tenta-VPN

Tabs janë grupuar në “zona”, dhe ju mund të rregulloni shumë nga cilësimet e shfletuesit në baza zonë-zonë, siç janë preferencat tuaja VPN, çfarë DNS për të përdorur etj. Nuk ka asnjë sinkronizim të pajisjes ndër-lloj lloj, por kjo nuk është tmerrësisht e habitshme, pasi Tenta aktualisht është në dispozicion vetëm në Android.

Tenta-Zonat

Tenta gjithashtu ju lejon të përdorni funksionin e tij “kasafortë mediatike”, e cila ju lejon të kriptoni dhe shkëmbeni skedarë, ndërsa gjithashtu t’i organizoni ato sipas llojeve të skedarëve, si audio, video, fotografi etj..

Tenta-Media-Vault

Tenta gjithashtu ofron masa të ndryshme sigurie të destinuara për t’ju mbrojtur nëse dikush ka akses fizik në pajisjen tuaj. I gjithë shfletuesi është i koduar, kështu që duhet të keni qasje rrënjësore në pajisje për të parë madje dosjen, dhe madje edhe atëherë, skedarët do të jenë të padobishëm për këdo që nuk ka PIN-in tuaj. 

Ju gjithashtu mund të aktivizoni një cilësim “shfletues maskë”, i cili çaktivizon pamjet e ekranit, duke siguruar mbrojtje të mëtejshme nga sulmet fizike.

Tenta-Mask-Browser

Karakteristikat e sigurisë nuk mbarojnë këtu, pasi një bllokues reklamash përfshihet me shfletuesin, si dhe HTTPS Everywhere, i cili e detyron atë të përdorë lidhjet HTTPS kurdo që të jetë e mundur. 

Tenta-Security-Zgjerime

Kur e gjeni veten në një lidhje HTTP – e cila mund të ndodhë nëse faqja në internet nuk e mbështet HTTPS – ekziston një paralajmërim që ju bën të vetëdijshëm për cenueshmërinë. Tenta nuk përdor një bazë të dhënash të shfletimit të sigurt, që është një vendim që ndoshta buron nga përqendrimi i tij në intimitetin.

Tenta-HTTP-Warning

Dobësia më e madhe e Tenta-së dhe – arsyeja pse ajo është numri tre në këtë listë – është shpejtësia e saj mesatare. Edhe pse është larg nga shfletuesi më i ngadaltë i Android, çdo mundësi tjetër në këtë listë është më e shpejtë. Për më tepër, Tenta përdor mjaft RAM, diçka që zakonisht nuk është shqetësuese për përdoruesit e Android.

Arsyet e tjera na pëlqen Tenta

Tenta është në dispozicion vetëm në Android, kështu që nuk ka asgjë më shumë për të thënë në lidhje me shfletuesin që ne nuk e kemi mbuluar tashmë. Sipas zhvilluesve, versionet për platformat e tjera janë duke u zhvilluar, kështu që shpresojmë se kjo do të ndryshojë në të ardhmen e afërt. Për më shumë informacion të thelluar, ne ju rekomandojmë të lexoni përmbledhjen tonë të plotë për Tenta.

Firefox

Firefox ka qenë për një kohë të gjatë, dhe gjatë dekadave që ekziston, Mozilla – kompania që zhvillon Firefox – jo vetëm që e ka ruajtur shfletuesin të rëndësishëm, por një nga më të mirët në treg, siç dëshmohet nga rishikimi ynë i Firefox. 

Sinkronizimi i pajisjes kryq është i thjeshtë për tu vendosur, dhe sinkronizon gjithçka që ju nevojitet, përfshirë cilësimet tuaja, historinë, faqerojtësit dhe madje edhe skedat e hapura.

Firefox Sync-

Edhe pse Firefox është një shfletues shumë i shpejtë si në desktop ashtu edhe në iOS, shpejtësia e tij në Android mungon krahasuar me shënimet e tjera në këtë listë, me vetëm Tenta që funksionon më keq. Kjo nuk do të thotë që shpejtësia e saj është e keqe, por është e mjaftueshme për të ulur Firefox-in në vendin e katërt, në vend që të ngritet në renditje.

Fuqia më e madhe e shfletuesit, në përgjithësi, është padyshim privatësia, e cila i detyrohet kryesisht Mozilla-s të jetë një organizatë jofitimprurëse pa asnjë arsye të vërtetë për të mbledhur dhe shitur informacionin e përdoruesve të saj. Politika e mbledhjes së të dhënave është e lehtë për t’u kuptuar dhe thotë të gjitha gjërat e duhura, dhe raporti vjetor i fitimeve të Mozilla-s duket se konfirmon deklaratat e tij.

Firefox gjithashtu paraqet një paralajmërim kur jeni në një lidhje të pasigurt. Në desktop, preferojmë kur këto paralajmërime paraqiten me një simbol dhe me një tekst, por ekranet përgjithësisht më të vegjël të pajisjeve Android nënkuptojnë se nuk ia vlen në këtë platformë. Shfletimi i Sigurt i Google, i cili ju mbron nga malware dhe skemat e phishing, gjithashtu është aktivizuar si parazgjedhje.

Firefox-HTTP-Warning

Në Android, tipari më i dukshëm i Firefox është ekzistenca e shtesave. Shumica e shfletuesve nuk shqetësohen t’i ofrojnë këto për pajisjet e lëvizshme, por Firefox është përjashtim. Edhe pse me siguri nuk ka një numër të madh prej tyre për të zgjedhur, ekzistojnë disa shtesa të dobishme sigurie, të tilla si bllokuesit e reklamave, bllokuesit e skenarëve dhe të tjerët.

Firefox-Addons

Për dallim nga shënimet e mëparshme në këtë listë, Firefox në Android ju lejon të shtoni çdo ofrues të kërkimit që dëshironi, nga Wikipedia në YouTube për çdo gjë tjetër. Ekziston gjithashtu një mundësi për të çaktivizuar pamjet gjatë një lidhjeje celulare, e cila është jashtëzakonisht e dobishme për përdoruesit në një plan të kufizuar të të dhënave.

Firefox-search-Engines

Ju gjithashtu mund të bllokoni skedat nga automatikisht luajtja e videos ose audio, që është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur uebfaqet e bezdisshme që ndezin reklama përpara se t’i shikoni ato. Fatkeqësisht, nuk ka një tërësi karakteristikash të vogla në shfletuesin, por të paktën mund të ktheni faqet e internetit në PDF, dhe këtu përfshihet një modalitet themelor i leximit.

Arsyet e tjera që na pëlqejnë Firefox

Firefox është një shfletues i shkëlqyeshëm në të gjitha platformat, dhe është një nga zgjedhjet tona kryesore në përgjithësi, pasi mund të lexoni në listën tonë të shfletuesve më të mirë të internetit. Megjithëse përzgjedhja e shtesave në Android është e kufizuar, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për desktop, ku ka mijëra opsione për të zgjedhur, duke ofruar të gjitha llojet e funksionalitetit shtesë.

  Menaxheri më i mirë i fjalëkalimeve për biznesin e vogël 2023

krom

Chrome vjen para-paketuar me shumicën e pajisjeve Android këto ditë, e cila pa dyshim e ka ndihmuar atë të bëhet shfletuesi më i popullarizuar në platformë, deri tani. Kjo së shpejti do të ndryshojë për përdoruesit në Evropë, për shkak të një vendimi gjyqësor. Sidoqoftë, Chrome është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një shfletues Android, edhe nëse nuk është më e mira.

UI është e pastër dhe e thjeshtë për t’u mësuar, dhe Google Translate – me siguri programi më i mirë i përkthimit falas – është pjekur menjëherë në shfletues. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse kaloni shumë kohë në vendet e huaja, pasi vendndodhja juaj shpesh do të paracaktojë faqet e internetit në gjuhën lokale.

Chrome-Google-Translate

Sinkronizimi i pajisjeve të kryqit të Chrome ju lejon të sinkronizoni çdo aspekt të përvojës së shfletimit dhe është i lehtë për t’u vendosur, pasi gjithçka kërkohet është që të regjistroheni me llogarinë tuaj të Google. Nëse jeni të zëmëruar për t’i dhënë Google më shumë informacione rreth jush sesa tashmë, mund ta bëni këtë me dorë duke ndjekur udhëzuesin tonë se si të kopjoni Google Chrome.

Chrome Sync-

Edhe pse biblioteka e zgjerimit e Chrome për desktop është masive, për fat të keq nuk ka asnjë mbështetje për shtesat me versionin Android. Duke pasur parasysh që Google zhvillon sistemin operativ Android, kjo është pak zhgënjyese, pasi shfletuesit e tjerë si Firefox kanë provuar që është e mundur.

Chrome është gjithashtu një nga shfletuesit më të shpejtë që mund të gjesh në Android, por gjithsesi disi më i ngadaltë sesa Puffin dhe Brave. Ekziston gjithashtu një “modalitet lite” që, kur aktivizohet, heq të dhënat e panevojshme nga faqet e internetit që vizitoni për të ju ruajtur bandën.

Chrome-Data-Saving

Shfletuesi vjen me një shirit tab, që, ndryshe nga versioni i tij i desktopit, në të vërtetë lejon lëvizjen horizontale. Kjo e bën shumë më të lehtë gjetjen e një skede specifike, dhe është diçka e misterit pse kjo nuk është dërguar në desktop.

Chrome-Tab-Bar

Për sa i përket sigurisë, ju jeni paralajmëruar kur lidheni me një lidhje HTTP të pasigurt, dhe Shfletimi i Sigurt i Google është aktivizuar si parazgjedhje për t’ju mbrojtur nga faqet e internetit me qëllim të keq. Ekziston një mundësi për të bllokuar JavaScript, por për fat të keq asnjë për bllokimin e reklamave. Kjo nuk është për t’u habitur, pasi Google ka një interes të zotuar për të siguruar që përdoruesit e saj të marrin reklama.

Chrome-HTTP-Warning

Chrome ju lejon të zgjidhni midis katër shfletuesve të kërkimit parazgjedhur: Google, Yahoo, Bing dhe DuckDuckGo. Edhe pse kjo zgjedhje nuk është e keqe, ne do të preferojmë shumë të jemi në gjendje të shtojmë ndonjë motor kërkimi (siç mundemi me Firefox) ose të paktën të kemi më shumë mundësi.

Chrome-search-Engines

Dobësia më e madhe e Chrome është privatësia. Për shkak se Google i bën të gjitha paratë e saj duke shërbyer reklama, ai mbledh çdo informacion dhe informacion që mund të përdoruesit e tij përpara se t’i përdorë për të optimizuar reklamat e tij. Politika e privatësisë e pranon këtë plotësisht, megjithëse pretendon se kompania kurrë nuk i shet direkt informacionet kompanive të tjera.

Google ofron një mënyrë për përdoruesit të fshijnë informacionin e ruajtur në lidhje me to, të cilën mund ta bëni duke ndjekur udhëzuesin tonë se si të fshini historinë tuaj të Google. Kjo tha, duke pasur parasysh skandalet e panumërta të kompanisë që përfshijnë intimitetin, është e vështirë të besosh vërtet se kjo fshinë përgjithmonë ndonjë gjë.

Arsyet e tjera që na pëlqen Chrome

Në desktop, Chrome sporton një bibliotekë masive me mijëra e mijëra aplikacione që ju japin mundësinë e përdorimit të të gjitha llojeve të veçorive. Nëse është e mundur të bëni diçka në një shfletues, ka shumë të ngjarë të ekzistojë një shtesë e Chrome që ju lejon ta bëni atë. 

Ne jemi gjithashtu tifozë të UI të thjeshtë dhe intuitiv të Chrome, si dhe integrimin e tij të ngurtë me shërbimet e tjera të Google, të tilla si Google Translate. Për më shumë informacione të përgjithshme, shikoni rishikimin tonë të Google Chrome.

Mënyra të nderuara

Edhe pse pesë shfletuesit e mbuluar më lart janë zgjedhjet tona të preferuara për Android, ekzistojnë një çift që mezi nuk e bënë listën.

Vivaldi

Vivaldi është shfletuesi ynë i gjithanshëm i preferuar, dhe megjithëse tregon shumë premtime, versioni i tij Android ende mungon në disa aspekte, veçanërisht performanca. Vivaldi për Android u publikua vetëm kohët e fundit si një version beta, megjithëkëtë, është e sigurt që të përmirësohet dhe të bëhet më në përputhje me versionin e shkëlqyer të desktopit në kohë. Lexoni rishikimin tonë Vivaldi për më shumë informacion.

operë

Opera është një tjetër mundësi e mirë për të kërkuar në Android. Ajo vjen me një funksion të integruar VPN, reklamues dhe ruajtje të të dhënave, si dhe një mori karakteristikash të vogla, të tilla si njoftimet e lajmeve, një portofol kripto dhe më shumë. Për një përmbledhje të plotë të të gjitha pikave të forta të saj, lexoni përmbledhjen tonë të Operës.

Opera-UI

Thënë kështu, qëndrimi i Operës për privatësinë e përdoruesit është i tmerrshëm, pasi rezervon të drejtën për të mbledhur dhe shpërndarë informacionin tuaj. Për më tepër, VPN është e padobishme nëse dëshironi të gjeni rreth një geoblock, pasi mund të zgjidhni vetëm midis Evropës, Azisë dhe Amerikës për vendndodhjen tuaj virtuale. 

Kështu, nëse doni të merrni rreth kufizimeve të geobllokimit, duhet të merrni parasysh një nga zgjedhjet më të mira të VPN-së.

Mendimet përfundimtare

Zgjedhja e një shfletuesi që funksionon mirë me të gjitha pajisjet tuaja është një detyrë e ndërlikuar dhe zhgënjyese. Edhe pse të gjithë shfletuesit e mësipërm janë të shkëlqyeshëm në Android, disa prej tyre janë zhgënjyese për platformat e tjera si Windows. 

Në fund të fundit, të vendosni se cili nga këta shfletues është më i miri për ju, varet nga nevojat dhe preferencat tuaja, por nuk mund të shkoni shumë keq me asnjë nga pesë zgjedhjet tona. Browserfarë shfletuesi përdorni në Android? A është një nga pesë zgjedhjet tona, apo mendoni se u la padrejtësisht nga lista? Na tregoni në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me