ExpressVPN vs PIA: Dva rychlé VPN VPN se odehrají v roce 2023

ExpressVPN je již nějakou dobu na vrcholu žebříčku našich VPN a je prokázáno, že si znovu získal své místo. Když se podíváte na naši recenzi ExpressVPN, uvidíte, že se nám téměř nic nelíbí. Je rychlý, snadno použitelný a má oddělené tunelování, což je vysoce žádaná a těžko vyhledatelná funkce. 

Soukromý přístup k internetu (PIA) je v našem žebříčku často vysoký a je známou značkou jako ExpressVPN, ale vždy měl několik nedostatků. V naší recenzi PIA VPN jsme zjistili, že to trochu chybělo, pokud jde o streamování výkonu a umístění serverů. 

V poslední době společnost PIA provedla několik vylepšení svého softwaru a přidala split tunneling, což je jedna z výhod podpisu ExpressVPN u většiny jejích konkurentů. S touto změnou se PIA začala zasahovat na území ExpressVPN, takže jsme si mysleli, že by bylo vhodné mít přímou kombinaci ExpressVPN vs PIA, aby bylo možné zjistit, zda ExpressVPN dokáže bránit svou rozdělenou tunelovací korunu. 

Nastavení boje: PIA vs. ExpressVPN

Abychom zajistili spravedlivé srovnání ExpressVPN vs Soukromý přístup k internetu, musíme stanovit některá základní pravidla. Naše srovnání jsme rozdělili do devíti kol. V každém kole prozkoumáváme jeden aspekt výkonu VPN, například rychlost nebo zabezpečení. 

Zkoumáme výkon každé VPN v dané kategorii a poté se rozhodneme, která z nich je v dané oblasti lepší. Každé kolo, které VPN vyhraje, získá jeden bod a VPN s největším počtem bodů na konci našeho zápasu vyhraje.

1

Rychlost

Pokud přejdete k našemu nejrychlejšímu článku o VPN, uvidíte, že ExpressVPN a PIA jsou už nějakou dobu dvě nejrychlejší VPN dostupné. Dnes však oba měli trochu drsné představení ve srovnání s normálním. Mohlo by to být způsobeno zvýšeným provozem vzhledem k aktuálním událostem, ale bez ohledu na důvod se zdálo, že do jisté míry ovlivnilo obě služby VPN..

Rychlosti PIA

Umístění: PingDownloadUpload
Nechráněný 6 289,38 344,82
NÁS. 5 124,49 298,08
Spojené království 86 142,84 271,20
Hongkong 225 92,97 234,88
Izrael 152 111,63 317,28
Švýcarsko 105 3,22 283.10

Obě sítě VPN poskytly zpět pouze polovinu naší šířky pásma, když jsme byli na lokálních serverech v USA, a vzdálenější servery se příliš nedařilo. PIA má silnou výhodu oproti rychlosti ExpressVPN v rychlosti přenosu napříč deskou, zatímco ExpressVPN má o něco lepší rychlost stahování v každém umístění kromě Izraele. 

Rychlosti ExpressVPN

Umístění: PingDownloadUpload
Nechráněný 6 289,38 344,82
NÁS. 11 140,19 141,38
Spojené království 79 202,28 189,46
Hongkong 218 97,65 184,06
Izrael 142 57,00 25,56
Švýcarsko 104 130,41 169,85

ExpressVPN také nabízel nižší časy ping na každém místě kromě jednoho. Čas pingu a rychlost stahování mají mnohem větší dopad na průměrný uživatelský zážitek než rychlost uploadu, což, jakmile uplyne určité minimum, zlepší zejména výkon nahrávání velkých souborů.. 

Výkon nejhoršího serveru každé VPN je také jedním z rozhodujících faktorů v tomto kole. Odlehlé umístění ExpressVPN, Izrael, mělo stále slušný výkon a cítilo se rychle a pohotově. ExpressVPN získal více než 50Mbps šířky pásma, což je více než dost pro HD streamování.

Nejslabším článkem PIA však bylo Švýcarsko. Zde jsme viděli pouhé 3 Mbps, což způsobovalo, že surfování na webu bylo bolestivě pomalé, a streamování bylo možné pouze ve velmi nízkém rozlišení. ExpressVPN získal většinu míst jak v rychlosti stahování, tak v ping čase, a celkově se cítil mnohem lépe, pokud jde o citlivost a dobu načítání.

Round: Speed ​​Point pro ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

2

Streamování

Zatímco některé služby VPN nabízejí specializované streamingové servery, ani ExpressVPN, ani PIA se rozhodnou pro tuto cestu (podívejte se na naši recenzi Windscribe pro příklad VPN s vyhrazenými streamingovými servery.)

Přes tento nedostatek dedikovaných serverů dělá ExpressVPN vynikající práci, pokud jde o streamování. Ve skutečnosti je to jedna z nejlepších míst v řadě našich nejlepších seznamů streamování, jako je naše nejlepší VPN pro Hulu a nejlepší VPN pro Netflix články. 

Netflix, Amazon Prime Video, Hulu a dokonce i BBC iPlayer fungují při připojení k ExpressVPN bezchybně. V době načítání není žádný nebo dokonce žádný znatelný rozdíl a videa se téměř vždy načtou v plném rozlišení HD a vypadají hezky a ostře.

  Průvodce online ochranou osobních údajů: Jak zůstat v bezpečí na webu v roce 2023

Na druhou stranu se PIA při streamování potýká s porovnáním. Během testování jsme nechali Netflix fungovat, ale načítání videa trvalo velmi dlouho, přibližně 30 až 45 sekund. Kromě toho nás všechny zablokovaly Hulu, Amazon Prime Video a BBC iPlayer. To znamená, že ExpressVPN je v tomto kole jasným vítězem. 

Round: Streaming Point pro ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

3

Zabezpečení a soukromí

Jak ExpressVPN, tak PIA pokrývají nejzákladnější bezpečnostní funkce, které očekáváme od každé VPN, jako je přepínač zabíjení a nějaký způsob automatického připojení. Přepínač zabíjení ExpressVPN je jednodušší než PIA a je buď zapnutý, nebo vypnutý. Když je zapnutá, automaticky blokuje veškerý internetový provoz, pokud se VPN odpojí, což je přesně to, co by měl přepínač zabíjení udělat. 

Na druhou stranu má přepínač zabíjení PIA tři možnosti. Lze ji nastavit na vypnuto, automaticky nebo vždy. V režimu „auto“ blokuje pouze venkovní provoz, když je VPN zapnutá, a v režimu „vždy“ blokuje veškerý provoz, pokud je VPN vypnutá. 

Nastavení „vždy“ je jediné, které zajistí, že se váš provoz zastaví, pokud se VPN neočekávaně odpojí, ale toto nastavení také zastaví veškerý provoz, když je VPN úmyslně vypnuta. To dává spínači zabíjení ExpressVPN nepatrnou výhodu v použitelnosti a bezpečnosti.

Pokud jde o schopnost automatického připojení, obě VPN mají pouze základní zaškrtávací políčko, které vám umožní říct VPN, aby se při spuštění připojila k nejnovějšímu umístění. Testovali jsme také ochranu proti úniku u každé VPN a zjistili jsme, že obě byly schopny udržovat naši IP adresu a dotazy DNS v bezpečí a v soukromí. 

Kromě toho oba poskytovatelé nabízejí také podobnou sadu možností protokolu. ExpressVPN standardně používá OpenVPN spárovaný se šifrováním AES-256, což je v současné době považováno za zlatý standard pro zabezpečení VPN. ExpressVPN také umožňuje uživatelům nastavit protokol na IKEv2 nebo L2TP IPSec, ale tyto možnosti jsou pro téměř každou aplikaci horší než OpenVPN.. 

expressvpn-review-protocol-options

PIA také výchozí OpenVPN, ale místo toho používá AES-128. Další informace o tom, co to znamená, najdete v našem článku o šifrování, ale zkrátka to prostě není tak dobré jako AES-256. Tuto výchozí možnost však můžete přepnout na AES-256, což doporučujeme všem uživatelům PIA. 

Kromě toho má PIA také několik dalších možností protokolu, včetně IP2 L2TP a PPTP. V tomto případě však musí být provedeno vyžádáním potřebných údajů od PIA, nikoli pouze změnou nastavení v klientovi, jako to dělá ExpressVPN. 

Můžete si přečíst rozpis našich protokolů VPN, abyste se dozvěděli více o všech těchto možnostech, ale opět, krátkou a sladkou věcí je, že OpenVPN je jediný, který opravdu vyzýváme lidi, aby používali. 

Ačkoli jsou ExpressVPN a PIA celkově velmi podobné, pokud jde o bezpečnost – a dokonce i v zásadách ochrany osobních údajů – existuje několik malých faktorů, které v tomto kole dávají ExpressVPN výhodu. Lepší výchozí nastavení a snadnější přístup k možnostem protokolu mu poskytují malou výhodu, ale jeho umístění ho posouvá přes okraj a zajišťuje jej.

ExpressVPN sídlí na Britských Panenských ostrovech, které mají některé z nejlepších zákonů o ochraně osobních údajů na světě. Ve srovnání se zákony v USA, kde je založen soukromý přístup k internetu, jsou vaše data na Britských Panenských ostrovech mnohem chráněna. Tento nepatrný rozdíl je rozhodujícím faktorem mezi těmito dvěma velmi zabezpečenými VPN. 

Kolo: Zabezpečení a ochrana osobních údajů pro ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

4

Torrenting

ExpressVPN je trvale nejrychlejší VPN, kterou testujeme na papíře, ale dříve jsme ji viděli poraženou rychlostí torrentu, například v článku ExpressVPN vs NordVPN. To znamená, že stále existuje mezi nejlepšími, co se týče torrentingu. 

Testovali jsme torrenting každé VPN s testovacím stažením 1,4 GB, které je přibližně stejné velikosti jako epizoda HD 30minutové televizní show. ExpressVPN dosáhl rychlosti asi 5 MB / s do konce první minuty, a to bylo až 7 MB / s asi minutu a půl. 

Do konce minuty se věci stále zrychlovaly pomalu, ale důsledně na přibližně 10 MB / s, což je o tom, kde se stahování ustálilo, dokud nebylo dokončeno po necelých třech minutách a 35 sekundách..

PIA sledovala velmi podobnou křivku, ale jen o něco pomalejší. Stahování přicházelo rychlostí přibližně 4 MB / s po první minutě a 7 MB / s do konce druhé minuty. To bylo až 9 MB / s asi dvě a půl minuty a krátce poté došlo k náhlému prudkému zvýšení rychlosti, které dosáhlo maximální rychlosti stahování až 13 MB / s.. 

  8 nejlepších blokátorů reklam, které fungují v prohlížeči Chrome, Safari a Firefox v roce 2023

Tento nárůst rychlosti pomohl stažení dokončit za tři minuty a 35 sekund. Toto je prakticky stejné množství času, které ExpressVPN trvalo. Obě sítě VPN se díky našemu zkušebnímu stažení velmi dobře povedly a celou epizodu jsme připraveni sledovat během několika minut. Toto kolo je příliš blízko na to, abychom mohli zavolat, takže toto prohlašujeme za kravatu.

Kolo: Torrenting Žádný jasný vítěz, body za oba

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

5

Umístění serveru

V určitém okamžiku je obtížné přesně sledovat přesný počet serverů, které má velký poskytovatel VPN. To, co víme, je jisté, že jak ExpressVPN, tak PIA mají více než 3 000 serverů celkem, což je řadí do stejné horní úrovně velikosti serverové sítě.. 

Pokud se tyto dva liší, je to, jak jsou tyto servery rozloženy. „Private má servery na 49 místech po celém světě a tyto servery jsou rozmístěny pouze ve 29 zemích. ExpressVPN má pro srovnání servery ve 151 lokalitách v 95 zemích. 

Přestože to ExpressVPN stále nepředstavuje číslo jedna, co se týče velikosti sítě – přečtěte si naši recenzi HideMyAss, abyste o tom slyšeli – předstihuje to však před soukromým přístupem na internet.

Kolo: Místo umístění serveru pro ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

6

Simultánní propojení

Aby se zabránilo lidem ve sdílení účtů s přáteli a aby se omezilo zatížení šířky pásma v serverových sítích, téměř všechny VPN ukládají omezení na počet zařízení, která můžete připojit k jednomu účtu najednou.

Limit ExpressVPN na to je skromných pět zařízení. PIA umožňuje uživatelům mít dvojnásobek, a to až 10 zařízení najednou. Je zřejmé, že PIA zde nabízí lepší možnost a vyhraje toto kolo.

Kolo: Simultánní připojení pro soukromý přístup k internetu

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

7

Ceny

Jak jsme viděli během tohoto utkání, ExpressVPN má špičkový výkon, který jej umisťuje jako průkopníka v oboru. Předvídatelně to znamená, že ExpressVPN přichází s poměrně strmým cenovým štítkem.

ExpressVPN je jednou z nejnákladnějších VPN na trhu. Její měsíční plán je asi tak drahý, jak přijdou, a další možnost, kterou je šestiměsíční plán, není mnohem dostupnější. Nejlepší možností je patnáctiměsíční plán, který stále přichází s téměř stejnými měsíčními náklady jako nákup měsíčního plánu soukromého přístupu k internetu.

Ceny PIA jsou lepší na všech úrovních než ExpressVPN. Šestiměsíční plán překonává jakoukoli z cen ExpressVPN a roční nebo dvouleté plány tuto cenu výrazně snižují. Soukromý přístup k internetu je patrně jedním z nejlepších cen VPN na nejvyšší úrovni. 

Žádný z těchto poskytovatelů nenabízí žádný bezplatný plán, takže pokud máte zájem chránit své soukromí online zdarma, podívejte se na naši recenzi ProtonVPN. To znamená, že obě VPN mají 30denní záruku vrácení peněz, což alespoň nabízí nějaký způsob, jak vyzkoušet službu bez rizika..

Pokud jde o platební možnosti, PIA i ExpressVPN přijímají kreditní a debetní karty, PayPal nebo bitcoiny. To je skvělé pro ty, kteří mají zvláštní bezpečnost, protože to znamená, že se můžete přihlásit pouze pomocí e-mailové adresy. 

Kromě toho má ExpressVPN asi tucet dalších typů plateb, které můžete použít, včetně věcí jako Sofort, UnionPay a Alipay. PIA přijímá celkově méně platebních metod třetích stran, ale přijímá několik dalších forem krypta, které ExpressVPN vynechává, například Ethereum a Litecoin.

Přestože je ExpressVPN dnes pravděpodobně nejlepší VPN na současném trhu, stanovení ceny je pro něj určitě slabou stránkou. Téměř jakákoli VPN tam bude dostupnější než ExpressVPN, ale dostanete to, za co platíte. Toto kolo se však zaměřuje pouze na stanovení cen, takže soukromý přístup na internet vyhraje toto kolo za to, že je mnohem dostupnější.

Kolo: Cenový bod pro soukromý přístup k internetu

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

8

Uživatelská přívětivost

Jak PIA, tak ExpressVPN se ubírají cestou kompaktního a zjednodušeného uživatelského rozhraní, na rozdíl od některých větších softwarů založených na mapách, jako je NordVPN, o kterých si můžete přečíst v naší recenzi NordVPN..

expressvpn-review-launch

Obě sítě VPN mají velké tlačítko, které zabírá přibližně polovinu okna a umožňuje připojení kliknutím na něj. Pod tímto rozhraním má každé rozhraní také malé pole, které ukazuje, kde bude vaše připojení navázáno. Kliknutím na tuto možnost v kterémkoli softwaru přejdete na seznam serverů. 

  Hola VPN: Proč byste se tomu měli i v roce 2023 vyhnout

Soukromý přístup k internetu zobrazuje o něco více informací než ExpressVPN, pokud kliknete na šipku ve spodní části okna. Toto rozbalené zobrazení zobrazuje dobu připojení, velikost šířky pásma, kterou používáte, a několik možností nastavení.

pia-review-expand-view

Po přechodu do nabídky nastavení jsou mezi nimi stále docela podobné. Na rozdíl od některých uživatelsky přívětivějších VPN, PIA ani ExpressVPN nemají v nastavení tolik vysvětlení, co každá možnost dělá. 

Jako drobný detail má web ExpressVPN celkově mnohem čistší vzhled a navigaci je mnohem snazší. Nastavení účtu je vždy o něco jednodušší, jak se zobrazuje okno platby, a zážitek na webu ExpressVPN je o něco jednodušší. 

Vzhledem k tomu, jak je toto kolo subjektivní a jak podobné jsou tyto dva programy, je velmi obtížné posoudit. Soukromý přístup k internetu má však temný režim a stále o něco více informativní rozložení, takže toto kolo dáváme PIA, ale jen velmi úzce a z nějakých subjektivních důvodů. 

Kolo: Uživatelsky přívětivý bod pro soukromý přístup k internetu

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

9

Funkce

Jak PIA, tak ExpressVPN nyní mají to, co je možná nejužitečnější, a zároveň nejtěžší najít funkci pro VPN právě teď: split tunneling. ExpressVPN to má už nějakou dobu, a to je něco, na co jsme se předtím podrobně podívali. 

Rozdělené tunelování ExpressVPN je vyzkoušená a pravdivá funkce, která vám umožní vytvořit seznam programů na vašem počítači, které jsou buď osvobozeny od používání připojení VPN, nebo musí používat připojení VPN, pokud je k dispozici.

expressvpn-review-settings

Soukromý přístup k internetu pouze nedávno přidal rozdělení tunelů a funkce je stále v beta verzi. Funguje to stejně jako rozdělení tunelování ExpressVPN a umožňuje definovat seznam aplikací, které jsou buď osvobozeny od používání připojení VPN, nebo naopak.. 

Skutečnost, že tunelování PIA je v beta verzi, je však patrné. Když jsme se ho snažili nakonfigurovat a přidat programy do seznamu výjimek, často by se před návratem vrátilo do stavu „neodpovídá“ po dobu pěti až 10 sekund..

pia-review-split-tunneling

Kromě děleného tunelování nabízí ExpressVPN pouze několik drobných doplňků, například panel zástupců. Jakmile se připojíte k síti VPN, zobrazí se řada ikon, které si můžete přizpůsobit, aby vám umožnily rychle spustit oblíbené programy nebo weby, jakmile budete na chráněném připojení. 

Naproti tomu soukromý přístup k internetu má pár atraktivních bezpečnostních vylepšení. První je, že PIA nabízí proxy s vaším účtem VPN. Pokud se podíváte na náš článek VPN vs proxy vs Tor, uvidíte, že proxy servery jsou obecně mnohem méně zabezpečené než VPN, ale PIA používá proxy jako přidanou vrstvu zabezpečení k VPN, spíše než jako samostatné bezpečnostní opatření. 

To vám umožní přidat další skok ve vašem připojení a zlepšit zabezpečení, aniž by to mělo stejný dopad na výkon jako něco jako dvojitá VPN. Soukromý přístup k internetu také nabízí to, co nazývá PIA Mace, což je v podstatě blokování reklam, které také blokuje malware a sledovače, což pomáhá zlepšit vaše soukromí online. 

I když je to užitečné pro zabránění tomu, aby uživatelé náhodně putovali na nebezpečný web, prostě není tak dobrý jako něco jako plnohodnotný antivirus. Podívejte se na naši antivirovou recenzi Bitdefenderu jako skvělý příklad. 

PIA za posledních pár let nabízela stále více funkcí, takže problematické a závratné rozdělení tunelů je trochu zklamáním. Po vyžehlení uzlů bude PIA uchazečem o krále štípaného tunelu, ale prozatím vládne ExpressVPN.

Vzhledem k tomu, že blokátory reklam a malwaru jsou desetkrát desetinásobek a dobře nakonfigurovaná VPN je pro většinu lidí bez přidaného proxy dostatečným zabezpečením, funkce PIA přinášejí méně přitažlivosti než oddělené tunelování ExpressVPN, což znamená, že ExpressVPN se účastní tohoto kola.

Kolo: Funkce bodu pro ExpressVPN

Logo ExpressVPN
Logo soukromého přístupu k internetu

10

Závěrečné myšlenky

S konečným skóre od šesti do čtyř, ExpressVPN zajišťuje další vítězství. Zatímco PIA provedla několik vylepšení a přidala některé funkce od té doby, co jsme se naposledy přihlásili, problémy s tunelovým testováním split tunneling stále testovaly. 

Vítěz: ExpressVPN

Rychlost ExpressVPN, snadné použití a plně funkční štípané tunely byly příliš velké na to, aby PIA překonala. Pokud máte zkušenosti s některou z těchto sítí VPN, vždy o ní rádi slyšíme komentáře uvedené níže. Jako vždy, díky za čtení. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me