Hola VPN: Proč byste se tomu měli i v roce 2023 vyhnout

Každý, kdo se probral kolem trhu virtuální privátní sítě, si je vědom toho, že existuje mnoho podvodů. Přestože naši nejlepší průvodci VPN pro iPhone a nejlepší průvodci VPN pro Android dávají doporučení ohledně toho, které služby byste měli používat ve svém mobilním zařízení, Google Play a App Store jsou stále problémové aplikace.

Jedním z nejhorších pachatelů je izraelská společnost Hola VPN, která přistupuje k bezplatnému modelu VPN z jiné perspektivy. S více než 184 miliony uživatelů – alespoň podle svých webových stránek – je Hola VPN jednou z nejoblíbenějších sítí VPN v okolí, přestože společnost za ní je příkladem manipulace se spotřebiteli..

Díky zápisu od společnosti CNN Money and Business Insider se Hola VPN jeví jako legitimní služba, ale její manipulace s tiskem a zákazníci ji nemohou vykopat z ničivých podmínek služby, což říká, že Hola VPN prodává přístup k vašim zařízení pro firmy a potenciálně zločince po celém světě.

Co je Hola VPN?

Pokud hledáte bezplatné služby VPN, Hola VPN se nevytrhne. Stejně jako mnoho možností online, je to bezplatná VPN, která slibuje odblokování většiny webových stránek z jakékoli země, ale z našeho důvodu se stala naší nejhorší bezplatnou příručkou VPN.

Na rozdíl od toho, řekněme, Windscribe, které omezuje množství dat, která mohou uživatelé používat zdarma, neexistují žádná omezení pro bezplatný tarif Hola VPN (přečtěte si naši recenzi Windscribe). Namísto toho tvrdí, že může provozovat VPN zdarma vytvořením sítě typu peer-to-peer, díky níž by společnost nemusela udržovat servery po celém světě..

To je zajímavý obchodní model, ale kdokoli, kdo ví, co se může při připojení P2P pokazit, už vidí krev ve vodě.

Pojďme se dostat na rychlost. VPN je síť serverů, které se obvykle nacházejí po celém světě. K těmto serverům se připojíte před připojením k internetu, čímž efektivně maskujete svůj původ a provoz. Hola VPN dělá totéž, ale místo toho, aby udržovala síť serverů, mění vás na síť.

Řekněme například, že se nacházíte ve Velké Británii a americký rezident chce streamovat iPlayer BBC (přečtěte si našeho nejlepšího průvodce VPN pro BBC iPlayer). Namísto vyhrazeného serveru ve Velké Británii použije Hola VPN výpočetní zdroje zařízení od rezidenta Spojeného království. Stručně řečeno, americký uživatel bude tunelovat přes britské uživatelské zařízení.

To nejsou skryté informace. Ve skutečnosti byla Hola oceněna za model, když byl uveden na trh v roce 2014. Záměrem bylo, že nečinná zařízení, jako je váš smartphone, vytvoří síť pro doručování obsahu, která by tunelovala provoz a zrychlila internet pro lidi na celém světě. Bohužel to není to, co se stalo.

  Jak získat chilskou IP adresu v roce 2023: Swinging by Santiago

Web Adios, Hola, který byl spuštěn devíti bezpečnostními experty, našel v systému několik zranitelných míst a nešlo jen o jednoduchý dohled. Směrováním dat přes vaše zařízení umožnila Hola VPN komukoli, kdo vás tuneluje v síti, aby vás mohl sledovat přes internet, včetně instalačního adresáře, jedinečného klíče relace a dalších osobních údajů.

Horší je, že aplikace umožnila komukoli spustit programy na vašem počítači, což znamená, že hacker mohl bez vašeho vědomí uvolnit malware z vašeho zařízení. Kvůli hlubokým povolením, které Hola potřebuje, měli uživatelé věci, jako jsou rootkity, což je nepříjemný malware, s nímž i ten nejlepší antivirový software má těžké časy, nainstalovaný na jejich zařízení.

To je Hola v izolaci. Králičí díra se tam bohužel nekončí. Přestože je přístup uživatelů k zařízením dostatečně špatný, vyžaduje to hodně know-how. Tolik, že by to mohlo být obtížnější než prasknout něčí zařízení jiným způsobem. Co děsí tento příběh je to, že Hola VPN nefunguje z jedinečného obchodního modelu. Zpeněžuje vaši IP adresu.

Hola a Luminati

Než začnete příliš hluboko, je důležité, abyste pochopili spojení mezi Hola VPN a Luminati. Ofer Vilenski je zakladatelem Hola VPN, HolaCDN a Luminati. V současné době je prezidentem Luminati a výkonným předsedou Holy. Zdá se, že se nikdo neskrývá, že jsou obě společnosti svázány – není to BestVPN a Buffered – to je důkaz, že jsou.

Luminati však není VPN. Místo toho prodává sítě podřízených počítačů. Myšlenka je taková, že chytré telefony, tablety a počítače jsou v některých částech dne nečinné, takže společnost Luminati využívá výpočetní zdroje těchto strojů v době nečinnosti, aby poskytla podnikům další zdroje..

Případy použití takové služby jsou četné, podle Luminatiho na jeho „asi“ stránce. Například můžete vyzkoušet svůj web napříč několika městy po celém světě nebo spouštět skripty za účelem shromažďování informací bez rozsáhlých výpočetních nákladů. Ačkoli to jsou legitimní potřeby, způsob, jakým je Luminati naplňuje, není.

Dnes má společnost Luminati 35 milionů obytných IP adres a 2 miliony mobilních IP adres. Dokázala získat jednu desetinu populace v USA zotročením zařízení pomocí Hola VPN a prodejem IP adres prostřednictvím Luminati. Ačkoli to byl známý fakt již v roce 2015, Luminati tvrdí, že začal fungovat nezávisle na Hole v roce 2016.

To však není pravda. Licenční smlouva s koncovým uživatelem společnosti Hola, která je označena jako naposledy aktualizovaná v roce 2023, jasně uvádí, že „za bezplatné používání produktu Hola Free VPN Proxy, umístění Hola Fake GPS a Hola Video Accelerator můžete být peer v síti Luminati. “

  Nejlepší VPN pro Španělsko 2023: Paella a soukromí

Nebezpečí být vrstevníkem

Přestože jsme již hovořili o tom, že nebezpečí Hola VPN je uzavřenou sítí typu peer-to-peer, myšlenka, že si ostatní mohou zakoupit přístup k vašemu zařízení, je ještě děsivější. Luminati v zásadě legálně prodává botnety, produkt, který by za normálních okolností byl k dispozici na temném webu pouze za účelem počítačové kriminality..

Botnet je zkratka pro „síť robotů“. Koncept je snadno pochopitelný. Je to síť strojů, které mají na sobě nainstalované roboty. Boti umožňují každému, kdo je u kormidla, aby ve vašem zařízení udělal téměř cokoli, co chtějí. Instalací Hola VPN souhlasíte s instalací robota na vašem počítači.

Hola neskrývá skutečnost, že ve vašem počítači použije další zdroje, ale není jasné, k čemu by tyto zdroje mohly být použity. Botnety jsou horkou komoditou, která generuje tuny příjmů pro ty, kdo je provozují prostřednictvím podvodů s reklamami, těžby kryptoměny a distribuovaných útoků odmítnutí služby.

Jedna z nejznámějších botnetů byla známá jako ZeroAccess, která shromáždila 1,9 milionu IP adres v P2P síti. Symantec, který vytvořil Norton Security (přečtěte si naši recenzi Norton Security review), studoval botnet v roce 2013, aby zjistil, jak moc to mělo účinek.

Zjistilo se, že botnet má dva účely: těžbu bitcoinů a páchání podvodů s klikáním. Těžba bitcoinů generovala kolem 2 000 $ za den, což představuje až 800 000 $ za rok, zatímco podvody s klikáním přinesly desítky milionů.

ZeroAccess použil podřízené počítače k ​​padělání kliknutí na reklamu, takže se zdálo, že reklamy byly populárnější než byly. Právě z toho botnet generoval denně 488 TB provozu, což zranilo ty, kteří v něm byli zabaleni. Každý uživatel, který byl součástí botnetu, utratil za elektřinu ročně přibližně 110 dolarů, což představuje až 204 milionů dolarů ročně.

Abych to uvedl v perspektivě, množství použité elektřiny, kterou ZeroAccess používá, může pohánět přes 100 000 domácností.

Jedná se o síť s 1,9 milionu IP adres. Luminati sedí s 37 miliony. I když jsou distribuovány mezi mnoho uživatelů, environmentální a ekonomické účinky jsou stále přítomny. Tím, že jste vrstevníkem v síti Luminati, potenciálně zvyšujete účet za elektřinu, dáváte peníze do rukou zločinců a krást tolik potřebnou elektřinu.

Neříkáme, že každý, kdo používá Luminati, je zločinec. Existují legitimní případy použití. Mohlo by se však použít pro počítačovou trestnou činnost. Zranitelnosti v systému Hola VPN umožňují uživatelům Luminati dodávat malware do zařízení uživatelů a využívat sílu sítě ke spáchání všech zločinů, ke kterým může dojít pomocí botnetu..

  Nejlepší ochrana před krádeží identity roku 2023: Zůstaňte v bezpečí online

Uložte bolest hlavy

Přestože chápeme, že úspora peněz je důležitá, vaše soukromí je něco, co byste měli ocenit. Neplatí potenciální nebezpečí použití bezplatné VPN, například Hola VPN, k odblokování nových filmů na Netflixu nebo k ochraně vašeho torrentingu. Nakonec vždy platíte a nízká měsíční cena, kterou účtují legitimní poplatky za VPN, bude z dlouhodobého hlediska levnější..

Odpouštíme vám, že jste hledali naši nejlepší VPN, ExpressVPN, pokud máte rozpočet. I když si myslíme, že to stojí za cenu – můžete vidět, proč v naší recenzi ExpressVPN – není to bezpochyby jedna z dražších možností.

Existují však možnosti rozpočtu, zejména CyberGhost a Private Internet Access. Měsíční cena CyberGhost není působivá – je stejná jako u ExpressVPN -, ale jeho víceleté smlouvy jsou bezkonkurenční. Za stejnou cenu jako roční služba od ExpressVPN můžete s CyberGhostem získat tři roky (přečtěte si naši recenzi CyberGhost).

CyberGhost je nejlevnější poskytovatel, kterého bychom stále považovali za špičkovou polici, ale PIA není daleko pod ním. PIA je také mnohem levnější. S poloviční měsíční sazbou CyberGhost, se značnými slevami na víceleté plány, je PIA nejlepší hodnotou na trhu (přečtěte si naši recenzi PIA).

Za pouhých pár dolarů měsíčně můžete mít legitimní VPN, která vás chrání. Volné možnosti jsou atraktivní, ale hrubé zneužití vašeho souhlasu může vést ke scénáři noční můry. Hola VPN je ta noční můra. I když poskytovatel není tak zvrhlý jako Hola, bezplatné VPN obvykle znamenají, že vaše data jsou shromažďována a prodávána za účelem zisku.

Závěrečné myšlenky

Hola VPN bohužel není jediná svého druhu. Přestože to může být jediný, kdo se tak nízko vyrovná, existuje spousta podvodů VPN online. Nikdy není dobrý nápad levně nakupovat, a to platí zejména pro VPN. Pokud se chcete streamovat, torrentovat nebo se jen chránit online, nezapomeňte jít s legitimní službou.

Není těžké je najít. Naše recenze VPN ukazují, kteří poskytovatelé se domníváme, že stojí nad ostatními, a testovali jsme zhruba 50. Od měření rychlosti až po kopání do podrobností o soukromí jsme udělali špinavou práci, takže můžete najít VPN, která vám vyhovuje.

Kterou VPN používáte? V následujících komentářích nám sdělte své myšlenky a jako vždy děkujeme za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me