Microsoft Edge vs Chrome: Stejná nadace, jiná budova v roce 2023

Po více než deset let byl Microsoft ve webových prohlížečích něčím vtipným. Po úplném přepracování prohlížeče Edge, který je postaven na motoru Chromium, má však společnost opět šanci v této aréně bojovat. 

V této bitvě o Microsoft Edge vs Chrome se zaměříme na nejnovější úsilí Microsoftu proti nejpopulárnějšímu webovému prohlížeči na světě, abychom zjistili, zda se jeho změny vyplatily..

Jelikož to byl Chrome, který z velké části zvrhl kdysi dominantní Internet Explorer (Edgeův předchůdce) jako král webových prohlížečů, není bez ironie, že by Chromium framework společnosti Google mohl být tím, co Edgeovi poskytuje to, co potřebuje k opětovnému boji. 

Možná to však není úplně překvapivé, protože většina prohlížečů v současné době bere své podněty z Chromia, až na několik výjimek, jako jsou prohlížeče Safari a Firefox.. 

Podrobnější rozpis soutěžících najdete v naší recenzi Microsoft Edge a Google Chrome. Také se podívejte na náš seznam nejlepších prohlížečů a archiv našich recenzí prohlížečů, abyste se dozvěděli vše o trhu s prohlížeči.

Jaký je nejlepší prohlížeč pro použití s ​​Windows 10?

Přestože Chrome a Edge jsou naprosto adekvátní prohlížeče, využíváme každou šanci, abychom mohli doporučit zařízení Vivaldi pro Windows 10. Důvodem je jeho extrémní úroveň přizpůsobení, bohatá sada funkcí a vynikající bezpečnost a soukromí. 

Pokud se chcete dozvědět více o trhu prohlížečů jako celku, podívejte se na některé z našich dalších článků, jako je naše bitva Chrome vs Firefox, stejně jako recenze prohlížečů Firefox a Opera..

Nastavení boje: Microsoft Edge vs Chrome

Pro porovnání provedeme dva prohlížeče pěti samostatnými koly, z nichž každé se zaměřuje na jedno z našich hlavních kritérií použitých v našich recenzích prohlížeče: funkce, snadnost použití, výkon, zabezpečení a soukromí. Ať už prohlížeč spravuje tři nebo více výher, bude vyhlášen vítězem, ale budeme pokračovat ve všech pěti kolech, i když dojde k brzkému vítězství.

1

Funkce

Začínáme s funkcemi, kde důležitými faktory jsou rozšíření nebo doplňky, synchronizace na více zařízeních a dostupné možnosti přizpůsobení. Dílčí prvky – jako jsou nástroje pro sběr, seznamy čtení a mobilní funkce – mohou také hrát roli.

Microsoft Edge

Před spuštěním verze Chromium zápasil Microsoft Edge s funkcemi. Nyní je však prohlížeč kompatibilní s téměř všemi rozšířeními prohlížeče Chrome, což výrazně zlepšuje potenciální seznam dostupných funkcí, čímž je srovnává s samotným prohlížečem Chrome a dalšími podobnými prohlížeči, jako je například Brave.

To znamená, že do aplikace Microsoft Edge můžete nyní přidat celou řadu funkcí, jako jsou správce hesel, blokování reklam a různá rozšíření zabezpečení.

Vzhledem k tomu, že oba prohlížeče jsou založeny na stejném enginu, není jich na ploše příliš mnoho. Jednou z pozoruhodných výjimek ve prospěch Edge je funkce „číst nahlas“, která zvýrazněný text bere a čte nahlas. Funguje to docela dobře s tím, co je napsáno v angličtině, ale docela dobře pro většinu ostatních jazyků, pokud to dokážeme říct.

Edge-Read-Aloud

V mobilních zařízeních je mezi našimi dvěma konkurenty mnohem větší rozdíl. Edge přichází s některými opravdu šikovnými funkcemi, které bychom opravdu rádi viděli v jiných mobilních prohlížečích – jako je aplikace Firefox nebo Google Chrome – vezměte na vědomí.

První je funkce „plovoucího videa“, která vám umožní zmenšit přehrávané video a umístit jej někam na obrazovku, zatímco přepnete na jiný web nebo kartu.

Edge-Floating-Video

Zadruhé, a možná ještě důležitější, je informativní funkce „strážce zpráv“, která analyzuje zpravodajské výstupy, které navštěvujete, a dá vám vědět, jak obecně jsou důvěryhodné. Projevuje se to jako malá ikona, která vás informuje, zda je web, který navštěvujete, faktický nebo ne.

Edge-Newsguard

A konečně vám Edge umožňuje synchronizovat různá uživatelská data mezi zařízeními prostřednictvím vašeho účtu Microsoft. V současné době to zahrnuje pouze záložky (nebo „oblíbené“, jak se nazývají v Edge), nastavení, obsah formuláře a hesla. Společnost Microsoft však prohlašuje, že se snaží rozšířit tuto oblast na otevřené karty, historii a rozšíření.

Edge-Sync

Google Chrome

Není toho moc, co by Chrome mohl nabídnout, pokud jde o funkce, které jsme již v tomto kole v části Microsoft Edge nezahrnuli, takže není toho co říct. 

Výjimkou je, že Chrome je velmi dobře integrován do různých aplikací Google, jako jsou Disk Google a Dokumenty Google, stejně jako Google Translate. Tato překladatelská aplikace výrazně překonává alternativní řešení společnosti Microsoft, Bing Translate, protože zahrnuje podporu téměř dvojnásobného počtu jazyků.

Chrome-Google-Translate

Další výhodou pro Google Chrome přes Edge je komplexnější proces synchronizace. Po přihlášení k účtu Google můžete synchronizovat své záložky, historii, rozšíření, otevřené karty a další. V tuto chvíli je to mnohem více, než můžete synchronizovat s Edge prostřednictvím svého účtu Microsoft.

Chrome-Sync

První myšlenky

Ačkoli oba prohlížeče mají nyní více společných rysů, než mají rozdíly, vzhledem k tomu, že jsou postaveny na stejném společném rámci, existují některé významné rozdíly, které je oddělují. 

Zatímco Chrome dokáže dělat většinu z toho, co Edge dělá, bývalému chybí některé vynikající funkce, zejména v mobilu. To v tomto kole získá Microsoft překvapivou výhru, i když to není tak oddělující.

Kolo: Funkce poukazují na Microsoft Edge

Logo Microsoft Edge
Logo Google Chrome

2

Snadnost použití

Další je snadné použití. Toto kritérium se točí kolem toho, jak uživatelsky přívětivý je každý prohlížeč, hlavně se zaměřuje na věci, jako je proces nastavení (například import záložek a nastavení z jiných prohlížečů), správa karet a další drobné funkce pohodlí.

Microsoft Edge

První nastavení aplikace Microsoft Edge je přímý proces. Při prvním spuštění nového Edge vás provede průvodce nastavením, který vám umožní importovat záložky a nastavení z jiných prohlížečů a pomůže vám nastavit proces synchronizace mezi zařízeními.

Edge-Intro

Záložky bohužel můžete importovat pouze přímo z prohlížečů Internet Explorer, Google Chrome a Firefox, takže pokud přecházíte z jakéhokoli jiného webového prohlížeče, budete je muset importovat ručně pomocí souboru HTML.

Import hran

Správa karet je celkem jednoduchá, protože neexistuje žádné vodorovné posouvání. To znamená, že pokud otevřete velký počet karet, může být poněkud obtížné zjistit, který je který. Můžete však připnout karty a zajistit, aby zůstaly otevřené, a také je duplikovat a ztlumit.

Edge-Tabs

Na stránce Nová karta si můžete vybrat mezi několika různými styly. Hlavním důvodem je to, že si můžete vybrat, že se „obrázek dne“ společnosti Microsoft zobrazí jako tapeta v prohlížeči, a také upravený zpravodajský kanál, který vám ukáže hlavní titulky dne podle toho, kde se nacházíte.

Edge-New-Tab

Google Chrome

Proces nastavení pro Chrome je do značné míry totožný s procesem nové Edge. Prohlížeč vám pomůže nastavit účet Google pro synchronizaci, import nastavení a záložek z jiných prohlížečů a vybrat vzhled a dojem z nové stránky na kartě.

Chrome-Import

Pokud byste raději importovali své záložky ručně, možná budete chtít jít do našeho průvodce, jak exportovat a importovat záložky Google Chrome..

Co se týče správy karet, Google Chrome je od nového Edge opět jen málo odlišný. Karty jsou podobně nekonečně minimalizovány, bez vodorovného posouvání. Máte také k dispozici stejné možnosti, včetně karet připínání, kopírování a ztlumení. 

Jeden významný rozdíl spočívá v tom, že Chrome vám umožňuje přímo odeslat kartu na jiné zařízení, což může být velmi užitečné.

Chrome-Tabs

Round Two Myšlenky

Toto kolo je zdaleka nejbližší z tohoto srovnání, protože neexistuje žádný rozdíl mezi novým prohlížečem Edge a Google Chrome, pokud jde o snadné použití. Toto kolo však Google Chrome předáme kvůli jeho schopnosti odesílat karty na různá zařízení. 

Tím se skóre zvýší na 1-1, takže prohlížeče Microsoft a Google zůstanou svázané, když se vydáme do třetího kola našeho porovnání Edge vs Chrome..

Kolo: Snadnost použití pro Google Chrome

Logo Microsoft Edge
Logo Google Chrome

3

Výkon

Dalším důležitým aspektem internetového prohlížeče je, jak dobře funguje, což znamená, jak rychle načítá webové stránky a různé webové aplikace, jako jsou například JavaScriptové aplikace, a kolik systémových zdrojů spotřebovává.. 

Tato poslední část byla obvykle úskalím prohlížečů založených na Chromiu, protože jsou tradičně velmi hladové po RAM, což může vést k významnému zpomalení, zejména na starších počítačích. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak testujeme výkon každého webového prohlížeče, můžete si prohlédnout náš článek o nejrychlejších webových prohlížečích, který podrobně popisuje náš proces testování.

Microsoft Edge

Výkon je pravděpodobně tam, kde si všimnete největšího rozdílu mezi starou a novou hranou. Tam, kde byla stará Edge pomalá a praskající, je verze založená na Chromiu bleskově rychlá, snadno se shoduje s prohlížečem Chrome a dokonce dokáže být o něco rychlejší.

Nový Edge to zvládne a zároveň použije překvapivě malé množství paměti RAM, sníží až 70 procent obsahu prohlížeče Google Chrome, což je skvělý výsledek pro webový prohlížeč založený na nechvalně hladovějícím chromu Chromium..

Google Chrome

Google Chrome, stejně jako nový Microsoft Edge, je rychlý prohlížeč. Bohužel se v této kategorii zdržuje tím, že je neuvěřitelně náročný na zdroje, pohlcuje více RAM než téměř jakýkoli jiný prohlížeč, který jsme zkontrolovali.

Kolo tři myšlenky

Pokud se díváte na stejnou rychlost, nový Edge a Google Chrome jsou prakticky stejné, přičemž první z nich je možná o něco rychlejší. Microsoft Edge však používá mnohem méně paměti RAM než Chrome, což je působivé vzhledem k povaze struktury Chromium, která je náročná na zdroje..

Toto kolo je tedy další výhrou pro Microsoft Edge, čímž se skóre zvyšuje na 2-1 ve prospěch společnosti Microsoft, když pokračujeme v našich posledních dvou kolech.

Kolo: Výkonnostní bod pro Microsoft Edge

Logo Microsoft Edge
Logo Google Chrome

4

Bezpečnostní

Vzhledem k veškerým hrozbám, které procházení internetu přináší – od útoků typu „člověk uprostřed“ po kybernetické zločince využívající mezery v kódu prohlížeče – je zabezpečení webu kriticky důležité, aby vás a vaše osobní údaje chránilo před útokem. Důležité faktory se pohybují od varování HTTPS, četnosti aktualizací a databází bezpečného prohlížení.

Microsoft Edge

Zabezpečení webového prohlížeče je jednou z oblastí, kde byl Microsoft Edge vždy docela dobrý, což znamená, že zde nebyl tolik prostoru, aby se nový prohlížeč Edge zlepšil, jako tomu bylo v jiných kategoriích.

V zájmu ochrany před nebezpečnými weby – například těmi infikovanými malwarem nebo těmi, kteří používají známé phishingové programy – Edge používá systém SmartScreen společnosti Microsoft. Tento systém podle studií překonává běžně používanou databázi bezpečného prohlížení Google.

Pokud se ocitnete na webu, který používá HTTP spíše než HTTPS, systém SmartScreen zobrazí jasné varování, které vás upozorní, že váš provoz může být naslouchán na.

Varování Edge-HTTPS

Největší slabinou Edge, pokud jde o bezpečnost, je určitě frekvence jeho aktualizací. Obecně platí, že Edge dostává novou aktualizaci zhruba každých šest týdnů, což lidem s nebezpečnými úmysly ponechává spoustu času na nalezení a využití mezer v kódu.

Google Chrome

Stejně jako Microsoft Edge i Google Chrome zobrazuje jasné a těžko vynechatelné varování, kdykoli přistupujete na web přes normální HTTP spíše než HTTPS.

Chrome-HTTPS - upozornění

Největším výsledkem zabezpečení prohlížeče Google Chrome je to, že je aktualizován neuvěřitelně často. V průměru dostává Chrome aktualizaci jednou za několik dní, což je lepší, než jakýkoli jiný webový prohlížeč na trhu.

Stejně jako mnoho jiných webových prohlížečů používá Chrome i vlastní databázi Bezpečného prohlížení Google, která vás chrání před škodlivými weby. Ačkoli to není tak efektivní jako systém SmartScreen společnosti Microsoft, dělá to dobře.

Kolo čtyři myšlenky

Přestože je systém SmartScreen společnosti Microsoft Edge účinnější než Bezpečné prohlížení Google Chrome, musíme jej stále poskytovat kvůli častějším aktualizacím.

Tím se skóre zvyšuje na 2-2, když vstupujeme do závěrečného kola našeho srovnání Edge vs Chrome, které je zaměřeno na soukromí a rozhodne, který prohlížeč vezme vítězství domů.

Kolo: Bezpečnostní bod pro Google Chrome

Logo Microsoft Edge
Logo Google Chrome

5

Soukromí

V našem posledním kole se podíváme na soukromí každého prohlížeče. To znamená, kolik dat software shromažďuje o vás a vašem provozu, a také to, co společnost – ať už se jedná o společnost Google nebo Microsoft – s těmito informacemi. 

Chceme-li trochu pokazit věci, v této kategorii není ani Chrome, ani Edge skvělé, proto se podívejte na našeho anonymního průvodce procházením, kde se dozvíte, jaké kroky můžete podniknout samostatně..

Microsoft Edge

Ačkoli Edge rozhodně není nejlepší volbou pro webový prohlížeč, pokud máte obavy o soukromí, obsahuje některé užitečné způsoby, jak omezit, jaké informace se na vás shromažďují při procházení webu.

Existují tři hlavní režimy sledování ochrany, a to „základní“, „vyvážený“ a „přísný“. Prohlížeč také umožňuje nastavit individuální výjimky pro webové stránky, které obcházejí pravidla každého režimu. Poskytuje také seznam blokovaných sledovačů, které vám poskytnou informace o tom, jak jste chráněni.

Režimy sledování hran

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Microsoft jsou bohužel obrovským nepořádkem. Vzhledem k velkému počtu produktů, které společnost nabízí, je neuvěřitelně těžké říci, co se konkrétně týká Edge a co je pro další software společnosti Microsoft, jako je Windows 10. Neexistuje ani zmínka o tom, zda Microsoft prodává vaše data inzerentům, což ponechává Pro tento typ cvičení jsou dveře dokořán otevřené.

Pokud je pro vás důležitější soukromí než zabezpečení a snadné použití, můžete deaktivovat různé funkce – například SmartScreen, predikci navigace a personalizaci – abyste získali alespoň trochu větší anonymity.

Edge-Disable-Features

Google Chrome

Google vybudoval celou svou činnost na shromažďování osobních údajů od svých uživatelů, takže není divu, že Chrome je možná nejhorší prohlížeč na trhu pro ty, kteří se zabývají ochranou soukromí.

Přestože Google přímo neprodává data, která na vás sbírá, prostřednictvím Chromu, není to opravdu nutné. Místo toho používá informace k přizpůsobení zobrazovaných reklam a dokonce i výsledků, které získáte na jejích službách, jako je Vyhledávání Google a YouTube.

Teoreticky byste mohli některé sběr dat Google v Chromu vypnout vypnutím různých funkcí, jako je Bezpečné prohlížení, automatické doplňování vyhledávání a návrhy navigace. Vzhledem k dlouhé a chaotické historii společnosti Google se skandály v oblasti ochrany osobních údajů však nejsme přesvědčeni, že by jim to ve skutečnosti zabránilo shromažďovat uvedená data..

Chrome-Disable-Features

Google nabízí způsob, jak smazat informace, které o vás shromáždil, což můžete udělat podle našeho průvodce o tom, jak vymazat vaši historii Google, ale znovu, zda to skutečně funguje, je těžké vědět.

Pokud jde o ovládání soukromí v prohlížeči Chrome, můžete omezit sledovače a soubory cookie buď na základě jednotlivých stránek, nebo je zcela blokovat.

Ovládací prvky ochrany osobních údajů v prohlížeči Chrome

Kolo pět myšlenek

Není žádným překvapením, že Google – možná nejznámější narušitel soukromí na internetu – v této kategorii děsí. I když Microsoft v tomto ohledu rozhodně není andělem, Google Chrome nastaví nízkou úroveň, aby porazil, což Microsoft Edge dá další vítězství a konečné skóre ponechá na 3-2 ve prospěch Edge.

Kolo: Bod ochrany osobních údajů pro Microsoft Edge

Logo Microsoft Edge
Logo Google Chrome

6

Závěrečné myšlenky

Tímto uzavíráme srovnání prohlížeče Google Chrome vs Microsoft Edge. Ačkoli se jednalo o velmi blízkou bitvu, protože mezi našimi dvěma prvními kategoriemi je jen malý rozdíl, Edge škrtá úzkou výhru díky své mírně robustnější sadě funkcí a výrazně lepšímu soukromí.

Prohlížeč Microsoftu od aplikace Internet Explorer určitě prošel dlouhou cestu. Přechod na verzi založenou na Chromu udělal Edgeovi svět dobrých a jsme nadšeni, jak se bude vyvíjet, jak bude stále více zaveden.

Je Chrome lepší než hrana ve Windows 10?

Ačkoli jsme v tomto srovnání dali společnosti Microsoft Edge výhru v prohlížeči Chrome, v prohlížeči to vše záleží na tom, co si nejvíce ceníte. Pokud jsou pro vás důležité aspekty usnadnění přístupu, ověření zdrojů zpráv a soukromí, doporučujeme Microsoft Edge přes Google Chrome každý den v týdnu, zejména pokud jde o ochranu soukromí.

Na druhou stranu, pokud se více zajímáte o zabezpečení než o soukromí, Chrome je pravděpodobně lepší volbou díky mnohem častějšímu plánu aktualizací.

Co si myslíte o našem porovnání prohlížeče Google Chrome vs Microsoft Edge? Souhlasíte s tím, že mezi nimi není velký rozdíl, protože nyní je Edge založen na rámci Chromium od společnosti Google? Myslíte si, že Edge získal výhru hlavně kvůli lepšímu soukromí, nebo stále preferujete populárnější prohlížeč Chrome? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.