Opera vs Chrome: Dva prohlížeče se v roce 2023 dokonale oholí

Chrome a Opera jsou oba populární prohlížeče, i když vždy ve srovnání se stavem společnosti Google s oblibou zabíraly stále více specializované části trhu.. 

Mezi nimi bývalo více rozdílů, ale od doby, kdy Opera v roce 2013 přešla na Chromium, se tyto dvě podoby staly mnohem více. Zde umístíme Opera vs. Chrome a usadíme se jednou provždy, což je lepší prohlížeč.

Protože se jedná o přímé srovnání, zaměříme se spíše na to, co tyto dva prohlížeče odděluje, namísto jejich důkladného prozkoumání. Pokud to hledáte, můžete si přečíst naši recenzi v prohlížeči Google Chrome a Opera, kde se podrobněji podíváme na každý prohlížeč.

Nastavení boje: Opera vs. Chrome

Prohlížeče provedeme pěti koly, přičemž každá z nich má hodnotu jednoho bodu, což znamená, že vítěz, který vyhraje tři body, bude vítěz. Začínáme s funkcemi, následovanými snadným používáním, výkonem, zabezpečením a ochranou soukromí, což jsou klíčové aspekty webového prohlížeče.

1

Funkce

Při kopání věcí se podíváme na funkce každého prohlížeče. Patří sem například synchronizace napříč zařízeními, knihovny rozšíření, vestavěné funkce a přizpůsobení.

Operní

Opera přichází s mnoha vestavěnými funkcemi, velkými i malými. K dispozici je nástroj pro snímání snímků, který umožňuje pořizovat snímky obrazovky po celé webové stránce bez ohledu na délku. Součástí je také čtečka zpráv, která vám umožní přizpůsobit zdroje, což vám umožní snadný přístup ke všem vašim běžným zpravodajským kanálům na jednom místě..

Opera-NewsReader

Můžete provést některé základní úpravy, včetně tmavých a světelných režimů, tapet a motivů. Zahrnuta je také integrace s populárními aplikacemi pro zasílání zpráv, jako je Facebook Messenger a WhatsApp, a můžete k nim přistupovat prostřednictvím panelu zástupců na levé straně obrazovky. To je neuvěřitelně pohodlné, protože těmto aplikacím nemusíte věnovat samostatné karty.

Opera-MessagingApps

Ve stejné nabídce si také můžete přizpůsobit své vlastní klávesové zkratky pro weby, které často používáte, což vám poskytuje stálý přístup k nim bez ohledu na to, která karta je aktivní. 

Synchronizace napříč zařízeními je také velmi snadno nastavitelná a synchronizovatelná od záložek a otevřených karet po historii a preference procházení. Nejen to, že také můžete odesílat šifrovaná data mezi zařízeními pomocí My Flow, který je integrován do prohlížeče.

Dokonce ani se všemi těmito zahrnutými funkcemi Opera nepropadá ani na rozšířeních třetích stran. Existuje spousta specializovaných doplňků Opera, a protože prohlížeč je založen na Chromiu, může také používat velkou část rozšíření Chrome.

Chrome

Přestože v Chromu není mnoho pokročilých funkcí, knihovna rozšíření je naprosto masivní. Téměř jakoukoli funkci prohlížeče, na kterou si vzpomenete, lze najít jako rozšíření, od blokátorů reklamy a poznámek po funkce zabezpečení, nástroje pro zachycení a mnohem více.

Synchronizace prohlížeče Chrome mezi zařízeními je solidní a umožňuje vám synchronizovat každou část vašeho prohlížení. Prohlížeč je také integrován do sady aplikací a služeb Google, včetně Google Pay, Drive, Translate a dalších. Zejména Google Translate je skvělá integrace, protože je to snadno nejlepší bezplatný překladový software na trhu.

Chrome-GoogleTranslate

Pokud jde o drobné funkce, je zde zabudovaná čtečka PDF, která je hezká, i když je celkem jednoduchá, chybí podpora pokročilejších funkcí, jako jsou podpisy nebo dynamické soubory PDF.. 

Když kliknete pravým tlačítkem myši na obrázek, můžete pomocí kontextové nabídky provést reverzní vyhledávání obrázků, což je velmi výhodné. Můžete také nakonfigurovat více uživatelů, což je užitečné jak pro sdílené počítače, tak pro použití jako specializované profily procházení.

Chrome-ReverseImageSearch

Na mobilních zařízeních je ve srovnání s počítačem zahrnuto ještě méně pokročilých nebo jedinečných funkcí. Jedinou zajímavostí je seznam čtení, který vám umožní ukládat webové stránky, abyste k nim měli přístup později, když jste offline..

První myšlenky

Chrome má jistě větší knihovnu rozšíření, ale Opera je s mnoha z nich kompatibilní, kromě vlastních vyhrazených doplňků. Ve skutečnosti to neutralizuje největší výhodu Chrome, pokud jde o funkce, protože Opera obsahuje mnohem pokročilejší funkce vestavěné do prohlížeče, jako je nástroj snapshot, integrace zpráv a čtečka zpráv..

Kolo: Funkce Point for Opera

Logo opery
Logo Google Chrome

2

Snadnost použití

Další je snadné použití. V tomto kole změříme, jak pohodlné je procházení webu s každým prohlížečem, se zvláštním zřetelem na věci, jako je správa karet, návrh rozhraní, rozvržení a funkce pohodlí.

Operní

Rozhraní Opery je snadno ovladatelné a vizuálně přitažlivé. Protože je založen na Chromiu (přečtěte si naši recenzi v Chromiu), je docela podobný mnoha jiným prohlížečům, ale některé jeho části stále vynikají. 

Snadný přístup k webovým zkratkám a nastavení přizpůsobení je pěkný, stejně jako odpojitelná videa, která vám umožní sledovat něco, i když přepnete na jinou kartu nebo aplikaci..

Opera-DetachableVideo

Správa karet je také solidní. Přestože neexistuje rolování karet, existuje rozbalovací nabídka, která zobrazuje všechny otevřené karty v seznamu. Můžete také hledat klíčová slova nebo fráze a najít konkrétní kartu, pokud máte potíže s lovem jednoho dolů. Dalším úhledným prvkem, pokud jde o karty, je to, že můžete kliknout na kteroukoli z aktivních a posunout se zpět nahoru na horní část webové stránky..

Opera-TabSearch

Opera Touch – jeden z mobilních prohlížečů Opera a primární na iOS – je bohužel beznadějně neohrabaný. Z nějakého nevysvětlitelného důvodu skryje prohlížeč všechny ovládací prvky navigace za tlačítkem, které musíte klepnout a podržet na sekundu, což je neuvěřitelně nepříjemné.

Chrome

Uživatelské rozhraní prohlížeče Chrome je dobře navržené a příjemné na používání. Není tu příliš mnoho, co by ho odlišovalo od jiných prohlížečů, ale je to hlavně proto, že designy jiných prohlížečů se v průběhu let přibližovaly k Chromu, protože jeho uživatelská základna pokračovala v růstu.

Bohužel neexistuje žádné rolování karet, což může ztěžovat nalezení karty, kterou hledáte, pokud máte mnoho otevřených současně. Karty jsou však odděleny tak čistě, jak je to možné, bez posouvání a favicony lze snadno identifikovat, a to i v případě, že je otevřeno velké množství.

Chrome-Tabs

Round Two Myšlenky

Pokud by toto srovnání bralo v úvahu pouze prohlížeče stolních počítačů, bylo by toto kolo pro operu snadné. Primární mobilní verze prohlížeče na iOS (Opera Touch) se bohužel používá strašně špatně, což je v této kategorii obrovský problém..

To znamená, že i přes sportovní správu podřadných karet se Chrome chopil místa pro toto kolo tím, že představil všestrannější příjemnější uživatelské prostředí na stolních i mobilních zařízeních.

Kolo: Snadnost použití pro Google Chrome

Logo opery
Logo Google Chrome

3

Výkon

Nyní, když je skóre dokonce na 1-1, je na čase podívat se na výkon každého prohlížeče. Nejdůležitějším aspektem zde bude samozřejmě rychlost, ale roli bude hrát také funkce zdrojů a funkce ukládání dat.

Operní

Opera je rychlý prohlížeč, ale stále pomalejší než některá konkurence, jako je Firefox (přečtěte si naši recenzi pro Firefox) nebo opravdu Chrome. Spotřeba zdrojů je také velmi vysoká, protože prohlížeč používá poměrně hodně paměti RAM, jakmile otevřete více než několik karet. To není nijak překvapivé, protože se jedná o problém sdílený většinou prohlížečů založených na Chromiu.

Jedna z mobilních verzí Opera, Opera Mini, je zaměřena na úsporu dat, což z ní dělá vynikající volbu pro lidi s omezenou šířkou pásma. Tato verze Opery je bohužel také neuvěřitelně pomalá, takže jde o kompromis mezi rychlostí a používáním dat.

Chrome

Chrome je velmi rychlý a pouze několik prohlížečů, jako je Vivaldi (přečtěte si naši recenzi Vivaldi), překonává rychlost. Prohlížeč bohužel také využívá spoustu paměti RAM, což je problém, který Chrome od svého vzniku trápí. Funkce ukládání dat v mobilu nebo na počítači také nic nebrání.

Kolo tři myšlenky

Na konci dne je nejdůležitějším faktorem výkonu webového prohlížeče jeho rychlost. Přestože je také důležitá spotřeba prostředků, týká se to hlavně počítačů s malým množstvím paměti RAM a Opera i Chrome spotřebovávají velké množství zdrojů..

Režim Opera pro ukládání dat v mobilu je skvělý, ale nestačí to na vyrovnání rozdílu v rychlosti. Z tohoto důvodu Chrome toto kolo vyhraje a dává skóre na 2: 1.

Kolo: Bod výkonu pro Google Chrome

Logo opery
Logo Google Chrome

4

Bezpečnostní

Zabezpečení prohlížeče je nikdy nekončící závod mezi vývojáři a kybernetickými zločinci. S prohlížečem Chrome vzdáleným jen jeden bod od vítězství je čas zjistit, jak dobře každý prohlížeč chrání své uživatele. To zahrnuje databáze bezpečného prohlížení, nezabezpečená varování o připojení, četnost aktualizací a blokátory reklam.

Operní

Opera používá dvě samostatné databáze pro detekci malwaru a phishingu. Yandex chrání před prvním a PhishTank druhým. Bohužel, nejsou tak účinné jako jiné bezpečnostní databáze, jako je SmartScreen od Microsoftu, používané Internet Explorerem a Edgeem (přečtěte si naši Edgeovu recenzi) nebo běžnější Bezpečné prohlížení Google.

Frekvence aktualizací je také nízká, protože prohlížeč dostává aktualizaci pouze přibližně každých šest týdnů. V ideálním případě byste chtěli vidět aktualizace zveřejňované pravidelně, s jednou, která vyjde nejméně každé dva až tři týdny.

Na druhou stranu Opera přichází také předem zabalená s blokátory reklam a vyskakovacích oken. Ačkoli v těchto dnech jsou blokování automaticky otevíraných oken běžně zahrnuta, to samé neplatí pro blokátory reklam, protože za tímto účelem je obvykle nutné stáhnout externí doplněk. Varování nezabezpečeného připojení je také jasné a snadno si ho lze všimnout.

Opera-AdBlocker

Chrome

Jak jsme došli k závěru v našem článku, který webový prohlížeč je nejbezpečnější, Chrome patří mezi nejlepší hlavní webové prohlížeče, pokud jde o zabezpečení. Jeho četnost aktualizací je vynikající a bezpečnostní záplaty se obvykle objevují během jednoho dne po odhalení slabiny.

V zájmu ochrany uživatelů před malwarem a phishingem prohlížeč Chrome bez překvapení používá databázi Bezpečného prohlížení Google, která tuto úlohu dobře provádí. Upozornění na nezabezpečené připojení, které se vám zobrazuje při připojení prostřednictvím běžného protokolu HTTP (spíše než HTTPS), je také jasné a snadno viditelné.

Chrome-HTTPSVarování

Součástí prohlížeče Chrome je také blokování vyskakovacích oken, ale pokud chcete, aby prohlížeč blokoval reklamy, budete si muset stáhnout rozšíření. Na výběr je však spousta možností, takže to opravdu není problém. Náš seznam nejlepších blokátorů vyskakovacích oken je dobrým místem pro začátek, protože blokují také běžné reklamy.

Kolo čtyři myšlenky

Přestože Opera přichází s předinstalovaným blokátorem reklam, není to velká výhoda, protože nalezení dobrého blokovače reklam třetích stran v Chromu je jednoduchý úkol. 

Kromě toho Chrome sportuje mnohem častější aktualizace a lepší databázi bezpečného prohlížení. Přestože jsou hesla chráněna pomocí systémových údajů oběma prohlížeči, stále doporučujeme jednu z našich nejlepších možností správce hesel.

To vše dohromady dává Chrome významnou nohu v této kategorii a vítězství v našem čtvrtém kole. Díky tomu je skóre na 3: 1, čímž se Chrome stává vítězem tohoto srovnání. V každém posledním kole však budeme pokračovat.

Kolo: Bezpečnostní bod pro Google Chrome

Logo opery
Logo Google Chrome

5

Soukromí

Nakonec je na čase prozkoumat, jak dobře prohlížeče chrání soukromí svých uživatelů. Toto kolo je pro Chrome vždy problémem (jak je vidět v naší bitvě mezi Firefoxem a Google Chrome), ale Opera není v tomto problému ani tak skvělá.. 

Důležité faktory, které vezmeme v úvahu, jsou zásady sběru dat, skandály v oblasti soukromí, důvěryhodnost každé společnosti a samozřejmě všechny funkce, které uživatelům pomáhají zůstat anonymní online..

Operní

Opera byla v soukromí důvěrná, ale poté, co ji v roce 2016 koupili čínští investoři, se to všechno změnilo. Vzhledem k úrovni kontroly, kterou má čínská vláda nad společnostmi v zemi, je to neuvěřitelně znepokojující pro každého, kdo doufá, že zůstane anonymní při používání opery.

Její zásady ochrany osobních údajů se také obrátily k horšímu, protože Opera si nyní vyhrazuje právo shromažďovat nejrůznější údaje o uživatelích – včetně jmen, IP adres a historie procházení – a sdílet je s kýmkoli, kdo má rád. To znamená, že sledování a ochrana osobních údajů obsažené v prohlížeči jsou slušné, ale nic mimořádného.

Obvykle by zahrnutí VPN bylo velkým bonusem k ochraně osobních údajů, ale SurfEasy – společnost poskytující službu VPN – má velmi riskantní zásady ochrany osobních údajů.

Kromě toho vám VPN umožňuje vybrat si pouze mezi třemi regiony – Evropou, Amerikou a Asií – což je prakticky zbytečné, pokud chcete obejít geobloky. Navíc je společnost SurfEasy založena v Kanadě, která je členem špionážní sítě Five Eyes.

Opera-VPN

Chrome

Největším problémem s prohlížečem Chrome je soukromí. Protože tok příjmů společnosti Google závisí na reklamě, nebude vaše data přímo prodávat třetím stranám, ale shromažďuje vše, co může, a použije je k přizpůsobení zobrazovaných reklam..

Ve výchozím nastavení je k dispozici řada funkcí, které poškozují soukromí, jako jsou návrhy vyhledávání nebo predikce adresy, které shromažďují vaše vyhledávací dotazy a historii procházení, resp..

I když můžete tyto funkce vypnout a dokonce smazat data, která o vás společnost má (podívejte se do našeho průvodce o tom, jak smazat vaši historii Google), je těžké společnosti Google důvěřovat, když říká, že to zabraňuje špehovat vás..

Chrome-GoogleServices

Tento nedostatek důvěry je z velké části způsoben četnými skandály, na nichž se společnost Google podílela, od spolupráce s programem PRISM NSA až po sběr dat z nešifrovaných sítí WiFi pomocí automobilů Street View.

Přestože jsou ovládací prvky ochrany osobních údajů a sledování slušné, nejsou tak flexibilní jako například ovládací prvky Firefoxu, takže pokud se chcete chránit, doporučujeme našeho anonymního průvodce procházením. Protože Chrome také nepřichází s VPN, jako je Opera, budete si muset stáhnout nejlepší VPN pro Chrome, abyste kompenzovali.

Kolo pět myšlenek

Tahle byla v podstatě kravata, protože Opera i Google jsou hrozné, pokud jde o soukromí. Oba mají znepokojivé a spletité zásady ochrany osobních údajů a shromažďují spoustu údajů o svých uživatelích. 

Ani jedna společnost není velmi důvěryhodná, protože jedna z nich nyní sídlí v Číně a druhá se v průběhu let podílí na nesčetných skandálech..

To znamená, že tohle dáme Operě, i když je to nejtenčí možné rozpětí. Na konci dne Google zakládá celý svůj obchodní model na zobrazování reklam, a přestože VPN zahrnutá v Operě není skvělá, je lepší než nic. 

Realita je taková, že žádný prohlížeč nebude schopen řádně chránit vaši identitu sám, proto zvažte stažení některých z těchto 99 nástrojů k ochraně vašeho soukromí.

Round: Privacy point for Opera

Logo opery
Logo Google Chrome

6

Závěrečné myšlenky

S tím je bitva u konce. Přestože Opera začala silně zvítězit ve funkcích, Chrome pak zaznamenal tři po sobě jdoucí výhry v jednoduchosti použití, výkonu a bezpečnosti, čímž získal celkové vítězství. 

Ačkoli závěrečné kolo o ochraně soukromí bylo v zásadě kravatové, protože obě společnosti jsou v tomto problému příšerné, Opera se tam podařilo vytlačit výhru a snížit výhru Chrome na jediný bod.

Vítěz: Chrome

Pokud chcete vidět, jak se prohlížeče Chrome a Opera porovnávají s některými jinými prohlížeči, můžete si přečíst články v článcích Chrome vs Edge a Opera vs. Firefox a zjistit.

Co si myslíte o Chrome a Opera? Dáváte přednost jeho rozsáhlejšímu seznamu funkcí nebo souhlasíte s tím, že vynikající výkon a zabezpečení prohlížeče Chrome je důležitější? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.