Gjendja e reve, nëntor 2023

Mirësevini në gjendjen e re, kolona mujore e Cloudward.net ku ju përcjellim lajmet e muajit që ka qenë dhe ju tregojmë mendimin tonë për të. Në edicionin tonë në tetor parashikuam se do të ishte një muaj interesant, dhe djalë, a kishim të drejtë. Ka qenë disa javë të çmendura në techland dhe ne jemi duke shijuar mundësinë për të ndriçuar dritën tonë mbi të.

Facebook do të bëjë një paraqitje (ne do të bëjmë pauzë pasi të rikuperoheni nga befasia juaj), do të kemi më shumë prova se Google është i keq dhe gjithashtu kemi disa lajme të ndryshme. Sidoqoftë, do të fillojmë me të madhen: mediat sociale dhe zgjedhjet. Megjithëse mesatarët e SH.B.A-së po marrin vëmendjen më të madhe, u ngritën edhe disa vetulla të ngritura në Brazil javën e kaluar, gjithashtu.

Samba e Mediave Sociale

Bolsonaro dhe Zgjedhjet

Fituesi i zgjedhjeve presidenciale braziliane, Jair Bolsonaro, shpesh krahasohet me Trump: ai është karizmatik, jokonvencional dhe flet mendjen e tij. Ai gjithashtu duket se ka qenë personi i vetëm në garën presidenciale që me të vërtetë kuptoi fuqinë e mediave sociale. Për shembull, ai kryesisht injoroi debatet, duke preferuar të lëkundte votuesit me një përrua të postimeve në Facebook që përhapën pak argumente.

Bolsonaro e përdori këtë avantazh për efekt të mirë. Fushata e tij jo vetëm që ishte e përqendruar në përhapjen e mesazheve që nënvizuan prishjen e rendit shoqëror (shtresa kryesore e populistëve kudo), gjithashtu ishte shpërndarë shumë “lajme të rreme”. Duhet të shënojmë këtu se në Cloudward.net preferojmë ta quajmë atë “dezinformim”, sepse, mirë, kjo është ajo që është.

Ky dezinformim nuk ishte shumë delikate: partia e majtë që pretendon për presidencën vuajti nga disa çështje serioze të besueshmërisë pas skandalit të korruptimit të “larjes së makinave” dhe kampi Bolsonaro e shfrytëzoi këtë duke falsifikuar fotografi duke lënë të kuptohet se mashtrimi i votuesve nga krahu i majtë ( Instituti Poynter ka disa shembuj të mirë).

Jo se kundërshtimi i Bolsonaro ishte i përbërë nga djemtë e korit: kjo pjesë detajon sesi bots në Twitter punuan jashtë orarit në zgjedhjet e vitit 2014, si dhe 2023 për të gjitha palët. Nuk është se Bolsonaro ishte i vetmi që përdori këtë arsenal të ri, është thjesht se ai e punoi atë më mirë. Nuk ka lënduar që ai kishte edhe disa mbështetës të fuqishëm, të cilët përhapnin mesazhe WhatsApp në emër të tij.

Disinformimi dhe Shoqëria

Lajme të rreme dhe dezinformata

Tani, Brazili është larg dhe ka shumë njerëz skeptik ndaj ndikimit të mediave sociale në zgjedhje. Dua të them, të gjithë ne kemi ndikuar lehtësisht te anëtarët e familjes, të themi, por njerëzit si kjo janë një pakicë pa pasoja, apo jo? E drejtë? i gabuar.

Studimi i lidhur ka vërtetuar se fushatat e mediave sociale, pozitive dhe negative, gjithashtu funksionojnë dhe funksionojnë mirë. Analizat e të dhënave hyjnë në lojë, si dhe format e tjera të vudu dixhital, por rezultati kryesor është që ne nuk mund të injorojmë pjesën e mediave sociale dhe informacionin e shpërndarë në mënyrë digjitale në jetën tonë..

  Gjendja e reve, Janar 2023

Për shembull, në Indi, problemi me WhatsApp zhveshjen e turmave për të përmbushur disa drejtësi të mira të modës së vjetër, është aq e keqe sa kompania ka bashkuar një grup teatrash për të shëtitur vendin dhe t’u thotë njerëzve që të mos besojnë gjithçka që lexojnë. Mund të tingëllojë e çmendur, por njerëzit kanë vdekur atje për shkak të thashethemeve dashakeqe të përhapura në mediat sociale.

Deri më tani, askush nuk ka vdekur në perëndim për shkak të dezinformimit, por amerikanët e zgjodhën Donald kështu që terreni i lartë moral është më shumë një lartësi e butë se çdo gjë tjetër. Sidoqoftë, ekziston një shans që pushteti i presidentëve të Sh.B.A mund të frenohet javën e ardhshme nëse Kongresi mund të grumbullohet kundër tij, gjë që na sjell në një fushëbetejë tjetër të rëndësishme të mediave sociale.

Demokracia Shpërfytyrimisht Dixhitalisht

Afatmesëm dhe lajme të rreme

Në Sh.B.A, kushtet presidenciale janë katër vjet në lëvizje. Në gjysmën e secilës, ka një zgjedhje, të quajtur një afatmesëm, ku amerikanët mund të votojnë për dhomën e ulët në Kongres, si dhe gjysmën e vendeve në Senat. Ndërsa presidentët mund të bllokohen nëse elektorati voton për partinë kundërshtare në mes, ata janë një punë mjaft e madhe.

Siç mund ta imagjinoni, të kesh një president po aq polarizues sa Trump bën për një afat të gjatë shumë emocionues. Nëse demokratët mund të marrin shumicën në secilën shtëpi (mundësisht të dy, sigurisht), ata mund ta shndërrojnë Donaldin në një president të rosës që nuk mund të bëjë shumë. Nëse republikanët mbajnë shumicën e tyre, është një fat i politikës aktuale.

Aktualisht, administrata ka një vlerësim mjaft të ulët të miratimit, por ky nuk është treguesi i vetëm se si mund të rezultojnë zgjedhjet. Një nga gjërat më të rëndësishme është të siguroheni që njerëzit e duhur të paraqiten në votime, ndërsa ato të gabuara qëndrojnë në shtëpi. Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, taktikat përfshijnë zhurmën dhe shtypjen e votuesve, por dezinformimi i mediave sociale është bërë një faktor kryesor.

Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, për shembull, ushtria ruse troll përqendrohej në mesazhet që ata menduan se do t’i mbanin votuesit e zinj dhe muslimanë që të mos shfaqeshin. Këto grupe në përgjithësi votojnë Demokratin, kështu që të humbasin interesin për të shkuar në votime do të thoshin një zhvendosje drejt kujtdo që republikani po kandidonte.

Një taktikë tjetër është të shpallni garën e fituar për një kandidat kundërshtar. Kjo tingëllon kundërintuitive në fillim, por nëse e keni kohën e duhur, njerëzit që do të votonin për atë kandidat nuk do të paraqiten, duke e kuptuar se nuk kanë nevojë. Le të jemi të sinqertë, votimi është një dhimbje në qafë, kështu që pse të shkosh nëse nuk të duhet?

Ka shumë më tepër gjëra se sa mesazhet e thjeshta të fushatës përhapen në internet. Shtë një lojë psikologjike që kapërcen mesazhin e thjeshtë “djali ynë është më së miri, kështu që votoni për ne” që do të prisnim gjatë sezonit të fushatës.

  Gjendja e reve, Prill 2023

Për shkak se është kaq delikate, është gjithashtu e vështirë të pritet që çdo votues i vetëm të vëzhgojë atë. Njerëzit e rregullt janë të zënë me shqetësimet e tyre dhe nuk mund të pritet që secili të jetë një analist i mprehtë i të gjitha informacioneve që marrin në çdo ditë të caktuar. Kjo është arsyeja pse politikanët e kanë transferuar atë përgjegjësi te kompanitë e mediave sociale, me rezultate të përziera.

Roli i biznesit

Ju ndoshta do të tronditeni kur të dëgjoni se ne nuk kemi shumë besim në aftësinë e këtyre kompanive për të shpëtuar demokracinë tonë. Siç kemi dokumentuar në gjendjen e mëparshme të artikujve të cloud, ata janë kryesisht të interesuar për të fituar para – gjë që është mirë – dhe shumë më pak në një botë më të mirë, premtimet e tyre pavarësisht.

Google, Twitter, Facebook dhe disa të tjerë janë thirrur para seancave dëgjimore ku duhej ose të mbroheshin kundër akuzave të paragjykimit ndaj konservatorëve, ose të siguronin politikanët që ata janë gjithçka që munden kundër ndikimit nga ushtritë e troll – Rusia nuk është. vendi i vetëm që i punëson ata.

Sidoqoftë, është një detyrë masive dhe këto lloj hakerash nuk janë as budallenj. Të zënë në një vend, ata do të vendosin dyqan në një tjetër. Shkalla e rrjeteve dezinformuese ju bën të pyesni veten nëse është e drejtë që përgjegjësia e vetme për t’i luftuar ata është vendosur me ndërmarrjet e mediave sociale dhe nëse qeveritë nuk janë thjesht duke i përdorur ato si shporta për një problem që ata nuk kanë të dhëna se si të luftojnë.

Hack, Gënjeshtra dhe Shënime Takimesh

google dhe porcelani

Jo se Facebook nuk ka ndonjë problem të vetin. Përveç që ende largoi akuzat për ndërhyrje në zgjedhje dhe përhapje të të dhënave, kompania ka qenë gjithashtu viktimë e krimit në internet. Hakerët synuan bazat e të dhënave të Facebook dhe u bënë të detajuara deri në 50 milion njerëz. Një ngarkesë e bukur, veçanërisht pasi kjo përfshin hyrje në site të tjera.

Ne do të bëjmë pauzë këtu për një vetë të shpejtë të vetë-promovimit të paturpshëm: në vend që të përdorni hyrjet në FB, thjesht përdorni një nga menaxherët tanë më të mirë me fjalëkalim. Ata bëjnë një punë më të mirë se çdo gjë që Zuck vë në dukje dhe nuk kanë nevojë të ju kushtojnë asgjë.

Sepse, në thelb, Facebook nuk mund të garantojë ose intimitetin ose sigurinë tuaj, duke e bërë atë një pazare vërtet të keqe për njerëzit që duket se duan të ndajnë gjëra me botën në përgjithësi (ne e kuptojmë që të kemi faqen tonë të Facebook-ut ndërsa thotë se na bën hipokritë, më shumë se shumë) ).

Sidoqoftë, Facebook nuk është e vetmja firmë e internetit në qendër të vëmendjes tani. Google po tërheq shumë vëmendjen për qëllimin e saj të deklaruar për të hyrë në tregun kinez me një motor kërkimi të censuruar, me emrin kodin Dragonfly (madje ekzekutuesit e Google po shikojnë shumë filma në Hollivud, duket se).

  Gjendja e reve, shkurt 2023

Sidoqoftë, siç e kemi detajuar në botimet e mëparshme të kësaj kolone, ky nuk është saktësisht një projekt i popullarizuar në publik, politikanë ose punonjës të Google. Mjaft e keqe në vetvete, por tetori pa një transkriptim të një projekti mbledhje Dragonfly që kundërshtonte linjën zyrtare të kompanisë, e cila pretendonte se Google do të respektonte lirinë e fjalës.

Disa PR shumë të këqija atje. Pastaj përsëri, nëse edhe Mike Pence mendon se ajo që po bën është e gabuar, me siguri duhet të rishqyrtosh duke e bërë atë.

Lajme të shkurtra

Kaliforni

Projekt-ligji neto i neutralitetit në Kaliforni është duke u ndalur tani për tani. Pas disa mbrapa dhe me radhë midis qeverisë së Shtetit të Artë dhe Departamentit të Drejtësisë, është vendosur që një padi kundër FCC e ngritur nga kompanitë e teknologjisë të ketë përparësi tani për tani. Një goditje për dashamirët e një interneti falas, por koha do të tregojë se çfarë do të ndodhë.

Bloomberg bëri disa valë serioze duke raportuar mbi praninë e patate të skuqura në CPU, të cilat gjoja ishin vendosur nga operativët kinezë. Si qeveria kineze, ashtu edhe zyrtarët e SH.B.A-së, si dhe prodhuesit e këpucëve në fjalë e mohuan këtë pretendim, por në kohën e shkrimit Bloomberg duhet të qëndrojë ende poshtë ose të sigurojë prova të forta.

Avokati i intimitetit dhe shkelësi i seksit Julian Assange së shpejti do të duhet të heqin dorë nga gërmimet e tij në ambasadën e Ekuadoras në Londër. Kombi i Amerikës së Jugut po turbullon dashurinë e internetit pas tetë vjetësh në thelb për të qenë shoku më i keq i dhomës ndonjëherë. Do të duhet të shohim nëse dhe kur ai do të arrestohet pasi të përfundojë dëbimi i tij.

Mozilla do të integrojë një rrjet virtual virtual në shfletuesin e tij Firefox në të ardhmen e afërt. Programi pilot tashmë është duke u lëshuar për një numër të zgjedhur të përdoruesve amerikanë dhe ka të ngjarë të kushtojë rreth 10 dollarë në muaj. VPN në fjalë është ProtonVPN, e cila është një zgjedhje solide edhe pse jo pa disa shënime. Lexoni rishikimin tonë të ProtonVPN për detaje.

Do ta përfundojmë këtë gjendje të re me një hyrje në Apple: me sa duket kontrollet prindërore të iOS 12 bllokojnë me sa duket çdo informacion dhe anatomik nga të shihen nga fëmijët tuaj të çmuar (përfshirë bazat e riprodhimit dhe të ngjashme) por lejojnë të gjitha llojet e tronditjes së përgjakshme në formën e faqeve të internetit terroriste dhe të ngjashme. uh!

Mendimet përfundimtare

Siç thamë në fillim, tetori ishte një muaj shumë i ngjeshur dhe me shumë mundësi kemi anashkaluar disa histori që të tjerët mund t’i kenë konsideruar më të rëndësishme. Mos ngurroni të vini në dukje çdo lëshim të dukshëm në komentet më poshtë dhe më pas të regjistroheni në buletin, në mënyrë që të mund të na shikoni në prapavijë në kohë reale.

Shumë faleminderit që lexuat lajmet tona në tetor. Shpresojmë të bashkoheni përsëri me ne brenda një muaji. Deri atëherë, fat të mirë dhe të qëndrojë i sigurt.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me