Jak vymazat pevný disk v libovolném operačním systému

Existuje mnoho důvodů pro formátování jednotky, včetně nastavení nového počítače, opravy chyb jednotky nebo potřeby čisté instalace operačního systému. Zabezpečení také přichází do hry, protože budete chtít zbavit jakékoli vyřazené úložné zařízení dat, zejména pokud je citlivé.

V této příručce vás provedeme formátováním pevného disku v systému Windows, MacOS a Linux. Formátování se stalo pojmem používaným zaměnitelně s mazáním, mazáním a mazáním, ale nejsou.

Smazání souboru sdělí operačnímu systému, že místo, které zabírá, je nyní adresovatelné pro nová data, která mají být zapsána, ale stará data jsou stále k dispozici. Stejně tak jednoduchý nebo rychlý formát není bezpečným vymazáním, pouze vytváří prostor pro nový souborový systém a data.

Vymazání vs mazání souborů

Horší je přesouvání souborů do koše v systému Windows nebo do koše v systému MacOS. Soubor ani neodstraní, protože je pouze vyřazen ze zobrazení, dokud nebude později trvale smazán. Odstraněné soubory lze snadno obnovit pomocí softwaru pro obnovu dat.

Vymazání disku naopak odstraní vše, co je na něm – uložené, smazané nebo jinak. Můžete tak učinit pomocí softwaru pro likvidaci dat pomocí metod dezinfekce dat, i když nejnovější verze systémů MacOS a Windows obsahují stejné funkce do určité míry.

Stírání se obvykle provádí až poté, co skončíte s úložným médiem nebo pokud chcete co nejbezpečnější formátování. Je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby vaše data byla skutečně pryč a nebyla obnovitelná. Neopravitelné znamená, že je navždy pryč, takže před tím použijte jednu z našich nejlepších online zálohovacích služeb.

Windows a MacOS nabízejí dezinfekci dat bez možnosti zápisu s možností formátování, pokud se rozhodnete vzdát se rychlého formátu. Metoda nulového zápisu se provádí vyplněním všech bitů dat nulami. To lze provést jednorázově nebo vícekrát, v závislosti na požadované úrovni zabezpečení. Tento proces nelze vrátit zpět a chrání data před nežádoucím přístupem a obnovou.

Než začneme, je důležité, abyste si zálohovali důležitá data. Pokud potřebujete pomoc s výběrem poskytovatele online zálohování, podívejte se na našeho nejlepšího průvodce zálohováním cloudu.

Formátování disku v systému Windows

Jednotku ve Windows můžete ručně naformátovat pomocí nástroje pro správu disků nebo příkazového řádku. Z důvodu jednoduchosti vám ukážeme, jak to udělat pomocí nástroje pro správu disků. Je součástí každé verze Windows (zde se dozvíte, jak zkontrolovat vaši verzi) a lze ji otevřít pomocí správy počítače, Cortany nebo příkazového řádku.

Nezapomeňte, že jednotku, kterou chcete naformátovat, budete muset rozdělit, pokud nebyla nikdy použita nebo byla vymazána dříve.

Tato příručka pro vytváření oddílů pro Windows pomůže.

Krok 1: Otevřete správu disků. Vypadá to takto.

diskmanagment1

Krok 2: Přejděte na jednotku, která má být naformátována. Klikněte pravým tlačítkem a vyberte „format…“

diskmanagment2

Krok 3: Otevře se nové okno formátu s odpovídajícím písmenem jednotky. Pokud se jedná o novou jednotku, systém Windows přiřadí písmeno jednotky. Do pole se štítkem svazku pojmenujte jednotku, jinak se ve výchozím nastavení nazývá „nový svazek“. Držte se nového technologického systému souborů a výchozí velikosti alokační jednotky, pokud nemáte konkrétní potřebu udělat něco jiného.

Krok 4: Políčko „provést rychlý formát“ již bude zaškrtnuto. Zrušte zaškrtnutí několika důvodů. Standardní (non-rychlý) formát bude hledat chyby na jednotce, stejně jako provádění jednorázového zápisu-nula. To je dobré pro použité disky, protože poskytuje základní úroveň ochrany před nežádoucí obnovou dat.

diskmanagment3

Krok 5: V tomto okamžiku začne formát. Čas potřebný k dokončení závisí na velikosti formátované jednotky a rychlosti vašeho počítače. Jakmile je hotovo, nová jednotka se zobrazí v dolní polovině okna správy disku spolu se „zdravým“ stavem.

diskmanagment4

To je pro Windows. Dále se podíváme na makra.

Formátování jednotky v systému MacOS

Formátování jednotky v systému MacOS není na rozdíl od formátování jednotky v systému Windows. Největší rozdíl bude v systému souborů, protože operační systémy používají nativní systémy souborů, které jsou vzájemně nekompatibilní. To znamená, že jednotku můžete naformátovat pomocí systému souborů, který je kompatibilní s oběma, pokud potřebujete pracovat napříč platformami.

Stejně jako v případě systému Windows, pokud se jedná o nové, nikdy naformátované médium, bude třeba jej rozdělit na oddíly. Nápovědu najdete v této příručce k rozdělení disku na počítači Mac.

Krok 1: Chcete-li spustit obslužný program disku, přejděte do aplikací. Odtud přejděte do obslužných programů a vyberte utilitu disku. Můžete také stisknout Command + Space, abyste zobrazili reflektor, a pak zadejte „disk utility“. Měli byste vidět své jednotky vlevo a informace o nich vpravo.

macdiskutility1

Krok 2: Poté, co vyberete formátovanou jednotku, vyberte v horní části možnost „vymazat“.

macdiskutility2

Krok 3: V okně mazání zadejte svazek název a vyberte formát souboru. Ve výchozím nastavení bude MacOS používat systém souborů Apple. Pokud chcete jednotku používat v systémech MacOS i Windows, vyberte formát souboru exFAT. Jinak je APFS v pořádku, pokud nepotřebujete něco konkrétního.

macdiskutility3

Krok 4: Nakonec klikněte na tlačítko „Možnosti zabezpečení“ a poté vyberte mezi „nejrychlejší“ a „nejbezpečnější“. Pokud vyberete „nejrychlejší“, vytvoří se rychlý formát, který odstraní soubory a data zůstanou neporušená a snadno obnovitelná. Posunutím jezdce doprava umožní jednorázový zápis-nula. Posunutím posuvníku doprava doprava na „nejbezpečnější“ dojde k přepsání disku sedmkrát.

To vyhovuje standardu Ministerstva obrany USA 5220-22-M a mělo by být tou možností, kterou si vyberete, pokud chcete, aby nabídky nejbezpečnější vymazání makra.

macdiskutility5

Krok 5: Klikněte na „vymazat“ a počkejte, až bude jednotka naformátována.

Formátování pro Linux

Při formátování pro Linux se počet najetých kilometrů může lišit v závislosti na použité distribuci. Existuje však několik nástrojů pro většinu chutí. Několik z nich vyžaduje znalost příkazového řádku. Existují také populární nástroje, například GParted, a distribuce Linuxu, kterou používáte, možná přišla s jedním.

Většina variant Linuxu má dva nástroje pro bezpečné vymazání jednotky: příkaz dd a nástroj skartování. K vymazání jednotky můžete použít dd nebo shred, poté vytvořit oddíly a naformátovat je pomocí obslužného programu pro disk.

Chcete-li vymazat disk pomocí příkazu dd, je důležité znát písmeno jednotky a číslo oddílu. Ujistěte se také, že je jednotka odpojena. Chcete-li to provést, použijte příkaz unmount. Chcete-li použít příkaz dd, otevřete příkazový řádek a zadejte následující:

  • sudo umount / dev / sdXY -l
  • sudo dd if = / dev / urandom of = / dev / sdX bs = 10M

X a Y představují písmeno jednotky a oddíl. Proces provede několik průchodů přes disk a na vaše data zapíše náhodné nuly.

Chcete-li vymazat pevný disk pomocí nástroje pro skartování, zadejte následující (kde X je písmeno vaší jednotky):

  • sudo shred -vfz / dev / sdX

Nástroj skartování provede tři průchody přes váš disk a na vaše data zapíše náhodné znaky.

Obě metody jsou časově náročné, takže je nejlepší to naplánovat nebo nechat běžet přes noc.

Nyní, když je disk vymazán, je připraven k formátování.

Chcete-li získat GParted:

  • sudo apt-get install gparted
  • gksu gparted

Až budete mít, klikněte na „zařízení“ a poté na „vytvořit oddíl“.

formátování pevného disku Linux

Ve výchozím nastavení vytvoří GParted diskový oddíl s využitím veškerého nepřiděleného prostoru. To je v pořádku, za předpokladu, že pro duální spouštěcí systém nebo kořenový adresář pro Linux nepotřebujete více oddílů.

  • Nyní kliknutím na tlačítko „Použít“ vytvořte oddíl. Klepněte pravým tlačítkem myši na nový oddíl a vyberte „formát“.

Závěrečné myšlenky

Stírání a formátování nejsou to samé a jsou prováděny odlišně v závislosti na vašem operačním systému. Přestože tato příručka pojednává o tom, jak chránit data, která již nepotřebujete nebo nechcete, je také důležité chránit data na vašich aktuálních discích.

Za tímto účelem si přečtěte naše pokyny, jak zašifrovat průvodce pevného disku. Máte nějaké tipy nebo triky pro vymazání pevného disku, který jsme nezakryli? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.