Si të instaloni Fusion në Kodi

Kodi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të transmetuar dhe shikuar të gjithë filmat tuaj të preferuar, shfaqjet TV dhe skedarët muzikorë. Ne kemi shkruar një artikull se si ta përdorim Kodi më parë, por tani do të flasim për instalimin e Fusion për të menaxhuar shtesat tuaja për këtë shërbim të shkëlqyeshëm.

Ajo që e bën Kodi unik është fakti që ju mund të zgjidhni nga qindra shtesa dhe të keni një përvojë shikimi një-të-një-lloji. Këto shtesa zakonisht janë në sferën e argëtimit, por ekzistojnë edhe disa aplikime më praktike (megjithëse nuk ka integrim me ndonjë nga ofruesit tanë më të mirë të ruajtjes së cloud).

Meqenëse Kodi është një mjet me burim të hapur (por plotësisht legal), më shumë se 500 zhvillues kanë punuar në të deri më tani për të përmirësuar karakteristikat e tij. Më e rëndësishmja, ata kanë dalë me një ton të shtesave që ju lejojnë hyrjen në tërë universin e përmbajtjes audio dhe video të transmetuar, kështu që ju nuk do të duhet të rrëmuani me Netflix VPNs.

Para se të flasim për shtesa dhe ato që mund të bëjnë, ju duhet të dini për Fusion, menaxher i shtesave për Kodi.

bashkim

Për të hyrë në botën e egër të shtesave Kodi, ju duhet Fusion. Kodi i parazgjedhur vjen vetëm me një listë të vogël të shtesave zyrtare dhe këto mezi zerojnë sipërfaqen e asaj që është në dispozicion. Në fakt, kjo listë zyrtare mungon në disa prej shtesave më të mira të Kodit, si Exodus, Genesis dhe Elysium.

Për të marrë këto shtesa më të mira dhe gjithashtu për të shfrytëzuar sa më shumë nga aftësitë e Kodi, keni nevojë për një menaxher të shtesave si Fusion që do t’ju japë mundësinë e përdorimit të të gjitha opsioneve të ndryshme të disponueshme për Kodi.

Kjo tha, le të shohim se si të instalojmë Fusion.

Si të instaloni Fusion në Kodi

Këtu është një udhëzim hap pas hapi se si të instaloni këtë menaxher të shtesave.

 • Shkoni në ekranin fillestar dhe zgjidhni “sistemin” > “Menaxher i skedarit”
 • Brenda menaxherit të skedarëve, klikoni në një opsion të quajtur “shto burimin;” Kjo duhet të hapë një kuti të vogël dialogu.
  8 nga CRM-të më të mira të përballueshme për bizneset e vogla


© Jailbroken TV

 • Në fushën e tekstit që thotë “Shkruani shtigjet ose shfletoni vendet në media”, shkruani http://fusion.tvaddons.ag. Shikoni atë në pjesën e sipërme të kutisë së dialogut
 • Në pjesën e poshtme të kutisë së dialogut, do të gjeni një kuti teksti me etiketën “shkruani një emër për këtë burim media”. Këtu, shtoni “.fuzion”. Sigurohuni që të përfshini pikën përpara fjalës “shkrirje”
 • Tjetra, shtypni OK për të konfirmuar zgjedhjen tuaj
 • Tani, kthehuni në ekranin tuaj fillestar dhe lundroni tek “sistemi”
 • Kjo do të hapë faqen fillestare të cilësimeve dhe mund të shihni disa opsione në panelin e dorës së majtë si “pamja”, “video”, “TV” etj.
 • Zgjidhni “shtesa” nga këto opsione
 • Kjo hap ekranin e shtesave dhe në këtë, zgjidhni opsionin “instaloni nga skedari zip”
 • Përsëri, kjo do të hapë mundësi të ndryshme në panelin e dorës së djathtë. Nga kjo zgjidh, “.fuzion”
 • Shkoni te dosjet brenda “.fusion” dhe klikoni dy herë në një dosje të quajtur “start -here”
 • Tjetra, zgjidhni “plugin.program.addoninstaller.zip” nga dosja “start-here”
 • Prisni disa sekonda për ta shkarkuar këtë skedar zip. Do të merrni një njoftim kur të keni mbaruar
 • Kthehu përsëri në ekranin fillestar dhe kësaj radhe zgjidhni “programe”
 • Në panelin e “programeve”, zgjidhni “instalues ​​shtesash”
 • Klikoni dy herë mbi këtë zgjedhje dhe instaluesi do të funksionojë
 • Kur e ekzekutoni për herë të parë, do të zgjasin disa minuta. Ju do të shihni edhe një mesazh që thotë “krijimin e bazës së të dhënave”. Mos e ndërpret instaluesin ndërsa është duke funksionuar
 • Sapo të jetë bërë, të gjithë duhet të zgjidhni nga lista e gjatë e shtesave

Megjithëse ky proces dukej i gjatë, mos u frikësoni, pasi duhen vetëm disa minuta për të instaluar Fusion. Hapat janë mjaft të vetë-shpjegueshëm dhe nuk ka asnjë mënyrë se si të përfundoni të bëni gabime. Gjithashtu, është e paqartë, kështu që nuk ka shanse për gabime ose dështime.

Karakteristikat e bashkimit

Fusion vjen me shumë karakteristika të lezetshme për të rritur përvojën tuaj të përgjithshme dhe përvojën e përdoruesit. Ja një vështrim në disa veçori që e bëjnë Fusion një menaxher të shtesave shtesë për Kodi.

 • Përfitimi më i madh i Fusion është qasja që i jep një ton shtesash
 • Fusion lejon zhvilluesit e palëve të treta të zgjerojnë aftësinë e aplikacionit të tyre në Fusion
 • Përdorimi i një instaluesi Fusion ndihmon për të zvogëluar madhësinë e përgjithshme të aplikacionit, pasi nuk do të duhet të arrini tek depoja për secilën shtesë
 • Ju lehtë mund të shtoni veçori të reja ose të rregulloni përvojën tuaj në Kodi kur përdorni Fusion
 • Ajo vjen me veçori të redaktimit audio për përpunimin dhe gjenerimin e tingullit
 • Ai u jep mundësi hyrjes në depo të ndryshme për ta bërë më të lehtë instalimin e çdo shtese të re në të ardhmen
 • Meqenëse mbështet formate dhe imazhe të ndryshme skedarësh, do të keni më shumë fleksibilitet duke përdorur Kodi
 • Ju madje mund ta përdorni atë për të kriptuar dhe deshifruar emailet tuaja
  Si të bëni kopje rezervë të mediave sociale në vitin 2023

Falë të gjitha këtyre përfitimeve dhe karakteristikave të lezetshme, Fusion është padyshim menaxheri më i popullarizuar i shtesave Kodi.

Tjetra, ne do të flasim për disa nga shtesat më të njohura që mund t’i qaseni përmes Fusion.

Shtesa të njohura që mund t’i përdorni me shkrirje

Ja një vështrim në disa nga shtesat më të njohura që ju mund të shijoni kur instaloni Fusion.

Listat playlists të MB Turk


© Këshilla Kodi

Listat për dëgjim në Mbretërinë e Bashkuar në Mbretërinë e Bashkuar është një shtesë shtesë e rregullt me ​​kategori për TV drejtpërdrejtë, sporte, shfaqje për fëmijë, filma, dokumentarë dhe më shumë. Ajo ka një plan urbanistik unik që është i sigurt për të sjellë një buzëqeshje në fytyrën tuaj.

Përveç pamjes së saj, ajo vlerëson shumë edhe në përdorshmërinë. Për dallim nga shtesat e tjera, nuk është e nevojshme të kërkoni përmes një liste serverash për një burim të mirë. Përkundrazi, gjithçka që duhet të bëni është të bëni vetëm një klik të vetëm për të luajtur përmbajtjen që dëshironi.

larfim në masë

Eksodi është një nga shtesat më të përdorura të Kodi atje, pasi ju lejon të keni akses në të gjitha shfaqjet TV dhe filmat e imagjinueshëm. Për shumë njerëz, është dyqani me një ndalesë për të transmetuar të gjithë përmbajtjen e tyre të preferuar. Kërkon nëpër një ton bibliotekash, dhe kjo do të thotë, ju keni një fotografi shumë më të mirë në gjetjen e asaj që dëshironi.

feniks

Phoenix është një tjetër shtesë në zhvillim e cila vjen me shumë përmbajtje të tilla si filma, shfaqje televizive, seksion për fëmijë dhe sporte. Libraryshtë një bibliotekë e këndshme për të pasur dhe krijuesit sigurojnë që burimet e reja të azhurnohen në të gjithë kohën. Ka më shumë se një kontribues në Phoenix dhe kjo është ajo që e bën këtë shtesë një burim fantastik për të gjetur rrjedhën që ju dëshironi.

  Rishikimi i Letrës së Dropbox 2023: Një mjet i kufizuar me përdorim të kufizuar

Zen

Zen është një shtesë që është e ngjashme me Exodus, por vjen me shumë më shumë cilësime dhe seksione. Një tipar interesant është që madje mund të ruani përmbajtjen tuaj të preferuar në një seksion të quajtur “lista ime”. Për sa i përket funksionalitetit, është i ngjashëm me Eksodi pasi ju lejon të keni akses në një sërë prurjesh dhe shfaqjesh. Kjo madje ju jep një listë serverash për të zgjedhur.

SportsDevil


© HTPCBeginner

SportsDevil, siç sugjeron emri, është shtesa shtesë për të apasionuarit pas sportit. Ajo transmeton si ndeshje live ashtu edhe ato të regjistruara. Përveç sporteve, ajo gjithashtu transmeton shumë përmbajtje të tjera të drejtpërdrejta nga shfaqjet e fëmijëve në kanalet e lajmeve dhe gjithçka në mes.

Sidoqoftë, këto prurje ndonjëherë mund të mos funksionojnë, veçanërisht nëse shumë njerëz po përpiqen ta transmetojnë atë në të njëjtën kohë.

kripërat

SALTS, i cili nënkupton “Rrjedhin të gjitha burimet”, është një shtesë shtesë interesante në arsenalin tuaj.

Ju do ta pëlqeni këtë shtesë, nëse jeni një entuziast antit piraterie, pasi ajo ka një mundësi për të përdorur shërbime të paguara të quajtura Real Debrid Accounts. Kur paguani, cilësia e videos është gjithashtu më e mirë.

Ekziston edhe një version falas, megjithëse është pak më i goditur dhe i humbur.

përfundim

Me pak fjalë, Fusion është një menaxher shtesë i përshtatshëm që do të bëjë të lehtë shtimin e një game të gjerë shtesash të ndryshme në pajisjen tuaj Kodi. Këto shtesa sjellin të gjithë përmbajtjen e mundshme në dispozicion sot, kështu që ju mund të uleni dhe të shijoni shfaqjet dhe filmat tuaj të preferuar.

Ju lutemi ndani përvojën tuaj në lidhje me shtesat e ndryshme të Fusion dhe Kodi në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me