Gjendja e reve, Mars 2023

Përshëndetje, dhe i mirëpritur në një shtet të ri të Cloud, kolona mujore e Cloudward.net ku ne ju japim të merrni lajmet teknologjike të 28 ditëve të kaluara. Ky edicion përfshin një vështrim në intrigën e korporatave, shkeljet e paqarta të intimitetit, si dhe Cloudward.net që fryn kapakun nga pak komplot të gjitha nga vetmia e tij.

Megjithatë, para se të arrijmë në këtë, ne do të dëshironim të vazhdonim një fillesë që filluam në edicionin tonë të Shkurtit, përkatësisht atë të hetimit të Reuters në Projekt Raven, një projekt nënshkrues i Emirateve të Bashkuara të Amerikës i stafuar pjesërisht nga ish-punonjësit e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Sh.B.A..

Në një përgjigje zyrtare, një diplomat nga Emirati mohoi spiunazhin ndaj amerikanëve, kështu që nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Në qoftë se, sigurisht, nuk besoni se një zyrtar nga një regjim thellësisht i korruptuar (lexoni VPN-në tonë më të mirë për Emiratet e Bashkuara Arabe për më shumë në të) ose, ju e dini, nuk jeni amerikan. Ne vlerësojmë se e fundit nuk është thënë për Project Raven dhe do t’ju mbajmë të postuar.

Le të fillojmë. Së pari, një përmbledhje e një hetimi vetë Cloudward.net të kryer në shkurt.

Lidhjet që lidhen

Buffered VPN dhe BestVPN.com

Kemi dëgjuar prej kohësh thashethemet e lidhjeve midis BestVPN.com dhe VPN Buffered, një faqe interneti për rishikimin VPN dhe një ofrues VPN, përkatësisht. Asnjëherë nuk morëm prova, kështu që, vendosëm të gërmojmë pak dhe shpejt gjetëm armën e duhanit proverbial: dokumentet që treguan BestVPN.com dhe Buffered VPN ishin në pronësi të të njëjtit person.

Marrëdhënia bëri që vlerësuesit e BestVPN.com të vlerësojnë VPN Buffered shumë më të lartë se sa prisni dhe të mashtrojë konsumatorët për të blerë një shërbim që rrjedh të dhëna personale si një sitë. Kontrolloni rishikimin tonë të Buferuar VPN për detajet në lidhje me këtë.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, ne nuk kemi marrë një përgjigje nga asnjë prej palëve të përfshira, që shpresojmë se është një shenjë që botimi po rishikon strategjinë e tij të rishikimit. Ne do t’ju mbajmë të azhurnuar për çdo zhvillim.

Asnjë nuk do të kalojë

menaxher fjalëkalimi

Industritë që ne mbulojmë në Cloudward.net lëvizin ngadalë, me VPN-të që bëjnë përjashtim falë luftërave VPN, të cilat ne i detajuam në Janarin State of Cloud. Thënë kjo, pati dy zhvillime interesante në fusha të tjera që kaluan pak nën radar në shkurt.

  Gjendja e reve, nëntor 2023

Më e çuditshmja është se një studiues i pavarur i sigurisë zbuloi se disa nga menaxherët më të mirë të fjalëkalimeve ruajnë fjalëkalimet master të përdoruesve në atë mënyrë që ata të mund të ishin një objektiv i lehtë për hakerat në rrethana të caktuara, duke mohuar sigurinë që programi ofron.

Menaxherët e fjalëkalimeve në fjalë – 1Password, Dashlane, KeePass dhe LastPass – u larguan me shpejtësi, duke thënë se përfundimet e arritura ishin “shumë teorike” ose ndikuan në një numër të vogël të përdoruesve dhe madje edhe vetëm në skenarë shumë specifikë.

Megjithëse e shohim anën e tyre të tregimit, shpresojmë që një rregullim të prezantohet më shpejt sesa më vonë, sepse kriminelët në internet vetëm po kursyen. Pastaj përsëri, nëse Android i ri është ndonjë tregues, mbase nuk do të na duhen fjalëkalime në të ardhmen e afërt.

Qëndrime të karbonit Webroot

Pjesa tjetër e lajmeve në industri është se një nga shërbimet tona më të mira për kopje rezervë në internet, Carbonite, është blerja e Webroot, një firmë e sigurisë në internet që ofron shërbime antivirus dhe VPN, si dhe trajnime dhe vlerësime të kërcënimeve (lexoni rishikimin tonë Webroot SecureAnywhere për të parë se çfarë mendojmë prej saj).

Sipas njoftimit për shtyp, Carbonite po paguan vetëm në veri prej 600 milion dollarë – një shumë e madhe në këtë industri – për Webroot me qëllim “të bëhet ndërmarrja kryesore për mbrojtjen e të dhënave”. Ky është një qëllim fisnik, por shpresojmë që të mos shkatërrojë më tej funksionet e rezervës së Carbonite, të cilat, nëse lexoni rishikimin tonë të Carbonite dhe komentet poshtë tij, po rrëshqasin.

Do të azhurnojmë rishikimet tona në lidhje me momentin që marrëveshja të kalojë, gjë që pritet të ndodhë disa kohë këtë tremujor. Shikojeni këtë hapësirë.

Argëtim me gjobat

google mirë

Lexuesit e rregullt do të dinë që në Cloudward.net nuk jemi tifozë të shenanigans Big Tech tërheq me të dhënat e njerëzve. Megjithëse ne e kuptojmë që kompanitë duhet të fitojnë para, gënjeshtrat ndaj konsumatorëve dhe abuzimi i besimit të tyre nuk është mënyra e duhur për të bërë këtë, dhe duket se shumica e qeverive po bëjnë diçka për të, të paktën në lindje të Atlantikut.

Për shembull, pasi Rregullorja e Përgjithshme e BE-së për Mbrojtjen e të Dhënave hyri në fuqi në maj 2023, pothuajse 60,000 shkelje janë raportuar tek autoritetet përkatëse dhe janë dhënë 91 gjobë, duke bërë që një kompani të fillojë të ofrojë sigurim të GDPR. Më i madhi nga këto ndryshime shkoi në Google, i cili duhet të kalojë mbi 50 milion euro për Francën.

  Gjendja e reve, Prill 2023

Në fakt, Google është goditur me kaq shumë dënime kohët e fundit, ajo paguan më shumë në gjobitje sesa taksat në BE. Megjithëse do ta lëmë të hapur për të debatuar nëse kjo do të thotë se duhet t’i paguajë më shumë taksambledhësit dhe të lirojë mbledhjen e të dhënave, është ende një fakt i frikshëm. Nuk është çudi që Google po bashkohet me krahun e djathtë për të parandaluar miratimin e legjislacionit të ngjashëm në SH.B.A..

Një shuplakë në Facebook

Bugbear-i ynë tjetër shumëvjeçar, Facebook, është gjithashtu një objektiv në Evropë, me Gjermaninë duke përplasur banhammerin më të keqin e mbledhjes së të dhënave të firmës së mediave sociale dhe një raport të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar duke dubluar drejtuesit e tij “gangsterë dixhitalë”, një përshkrim kështu që dëshirojmë të kishim dal me të.

Thënë kështu, Zuck është shumë më i mirë përtej oqeanit, pasi ai është në gjendje të negociojë gjobën e tij për stunat që po tërhiqte që nga prilli. Megjithëse ka të ngjarë të jetë në miliarda dollarë, do të jetë më e ulët se sa duhet të jetë, gjë që shtron pyetjen se sa ndikim kanë korporatat në Tokën e Lirë.

Sidoqoftë, përmbys, CEO i Equifax i turpëruar Mark Begor e gjeti veten në përfundimin e një goditje verbale në Kongres, kështu që të paktën ka një drejtësi të lënë në Amerikë.

Privatësia nuk është gjenetike

E mira e Madhe
© Pinterest

Duke folur për drejtësinë, me sa duket firma gjenealogjike FamilyTreeDNA është marrë me formën e vet të vigjilencës. Kompania, e cila ju ka dërguar asaj një mostër të ADN-së tuaj për të parë nëse përputhet me ato të të tjerëve që kanë bërë të njëjtën gjë, ka ndarë bazën e të dhënave të saj me FBI. Drejtori i Përgjithshëm i saj, Bennett Greenspan, madje mendon për veten e tij si një luftëtar i krimit.

Kjo do të thotë nëse ndani ndonjë lidhje farefisnore me një hajdut bankar të kërkuar, do të paraqiteni në radarin e Feds, kurrë një gjë e mirë. Sshtë një kapërcim qesharak i kufijve nga FamilyTreeDNA dhe na kujton entuziazmin e pajustifikuar për të punuar me zbatimin e ligjit të ekspozuar nga dy shërbime të VPN. Lexoni rreth tyre në rishikimin tonë PureVPN dhe rishikimin HideMyAss.

Thënë kështu, rreshtimi i argjendit këtu është se ajo ka ndriçuar një dritë në industrinë e rregulluar të SH.B.A.-së që largohet me një shumë të shkëmbimit të të dhënave. Disa ndërmarrje, për shembull, kanë ndarë të dhëna me ndërmarrjet farmaceutike, dhe Ancestry.com shkoi aq larg sa të bashkëpunojë me Calico, një degë e Alfabetit.

  Gjendja e reve, qershor 2023

Megjithëse të gjitha kompanitë e përfshira mund të mbrojnë veten duke bërtitur për “të mirën më të madhe”, këtu ekziston një pjerrësi e rrëshqitshme që mund të çojë në atë lloj gjëje që vazhdon në Kinë, ku autoritetet mbajnë gjurmët e njerëzve që përdorin ADN-në e tyre. Kjo nuk është një e ardhme që duam, dhe ne rekomandojmë njerëzit të qëndrojnë larg kompanive të testimit të ADN-së.

Tregime më të shkurtra

Rusi

Siç kemi raportuar në edicionin tonë në Nëntor, hakerat rusë pritet të rrëmbehen me zgjedhjet e ardhshme të BE-së në qershor, ashtu si ato të bëra në mesin e SHBA vitin e kaluar dhe sondazhet presidenciale në vitin 2016. Duket se ato parashikime po vijnë e vërteta, pasi Microsoft ka raportoi sulme kibernetike në institucionet e BE-së. Lufta e Ftohtë është rikthyer si një luftë në internet, me sa duket.

Shërbimi i lajmeve i Apple, i përshëndetur si një “Netflix për lajme”, është nën zjarr nga botuesit e përmbajtjes që do të shfaqej. Këtu në Cloudward.net, ne nuk mund t’i fajësojmë ata. Me sa duket, Cupertino po kërkon gjysmën e të ardhurave, që është një taksë e lartë për një industri me margjina aq të hollë sa uji.

Falë Valve, ne mund të ngremë lart barrierat mbi ato që ne mendojmë si njerëzisht të mundshme. Studimet mbi SteamVR, sistemi i tij i realitetit virtual tregojnë se lojtarët lëvizin trupat e tyre në mënyra që janë pothuajse aq të pamundura sa lëvizjet e kontrorticionistëve bëjnë, me kyçet e dorës, veçanërisht, duke bërë kthesat që askush nuk e mendon të jetë e mundur, dhe në një vëllim të madh.

Ne do ta përfundojmë këtë javë me lajme të shkëlqyera për njerëzit që nuk pëlqejnë shkrimtarët, gazetarët ose profesionet e lidhura. Duket sikur inteligjenca artificiale është e vendosur të marrë edhe punët tona. Një AI e zhvilluar nga OpenAI po tregon premtime ndërsa përpiqet të shkruajë prozë dhe me përsëritjet e saj të shumta duket si një cinch për t’u bërë shkrimtari i ri i fjalimeve të Donaldit.

Mendimet përfundimtare

Në këtë shënim, ne do t’ju ofrojmë një adieu të dashur dhe do të kthehemi përsëri në vrimën e errët, ku ne punojmë në Shtetin e Re. Shpresojmë që të keni shijuar këtë dhe që ju ndihmoi të kuptoni botën e teknologjisë.

A kemi humbur ndonjë histori të madhe nga shkurti? Keni mendime për ato që kemi përfshirë? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me