Rezervimi më i mirë falas i reve të vitit 2023

Gjetja e një zgjidhje të përshtatshme për rezervimin e reve, e cila nuk do t’ju kushtojë një monedhë, është pak a shumë si të kërkoni një gjilpërë në shami. Ndërsa ka shumë ofrues të rezervave të mëdha me kosto të ulët, rezervimi falas online nuk është pothuajse aq i zakonshëm sa ruajtja falas e cloud.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që dollapi është bosh. Ne pastruam tregun rezervë, përfshirë rishikimin e disa prej rishikimeve tona të kopjimit në internet, për të përpiluar listën tonë të zgjidhjeve më të mira falas të kopjimit të cloud. Kapja është se të gjitha opsionet që gjetëm ofrojnë vetëm një sasi të kufizuar të hapësirës rezervë, do të thotë që ju jeni me të vërtetë vetëm me fat nëse kërkoni të bëni kopje rezervë të disa gigabajtëve kritikë.

Në shumicën e rasteve, do të jeni duke u zvogëluar grupeve të veçorive, duke mos shkuar me një pajtim të paguar. Ne sugjerojmë t’i jepni një shikim udhëzuesit më të mirë në internet rezervë. Disa nga zgjidhjet e përmendura atje janë mjaft miqësore me buxhetin, dhe do t’ju kursejnë nga investimi i mëvonshëm në një mjet të rimëkëmbjes së të dhënave nëse hard drive juaj shkon kaput.   

Nëse, nga ana tjetër, ju jeni shitur falas, vazhdoni të lexoni për të gjetur zgjedhjet tona për kopje rezervë falas.

Rezervimi më i mirë falas i reve të vitit 2023

Whatfarë e bën kopjen më të mirë të Cloud Free

Premisa e këtij neni është “falas”, kështu që kriteret e para që kërkuam ishin pikërisht ai. Ne nuk e përkufizuam përkufizimin, edhe nëse ka disa ofrues që pothuajse mund të justifikojnë duke vepruar kështu, me një kopje rezervë të pakufizuar për 5 dollarë në muaj nga Backblaze si shembulli më i mirë.  

Importantshtë e rëndësishme të kuptohet, megjithatë, që kopja falas është përgjithësisht falas për një arsye. Siç e përmendëm, nëse jeni duke shkuar në këtë rrugë, mos prisni të jeni në gjendje të kopjoni disa qindra gigabajt të të dhënave. Në fakt, është e vështirë të thuash që madje do të kesh mundësi të rezervosh disa gigabajt.

Një sakrificë tjetër që duhet të përgatiteni të bëni është ajo e karakteristikave të caktuara. Për shembull, Backblaze mund të kopjojë automatikisht skedarët bazuar në llojin e skedarit, duke ju kursyer kohë të madhe (dhe, hej, koha është edhe para). Ju nuk do ta merrni atë me një mjet rezervë falas. Backblaze gjithashtu ofron encryption private, caktimin e rezervave dhe rezervime të shumëfishta, më shumë karakteristika që shumë mjete rezervë falas nuk do t’i keni.  

Për të gjetur opsionet më të mira falas për shumicën e njerëzve, kemi ekuilibruar ruajtjen totale me veçoritë e disponueshme. Rezultatet janë zgjedhje të pakta, por për gjuetarin e pazareve pa shumë skedarë për tu mbrojtur, zgjidhjet që kemi gjetur do ta marrin punën..

1. Rezervimi i CloudBerry me Google Drive

Rezervimi CloudBerry rendit një nga mjetet tona të preferuara për kopje rezervë në internet për përdoruesit e biznesit dhe gjithashtu bëri kopjen më të mirë për listën e përdorimit personal. Ndërsa mjeti i desktopit ka një çmim të arsyeshëm 49,99 dollarë për një licencë të përhershme, për ata që kërkojnë një kopje rezervë pa kosto, ekziston gjithashtu një version freemium në dispozicion për përdorim jo-komercial.

  8 nga CRM-të më të mira të përballueshme për bizneset e vogla

Duhet të theksojmë se softveri freemium i mungon disa karakteristika kryesore të versionit të paguar, duke përfshirë kopjimin e bazuar në imazhe, kompresimin e skedarëve dhe enkriptimin privat. Kjo miss e fundit është një e madhe duke pasur parasysh kërcënime të zakonshme të krimit në internet si shkelje të të dhënave dhe sulme njeri-në-mes. Ndonjëherë falas vjen me një çmim.

Sidoqoftë, freemiumi CloudBerry Backup është ndryshe i njëjti produkt i shkëlqyeshëm, me një klient desktop që mbështet kopje rezervë hibride, caktim rezervash, rezervë të nivelit të bllokut dhe politika të rregullueshme të mbajtjes. Mund të zbuloni më shumë karakteristika të disponueshme duke kontrolluar rishikimin tonë të CloudBerry Backup. 

Një nga gjërat që e bën CloudBerry të ndryshme është se në vend që ju bllokon në infrastrukturën e vet të re, kompania ju lejon të bashkoni klientin rezervë me mbi 50 shërbime të ndryshme cloud. Ndërsa shumica e atyre, si Amazon S3 dhe Microsoft Azure, do t’ju kushtojnë një qindarkë të bukur, ekzistojnë edhe disa mundësi falas.

Më bujari prej atyre opsioneve falas është Google Drive. Kushdo që krijon një llogari Google merr 15 GB ruajtje pa cloud. Me CloudBerry Backup, ju lehtë mund ta ktheni atë ruajtje të lirë të cloud në një kopje rezervë falas të reve.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni Google Drive si destinacionin tuaj rezervë cloud, të regjistroheni në llogarinë tuaj të Google dhe pastaj të plotësoni pjesën tjetër të hapave për krijimin e planit tuaj rezervë. Klienti CloudBerry Backup do t’ju përshkojë të gjitha, kështu që duhet të jetë mjaft i thjeshtë.

Nëse nuk doni të përdorni CloudBerry për të lehtësuar kopjen rezervë, aplikacionin Google Drive, të quajtur Google Backup & Sinkronizimi, mund të përdoret në vend. Nga klienti i desktopit, mund të zgjedhësh se cilat dosje dëshironi të kopjoni vazhdimisht në Google Drive. Sidoqoftë, nuk ka veçori rezervë përtej kësaj, duke e bërë një përvojë të ngathët dhe të hollë rezervë. 

Këshillë Pro: Alternative me Google Drive me kosto të ulët

Nëse nuk keni ndërmend të shpenzoni pak para, ne ju rekomandojmë të azhurnoni në versionin e paguar, CloudBerry Backup Pro dhe të bashkoni CloudBerry me një shërbim të lirë të infrastrukturës cloud. Wasabi është një zgjedhje e mirë që do t’ju kthejë vetëm 0.0039 dollarë për gigabajt në muaj. Kjo arrin deri në rreth 4 dollarë për terabitë. Lexoni rishikimin tonë Wasabi për më shumë detaje.

Përndryshe, nëse doni të rrini me Google, ekziston një plan prej 100 GB që kushton 2 dollarë në muaj. Ne i mbulojmë të gjitha opsionet e pajtimeve në rishikimin tonë të Google Drive.

2. IDrive

IDrive renditet si shërbimi rezervë më i pajisur me kopje rezervë në këtë artikull, të paktën kur konsideron vetëm përsëritje falas. Për dallim nga CloudBerry Backup, një plan i lirë IDrive ende encrypts skedarë dërgoi re, si brenda dhe për pushim, dhe ju lejon të vendosni në encryption private.

IDrive gjithashtu ka karakteristika të avancuara të planifikimit, rezervë të nivelit të bllokut, versionimin e skedarëve dhe mbështet kopjimin e bazuar në imazhe. Ju madje mund të përdorni pajtimin tuaj për të kopjuar smartphone tuaj, diçka që shumë pak shërbime të tjera rezervë online lejojnë.

  Si të krijoni një rrjet me re Drive Drive the Easy Way

Ështja me planin falas të IDrive është se thjesht nuk do t’ju marrë shumë. Ju merrni vetëm 5 GB hapësirë ​​rezervë për të punuar me të, një e treta e asaj që do të merrni nëse shkoni në CloudBerry me rrugën Google Drive.

Një plan IDRive 2TB, të cilin ne e mbulojmë në rishikimin tonë IDrive, kushton vetëm një prekje mbi 50 dollarë në vit. Ai çmim është vetëm për vitin e parë, pas së cilës ai rritet deri në 70 dollarë. Kjo nuk është një marrëveshje aq e mirë sa Backblaze, por nuk është e keqe. Shtoni në atë faktin që IDrive ju jep 2TB hapësirë ​​për sinkronizimin e skedarëve, dhe për disa vlera do të jetë më e madhe.  

3. Reja inteligjente e Zoolz

Njëherë e një kohë, Zoolz po ofronte 100 GB llogari falas për jetën, të cilat përfshinin 25 GB ruajtje të nxehtë (Amazon S3) dhe 75 GB ruajtje të ftohtë (Amazon Glacier). Tani, ju mund të merrni vetëm 10 GB (të gjitha të nxehta).

Zoolz përmban një mundësi të zgjuar të zgjedhjes që mbështetet në bazë të llojit të skedarit, megjithëse me vetëm 10 GB për të punuar me të, me siguri do të duhet të jesh më selektiv për atë që mund të mbrosh nga sa lejon kjo veçori.

Përzgjedhja manuale e skedarëve është më e menaxhueshme, dhe Zoolz do të sigurojë një vlerësim se sa hapësirë ​​do të përdorni ndërsa etiketoni zgjedhjet për kopje rezervë. Zoolz gjithashtu mund të rezervojë llogaritë e mediave sociale, duke përfshirë Facebook dhe Instagram. Megjithatë, përsëri, 10 GB hapësirë ​​kufizon vlerën e atyre tipareve të veçanta.

Karakteristikat e tjera rezervë përfshijnë planifikimin e rezervave, rezervimin hibrid, encryption private dhe kopje rezervë të shumë-lexuar. Shërbimi gjithashtu ka disa tipare “inteligjente” interesante, përfshirë njohjen e karakterit optik, që ne vazhdojmë në rishikimin tonë të plotë të Zoolz.

4. Jottacloud

Ashtu si IDrive, Jottacloud ju jep 5 GB rezervë falas online. Për dallim nga IDrive, Jottacloud është aq i dobët nga karakteristikat, sa që nuk ia vlen pothuajse të kushtojë. Karakteristikat e humbura mënjanë, peizazhi për kopje rezervë falas është aq shter sa që Jottacloud e bën listën tonë me lehtësi relative.

Aftësitë e shënimit përfshijnë një planifikues rezervë, kopjim të vazhdueshëm dhe versionim të skedarëve. Fotografitë Jottacloud mund të jenë tipari që e ndan shërbimin më së shumti nga opsionet rezervë të mulli. Kjo veçori është e optimizuar për kopjimin e fotografive dhe nuk kompreson media si shumë shërbime të tjera, duke rezultuar në shikime të një cilësie më të lartë.

Sidoqoftë, mungesa e kompresimit të skedarëve nënkupton gjithashtu që të përdorni hapësirën rezervë më shpejt. Duke i shtuar kësaj çështje, nuk mund të rezervoni skedarë individuale me Jottacloud, thjesht dosje.

Jottacloud gjithashtu nuk ofron një mundësi për kriptim privat ose rezervë lokal, ose të kryejë kopje rezervë të nivelit të bllokut ose shtesë. Klienti rezervë, të cilin ne e shohim në rishikimin tonë të Jottacloud, nuk është as miqësor për përdoruesit. Oh, dhe mbështetja e tij e ngadaltë dhe e klientit është më pak se yjor.

Në përgjithësi, thjesht nuk është një shërbim rezervë tërheqës, madje edhe falas.

  A ka më i sigurt iCloud Gotten? Reja dhe Siguria e Apple

5. Makinë e elefantëve

E fundit dhe, në këtë rast, më së paku, është Elephant Drive, me një paketë të vogël prej 2 GB rezervë falas online. Elephant Drive Lite, siç quhet plani i freebie, gjithashtu ju kufizon të paraqitni madhësi të ngarkimit prej 100MB. Sigurisht, me 2 GB hapësirë ​​skedari, ju mund të bëni vetëm kopje rezervë të 20 ose më shumë skedarëve 100MB sidoqoftë. 

Shërbimi siguron, të paktën, një mundësi për kriptimin privat, nga fundi në fund, kështu që ju mund t’i mbani ato 20 skedarë të sigurt. Rezervat rezervë mund të vendosen të funksionojnë vazhdimisht, ose mund të planifikoni kopje rezervë ditore, javore ose mujore. 

Ndërsa bashkuam shqyrtimin tonë të Elephant Drive, ne u futëm në disa çështje teknike kur u përpoqëm të rivendosnim skedarët. Për më tepër, nuk ka asnjë mundësi të rivendoset nga klienti i desktopit. Përkundrazi, jeni i detyruar të përdorni GUI në internet.

Sidoqoftë, ne nuk do të përdorim shumë të metat e shërbimit. Mbi të gjitha, ata thonë se nuk duhet të shikoni kurrë një elefant dhuratë në gojë. Ose diçka e tillë.

Përmendje i nderuar

Avantazhi i përdorimit të një shërbimi të dedikuar rezervë në internet për të mbrojtur skedarët tuaj sesa përdorimi i ruajtjes së cloud është se shumica e mjeteve të tilla janë krijuar për të mbrojtur pothuajse pa mundim të gjithë hard drive tuaj me karakteristika si rezervë automatik nga lloji i skedarit dhe programuesit rezervë.  

Si i tillë, ne normalisht nuk ju rekomandojmë të përdorni ruajtjen e cloud për qëllime rezervë. Justshtë thjesht shumë punë dhe shumë e prirur për gabime.  

Sidoqoftë, nëse keni qëndruar me ne gjatë kësaj kohe sesa të vendosni të kontrolloni disa nga përmendjet “praktikisht falas” që kemi rënë, shanset janë që të mos keni shumë skedarë për të kopjuar sidoqoftë. Në atë rast, përdorimi i ruajtjes së cloud për të mbrojtur skedarët tuaj të çmuar ka një kuptim.

Lajmi i mirë për ju është se ka shumë më tepër mundësi falas për ruajtjen e cloud atje sesa rezervë falas, të cilën ne detajojmë në artikullin më të mirë për ruajtjen e cloud. Ne ju rekomandojmë pCloud, i cili, siç është vërejtur në rishikimin tonë pCloud, ju jep 10 GB ruajtje falas, të zgjerueshme në 20 GB me rekomandime.  

Sync.com, e cila ju jep 5 GB ruajtje falas plus ka një program referimi të pakufizuar, është një zgjedhje tjetër e mirë. Alsoshtë gjithashtu zgjedhja jonë për ruajtjen më të mirë të cloud me njohuri zero. Shqyrtimi ynë i Sync.com diskuton disa nga arsyet që ne gjithashtu mendojmë se është opsioni kryesor për ndarjen e sigurt të skedarëve.

Mendimet përfundimtare

E vërteta e çështjes është se nuk ka mundësi vërtet të shkëlqyera për kopje rezervë falas në internet. Freemiumi CloudBerry Backup i çiftuar me 15 GB ruajtje falas të Google Drive është një fitues i lehtë, por edhe ajo qasje ka shumë kufizime.

Ka kuptim, sigurisht, që është rasti, pasi kompanitë rezervë nuk mund të paguajnë faturat duke ofruar shërbimet e tyre për asgjë. Përsëri, ne ju këshillojmë të merrni parasysh disa nga shërbimet rezervë të bazuara në vlera. Backblaze, IDrive dhe Carbonite përshtaten me faturën, madje ne kemi edhe një artikull krahasimi për t’ju ndihmuar të zgjidhni midis tyre.

Kjo është këshillat tona, sidoqoftë, e cila si gjithmonë është falas. A nuk mendoni se ne jemi me para? Ofroni dy centë tuaj në komentet më poshtë, dhe faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me