Google Stadia vs GeForce Now: Dy Titans Luftojnë në vitin 2023

Me lëshimet dhe azhurnimet e fundit në platformat e lojrave të shumta në cloud, dy prej qenve më të mirë në hapësirë ​​janë Google Stadia dhe Nvidia GeForce Now. E para ofron një konsol-esque të marrë lojëra cloud, ndërsa kjo e fundit është në thelb një kompjuter lojrash në cloud. Ne do të përcaktojmë se cili është opsioni më i mirë në këtë krahasim të Google Stadia vs GeForce Tani. 

Nëse po kërkoni të luani lojëra në re, të dy janë shërbime kompetente, megjithëse ka shumë dallime midis të dyve. Ne do t’i krahasojmë ato në mbështetjen e lojës, mbështetjen e platformës, performancën, lehtësinë e përdorimit, çmimet, veçoritë dhe mbulimin për të përcaktuar se cili është opsioni më i mirë. 

Edhe kështu, duhet të hidhni një vështrim në rishikimin tonë të Google Stadia dhe rishikimin e GeForce Tani. Ne do t’i krahasojmë të dy drejtpërdrejt në këtë udhëzues, por ato përmbledhje ofrojnë më shumë kontekst për mënyrën se si shërbimet performojnë kundër pjesës tjetër të tregut. 

Vendosja e një luftë: Google Stadia vs GeForce Tani 

Gjatë shtatë raundeve të ardhshme, ne do të krahasojmë pikën për pikë në Google Stadia dhe GeForce Tani, duke parë se ku shkëlqen secili shërbim dhe ku mbeten prapa. Do raund vlen për një pikë, dhe ne do t’i tregojmë ato para konkurrentëve tanë ndërsa shkojmë. Në fund, ne do t’i shënojmë rezultatet dhe do të shpallim fitues. 

Megjithëse krahasimi ynë do të përcaktojë më të mirën nga të dy, ka shumë më tepër lojëra në cloud, sesa një sistem pikësh i thjeshtë. Për shkak të kësaj, ju rekomandojmë që të lexoni nëpër disa raunde për të marrë një ide mbi shërbimin e lojërave në cloud që do të funksionojnë më mirë për ju. 

Ekzistojnë shumë dallime midis konkurrentëve tanë dhe, për fat të keq, nuk është gjithmonë aq e prerë dhe e tharë sa të thuash se një është përfundimisht më i mirë se tjetri. Me atë pa mbarim, le të fillojmë në krye, duke parë lojërat GeForce Tani dhe mbështetjen e Google Stadia. 

1

Biblioteka e lojës

GeForce Tani ka qenë qendra e disa polemikave kohët e fundit me bibliotekën e saj të lojërave, me disa zhvillues, përfshirë Bethesda, 2K Games dhe Blizzard, duke tërhequr mbështetjen për shërbimin. Edhe pse GeForce Tani nuk është aq e shtrirë sa Shadow përsa i përket mbështetjes së lojës (lexoni rishikimin tonë Shadow për më shumë në lidhje me këtë), ai është ligat përpara Stadia. 

GeForce-tani-bibliotekë

Në kohën e shkrimit, Stadia mbështet gjithsej 35 lojëra. Ndihet më shumë si një nisje e tastierës në vend të një shërbimi të lojërave në cloud, me zhvilluesit kryesorë të palëve të treta që lëshojnë një pjesë të vogël të titujve të tyre më të mëdhenj në shërbim. 

Edhe pse në përmasa të vogla, biblioteka e Stadia është me cilësi shumë të lartë, me lojëra si Borderlands 3, Red Dead Redemption 2, Assassin’s Creed Odyssey dhe Final Fantasy XV duke vlerësuar listën e saj. 

GeForce Tani mbështet shumë më tepër lojëra – në qindra të shumta, në të vërtetë – megjithëse ato nuk janë aq cilësore sa ofertat e Stadia. Ka shumë tituj më të vegjël të mbështetur, duke përfshirë Darksiders Genesis, The Witness and The Surge 2. Edhe pse të gjitha lojërat e shkëlqyera, ato nuk do të goditen aq sa formacioni i Google Stadia. 

Megjithë GeForce Tani mungojnë titujt kryesorë të AAA si Tomb Raider dhe Final Fantasy, zgjedhja është shumë më e madhe. Sidoqoftë, më e rëndësishmja, GeForce Tani integrohet me platformat ekzistuese DRM si Steam. Pavarësisht nëse jeni duke përdorur GeForce Tani apo jo, ju prapë mund të shkarkoni dhe luani lojërat që tashmë zotëroni në Epic Games Store, Steam, Origin, Uplay dhe më shumë. 

Stadia është më shumë si një tastierë. Do të duhet të blini lojëra posaçërisht për Stadia, dhe këto tituj nuk janë të pajtueshëm me asnjë platformë tjetër. Dallimi, megjithatë, është se konzollat ​​e kanë provuar veten si platforma të denjë të shpërndarjes dixhitale. Stadia, në fillimet e saj, mund të vazhdonte akoma, duke lënë licencat tuaja dixhitale të kalbet. 

Për më tepër, ka shumë çështje që lidhen me licencimin e lojërave në vende të veçanta. Nëse po udhëtoni jashtë vendit, mund të mos jeni në gjendje të luani lojërat tuaja përveç nëse jeni duke përdorur një rrjet virtual virtual, i cili – siç mund të lexoni në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e lojërave – nuk është ideal. Për shkak të kësaj, ne po i japim fitoren këtij raundi GeForce Tani.

  Si ta shikoni Flash Online në vitin 2023, dhe shpejt

Raundi: Pika e Bibliotekës për GeForce Tani

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

2

Çmimeve

Google Stadia është mjaft i lirë si një shërbim, duke bërë vetëm 10 dollarë në muaj për planin e tij Pro, me një plan falas të kufizuar që do të vijë së shpejti. GeForce Tani ka një organizim të ngjashëm, duke i lejuar lojtarët të paguajnë një premium prej 5 $ për qasje më të shpejtë në lojëra dhe sesione më të gjata të lojërave, si dhe një shkallë falas që kufizon kohën e lojës në një orë. 

GeForce Tani është opsioni më i lirë, por ka pak më shumë për këtë raund. Në kohën e shkrimit, abonimi prej $ 5 për shërbimin e Themeluesve të GeForce Tani është i mirë vetëm për 12 muaj. Pas një viti, çmimi i pajtimit tuaj do të rritet në çdo gjë që ngarkon Nvidia në atë kohë. Fatmirësisht, përdoruesit në planin e Themeluesve marrin 90 ditë për të provuar shërbimin pa shpenzuar asnjë monedhë. 

Stadia nuk është në dispozicion vetëm si një abonim, por akoma. Nëse doni të filloni aksionin, do të duhet të blini paketën Stadia 130 $, e cila përfshin një Chromecast Ultra, një kontrollues të Stadia dhe tre muaj të Stadia Pro. Pas tre muajve të parë, do të duhet të paguani pajtimin 10 $ në muaj. 

Gjërat bëhen interesante kur krahasohen të dy në çmimin e lojës, megjithëse. Për dallim nga PlayStation Tani, do të duhet të blini lojërat që dëshironi të luani me Nvidia GeForce Tani dhe Google Stadia (lexoni rishikimin tonë të PlayStation Now). 

Google ofron një gamë të titujve falas për pajtimtarët Stadia Pro, si dhe zbritje ekskluzive. Përndryshe, ju do të paguani çmimin e plotë prej 59,99 $ për shumicën e lojërave, pa marrë parasysh nëse është Tomb Raider i vitit 2013 – i cili mund të gjendet për më pak se 10 dollarë diku tjetër – ose Red Dead Redemption 2. 

GeForce Tani nuk ofron lojëra falas, megjithëse jeni në gjendje të përfitoni nga shitjet nga vendet e tregut si Avulli dhe Dyqani i Përulur. Lojërat në PC u jepen ulje çmimesh të thella, gjë që shpesh ju lejon të vini tituj AAA për 20 dollarë ose më pak. Me Stadia, kjo nuk është e mundur, ose të paktën nuk e kemi parë akoma. 

Ju po shikoni disa qindra dollarë për të blerë në Stadia, plus 10 dollarë të tjerë në muaj nëse dëshironi të gjitha kambanat dhe bilbilat. GeForce Tani, nga ana tjetër, punon falas me bibliotekën tuaj ekzistuese Steam. Nëse dëshironi të paguani, abonimi është gjithashtu më i lirë, ndërsa shtoni veçori si gjurmimi i rrezeve në kohë reale. 

Raundi: Pika e mimeve për GeForce Tani

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

3

Features

-Shtë e mençur, Google Stadia nuk është aq i fuqishëm sa ishte parashikuar të shpallet, por ka akoma shumë shërbimi që duhet të ofrojë. Duke mbajtur linjën me mantrën e tastierës në re, e cila shihet me aspektet e tjera të shërbimit, Stadia është vendosur me karakteristika sociale si biseda me zë dhe listat e miqve, si dhe arritje. 

Megjithatë, mungojnë një numër karakteristikash të rëndësishme, veçanërisht 4K HDR në PC dhe ndarjen e familjes, të dyja u premtuan para fillimit. Pavarësisht, Google ka qenë shumë i vështirë në ndërtimin e Stadia jashtë. Shërbimi tani mbështet një larmi të telefonave Android, në vend se vetëm Pixel, dhe mbështetja e kontrolluesit është bërë më e mirë. 

Ende nuk është e shkëlqyeshme. Ju mund të përdorni një kontrollues Switch Pro, kontrollues Xbox One, DualShock 4 dhe më shumë me shërbimin. Thënë kështu, mënyra se si e lidhni atë kontrollues do të varet nga pajisja që po përdorni. Disa kontrollorë mbështesin lidhjen Bluetooth dhe USB, ndërsa të tjerët janë të kufizuar në një lidhje të ngurtë. 

GeForce Tani është shumë më falës në këtë drejtim. Nëse mund ta lidhni atë me telefonin ose kompjuterin tuaj, me siguri do të punojë me GeForce Tani. Për më tepër, sepse GeForce Tani integrohet kryesisht me Steam, ju keni të gjitha karakteristikat e platformës popullore DRM të Value. Kjo përfshin miqtë, arritjet, kartat tregtare dhe, mbi të gjitha, shitjet me avull. 

  Si të zhbllokoni YouTube: Video Streaming për të gjithë

Sistemi i Google Stadia është, padyshim, më i rrjedhshëm, pasi u ndërtua nga toka posaçërisht për lojëra cloud. Qasja e Nvidia nuk është aq e rafinuar në disa aspekte – Steam Big Picture nuk është një platformë e përsosur – por ajo ende ofron më shumë larmi se Stadia, duke e çuar atë përpara këtë raund. 

Raundi: Karakteristikat e pikës për GeForce Tani

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

4

Performance

Performanca është një dooz. Google Stadia dhe Nvidia GeForce Tani janë në krye të hapësirës së lojërave në re, duke bërë që shërbimet si Vortex të duken si asgjë më shumë se një mashtrim (lexoni përmbledhjen tonë Vortex për më shumë në lidhje me këtë). Edhe pse të dy ofrojnë performancë të shkëlqyeshme, ka një numër ndryshimesh kur bëhet fjalë për pamjet vizuale. 

Google Stadia mbështet streaming 1080p në nivelin e saj të lirë, me mbështetje 4K dhe HDR në Stadia Pro. Testimi i Destiny 2, Tomb Raider dhe Samurai Shodown në të gjithë Chromecast Ultra, desktop dhe Android, ne po godisnim 4K me rreth 30 korniza për sekondë. Sidoqoftë, tituj më të kërkuar si Metro Exodus luftuan, të rrënuar nga lagështia e hyrjes dhe belbëzimi. 

stade-loje-slider2

Nvidia GeForce Tani nuk e arrin besnikërinë grafike të Google Stadia, me një rezolucion të mbyllur prej 1080p. Tregtia ia vlen, sidoqoftë. Gjatë testimit tonë, kemi goditur më shumë se 100 fps në Cuphead, Doom 2016 dhe Counter-Strike: Global Offensive. Për më tepër, GeForce Tani kishte pak ose aspak vonesë në hyrje. 

Për më tepër, GeForce Tani mbështet gjurmimin e rrezeve në kohë reale ndërsa Stadia jo. Edhe pse është akoma një teknologji e re për lojrat, është duke u bërë gjithnjë e më e rëndësishme. GeForce Tani mund të ketë një rezolutë më të ulët se Google Stadia, por kur gjurmimi i rrezeve dhe niveli i kornizës futen në përzierje, lojërat ndjehen sikur funksionojnë më mirë në ofertën e Nvidia. 

Fakti që GeForce Tani nuk e mbështet 4K është zhgënjyes, veçanërisht pasi lojërat u zhvilluan mrekullisht në atë rezolutë ndërsa shërbimi ishte në beta. Google Stadia mund të sigurojë më shumë pixel, por kjo vjen në koston e vonesës së hyrjes dhe shkallës së kornizës. GeForce Tani, nga ana tjetër, ndihet shumë më afër një përvoje lokale. 

Raundi: Pika e Performancës për GeForce Tani

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

5

Mbështetja e Platformës

Një nga premtimet e Google Stadia është që ajo të jetë e disponueshme në pothuajse çdo pajisje. Edhe pse kjo nuk ishte e vërtetë në nisje, tani është. Mund të transmetosh lojëra për aq kohë sa të keni një makinë që mund të ekzekutojë Google Chrome, një Chromecast Ultra ose një pajisje Android me Android 10.0 ose më vonë. 

Mbështetja për një version të Stadia të bazuar në shfletues është shumë i madh. Praktikisht çdo pajisje mund të ekzekutojë Google Chrome me disa kapacitete, duke ju lejuar të luani lojëra masive, të bukura si Final Fantasy XV, pa marrë parasysh nëse jeni në një Chromebook ose në një ekran 4K. Ende ka disa çështje me mbështetjen e platformës së Stadia, përkatësisht mbështetjen iOS, të cilës i mungon. 

GeForce Tani është i ngjashëm, duke mbështetur transmetimin në Windows, macOS, Android dhe Nvidia Shield. Sshtë trajtuar përmes një aplikacioni lokal, megjithatë, duke lënë fleksibilitetin e shfletuesit që rrjedhin në pluhur. Për më tepër, Nvidia Shield është më e shtrenjtë se një Chromecast, do të thotë që do të duhet të paguani një çmim më të lartë nëse doni të luani në TV tuaj. 

Për pjesën më të madhe, të dyja përputhen në mënyrë të barabartë në lidhje me mbështetjen e platformës, duke qenë të disponueshëm në OS-të kryesore të desktopit, Android dhe TV përmes pajisjeve të palës së parë. Megjithatë, Stadia mbulon më shumë pajisje, duke e shtyrë atë në epërsi këtë raund. 

Raundi: Pika e Mbështetjes së Platformës për Google Stadia

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

6

Lehtësinë e përdorimit

Google Stadia ka një proces mjaft të përfshirë. Pasi të porosisni një pako, do të duhet të prisni që ajo të shfaqet në postë. Në kuti, do të gjeni kabllot e rrymës, Chromecast-in tuaj dhe kontrolluesin tuaj Stadia. Pasi të keni fiksuar gjithçka, do të merreni me instalimin përmes telefonit tuaj, duke futur kodin tuaj të ftesës dhe duke bashkuar kontrolluesin tuaj. 

  Si ta shikojmë Ungjillin në vitin 2023, njëzet vjet pas

Procesi i konfigurimit të Stadia është i përfshirë, por nuk është e vështirë. Duke pasur parasysh harduerin e ri, gjithçka shkon mirë. Për më tepër, koha e kaluar është e vlefshme, pasi Stadia ka një ndër ndërfaqet më të arritshme të lojrave në cloud që kemi parë. Ju lehtë mund të shihni lojërat që zotëroni, të shfletoni dyqanin, të shikoni arritjet tuaja dhe më shumë. Në shumë mënyra, funksionon si një Xbox One ose PS4. 

stade-mobile-bibliotekë

Magjia vjen kur pretendoni ndeshjen tuaj të parë. Destiny 2, loja premierë falas e Stadia Pro, është gati 100 GB në kompjuter dhe tastierë, duke detyruar përdoruesit të presin orë të tëra për të hyrë në veprim. Me Stadia, gjithçka që duhet të bësh është të pretendosh titullin. Pas kësaj, ju jeni gati për të luajtur, dhe ju merrni në veprim brenda disa sekondave. 

GeForce Tani ka të njëjtën magji, megjithëse nuk ndihet si e kënaqshme, duke marrë parasysh aplikimin lokal të ngathët të shërbimit. Duket mjaft mirë, duke ju treguar disa lojëra të rekomanduara, titujt që keni shtuar në bibliotekën tuaj dhe shtesa të reja në formacion. 

Megjithatë, nuk ka një faqe të dedikuar bibliotekës. Ju do të duhet të përdorni një segment lëvizës në faqen kryesore për të parë lojërat tuaja pesë në një herë. 

GeForce-tani-ndërfaqe

Ashtë një turp, me të vërtetë, pasi aplikacioni GeForce Tani është mjaft i plotë përndryshe. Kur filloni një lojë, mund të shikoni detaje në lidhje me të, dhe kërkimi është i bezdisshëm. Fakti që nuk mund të shfletoni lojëra të mbështetura ose të shikoni shpejt pjesën më të madhe të bibliotekës tuaj me një shikim, vë në dukje përvojën, edhe pse. 

GeForce-tani-zgjeruar-game

Me këto dy shtesa, ne do t’i dorëzojmë me kënaqësi idenë GeForce Tani. Sidoqoftë, në formën e saj aktuale, aplikacioni ndihet i ngathët, pavarësisht nëse jeni në Windows, macOS ose Android. Stadia ndihet shumë më e rafinuar, pavarësisht se është më e re se GeForce Tani. Për shkak të kësaj, ne po i japim Google pikën këtë raund. 

Raundi: Lehtësia e përdorimit për Google Stadia

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

7

mbulim

Duke shfrytëzuar fuqinë e cloud-it masiv astrologjik të Google, Stadia është tashmë i disponueshëm në një ton vendesh, duke i dhënë turp shërbime si Project xCloud (lexoni rishikimin e Projektit tonë xCloud). Lista e vendeve të mbështetura aktualisht përfshin Belgjikën, Kanadanë, Danimarkën, Finlandën, Francën, Gjermaninë, Irlandën, Italinë, Hollandën, Norvegjinë, Spanjën, Suedinë, Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A..

Në testim, megjithëse ne goditi një çështje të çuditshme me Stadia. Ne kemi përdorur një kartë krediti virtuale të regjistruar në një vend Stadia nuk e mbështet, por ne dërguam paketën në një adresë amerikane.

Karta u ngarkua dhe paketa u dërgua, megjithëse nuk morëm kurrë një kod ftese për t’u regjistruar në të vërtetë për shërbimin, i cili është thelbësor për t’u luajtur. Fatmirësisht, çështja u zgjidh pas një bisede të shpejtë me mbështetje. 

GeForce Tani është shumë më i kufizuar në fushën e tij, duke përfshirë SHBA dhe shumicën e vendeve evropiane. Në faqen e statusit të serverit, ka edhe disa serverë partnerë në Japoni dhe Rusi, megjithëse këto rajone nuk janë mbështetur zyrtarisht ende. Një lëshim i madh, në krahasim me Stadia, është Kanada. Përndryshe, të dy shërbimet përputhen në mënyrë të barabartë. 

Sinqerisht, ky raund mund të shkonte në të njëjtën mënyrë, me të dy shërbimet që mbështesin rreth të njëjtit numër vendesh. Megjithatë, ne po i japim fitoren Stadia, jo vetëm sepse mund të shfrytëzojë fuqinë e rrjetit të Google, por edhe sepse është në dispozicion në Kanada. 

Raundi: Pika e Mbulimit për Google Stadia

Logo Google Stadia
Logoja e GeForce Tani

8

Mendimet përfundimtare

Me katër fitore nga shtatë raundet tona, GeForce Tani është fituesi i kësaj ndeshje. Stadia ishte shumë afër, megjithatë. Shërbimi është rritur shumë që nga fillimi i tij, duke shtuar lojëra të reja dhe duke zbatuar disa nga tiparet e premtuara fillimisht. Sidoqoftë, të paktën bazohet në testimin tonë, ka akoma disa gjëra për t’u bërë. 

Fituesi: GeForce Tani

GeForce Tani ndihet më e rafinuar përsa i përket performancës, megjithëse aplikacioni i tij për kompjuter mund të përdorë disa tregues nga projektuesit në Google. Edhe kështu, është më mirë në aspektin e mbështetjes së lojës, performancës dhe çmimeve, duke e bërë atë fitues këtu. 

A jeni dakord që GeForce Tani është më i mirë? Apo jeni një tifoz i Stadia? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me