Censura e Internetit në Kinë: Si Mbretëria e Mesme bllokon rrjetën

Nëse po ndiqni lajmet, me siguri e dini se Xi Jinping, njeri i fortë i Kinës, ka forcuar kontrollin e tij mbi vendin gjatë mbledhjes së fundit të partisë komuniste. Megjithëse pjesa më e madhe e mbulimit është përqendruar në statusin e ekzaltuar të Xi-së, ka pasur edhe disa lajme shqetësuese në lidhje me censurimin në Kinë (që në këtë rast përfshin Hong Kongun dhe Macau).

Megjithëse ekzistojnë shumë burime të shkëlqyera atje menjëherë në Firewall-in e Madh, ekipi redaktues i Cloudward.net ka vendosur të japë një përmbledhje të kondensuar të pse dhe çfarë se si funksionon e gjithë kjo. Ne gjithashtu do t’ju japim një ide se si të shmangni censorin kinez. 

Për ata që duan të dinë më shumë, le të bëjmë një zhytje në botën e çmendur të censuruesve dhe aparatit komunist. Lini ndjenjën tuaj normale te dera.

Censura në Kinë

censurim

Ju jeni me siguri të vetëdijshëm që Kina kontrollon fort se në cilat pjesë të Internetit njerëzit mund të kenë qasje. Shteti i kontrolluar nga komunistët e bën këtë përmes Firewall-it të Madh, i cili është një tërësi protokollesh që lejojnë që censuruesit të rregullojnë qasjen në ato që shohin si të përshtatshme (ose më mirë, të papërshtatshme) për konsum publik. Firewall i Madh është siç duhet pjesë e projektit Golden Shield, i cili është emri kolektiv për të gjitha nismat që synojnë të censurojnë internetin kinez.

Firewall i Madh është aq i vjetër sa Interneti i Kinës, me një formë ose një tjetër që ekziston që nga hedhja e kabllit të parë, përveç censurimit të mediave më tradicionale që ishin krijuar shumë kohë më parë. Do të futemi në mënyrën sesi dhe pse në mënyrë më të detajuar më tej, por me pak fjalë ajo parandalon njerëzit brenda Kinës të hyjnë në çdo faqe që fuqitë që konsiderohen të pavëmendshme, për çfarëdo arsye.

Faqet e bllokuara variojnë nga lloji i dukshëm, si porno (jo se ne dimë asgjë në lidhje me atë, ju mendje), deri në marrëzi të drejtë si një blog për mbijetesën urbane apo edhe Facebook dhe Twitter. Futja e gjithë kësaj është e thjeshtë: sigurohuni që populli kinez nuk është i ekspozuar ndaj ndikimeve djallëzore të huaja nga njëra anë, idealet kryengritëse nga ana tjetër.

Forshtë për këtë arsye të fundit, për shembull, që shumë site normalisht të arritshme si BBC dhe CNN janë mbyllur rreth 4 qershorit, kur grupi i të drejtave të njeriut në të gjithë botën (po, edhe në Kinë) kujtohet masakra e Sheshit Tiananmen, kur Populli Ushtria erationlirimtare (PLA) theu civilët në qindra e tyre.

Një shembull i ndikimit të huaj është lajmi i Bloomberg, i cili u nxorri përkohësisht në Kinë pasi reporterët për agjencinë u zbuluan se po afroheshin shumë pak me sekretet e një prej burrave më të pasur të Mbretërisë së Mesme. Në kthim të lejimit të qasjes përsëri, kryeredaktori në atë kohë dyshohet se ka spikatur (kjo është revista për vrasjen e një tregimi) disa pjesë që hedhin një dritë të dobët në mënyrën se si drejtohet vendi.

  TunnelBear vs NordVPN: Një betejë për kurorën në vitin 2023

Si Kinë Censon Web-in

Tani, ka shumë vende që bllokojnë rrjetin në një mënyrë ose një tjetër, por ajo që është mahnitëse për Republikën e Popullit është shpikësia që është sjellë për të mbajtur këtë problem. Nga shënjestrimi i fjalëve kyç deri në mbylljen me shumicë të serverëve, censorët e Kinës kanë zbritur në përmbajtje të paautorizuar si një ushtri.

Në vitin 2013, CNN raportoi se Golden Shield punëson rreth dy milion njerëz për të patrulluar të gjithë trafikun e Internetit dhe ka indikacione se ky numër është rritur vetëm nga atëherë. Megjithëse kjo mund të duket vetëm si një rënie në një kovë në krahasim me popullsinë e përgjithshme prej pothuajse 1.4 miliardë njerëzve, kjo tregon se sa seriozisht e marrin partinë dhe shteti censurimin; PLA, për shembull, ka rreth 2.3 milion burra nën armë.

Sidoqoftë, edhe thjesht duke kufizuar informacionin që vjen, ne ende po flasim për petabajt të të dhënave çdo sekondë që duhet të kontrollohen për përmbajtje të dyshimtë. Megjithëse ju mund të paramendoni përmes tij (në një farë mase kjo është ajo që bën Irani), ta bëni atë në një masë që Kina përpiqet të kërkojë edhe më shumë njerëz sesa Republika e Popullit ka në dispozicion.

Përgjigja për këtë problem të veçantë është, natyrisht, shënjestrimi i fjalëve. Aq më shumë që NSA, FBI dhe pjesa tjetër e alfabetit mund të shkelin me shumicë përmes postave elektronike në kërkim të fjalëve si “bombë”, “president”, “terror”, etj., Qeveria kineze e përcakton se e konsideron atë shkatërruese dhe i ka njerëzit të shikojnë listat e rezultateve.

Si anash, kjo funksionon si një hijeshi: kur Fergus ishte në Hong Kong në vitin 2015 ai drejtoi një kërkim për “Dalai Lama” dhe u prit me një mesazh “nuk u gjet asnjë rezultat”.

Edhe kjo, megjithatë, ka shtrirë censurat në kufijtë e tyre dhe së fundmi u zbulua se qeveria kineze është përmirësuar në mënyrë drastike në disa forma të UA-së që e ndihmojnë atë të bllokojë përmbajtjen nga qytetarët e saj. Studimi i Stanford që ne u lidhëm me pretendimet e mëparshme se disa korporata perëndimore kanë ndihmuar qeverinë kineze ta bashkojë këtë, e cila shërben si një interes interesant për moralin e tyre të veçantë, për mendimin tonë.

Në kohën e shkrimit, dihet shumë pak rreth asaj se si sillen saktësisht këto UA, pasi që mund të deklarohet si rregull i përgjithshëm, regjimet e këqija kanë tendencë të mos duan të zbulojnë saktësisht se si ata abuzojnë në mënyrë rutinore të të drejtave të njeriut. Ne e dimë, megjithatë, që filtri është në mënyrë qesharake efektive, duke ndaluar një sasi të madhe të trafikut menjëherë pasi të zbresë në një pikë hyrje në Kinë. Hooray për inxhinierët, ne mendojmë?

  Zgjatjet më të mira të menaxherit të fjalëkalimeve të vitit 2023

Zgjidhje të Censorizimit të Lo-Tech

Përveç punësimit të një ushtrie geeks dhe shokësh AI, Kina bllokon gjithashtu rrjetin në mënyra më të thjeshta. Më teknike nga këto është një buton që në thelb thjesht fik kompjuterin kinez, ose të paktën pjesën fyese.

Një botim më i prirur për të zbukuruar sesa Cloudward.net me siguri do të ju besonte se ekziston, në të vërtetë, një buton i madh i kuq në një zyrë të guximshme të Pekinit, e cila ka një aparatura të djersitur dhe me fytyrë të kuqe me uniformën e postuar pranë saj. Detyra e vetme e këtij njeriu me uniformë është të përplas butonin sa herë që një adoleshent i egër në Askund, Alabama poston “Jinping suxxor” ndërsa bërtas diçka siç duhet komuniste.

Mjerisht, ky nuk është rasti, por në praktikë pak a shumë në të njëjtën mënyrë: Kina mundet, dhe herë pas here, thjesht, të mbyllë copëza të tëra të Internetit sepse diçka ofenduese shfaqet në sistemin e tyre. Për dallim nga çdo demokraci, Interneti vetëm derdhet në vend në pika të caktuara, të thuash, duke e bërë të thjeshtë thjesht ndërprerjen e tij.

Butonat e mbingarkesës mënjanë, Partia Komuniste gjithashtu përdor disa taktika që studentët e Rusisë Sovjetike ose vendeve të tjera të pakëndshme do të njohin. Kryesorja është që botimet janë përgjegjëse për atë që është shtypur, kështu që nëse dikush shkon në forumin tuaj – i riu nga pjesa jonë e vogël e trillimit, për shembull – dhe thotë diçka të keqe për regjimin, ju mbani përgjegjësi dhe mbylleni.

Rezultati i kësaj është që shumica e uebfaqeve kineze, si dhe vetë-censura më tradicionale e mediave ose përdorin një censor special (i cili mund të jetë ose jo anëtar i partisë) për t’u siguruar që të gjitha informacionet që ata paraqesin kalojnë. Nëse dëshironi të dini më shumë rreth asaj se si funksionon në praktikë, ne dëshirojmë t’ju rekomandojmë një pjesë të shkëlqyeshme dhe gjithashtu shumë argëtuese nga Mitch Moxley.

Si të shmangni censurimin kinez

Tani që kemi një ide të përafërt se si funksionon e gjithë kjo, çfarë mund të bëjnë njerëzit në Kinë ose vizitorët në vend për të shmangur censurën? Jo se ne rekomandojmë vendosjen e planeve për të rrëzuar regjimin ndërsa jeni në turneun tuaj të luftëtarëve terrakote dhe Qytetit të Ndaluar, ju shqetësojë, por do të ishte mirë të postoni përvojat tuaja në Facebook ose të jeni në gjendje të dërgoni tweet-in e çuditshëm.

Mënyra më e thjeshtë është të përdorësh një VPN, që është ajo që punonjësit e të drejtave të njeriut, si dhe biznesmenët kinezë që kërkojnë të bëjnë disa dollarë kanë bërë për vite me radhë, përkundër goditjeve të shumta në përdorimin e tyre. Ne kemi një listë të VPN më të mirë për Kinën, megjithëse me disa eksperimente të tuajën ju mund të gjeni një tjetër nga ofruesit tanë më të mirë VPN varet nga detyra, si dhe.

  Avast SecureLine VPN vs NordVPN: Kush rrah kujt në 2023?

Nëse nuk jeni të sigurt nëse do të duhet të përdorni një VPN fare, ne këtu në Cloudwards.net kemi bashkuar një mjet të thjeshtë që do t’ju lejojë të kontrolloni nëse faqet tuaja të preferuara janë bllokuar apo jo. Me thjesht vendosjen e adresës, mjeti mund të kontrollojë shpejt nëse ai kalon përmes kontrolleve të përmbajtjes kineze apo jo. Ju mund t’i jepni vetes pak më poshtë.

Provoni nëse një sit është i bllokuar në Kinë

Përdorimi i një VPN është mënyra më e lehtë për të huajt për të hyrë në internet falas, por njerëzve kinezë u është dashur të zhvillojnë mënyra të tjera për të komunikuar, shpesh sepse ata janë në rrezik shumë më të madh nga goditjet që përmendëm – arrestimi i një të huaji për përdorim të VPN do të tërhiqte i panevojshëm vëmendje ndaj praktikave të regjimit komunist.

Ata kritikë ndaj qeverisë në Kinë aktualisht janë duke përdorur vende të aprovuara nga qeveria si Baidu dhe Weibo për të komunikuar, por natyrisht jo direkt (përveç nëse me të vërtetë ndjehen sikur kanë disa banditë të uniformuar për çaj). Në vend të kësaj, ata përdorin punime dhe forma të tjera të fjalës në gjuhën kineze shpesh homofonike për të komunikuar. Sa i hollësishëm ju bën të mund të lexoni në këtë artikull, në lidhje me një ndalim të kohëve të fundit për ndëshkimet e zbatuara nga partia.

Kjo sigurisht nuk është një mënyrë antiplumb për të komunikuar, por lejon që njerëzit të paktën të hedhin pak avull dhe t’i tregojnë njëri-tjetrit se çfarë po ndodh vërtet kur janë të lodhur duke lexuar të njëjtën udhëzues të vjetër që lexojnë çdo ditë në gazetat.

përfundim

Kjo, me pak fjalë, është se si funksionon censura kineze dhe si mund të merrni rreth saj. Sidoqoftë, para se të mendoni se kjo është diçka që duhet të merren vetëm nga qytetarët dhe vizitorët në vende të caktuara, ekziston një shans që njerëzit në vendet më të zhvilluara, demokratike mund ta gjejnë veten të nevojshme të përdorin një VPN për të kontrolluar thjesht emailin e tyre ose postimin e tyre. opinion.

Kina kohët e fundit ka filluar eksportimin e markës së saj të veçantë të armiqësisë së shtypit në Turqi, ndërsa në Shtetet e Bashkuara ISP-të së shpejti do të jenë në gjendje t’i shesin të dhënat e shfletimit të klientëve (sikur PRISM dhe Akti Patriot të mos ishin të mjaftueshme). Në përgjithësi, po bëhet një botë e frikshme atje, shpresojmë se nuk do të botojmë një mjet censure si ai më lart për Sh.B.A ose BE në çdo kohë së shpejti.

Shpresojmë që të keni pëlqyer të lexoni pjesën tonë dhe të mirëpresim çdo diskutim në komentet më poshtë. Faleminderit që lexuat dhe qëndroni të sigurt.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me