Si të merrni një adresë IP Spanjolle në vitin 2023: Kaloni nëpër Madrid

Spanja është e njohur për shumë gjëra, duke përfshirë dritën e diellit fantastik, demet, muzikën Flamenco dhe më shumë. Alsoshtë gjithashtu një nga vendet më të mëdha në botë për futbollin, ose siç quhet me emrin e tij të duhur, fútbol. Nëse nuk jeni jashtë Spanjës dhe doni të filloni aksionin, do t’ju duhet një adresë IP Spanjolle.

Në këtë udhëzues se si të merrni një adresë IP spanjolle, ne do t’ju tregojmë se si të tunelit në vend të sigurt. Ndërsa hyrja në prurjet e fútbol është e shkëlqyeshme, ne do të flasim gjithashtu për rreziqet e sigurisë dhe privatësisë që lidhen me lidhjen në një vend tjetër në mënyrë virtuale.

Si të merrni një adresë IP spanjolle

Para se t’ju them se si të merrni një adresë IP spanjolle, duhet të flasim për atë që është një adresë IP. Si një adresë fizike, adresat IP identifikojnë kompjuterët në një rrjet. Kur lidheni me një faqe në internet, ndajeni adresën tuaj IP, e cila gjithashtu shënon vendndodhjen tuaj gjeografike.

Kjo mund të bëhet problem kur përpiqeni të përdorni qasje të kufizuar në një vend të caktuar. Geoblocks janë krijuar për të kufizuar përmbajtjen në një zonë të caktuar. Për shembull, Netflix ka biblioteka të ndryshme të shfaqjeve dhe filmave për pjesë të ndryshme të botës (lexoni udhëzuesin tonë më të mirë të hacks Netflix për të parë se si të përdorni ato).

Zëvendësimi i adresës tuaj IP është, për fat të mirë, i thjeshtë, por shumë shkojnë për atë në mënyrë të gabuar. Një nga rrugët më të zakonshme është përdorimi i një përfaqësuesi, i cili ju lejon të lidheni me një server në vendin ku po përdorni përpara se të transferoheni në internet (lexoni udhëzuesin më të mirë të prokurorit tonë). Kur e bëni këtë, adresa juaj IP zëvendësohet.

  Windscrib vs TunnelBear: Dy VPN Falas Duke It Out në vitin 2023

Kjo tha, siç mund ta lexoni në mënyrën tonë se si ta rrahni udhëzuesin e ndalimit të Netflix VPN, proxies zbulohen lehtësisht. Plus, ato janë të rrezikshme, për të cilat mund të mësoni në VPN-në kundër përfaqësuesit tonë kundër shpjeguesit Tor.

Kjo sepse lidhja juaj me proxy nuk është e koduar. Rrjetet virtuale private e anashkalojnë atë. Duke përdorur protokollet VPN, ju mund të tunelit kudo në botë virtualisht. Për dallim nga proxies, lidhja juaj do të jetë e koduar, do të thotë identiteti juaj dhe kërkesat që ju dërgoni do të mbahen private.

Ne do të japim disa rekomandime nga udhëzuesi ynë më i mirë VPN që kanë serverë në Spanjë, por nëse doni të blini rreth e rrotull, lexoni përshtypjet tona VPN.

ExpressVPN

ExpressVPN është VPN më e sigurt që kemi testuar. Përveç kësaj për të ofruar një përvojë të efektshme të përdoruesit dhe siguri të shkëlqyeshme, është e shpejtë. ExpressVPN është VPN më e shpejtë që ne kemi shqyrtuar, jo vetëm sepse qëndron shpejtë kur tunelizoni afër shtëpisë, por edhe sepse ruan shpejtësinë tuaj në distanca të gjata.

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Ka dy lokacione në Spanjë: një në Madrid dhe një tjetër në Barcelonë. Megjithëse vetëm dy vendndodhje, ExpressVPN ka një rrjet prej mbi 3,000 serverash, do të thotë që gjithmonë duhet të jeni në gjendje të lidheni. Ju mund të mësoni më shumë në rishikimin tonë të ExpressVPN ose të provoni shërbimin me garancinë e tij për 30 ditë kthimin e parave.

NordVPN

NordVPN ka një rrjet masiv të serverëve, por prapëseprapë ai nuk kalon ExpressVPN. Nuk është aq ofrues i qëndrueshëm, por është mbresëlënës. Si kampioni i VPN-së tonë më të mirë për udhëzuesin për përrua, NordVPN qëndron larg nga turma me një seri të shkëlqyeshme karakteristikash dhe siguri të nivelit të lartë.

  NordVPN vs CyberGhost: Një Betejë me kosto efektive për vitin 2023

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka 61 server në Spanjë, dhe ndryshe nga ExpressVPN, ju mund të zgjidhni atë me të cilin dëshironi të lidheni. Megjithëse Spanja nuk ka të gjithë serverët specialë të NordVPN, ju mund të përdorni P2P për përrua. Mund të mësoni më shumë rreth veçorive të NordVPN në rishikimin tonë të NordVPN ose të shihni se si ju pëlqen me garancinë e kthimit të parave prej 30 ditësh.

Cyberghost

CyberGhost është një nga ofruesit tanë të preferuar këtu në Cloudward.net. Ajo fitoi një vend në VPN tonë më të mirë për udhëzuesin e transmetimit falë gamës së tij të shkëlqyer të serverëve të dedikuar për transmetim dhe vjen me një çmim të ulët, për të filluar. Megjithëse jo aq shpejt sa ExpressVPN ose NordVPN, CyberGhost bën pothuajse gjithçka tjetër ashtu si duhet.

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ka 64 serverë në Spanjë të shpërndarë në të gjithë Barcelona dhe Madridin, dhe si me NordVPN, mund të zgjidhni serverin me të cilin dëshironi të lidheni. CyberGhost ka më shumë për të ofruar sesa një rrjet i madh serverash, sidoqoftë, kështu që lexoni rishikimin tonë CyberGhost për specifikat. Përndryshe, ju mund të regjistroheni për shërbimin për të përfituar nga garancia e tij bujare e kthimit të parave prej 45 ditësh.

Rreziqet e përdorimit të një adrese IP spanjolle

Spanja ka një internet përgjithësisht falas, pavarësisht problemeve me përdorim të drejtë në të kaluarën. Edhe pse, nuk ka shumë për tu shqetësuar kur merrni një adresë IP spanjolle, përveç nëse jeni duke bërë diçka të paligjshme siç është përkrahja e terrorizmit, pjesëmarrja në gjuhën e urrejtjes ose shpërndarja e pornografisë për fëmijë.

Megjithëse tunelimi në Spanjë mund të mos paraqesë problem, tuneli nga një vend tjetër mund të jetë problematik. Siç mund të lexoni në udhëzuesin tonë të censurimit në internet, shumë vende të botës kufizojnë ose bllokojnë internetin. Përdorimi i një mjeti proxy, siç është një VPN, mund të nënkuptojë gjobitje ose burg në kohë.

  Këshilla për Sigurinë e iPhone: Mbajeni pajisjen tuaj të sigurt në vitin 2023

Për shkak të kësaj, është e rëndësishme që të përdorni një ofrues që përmbahet më së miri në sigurinë e VPN. Duke kombinuar encryption të fortë dhe një politikë të rreptë të mos-logs, një VPN mund të ju mbajë jashtë rekord. Tre opsionet e listuara më lart fituan pika në shërbimet tona më të mira VPN për Kinë udhëzues për shkak të sigurisë së tyre të shkëlqyeshme.

Edhe nëse nuk jetoni nën qeverinë shtypëse kineze, ju ende duhet të faktoni sigurinë e VPN. Qeveria e Sh.B.A.-së, për shembull, gjurmon të dhënat e përdoruesve përmes programeve të tilla si PRISM, dhe ndërmarrjeve masive të teknologjisë si Facebook dhe Amazon ushqehen me kërkesat që ju dërgoni.

Megjithëse mbrojtja e vetes nga kërcënimet e dukshme në internet është, mirë, e qartë, disa nga koleksionet më të poshtra dhe më të pahijshme mund të kalojnë nëpër çarje. Një VPN e sigurt ndalon atë.

Mendimet përfundimtare

Ka shumë arsye pse ju dëshironi një adresë IP spanjolle, me rrjedhat fútbol të jenë afër kryesuesit të listës. Ndërsa nuk ka shumë për tu shqetësuar nga qeveria spanjolle kur bëhet fjalë për sigurinë ose intimitetin, vendi ku jetoni dhe shërbimet që përdorni mund të shkaktojnë probleme.

Një VPN është thelbësore për sigurinë në internet, por është vetëm një hap për të siguruar të jeni të sigurt gjatë shfletimit të internetit. Nëse doni të mësoni më shumë mënyra për të mbrojtur veten, shikoni arkivin tonë të sigurisë në internet.

Cilën VPN po përdorni për të marrë një adresë IP Spanjolle? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, faleminderit për leximin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me