VPN më e mirë për Android 2023: Dndërrimi i deleve elektrike

Telefonat tanë janë bërë goxha gjymtyrë shtesë. Ne i përdorim vazhdimisht ato, dhe jo vetëm të kontrollojmë gruan. Mbrojtja e vetes në laptopë është e rëndësishme, por telefonat tanë janë shënjestra të lehta, veçanërisht kur bëhet fjalë për kërcënime dhe rreziqe nga aplikacionet e palëve të treta. Një nga VPN-ja më e mirë për zgjedhjet Android do t’ju ndihmojë të mbroni ju.

Nëse thjesht dëshironi të merrni direkt me të, atëherë ju rekomandojmë të instaloni ExpressVPN. Shtë një pjesë e shkëlqyeshme softuerësh që është e lehtë për t’u përdorur në çdo pajisje. Do të mbroheni nga një siguri e shkëlqyeshme dhe do të përfitoni nga karakteristika të tjera, të tilla si shpejtësi të shpejtë dhe bandë të pakufizuar. Plus, përdoruesit Android mund të përfitojnë nga një provë falas shtatë ditore që është në ofertë. 

Telefonat celularë janë objektiva të lehtë dhe mund t’ju bëjnë më shumë rrezik të krimit në internet sesa një kompjuter. Aplikacionet e rreme – dhe aplikacionet nga burime të panjohura – mund të shoqërohen me malware. Hakerët mund të përgjojnë trafikun tuaj dhe të vjedhin informacione të ndjeshme nëse përdorni WiFi publik të pasigurt.

Plus, ofruesi juaj i celulës ose qeveria mund të jenë në kërkim të aktiviteteve tuaja. Mund të mbroheni nga të gjitha ato gjëra duke përdorur një rrjet privat virtual (si dhe duke instaluar një antivirus të mirë). Vazhdoni të lexoni për më shumë rekomandime të VPN dhe cilat kritere duhet të plotësojë shërbimi. Plus, do të kalojmë në detaje më shumë pse duhet të përdorni një VPN, si dhe pse një VPN falas nuk është zgjidhja më e mirë.

VPN më e mirë për Android

  1. ExpressVPN
  2. NordVPN
  3. Cyberghost
  4. VyprVPN
  5. Windscribe
  6. Qasje në Internet private
  7. TunnelBear
  8. ProtonVPN

1. ExpressVPN

Ne kemi zgjedhur ExpressVPN si VPN më të mirë për Android për shumë arsye. Për fillestarët, është një nga VPN më e lehtë për t’u përdorur dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme për fillestarët. Sidoqoftë, teknikët ende mund të kontrollojnë me cilësimet e tij. 

ExpressVPN-Website

ExpressVPN-Regjistrohu

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tunnel-Options

ExpressVPN-Full-App

i mëparshëm

tjetër

Aplikacioni i tij Android është i ndryshëm nga versioni i desktopit dhe i iOS, dhe mund të duhet të pakësohet nëse po përdorni klientin e desktopit. Sidoqoftë, është akoma miqësor për përdoruesit dhe përfshin të njëjtën buton “të” madh për një lidhje të shpejtë me një lokacion të zgjuar. Plus, ExpressVPN mund të lidhet automatikisht kur bashkohen ose ribashkohen në një rrjet WiFi jo të besueshëm.

Për të ndryshuar serverat, thjesht prekni tre pikat pranë vendndodhjes tuaj aktuale, dhe gjithçka tjetër mund të arrihet përmes menusë së hamburgerit. 

Ekziston gjithashtu një veçori e shkurtoreve që ju lejon të nisni aplikacione direkt nga aplikacioni VPN, në vend që të ktheheni në ekranin fillestar. Plus, mund të shtoni një widget ExpressVPN në ekranin fillestar që ju lejon të zgjidhni një vendndodhje dhe të ndërroni shpejt VPN-në dhe jashtë. Lexoni rishikimin tonë ExpressVPN për më shumë.

Karakteristikat e tjera të ExpressVPN

ExpressVPN ka një politikë solide pa log dhe siguri të shkëlqyeshme. Aplikacioni i saj Android vjen me një çelës të integruar vrasës për t’ju mbajtur të mbrojtur në çdo kohë. Për fat të keq, megjithatë, klienti Android mungon në menunë e cilësimeve, kur krahasohet me versionet e tjera. Mund të vendosni vetëm kontrollet e saj të fillimit dhe cili protokoll VPN që dëshironi të përdorni. 

Plus, OpenVPN është në dispozicion, por IKEv2 nuk është, është turp duke e konsideruar atë një mundësi të sigurt por më të shpejtë. Akoma, të mos kesh protokollin IKEv2 nuk është arsye për të anashkaluar të kaluarën ExpressVPN. Vshtë VPN më e shpejtë që kemi testuar deri më tani, kështu që nuk ka nevojë të keni IKEv2 mbi OpenVPN. Ai gjithashtu vjen me një bandë të pakufizuar dhe është VPN-ja jonë më e mirë për transmetim dhe VPN më të mirë për Netflix.

Një gjë që duhet të theksohet është se nuk vjen me një bllokues të reklamave ose të keqdashësve, kështu që do të duhet të instaloni programe të tjera për mbrojtje. Një prej antivirusëve më të mirë për zgjedh Android mund të ju ndihmojë të luftoni malware, megjithëse.

ExpressVPN ka gjithçka që ju nevojitet për të qenë aplikacioni më i mirë VPN për Android (si dhe për iPhone), por ai vjen me një çmim të lartë. Thënë kështu, ia vlen edhe paratë nëse mund t’i lejoni ato. Ju mund ta merrni atë me një rrotullim pa gjyqin shtatë-ditor, dhe nëse regjistroheni pas gjykimit, do të mbuloheni nga një garanci për 30 ditë kthim parash.

2. NordVPN

NordVPN nuk është shumë larg nga zgjedhja jonë më e mirë, siç mund ta shihni në krahasimin tonë ExpressVPN vs NordVPN. Klienti i tij Android është shumë si versioni i desktopit. Ajo ka një buton të lidhjes së shpejtë, kështu që ju mund të lidheni me VPN përmes një serveri të rekomanduar. Përfshihet gjithashtu harta e vendndodhjes, e cila ju lejon të zgjidhni një vendndodhje me dorë, si dhe ta shtoni atë në të preferuarat tuaja.

NordVPN-Slider1

NordVPN-Slider2

NordVPN-Slider3

NordVPN-Slider4

NordVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Ju gjithashtu mund të hyni në serverët e specialitetit të NordVPN, duke përfshirë kolegë në bashkëmoshatar, IP të dedikuar, Double VPN dhe Qepë mbi VPN. Ne flasim më shumë për ata që janë në rishikimin tonë të NordVPN, por serverët me dy hoke në thelb encryptojnë lidhjen tuaj dy herë mbi. 

Mund ta vendosni VPN të lidhet automatikisht në WiFi, të dhëna celulare ose të qëndroni të lidhur gjatë gjithë kohës, dhe mund të lidheni me NordVPN duke përdorur protokollin IKEv2.

Plus, ju keni qasje në CyberSec, e cila është bllokuesi i reklamave dhe malware i NordVPN. Do t’ju mbrojë nga hyrja në faqet e internetit të rrezikshme që mund të presin malware, spyware ose softuer tjetër me qëllim të keq. CyberSec gjithashtu do të sigurojë që pajisja juaj të mos bëhet pjesë e një botnet.

Siguria e NordVPN është ndër më të mirat në treg, dhe aplikacioni i saj Android vjen me një grup karakteristikash të shkëlqyera, duke përfshirë një ndërprerës vrasjeje. Ekziston gjithashtu një politikë e rreptë e mos-logs. Këto karakteristika janë ato që e bënë atë VPN-në më të mirë për përrua.

Ka shpejtësi të shpejtë, por ato mund të ngadalësohen nëse lidheni me një server që është larg. Nuk ka kufij të brezit për tu shqetësuar.

  Bitdefender vs ESET NOD32: Një Përleshje e vitit 2023

NordVPN është vlerë e mirë për paratë. Ju mund të regjistroheni brenda aplikacionit, dhe ka një provë shtatë ditore nga e cila mund të përfitoni, por do të duhet të vendosni informacionin e pagesës për ta përdorur atë. Nëse vendosni të regjistroheni, planet e saj më të gjata ofrojnë më shumë zbritje, plus ka një dritare të rimbursimit 30-ditor, në rast se ndryshoni mendje.

3. CyberGhost

CyberGhost është një tjetër zgjedhje e mirë VPN për Android, veçanërisht pasi ajo i azhurnoi klientët e saj të jenë të barabartë në të gjitha platformat. Kjo do të thotë që ju mund të shijoni të njëjtën përvojë si versionin e desktopit, por në Android (me kusht që të keni një pajisje me të paktën Android 4.4). 

Cyberghost-Slider1

Cyberghost-Slider2

Cyberghost-Slider3

Cyberghost-Slider4

Cyberghost-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Një rubinet i vetëm do t’ju lidhë me një server të rekomanduar, dhe lehtë mund të zgjidhni një vendndodhje specifike nëse keni nevojë, si dhe ta shtoni atë në të preferuarat tuaja. Do të keni qasje në serverat e përkushtuar për torrent dhe transmetim. Shumë shërbime janë të mbuluara në serverët e saj streaming, dhe ata që testuam funksionuan mirë. 

Versioni i fundit i CyberGhost ka një veçori shtesë të quajtur “rregulla të zgjuara”, e cila në thelb ju lejon të automatizoni përdorimin tuaj të VPN. Për shembull, mund ta vendosni që të lidhet automatikisht kur bashkohen në rrjete WiFi ose një rrjet në veçanti. Ju mund të rregulloni sesi reagon CyberGhost në një rrjet të njohur gjithashtu.

Siguria e CyberGhost është e mirë dhe do të mbroheni nga një ndërprerës automatik vrasjeje. Kjo gjithashtu do të thotë që nuk mund ta fikni, megjithëse. Po ashtu është vendosur një politikë e rreptë e intimitetit për mosmarrëveshjet. Ju gjithashtu merrni një bllokues të reklamave dhe mbrojtje nga malware, megjithëse testimi ynë i rishikimit CyberGhost zbuloi se performanca e tij ishte e paqartë.

Shpejtësitë e saj janë të shpejta, por mund të bëhen të ngadalta në distanca të gjata, siç bën NordVPN. Nuk ka kufij bandwidth për të mbajtur në vëmendje.

-Mimi i mençur, CyberGhost është një shërbim i lirë, për aq kohë sa ju nuk merrni normën mujore. Planet më të gjata ofrojnë vlerën më të mirë dhe ka një provë shtatë ditore falas për përdoruesit Android dhe iOS. Pas kësaj, do të mbuloheni nga një garanci për kthimin e parave.

4. VyprVPN

Edhe pse klienti i desktopit VyprVPN nuk është shumë emocionues, aplikacioni i tij Android është i shkëlqyeshëm. Pasi të regjistroheni, do të kaloni nëpër një udhëzues për ngritje, por kjo është mirë sepse ka shumë për të ofruar. 

VyprVPN-Slider1

VyprVPN-Slider2

VyprVPN-Slider3

VyprVPN-Slider4

VyprVPN-Slider5

i mëparshëm

tjetër

Në ekranin fillestar do t’ju tregojë nëse jeni lidhur dhe adresën tuaj aktuale të IP. Butoni i lidhjes / shkëputjes është i madh dhe në pjesën e poshtme të ekranit. Duke e shtypur atë, do të lidheni me një server të rekomanduar, por gjithashtu mund të ndryshoni me lehtësi serverin dhe të lundroni në disa cilësime.

Siguria e VyprVPN është e shkëlqyeshme, dhe aplikacioni Android ka pothuajse të njëjtin numër opsionesh si klienti i desktopit. Ka protokolle të ndryshme për të zgjedhur, përfshirë protokollin e pronarit të Kameleonit të VyprVPN, i cili shton edhe më shumë mbrojtje në tunelin VPN. Një çelës vrasës është i disponueshëm dhe mund të ndizet në menunë “rregulloje”.

Mund të vendosni VPN që të lidhet automatikisht nëse bashkoheni edhe me një rrjet të panjohur. Ai nuk mban asnjë regjistër, dhe Golden Frog, kompania që qëndron prapa VyprVPN, gjithashtu ofron një shërbim falas të mesazheve private të quajtur Cyphr. Ai i kodon plotësisht mesazhet tuaja, por kushdo që planifikoni të dërgoni mesazhe, do të duhet të përdorë edhe Cyphr. Lexoni në lidhje me të në rishikimin tonë VyprVPN.

Shpejtësitë e VyprVPN i lejon të ulen në letër. Sidoqoftë, gjatë testimit, ai ishte i aftë për shumicën e aktiviteteve, duke përfshirë transmetimin. Ajo gjithashtu vjen me bandwidth të pakufizuar.

Mimi i tij bazohet në nivele të ndryshme. Plani Standard ju merr tre lidhje, dhe plani Premium ju merr pesë lidhje plus përdorimin e protokollit të tij Chameleon. Pasi të dini se çfarë pakete dëshironi, duhet të zgjidhni një plan mujor ose vjetor. Plani vjetor funksionon më lirë në planin afatgjatë, dhe ka një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

5. Shenjë xhamash

Windscrib vlen të përmendet për një VPN Android, kryesisht për shkak të planit të tij falas, të cilin do ta arrijmë brenda një minutë. Aplikacioni i tij Android është i lehtë për t’u përdorur. Ka një buton të madh “on” në këndin e sipërm të djathtë dhe përgjimi që do t’ju lidhë me atë që konsideron se është vendi më i mirë për ju. 

<

windscribe-Slider1

windscribe-slider2

windscribe-slider3

windscribe-slider4

windscribe-slider5

i mëparshëm

tjetër

Në pjesën tjetër të ekranit, ju mund të shihni statusin tuaj të lidhjes dhe vendndodhjen e serverit, si dhe adresën tuaj IP dhe sa të dhëna keni lënë për t’u përdorur. Pastaj keni katër skeda për servera të ndryshëm, përfshirë vendndodhjet e përgjithshme, të preferuarat tuaja, IP-të tuaj statike (nëse keni shtuar ndonjë në paketën tuaj) dhe serverat e saj Windflix. 

Serverët Windflix të Windscrib janë ndërtuar për të transmetuar Netflix, dhe ata funksionojnë mirë. Ato janë të disponueshme në Sh.B.A, Britani të Madhe, Kanada dhe Japoni, dhe ju mund të lexoni më shumë rreth tyre në përmbledhjen tonë në Windscrib.

Siguria e saj është e mirë, me katër protokolle për të zgjedhur: OpenVPN, UDP / TCP, IKEv2 dhe Vjedhurazi. Ajo gjithashtu ka një tipar “gjithmonë në”, i cili është si një kaloni vrasës, por i ndryshëm. 

Përfshihet bllokuesi i reklamave në internet dhe malware, R.O.B.E.R.T. Do të mbuloheni gjithashtu nga një politikë e mirëfilltë e privatësisë. Ai thotë që disa informacione janë regjistruar, por nuk është asgjë që mund të lidhet me ju.

Karakteristikat e tjera të xhamave

Shpejtësitë e xhamave janë të shkëlqyera për shumicën e aktiviteteve, përfshirë transmetimin. Pagesa juaj e gjerësisë së bandës do të varet nga paketa që ju zgjidhni, megjithëse. Nëse zgjidhni planin falas, do të merrni 2 GB të dhëna në muaj, por mund ta rritni atë në 10 GB vetëm duke futur një email të vlefshëm. 

Shtë një marrëveshje mjaft e mirë dhe fitoi vendin e parë në përmbledhjen më të mirë të shërbimeve VPN falas, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për një Android VPN falas.

Sidoqoftë, me planin falas, jeni i kufizuar në një numër të vogël të serverëve dhe nuk do të keni mundësi t’iu qaseni serverëve të tij Windflix. Përndryshe, thjesht mund të regjistroheni në paketën e tij Pro, e cila do t’ju japë mundësinë e përdorimit të të gjithë serverëve të tij, përfshirë Windflix, dhe do të merrni gjithashtu një bandë të pakufizuar.

Ju gjithashtu mund të ndërtoni planin tuaj dhe të kurseni para. Për shembull, nëse shtoni një server dhe një bandë të pakufizuar në paketën tuaj, do të vijnë në 2 dollarë në muaj. Ky server madje mund të jetë një nga serverët e tij të Windflix. Nëse vendosni një plan të paguar dhe nuk ju pëlqen, Windscrib do t’ju kthejë paratë tuaja, me kusht që të kërkoni brenda tre ditëve nga blerja.

  VPN më e mirë për Suedinë 2023: Një Smorgasbord

6. Qasje në Internet private

Qasja në Internet private është një VPN solide, pa frills me një aplikacion Android të lehtë për t’u përdorur. Dizajni i tij i thjeshtë tregon statusin tuaj të lidhjes si ekrani kryesor. 

pia-Slider1

pia-slider2

pia-slider3

pia-slider4

pia-slider5

i mëparshëm

tjetër

Më pas keni një buton të lidhjes / shkëputjes, si dhe rajonin tuaj aktual dhe adresën IP në pjesën e poshtme të ekranit. Pastaj ka një buton hamburger në krye, ku do të gjeni të gjitha cilësimet tuaja. 

Ka siguri të mirë, dhe ju mund të zgjidhni nga protokollet PPTP, OpenVPN dhe L2TP / IPSec. Sidoqoftë, PIA instalon me encryption 128-bit AES të aktivizuara, kështu që ju duhet ta ndryshoni atë në kriptimin e rekomanduar të AES 256-bit për mbrojtje shtesë. Përfshihet një ndërprerës vrasës, i cili mund të ndizet ose fiket përmes menusë së cilësimeve. 

Ju mund ta vendosni VPN t’i besojë rrjeteve të caktuara, dhe mund të përdorni një sistem të zhvilluar nga PIA të quajtur MACE për të bllokuar reklamat, gjurmuesit dhe malware. Ju mund të lexoni më shumë rreth saj në rishikimin tonë të PIA-s, si dhe se si politika e mos-logave të PIA u vu në provë dhe u provua të jetë e fortë.

Shpejtësitë e PIA-s janë përgjithësisht të shpejta, megjithëse disa nga kjo shpejtësi është për shkak të saj duke përdorur kriptim më të lehtë. Duke rritur shkallën e tij të enkriptimit, do të ngadalësojë disa, por është akoma mirë. Ju merrni gjithashtu një bandë të pakufizuar.

Qasja në Internet private është një shërbim i mirë për një çmim të mirë. Shtë ende një nga opsionet më të lira në treg, edhe pas rritjes së çmimit të tij jo shumë kohë më parë. Plus, do të mbuloheni nga një periudhë e rimbursimit 30-ditor.

7. TuneliBear

Tjetra është TunnelBear, e cila ka bërë listën tonë për lehtësinë e përdorimit dhe planin e lirë. Ajo ka një nga klientët më të mirë në kërkim, nga grupi ynë i rishikimeve VPN, dhe aplikacioni i tij Android jep një përvojë të përgjithshme të këndshme. Mund të lundroni nëpër serverë të ndryshëm me hartën e tij të thjeshtë dhe intuitive, dhe një ikonë e vogël e ariut tregon vendndodhjen tuaj aktuale.

Tunnelbear-homepage-2023

Ekziston një ndërprerës i thjeshtë i butës afër majës për të aktivizuar ose fikur VPN-në, dhe një menu hamburgeri në pjesën e sipërme të majtë do t’ju çojë në cilësime dhe mundësi të tjera. Nga atje ju mund të vendosni VPN të lidhet automatikisht me rrjete të caktuara, dhe gjithashtu do të gjeni opsione, të tilla si “gjithmonë në”, i cili do t’ju mbajë të lidhur 24 // 7. Një vegël e ekranit fillestar është gjithashtu në dispozicion.

Siguria e TunnelBear është e mirë, dhe ju përdorni përdoruesin e saj të vrasjes, të quajtur “VigilantBear”. Politika e privatësisë thotë se mban informacione minimale, siç janë të dhënat për të përmirësuar performancën. Sidoqoftë, nuk është e identifikueshme për ju. Ju mund të lexoni më shumë rreth kësaj në rishikimin tonë TunnelBear.

Shpejtësitë e tij nuk janë më të mirat dhe ndryshojnë nga serverët e ndryshëm, por ato duhet të jenë të mira për shumicën e aktiviteteve. Ju merrni gjithashtu një bandë të pakufizuar. 

Nëse thjesht doni të mbroni pajisjen tuaj ndërsa kërkoni dhe bëni detyra të përgjithshme në internet, atëherë plani falas i TunnelBear është mjaft i mirë. Ju merrni 500MB të dhëna në muaj, dhe ju mund të shtoni një shtesë shtesë prej 1 GB vetëm duke tweeting për TunnelBear. Sidoqoftë, nëse planifikoni të transmetoni, kjo shtesë do të përfundojë shpejt (lexoni krahasimin tonë të Windscrib vs TunnelBear).

Këtu do të hynte në planin e paguar të TunnelBear. Këtu nuk ka asnjë konfuzion; është vetëm një paketë që ju jep pesë lidhje të njëkohshme dhe bandë të pakufizuar. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni nëse doni një plan mujor ose vjetor. 

Plani i tij vjetor do t’ju kursejë para në planin afatgjatë, por është një ide e mirë të siguroheni që ju pëlqen së pari duke përdorur planin falas. Kjo sepse TunnelBear nuk ka një politikë zyrtare të rimbursimit; ai ofron rimbursime rast pas rasti.

8. ProtonVPN

Hyrja jonë e fundit është ProtonVPN. Shtë një shërbim i mirë VPN me shumë karakteristika, por ulet me shpejtësinë e tij. Aplikacioni i tij Android është i thjeshtë për t’u përdorur me një listë vendesh dhe një hartë. Një menu e hamburgerit ju lejon të përdorni cilësimet dhe opsionet e tjera. 

protonvpn-Paneli-rrëshqitës-1

protonVPN-ndërfaqe-rrëshqitës-2

protonvpn-profile-slider-3

protonvpn-settings-slider-4

protonvpn-Split-tunneling-slider-5

i mëparshëm

tjetër

Ka siguri të mirë me shumë karakteristika dhe një politikë të rreptë të mos-logs. Ai mbështet të dy IKEv2 / IPSec dhe OpenVPN. Ju gjithashtu merrni përdorimin e tipareve të tij “gjithmonë-në” dhe çelësin e tij të vrasjes.

Shpejtësia e ProtonVPN nuk është e madhe, siç mund ta shihni në rishikimin tonë ProtonVPN, megjithëse duhet të jetë në rregull për shumicën e detyrave. Plus, ju merrni një bandë të pakufizuar, duke përfshirë në planin e tij falas, kështu që me kusht që të mos shqetësoheni për shpejtësinë, ProtonVPN mund të jetë VPN më e mirë për Android për ju. 

Në planin e lirë, mund të lidhni një pajisje dhe të merrni akses në tre serverë: Japoni, Hollandë dhe Sh.B.A. Pas kësaj, ka tre plane të paguara për të zgjedhur. Plani Themelor ju siguron dy lidhje të njëkohshme dhe hyrje në të gjithë serverët e vendit. Mungon përdorimi i serverave të transmetimit dhe të sigurta të planeve më të larta.

Plani Plus ju merr të gjitha më lart, gjithsej pesë lidhje dhe përdorimin e serverave të tij të sigurt, core dhe streaming. Ekziston edhe plani i tij vizionar, i cili ju merr gjithçka që jep plani Plus, plus pesë lidhje të njëkohshme dhe përdorimi i shërbimit të tij të koduar, ProtonMail.

Ne do t’i përmbahemi planit Plus për vlerën, veçanërisht duke pasur parasysh rritjen e kostos me planin Vizionar. Nëse regjistroheni në një plan të paguar, por vendosni që nuk ju pëlqen, mund t’i merrni paratë tuaja brenda 30 ditëve nga blerja.

Si zgjedhim VPN-në më të mirë për Android

Edhe pse shumë VPN kanë të njëjtat karakteristika të listuara, kjo nuk do të thotë se ata janë të gjithë të barabartë. Disa i zbatojnë ato tipare dobët ose, më keq, nuk përfshijnë disa prej tyre. 

Problemi me aplikacionet Android VPN është se disa nga veçoritë e shërbimit nuk janë të disponueshme për platformën. Merrni për shembull një ndërprerës vrasjeje. Aplikimet në desktop zakonisht përfshijnë një të tillë, por ato nuk janë gjithmonë të disponueshme në versionin celular. Për tu konsideruar në aplikacionet tona më të mira VPN për Android, u morën parasysh kriteret e mëposhtme.

  Zgjatjet më të mira të menaxherit të fjalëkalimeve të vitit 2023

Lehtësinë e përdorimit

Vetëm për shkak se një klient i desktopit i një shërbimi VPN është i lehtë për t’u përdorur, nuk do të thotë që versioni celular do të jetë i njëjti. Pastaj ka disa që nuk kanë një klient miqësor për përdoruesit. Kur jeni duke përdorur një shërbim të tillë nga një ekran i vogël celular, doni një të thjeshtë, por ka gjithçka që ju nevojitet në të njëjtën kohë. 

Një buton i lidhjes së shpejtë brenda aplikacionit ose edhe një widget i dobishëm që mund të vendosni në ekranin fillestar e bën përvojën të qetë. Plus, të qenit në gjendje të ndërroni një ndërprerës të vrasjes, të ndryshoni serverët ose tinkerin me cilësimet e tjera të aplikacionit lehtë me disa çezma është e shkëlqyeshme.

siguri

Shërbimi VPN duhet të ketë siguri të mirë për t’ju mbajtur të mbrojtur. Kjo duhet të përfshijë enkriptim të mirë, me standardin AES 256-bit, dhe një ndërprerës i vrasjes është i rëndësishëm sepse do t’ju shkëpusë nga rrjeti nëse VPN dështon. 

Ka shumë protokolle të ndryshme atje, ku OpenVPN është një zgjedhje popullore dhe e besueshme. Sidoqoftë, megjithëse OpenVPN ka kriptim të nivelit të lartë, përdoruesit e celularit mund të preferojnë të përdorin IKEv2 sepse është më i shpejtë. Ju mund të lexoni më shumë rreth tyre në ndarjen e protokollit tonë VPN, por vlen të përmendet se jo të gjitha aplikacionet VPN përfshijnë IKEv2.

Për më tepër, disa aplikacione Android ju lejojnë të zgjidhni një cilësim “gjithmonë në”, që në thelb do të thotë që jeni i mbrojtur gjatë gjithë kohës. Ky është një opsion i mirë nëse pajisja juaj është gjithmonë e lidhur me internet. Cilësimet e tjera ju lejojnë të bëni që VPN të lidhet automatikisht kur lidheni me rrjete specifike. 

intimitet

Intimiteti juaj është i rëndësishëm dhe siguria e mirë nuk e siguron atë 100 përqind. Vetë shërbimi VPN mund të mbledhë lehtësisht të dhëna ose të mbajë shënime të aktiviteteve tuaja në internet, kështu që për të shmangur atë, ju duhet të zgjidhni atë që ka një politikë të rreptë të mos-logs. Duke e pasur atë, asnjë regjistër aktiviteti nuk do të ruhet, kështu që nuk ka asgjë për t’u dhënë autoriteteve nëse kërkohet. 

Shpejtësia dhe Bandwidth

Shpejtësia e VPN-ve është padyshim diçka për të parë, por ajo që ju nevojitet do të varet nga aktivitetet që do të kryeni. Për shfletimin rastësor ose kontrollimin e postave elektronike, shpejtësitë e shpejta nuk mund të jenë përparësia juaj numër një, por nëse planifikoni të transmetoni nga celulari juaj, do të zhgënjeheni nëse zgjidhni një me shpejtësi të ngadaltë.

I njëjti koncept vlen për kompensimin tuaj të gjerësisë së bandës. Nëse zgjidhni një që ka një kufi por nuk kryeni detyra të uritur nga të dhënat, duhet të jeni mirë. Thënë kjo, nëse rrjedh, mund të puthësh lamtumirën tënde. Për këtë të fundit, ose çfarëdo detyre tjetër me përdorim të lartë të të dhënave, duhet të zgjidhni një VPN që përfshin një bandë të pakufizuar.

çmim

Mimet ndryshojnë në tregun VPN. Disa janë me çmim të lartë, disa të ulët dhe disa të tjerë kanë plane falas. Ju duhet të siguroheni që çmimi përshtatet me buxhetin tuaj, por vlera për paratë tuaja është shumë më e rëndësishme. Mos e kaloni një VPN vetëm për shkak të kostos së saj dhe, gjithashtu, mos e hidhni poshtë sepse është falas ose i lirë.  

Pse më duhet një VPN në pajisjen time Android?

VPN-të mund të bëjnë shumë gjëra, por për përdoruesit e Android shqetësimi kryesor është siguria. Pajisja juaj Android mund të jetë e ekspozuar ndaj shumë kërcënimeve, veçanërisht nëse merret kudo ku shkoni. Ato janë shënjestra të lehta për të shara dhe mund të infektohen pa e kuptuar as ju. 

Nëse përdorni WiFi publik, po rrezikoni të hakoheni, nëse nuk mbroni veten. Shumica e këtyre rrjeteve – nëse jo të gjitha – nuk janë të pasigurta, kështu që nëse nuk e mbroni veten, është si të lini derën hapur dhe të ftoni njerëzit për kafe. Trafiku juaj mund të përgjohet dhe të vidhen detajet e kartës së kreditit, si dhe informacione të tjera të ndjeshme. 

Jo vetëm kaq, por ka shumë aplikacione në dispozicion në Google Play që janë një ujk me rrobat e deleve. Ju shkarkoni atë që duket si një aplikacion i ligjshëm, por gjithçka që bën vërtet është të infektoni pajisjen tuaj me një virus të keq, ose të mbledhni informacione në sfond. 

Duke përdorur një VPN, ju mund të fshehni adresën tuaj IP dhe aktivitetin tuaj të shfletimit nga sytë e çmendur, si dhe të siguroni pajisjen tuaj nga rreziqet që rri në pikat WiFi ose në aplikacionet e palëve të treta. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga karakteristikat e tjera të VPN, të tilla si hyrja në përmbajtje të bllokuar.

A mund të përdor një VPN Falas për Android?

Ka shumë VPN falas në treg. Vetëm një kërkim i shpejtë në Dyqanin Google Luaj do të sjellë një ton aplikacionesh që reklamojnë një shërbim të sigurt që shpesh është falas. Sidoqoftë, thjesht sepse thotë se është e sigurt nuk do të thotë se është. 

Siç mund të lexoni në mbledhjen tonë më të dobët të ofruesve të VPN-së, ka shumë shërbime VPN skicuese atje. Disa janë plot me reklama, të cilat mund të tregojnë se ndërmarrja që qëndron pas VPN është më në përputhje me ato që fiton nga reklamat, në vend se si mbrohen përdoruesit e saj. 

VPN të tjera falas fitojnë para duke shitur të dhënat që mbledh nga ju në kompani të tjera. Plus, disa nga ato që testojmë nuk do të sigurojnë lidhjen tuaj siç u premtua, ose me një shifrim të ulët të shkallës ose aspak. 

Me përjashtimet e planeve falas nga pëlqimet e Windscrib, TunnelBear dhe ProtonVPN, nëse është falas, me siguri nuk ia vlen të rrezikoni.

Mendimet përfundimtare

Shpresojmë që të kemi ndihmuar të zgjedhësh një shërbim të mirë VPN për pajisjen tënde Android. Për të qëndruar i mbrojtur, duhet të zgjidhni një me siguri të mirë që përfshin një ndërprerës vrasës për Android, si dhe një që ka një politikë mos-logs. 

Cilësimet e tjera, të tilla si lidhja automatike ose “gjithmonë ndizet”, është mirë të keni. Duhet të shikohet edhe lejimi i shpejtësisë dhe gjerësisë së bandës. Plus, do të dëshirosh që klienti të jetë miqësor.

Me gjithë këtë në mendje, ExpressVPN është Android VPN më i mirë. Ajo vjen me një aplikacion të lehtë për t’u përdorur dhe siguri të shkëlqyeshme, duke përfshirë një ndërprerës vrasës, dhe ka shpejtësitë më të shpejta në dispozicion. 

ExpressVPN nuk ka një bllokues të reklamave dhe malware, por gjithmonë mund të instaloni një antivirus, siç është Kaspersky, (lexoni përmbledhjen tonë të Kaspersky Antivirus). Provojeni me garancinë e kthimit të parave 30-ditore, jemi të sigurt që do t’ju pëlqejë. 

Na tregoni për përvojën tuaj me një VPN të pajtueshëm me Android në seksionin e komenteve më poshtë. Shikoni artikujt tonë të tjerë të VPN ndërsa jeni këtu. Si gjithmonë, faleminderit që lexove.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me