Recenze Google Chrome – aktualizováno do roku 2023

Prohlížeč Google Chrome

Google Chrome je fantastický prohlížeč, který byl skutečnou revolucí, když vyšel. Nicméně, tam jsou některé vážné problémy s ochranou soukromí, a to jí RAM k snídani. Podrobnosti naleznete v celé naší recenzi v prohlížeči Google Chrome.

Nejlepší recenze prohlížečů

Google Chrome je nejoblíbenějším webovým prohlížečem na trhu, a to z dobrého důvodu. Poskytuje snadno použitelné a čisté rozhraní, pevné připojení napříč zařízeními a rozsáhlou knihovnu rozšíření. To znamená, že je hladovělá a má skvrnité záznamy, pokud jde o soukromí. Tato recenze prohlížeče Google Chrome vás provede jeho funkcemi a nedostatky.

Google Chrome funguje téměř na čemkoli, s verzí pro stolní počítače kompatibilními s Windows 7, 8, 8.1 a 10, MacOS OS X 10.10 a novějšími, stejně jako s distribucemi Linuxu Ubuntu, Debian, openSUSE a Fedora. K dispozici jsou také mobilní verze pro iOS a Android. Pro tuto recenzi jsme použili notebook se systémem Windows 10 a iPhone se systémem iOS 12.3.

Silné stránky & Slabé stránky

Funkce

Ve výchozím nastavení vás Google Chrome bombarduje funkcemi. Místo toho se rozhodl pro čisté a jednoduché uživatelské rozhraní, které se skládá pouze z kombinovaného vyhledávacího a adresního pruhu, který se nazývá omnibar, ovládací prvky navigace a malý prostor pro vaše rozšíření.

Tato knihovna rozšíření je jednou z největších silných stránek prohlížeče, protože žádný konkurent nenabízí stejné množství funkcí třetích stran. Ať už chcete vestavěné poznámky, další lišty záložek, automatické aktualizace nebo jakoukoli jinou pokročilou funkci, pravděpodobně existuje rozšíření, které vyhovuje vašim potřebám.

Prohlížeč také obsahuje působivé vzájemné propojení mezi zařízeními. Pokud provádíte synchronizaci s účtem Google, vaše předvolby, záložky a historie vyhledávání přicházejí s vámi při instalaci prohlížeče na nový počítač nebo zařízení. Z tohoto důvodu je nastavení prohlížeče rychlé a snadné.

Google Chrome Sync

Téměř vše, co v prohlížeči Google Chrome děláte, lze zálohovat do cloudu Google, a to až na karty, které necháte otevřené, a poskytuje vám solidní sadu možností pro výběr toho, co chcete synchronizovat. Pokud chcete tato nastavení doladit, podívejte se do našeho průvodce, jak zálohovat Google Chrome.

Přenos záložek do jiných prohlížečů je stejně bezbolestný, protože jednoduše zadáte správce záložek a exportujete je jako soubor HTML. Další informace o tomto postupu naleznete v našem průvodci o tom, jak exportovat a importovat záložky Google Chrome.

Není překvapením, že Google Chrome je také dobře integrován s dalšími službami Google. Klávesové zkratky pro aplikace, jako jsou Dokumenty Google a Gmail, jsou umístěny v nabídce „Aplikace“ na liště záložek. Tato integrace se vztahuje na Google Translate, což vám umožňuje překládat jakoukoli stránku do jiného jazyka jediným kliknutím.

  Recenze Firefoxu - rychlost, ochrana a soukromí - aktualizováno do roku 2023

Google Chrome také přichází s vestavěnou čtečkou formátu PDF, což je hezké mít, i když je to světlo na funkce ve srovnání s vyhrazeným čtenářem, jako je Adobe Acrobat, postrádá podporu pro věci, jako jsou dynamické soubory PDF a virtuální podpisy.

Doplňky aplikace Google Chrome

Menší funkcí, kterou lze snadno přehlédnout, jsou užitečné možnosti kontextového menu poskytované v prohlížeči Google Chrome. Zahrnují možnost googling zvýrazněného textu, který nabízejí i další prohlížeče, jako je Mozilla Firefox, a také možnost zpětného vyhledávání obrázků, což vám ušetří čas stažení a opětovného načtení obrázku..

Google Chrome-ContextMenus

Google Chrome také podporuje více uživatelů, včetně samostatných zkratek k jednotlivým instancím prohlížeče. To je užitečné pro sdílené počítače nebo pro ty, kteří potřebují samostatné instance prohlížeče pro pracovní a osobní použití.

Chrome Mobile Features

Ve své mobilní verzi si Google Chrome zachovává své jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní. Pokud jde o funkce specifické pro mobily, není o čem mluvit, ale tlačítko „web pro stolní počítače“ je příjemné pro práci s webovými stránkami, které mají nižší mobilní verze. To je přiměje, aby si mysleli, že jste na stolním zařízení, díky čemuž vám místo mobilní stránky odešlou verzi pro stolní počítač.

Google Chrome v mobilu také obsahuje seznam čtení, který vám umožní přidat libovolnou adresu URL pro pozdější čtení. Webové stránky přidané do seznamu jsou pak k dispozici offline, což je skvělý způsob, jak uspořádat čtecí materiál pro lety nebo jiné situace, kdy nemáte přístup k internetu..

Google Chrome-ReadingList

Vedle adresního řádku je také tlačítko pro sdílení, které umožňuje sdílet web téměř jakýmkoli způsobem.

Snadnost použití

Díky čistému a jednoduchému rozhraní je Google Chrome hračkou pro stolní i mobilní použití.

Chrome na ploše

Ve svých verzích pro počítače se Google Chrome snadno naviguje. Vše, co potřebujete procházet, je zkomprimováno do elegantního hlavního panelu v horní části obrazovky, kde najdete omnibar, své záložky a ovládací prvky navigace.

Google Chrome-BasicDesktopUI

Karty jsou odděleny jasnou změnou odstínu a otevření mnoha karet současně způsobí, že se vodorovně změní měřítko. I když máte desítky otevřených karet, můžete snadno zjistit, co je na každé kartě, díky jasně zobrazeným faviconům, které zůstávají viditelné. 

Výše uvedené možnosti kontextové nabídky „Vyhledat Google pro“ a „Vyhledat Google pro obrázek“ dále zjednodušují použití a standardní možnost „Vložit a přejít / hledat“ při vkládání textu do omnibaru.

Chrome v mobilu

Mobilní verze prohlížeče Google Chrome také usilují o jednoduchost jejich designu, což je činí stejně snadno použitelnými jako jejich ekvivalenty pro počítače. Omnibar je umístěn nahoře a ovládací prvky navigace, nabídka záložek a nastavení jsou umístěny ve spodní části obrazovky.

  Recenze Microsoft Edge - vylepšený prohlížeč - aktualizováno do roku 2023

Google Chrome-MobileTabs

Když otevřete nabídku karet v mobilu, zobrazí se vám tři čisté přehledy pro běžné karty, karty inkognito a nejnovější karty na všech vašich zařízeních. Díky tomu můžete snadno vytáhnout kartu, kterou jste měli otevřenou na svém stolním zařízení v mobilu, pokud to budete potřebovat.

Výkon

Pokud jde o výkon, Google Chrome je smíšená taška. Zůstává jedním z nejrychlejších webových prohlížečů na trhu. Naše testy nás staví před Mozilla Firefox, Opera a Microsoft Edge (přečtěte si naši recenzi Microsoft Edge). To znamená, že v mobilu je to pomalejší než Mozilla Firefox a Safari, i když rozdíl je malý.

Verze prohlížeče pro stolní počítače je však náročná na zdroje, ale konzumuje mnohem více paměti RAM než kdokoli z jejích konkurentů. To se může rychle stát problémem, pokud potřebujete mít současně otevřeno mnoho karet nebo oken a stroje s malým množstvím paměti RAM se budou snažit poskytnout Google Chrome zdroje, které potřebuje..

Bezpečnostní

Google Chrome odvádí dobrou práci a chrání své uživatele před potenciálně nebezpečnými weby, jak jsme v našem článku demonstrovali, který webový prohlížeč je nejbezpečnější. Kdysi byl jediným prohlížečem, který využíval karanténu, což znamená, že jednotlivé karty byly rozděleny do samostatných procesů, což omezovalo jejich přístup k sobě ak operačnímu systému..

Pokud navštěvujete web s neplatným bezpečnostním certifikátem nebo přes standardní protokol HTTP, na rozdíl od bezpečnějšího protokolu HTTPS, Google Chrome umístí vedle omnibaru upozornění, že web může být nebezpečný. Větší varování, které vyplní okno prohlížeče, zablokuje webové stránky se známými malwarovými nebo phishingovými schématy pomocí služby Google „bezpečného prohlížení“.

Google Chrome-NotSecure

Google Chrome navíc ve výchozím nastavení blokuje vyskakovací okna a také reklamy, o nichž je známo, že obsahují malware, a chrání tak uživatele, kteří mají rádi kliknutí, před otevíráním reklam, které infikují jejich zařízení.

Dalším důležitým aspektem zabezpečení prohlížeče jsou aktualizace. Protože chyby v kódu jsou rychle zneužívány kybernetickými zločinci, vývojáři musí neustále tlačit aktualizace zabezpečení prohlížeče a vybízet uživatele k aktualizaci co nejdříve. Google Chrome to dělá dobře, protože se aktualizuje každých několik dní a prohlížeč kontroluje novou aktualizaci každých pět hodin.

Hesla uložená místně v prohlížeči jsou chráněna pomocí zabezpečení systému, jako je vaše uživatelské jméno a heslo systému Windows nebo ekvivalent na jiných zařízeních. Pokud se rozhodnete synchronizovat tato hesla, budou šifrována pomocí vašeho účtu Google nebo můžete vytvořit „heslo pro synchronizaci“, které také Googlu zabrání v přístupu k synchronizovaným datům..

Přesto raději používejte místo toho jednoho z našich nejlepších správců hesel.

Soukromí

S prohlížečem Google Chrome je spojeno vlastní znepokojení, protože hlavní činnost společnosti Google se točí kolem reklamy. Přestože Google vaše data neprodává přímo, používá je k přizpůsobení reklam. Ačkoli to lze považovat za výhodu a Google chce, abyste si mysleli, že je to tak, pokud máte obavy o soukromí, možná budete chtít jít s jiným prohlížečem, jako je Mozilla Firefox.

  Recenze Microsoft Edge - vylepšený prohlížeč - aktualizováno do roku 2023

Teoreticky můžete omezit data, která Google Chrome shromažďuje, deaktivací několika funkcí. Vypnutí „automatického doplňování vyhledávání a adres URL“ a „zobrazování návrhů na podobné stránky, když se stránka nenajde,“ jim zabrání v shromažďování vyhledávacích dotazů, když je zadáváte, a deaktivací klamně pojmenovaného „vylepšit vyhledávání a procházení“ ji zastavíte od sdílet svou historii prohlížení s Googlem.

Nastavení Google Chrome-SyncSettings

Všechny tyto funkce jsou ve výchozím nastavení zapnuté a jejich vypnutí má vliv na relevanci vyhledávacích a webových návrhů, které obdržíte. Kromě jejich vypnutí je mimo nastavení prohlížeče několik triků, které můžete použít ke zlepšení vašeho soukromí, jak je uvedeno v našem anonymním průvodci procházením.

Je zde také otázka, jak moc tyto funkce deaktivují, jak jsme zjistili v loňském roce, že navzdory vypnutí historie polohy mělo mnoho aplikací Google stále přístup k časovým údajům o poloze.

Naštěstí máte možnost ručně smazat některé informace, které o vás Google shromažďuje, na stránce „Moje aktivita“, jak je podrobně popsáno v našem průvodci o tom, jak smazat vaši historii Google.

Google Chrome-CookieSettings

Kromě vlastního problému s ochranou osobních údajů společnosti Google jako společnosti vám Google Chrome nabízí rozsáhlý výběr nastavení ochrany osobních údajů. Můžete omezit sledovače a soubory cookie obecně nebo na základě jednotlivých webů, a také můžete prohlížeči pověřit, aby na všechny weby odeslal požadavek „nesledovat“, ale to je účinné pouze tehdy, pokud je to ignoruje..

Obecně doporučujeme při používání používat jednu z nejlepších VPN pro Chrome. Google v posledních letech rozhodně prošel zlou cestou a nemáme tušení, kde vaše data skončí. Příklady naleznete v našem měsíčním sloupci Stav cloudu.

Verdikt

Pokud jste ochotni přehlédnout jeho problémy s ochranou soukromí a využití paměti RAM, Google Chrome je fantastický prohlížeč. Jeho elegantní a jednoduchý design usnadňuje použití a díky rozsáhlé knihovně rozšíření můžete z prohlížeče přidat téměř jakoukoli funkcionalitu, kterou byste chtěli z prohlížeče.

Díky křížovému připojení napříč zařízeními je snadné nastavení a použití na stolních i mobilních zařízeních a pro každý hlavní operační systém je k dispozici aplikace Google Chrome..

Uživatelé, kteří se nepohodlí s množstvím osobních údajů, které o nich má Google rád, mohou chtít zvážit prohlížeč, který nemá motivaci ke sběru svých informací, jako je Mozilla Firefox nebo Vivaldi. Ti, kteří mají staré stolní počítače s nízkou pamětí RAM, budou chtít hledat i jinde, protože Google Chrome rychle začne mít hlad po zdrojích.

Co si myslíte o Google Chrome? Je elegantní a snadno použitelné rozhraní a působivá knihovna rozšíření natolik, že ignorujete do očí bijící problémy s ochranou soukromí? Dejte nám vědět v komentářích níže. Děkuji za přečtení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me